Nieuwe milieuambtenaar bezig met'inhaalrace' Gebruikers dorpshuis kiezen voorzitter SG Holten steunt Artsen zonder grenzen .A, SG Holten exposeert Als een hoge eindwaarde uw doel is kunt u beter starten met de Rabo Lijfrente Koopsompolis. ra „Met overleg bereik je meer dan met proces-verbaal Diessenplas bij NBvP Meer bank voor je geld HOLTENS NIEUWSBLAD Geslaagde middag voor 50 plussers Door burgemeester en wethouders verleende vergunningen, ontheffingen e.d. Ex minister Koning (WD) in Bathmen DONDERDAG 6 DECEMBER 1990 „Het aantrekkelijke van werken in een kleinere plaats is dat je je met het hele milieugebied bezig kunt „We zijn bezig met een soort inhaalrace als het gaat om het uitvoeren van de Hinderwet", zegt Holtens eerste echte milieuambtenaar. A. Kamphuis is sinds september speciaal belast met de uitvoering van een viertal taken waarvoor de rijksoverheid extra geld heeft uitgetrokken. Voor 1 januari 1994 moet daardoor onder andere de achterstand bij de hinderwetvergunningen worden ingelopen. Die zogenaamde bugemgelden zijn verder bedoeld voor het uitvoeren van de wetgeving op het gebied van chemische afvalstoffen, vernieu wing en handhaving van de lozingsverordening riolering en maatrege len voor de ondergrondse olietanks, zoals er rond het dorp nog vele bij particulieren in de grond zitten. Kamphuis stelt zichzelf bovendien als taak om binnen het gemeentehuis een goed aanspreekpunt te zijn in mi lieuzaken. „Daar ben ik de komende jaren gewoon druk mee', zegt Kamp-, huis. „Sommige bedrijven hebben nog helemaal geen hinderwetver gunning, van veel andere is de wet telijke geldingsduur van tien jaar verstreken en moet de vergunning opnieuw bekeken worden. De meeste daarvan zijn verouderd, omdat de milieueisen in de afgelo pen tien, vijftien jaar een stuk strenger zijn geworden". De mi lieuambtenaar bezoekt die bedrij ven en bekijkt onder meer of het bedrjjf veranderd is, waar het che misch afval vrijkomt, hoe wordt het afgevoerd en zeker ook naar wie. Vooralsnog ondervindt Kamphuis daarbij weinig problemen en dat gold ook in zijn vorige baan als. milieuman in Sassenheim. „De meeste bedrijven zien zelf wel in dat het moet", stelt hij. „De lande lijke en provinciale controles, zoals laatst de aktie Snuffel waarbij con tainers werden onderzocht, zet de bedrijven ook wel aan het denken. En als ze weten dat ook de gemeen te langskomt voor controle, zorgen ze er wel voor dat de boel in orde is. Zo niet, dan komt dat toch meestal door onwetendheid, of, wat vaker voorkomt, ze wachten gewoon eerst tot er eens iemand komt". Buitengebied Holten heeft een groot buitenge bied en Kamphuis is dan ook het grootste gedeelte van de tijd bui ten het dorp bezig: „Bij de boeren geldt natuurlijk de gewoonte sterk. Ze hebben het altijd op een bepaalde manier gedaan en dan is het moeilijk dat te veranderen. Bo vendien ben je natuurlijk lang niet de enige die komt met allerlei voor schriften. Met mest en dergelijke houdt de gemeente zich niet bezig. Het gaat bij ons vooral om de op slag, de bestrijdingsmiddelen en de dieseltanks, waar tegenwoordig minstens een opvangbakje onder moet". Voor alle bedrijven geldt: een hoop zaken zijn zo ingeburgerd, dat men er niet meer bij stil staat dat bij voorbeeld afval ook op een andere manier kan (en moet) worden weg gegooid. Kamphuis vindt dat de gemeente eerst goede voorlichting moet geven en later nog eens te ruggaan om te zien of de opgelegde maatregelen getroffen zijn. Hij staat niet te springen om bij over treding van de regels meteen de politie in te schakelen: „Als er iets mis is en je moet optreden, dan probeer je dat toch eerst met be stuursrechtelijke middelen". Alleen als het gaat om chemisch af val is voorgeschreven dat er direct proces-verbaal wordt opgemaakt. „Als je echt problemen verwacht neem je natuurlijk de politie mee, maar dat heb ik nog niet meege maakt. Ik denk datje met overleg het meeste bereikt. Het grootste probleem is toch niet dat mensen niet weten dat er iets moet gebeu ren, maar dat er geld voor vrij moet komen. En dat is vaak niet in twee, drie maanden geregeld". Stankoverlast Een van de moeilijste problemen waar hij mee te maken krijgt is stankoverlast. „Stank is moeilijk te traceren, die komt met vlagen en je weet niet altijd precies waar hij vandaan komt. Vaak zijn er meerdere bronnen. Ondanks de maatregelen die bij Udema (vlees verwerkende industrie) genomen zijn, komen er nog steeds klachten over de stankoverlast binnen. We zijn er mee bezig. Als er een klacht komt gaan we er heen, maar vaak ben je dan alweer te laat. „Ik ruik nu ook niks" zegt de klager dan. Geluid is meetbaar, maar voor stank hebben we nog geen goede meetmethode in huis". Voor de toekomst ziet Kamphuis vooral een controlerende taak voor de gemeente: „De wetschrijft voor, het bedrijf moet zien dat het zijn zaakjes voor elkaar heeft. Naast het financieel jaarverslag krijg je op den duur waarschijnlijk ook een milieu-jaarverslag. Er wordt ook al gesproken over milieu-accoun tants. De gemeente moet meer controleren en meer handhaven. In het verleden hebben wij ons teveel bezig gehouden met het op zetten van een vergunningenstel sel en het maken van regels. Aan de controle kwamen we niet toe!" Kunstzinnige uitingen van perso neel en leerlingen van de SG Hol ten zfjn te bewonderen op een klei ne tentoonstelling, die vandaag door rector L.G.M. van Minder hout geopend wordt in aanwezig heid van wethouder van cultuur Wim Dalhuizen. Het is in de scho lengemeenschap al traditie dat het werk van de eindexamenleerlin gen tekenen en handvaardigheid wordt geëxposeerd, maar dit keer gaat het wat de leerlingen betreft juist om de andere groep. Te zien zijn houtsnedes en tekenin gen van tekendocente Marianne van der Eynde, textiel van Ame Brinkman, docent textiele werk vormen en handvaardigheid, foto's en aquarel van tekendocente Lies- beth van Wichen en schilderijen De gebruikersraad van dorpshuis De Boschkamp moet het al sinds de benoeming van haar leden doen zonder officiële voorzitter of secre taris. In die leemte werd afgelopen donderdag voorzien in een verga dering, die werd bijgewoond door verantwoordelijke wethouder Wim Dalhuisen. Tot voorzitter werd ge kozen T. Jansen, penningmeester van de Stichting voor Sociaal en Cultureel Werk voor Holten. Me vrouw H. Schipper, docente aan het Volwassenen Onderwijs Mid- den-IJssel, werd de eerste secreta ris. De raad is ingesteld om B en W te adviseren over de besteding van een potje van 2.500,- voor 'kleine bestedingen'. Dat bedrag is vanaf de opening van De Boschkamp in de exploitatie is opgenomen en is bedoeld voor de kleine uitgaven, die bijdragen aan de gebruiks waarde van het gebouw en die niet op een andere manier betaald (kunnen) worden. Daarbij valt te denken aan zulke uiteenlopende zaken als een flipover, sfeerverlich ting of de extra aankleding van een bepaald lokaal. Voor dit jaar is er inmiddels een bedrag uitgetrok ken voor de aanschaf van kerstver siering, die meermalen gebruikt kan worden. Voor het resterende geld kunnen de gebruikers hun wensen en ideeën bfj de raad indie nen. In januari wordt dan uit alle wensen een prioriteitenlijstje op gesteld. De acht afgevaardigden die de vas te gebruikers van dorpshuis De Boschkamp vertegenwoordigen zfjn, behalve de al genoemde, J.H. Kampman van de Stichting voor Sociaal en Cultureel Werk, R. Hammer van De Lathmer, me vrouw M. Zaal en P. Eilander van het Muziek Onderwijs Centrum, mevrouw E.D.I. Buhr van het Vol wassenen Onderwijs Midden-IJs- sel en J. Hesse van de Volwassen neneducatie. Als adviseurs zijn be noemd dorpshuisbeheerder J. Arf- man, M. Dalemans (keuken De Boschkamp) en J.A. Wissink (ge meente Holten). Uitbreiding Wethouder Dalhuisen gaf in een korte toespraak onder meer de stand van zaken rond de uitbrei ding van het dorpshuis. De archi tect geeft daarvoor twee mogelijk heden aan: uitbouw aan de voor kant, aan de vleugel die nu door de pupillen van De Lathmer wordt gebruikt, of aan de achterkant van het gebouw. Er is overleg geweest met de hervormde kerkvoogdij, die heeft toegezegd dat er gebouwd mag worden tot op de perceels- grens met gebouw Irene. Volgens Dalhuisen is de kans groot dat er inderdaad wordt gekozen voor uit breiding op die plek, dus aan de voorkant van De Boschkamp. Op uitnodiging van de Nederland se Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Dijkerhoek, hield direc teur E.A. Postma van Diessenplas een lezing over de vele vormen van dienstverlening in Diessenplas. Na zfjn inleiding werd aan de hand van de diaserie „24 uur Diessen- plas'*Tiet een en ander aanschou welijk gemaakt. De volgende bijeenkomst van de NBvP is op 19 december, de kerst bijeenkomst georganiseerd door eigen leden. (olieverf) van gymnastiekleraar Tammo Lukien, tekenleraar Fred Schley en conciërge Gerrit Paal man. De leerlingen Thirza Kuiper, Anniek Kranenberg, Lijkke Labor- dus, Saskia Grooten, Hans Gerrit sen, Lara de Weerd en Charlotte Crince Le Roy tonen staaltjes van hun beeldend en dichtend vermo gen. De tentoonstelling is opgezet door de Stichting tot Bevordering van de Schone Kunsten aan de Scho lengemeenschap Holten onder lei ding van A. Kuper, A. Langendoen en H. van der Ende. Belangstellen den zijn op schooldagen van harte welkom. De buurtvereniging Schoolkring Dijkerhoek hiet zaterdag een mid dag voor 50 plussers. Ongeveer 80 Dijkerhoekers hadden gehoor ge geven aan de uitnodigig. Onder het genot van een hapje en een drankje kon met genoten van de accordeo nist Tony Fr a as, Martha Heijink (voordachten) en de zanggroep van de Bathmense revue onder leiding van Wim Scholthof. Aan het eind van de middag hielden Bets Ve neklaas en Derk Jansen een voor dracht over de gebeurtenissen voor en tijdens het molenfeest op 12 en 13 mei van dit jaar. 1. Verleende bouwvergunningen: - aan J. van Beek voor bouw carport-berging bij Van Holtenserf 6; - aan H. F. Koebrugge voor bouw garage/berging bij Kolweg 7; - aan B. W. Boode-Veneklaas voor bouw bedrijfswoning bij Espelodijk 11; - aan G. W. Schoneveld voor bouw woning aan de Hakkertsweg; - aan J. Kettelarij voor uitbreiding berging bij Van Hoitenserf 8; 2. Verleende kapvergunningen: - aan J. van der Knaap, Ab Jansenstraat 4 (4 bomen); - aan H. Aanstoot, Schreursweg 10 (3 populieren) Voor het inwinnen van informatie over een zaak of over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. Voorbereidingsbesluit gedeeltelijke herziening bestemmingsplan „Buitengebied". De burgemeester van Hotten maakt ter voldoening aan het bepaalde in arti kel 22 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat de raad van die gemeente in zijn vergadering van 26 november 1990 heeft verklaard, dat een gedeeltelijke herziening voor het bestemmingsplan .Buitengebied* wordt voorbereid ten behoeve van de verbouw van een voormalige taxi- schuur aan de Pastoriestraat (ongenummerd) tot woning, een en ander voor zover omvattende het gebied zoals met rode kleur op de bij bedoeld be sluit behorende en als zodanig gewaarmerkte tekening is aangegeven. Het voorbereidingsbesluit treedt in werking met ingang van de dag der be kendmaking. Het raadsbesluit met bijbehorende tekening ligt van de dag der inwerkingtreding af ter gemeentesecretarie, kamer 6 (leeszaa^bibliotheek). voor een ieder ter inzage. Holten, 6 december 1990. Toepassing artikel 19 WR0 ten behoeve van de verbouw van een voormalige taxischuur aan de Pastoriestraat (ongenummerd) te Holten tot woning. De burgemeester van Hotten maakt bekend, dat door de heer S. Minnema, Wolterinkhofstraat 22 te Bathmen, bij burgemeester en wethouders een aanvraag om bouwvergunning is ingediend voor de verbouw van de voor malige taxischuur aan de Pastoriestraat (ongenummerd) te Holten tot woning. Het ingediende bouwplan is niet in overeenstemming de ingevolge het gel dende bestemmingsplan .Buitengebied" voor dit perceel geldende bestem ming „agrarisch gebied van landschappelijke waarde" (in casu agrarisch gebied zonder bebouwing), terwijl de overgangsbepalingen van dit plan niet kunnen worden toegepast omdat de aard van het gebruik van dit perceel verandert. Het verzoek om bouwvergunning kan daarom slechts worden ingewilligd na verlening van een vrijstelling als bedoeld in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Aangezien het bouwplan in overeenstemming is met het in voorbereiding zijnde bestemmingsplan „Lukensveld", zijn burge meester en wethouders voornemens bedoelde vrijstelling te verlenen. In verband hiermede ligt het verzoek om vrijstelling (de aanvraag om bouwvergunning) gedurende 14 dagen, ingaande 10 december 1990, ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, voor een ieder ter inzage. Gedurende de termijn van terinzagelegging kan een ieder schriftelijk be zwaar tegen het verlenen van vrijstelling ten behoeve van bovengenoemd bouwplan indienen bij burgemeester en wethouders van Holten, Smids belt 6, 7451 BL Holten. Holten, 6 december 1990 De burgemeester voornoemd, W. L. F. C. van Rappard. Sportcommissie De eerstvolgende openbare vergadering van de Sportcommissie wordt ge houden op maandag 10 december a.s. om 19.30 uur in het gemeentehuis. Op de agenda staan voorstellen inzake: - vergaderschema voor 1991; - huurovereenkomst tennisbanen. Zoals ieder jaar wordt aan het eind van het schooljaar door leerlingen en personeel van de Scholengemeenschap Holten in een speciale themaweek aandacht besteed aan een maarschappelijk thema. Dit jaar is uit een aantal onderwerpen door de leerlingen massaal gekozen voor een project van Artsen zonder grenzen en wel voor het project malaria bestrijding in Guyana. Wanneeru een welkome aanvulling wenst op uw pensioen, is een Rabo Lijfrente Koopsom polis een prima oplossing. De Rabo Lijfrente Koopsompolis biedt namelijk een aantal aantrekkelijke voordelen. Hoge eindwaarde. U koopt de Rabo Lijfrente Koopsompolis direct bij de Rabobank, waardoor een aantal belangrijke kosten worden hoger spaardcel lager sp.uirdecl eindwaarde Gunstige ontwikkeling eindwaarde. uitgespaard. Uw spaardeel kent daardoor een voordelige start, hetgeen u later in de gunstige eindwaarde terugvindt. De tekening hiernaast laat zien hoe deze ontwikkeling eruit ziet. U krijgt een vaste rente gedurende de overeengekomen periode. En het eindkapitaal is gegarandeerd. Maatwerk. U bepaalt zelf de hoogte van uw koopsom en de uitkering in geval van overlijden. Zoals u weet is de koopsom (tot een maximum van f 17.116.—) volledig Gaardenstraat 32 Holten, 05483-6 22 55 aftrekbaar voor de inkomstenbelasting. Laat het vooru uitrekenen. Bent u geïnte resseerd in de Rabo Lijfrente Koopsompolis, dan raden wij u aan om eens te gaan praten met de Rabobank bij u in de buurt. Maar natuurlijk kunt u ook de bon invullen en opsturen naar de Rabobank. De bank neemt dan zo spoedig mogelijk contact met u op. T ik wil geïnformeerd utmlen over de J Rabo Lijfrente Koopsompolis. I Aarcs: I Postcode:. I I Tel.nr. Woonplaats I Stuur deze coupon aan de Rabobank. I De bank neemt contact met u op. In 1987 leed ongeveer vijf procent van de bevolking van Guyana aan malaria. Op verzoek van de Guya nese overheid heeft Artsen zonder Grenzen in 1988 een zeer succesvol bestrijdingsprogramma opgezet. De verwachte verdubbeling bleef uit en het aantal gevallen stabili seerde zich. Het afgelopen jaar was hier en daar zelfs een lichte daling te zien. Artsen zonder Grenzen hoopt dat de malaria eind 1990 voldoende is teruggedrongen om het project verantwoord te kunnen afronden en over te dragen aan de lokale gezondheidsautoriteiten. Met de bijdrage uit Holten hoopt men onder andere een koelkast voor vaccins, een waterfilter, bui tenboordmotor of een radioset te kunnen aanschaffen. Daarnaast wordt aandacht op SGH besteed aan het Foster Pa- rentskind Kadiatu Kanja en het vrijwilligerswerk van de Holtenaar Paul Akkerman, die werkt in Gui nee Bissau. Aan de projeccen wordt aandacht besteed in informatieverstrekking over het thema tijdens de lessen en daarnaast de niet-lesgebonden ac tiviteiten. Iedere leerling ontvangt de Themaweekkrant. Voorts zijn er gastsprekers uitgenodigd voor de hogere leerjaren en worden de lessen ondersteund door video's en dia's. Ook zal er Latijns-Ameri kaanse muziek ten gehore worden gebracht. De niet lesgebonden programma onderdelen bestaan uit een talen tenjacht op maandag 17 december, aanvang 19.00 uur; Fancy Fair op dinsdag 18 december, geopend van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Op woensdag 19 decem ber zijn er sportwedstrijden tussen leerlingen en docenten om 14.00 en 15.00 uur. 's Avonds is er voor de onderbouwleerlingen een feest. De traditionele oliebollenverkoop is op donderdag 20 decenmber. De opbrengst daarvan is voor het pleegkind Kadiatu Kanja (8 jaar) uit Sierra Leone en deels voor Paul Akkerman. Het bedrag dat de SGH opbrengst voor deze plaats genoot zal door de het gemeente bestuur van Holten verdubbeld worden. De themaweek wordt donderdagavond besloten met een feest voor de bovenbouw. Het Tweede Kamerlid en ex minis ter Henk Koning van de WD is als gastspreker uitgenodigd voor de WD bijeenkomst van de onder centrale Zuid West Salland die op maandag 10 december gehouden wordt in café rest. Boode in Bath men. Koning zal spreken over de algemene politiek.

Holtens Nieuwsblad | 1990 | | pagina 5