Kikkerpoel in Espelo "Uit buiten Holten Nido levert nieuwe zand/zoutstrooier Jongere bouwkunst Gehandicapt... ESULTATEN HMV heeft comité van aanbeveling "f: 1/ Jaaragenda Goed jaar voor OAD Sociale controle Sterrenhemel in november en teelt ook gewoon leven Uitbreiding informatie gehandicapten Geen renovatie voor Bosschool Oriëntatie startende ondernemers deze stand en het meer dan voor treffelijke keeperswerk van Gait had het zevende de punten wel binnen. Een groot aantal kansen volgden nog; Dirk-Jan liet nog 5-0 aantekenen. Overige uitslagen: SVZW 4 - Blauw Wit 3, 0-0; Vroomshoopse Boys 5 - Blauw Wit 4, afgelast. Enter 10 - Holten 10; De Holtense ploeg kwam zondag als enige lager elftal in de wei en had door alle af gelastingen een flinke schare sup porters langs de lijn. Na een stevig beginoffensief van Enter nam Hol ten geleidelijk het initiatief over. Na dertig minuten resulteerde dat in een goal van H.v.d.Pluym, dia gonaal in de kruising, na een prima pass van Joh.Broekmaat. Ongeveer vijf minuten na rust bracht G.Koetsier de ploeg in veili ge haven via een snelle uitval. Ook hierna behield Holten technisch overwicht. Dat leidde tot een ver diende overwinning en een danige versterking van de koppositie van het tiende. Eindstand 0-2. Holten 9 - Holten 8; Holten negen oefende in de zaal tegen het ge vreesde Holten acht. Coach Mein- ders had twee getalenteerde spe lers ingezet met Oolbekkink en Geerling in de basis. Ondanks deze tactische zet lukte het niet het achtste van het veld te spelen en werd de eindstand 10-10. HOLTENS NIEUWSBLAD Mensen met een handicap of ziekte en hun omgeving hebben vaak vra gen. Niet alleen over de handicap of ziekte zelf, maar ook over zaken als aangepast wonen, onderwijs, vakantie, hulpmiddelen, werk en sociale zekerheid. De informatie hierover is in Nederland wel voor handen, maar zodanig versnip perd, dat de betrokkenen door het bos de bomen niet meer kunnen zien. De Stichting Informatievoor ziening Gehandicapten Nederland te Utrecht heeft nu al deze vragen bijeengebracht in een geautomati seerd informatiesyteem. In dit in formatiesysteem zijn opgenomen zowel adres gegevens van organi saties en instellingen, als docu mentatiemateriaal. Ook geeft de stichting praktische brochures uit, onder andere met betrekking tot voorzieningenverstrekking (ver voer, fiscus, onderwijs, wonen). Het bezoekadres en telefoonnum mer van de Stichting Informatie voorziening Gehandicapten Ne derland is: Zakkendragershof 34- 44 te Utrecht, telefoon 030-316 416. Het is geopend maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Men kan ook schrijven naar post bus 70, 3500 AB Utrecht. De renovatie van de Bosschool bleek dinsdagavond het voor naamste discussiepunt in de on derwijscommissie. De invloed van het onlangs ingevoerde spreek recht voor burgers werd daarmee meteen zichtbaar. „We krijgen in Espelo het gevoel dat we naar de achterste speen worden gedrukt", meldde G.W. Rensen, voorzitter van de ouderraad van de Bos school, namens de Sploder bevol king. Hij legde enkele wensen op tafel, waaronder de aanleg van een huus, plattelandskomedie door Drentse Vereniging Harm Smeen- ge. Idem 17 november. Lochemse Schouwburg Donderdag 8 november: Jeans 2 'A singing and a swinging' met top hits uit de jaren '40, '50 en '60. Vrijdag 9 november: Hans Dorres- tijn met de kunst van het lijden. Zaterdag 10 november: Geluk bij een ongeluk, klucht met Piet Bam- bergen, 20.00 uur. Zondag 11 november: 12.00 uur Koffieconcert Mozart Players m.m.v. Cox Habbema, vertelster (volledig programma). Dinsdag 13 november: Mata Hari (musical). Donderdag 15 november: Richard 11, een van de drie koningsdrama's van Shakespeare. Havezate De Oosterhof, Rijssen. Tot en met 16 november: schilde rijen, bronsfiguren en opgezette dieren van de Rijssense kunste naar H.J. Roosink. Het entree kaartje geeft tevens toegang tot de Oudheidkamer Riessen. Rijksmuseum Twente, Enschede Toten met 11 november: De veran dering van stad en land, bouwen in Twente in het industriële tijdperk. Foto's, originele maquettes, mo dellen en tekeningen. Museum Jannink, En schede Tot en met 2 december: We hebben ze weer met genoegen bekeken, schoolplaten van Cornelis Jetses. DONDERDAG 8 NOVEMBER 1990 eventer Schouwburg onderdag 8 november: Forum ilharmonisch met werken van trauss en Mendelssohn, 20.00 uur. e voorstelling van de Tannahill eavers (Schotse folkmuziek) op onderdag 8 november is geheel tverkocht. rijdag 9 November: Frank Boeij- i Groep met Hier komt de storm, 1.00 uur. Zaterdag 10 november: De bandie ten, Deventer Opera en Operette Vereniging. Zondag 11 november: 14.30 uur, De Zwarte zee: een zee van geluid, jeugdvoorstelling. Jarigen gratis toegang. Dinsdag 13 november: De Bezoe kers, toneel door het Nationale To neel; 19.00 uur inleiding De Bezoe kers door de regisseur. Vrijdag 16 november: Kind an Hauw Wit 2 - Sp. Rijssen 2; Blauw Kit heeft de laatste tijd problemen net de opening in een wedstrijd. )ok nu kreeg de ploeg al vroeg een ;oal om de oren. Blauw Wit kwam chter sterk terug en scoorde na en klutsbal via Jaap Kruk de ge- ijkmaker 1-1. Blauw Wit bleef hier- goed doorgaan en scoorde via lenk Stam 2-1. Na rust zag de verigens goed leidende scheids- echter als enige een handsbal in e 16 meter bij Blauw Wit en uit dit adeautje scoorde Rijssen 2-2. De enheid binnen Blauw Wit twee gaf iteindelijk de doorslag gaf. Via :n schitterende aanval knalde de terk inkomde Henk Stam het sveede naar een belangrijke over- inning. les 5 - Blauw Wit 5; Blauw Wit ócht direct de aanval en kreeg ansen, maar Des opende de score anaf elf meter, na een simpele vertreding. Vlak voor rust kwam e verdiende gelijkmaker, nadat lans door Wim was weggestuurd n Hans ondanks het hinderen kon ithalén voor de gelijkmaker. Na ïst een aanvallend Des, maar lauw Wit had in de doelman een rima sluitpost. Het leek 1-1 te lijven, maar tien minuten voor tijd wist Hans na goed aangeven van Geert de doelman met een prachtige lob te passeren. Echter drie minuten voor tijd scoorde Des uit een vrije trap, nadat de doel man van Blauw Wit op het gladde veld was uitgegleden. 2-2. Blauw Wit 6 - Des 6; Een enerver ende wedstrijd, waarin Des eèn surplus aan techniek ten toon spreidde. Blauw Wit daarentegen was de ploeg met de tomeloze in zet. Dinant Kolkman was degene die Des niet verder liet komen dan 0-2 voor rust. Na rust was Blauw Wit in gedachten nbg bij de thee, toen Des meteen na rust al op 0-4 kwam. Blauw Wit zes kwam nog iets terug, via Gerhard Kolkman die de geblesseerde Piek was ko men vervangen. Des soorde ook nog eenmaal. Eindstand 1-5. Blauw Wit 7 - Dos' 37 7; Het zeven de begon zeer voortvarend, al in de tweede minuut was het raak. Na een lange bal van 'oude Jan', een tikje van J.P. scoorde 'jonge Jan Koning', die ook het tweede doel punt scoorde. Vijf minuten voor rust scoorde Dirk-Jan Schuppert via een bal die terug kwam van de kruising 3-0. Na rust scoorde we derom Jan Koning Jr., 4-0. Met )e Holtense Muziek Vereniging leeft een illuster gezelschap man- len bereid gevonden om zitting te lemen in een commissie van aan- leveling. De commissie is speciaal in het leven geroepen voor de grote financiële aktie die HMV gaat voe ren om de renovatie en nieuwbouw van het eigen gebouw te bekosti gen. De leden zijn de erevoorzitter van HMV mr. W.H. Enklaar, mr. W.L.F.C. ridder van Rappard, bur gemeester van Holten, A.J. West maas, notaris te Markelo, ir. J. ter Haar, directeur OAD Reizen Hol ten, T.H. Udema. directeur Uvlees te Holten, J. van Wingerden, direc teur Rabobank Holten en A. Wes- terik. directeur NMB te Deventer. IV'at de gemeente Holten betreft, bezanden. Het wintergebruik ;an het nu gaan winteren. Afgelo- itn vrijdag werd door Nido Uni- rersal een nieuwe bezandingsma- :hine aan gemeentewerken over gedragen. machine komt voort uit de ïieuw ontwikkelde Nido 90 serie, towel 's zomers als in de winter kan er mee gestrooid worden. De sportvelden van de diverse clubs tunnen nu in optimale conditie [ehouden worden door 's zomers te komt neer op het strooien van zout (al gaan steeds meer gemeenten uit milieu overwegingen er toe over om ook bij de gladheidbestrijding gebruik te maken van zand), om ook dan niet uit te glijden. Het slimme van de machine zit 'm on der andere in een zand of zou kuen- ze in het hydraulische systeem. Daarom kunnen zowel kilo's zand als grammen zout nauwkeurig ge doseerd worden. )erard Grave, hoofd buitendienst van gemeentewerken mocht de nieu- oe strooimachine in ontvangst nemen. INTEGRATIE Telefoon (033) 75.33.44 GEHANDIKAPTEN Beschermvrouwe H.M. de Koningin Bon. Ik wil graag nadere informatie. Naam: Adres: Postcode/plaats: Bon zenden naar: AVO, postbus 850,3800 AW Amersfoort Uiteraard is de speurders van het Oversticht, op pad voor de grote landelijke inventarisatie van jongere bouwkunst uit de periode 1850-1940, dit kerkrestant opgevallen, dat hoogst merkwaardig bo ven de moderne gevel van Schuppert Mode uitsteekt. Het torentje is gekroond met een zadeldak en maakte deel uit van een kerkge bouw aan de Dorpsstraat, dat tot 1978 als zodanig in gebruik was. Architect Reitsma uit Deventer bouwde het pand in 1940 en het valt dxis nog maar net binnen de termen van het onderzoek. OAD-Reizen kan terugkijken op een prima zomerseizoen. De omzet van OAD-Vliegreizen groeide met 28 procent. Dankzij die ontwikke ling zal de Holtense reisorganisatie meer dan 50.000 passagiers vervoe ren. Met name het inspelen op de vraag naar de last-minute-aanbie- dingen, zorgden voor de goede gang van zaken. Succesvol was OAD-Reizen dit jaar ook met de combinatie van vlieg- en busreizen en de excursie- en rondreizen. De stijging voor dit type reizen zal uitkomen op onge veer tien procent. Opnieuw was er veel vraag naar reizen naar de Sov jet-Unie. Minder voorspoedig ging het in het afgelopen jaar met de bus- en pen- delreizen naar Spanje. De daling bedraagt ongeveer twintig pro cent. Commerciëel directeur Bre mer wijt deze ontwikkeling aan het feit dat de prijzen in Spanje niet in de juiste verhouding stonden tot het product. De roep om sociale controle om zodoende de verkeersoverlast in Holten te beperken, wordt steeds sterker. Links en rechts wordt, met name in de Kol, op de stoep gepar keerd, waardoor de voetgangers zich met moeite een weg kunnen banen tussen het geparkeerde blik. Ook met de verkeersvoor- schrift de auto zodanig te parke ren, dat een vrije doorgang moge lijk is, wordt herhaaldelijk de hand gelicht. Voor de brandweer al eens reden om in de Noorderbergstrat met een sirene de buurtwoners op dit ongerief te attenderen. Desondanks wil het college van B en W geen verkeersmaatregelen nemen, maar de bevolking aan spreken op de eigen verantwoorde lijkheid.' „We moeten van Holten geen woud van verkeersborden maken", antwoordde wethouder Westerik op vragen van het socia listisch raadlid Markvoort. geluidsbarrière tussen school en (provinciale) weg. Commissieleden J. Soepnel (GB) en M. Spijker (WD) sprongen hier meteen op in. Beide vonden dat de Bosschool niet de dupe mag wor den van het meningsverschil tus sen gemeente en ministerie over wie de renovatie moet betalen. Burgemeester W.L.F.C. ridder van Rappard hield vast aan het colle gestandpunt, dat eerst alle moge lijkheden van subsidie uit 'Zoeter- meer' moeten worden nagegaan, voordat de gemeente besluit de renovatie uit eigen middelen (de algemene reserve) te betalen. Waarschijnlijk is de school niet voor 1992 aan de beurt voor een op knapbeurt. nooi. AUGUSTUS: 1 augustus: Agrarische dag Hol ten. 10 augustus: Triathlon Holten. SEPTEMBER: 13/14/15 september: Groot Keu- nefeest op Kalfstermansweide. OKTOBER: 17 oktober: 100 jarig bestaan OLM Holten. In de lange novembernachten maken het mogelijk een groot aan tal sterrenbeelden te observeren. Andromeda met zijn beroemde ne vel, Perseus met de dubbele ster renhoop en de band van de Melk weg zijn duidelijk te zien met een gewone verrekijker. Op 17 novem ber wordt een sterk verhoogde ac tiviteit van vallende sterren ver wacht en wel in oostelijke richting. De planeet Mars staat op 20 no vember op zijn kortste afstand (77 miljoen kilometeri) van de aarde. De rode kleur is dan duidelijk waar te nemen. Jupiter en SatUrnus zijn laat op de avond in respectievelijk het noord-oosten en het zuid-wes ten te vinden. Wie een en ander nog beter waar wil nemen, kan iedere zaterdag avond vanaf 20.00 uur terecht bij de Volkssterrenwacht Phoenix in Lochem, Vordenseweg 10. Bij vol doende deelname start daar eind november ook een cursus Wegwijs aan de sterrenhemel voor volwas senen. In samenwerking met het Insti-, tuut Midden- en Kleinbedrijf houdt de Kamer van Koophandel Deventer op 19 november van 10.00 tot 16.00 uur een oriëntatie dag voor starters in het gebouw van de Kamer van Koophandel, Hanzeweg 60 te Deventer. Behan deld worden theoretische en prak tische onderwerpen voor begin nende ondernemers. Belangstel lenden kunnen zich aanmelden bij mevr. M.J. Kerkhof, tel 05700- 87900, waarna een folder met in lichtingen en een aanmeldingsfor mulier wordt toegezonden. Voor beginnende horecaonderne mers houdt de KVK Deventer op 12 november een Starters Thema dag, eveneens in het gebouw van de KVK, Hanzeweg 60. Aanmelden en inlichtingen op tel. 05700-87900 (mevrouw M.J. Kerkhof). Als het aan landbouwer Gerrit Rensen uit het buurtschap Espelo ligt, wordt hij binnenkort tijdens zijn werkzaamheden op het land begeleid door het gekwaak van de kikker. Hij heeft onlangs namelijk een zoge naamde kikkerpoel laten aanleggen enkele honderden meters achter zijn boerderij aan de Espelodijk. Rensen heeft de afgelopen twintig jaar veel diersoorten in zijn omge ving zien verdwijnen. De vogel stand is hard achteruit gegaan en het gekwaak van de kikker is vol gens hem al vijftien jaar niet meer in Espelo gehoord. „Door de ruil verkaveling zijn de meeste land- bouwkavels recht en vierkant ge maakt. Hierdoor zijn vele kolkjes in de buurt verdwenen. In deze kolkje leefden allerlei dier- en plan tensoorten, die eveneens voor een groot deel verdwenen zijn. Ook de onkruidbestrijdingsmiddelen heb ben daaraan meegewerkt. Geluk kig zijn de voorschriften van de overheid hieromtrend wat stren ger geworden. Ik vind het jammer dat er zoveel leven verloren is ge gaan, want het natuurlijk even wicht is hierdoor een beetje ver stoort", aldus natuurliefhebber Rensen. Om wat van het natuurlijke plan ten- en dierenleven terug te krijgen heeft Rensen de poel laten aanleg gen. Het provinciaal bestuur on dersteunde deze actie met een sub sidie. De poel heeft een doorsnee van vijftien meter en is ongeveer anderhalve meter diep. Aan de de zuidzijde is de oever licht glooiend, hier kunnen de toekomstige bewo ners zich laven in de zonnestralen. Aan de andere kant worden bomen geplant. Het leven in de poel zal zich op natuurlijke wijze moeten ontwikkelen. „Op dit moment is de poel nog een beetje doods, maar het zal niet lang duren voordat de eerste torre tjes en waterhoentjes in het water rondzwemmen. Ook de waterplan ten komen vanzelf, de zaadjes wor den overgebracht door de vogels. De poel heeft weinig onderhoud nodig. Dat is eigenlijk ook het bes te, want de natuur moet zich zelf regelen", besluit Rensen, die nog vertelt dat zijn achtjarige zoont Remco eveneens een grote natuur liefhebber is en hem derhalve zal assisteren bij het onderhoud van de kikkerpoel. 9 november: jubileumconcert In terkerkelijk Kinderkoor Mo- zaiek m.m.v. Elly en Rikkert. 10 november: toneelavond leden OLM en NBvP-afdelingen Hol ten, Espelo en Dijkerhoek. 17 november: receptie 22-jarig bestaan De Fienpreuvers; Elfde van de Elfde in de Poppe. 23 november: Najaarsconcert Holtens Mannenkoor. 24 november: Intocht Sinter klaas. 26 november: gemeenteraads vergadering (begroting). DECEMBER: 16 december: Berg- en Beemd- toer (Wielervereniging Holten). 17 december: gemeenteraads vergadering; jubileumavond Plattelandsvrouwen. 19 december: volkskerstzang. 30 december: Oliebollencross 1991 JANUARI: 8 januari: nieuwjaarsreceptie Plat telandsvrouwen. 11 januar: Nachtvoetbal 't Mos- sink. 12 januari: gala-avond De Fien preuvers. 19 januari: Holterbergcross; Prinsenbal in Bonte Paard. 26 januari: Prinsenbal in De Pop pe.. FEBRUARI: 2 februari: minder-validen carna val. 8 februari: receptie 70-jarig be staan sv Holten; goodwill-avond De Fienpreuvers. 9 fm 12 februari: carnaval. MAART: 27 maart: Landbouwsymposi- um. JUNI: 1 juni: Straatvoetbal. 2 juni: Allard van Bruggentoer- Veel mensen denken dat gehandicapten niet gewoon kunnen leven. AVO is echter van mening dat zij een (vrijwel) normaal leven moeten kunnen leiden. AVO bevordert de integratie van gehandicapten bij werk, scholing, recreatie.

Holtens Nieuwsblad | 1990 | | pagina 11