Canadese veteranen op bezoek in Holten >ociale controle op de dolterberg nog groot Kerkdiensten Mediscfie diensten Van dag tot dag PvdA uit ongenoegen over affaire 'Markelo' HOLTENS NIEUWSBLAD Uit het politierapport le Nacht om Holten ktie tegen ierproeven Groen licht MacDrive Gevonden voorwerpen 0LSEN BROEK MARKELO PI DONDERDAG 4 OKTOBER 1990 NED.HERV. KERK 10.00 uur: ds. H.W. Doomweerd (Heilig Avondmaal), kindeme- vendienst: Aty van de Plank en Ans Pannekoek; 19.00 uur: ds. H.W. Doomweerd. Oppas dienst: Anke Oonk en Miranda Jansen. Uitgangscollecte: kerk en Israël. Diessenplas: woensdag 10 okto ber 19.00 uur: ds. H.W. Door- nweerd. GEREF.KERK 9.30 uur: ds. M, Berg (Heilig Avondmaal), kindemeven- dienst groep 3 en 4 o.l.v. mw. T. Heusinkveld-Hulsman; 19.15 uur: ds. M. Berg (Heilig Avond maal en nabetrachting). De eer ste collecte is voor kerk en Is raël en het landelijk pastoraal werk, de tweede voor rente en aflossing. Oppasdienst: 0-3 jaar: Nicoline Aanstoot, Lydia Heemskerk en Erna Hulsman; 4-6 jaar: Marjan Schuttert, Es ter Schuttert en Karin Bel- dman. R.K KERK 10.00 uur: H. Mis. DIJKERHOEK 10.00 uur: ds. J.P. ter Heege- Prenger uit Markelo (m.m.v. kerkkoor). Uitgangscollecte: kerk en Israël. OKKENBROEK 10.00 uur: H.Th. Vollebregt. Uit gangscollecte: kerk en Israël. NIEUW HEETEN Zaterdag: 19.00 uur: H. Mis. Zondag: 8.00 uur: H. Mis; 10.00 uur: gebedsdienst. ARTS: 6 en 7 oktober: J.H.A. Bruins, Keizersweg 32, tel. 6 35 53. Spreekuren: 11.00 uur en 16.00 uur. APOTHEEK: Vrijheidslaan 7, tel. 6 39 75. Za terdag en zondag voor spoedre- cepten geopend om 11.00 uur en 16.00 uur, tijdens het spreekuur van de huisartsen. Buiten deze uren eerst bellen: tel. 6 39 75. ZIEKENVERVOER: Alarmnummer: 06-11 of dienst doende arts: tel. 6 35 53. TANDARTS: 6 en 7 oktober: G. van Wijk, Wil- helminastraat 22a Rijssen, tel. 05480-20320. Behandeling na te lefonische afspraak. DIERENARTS: Dierenartsencombinatie Hol ten, Diessenplasstraat 5, tel. 6 15 15. Spreekuur: zaterdag 8.00- 9.00 uur. Daarbuiten: tel. 6 20 04. Dierenartsenpraktijk Holten S. Minnema, Larenseweg 54, tel. 6 28 35, b.g.g. 05704-30 86. WIJKVERPLEGING: Kruiswerk Zuidwest-Overijssel, Gaardenstraat 31, tel. 6 14 36. Spreekuur en uitleen magazij nartikelen: maandag t'm vrij dag van 13.30-14.30 uur; 24-uurs bereikbaarheid, enkel voor noodgevallen: tel. 05700-1 52 97. Diëtiste: spreekuur volgens af spraak tijdens spreekuur wijk verpleegkundige. Kleuter- en zuigelingenbureau: Gaardenstraat 19, volgens af spraak. FYSIOTHERAPIE: Centrum voor Fysiotherapie Holten, Gaardenstraat 31, tel. 6 22 99. Dagelijks geopend van 08.00-17.30 uur. Behandeling volgens afspraak. Praktijk voor fysiotherapie mevr. H. Versnel-Graaff, Oran jestraat 73a, tel. 6 42 51. Behan deling volgens afspraak (ook voor ziekenfondspatiënten). ZIEKENFONDS: Spreekuur: vrijdag van 8.30- 10.00 uur en volgens afspraak in het Groene Kruisgebouw, Gaardenstraat 26, tel. 6 14 36. STICHTING MAATSCHAPPELIJKE DIENSTVERL. MIDD.OVERIJSSEL: Maatschappelijk werk, gezins- en bejaardenverzorging, Gaar denstraat 29, tel 6 27 84. Spreek uur: maandag tm vrijdag van 8.30-9.30 uur en volgens af spraak. OPEN BEJAARDENWERK: Inlichtingen: tel. 6 13 28 en 6 28 89. SLACHTOFFERHULP Elke eerste dinsdag van de maand 9.30-10.30 uur in het rijkspolitiebureau, Reilinksweg 2, tel. 6 44 44. POLITIE: Alarmnummer: 06-11 (dag en nacht bereikbaar); overigens: tel. 6 44 44. BRANDWEER: Alarmnummer: 06-11 (dag en nacht bereikbaar). ENGERGIEVOORZIENING: N.V. Energiebedrijf IJsselmij, Industriestraat 1. Tijdens kan tooruren: tel. 6 18 14; buiten kantooruren: tel. 038 - 22 45 45. WONINGBOUWVERENIGING ONZE WONING: Spreekuur Holten in gemeente huis: iedere le dinsdag van de maand 's morgens van 10.15- 12.15 uur; iedere 3e dinsdag van de maand 's middags van 14.15- 16.15 uur. BIBLIOTHEEK: Rörikstraat 3, tel. 6 24 87. Ge opend: maandag en vrijdag van 14.00-17.30 uur en van 18.30- 20.00 uur; woensdag van 09.30- 12.30 uur en van 14.00-17.30 uur. OUDHEIDKAMER HOOLT'N: Dorpsstraat 27 (VW-gebouw). Geopend: vrijdag en zaterdag van 13.30 tot 16.00 uur. VOEDINGSBOND FNV: Informatie over uitkeringen: tel. 05483-6 30 56; 053-33 05 37; 05496-6 30 56. 5 en 6 oktober: de Christelijke Ontspannings Club speelt Har ry's nachtmerrie, 20.00 uur in De Kandelaar. 6 oktober: Yah Yla Reggae- band, 22.00 uur in De Schure. 6/7 oktober: Nacht om Holten (puzzelrit), vertrek 20.00 uur bij zaal Vosman. 7 oktober: UV-examen VDH kringgroep Bergspeurders, 9.00 uur op terrein Lambooysweg. 10 oktober: commissie a.b.z., 20.00 uur in gemeentehuis. 11 oktober: commissie r.o., 15.30 uur in gemeentehuis. 13 oktober: Holtense kerken- dag, vanaf 10.30 in de drie kerk gebouwen. 20 oktober: afsluitingsrit Wie lervereniging Holten, vertrek 9.30 uur vanaf de sporthal. 22 oktober: gemeenteraad; bloedplasma-avond Rode Kruis, 18.30-21.00 uur in de Sporthal. 25 oktober: ledenraadsvergade ring sv Holten, 20.00 uur; diase rie De bloemenrijkdom aan slo ten, bermen en dijken bij CPB Holten, 20.00 uur in De Kande laar. 25 en 26 oktober: schietfestijn Zaagmolen, 19.00-22.30 uur. 27 oktober: Holterbergloop. 29 oktober: sportcommissie, 19.30 uur sportcommissie. 31 oktober: Midas Dekkers leest uit eigen werk, 20.00 uur in De Boschkamp. uitgezonderd t.b.v. exploitatie percelen IOS476-13Q7 7 OPEL6 21e Nacht om Holten, een puz- rit van MAC De Holterberg, is er in aantocht en wel in de :ht van 6 en 7 oktober. Deze zeer kende puzzelrit, die volgens een itebeschri jving verreden dierendag 1990, donderdag 4 ober, starten een viertal dieren- chermingsorganisaties een idtekeningenaktie tegen het iruik van proefdieren voor cos- tica. De Nederlandse Vereni- g tot bescherming van Dieren, Anti-Vivisectie Stichting, de lerlandse Bond tot Bestrijding de Vivisectie en de Stichting oonheid Zonder Wreedheid en op grote schaal handteke- gen verzamelen, om daarmee het Europese Parlement te pro- eren tegen dit gebruik van die- en te pleiten voor een verbod dierproeven voor schoonheids- Idelen. De aktie is een onder van een Europese campagne. wordt, is eenvoudig van opzet, zo dat iedereen mee kan doen. De gemiddelde sn'elheid is 24 km -per uur. De totale lengte van onge veer 90 km wordt in twee gedeelten afgelegd, met een kleine rustpau ze. Elke deelnemer ontvangt een ralleybord en een kopje koffie on derweg en aan het eind van de rit een jaarhangertje. Na afloop kun nen de deelnemers zich tot de prijs uitreiking vermaken met diverse spelletjes en het Rad van Avon tuur. Gestart wordt vanaf 20.00 uur bij zaal Vosman aan de Oranjestraat, waar men zich vanaf 19.30 uur kan laten inschrijven. De eerste paal voor de MacDrive - een drive-in fast food restaurant van de bekende hamburgergigant MacDonald's - kan binnenkort de grond in, nu het college van B. en W. de bouwvergunning heeft ver leend. MacDrive Holten wordt de vierde vestiging in Nederland. Dertien veteranen van het Cana dese regiment der Fuseliers Mont Royal, dat aan het eind van de tweede wereldoorlog onder meer Holten heeft bevrijd, waren vrijdag op bezoek in het gemeentehuis. Ook zij zouden oorspronkelijk in mei ons land hebben bezocht tij dens de nationale herdenking, maar enkele sterfgevallen onder officieren van het regiment deden hun de reis tot nu uitstellen. Na een tocht door Frankrijk en België, waar eveneens de plaatsen werden bezocht waar zij in het laat ste oorlogsjaar gevochten hebben, bezochten zij ons land. Tijdens de ontvangst door het gemeentebe stuur bood burgemeester mr. W.L.F.C. van Rappard een stan daardje met ingelegde plaquette aan. De gasten op hun beurt schon ken de gemeente een wapenschild van hun regiment. Martin Hols, met Herman Steu nenberg auteur van het boek Hol ten in oorlogstijd, liet aan de hand van kaarten de exacte route zien, die de toen jonge soldaten tijdens hun bevrijdingsaktie hebben afge legd. Daarna werd een bezoek ge bracht aan de oorlogsexpositie in de Oudheidkamer, de Canadese begraafplaats en de precieze plek in de Schipbeek, waar zij op 7 april 1945 een brug sloegen. Op 28 september werd er aangifte gedaan van een inbraak uit een unit van MAC De Holterberg aan de Imhofsweg. De deur werd gefor ceerd en er werden slechts enkele blikjes drinken weggenomen. De schade was aanzienlijk groter dan het weggenomene, daar ook nog een andere deur werd vernield. In de nacht van donderdag 27 op vrijdag 28 september werd er inge broken bij kruidenier Attent aan de Larenseweg. De daders gingen vrij brutaal aan het werk door de voordeur open te breken. Wegge nomen werden sigaretten en koffie ter waarde van ruim 10.000,-. Ge tuigen die nog niet door de politie werden gehoord, worden verzocht contact op te nemen met de Hol tense politie. Op 29 september werd er aangifte gedaan van diefstal van een auto ambulance langs de AI. De be stuurder had zijn auto met deze aanhangwagen langs de rijbaan la ten staan, omdat hij geen benzine meer had. Toen hij even later terug kwam bleek de aanhangwagen te zijn ontvreemd. Dezelfde dag kwam een bestuur der met een beladen aanhangwa gen op de Rijssenseweg in de pro blemen, toen de aanhangwagen begon te slingeren. De bestuurder verloor de macht over het stuur en kwam in de berm terecht, alwaar de aanhangwagen omsloeg. Er wa ren geen persoonlijke ongelukken. Op de parkeerplaats bij de C 1000 werd een auto aangereden door een andere auto. De veroorzaker reed echter gewoon weg. De bena deelde ging er achteraan en toen de veroorzaker bij een kruising moest stoppen, werd hij aange sproken door benadeelde. Ook toen reed de betreffende auto ge woon verder. Het kenteken is ech ter bij de politie bekend, zodat dit muisje nog wel een staartje krijgt. Op de Markeloseweg botste een automobilist tegen een loslopende koe aan. Diverse andere koeien bleken ook los te lopen. De auto werd beschadigd; de koe overleef de het ongeval. Het is voor de veehouders thans weer zaak om de afrasteringen van hun weiland goed te controleren, daar in deze tijd van het jaar het vee weer de neiging krijgt om war mere oorden (veestal) op te zoeken. Uit een bejaardenwoning aan de Diessenplasstraat werd een geld bedrag van 1000,- weggenomen uiteen geldkist. Men kwam binnen door een deur te forceren. Op 1 oktober te omstreeks 15.10 uur vond een insluiping plaats in het bejaardencentrum de Diessen plas. Een bewoonster overliep in haar woning een man die bezig was een kast open te breken. Ofschoon de politie snel ter plaatse was, was de dader reeds gevlogen. Van de man is slechts een vaag signale ment bekend: leeftijd 30 a 50 jaar, lang ongeveer 1.85 m, bruin sluik haar en was gekleed in een beige trui. Ook hier doet de Holtense po litie een beroep op getuigen, die menen op genoemde datum en tijdstip iets verdachts te hebben gezien in de omgeving van de Dies senplas. De PvdA-fraktie in de Holtense ge meenteraad heeft in een brief aan de Tweede Kamerfraktie van die partij zijn ongenoegen kenbaar ge maakt ten aanzien van de handel wijze van het ministerie van WVC inzake het realiseren van opvang centra voor asielzoekers. Vooraf uitdrukkelijk stellend dat de fraktie zich bewust is van de noodzaak van meer opvangcentra en de medeverantwoordelijkheid van alle gemeenten in Nederland onderschrijft, stelt de fraktie, dat de handelwijze van de Rijksover heid in Markelo „voorbijgaat aan elementaire fatsoensnormen, die dienen te worden betracht in on dertogen contacten tussen over heden". Na geconstateerd te hebben dat college en raad van Markelo sum mier en te laat zijn ingelicht, gaat le brief verder: „Een goede voor- ichting en open kaart jegens de in woners voorkomt vele emotionele en soms angstaanjagende reacties. Dat is in het belang van de inwo ners en vooral ook de asielzoekers. Wij beoordelen deze gang van za ken als onbehoorlijk jegens ge meentebestuur en inwoners van Markelo en schadelijk voor de asielzoekers." De fraktie spreekt verder nog zijn afkeuring uit over de 'koehandel' bij de verkoop en verhuur van de camping en de betrokkenheid van WVC daarbij: „Het ministerie, dat enerzijds welzijnskortingen op legt, omdat dat zo noodzakelijk is, stelt anderzijds projektontwikke- laars en/of vastgoedhandelaren in staat zich in korte tijd met over heidsmiljoenen te verrijken, waar bij ambtenaren van WVC op z'n zachtst gezegd een zeer dubieuze rol lijken te spelen." Extra zuur voor de PvdA is het dat een en ander zich heeft afgespeeld onder verantwoordelijkheid van de eigen minister Hedy d'Ancona. De gemeenteraadsfraktie Holten doet dan ook een dringend beroep op de PvdA Tweede Kamerfraktie om zich ervoor in te zetten dat deze affaire grondig wordt uitgezocht en herhaling wordt voorkomen. y Looijenga en Hans-Erik Lukkien met hun auto en schootcomputer (en vergunning van B. en W. natuur- in verboden gebied. Gelukkig blijken ze vrijwel de enigen die er op die manier komen. die mogen zien. En die keer bleken we natuurlijk net op het grondge bied van Hellendoom te zijn. Dus wij meteen naar het stadhuis daar om nog een vergunning aan te vra gen." Vaak blijft een boer op de trekker hun opwachten om met gebaren aan te geven dat ze verkeerd zijn. Dan wuiven ze maar vriendelijk te rug, dus er zullen wel weer veel ver halen over de jeugd van tegen woordig in omloop komen. Een rare ervaring hadden ze toen ze eens stilstonden vlak voor een kruising. Een andere auto kwam braaf achter hun staan wachten op het doorrijden. Uiteindelijk staken ze de kruisende weg toen maar over en bleven aan de overkant in de berm weer staan. De bestuur ster vond het toen nodig uit te stappen en hun te adviseren om voortaan maar een gevarendrie hoek op de weg te zetten. Eigenlijk zijn ze zelf niemand te gengekomen van wie ze dachten: die mag daar helemaal niet rijden. „Ik vind het wel raar dat er dan in zo'n gebied wel gefietst mag wor den met mountainbikes", wil Hans nog even kwijt. De net gearriveer de fotograaf weet daarbij nog te melden dat er ook een verschil is in het gebruik van de zandpaden in de verschillende gemeenten. Hol ten staat daarop wel brommers toe en in Hellendoom is het streng ver boden. ee jongelui op de Holterberg die een inrijverbod negeren, dat kan zo niet. De sociale controle op de berg blijkt nog aardig te werken. De geningse studenten Hans Lukkien (afkomstig uit Holten) en Jetty nijenga kunnen daar na twee weken smakelijk over vertellen. Hun ilstudie uit een groot promotieonderzoek voert hen onder andere ar het gebied in een straal van zeventien kilometer ten zuidoost n Raalte, om de kenmerken van alle fietspaden in het gebied in kaart brengen. Of liever om ze in de schootcomputer te laden, want op art staan ze natuurlijk al lang. gegevens van hun onderzoek rden gecombineerd met die uit dere, zoals naar de landschappe- ce waarden rond het pad of en- ites naar het gebruik en uitein- ijk iqoet daaruit blijken waar de mensen op het ene pad in file ien, terwijl het andere volledig htgroeit. Dat kan belangrijk voor de aanleg van fietspaden de toekomst. Snelwegen, wan- paden, paden waarop verboden ;ang geldt en privépaden kun- al, meteen worden afgeschre- maar soms is het helemaal tzo duidelijk waar je wel of niet g fietsen. „Als een pad verbo- is voor auto's en brommers, ar er verder voor mijn gevoel ziet als een echt wandelpad, be- lid met dennenaalden bijvoor- ga ik er maar vanuit dat het in fietspad is", zegt Jetty daar- ir. n onderzoek voert hun zowel ar de bebouwde kom als naar pretpark Hellendoom en het delijk gebied. Ze bekijken on- andere de ligging van het p^d, breedte, eventueel de hoogte als overhangende takkenzijn, het h aan weerszijden, de verhar- g of het gebrek daaraan, de loiing en of er bepaalde facilitei- ilangs het pad aanwezig zijn, zo- een dagcamping of zitbanken. Ier stuk van kruispunt tot kruis- nt is een wegvak en per wegvak rden veertig gegevens opgete ld. Bij ongeveer 7000 wegvak- betekent dat dus een slordige 000 te verzamelen gegevens! alte en omstreken, waaronder Iten, vormen bovendien niet het studieopject. Als ze hier klaar zijn - en allebei hadden ze verwacht dat het heel wat sneller zou gaan - moeten het gebied bij Steenwijk en dat rond Franeker nog worden onderzocht. Alle drie regio's die volgens de studenten re presentatief zijn voor bepaalde landschapstypes in Nederland. Hun pad gaat niet altijd over ro zen. „Sommige paden bestaan niet meer of je mag er niet meer in", ver telt Hans. „Soms zijn er juist we gen bijgekomen die nog niet op de topografische kaarten staan of zelfs een hele woonwijk, zoals in Ny verdal. Dat maakt voor ons on derzoek gelukkig niet zoveel uit. We nemen ze gewoon mee en als het om nieuwbouw gaat heb je het al gauw gezien." De taakverdeling is zo dat Hans rijdt en Jetty kijkt. De gegevens tikt ze meteen in op de portable. „In het begin moest ik steeds de co des op het papier nakijken", zegt ze, „maar nu ken ik er een heleboel uit mijn hoofd en gaat het veel sneller." Het uiteindelijk combine ren van al die data in één compu terprogramma wordt nog een hele klus. Holtenaar Hans heeft goed kunnen zien dat de tegenwoordig weer hooggeprezen sociale controle op de Holterberg wel degelijk werkt: „De mensen kijken je echt na als je met de auto een verboden pad ins laat. Een echtpaar bleef een keer echt midden op de weg wachten, om te voorkomen dat wij door zou den rijden. Als je dan vertelt datje een vergunning van de gemeente hebt is het goed. Behalve de bos wachter die ons bij het kasteeltje aanhield vraagt niemand dan of ze Gevonden: fiets- of bromfietss leutel; dye identieke sleutels; drie autosleutels aan witte la bel; doublé dameshorloge merk Palerman; blauw kinderfietsje; blauw kinderjasje; cap voor paardrijden; drie sleutels aan Heinekenopener; halsketting Martijn; broche witgoud. Verloren: zwart quartz horloge; witte plastic tas met gymkle- ding; zwarte herenportemon- naie met inhoud; drie sleutels aan hanger; zwart mapje met rijbewijs en cheques; dameshor loge met bruine band; twee au tosleutels Daihatsu.

Holtens Nieuwsblad | 1990 | | pagina 3