Holtense kerkendag krijgt ander vervolg iMsa Behoefte aan luisterend oor neemt nog toe „Wij zijn heus niet stiekem weggebleven Huizenverkoop De Haar heetste hangijzer in openbare abz-commissie Lukensveld: leren van fouten in Beuseberg Activiteiten in de kinderboekenweek Uitkomst enquete onduidelijk AJ K-seizoen weer gestart Bijeenkomst CPB Holten HQITENS NIEUWSBLAD Telefonische hulpdienst zoekt vrijwilligers College weerlegt laksheid hoorzitting GS H.J. Dul (CDA) uit felle kritiek op eigen staatssecretaris Foto-expositie Hans Wissink Beleggen voor beginners Sponsorloop De Vriendenschaar DONDERDAG 18 OKTOBER 1990 Tevreden gezichten alom aan het slot van de eerste gezamenlijke kerkendag in Holten. De manifes tatie werd geopend met een kerk dienst, die naar schatting door zo'n 125 belangstellenden werd bijge woond en de gehele dag door was er een constante aanloop in de drie lokaties: de hervormde kerk, de Kandelaar en Irene waar volop in formatie over te krijgen vrede, ge rechtigheid en heelheid der schep ping, de thema's van het Conciliar Proces. De kerkendag in Holten De schrijfster Ellen Tijsinger komt tijdens dè kinderboekenweek op bezoek bij de bibliotheek. Aan kin deren van de hoogste groepen van de basisscholen vertelt zij op 23 ok tober het een en ander over haar werk. De tijden zijn 10.00-11.00 uur, 11.00-12.00 uur of 13.30-14.30 uur. De bekendste boeken van Ellen Tijsinger zijn Nikolaj, over een jon gen die met zijn zusje in een tehuis belandt omdat zijn moeder teveel drinkt en Wordt toch wakker, het verhaal van Jasmijn, die een broer tje heeft dat in coma ligt. Nikolaj wordt aanbevolen door de kinder jury van 1990. Voor de kinderen van 4 t/m 8 jaar is er op zaterdag 27 oktober om 10.30 een poppenkastvoorstelling in dorpshuis De Boschkamp. De voorstelling duurt ongeveer een uur. Kaarten kunnen gratis wor den afgehaald bij de bibliotheek. droeg als thema Leven onder de regenboog, waarbij de zorg om het milieu op de voorgrond stond. Elk gebouw had zijn eigen thema. In Irene was dat Gerechtigheid, in de hervormde kerk, Vrede en in de Kandelaar Milieubehoud/Heel heid van de schepping. In folder materiaal, maar ook in worshops, lezingen en diapresentaties werd er aandacht besteed aan de the ma's. Door middel van een puzzel- tocht werden de belangstellende 'rondgeleid' door de drie gebou wen. Ook de jeugd werd niet verge ten. Door middel van tekeningen, plak- en kleurwerk, hielden zij zich onder leiding van vrijwilligers met de thema's bezig. In gebouw Irene en in de Kande laar waren verschillende informa tiestands ingericht, van o.a. Am nesty International, de Wereldwin kel, maar ook van de gemeente Holten, die exposeerde met de nieuwe minicontainers die aan het eind van het jaar de vertrouwde vuilniszak zullen gaan vervangen en de nieuw in te voeren milieubox voor klein chemisch afval. In de hervormde kerk was een expositie Door burgemeester en wethouders verleende vergunningen, ontheffingen e.d. 1. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN: - aan H. Smit voor bouw woning Erve Broekhuis 34; - aan B. J. G. te Wierik voor verbouw pand Larenseweg 56; 2. aan H. M. V. ontheffing verleend t.b.v. jubileumshow; VOOR HET INWINNEN VAN INFORMATIE OVER EEN ZAAK OF OVER EVENTUELE MOGELIJKHEDEN TOT HET INDIENEN VAN EEN BE ZWAAR- OF BEROEPSCHRIFT KAN MEN ZICH WENDEN TOT DE AF DELING ALGEMENE ZAKEN TER GEMEENTESECRETARIE. De jeugd werd niet vergeten tij dens de Holtense kerkendag. ingericht van Huub Smeets en in de Kandelaar ontspon rond het fraaie orgel een spontane muziek- sessie. De kerkendag werd beslo ten met een kerkdienst in de her vormde kerk, die zich ook in een goede belangstelling mocht ver heugd. Ondanks het succes is het niet de bedoeling, dat het een jaarlijkse gebeurtenis wordt. „Het vergt nog: al wat voorbereiding en het is nog maar de vraag of we volgend jaar weer met hetzelfde onderwerp zo veel belangstellenden zullen trek ken. Dat we volgend jaar opnieuw aandacht bestenden aan het conci liair Proces, is wel zeker, maar op welke wijze weten we nu nog niet", aldus mevrouw T. Berg, plaatselijk voorzitter van de Werkgroep Con ciliair Proces. Bij de alarmnummers van brandweer, ambulance en politie achterop het telefoonboek staat ook het nummer van de SOS - Telefonische Hulp dienst Deventer vermeld. Een erkenning van het werk van de honder den vrijwilligers, die vanaf 1973 hun tijd en aandacht gaven aan ieder die behoefte had aan een luisterend oor. Vorig jaar ging de telefoon meer dan zesduizend keer over. Op alle tijden, dag en nacht. De telefonische hulpdiens is niet alleen daarom een unieke vorm van hulp verlening, waarbij de beller zelf het moment bepaalt waarop hij over zijn probleem wil praten, zelf de plaats bepaalt van waaruit hij dat wil doen en zelfs zijn naam niet hoeft te noemen, als hij dat niet wil. Óf de vragen niet dè juiste infor matie bevatten, dan wel dat er wat schortte aan de antwoorden, het feit is dat de gemeentelijke en quete voor de aanleg van een nieuw bedrijventerrein geen overweldigend succes is gewor den. Uit de antwoorden blijkt, dat er voor de komènde jaren slechts be hoefte bestaat uit drie hectare nieuw bedrijfsgrond, waarbij één bedrijf op voorhand al twee hecta re claimt. Voor de derde hectare bestaat belangstelling van een aantal kleinere bedrijfjes. Burgemeester Van Rappard kon de leden van de commissie Ruim telijke Odening niet vertellen over het bij de aanvragen ging over ver- Jiuizing van bestaande bedrijven, dan wel over verplaatsingen. Wel deelde hij mee. dat deze geringe animo te weining houvast biedt voor de onderbouwing van een nieuw te ontwikkelen industrieter- In de deze week verschenen ge meentelijke begroting wordt op summiere wijze aandacht besteed aan het nieuwe bedrijventerrein, waarbij echter geen nieuwe ge zichtspunten naar voren komen. Mag een overheidsintantie in de vakantieperiode een hoorzitting houden, ja dan nee? Het college van b en w van Holten stelt zich op het standpunt, dat ook ambtenaren en gemeentebestuurders recht hebben op een vakantie en houdt daarom in de zomermaanden geen hoorzit ting. De provincie Overijssel denkt daar evenwel anders over en daar door kon het gebeuren, dat bij de hoorzitting omtrent de uitbreiding van camping De Holterberg geen vertegenwoordiger van de gemeente Holten aanwezig was. Wel echter bezwaarhebber mr. A.A. Kienhuis, buurman van camping De Holterberg, die 'met een vlotte babbel' GS van zijn gelijk wist te overtuigen. Dit alles was reden voor eigenaar Willy Veneklaas van camping de Holterberg gebruik te maken van het spreekrecht tijdens de com missie voor Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting. „Hoe is het mogelijk dat de gemeente Holten het in Zwolle volledig heeft laten afweten. Desnoods had u iemand van een adviesbureau moeten stu ren. Zo'n lakse houding had de ge meente zich bij de provincie niet mogen permitteren', alsdus een boze Veneklaas, die inmiddels al 3,5 ton in de uitbreiding van zijn camping heeft gestoken. Burgemeester Van Rappard legde evenwel de - overigens zeer te be grijpen beschuldiging - van Venek laas geheel op het bordje van de provincie. „Wij zijn heusniet stie kem weggebleven, maar hebben ruimschoots van de voren bij de provincie aan de bel getrokken, dat op die datum in verband met de vakanties er niemand van ons aanwezig kon zijn. Wij hebben toen geprobeerd de hoorzitting te ver zetten. Het ging maar om één week en zelfs daar was men niet toe be reid". Een vertegenwoordiging door een medewerker van een ad viesbureau leek hem geen goede zaak, omdat deze niet beschikt zou hebben over de juiste kennis van zaken. Daarom was gekozen voor ambtelijk overleg achteraf, waar door de 'schade' gelukkig nog be perkt is gebleven in vergelijking met het eerste advies van GS. De leden van de commissie RO konden zich, enkele voorzichtige woorden van kritiek daargelaten, vinden in het door B en W gevoerde beleid. Unaniem stonden zij achter het collegiale besluit beroep aan te tekenen bij de Kroon tegen het ne gatieve besluit van Gedeputeerde Staten. De reden om iedere openbare vergadering van de raadscommissie algemene bestuurlijke zaken te laten volgen door een besloten gedeelte was volgens voorzitter mr. W.L.F.C. ridder van Rappard, dat de fractie voorzitters dan de mogelijkheid hebben om rustig en zonder de druk van de publieke opinie van gedachten te wisselen over bepaalde beleidster reinen. Tijdens de eerste openbare vergadering van de commissie spra ken echter de heren H.J. Dul (CDA) en J.M.E. Metsemakers (PvdA) uit drukkelijk hun tevredenheid er over uit, dat zij hun mening over bepaalde zaken nu in het openbaar konden uitspreken. Ook nam de commissie ruim de tijd om de voor- en nadelen van de verkoop van 25 procent van de huurwoningen in De Haar door woningbouwvereniging Onze Woning te bespreken. Een zaak bovendien, waarover de gemeente per 1 januari 1991 niets meer te zeggen heeft. Hetzelfde onderwerp werd behan deld door J.A. Schuchard, die als eerste burger van Holten gebruik maakte van het spreekrecht in raadscommissies. Hij maakte een aantal kanttekeningen bij de wo ningverkoop. De vraagprijs van 90.000,- is zijns inziens te hoog. Een stichting mag tenslotte geen winst maken en de verkoop is in het belang van de woningbouwvereni- Portret- en modelfotograaf Hans Wissink uit Holten heeft van 16 ok tober tot en met 28 november een foto-expositie in het Noaberhuus in Hellendoorn onder de titel Vrouw in beeld. Het Noaberhuus is op werkdagen geopend van 13.00- 24.00 uur. ging zelf, omdat in de wijk leeg stand dreigt. Verder vond hij het onredelijk, dat er geen onder scheid gemaakt wordt tussen be woners die lang of kort in de huizen wonen en al dan niet veel aan hun woning hebben verspijkerd. Ook het systeem van loting was bij hem in het verkeerde keelgat gescho ten. Bij behandeling van dit punt later op de avond bleken ffaktievoorzit- ters Dul en Metsemakers samen op te trekken in hun kritiek op het voorstel tot goedkeuring van de verkoop. Dul trok fel van leer tegen het beleid van CDA-staatssecreta- ris Heerma om huurwoningen te ontrekken aan de woningmarkt. „Het is jammer dat een CDA- staatssecretaris dit besluit heeft genomen. Ik denk dat hij op het verkeerde been is gezet door de WD. Dit heeft niets te maken met bevordering van het eigen woning- bezit, het gaat puur om een finan cieel probleem", vond Dul. Ook van H. Rustebiel (GB) kwam er kritiek op het voorstel. Reden voor Jan Metsemakers om aan te voeren of het niet beter zou zijn, nu er bij de diverse frakties zoveel aarzelingen bleken te bestaan, dat b. en w. het voorstel terugnamen. Nu goedkeuring aan de verkoop onthouden leek hem de beste ma nier om de verschillende verant woordelijkheden duidelijk te maken. Na 1 januari is het immers de woningbouwvereniging die be slist. Wethouder H.J. Westerik (lid van het bestuur van Onze Woning) ver zette zich tegen verder uitstel, om dat de woningbouwvereniging de procedure op verzoek van het col lege al had opgeschort, om de com missie de gelegenheid te geven haar mening uit te spreken. Com missievoorzitter Van Rappard voegde daar nog aan toe, dat 'uiter aard binnen het college dezelfde overwegingen gespeeld hebben als u nu op tafel legt'. Het besluit om de goedkeuring te verlenen was mede ingegeven door het feit, dat de invloed van de gemeente op een beslissing als deze binnenkort toch nihil zal zijn. Uiteindelijk besloot de commissie dat het voorstel toch aan de raad zal worden voorgelegd. Het AJK seizoen begon op 1 okto ber met een interessante lezing door bedrijfsvoorlichter Knol, die sprak over graslandexploitatie. Voor de komende winter staan nog tal van onderwerpen op de agenda zoals computers, ammoniak-emis- sie, hinderwet, AID, jaarthema, man-vrouwmaatschap, alsmede een excursie naar een vleesveefok kerij en een feestavond. De bijeen komsten zijn telkens op de eerste maandagavond van de maand en worden gehouden in café Vosman, aanvang 20.00 uur. Bij voldoende belangstelling start op 23 oktober een cursus Beleggen voor beginners in dorpshuis De Boschkamp. De heer Lichtenberg van de Rabobank Holten voert de deelnemers in drie bijeenkomsten op dinsdagavond binnen in de we reld van aandelen, obligaties, op ties en futures. Belangstellenden kunnen zich tijdens kantooruren aanmelden bij de Stichting voor Sociaal en Cultureel Werk Holten, Tuinstraat 2, tel. 62755. De telefonische hulpdienst is er 'voor een gesprek van mens tot mens', zoals de folders en affiches roepen. Wie met zijn problemen om welke reden dan ook niet te recht kan bij de mensen in zijn omgeving, of de stap naar andere hulp niet kan of wil zetten, of in een crisissituatie raakt, vindt aan de andere kant van de lijn iemand die wil luisteren, die meeleeft en zo a nodig meedenkt. Niet echter om J s aan het eind van het gesprek met een pasklare oplossing te komen. Een gesprek is een momentopna me en op grond daarvan mag je mensen niet in een bepaalde rich ting sturen. Coördinatrice Ella de Mooy maakt de vergelijking: „Je ziet een boek voor je, maar het blijft bij een paar bladzijde lezen. Wat wij beogen is een spiegeleffect: je laat de ander zien hoe het met hem is gesteld. Hij moet zelf zijn weg bepalen, waarbij de telefonist natuurlijk wel kan helpen. De ver antwoordelijkheid voor het leven van de beller ligt niet bij de vrijwil liger. Leg het probleem liever tus sen je in, dan kun je er samen naar kijken en er misschien samen uit komen". De telefonische hulpdiensten staan daarbij niet op zichzelf. Hun nut en noodzaak in het gehele aan bod van de hulpverlening is inmid dels voldoende aangetoond, maar hun mogelijkheden zijn uiteraard beperkt. Waar een gesprek of meer dere gesprekken niet voldoende blijken, moet er een mogelijkheid zijn om in overleg met degene die hulp zoekt een verleningsinstel ling als maatschappelijk werk of Riagg in te schakelen. Wie belt er? De ervaring leert dat mensen uit alle lagen van de bevolking en in allerlei samenlevingsverbanden de telefonische hulpdienst weten te vinden met alle mogelijke pro blemen. Cijfers zijn daarvan alleen bij benadering te geven, want wie belt vertelt immers alleen wat hij kwijt wil en wordt uiteraard niet aan een vragenlijst onderworpen, voor hij zijn verhaal mag doen. Eenzaamheid en relatieproblemen komen ongeveer even vaak aan de orde (en kunnen ook samengaan), maar de grote groep diversen geeft aan dat werkelijk alles op tafel kan komen en ook komt. Dat vraagt veel van de vrijwilliger. Een moeilijk punt voor iedere tele fonist is in het begin het omgaan met stiltes. De stilte op de lijn nadat is opgenomen, totdat de bel ler de verbinding verbreekt, of de stilte tijdens een gesprek. Het eer ste komt vrij vaak voor en kan betekenen, dat de beller toch niet de moed op kan brengen om het ge sprek aan te gaan. of dat hij op zoek is naar die ene stem, van dege ne met wie hij eerder zo'n goed contact mee gehad. „Die gesprekken kunnen heel emo tioneel zijn en er kan een heel nauw contact ontstaan tussen de beller en de telefonist, zoals je dat in welke andere vorm van hulpverle ning dan ook nooit tegenkomt", zegt Ella de Mooy. Wie vraagt naar een bepaalde vrijwilliger vangt echter bot, want namen en diens ten worden nooit doorgegeven. Het gaat er uiteindelijk om dat er iemand luistert, niet om wie er luis tert. Een groep bellers die in ieder geval geen gehoor meer vindt is die van de 'sexbellers'. Ella: „Die telefoon tjes zijn eigenlijk nog precies het zelfde als toen we begonnen. De Het nieuwe uitbreidingsplan Lukensveld zal, anders dan de Beuseberg, niet als vastomlijnd plan worden aangeboden. Bij de ter visie legging, die binnenkort zal plaats vinden staat slechts aangegeven om welk gebied het zich handelt en hoeveel (zo'n 180) woningen er ter zijner tijd ge bouwd zullen worden en de ont sluitingen die zijn gepland. De er varing met de Beuseberg heeft ge leerd dat een te starre reglemente ring omrent de invulling van het plan later tot problemen leidt. De leden van de commissie Ruimtelijke Ordening en Volks huivesting plaatsten hier en daar wat kanttekeningen, maar gingen wel accoord met de opzet van het plan. Het verst in zijn kritiek ging Ep van Schooten (GB), die de ont sluiting van de nieuwe uitbrei dingsplan verplaatst wilde zien naar de Beusebergerweg. Burgemeester Van Rappard ant woordde, dat veel afhing van de oplossing van de verkeersproble matiek in het dorp, maar vond de door Van Schooten aangedragen oplossing niet zinvol. De PvdAer Markvoort vroeg aandacht voor het energiezuinig bouwen, waar van hij weinig terug had gezien in het plan en pleitte voor het gebruik van milieuvriendelijke verf. De WD bij monde van L.H. Rensen had op het verlanglijstje een uit breiding van het aantal parkeer plaatsen staan. Volgens Van Rap pard is l-,3 parkeerplaats per wo ningvoldoende omdat de koppwo- ningen een eigen parkeergelegeheid krijgen op de bouwkavel - De CDAer Nijkamp tenslotte had graag in de verorde ning opgenomen een verbod op het plaatsen van schuttingen. Conife ren als afscheiding zouden naaf zijn mening de wijk een fraaier aan zicht geven. maatschappijk is veranderd, de problemen zijn deels ook veran derd, maar dit niet. Vroeger werd wel eens uitgegaan van het stand punt dat dit soort bellers ook om hulp vraagt. We hebben echter door de jaren heen geleerd dat hel pen hier niet mogelijk is en we doen het dus ook niet." Vrijwilligers Zonder de vrijwilligers is er geen telefonische hulpdienst, zo simpel ligt dat. De SOS Deventer heeft er momenteel honderd, van wie er een aantal speciaal voor de kinder telefoon beschikbaar zijn. Een tele fonist draait gemiddeld drie jaar mee en dat betekent in de praktijk dat er ieder jaar naarstig gezocht moet worden naar vervang(st)ers. Van hen wordt gevraagd dat zij zich drie of liever vier dagdelen in de maand vrij kunnen maken: och tenden, middagen, avonden en nachten, door de week en in het weeken. Dan worden er per maand nog twee groepsbijeenkomsten te- houden, om de gang van zaken door te praten. Speciale eisen van opleiding of er varing stelt de telefonische hulp dienst niet. Het gaat om mensen die in staat zijn zich o^ente^s tellen voor de ander enJzich góed Sr kun nen leven in diens situatie. Jóng of oud, man of vrouw, werkende of niet-werkende, maar wie met zijn eigen problemen niet om kan gaan, is niet geschikt. En misschien ten overvloede: het blijft vrijwilligers werk, maar noodzakelijke onkos ten als reiskosten worden natuur lijk vergoed. De redenen die vrijwilligers voor hun inzet geven blijken in de loop van de jaren veranderd. Ella de Mooy: „Vroeger zag je echt de groep die kwam helpen, die iets voor een ander kwam doen uit op offering. Je mocht niet zeggen dat je het ook voor jezelf deed/Nu krij gen we vrijwilligersfldie..er eerlijk voor uitkomen dat ze ef ook zelf iets voor terugkrijgen. Dat ze mee doen, omdat ze geboeid worden door de verscheidenheid in het le ven. Je ziet trouwens dat ze zelf een enorme groei doormaken en meer zicht krijgen op hun eigen functio neren in de maatschappij". De THD Deventer houdt op woens dag 24 en donderdag 25 oktober informatieavonden voor mensen meer willen weten óver het werk van de vrijwilligers. Belangstellen den kunnen zich aanmelden op te lefoonnummer 05700-11022 of 05700-149749. C JV De Vriendenschaar hield afge lopen zaterdag tussen twee en drie uur 's middags een sponsorloop. Zeventien lopers meldden zich aan de start en vier daarvan legden zelfs een afstand van 10,5 km af. Mede door het stralende weer werd er in het algemeen ver gelopen, zo dat er aan het eind van de middag een aardig bedrag bij elkaar was gebracht. CJV dankt alle lopers en loopsters en vooral de sponsors van harte voor hun steun, die het de club mogelijk maakt ook in het komend seizoen weer allerlei akti- viteiten te ontplooien. Namens de Adviesgroep Vegeta- tiebeheer, Wageningen komt L. Fliervoet uit Wageningen op don derdag 25 oktober op uitnodiging van de Christelijke Plattelands vrouwen Bond Holten naar De kandelaar, aanvang 20.00 uur. Aan de hand van een dia-serie maakt de heer Fliervoet duidelijk wat er gedaan kan worden om de bloemenrijkdom lang^.- sloten en bermen in stand te houden. Ook niet-leden zijn welkom.

Holtens Nieuwsblad | 1990 | | pagina 7