Gouwe Ouwe Avond 9-m Eerste Holtense Kerkendag is boordevol aktiviteiten J855® Herfstexpositie Bos Dierenwereld Woningen voor ouderen op plek van de Marke? Onderzoek Oefening Bloedplasma- avond in sporthal Bollenactie Mintonette 100 JAAR C.O.C. op de planken Spreekrecht commissies Thema's: vrede, gerechtigheid en de heelheid van de schepping Collecte voor verstandelijk gehandicapten IjiitLkijh U ontvangt een fraaie Parker-Jotter ballpoint als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. ENK KIJK OP ZAKEN Holtens Nieuwsblad Donderdag 4 oktober 1990 42ste jaargang no.40 Abonnementsprijs f 39.70 Losse nummers 90 cent Gedrukte oplage 3075 Twee Wageningse studenten le veren een bijdrage aan een groot onderzoek naar de vader landse fietspaden. Dat voerde hun onder andere naar de Hol- terberg, waar ze met speciale toestemming van het gemeen tebestuur alle paden met be hulp van de auto bekijken. Een chloorgaswolk boven Twcnhaarsveld was de calami teit waar de mannen en vrou wen van de vrijwillige brand weer en de EHBO dit keer te maken krengen bij de halfjaar lijkse gezamenlijke oefening. Branweercommandant en EHVO-woord voerder toonden zich na afloop tevreden. In een zelf verbouwde voormalige varkensschuur in Dijkerhoek be gonnen een stel enthousiaste jon geren op 15 augustus 1971 met een oude platenspeler en hun eigen bijeengeharkte zwarte schijven met Klup 53. Heel wat Holtenaren zullen nog wel eens met weemoed terugdenken aan die jeugdsoos op zondagmiddag, waar ze dansten op The Kinks, The Stones Simon and Garfunkel, een onschuldig glaasje dronken en misschien zelfs hun levenspartner ontmoet ten. Dat doet in ieder geval wel Eddy Reterink, toen een van de initiatiefnemers en nu de man achter de Gouwe Ouwe avond op 3 november in Het Bonte Paard. ,;We wilden in het weekend eens wat anders dan thuis zitten of in het café", herinnert hij zich bijna twintig jaar later. „Geld hadden we niet, dus we waren blij toen we die rommelschuur mochten ge bruiken van de eigenaar van Het Bonte Paard. We zijn meteen hard aan het werk gegaan om de boel op te knappen." Toen het klaar was en ingericht met tafels, stoelen en de in die tijd haast verplichte vis netten, noemden ze hun soos Klup 53, het laatste naar het eigen huis nummer van het pand. Veel langer dan vijfjaar heeft het feest niet ge duurd, maar volgens Eddy was het 'kort maar hevig'. Bij de opening waren er 120 men sen aanwezig. Zoveel kwamen er natuurlijk niet iedere keer opdra ven, behalve als er een d.j. met de bekendheid van een Krijn Torrin- ga of Ben Veldkamp kwam draai en, dan zat de tent vol met wel drie honderd jongeren. Net als met het Sinterklaasfeest of met carnaval. De minimumleeftijd was veertien jaar en de toegang bedroeg slechts 0,99, die gebruikt om de onkosten te dekken en steeds weer nieuwe platen aan te schaffen. Binnenkort moet de oude varkens- schuur, inmiddels weer in gebruik als rommelhok, wijken voor een weg en dat leek Eddy Reterink een mooie aanleiding om de muziek uit die tijd nog eens terug te halen: „Als we nog een beetje historie wil len herleven is dit een mooi mo ment voor een Gouwe Ouwe avond, die meteen een reünie kan worden van al die jeugd die toen op zondagmiddag over de vloer kwam." Wat niet wil zeggen dat de jeugd van nu ook niet welkom is, want die heeft gezien het succes van de Veronica-avonden ook ge noeg belangstelling voor de mu ziek uit de jaren zestig en zeventig. In de grote zaal van Het Bonte Paard draaien de oude d.j.'s alle toppes uit die tijd, bijgestaan door de drive-in show van Tony Turner uit Bathmen. The Bee Gees, Slade, Credentia Clearwater Revival, Dr. Who, Jimmy Ilendrix, Bob Dylan, The Beatles, Gilbert O' Sullivan, Shocking Blue, The Small Faces, The Shadows, The Hollies, Golden Earrings, Ike and Tina Turner, The Moody Blues, kortom het hele re pertoire dat toen op de zeezenders als Caroline, Noordzee en Veronica gedraaid werd. De zaal gaat om 20.00 uur open. Ui tgeversmaa tscha pp ij Dagblad Tubantia B. V. in samenwerking met de stichting Holtens Nieuwsblad" Stichtingsbestuur: W. H. Beyers, secretaris, Kollingserf 4 7451 XC Holten tel. 05483-6 30 22 Advertenties: Getfertsingel 41 Enschede tel. 053-84 28 42 Redactrice: Frederique Rentenaar tel.05428-15 00 Redactioneel adres: Dorpsstraat 24b tel. 05483-6 38 03 Openingstijden redactie: maandagmorgen 9-12 uur Advertentie-adviseur: W. Frederiks Pr. Hendrikstraat 18 Nijverdal tel. 05486-1 32 64 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij: G. W. Knapen Larenseweg 3, tel. 6 12 24 tot dinsdag 12 uur in Bathmen H. Voogsgeerd Deventerweg 34, tel. 16 65 tot dinsdag 12 uur Voor klachten bezorging: G. W. Knapen, Larenseweg 3, tel. 6 12 24 Eddy Reterink hoopt dat de Gouwe Avond avond in Het Bonte Paard te gelijkertijd een geslaagde reünie wordt van alle Holtense jongeren, die tussen 1971 en 1976 de jeugdsoos Klup 53 wel eens van binnen hebben ge zien! Traditiegetrouw organiseert het Rode Kruis, afdeling Holten in oktober haar jaarlijks terug kerende bloedplasma-avond. Op maandag 22 Oktober kan men tussen 18.30 en 21.00 uur te recht in sporthal 't Mossink om een halve liter bloed af te staan. Alle inwoners van 18 tot en met 65 jaar zijn welkom. Wie al inge schreven staat in het donorbe stand krijgt binnenkort een op roepkaart thuisgestuurd. Om wachten te voorkomen, kan men zich vooraf melden bij me vrouw C.H. van Iperen-Essse- boom, Schoutenstraat 50, tel 62126, waarna men een oproep thuis ontvangt. Onder het motto Help ons een stapje verder houdt de Stichting Nationale Kollekte Geestelijk Ge handicapten in de week van 8 tot en met 13 oktober haar jaarlijkse collecte. De opbrengst, die vorig jaar ruim 5,5 miljoen gulden be droeg, is bestemd voor zaken als nood(dag)opvang, voorlichting, adviezen, thuishulp en begelei ding, trainingen en sport- en recre atieve voorzieningen. Dit alles om de verstandelijk gehandicapte zo zelfstandig te laten worden als zijn of haar mogelijkheden toelaten en het gezin waartoe de gehandicapte behoort enigszins te ontlasten. In de komende week zullen leden van de volleybalvereniging Minto nette weer huis-aan-huis in Holten aanbellen voor de jaarlijkse bloem- jollenactie. Deze bloembollen vin den al jaren in groten getale aftrek )ij vele Holtenaren. dames- en herenkapsalon Ter gelegenheid hiervan hebben wij voor u elke maand een leuke aanbieding. DEZE MAAND OKTOBER 10.- KORTING op een volledige coupe-soleil-behandeling. 5700-1 30 17 5730-5 20 20 Deventer Lochem 5483-6 44 86 Holten 5750-2 09 00 Warnsveld A/s lezer van het Holtens Nieuwsblad wordt u goed geïnformeerd. Als abonnee bent u daarvan verzekerd. Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Kerkendagen zijn in Nederland geen nieuw verschijnsel. Voor Holten is het echter een primeur dat op zaterdag 13 oktober door de werkgroep Conciliair Proces van de drie plaatselijke kerkgenootschappen een Holtense kerkendag gehouden wordt onder de titel Leven onder de regenboog. Gebouw Ire ne, de N.H.-kerk en De Kandelaar staan de hele dag open voor alle belangstellenden en de organisatoren hopen uiteraard dat dat er heel veel zullen zijn! De dagthema's vrede, gerechtig heid en heelheid van de schepping zijn er belangrijk genoeg voor. Het motto Leven onder de regen boog is ontleend aan de regenboog uit het bijbelverhaal als symbool van hoop. De werkgroep heeft een 'echte' regenboog opgesteld in De Kandelaar en Irene met daaronder tafeltjes en stoeltjes voor de kinde ren. „Maak maar eens een mooie aarde", wordt daar hun cratieve opdracht. Aktiviteiten De drie kerkgebouwen bieden de hele dag tal van aktiviteiten. Naast de onvermijdelijke informatie stands zijn er workshops, onder an dere over landbouw en milieu en het schuldenvraagstuk, tentoon stellingen in de N.H. kerk en Irene, een videoklankbeeld in De Kande laar, muzikale intermezzi, een spel van Vluchtelingenhulp Holten en allerlei aktiviteiten voor de kinde ren, van knutselen tot liederen in studeren met Henk Paalman. Voor de hele kleintjes is er oppas aanwe zig. Workshops $n kinderaktivitei- ten beginnen op een vaste tijd en worden twee maal gehouden, 's morgens en 's middags. De Holtense kerkendag begint za terdagmorgen om half elf met een korte opening in de N.H. kerk. Wie puzzelzin heeft kan daarna een puzzelroute door de drie locaties volgen, waarbij alle onderdelen worden aangedaan. Onderweg is er gelegenheid tot het drinken van (uiteraard) Max Havelaarkoffie, geschonken door de kosters. In de N.H. kerk, waar het thema vrede centraal staat, trekt aller eerst de tentoonstelling met een aantal drieluiken van Franciscus en de schepping de aandacht. Ze zijn gemaakt door de congregatie van de Franciscanen in Bolsward en beelden het zonnelied van Fran ciscus uit, de heilige bij uitstek die iedereen in zijn waarde liet, mens en dier, de zon en de aarde. Huub Oosterhuis' Het lied van de aarde vormt daarbij de achtergrondmu ziek, maar er is steeds tijd inge ruimd voor een meditatief mo ment. In het kinderprogramma kunnen de jeugdige bezoekers creatief aan de gang en tussen de middag speelt de heer Van Eng- brink op het orgel. Gebouw Irene staat deze dag in het teken van de gerechtigheid. Ten toongesteld is een hongerdoek uit Haiti. Hongerdoeken waren de doeken die in de middeleeuwen in de veertig dagen tijd de kostbaar heden van de kerk bedekten. Later werden deze doeken beschilderd met gebeurtenissen uit het dage lijks leven. De eigentijdse schilder uit Haïti laat de benauwdheid van de mensen zien die zuchtten onder het regime van de dictator Papa Doe. Voor de kinderen zijn er kleur platen. Verder is er een videopresentatie te zien, die wordt gevolgd door een discussie over het schuldenvraag stuk van de derde wereld en onze rol daarin. Een workshop oordelen en vooroordelen maakt de bezoe kers bewust van hun eigen voorge voelens. De Wereldwinkel, Amnes ty International, Vluchtelingen hulp Holten, Unicef, Zending/We- relddiakonaat en Honger Hoeft Niet hebben hier een informaties tand ingericht. De Kandelaar huisvest de aktivi teiten rond het thema heelheid van de schepping. Er is een video te zien over de landbouw en het con ciliair proces en een diaklankbeeld over de milieucrisis met als titel Voor als het stil wordt, beide ge volgd door discussie. Hans Paal man studeert liederen in met jong en oud en speelt om een uur op het orgel. Een fotocollage toont een De werkgroep besloot tot het orga niseren van een kerkendag om de mensen te laten voelen dat er nog hoop is op een betere wereld, als we maar bereid zijn samen de schou ders eronder te zetten. „We wilden het niet alleen laten bij praten, maar nu eens op een andere ma nier de mensen aan het denken zet ten. Er is heel veel scheef in de we reld, zowel dichtbij als veraf, maar er is geen reden voor doemdenken. Als we samen aan het werk gaan, kunnen we heel veel en uit de voor beelden daarvan kunnen mensen kunnen moed putten om ook zelf, op hun eigen gebiedje, daaraan bij te dragen", verwoordt mevrouw Berg het doel van deze dag. Geef dat ook eens aan een ander door! Naam .tJr;;s Woonplaats: Geeft op als abonnee voor het Holtens Nieuwsblad Hij/zij betaalt het abonnementsgeld per jaar ad 39.70 Natuurmuseum Bos Dierenwereld houdt van zaterdag 6 tot en met zondag 28 oktober zijn elfde herfstexpositie. Met schilderijen, bronsplastieken en foto's wordt de natuur in al zijn facetten belicht. De schilderingen van Kees Bos hebben dit keer bloeiende wegber men tot onderwerp. Hij schilderde diverse wildsoorten temidden van deze vegetatie. Gastexposant Lolke van der Bij is een kunste naar die zich heeft toegelegd op wijdse landschappen. Dick van Hoorn, bekend schrijver van natuurboeken en fotograaf, toont zijn schitterende foto's van Veluws wild. Het museum is dagelijks geopend van 10.00-18.00 uur, zondags van 11.00-17.00 uur. aantal voorbeelden van wat er in en om Holten goed en niet goed is op milieugebied en voor de kinde ren staan er knutselen, een verhaal en een natuurtocht op het pro gramma. Landbouw en Milieu, het I.V.N., de biologisch-dynamische landbouw, Milieudefensie/De Kleine Aarde en het Nederlands bijbelgenootschap hebben in De Kandelaar een kraam en er is ook een leestafel neergezet, waar men zich verder in het vraagstuk kan verdiepen. Een 'stille wand' dient als muurkrant, waarop mensen hun eigen ideeën en suggesties kwijt kunnen. De afsluiting van de Holtense Ker kendag geschiedt om 15.30 uur door een viering in de N.H. kerk met medewerking van mevrouw ds. H.Th. Vollebregt uit Okken- broek. Dag voor heel Holten De werkgroep hoopt dat dit niet al leen een dag wordt voor kerkmen sen, maar dat heel Holten ziet dat we met elkaar iets kunnen berei ken om de wereld schoner, vredi ger en rechtvaardiger te maken. Watje lokaal doet kan een mondia le uitwerking hebben. „Doemden ken, zeggen 'wat kan ik nou doen in mijn eentje, is niet nodig en niet zinvol", vindt mevrouw Berg. „Je kunt toch je kinderen niet opvoe den als je hen geen toekomstpers pectief biedt?" MCD overziet administratieve automatiserings-zaken professioneel. Zowel vanuit de organisatorische als van de bedrijfs-economische kant Expertise in advisering, training, externe ac countancy, programmering, computers, netwerken, printers en toebehoren is im mers een zaak van ver kunnen kijken. Herfordstraat 8, 7418 EX Deventer Telefoon 05700-25520 - Fax 05700-28912 Arnhemseweg 34h, 7331 BL Apeldoorn Telefoon 055-426997 - Fax 055-426162 De Christelijke Ontspannings Club speelt op vrijdag 5 en zater dag 6 oktober in De Kandelaar de klucht Harry's nachtmerrie van Hans van Wijngaarden. De voor stelling begint om 20.00 uur. Kaar ten ad 5,- zijn verkrijgbaar bij Boekhandel Heusinkveld en 's avonds aan de zaal. De commissie algemene bestuur lijke zaken (abz in de wandelgan gen) bijt woensdagavond om acht uur het spits af. Met ingang van he den wordt in Holten in alle raads commissies het spreekrecht inge voerd en worden ze tegelijkertijd allemaal in principe openbaar. Het gemeentebestuur heeft wel enige spelregels opgesteld. De be langrijkste daarvan is wellicht de bepaling, dat wie van zijn spreek recht gebruik wil maken dit min stens vier werkuren voor de aan vang van de vergadering moet la ten weten aan de secretaris van de desbetreffende commissie. Wie dat verzuimt, of pas later besluit dat hij of zij zijn stem wil laten horen, heeft pech gehad en komt niet aan het woord. Het spreekrecht in commissiever gadering komt toe aan alle burgers van Holten en aan belanghebben den van buiten de gemeente. De maximale spreektijd is vijf minu ten en in een tweede termijn is niet voorzien, tenzij natuurlijk de com missie zelf tijdens de vergadering besluit dit toe te staan. Een fusie van Scholengemeen schap Holten met De Marke zou als positief gevolg kunnen heb ben dat het aanbod van wonin gen voor ouderen in Holten gro ter wordt. Het gemeentebe- stuur heeft informeel advies ge- j vraagd aan de Stichting Welzijn Ouderen, of de plek waar nu De Marke staat (hoek Oranje- straat/Waardenborchstraat) ge schikt is voor de bouw van dit soort woningen in de huur- of koopsector. Wethouder Wim Dalhuisen be nadrukt desgevraagd dat er nog geen sprake is van besluitvor- ming: „Het is allemaal als, als, als, maar met dit soort zaken kan je niet vroeg genoeg begin- nen. Deze plaats is - als hij vrij komt - wel wat verder uit de dorpskom dan bij lokaties die we eerder wel eens hebben be- keken. Daarover vragen we de Stichting dus advies, voordat we verder kunnen gaan." De ouderenhuisvesting is vol gens Dalhuisen een van de sec toren die - met het vrij hoge per centage ouderen in de gemeen te en de toenemende vergrijzing - „niet erg ruim in het jasje zit. Of de vraag helemaal kwantita tief is of ook kwalitatief moet nog bekeken worden. En of het eventueel zou gaan om koop-, huur-, premiehuur- of sociale sectorwoningen is helemaal nog niet duidelijk. Dat heeft ook nog te maken met de prijs, die de grond nog aan boekwaarde heeft." Vooralsnog heeft het gemeente bestuur geen andere locaties op het oog waar bouw van wonin gen voor ouderen mogelijk zou zijn. „Er komen wel eens plek ken vrij, maar dan praat je meestal over grond van anderen en niet van de gemeente", zegt Wim Dalhuisen daarover.

Holtens Nieuwsblad | 1990 | | pagina 1