Veel bouw en verbouw in Schupperthistorie Zakendoen Gezellige drukte in Het Kompas Alle combinaties van Berg- speurders haalden de finish Schildercursus voor kinderen Twentse ochtenden in De Boschkamp HOLTENS NIEUWSBLAD Schuppert wordt honderd! Winst voor handballers Persoonlijk record voor G. Beltman Tienersoos Musky draait Roadhouse Huurders voor muziekkoepel Kindertheater in De Boschkamp Orgelbespeling Piet Zuidema Beleggen en de fiscus Sponsorloop Koekaktie Blauw Wit Positie van vrouw nader belicht Verkoop HVG voor tehuis in Bombay Mmtf m&m DONDERDAG 11 OKTOBER 1990 De geschiedenis van honderd jaar Schuppert - die naam behoeft in Hol ten toch geen nadere uitleg - leest als een familieroman uit de vorige eeuw. Toen is het ook allemaal begonnen. Overgrootvader Derk Jan Schuppert had in zijn woning aan de Larenseweg 7 een boerderijtje met een paar koeien en oefende daarnaast het kleermakersbedrijf uit. Zijn zoon Hendricus en kleinzoon Johan zetten dat op dezelfde manier voort. Johan trouwde in 1883 met Arendina Nijhuis, een echte zakenvrouw die slim wist in te spelen op de nieuwe tijd. In 1890 begon ze met de verkoop van kleine zaken als ondergoed en haalde op advies van een grossier uit Deventer het gordijn in de voorkamer omhoog om daarmee meer op een echte winkel te lijken. In 1900, al ziek te bed met de long ontsteking die haar dood zou wor den, wees ze haar man op het café van Bannink op de hoek Stations- straat/Grotestraat (nu Dorps straat) dat te koop stond. Voor dui zend gulden het pand gekocht en in 1901 betrok de familie Schup pert zijn nieuwe winkel annex kleermakerij. Vele verbouwingen, aanbouwingen en uitbreidingen later drijven de neven Johan en Henk en Jan nog steeds op dezelf de plaats hun bekende mode- en meubelzaken. Na de dood van Arendina Nijhuis hertrouwde Hendricus met Aren dina Hendrica Maria Kerkemeijer. Ze kregen drie zonen: Frederik Jan (1915), Hendricus (1916) en Leen- dert (1921). Arendina Kerkemeijer kwam uit een familie die een pen sion met winkel dreef naast het oude hotel Holterman, ongeveer op de plaats waar nu slagerij Brands is gevestigd. Het lag dus voor de hand om de Schuppertak- tiviteiten naar die kant uit te brei den. Het ging inmiddels om de ge broeders Schuppert. want Derk Jan - 'Ome Jan' zowel voor de ne ven als voor de overige Holtenaren - was bij zijn broer Johan in de zaak gekomen. In 1933 ging Freek, de oudste zoon van Johan, in het familiebedrijf aan de slag in de afdeling confectie. Henk, de tweede, zette de kleerma kerij voort. Zelfs in die crisisjaren waren er nog heel veel mensen die een pak met vest lieten maken, al kostte dat f 45,-, bijna twee keer zo veel als goede confectie. De kleer makerij had toen vijf mensen aan het werk en na de oorlog werd dat aantal zelfs meer dan verdubbeld tot twaalf. Nog maar heel recent werd de kleermakerij echter beëin digd. Die vooroorlogse jaren waren ook voor Schuppert niet gemakkelijk. Vader Johan telde de klanten die in de winkel kwamen en lette daar eigenlijk meer op dan op het bin nengekomen geld. Iedere avond keek hij in de kassa om te zien hoe veel mensen er geweest waren. Voor Leendert, als jongetje van veertien de winkel bemannend, re den om een bedrag van tien gulden in gedeeltes aan te slaan, zodat va der zei: „Jongen, wat be'je weer druk gewest". De Schupperts zijn echter nog steeds dankbaar dat het hele personeel in die moeilijke crisisjaren aan het werk heeft kun nen blijven. Na de oorlog Na de oorlog groeide uit de kleer makerij en confectie- en manufac turenwinkels via de verkoop van gordijnen, balatum en kokosmat ten haast vanzelf wat nu Schup pert Meubelen is. In 1964 werd de zaak - na nog een verbouwing in 1943 - uitgebreid met de naastgele gen pastorie en Freek had het lu mineuze idee om die door een luchtbrug met de oorspronkelijke winkel te verbinden. De bouw van een nieuwe christelijke school in 1956 had de gebroeders al de kans gegeven om de oude school te ko pen, wat vader Johan deed ver zuchten:. „Jongens, we hoeven nooit meer uit te breiden". Dat bleken geen profetische woor den, want na de verhuizing van de Gereformeerde Kerk werd ook het oude kergebouw opgenomen in het Schuppersimperium. De familie had die verhuizing trouwens zelf mogelijk gemaakt door slagvaar dig te reageren op de verkoop van het terrein van de oude melkfa briek De Vrijheid, waar nu dus De Kandelaar is verrezen. Dat gaf de kerkgemeente de tijd om zorgvul dig het besluit tot nieuwbouw te nemen. De bouw- en verbouwgeschiedenis van Schuppert eindigt voorlopig met de grote nieuwbouwoperatie van 1997, in gang gezet om als Schuppert Mode en Meubelen klaar te zijn voor de op hand zijnde dorpsuitbreidingen. De familiege schiedenis overziend - en de ge schiedenis van de familie is de ge schiedenis van het bedrijf - zal het wel niet de laatste keer zijn ge weest. Maar de tijd dat Derk Jan met de bakfiets en later het T- Fordje letterlijk de boer opging, is waarschijnlijk voorgoed voorbij. Schuppert Mode en Meubelen houdt om het honderdjarig be staan te vieren op woensdag middag 17 oktober tussen vier en zes uur een informele recep tie, waarop heel Holten van har te welkom is voor een hapje en een drankje. Ook alle oud-per soneelsleden zijn daarvoor uit genodigd. Vanaf half drie is er eerst feest voor de kinderen. HOLTEN - Op zondag 7 oktober 1990 werd door VDH kringgroep Bergspeurders een UV-examen ge houden. Als keurmeester was de heer G. List uit Harderwijk uitge nodigd; A. Wassink was examen leider. Ter voorbereiding op het zaalsei zoen waren de heren van Holten uitgenodigd op het Arnold-Geer- dinktoernooi in Heeten. In een dubbelprogramma werden daar wedstrijden afgewerkt tegen Hee ten 2 en Boskamp. De heren van Holten werden overtuigend win naar, door alle 4 wedstrijden te winnen. Tegen Heeten 2 werd het respektievelijk 10-8 en 9-5 terwijl tegen Boskamp met 9-6 en 15-9 werd gewonnen. Holten werd daar door le, Boskamp eindigde als 2e terwijl de gastheren 3e werden. Voor de competitie kwamen alleen jeugdteams op het veld. Al verloor in Vilsteren met 5-11 van LHC. De gastvrouwen waren net iets ster ker dan Holten. De wind was zaterdag de grote spelbreker tijdens de hele- en halve marathon van Zwolle. Des te op vallender was het dat Gerard Bel tman toch een persoonlijk record liep op de hele marathon. Hij vol bracht de 42 kilometer en 195 me ter in 2 uur 53 min, goed voor een 21e plaats. Chris Offringa, die zich goed voorbereid had, kwam in de slotfase de man met de hamer te gen. Zijn eindtijd was 3 uur 4 min Ap Koetsier liep in zijn tiende ma rathon de voor hem magere tijd van 3 uur 38 min. Ook de tijden op de halve marathon hadden te lij den onder de weersomstandighe den. Egbert Veneklaas werd 7e in 1 uur 13 min, gevolg door Dik Hoek man in 1 uur 17 min. Jos van de Spek eindigde in 1 uur 35 min, Evert Wessels in 1 uur 37 min, Har ry Heuvelmans in 1 uur 38 min en Ep Beldman in 1 uur 55 min. Programma; Zaterdag 13 oktober; Houtmaatloop te Hengelo, 2, 6 en 12 km. Zondag 14 oktober; Joppe- loop te Gorsel, 3,6,10,20 en 30 km. Om 9.30 uur vertrokken de 14 deel nemers aan de 20 km. lange fiets tocht door de prachtige omgeving van de Beuseberg en de Borkeld. Tijdens de twee rustpauzes na resp. 8 en 15 km. werden de honden en geleiders van drinken voorzien. Alle combinaties haalden de fi nish, zodat de voorzitter de heer Oosterkamp aan alle 14 deelne mers het diploma kon uitreiken. De geslaagden zijn: D. Dieperink met de reu Gaico oet de Poete- rië, F. Mol met de teef Hada oet de Poeteriè, R. Wevers met de reu Igor oet de Poeteriè, J. Nijland met de teef Rosa v.d. Marorie, D. Oolbekkink met de reu Adolf v.d. Weusten- Tienersoos Musky draait op vrij dag 12 oktober de videofilm Road house met Patrick (Dirty dancing) Swayze in de hoofdrol. Hij speelt een uitsmijter in een disco, die elke lastige zatlap op overtuigende wij ze de deur wijst. Hij is de sterkste en dat laat hij hen merken. Op een dag krijgt hij een relatie met een knappe jonge vrouw en hiermee beginnen voor hem de problemen. Deze jonge vfouw is namelijk de ex van de baas van het stadje en die laat het er niet bij zitten. Musky is iedere vrijdagavond van zeven tot negen uur geopend voor tieners. De entree bedraagt slechts één gulden. De tienersoos is spe ciaal bedoeld voor jongeren in c}e leeftijd van 12 tot en met 15 jaar. Musky staat onder leiding van een beroepskracht van de Stichting voor Sociaal en Cultureel Werk voor Holten en een stagiaire. In principe zullen de schietvereni ging De Eendracht en de folkloris tische dansgroep de Hoolter Daan- sers de nieuwe gebruikers worden van de ruimte onder de muziek koepel op Kalfstermansweide. Daartoe hebben b en w besloten. Beide verenigingen beschikten nog niet over een eigen onderko men. De besturen hebben nog geen definitief besluit genomen of men het aanbod aan wil nemen. hoeve, W. v. Brussel met de reu Bandjel, M. Baan met de reu Olaf v.d. Schildbree, G. Teunissen met de reu Oras v.d. Schildbree, H. Heinink met de reu Arco v. Almania- adel, W. Willems met de reu Lanzo von Klausener Platz, F. F. Versluis met de teef Helgav. Arjakjo, W. Versluis met de reu Glenn v. Goverwelle, A. P. de Graaff met de teef Gabi v. Goverwelle, F. Versluis met de teef Hestia v. Goverwelle. In de herfstvakantie treedt Alice Bakkenes op woensdagmiddag 17 oktober op in dorpshuis De Bosc hkamp. Alice Bakkenes heeft haar sporen dik verdiend in de showwe reld. Zo nam zij onder andere deel aan het wereldkampioenschap goochelen, waar zij een verdienste lijke plaats behaalde. Zij is ook acrobate en variétéartieste. Kort om, een rasartieste. Het kindertheater, met marionet tenparade en muzikaal jeugdvarié- té, dat zij in het dorpshuis zal bren gen, is speciaal gericht op kinderen van de basisschool in de leeftijd van vier tot twaalf jaar. De show begint om twee uur en de entree bedraagt slechts twee gulden. De familie Tuitert en hun bigge tjes hebben tijdens dierendag, 4 oktober, de wisselprijs gewonnen van de traditionele dierenten- toonstelling van Het Kompas. Zoals gebruikelijk werd er uitge breid aandacht besteed aan die rendag op de Christelijke basis school Het Kompas. Al om kwart over acht kwamen de kinderen met hun huisdieren op school. Met deze dieren werd een prachtige die- rententoonstelling opgebouwd. De kooien en de hokken waren extra mooi schoon gemaakt en ook de dieren zagen er piekfijn uit. Dat moest ook want het was de bedoe ling om een een aantal catego rieën, konijnen, vissen, vogels, ca via's en diversen, de kampioen-die renverzorger aan te wijzen. Alle leerlingen van de school en belang stellenden zoals ouders, grootou ders, broer en zussen mochten hun stem uitbrengen. Per categorie werden drie winnaars en één to taal-winnaar over alle categorieën, gekozen. De tentoonstelling trok erg veel belangstelling en de hele morgen heerste er dan ook een gezellige drukte in de school. De ouderraad trakteerde alle kinderen op iets lekkers. Om kwart voor twaalf kon direc teur Van Engbrink de volgende prijswinnaars bekend maken: Konijnen: 1. fam. Assink; 2. Jolan- da Baerends; 3. fam. Teeselink; fam. Schooien. Vissen: 1. fam. Paalman; 2. Kim Aanstoot; 3. Pie- ter Withaar. Vogels: 1. Erik Roe- lofs; 2. Bertram Welink; 3. Daphne Schipper. Cavia's: 1. Heieen Ny- meyer; 2. fam. Esmeyer; 3. Sander Bouwhuis, diversen: 1. Monique stam; 2. Willeke Aaltink; 3. fam. Veltkamp. Wisselbeker: familie Tuitert. Na het grote succes van vorig jaar wordt ook dit jaar in de herfstva kantie een schildercursus voor kin deren gehouden. De cursus is be doeld voor kinderen van acht tot veertien jaar en staat onder leiding van Annet Schippers, als tekenle rares afgestudeerd aan de Acade mie voor Beeldend Kunstonder wijs te Kampen. Zij gaat op dinsdag 16, woensdag 17 en donderdag 18 oktober tussen half tien tot half twaalf met de kin deren aan het werk en geeft ze alle maal een opdracht, bijvoorbeeld de herfst, speelgoed of landschap. De kinderen krijgen allemaal een opdracht. Hierbij kan gedacht worden aan bijvoorbeeld de herfst, speelgoed of landschap. Annet Schippers zorgt zelf voor enkele voorbeelden. De kinderen moeten om te beginnen een schets maken met houtskool. Als de schets een- Organist drs. Piet Zuidema was ja renlang de vaste organist op het or gel in de Waalkerk, dat nu in De Kandelaar staat. Vrijdagavond 12 oktober speelt hij op 'zijn' orgel be kende werken en liedberwerkin- gen en begeleidt de afwisselende samenzang. De orgelbespeling be gint om half acht en duurt tot on geveer kwart voor negen. Daarna is er nog gelegenheid voor een kop je koffie. De toegang is gratis. Wel is er na afloop een collecte ten bate van het orgelfonds. De Rabobank Holten organiseert op maandag 22 oktober een infor matie-avond over 'beleggen en de. fiscus' in café-restaurant Vosman. De heer G.H. Havekes, hoofd van het Rabo Regio Beleggingsadvies team te Zwolle, houdt een inlei ding over dit onderwerp, waarna er gelegenheid is tot vragenstellen en discussie. De avond begint om 19.45 uur. Belangstellenden kun nen zijn van harte welkom na voor afgaande opgave bij de bank. maal op het canvasboard staat, moet het worden ingevuld met olieverf. Aquarelleren mag natuur lijk ook. De kosten voor deze herfstcursus bedragen vijfentwintig gulden, in clusief materiaal. Opgeven op het kantoor van de Stichting voor So ciaal en Cultureel Werk voor Hol ten, Tuinstraat 2, tel. 62755. Om de clubkas te spekken houdt CJV de Vriendenschaar op zaterdag 13 oktober een sponsorloop. Leden, bestuur en leiding zullen zoveel mogelijk rondjes lopen. De start is om 14.00 uur bij gebouw Irene. De Twentse Ochtenden van de Stichting voor Sociaal en Cultu reel Werk bleken voor herhaling vatbaar. De eerste van dit seizoen is op 21 oktober in dorpshuis De Boschkamp. Op bezoek komen Gé Waardenburg en het Duo Karst. Gé Waardenburg is een vertelster van verhalen die in de regio Over ijssel van geslacht op geslacht wer den overgeleverd. Daarnaast ba seert zij zich bij haar vertellingen op de boeken van Olaf de Landell. In juni won zij de landelijke vertel en voorleeswedstrijd in Zwolle. De pauzes tussen de verhalen wor den muzikaal opgeluisterd door het vooral in het oosten van Neder land bekende Duo Karst. In hun programma's propaganderen zij het dialekt door op geheel eigen wijze luisterliedjes, ballades en hu moristische verhaaltjes te bren gen. De inbreng van het publiek is voor dit uit Drente afkomstige duo erg belangrijk. Landelijk kregen zij bekendheid door het lied Coevor- den Vancouver, dat zij samen met de Minister President van Brits Columbia ten gehore brachten in AVRO's Service Salon. In totaal zijn er dit seizoen drie Twentse Ochtenden. Zondag 13 ja nuari komt de Sallandse Folklore Groep uit Raalte, bekend door het programma Van nachtjak tot kis- tentuug. In de vorm van een mode show laten zij zien hoe de kleder dracht er vroeger in deze omgeving uitzag, te beginnen bij het onder goed. De modeshow wordt afgewis seld door voordrachten van onder andere Johanna van Buren en trekharmonicamuziek. Op 17 fe bruari vindt de laatste Twentse Ochtend plaats. De artieste van deze ochtend behoeft eigenlijk geen verdere introductie. Dika uut de Wierdense Revue zegt al meer dan genoeg. De Twentse Ochtenden beginnen steeds om 11.30 uur en de toegang bedraagt 7,50 per keer. Een pas se-partout kost twintig gulden. In lichtingen op het kantoor van de Stichting voor Sociaal en Cultu reel Werk voor Holten, Tuinstraat 2, tel. 62755. De zvv Blauw Wit houdt op vrijdag 12 oktober (morgenavond) haar jaarlijkse koekaktie. De opbrengst komt geheel ten goede aan de jeugdafdeling van Blauw Wit. De verkoop start om 18.30 uur. De prijs per koek bedraagt 3,-. In extra bijeenkomsten wordt door de Dagmavo voor volwassen in Holten de positie van de vrouw nader belicht. Dit voorjaar werd er aandacht geschonken aan de cultuur en het leven (in het bijzon der dat van de vrouw) in diverse landen. In de maand november ko men Nederland en Duitsland aan de orde. Op dinsdag 6 en 13 november van 08.30 tot 10.00 uur wordt door mid del van gedichten van, voor en over vrouwen de plaats van de vrouw in onze eigen cultuur besproken. Op dinsdag 20 en 27 november van 08.30 tot 10.00 uur komen het ont staan van de Bondsrepubliek Duitsland en de DDR, de geschei den intwikkeling tot 1990 en de veranderingen en de problemen die de hereniging zich voor vrou wen met zich meebrengt, aan de orde. De bijeenkomsten worden gehou den in lokaal 3 van het dorpshuis. Het minimum aantal deelnemers per onderdeel is tien personen, het maximum 24. Men kan voor meer dere onderdelen inschrijven. Voor deze gesubsidieerde activiteit wordt een eigen bijdrage gevraagd van ƒ10 per 'vak' gevraagd. Aanmelden kan men zich tot uiter lijk woensdag 24 oktober bij Han- nie Schipper, tel 61593. De Hervormde Vrouwengroep Hol ten houdt op 18 oktober 's middags om 14.30 uur een verkoopmiddag van zelfgemaakte handwerken als poppen, kralen, kleedjes en derge- lijkec. Ook wordt er een prachtige sprei verloot. Voor de kinderen is er een sjoelbak, touwtje trekken en andere spelletje. De opbrengst van de verkoopmiddag is bestemd voor het kindertehuis Bal Anand te Bombay. Jodi's Babyhuis Jodi's Babyhuis uit Deventer heeft sinds 29 september ook een vestiging in Holten. U vindt de zaak aan de Dorpsstraat nummer 12. De opzet van de eigenaars is een zo volledig mogelijk babypakket op de Holter markt te brengen. Naast komplete babykamers, ba- bykleding, kinderwagens en autostoeltjes is ook het volledige kraampakket verkrijgbaar. Aanstaande ouders krijgen bovendien een babyuitzetlijst, waar op zij kunnen zien wat baby de eerste dagen zoal nodig heeft. Deskundige hulp hierbij is vanzelfsprekend. Alle artikelen zijn overzichtelijk opgesteld in de winkel en na tuurlijk kunt u ook terecht voor leuke kado-artikelen. brillen kontaktlenzen Optiek Jos Optiek Jos opende dinsdag 2 oktober in het voormalige Intervisie- pand aan de Dorpsstraat nummer 4 de deuren voor het publiek. De dagelijkse leiding is in handen van oud-Holtenaar Bert van der Wal. Optiek Jos voert naast het traditionele ook een bijzonder modieus assortiment. Zo zijn er brillen voor stoeigrage kinderen, maar ook brillen afgestemd op de laatste mode, elegant en modieus. Uiter aard wordt in de zaak ook veel aandacht geschonken aan de con tactlensdragers onder ons. Rijwielhandel Beuwer Rijwielhandel W. Beuwer, Oranjestraat 69, viel onlangs de eer te beurt aan mevrouw Groes uit Holten een fiets aan te bieden. Me vrouw Groes had deze gewonnen bij een puzzelaktie van het Ne derlandse Rode Kruis. De gelukkige prijswinnares kreeg een schitterende sport-, en toerfiets van Batavus (type Winner). Beuwer, alweer ruim vier jaar in Holten, werd als Batavus-dealer door Batavus gevraagd een en ander te verzorgen. U kunt bij hem terecht voor fietsen en bromfietsen. Naast Batavus- is Beuwer ook Raleigh-dealer. Bij Folo Ten Velde, Dorpsstraat 39, is weer heel wat leven in de brouwe rij vanwege de Platen 10-Daagse. Daarin veel aandacht voor recent uitgebrachte CD's, zoals de nieuwste van BZN. Tot zaterdag 13 oktober kunt u profiteren van luisterrijke voordelen, wees er dus snel bij. Bij besteding voor een bepaald bedrag ligt het Nationale Muziekkado als CD, LP of MC voor u klaar. Binnenkort kun u nog meer 'vuurwerk' van Foto Ten Velde verwach ten.

Holtens Nieuwsblad | 1990 | | pagina 9