Algemene beschouwingen beloven weinig vuurwerk WD vindt in begroting niets van zichzelf terug PvdA stopt veel milieu in haar beschouwingen Gemeentebelang verwijt College gebrek aan visie Schoolinspecties voor nieuwe basisvorming te# 'V. CDA: houdt vaandel van het gewest hoog J Open huis HOLTENS NIEUWSBLAD VERSPREIDING MILIEUBOXEN OPENBARE COMMISSIEVERGADERING SGH houdt vast aan 'dakpansysteem' 122 DONDERDAG 22 NOVEMBER 1990- Veel vuurwerk is er maandag niet te verwachten bij het jaarlijks ri tueel van de algemene beschouwingen. Zoveel is wel duidelijk na le zing van de stukken die de vier raadsfrakties hebben geproduceerd. De eenstemmigheid overheerst en waar de partijen hun eigen weg gaan, worden de tegenstellingen toch niet zo sterk aangezet dat er bloed uit zal vloeien. Het CDA constateert vergenoegd dat alles bij het ou^e blijft, de PvdA (ooit voor groene maffia' uitgekreten) wil nog even weten dat zij toch gelijk heeft gekregen met haar gedram over milieu maatregelen en de WD is verheugd dat het College een sluitende begro ting weet aan te bieden, maar klaagt over het ontbreken van de bij de collegeonderhandelingen beloofde inbreng. Gemeentebelang steelt wat stijl en inhoud betreft de show met een ferme toonzetting en prik kelende vragen. 'Tevredenheid vinden we bij alle partijen over de verhoging van het voorlichtingsbud get met/10.000,-. Het CDA herhaalt nog eens dat naar haar mening meer eigen, ge meentelijke aktiviteit op dit ge bied de afstand burger-bestuurder verkleint en meer begrip zal wek ken voor het gemeentelijk beleid. „Eenduidigheid en periodiciteit zijn daarvoor naar onze mening essentieel", stelt de fraktie. Dat betekent waarschijnlijk hetzelfde als de invoering van een gratis huis aan huis bezorgd gemeentelijk in fobulletin, waar de PvdA voor pleit. Gemeentebelang zegt het initiatief 'intens toe te juichen' en ook de WD vindt het goed dat het bestuur zich aktiever naar buiten opstelt. De vier frakties kunnen zich ook eensgezind vinden in de door het college voorgestelde vertraagde invoering van de kostendekkende tarieven bij rioolrechten en reini gingsrechten. Hetzelfde geldt voor een aantal kleinefe punten en twee zaken die B. en W. niet hebben aangekondigd: een spoedige aan passing van de algemene politie verordening (de WD laat zich er niet over uit) en de noodzaak van meer aandacht voor de (toekomsti ge) positie van de ouderen in onze gemeente. Service Drie van de vier partijen doen het college ideeën aan de hand om de burger meer service aan te bieden. De WD wil een ruimere openstel ling van de gemeentewerf voor de inlevering van (al dan niet che misch) afval, de PvdA pleit voor openstelling van de afdeling bur gerzaken op koopavond en Ge meentebelang vraagt om een ont- vangsbevestiging van aan de ge meente gerichte brieven, liefst met vermelding van een termijn waar binnen de afzender antwoord mag verwachten. Slllasl )e WD beklaagt zich er*in de nleiding tot de algemene be- ichouwingen over „dat in deze be groting niets is terug te vinden van de wensen van de WD. CDA en PvdA hadden bij de vorming van het huidige college de WD enige inspraak' in het beleid be- dat niet af laten hangen van het al dan niet verkrijgen van rijkssteun. Opvallende puntjes in het stuk èijn verder nog dat de WD bezwaar maakt tegen de verhoging met tien procent van de woonforensenbe- lasting (de enige belasting die ver hoogd wordt), een pleidooi voor de verplaatsing van de hockeyclub naar het Vletgoor en het verzoek om CAI en IJsselmij bij elkaar te brengen voor overleg over uitbrei ding van het kabelnet naar de Hol- terberg en de Look. Het CDA besteedt in de algemene beschouwingen vrij veel aan dacht aan het hoofdstuk finan ciën. De fraktie stemt in met de ge leidelijke verhoging van riool- en reinigingsrechten, maar vraagt een duidelijker dekking van de tekorten die daardoor in de ko mende vijf jaar ontstaan. Het col lege stelt voor om die te betalen uit de overschotten, het CDA ziet het benodigde bedrag liever met een uit die verwachte overschot ten naar de post reiniging overge- hevelt. Verder wil de fraktie meer inzicht in de financiële wijzigin gen in het beleid tijdens de rit van het begrotingsjaar. Het CD A spoort het college aan om samen met de ander gewestge meenten al het mogelijke te doen M. Spijker loofd in ruil voor haar steun. Daar is niets van terecht gekomen. Evenmin als van de afspraak dat ie WD door wethouders en/of fraktievoorzitters van CDA en PvdA steeds vroeg zou worden in gelicht over de plannen van het college. De WD-fraktie constateert nu - in iets nettere bewoordingen - dat die celoftes alleen gedaan zijn om de ITVD te lijmen. Eenmaal comforta bel op het pluche schijnen de 'rege ringspartijen' alle afspraken prompt vergeten. Maar bij die con statering blijft het. De WD is onte vreden, maar kennelijk niet van ilan om haar politieke machtspo- iitie uit te buiten. uitengebied 'rij veel woorden wijdt de WD ian de niet- agrarische bedrijven het buitengebied. De fraktie ileit er voor niet alle nieuwe aktivi- jteiten daar over één kam te sche- jren. Vervallen bestemmingen kun- ïen worden aangepast en het is taak dat het gemeentebestuur tij dig met regelgeving komt voor de bestemming van leegkomende agrarische bedrijfsgebouwen. Om de toekomst een „passend beleid" te kunnen voeren binnen de kaders van milieu- en hinderwetproble- matiek denkt de WD aan een ge neraal pardon voor de nu bestaan de bedrijfjes. Net als Gemeentebelang pleit de VVD voor uitbreiding van de riole ring naar het buitengëbied en wil De PvdA heeft het gevoel dat het grote bezuinigen van de rijksover heid zo langzamerhand zijn einde nadert, maar ziet geen reden voor optimisme over de financiële situ atie van de gemeenten. Immers: „De blijvende zorg voor het milieu zal blijvend hoge financiële offers, vragen van zowel bedrijven, bur gers als gezamenlijke overheden." De PvdA constateert dat milieu voorstellen van haar kant, des tijds weggehoond als 'groene maf fia-ideeën', nu worden voorge staan door de tegenstanders van toen. „Het kan verkeren", zegt de fraktie cynisch. Het is dus niet verwonderlijk dat de PvdA veel milieu in haar alge mene beschouwingen stopt. Naast enkele concrete voorstellen (gif- vrije onkruidbestrijding) vraagt de fraktie om een eigen Holtens mi lieubeleidsplan, als aanvulling op de landelijke en provinciale plan nen. In dat verband neemt de PvdA ook afstand van de passage in de aanbiedingsbrief van het col lege, waarin wordt gesteld dat het provinciaal milieubeleidsplan alle andere factoren in het ruimtelijk en economisch proces onderge schikt dreigt te maken aan de mi lieuvoorschriften. „Als het werke lijk ernst is met het milieu, is mi lieubeleid een randvoorwaarde bij elk ander beleid", vindt de fraktie. Verder pleit de PvdA voor een rui- terroute op de Holterberg. Nu maken ruiters en wandelaars vaak gebruik van dezelfde paden, wat vooral voor de wandelaars erg hin derlijk is. Ook wil de PvdA borden aan de voet van de berg, die erop wijzen dat honden moeten worden aangelijnd: „Honden worden juist bij het binnentreden van dit na tuurgebied losgelaten, fantastisch voor deze dieren maar niet erg be- vordelijk voor de rust ter plaatse, voorzover we tenminste nog wen sen te spreken over een ongestoord natuurgebied". Verkeer en vervoer In lijnrechte tegenstelling tot Ge meentebelang trekt de PvdA uit de hard pleegt te rijden. In het kader van het bevorderen van openbaar vervoer vraagt de PvdA wat er gebeurd is met haar suggestie om contact op te nemen met de firma die gratis abri's (bus hokjes) plaatst. Dezelfde firma heeft ook openbare toiletten in hun pakket. om het gewest Midden-IJssel over eind te houden: „De CDA fraktie is van oordeel dat Holten tezamen met de 10 andere gemeenten het vaandel van het gewest hoog moet houden. Hier geldt Eendracht maakt macht. Verder vraagt het CDA bijzondere aandacht 4voor de ruimere be voegdheid die de gemeente krijgt om bijstand op maat te verlenen. Voor de bijzondere bijstand en werkgelegenheidsprojecten moet een jaarlijks terugkerend bedrag in de begroting worden opgeno men. En nu de bouw in het bestem mingsplan Lukensveld aan de ho rizon opdoemt, wordt het naar de mening van de CDA-fraktie tijd dat de herziening van het punten- stelsel voor de toewijzing van pre miewoningen en bouwkavels er komt. Door burgemeester en wethouders verleende vergunningen, ontheffingen e.d. 1. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN: - aan J. Markvoort voor bouw carport bij Schoutenstraat 24; 2. VERLEENDE KAPVERGUNNINGEN: - aan H. A. Rensen, Dorpsstraat 56 (1 berk); - aan J. H. Beverdam, Canadastraat 31 (1 berk); - aan H. J. en W. Aaftink een fretteervergunning verleend VOOR HET INWINNEN VAN INFORMATIE OVER EEN ZAAK OF OVER EVENTUELE MOGELIJKHEDEN TOT HET INDIENEN VAN EEN BE- ZWAAR- OF BEROEPSCHRIFT KAN MEN ZICH WENDEN TOT DE AF DELING ALGEMENE ZAKEN TER GEMEENTESECRETARIE. In de week van 26 november tot 1 december a.s. zullen de door de ge meente gratis ter beschikking te stellen milieuboxen worden verpreid. Bij degenen die tijdens de bezorging niet thuis blijken te zijn, wordt een kaartje in de bus gedaan. Op vertoon van dit kaartje kan dan alsnog een milieubox worden afgehaald op de gemeentewerf, Waagweg 4, op werkdagen van 13.00-15.30 uur en op zaterdag van 13.00-15.00 uur. U wordt verzocht dan wel uw naam en adres op het kaartje te vermelden. Met betrekking tot het hoe en waarom van de milieubox zal deze week een (groen) informatieboekje bij u worden bezorgd. Lees dit boekje zorgvuldig en bewaar het bij uw afvalwijzer. Mocht u naar aanleiding hiervan toch nog vragen hebben of het boekje niet ontvangen hebben, dan kunt u contact opnemen met het gemeentehuis, tel. 6 16 66, dhr. G. J. Brinkers. Op dinsdag 27 november 1990 aanvang 15.30 uur is er een gecombi neerde vergadering van de commisies gemeentewerken en financiën in het gemeentehuis, kamer 9. De agenda voor deze vergadering treft u hieronder aan. AGENDA 1Besluitenlijst van de gecombineerde vergadering commissies gemeentewerken/financiën, d.d. 6 augustus 1990 en de vergadering van de commissie gemeentewerken d.d. 6 november 1990. 2. Krediet voor de vervanging van de dakbedekking van diverse ruim ten bij het zwembad. 3. Krediet voor het opstellen van een sluitplan t.b.v. de gemeentegara ge Waagweg 4. 4. Krediet voor de aanleg van een atletiekvoorziening en de vernieu wing van een ged. hekwerk op Meermanskamp. 5. Krediet voor de vernieuwing ged. dakbedekking Scholengemeen schap. 6. Krediet voor de aanschaf van meubilair t.b.v. de bijzondere basis school „De Schakel". 7. Krediet voor het herstellen van schade aan bijzondere basisscholen „De Schakel" en „Het Kompas". 8. Krediet voor de aanschaf van een natuurkundemethode (1e fase) t.b.v. de openbare basisschool De Haar. 9. Krediet voor het treffen van voorzieningen t.b.v. kinderopvang. 10. Verkoop perceeltje grond aan de NV Energiebedrijf IJsselmij t.b.v. de bouw van een middenspanningsruimte aan de Vianenweg. 11. Mededelingen. 12. Rondvraag. Degenen die van het spreekrecht gebruik wensen te maken kunnen dat tot uiterlijk 4 uur voor aanvang van de commissievergadering opgeven bij de secretaris van de commissie. J.M.E. Metsemakers omleidingen en afsluitingen van de laatste tijd de conclusie, dat deelo plossingen niet voldoende zijn om een einde te maken aan de ver keersproblemen in de dorpskom. De fraktie stelt zich vierkant ach ter het rapport Toekomstige hoofdwegenstructuur Holten. Verder vraagt de PvdA aandacht voor de onaangename gevolgen voor de fietser van de versmalling van de Dorpsstraat en voor de on veilige situatie voor fietsers op de Larenseweg. Tussen garage Baltes en het einde van de asfaltering moeten zij de weg oversteken op een plek, waar het autoverkeer Gemeentebelang zet de algemene beschouwingen kloek in. „Tot onze spijt moeten we constateren flat er opnieuw een begroting en een aanbiedingsbrief voor ons ligt van een College dat de tekenen des tijds niet verstaat. Of om het an ders te zeggen: aan dit gepresen teerde beleid ontbreekt elke rea listische lange termijnvisie", schrijft de fraktie. Het enige toekomstperspectief dat Gemeentebelang in de stukken kan terugvinden is „een auto-aan trekkend beleid, dat het mogelijk moet maken dat in 2005 dagelijks 14.000 auto's door ons dorp kunnen rijden". De partij verwijt B. en W. geen rekening te houden met de verwachting, dat in de komende vijftien jaar een derde van de huidi ge landbouwbedrijven moet ver dwijnen en dat het aantal van de 55-plussers toeneemt van 1300 nu tot 2600 dan. Verkeer Het verkeersplan krijgt in het stuk natuurlijk een belangrijke plaats, [n tegenstelling tot de PvdA, die vindt dat de ervaringen met omlei dingsroutes en tellingen duidelijk maken dat deeloplossingen leiden tot onaanvaardbare problemen el ders in het dorp, constateert Ge meentebelang tevreden dat er - alle ellendige voorspellingen van sluipwegen en ongelukken ten spijt - volgens de politie geen ver keersproblemen geweest bij de af sluiting van de Dorpsstraat. Gemeentebelang handhaaft haar standpunt: de cijfers zijn niet 'hard' genoeg, kiezen voor belem meringen boven bevordering van het autoverkeer in de dorpskom en eerst het effect van belemmerende maatregelen uitproberen, dan pas (zo nodig en indien betaalbaar) we gen aanleggen. Gemeentebelang stemt dan ook tegen de begrotingspost van 600.000,-, bestemd om knelpunten op te lossen dan wel plannen be- steksgereed te maken, omdat het college daarbij niet aangeeft wat de kosten zijn van dergelijke maat regelen, hoe de financiering is ge-' dacht en wat de jaarlijkse lasten zullen zijn. Bosschool Als enige partij laat Gemeentebe lang weten het „volstrekt onaan vaardbaar" te vinden, dat in de begroting geen geld is uitgetrok ken voor de noodzakelijke verbete ringen van het schoolgebouw van de Bosschool. Nu het ministerie (vooralsnog) niet over de brug komt, vraagt de fraktie het college om alsnog met voorstellen te ko men voor een renovatie uit de alge mene middelen. Verder pleit Gemeentebelang met de WD voor een uitbreiding van de riolering naar het buitengebied, ten minste voor dat deel dat water wingebied is. En vraagt naar de kosten, als er wordt uitgegaan van een aansluittarief dat gelijk is aan dat voor de huishoudens in het dorp. In de afvalparagraaf doet de frak tie de suggestie om in het buiten gebied, waar veel zelf gecompos- teerd wordt, niet zoals in de dorps kom de ene week groente-, fruit- en tuinafval op te halen en de andere het restafval, maar elke week res tafval. Dat levert een besparing op aan GFT-containers. )e schoolinspecteurs voor het (oorgezet Onderwijs en het Lager leroepsonderwijs hebben geza- nenlijk het plan gelanceerd de in- troom van leerlingen in de nieuwe gefuseerde - Scholengemeen- chap niet te laten verlopen via het gekozen 'dakpan systeem' naar de basisklassen op te delen in n elkaar overlopende clusters, zo- lat het onderscheid tussen LBO n Mavo veel sneller zal verdwij- len. Zij verschillen daarin duide- ijk van mening met de schoollei- ling van de Scholengemeenschap lolten, die vasthoudt aan een op- leling in Atheneum/Havo, Havo- Mavo en Mavo/LBO. De controverse tussen schoolin spectie en schoolleiding kwam dinsdagavond naar buiten aan het slot van de wat mat verlopen eer ste gezamenlijke ouderavond van SGH en De Marke. Als rode draad De Kamer van Koophandel De venter houdt op vrijdagmiddag 23 november open huis. Belangstel lenden kunnen tussen vier en zes uur een kijkje nemen in Hanzestae- te, het nieuwe onderkomen van de Kamer. Hanzestaete staat aan de Hanzeweg 60. door het programma van deze avond liep het thema: is kiezen voor Mavo altijd beter dan voor LBO. Een forum, bestaande uit de schoolinspecteuren A.A. van Has selt en J. ter Wolder, geflankeerd door rector Van Minderhoudt van SGH en directeur Koelemay van De Marke, probeerden onder lei ding van I. Labordus de ouders tot een discussie over het thema te bewegen. Pas toen het onderwerp basisvorming was aangezwengeld door schoolinspecteur LBO ter Wolder, ging men recht opzitten en kwamen er reacties uit de zaal los. Met name de opmerking van rector Van Minderhoudt, dat de ouders het systeem van clusters zouden afwijzen omdat zij vast willen hou den aan het door de school geko zen systeem, wilde men wel eens weten of er over dit onderwerp al eens een enquete was gehouden onder de ouders. Dat bleek niet het geval. De schoolinspecteurs wezen er evenwel op, dat bij een enquete pas zinvol is, wanneer er duidelijke alternatieven worden aangebo den, maar dat een andere wijze dan de dakpanconstructie met enige goed wil best haalbaar is. In andere gefuseerde scholen is het cluster systeem reeds met succes toege past. „Gaat u maar eens kijken," riep Ter Wolder de ouders op. Me vrouw Van Hasselt legde de vinger op de zere plek. „Een school moet duidelijke uistraling hebben wat ze met de leerling wil. dat is wat de ouders willen. De school moet leer lingen kunnen inspireren". Voorafgaande aan de discussie werd met veel vaart en verve door de theatergroep Aat en de Rekers een speciaal voor fuserende scho len geschreven theaterstuk Truus Confuus opgevoerd, waarin uitein delijk de 'wij' gedachte het won van 'ikke, ikke'. Al tennissend, besprak 'Truus Confuus' het verschil tussen LOB en Mavo.

Holtens Nieuwsblad | 1990 | | pagina 5