„Wat je wilt onthouden kun je ook onthouden" Busboer' Jan Kobes ea 30 jaar met Vut Volop kerstsfeer in De Boschkamp Sinter klaasactie Medische diensten van dag tot dag BERICHT STICHTING WELZIJN OUDEREN Gevonden voorwerpen HOLTENS NIEUWSBLAD Geheugentraining 'joggen voor de geest' BOLSENBROEK MARKELO Kerststollen DONDERDAG 13 DECEMBER 1990 Op de AI werd op dinsdag 4 decem ber een automobilist aangehouden die te veel alcohol had genuttigd. Met een geldboete van f 750,- op zak kon hij het politieburo (lopend) weer verlaten. Op woensdag 5 december botsten twee auto's op elkaar toen een au tomobilist wegreed vanaf een tankstation aan de Oranjestraat. De tweede automobilist kwam vanaf de paralelweg van de Marke- loseweg en verleende geen voor rang. Een van de bestuurders werd daarbij licht gewond. De rijkspolitie van Bathmen heeft een aantal jongelui aan kunnen houden die bekenden dat ze in Hol ten vele diefstalletjes hadden ge pleegd, o.a. in de scholengemeen schap en bij diverse middenstan ders te Holten. In totaal gaat het hier om enkele tientallen zaken. Het onderzoek is nog in volle gang. Op 6 december trof de politie aan de Koeweideweg een grote hoe veelheid koeienhaar aan, kenne lijk aldaar gedeponeerd door een veehouder die zijn koeien had ge schoren. Deze veehouder kon wor den achterhaald en tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Bij de Haarschool werden diverse fietsonderdelen gevonden, zoals een zadel, achterlichten en beldop- pen. Niet uitgesloten is dat deze onderdelen van fietsen zijn ge haald die stonden geparkeerd bij de scholengemeenschap. In de nacht van maandag op dins dag, 10 op 11 december werd de be stelauto van AH gestolen. Tevens bleek dat er die nacht was ingebro ken in het VW kantoor, alwaar een kluis werd weggenomen. Nade re bijzonderheden zijn bij het ter perse gaan van dit bericht nog niet bekend. Mevrouw B. Marsman, zelf'een zestiger', heef veel ervaring in het werken met groepen mensen. Sinds zij, op la tere leeftijd, aan de sociale academie afstudeerde op het begeleiden van vrijwilligers, heeft zij jarenlang overal in het land cursussen gegeven voor vrijwillige hulpverleners. Vorig jaar volgde ze zelfde cursus voor docenten geheugentraining. Momenteel geeft ze een training in Bathmen. We hebben er allemaal wel eens last van. Hoe was die naam ook al weer? Wat kwam ik eigenlijk in de keuken doen? Wat zeiden ze nou toch op het journaal? Vergeetach tigheid is niet aan leeftijd gebon den, maar het zijn meestal wel de ouderen die zich er ongerust over maken. Waar jongeren hun schou ders over ophalen, is voor ouderen een reden om aan zichzelf te gaan twijfelen. Heel begrijpelijk, maar die angst voor aftakeling is lang niet altijd nodig. Bij het ouder worden gaat het ge heugen achteruit. Dat is een heel normaal verschijnsel, maar niet iets waar je je berustend bij neer hoeft te leggen. De laatste jaren zijn er tal van hulpmiddeltjes ont wikkeld om het geheugen op peil te houden. „Ik noem het joggen van de geest," zegt mevrouw B. Mars man, die eind januari in Holten een cursus geheugentraining voor ou deren gaat verzorgen. „Je moetje- zelf niet alleen lichamelijk, maar ook geestelijk lenig houden." Volgens mevrouw Marsman komt het minder goed kunnen onthou den vaak voor bij mensen die net uit het arbeidsproces komen. Man nen die met de VUT gaan, vrouwen van wie het laatste kind het huis uit is, als je voor je werk of je gezin niet meer voortdurend van alles hoeft te onthouden,roest je ge makkelijk vast. Zo'n cursus geheu gentraining kan een steun in de rug zijn: ik ben het niet aleen die dat heeft. En wie erkent dat hij of zij er moeite mee heeft nog alles te onthouden, kan ook beginnen er iets aan te doen. „Watje wilt onthouden, kun je ook onthouden," weet mevrouw Mars man. „Je moetje er wel van bewust zijn datje alles watje opneemt niet allemaal op hoeft te slaan. Vergeet niet: hoe ouder je wordt, hoe meer ballast je meedraagt. Je hoeft echt niet alles te onthouden wat er aan informatie op je afkomt, maar pro beer wel mee te blijven lopen met wat er vandaag de dag gebeurt. Mensen die onzeker worden, vallen vaak terug op wat ze nog goed weten, dingen van vroeger dus. Als Alarmering Angst is heel vervelend. Angst bij voorbeeld om te vallen en niet meer overeind te komen om ie mand te waarschuwen. Vooral nu het zo vroeg donker wordt en het buiten zo koud is, gaat die angst bij meer mensen leven. Mensen die alleen wonen, slecht ter been zijn, een grote kans hebben om onwel te worden en vult u maar aan, zullen gauw door dit soort angst worden gekweld. Er is gelukkig wat aan te doen. Met een alarmeringsapparaatje, dat de hele dag wordt gedragen en 's nachts naast het bed ligt, kan er in de meeste gevallen alarm worden geslagen. Er zijn situaties waarin zelfs het alarmapparaatje niet helpt. Dat is bijvoorbeeld wanneer de persoon in kwestie meteen be wusteloos raakt. Deze apparaatjes worden ver huurd door SWOH. Ze kosten f 10,= per maand. Omdat de SWOH maar een beperkt aantal heeft, moet er wel worden bekeken, of er geen andere oplossingen mogelijk zijn. Er komt dan ook altijd ie mand bij u thuis om over uw aan vrage te praten. Heeft u nog een partner of huisgenoot, bent u nog goed ter b^en, bent u bijna nooit thuis enz. dan is de huur van een alarmapparaatje niet zinvol. Of de verhuur van een apparaatje zinvol is of niet, wordt beslist door een commissie. Daarin hebben een me dewerkster van Diessenplas, het kruiswerk, de gezinsverzorging en SWOH zitting. Wij dachten dat wij op zo'n manier zorgvuldig te werk gingen. Behalve het alarmeringsapparaat je daar aan toegeeft, kan je op een gegeven moment ook niet meer met je kinderen praten over wat hen bezig houdt." Cursus In de cursus geheugentraining ko men allerlei technieken en handig heidjes aan de orde. Er is een cur susboek met oefeningen en om al les nog eens rustig na te lezen, maar mevrouw Marsman probeert vooral met hele alledaagse dingen te werken. Ze put daarbij veel uit de praktijk en uit haar eigen erva ringen. In de tien lessen van elk vijf kwartier kan al een hoop worden bereikt, maar: „Mensen moeten er na de cursus wel mee doorgaan, anders heeft het geen effect." De cursus is opgezet door de Stich ting voor Sociaal en Cultureel Werk voor Holten in samenwer king met de Stichting Welzijn Ou deren en gaat zestig gulden kosten, boek inbegrepen. Op 24 januari is er een voorlichtingsmiddag in De Boschkamp, waarop mevrouw Marsman als docente iets over de cursus zal vertellen. Dokter Sytse- ma en een medewerker van het Riagg zullen daarbij aanwezig zijn voor aanvullende informatie en om vragen te beantwoorden. Wie be langstelling heeft kan zich dan ook opgeven. De eerste les is op woens dag 30 januari. De Boschkamp is deze weken vol van de kerstsfeer. Alle groepen en clubs hebben zo hun eigen kerst viering. Het hele gezin kan zondag middag van twee tot vijf in het dorpshuis terecht voor een gezelli ge kerstmiddag als voorbereiding op de feestdagen. De toegang is gratis. Alleen voor gebruikte mate rialen wordt een vergoeding ge vraagd. Op het programma staan een hele boel creatieve aktiviteiten als kerststukken maken met Jenny van Ulzen, kerst- en menukaarten maken met Annet Schippers en het zelf maken van kaarsen. De voor afgelopen en komende maan dag geplande bijeenkomsten Ko ken voor de feestdagen vonden he laas te weinig deelnemers. Er zijn zondag echter wel kooktips van Hans Zuethoff, die na zestien jaar het koksbestaan verruilde voor het leraarschap aan de streekschool in Apeldoorn. De bezoekers kunnen verder inspi- ratie opdoen bij een demonstratie zijdeschilderen en (kerst)sieraden maken van De Lathmer. De kinde ren leven zich intussen uit in het kersttaartjes of kerstbakjes maken of vermaken zich in de mini-disco en bij de kerstfilms op video. Voor opvang van de klein sten is gezorgd. Ook wie niet zelf aan de slag wil kan zondag in De Boschkamp iets van zijn gading vinden. Er een ex positie van kerstgroepen te bewon deren en een kleine tentoonstel ling te bekijken van oude kerstpa gina's van het Holtens Nieuws blad. Amnesty International, het Vluchtelingenwerk, de wereldwin kel en Unicef zijn met stands aan wezig. En de kerstman ontbreekt uiteraard ook niet. 7e trekking 6 december 1990: J. Markvoort-Jeurlink, Oude Sta tionsweg 8, 13989; C. v. Limburg, Beusebergerweg 34, 20405; G. H. Rensen, Dorpsstraat 58A, 16828; E. van Duijn, Maneschijnsweg 1, 11867; G. Boode Jr., Okkenbroek- seweg 97420; C. Smeets, Scherpen- zeelseweg 69 Goor, 20088; J. Groe- newegen, Köllingserf 27, 17887; B. Tuitert, Weustenweg 1, 16400; M. Kruimelaar-Nijboer, Canada- straat 2, 12005; In 't Veld, Kol- weg 59,13914; G. H. Schooien, Via- nenweg 136,9346; H. Ebrecht, Hak- kertsweg 10, 9760; G. H. Klaasses, Maneschijnsweg 36, 9578; A. J. Bekkemens, Vijfhuizenweg 3, 8808; A. Wassink, le Zuiderpieriks- marsweg2, Bathmen, 7791; W. C. v.d. Weerthof, Voorsboerstraat, 6857. Prijswinnaars kunnen hun prijs af halen bij Steunenberg, Larense- weg 23. 005476-1907 2_ OPEL-©- g 30 januari. IzaJisi Rpf 1 ipfcf u;gc Ho 'hllchnpr' mot ctïllo frnm ïrortpnlrbon om nil ïn hot V je zijn er nog diverse andere manie ren om de alarmering te regelen. Wat dacht u van een babyfoon bij de buren? Of een afspraakje met buren om te zien of elke morgen de gordijnen voor een bepaald uur open zijn, of een telefoontje op een bepaald tijdstip? Dan is er nog de telefooncirkel van het Rode Kruis. Iedere dag belt een groepje men sen elkaar op. De laatste belt weer de eerste, bij niet opnemen wordt alarm geslagen. Informatie kunt u krijgen bij mevr. Jacobs, telefoon 61844, of mevr. Dollekamp, tele foon 64588. Zo zijn er nog heel wat vormen van controle onderling te regelen. Grote letter boeken Met dit weer zitten velen het liefst binnen met een fijn boek. Boeken worden echter nogal eens gedrukt in een erg klein lettertype. Dat maakt het lezen van deze boeken voor een aantal mensen niet of bijna onmogelijk. Gelukkig wor den steeds meer boeken behalve in zo'n kleine letter ook in een grote letter gedrukt. Die boeken zijn te leen bij de openbare bibliotheek en de bibliotheek van Diessenplas. Wist u dat de openbare bibliotheek een Boek aan Huis Service kent? U belt dan naar de bibliotheek en geeft door welke boeken en/of tijd schriften u wilt lezen en ze worden u daarop thuis gebracht. Er wor den hier geen kosten voor in reke ning gebracht. Van de openbare bibliotheek dient men natuurlijk wel lid te zijn. Openingstijden van de openbare bibliotheek vindt u in de krant. De bibliotheek van Dies senplas is woensdagsmorgens tus sen 10.00 en 11.00 uur geopend. Het liefst was de 'busboer' met stille trom vertrokken, om zich in het vervolg thuis in Laren (Gld) bezig te houden met zijn levende have, de kippen, konijnen en duiven, maar commercieel directeur Jan Kobes van OAD ontkwam er vorige week donderdag niet aan ter gelegenheid van zijn afscheid samen met zijn vrouw Greet enige honderden handen schudden tijdens een zeer geanimeerde receptie in de Ericahal in Apeldoorn. De belangstelling van zakenrelaties en collega's uit de reis wereld was zo groot, dat het 'handjesschudden' in ploegen moest worden afgewerkt. Kobes maakt gebruik van de Vutregeling. Jan Kobes kwam in 1955 bij de oude heer Ter Haar in dienst als toerleider. In 1962 vertrok hij naar reisbureau Matser in Arnhem. In 1967 wist Ter Haar sr. Kobes over te halen terug te keren naar Holten waar hij samen met zoon Joop het busbedrijf giiïg runnen. „Houdt het kort en doe er niet teveel suiker op; niet praten maar doen", is al die jaren de lijfspreuk geweest van Jan Kobes, zo wist directeur ir J. ter Haar te melden. „Het is nauwelijks voor te stellen: OAD zonder Kobes. Zonder poes pas en veel woorden, maar met een sterk gevoel voor kwaliteit heeft Kobes zich ingezet voor het tou- ringcarbedrijf. We hebben in de be ginjaren wat afgelachen, maar je De Supportersvereniging van SV Holten houdt op maandag en dinsdag 17 en 18 december weer haar jaarlijkse verkoop van kerst gebak, beter bekend als de kerst- stollenaktie. De netto opbrengst komt ten goede aan de begeleiding van de jeugd van de afdelingen voetbal, atletiek, handbal en scha ken. Onder begeleiding van senio ren komen de junioren langs de deur. Het supportersbestuur doet dan ook weer een beroep op de Holtenaren de jeugdige verkopers niet teleur te stellen. toonde je ook een onverzettelijke meester voor de tourchauffeurs. Wie niet wilde luisteren ging terug naar de lijndienst". Ter Haar herinnerde aan voorts aan de werklust van Kobes, zijn ijzersterke geheugen en voortreffe lijke commercieel inzicht. Niet al leen van Jan Kobes werd afscheid genomen, ook zijn vrouw Greet, die eveneens werkzaam was bij OAD, werd door directeur Ter Haar in het zonnetje gezet. Veel sprekers hadden zich niet aangemeld, daarvoor in de plaats was een videofilm opgenomen, waarin tal van collega's en relaties in een korte reactie hun visie over Kobes gaven. Dat hij niet voor ou derling in de kerk in de wieg was gelegd, werd uit de antwoorden wel duidelijk. Vooral zijn inzet voor het vervoer van het Nederlandse voetbalelftal tijdens de Europese Kobes kampioenschappen in Duitsland kwam uitgebreid aan de orde. Zijn liefde voor kleinvee bleef ook niet onopgemerkt. Een speciale haas was uit Laren gekomen om de be zoekers de folder over de Kinder boerderij Kobes te overhandigen. De directie van OAD bestaat thans uit ir. J. ter Haar. R.A. Bremer en G. Ooms. Geboren: Marcel Gerbrand, zv A. Beldman en J. Nijkamp; Ilse dv J.D. Vincent en H.W. Schooi en; Remon, zv E. Koning en A. Mahdere; Nick zv. H. Dijkink en P. Koning. Gehuwd: F.G.M. Marissink, oud 28 jaar, Rijssen en J. Nij- land, oud 34 jaar, Rijssen; J. Sanderman, oud 46 jaar en J. J.M van der Voort, oud 52 jaar. Overleden: G. Dijkink, oud 92 jaar; H. Smit, oud 80 jaar. /y\ NED.HERV. KERK 10.00 uur: ds. R. Visser; Kinder- nevendienst: Tineke Oldenburg en Ans Pannekoek. Oppas dienst: mw Vlogtman-Meijer en Mariska Oonk.. 19.00 uur: ds. H.W. Doomweerd. Uitgangscollecte: Solidaridad. Diessenplas: woensdag 19 de cember 19.00 uur: Leger des Heils. GEREF.KERK 9.30 uur: ds J. van Dijken, Nij- verdal; kindemevendienst groep 3 en 4 o.l.v. A. Beldman- Staman. 15.00 uur: ds.S. Poelman, Nij- verdal. De eerste collecte is voor diako- nie, de tweede voor rente en aflossing. Oppasdienst: 0-3 jaar: Annemie Kamphuis-Schup- pert, Karin Bosschers, Loes Dijkink; 4-6 jaar: Ria Harbers- Potman, Jeanet Droog-van Houten, Ali Beldman-Staman. R.K KERK 10.00 uur: H. Mis (gebouw Ire ne). DIJKERHOEK 10.00 uur: ds. H. W. Doormyeerd; uitgangscollecte: Solidaridad. OKKENBROEK 10.00 uur: ds W.C.C. Polhuijs, Deventer; uitgangscollecte: Kerkvoogdij. NIEUW HEETEN Zaterdag 19.00 uur: H. Mis. Zondag 8.00 uur: H. Mis; 10.00 uur: gebedsdienst. ARTS: 15 en 16 december: W.R. van Couwelaar, Keizersweg 32, tel. 6 35 53. Spreekuren: 11.00 uur en 16.00 uur. APOTHEEK: Vrijheidslaan 7, tel. 6 39 75. Za terdag en zondag voor spoedre- cepten geopend om 11.00 uur en 16.00 uur, tijdens het spreekuur van de huisartsen. Buiten deze uren eerst bellen: tel. 6 39 75. ZIEKENVERVOER: Alarmnummer: 06-11 of dienst doende arts: tel. 6 35 53. TANDARTS: 15 en 16 december: R. Brouwer, Boomkamp 10A Rijssen. Tel 05480-13194. Behandeling na te lefonische afspraak. DIERENARTS: Dierenartsencombinatie Hol ten, Diessenplasstraat 5, tel. 6 15 15. Spreekuur: zaterdag 8.00- 9.00 uur. Daarbuiten: tel. 6 20 04. Dierenartsenpraktijk Holten S. Minnema, Larenseweg 54, tel. 6 28 35, b.g.g. 05704-30 86. WIJKVERPLEGING: Kruiswerk Zuidwest-Overijssel, Gaardenstraat 31, tel. 6 14 36. Spreekuur en uitleen magazij nartikelen: maandag t/m vrij dagvan 13.30-14.30 uur; 24-uurs bereikbaarheid, enkel voor noodgevallen: tel. 05700-1 52 97. Diëtiste: spreekuur volgens af spraak tijdens spreekuur wijk verpleegkundige. Kleuter- en zuigelingenbureau: Gaardenstraat 19, volgens af spraak. FYSIOTHERAPIE: Centrum voor Fysiotherapie Holten, Gaardenstraat 31, tel. 6 22 99. Dagelijks geopend van 08.00-17.30 uur. Behandeling volgens afspraak. Praktijk voor fysiotherapie mevr. H. Versnel-Graaff, Oran jestraat 73a, tel. 6 42 51. Behan deling volgens afspraak (ook voor ziekenfondspatiënten). ZIEKENFONDS: Spreekuur: vrijdag van 8.30- 10.00 uur en volgens afspraak in het Groene Kruisgebouw, Gaardenstraat 26, tel. 6 14 36. STICHTING MAATSCHAPPELIJKE DIENSTVERL. MIDD.OVERIJSSEL: Maatschappelijk werk, gezins- en bejaardenverzorging, Gaar denstraat 29, tel 6 27 84. Spreek uur: maandag t/m vrijdag van 8.30-9.30 uur en volgens af spraak. OPEN BEJAARDENWERK: Inlichtingen: tel. 6 13 28 en 6 28 89. SLACHTOFFERHULP Elke eerste dinsdag van de maand 9.30-10.30 uur in het rijkspolitiebureau, Reilinksweg 2, tel. 6 44 44. POLITIE: Alarmnummer: 06-11 (dag en nacht bereikbaar); overigens: tel. 6 44 44. BRANDWEER: Alarmnummer: 06-11 (dag en nacht bereikbaar). ENGERGIEVOORZIENING: N.V. Energiebedrijf IJsselmij, Industriestraat 1. Tijdens kan tooruren: tel. 6 18 14; buiten kantooruren: tel. 038 - 22 45 45. WONINGBOUWVERENIGING ONZE WONING: Spreekuur Holten in gemeente huis: iedere le dinsdag van de maand 's morgens van 10.15- 12.15 uur; iedere 3e dinsdag van de maand 's middags van 14.15- 16.15 uur. BIBLIOTHEEK: Rörikstraat 3, tel. 6 24 87. Ge opend: maandag en vrijdag van 14.00-17.30 uur en van 18.30- 20.00 uur; woensdag van 09.30- 12.30 uur en van 14.00-17.30 uur. OUDHEIDKAMER HOOLT'N: Dorpsstraat 27 (VW-gebouw). Geopend: vrijdag en zaterdag van 13.30 tot 16.00 uur. VOEDINGSBOND FNV: Informatie over uitkeringen: tel. 05483-6 30 56; 053-33 05 37; 05496-6 30 56. 13 december: 19.00 uur Midwin terhoornblazen bij Dijkerhoek- se molen; 20.00 uur, Adventsvie ring CPB Holten in De Kande laar; 14.30-16.30 uur, Advents- middag HVD Zuid. 14 december: 19.30 uur, Potsto ten bij cafe Kalfsterman. 16 december: Beemd en Berg Toer WV Holten. 17 december: 19.00 uur. Talen tenjacht SGH; gemeenteraad, 19.30 uur: kerststollenactie sv Holten. 18 december: 14.00 uur, Kerst middag Bejaardensociëteit in De Kandelaar; 14.00-17.00 uur en 19.00-21.00 Fancy Fair SGH; jubileumavond NBvP Holten; Kerststollenactie sv Holten. 19 december: 19.30 uur, Volks kerstzang in de Kandelaar; kerstbijeenkomst NBvP Dijker- hoek. 20 december: 19.45 uur, Kerst wijding HVG Holten en Dijker- hoek in Irene; 19.00 uur, Mid winterhoornblazen bij Stenen- bank Beuseberg. Oliebollenver koop SGH themaweek.. 21 december: 20.00 uur, Kerst- klaverjastoemooi in kantine sv Holten; Volleybaltoernooi Min- tónette 22 december: 15.00 uur, Midwin terhoornblazen op dagcamping Holterberg. 27 december: 13.30 uur, vertrek Geologiewandeling VW bij Vosman; 19.00 uur, Midwinter hoornblazen Beukenlaantje; Keunestatjesoamd bij Maats. 28 december: 14t00 uur, vertrek Huifkartocht VW bij VW kan toor; T.B.C. (Nederblues) in De Schure, 22.00 uur; Nacht van Blauw Wit in sporthal. 30 december: 15.00 uur, Midwin terhoornblazen op dagcamping Holterberg. 2 januari: 19.30 uur, Nieuw jaarsreceptie gemeentebestuur. 5 januari: 10.00 uur Holtens ta feltenniskampioenschap in sporthal. 12 januari: Gala-avond Fien- preuvers. 14 januari: 20.00 uur, Ledenver gadering PvdA in dorpshuis. 19 januari: Prinsenbal Bonte Paard. 26 januari: Prinsenbal De Pop- pe. 25 januari: 20.00 uur, Toneel stuk OCH Apart Volk in Irene. Gevonden: zilverkleurige scha kelarmband; bankbiljet; porte- monnaie in de vorm van een schoentje; sandaal; drie bank biljetten; blauwe muts; bruin le deren dameshandschoenen. Verloren: double dameshorloge 2 keer); zilveren dameshorloge met schakelband; rode school tas met inhoud; witte linnen tas met schoolatributen; jongens horloge merk Casio.

Holtens Nieuwsblad | 1990 | | pagina 3