Ilbrink winnares Holtens Songfestival juffrouw Slotman-Post is op en top kleuterleidster Holtens De Habito '90 WEEK Sploder Feest vol van aktiviteiten De Waag Paarden „Zoals het vroeger was, was het ook niet zo slecht" 100 JAAR -IjiitlJfjk mag u beslist niet missen Jury: „Oppassen dat het geen carnavalsgebeuren wordt! Fienpreuvers met laatste Hoolter Oam'd U ontvangt een fraaie Parker-iotter ballpoint als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. 2.50 KORTING Domeinen: geen bodemonderzoek Verloting HGK e Waa van 5 september t.m. 8 september 1990 te Rijssen ctWtïÖ Ifcy?- *i«; Holtens Nieuwsblad Donderdag 23 augustus 1990 42ste jaargang no.34 Abonnementsprijs f 39.70 Losse nummers 90 cent Gedrukte oplage 3075 Menigeen -zal verbaasd hebben opgekeken toen Jos Kamphuis bekend maakte dat hij bar-dan- cing De Waag had gekocht. En dat in een tijd, waarin alleen maar somber over de toekomst van dergelijke dansgelegenhe den gesproken lijkt te kunnen worden. Toch blijkt Jos wel de gelijk over zijn drieste stap te hebben nagedacht. Zijn verhaal; istaat op pagina 3 Er viel zaterdag heel wat water op de veerstigde paardenfok- dag van Holbatheo. De paarden hadden er nog het minst van te lijden en lieten zich gewillig keuren door de kritische jury. Een spannend moment voor de druipnat geregende eigenaren. En dan mochten de gelukkige winnaars nog niet eens een prijs mee naar huis nemén, want die worden pas uitgereikt op de ju- bïleumreceptïe van 23 maart volgend jaar. „We moeten oppassen, anders is het straks geen songfestival meer maar een carnavalsgebeuren," zegt Gertjan van 't Holt na afloop van het juryberaad. En dat slaat dan vooral op de act van de Hol- tense groep Les Cannibales, die met haar Limbo rock de publieks prijs binnenhaalde. Het derde Holtense songfestival bood wei nig verassingen, veel bekende ge zichten en een volledig gevulde Smidsbelt. De Holtense Boeren- dansers hadden het 'm weer ge lapt! Het zag er eerst niet naar uit, want bij het begin van de avond om ze ven uur was het nog een dooie boel op het plein. Een handjevol men sen had zich verzameld om naar het opwarmen van de band te luis teren. En opwarmen was wel no dig, want de temperatuur was ver re van aangenaam. Ruim een uur later echter stond Martha Dijker map uit Laren, de eerste kandi daat, al voor een gezellig groot pu bliek. En naarmate de avond vor derde bleef de menigte aanzwellen. Martha sleepte met haar lied Mijn paard trouwens de aanmoedigin- sprijs van de jury in de wacht. Veertien kandidaten hadden het aangedurfd om in de winderige openlucht te zingen en dat zal niet iedereen zijn meegevallen. Er werd onzuiver, te hard of te laag gezon gen, en de winnares sprong er voor de jury duidelijk uit: Elly Ilbrink uit Gelselaar zong zuiver, trefzeker en had met How many times een lied gekozen dat goed bij haar stem paste. Het was niet haar eerste overwinning in Holten, want drie jaar geleden won zij bij het folklo- refestival ook een eerste prijs. Tweede werd Anton Brack uit De venter met de smartlap Een plek op aarde. Volgens de jury een lied dat goed bij zijn stem paste en dat vond het publiek kennelijk ook, want er gingen bij zijn optreden zelfs enkele aanstekers in de lucht en de rijen deinden licht mee. Erg uitbundig toont het Holtense pu bliek zich zelden, maar de muziek van de zeer professioneel begelei dende Omega Showband zat velen toch duidelijk in de benen. Boerendansersvoorzitter Dick Plekkenpol kon vergenoegd con stateren dat het weer gezellig druk was geworden, dat het gelukkig droog is gebleven en dat de Vietna mese loempia's al net zo grif van de De organisatie van de laatste Hool ter Oam'd van 1990 is in handen van carnavalsvereniging De Fien preuvers. Op haar avond is de Smidsbelt uiteraard voorzien van niet één maar twéé tenten voor (in Fienpreuverstermen) 'het barge- beuren' en verder van de nodige ta fels en stoelen in de openlucht, zo dat het publiek de ongetwijfeld rij kelijk vloeiende consumpties op zijn (of haar) gemak kan nuttigen. Voor de kinderen is er een draai molen opgesteld en speciaal voor hen is er een activiteit van de Fien- preuverinnen, die nog even een verrassing blijft. De Fienpreuve- rinnen houden bovendien een aparte actie, met koffiekraam, rad van avontuur en meer van dat soort zaken, om het 22-jarig be staan volgend jaar van hun Fien preuvers luister bij te zetten 't Spul begint om 19.00 uur gepast met muziek van dweilorkest De Braandheultjes. Later op de avond zullen de Vulcano's de stemming er in houden en als zanger van de avond mogen we Franky Boy ver wachten. De bekende viskraam en de barbecue ontbreken natuurlijk niet en het enige wat er nog aan de feestvreugde kan mankeren is een aangenamere temperatuur. IlilllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimillllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllH „Dat kan nooit!" is vaak de reactie als mevrouw Slotman-Post vertelt dat zij dit jaar haar vijfentwintigjarig onderwijsjubi- leum viert. „Ik heb nog als kleuter bi," u in de klas gezeten en ik ben toch al vijfendertig!" Het klopt allebei, want juffrouw Post, zoals ze toen nog heette, trad al op 6 oktober 1960 bij de gemeente in dienst als kleuterleidster aan de school in de Tuinstraat. Vijf jaar later nam ze afscheid om bakkersvrouw te worden. Haar man nam de zaak van zijn ouders over (banket bakkerij Slotman aan de Oranjestraat) en haar hulp was thuis nodig. Ze heeft het met veel plezier gedaan, maar het onder wijs bleef toch trekken en toen de bakkerij de concurrentie niet meer bol kon werken, keerde ze op 15 januari 1973 terug op haar oude stek. Op 1 augustus van datzelfde jaar verhuisde ze als hoofdleidster met haar kleuters naar een houten barak, op de zandwoestijn waar de Haarschool werd gebouwd. Zo zit dat dus, al dertig jaar in het vak en toch 'maar' een zilveren jubileum. Toen ze begon was het nog hele maal niet zo vanzelfsprekend dat kinderen op vierjarige leeftijd naar de kleuterschool gingen. Net in Holten moest ze met een lid van de oudercommissie op huisbezoek, om de ouders ervan te overtuigen dat het een goede zaak was om hun kind naar school te sturen. Op een donkere herfstavond bezochten ze zo een afgelegen boerderij, waar geen spoortje lichtte zien was en ze tot hun enkels in de mestvaalt zak ten. Tot er een staldeur openging en een stem klonk: „Kom hier maar hen, ons varken is net aan 't biggen, kom er maar effe bie." Dat kind is wel gekomen en met hem nog veel meer kinderen van buiten de dorpskom. Ze vindt het een voordeel dat ze als geboren en getogen Doetinchemse („Maar ik voel me eigenlijk best wel Holtenaar") het platteland wel kende en de streektaal kon ver staan. Dertig jaar geleden werd die nog veel gesproken. Dat is nu an ders, zoals er zoveel anders lijkt te zijn geworden in het onderwijs. Juffrouw Slotman - of juffrouw Post - temidden van haar jongste kleuters op de Haarschool. zegt mevrouw Slotman. „Qua ge- Volgens mevrouw Slotman valt dat wel mee: „In '73 kon ik de draad eigenlijk zo weer oppakken. Ik heb nooit zo heel klassikaal ge werkt, maar altijd al in groepjes. Als lezer van het Holtens Nieuwsblad wordt u goed geïnformeerd. Als abonnee bént u daarvan verzekerd. Geef dat ook eens aan een ander door! Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Hij/zij betaalt het abonnementsgeld per jaar ad 39.70 Het is zover, dit weekend barst Es- pelo weer uit zijn voegen voor het jaarlijkse Sploder Feest. De spits wordt traditiegetrouw afgebeten door „Splo löt zich wier hórn", voor de zestiende keer een puur Splo's product waarvoor al leen de muziek 'van buiten' is gehaald. De tekstschrijvers van deze beroem de, beruchte en soms gevreesde re vue hebben het afgelopen jaar hun ogen en oren weer goed open ge zet, zodat plaatselijke baasjes weer eens flink in het zonnetje kunnen worden gezet, om niet te spreken van in het ootje genomen. Kaarten zijn vrijdagavond voor de aanvang van de voorstelling om half acht verkrijgbaar aan de tent. Kosten slechts vijf gulden. Na afloop speelt Sweet Light nog een poosje de sterren van de he mel. Zaterdag is het de hele dag feest en dat begint al om negen uur met het opstellen van de optocht bij de Bosschool. Om kwart voor tien zet de stoet zich in beweging en hope lijk staan er dan een heleboel Hol tenaren langs de kant, want de Sploders doen allemaal mee! Het thema van de optocht is dit jaar Twentse en Sallandse spreuken. Na de optocht wordt de ochtend voortgezet met kinderspelen en ringsteken vanaf het zijspan. Om half twee begint het middag programma met een gemengde stoelendans, om twee uur gevolgd door het 'bloastrappen' met origi nele varkensblazen. Om kwart voor drie zorgt het droogsurfen achter de trekker ongetwijfeld voor enig spektakel en dat geldt ze ker niet minder voor de hindernis- baan voor groepen, die om half vier van start gaat. Tot slot wordt om vijf uur de koe van Wilm van de Biester met de hand gemolken en het aantal liters kan geraden wor den, net als het gewicht van het beest zelf. En bij al die activiteiten hebben we het nog niet eens gehad over het lunapark, de schiettent, de draai molen en het luchtkuusen, of het gaat 's avonds om half acht alweer vedan met de baas-en-hond race, waarbij diverse prominente plaatsgenoten in het strijdperk zullen treden. De Vulcano's, ook 's middags al aanwezig om de sfeer te verhogen, besluiten het Sploder Feest 1990 met een knallend optre den. naast de dingen die je altijd voorde hele klas aanbiedt. We delen wel de ochtenden veel meer in dan vroe ger, houden bewust vast aan een schema om de kinderen een gevoel van veiligheid te geven. We beginnen altijd met een kring gesprek, waarbij de kinderen ver tellen wat ze beleefd hebben of een bepaald project dat we gaan doen wordt besproken. Dat is heel be langrijk voor de taalontwikkeling. Dan spel en beweging in het speel lokaal en na de pauze werken we met allerlei ontwikkelingsmateri aal. Dat zijn tegenwoordig wel hele mooie materialen, waarmee de kleuters spelenderwijs allerlei be grippen aanleren. Maar het 'ouder wetse' knippen en plakken en ma tjes vlechten hoort daar ook nog al tijd bij." Zijn de kinderen dan veranderd? „Ik vind van wel. Hun hele doen en laten is anders. Vroeger heb ik wel een klas van 42 kinderen gehad, dat kon ik gemakkelijker aan dan nu een kleinere groep. De kinderen zijn vrijer. Ze vragen meer aan dacht, laten meer hun eigen ikje gelden en kunnen beter voor zich zelf opkomen. Ik heb nu een klasje van twintig en dat is eigenlijk ide aal." Basisschool Kleuterschool en Haarschool wer den aan elkaar gebouwd. Dat had zo zijn voordelen. „We waren eigen lijk al heel vroeg een basisschool," bouw zaten we meteen al bij el kaar, dus de overgang was niet zo groot." Toch kijkt zij met wat spijt terug naar de oude situatie. „Ik ben op en top kleuterleidster en zal dat altijd blijven. Het is een beroep op zichzelf, dat merk je ook bij sta giaires. Ze hebben toch behoefte aan goede methodieklessen spe ciaal voor die groep. Mijn grote wens zou toch zijn, dat er weer wat meer aandacht kwam speciaal voor de kleuter. Als klein ste groepje op school worden ze al gauw meegesleurd in het 'echte' le ren en een kind leert juist zo enorm veel door te spelen. Ik probeer vooral de kleuter kleuter te laten blijven en ze zoveel mogelijk te be hoeden voor zo vreselijk gauw groot moeten zijn. Dagblad Tubantia B. V. in samenwerking met de stichting „Holtens Nieuwsblad" Stich tingsbestuur: W. H. Beyers, secretaris, Kollingserf 4 7451 XC Holten tel. 05483-6 30 22 Advertenties: Getfertsingel 41 Enschede tel. 053-84 28 42 Redactrice: Frederique Rentenaar tel.05428-15 00 Redactioneel adres: Dorpsstraat 24b tel. 05483-6 38 03 Openingstijden redactie: maandagmorgen 9-12 uur Advertentie-adviseur: W. Frederiks Pr. Hendrikstraat 18 Nijverdal tel. 05486-1 32 64 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij: G. W. Knapen Larenseweg 3, tel. 6 12 24 tot dinsdag 12 uur in Bathmen H. Voogsgeerd Deventerweg 34, tel. 16 65 tot dinsdag 12 uur Voor klachten bezorging: G. W. Knapen, Larenseweg 3, tel. 6 12 24 hand gingen als het vaderlandse bier. En het publiek, dat de Boe- rendansers - met de 'toegift' van een Beatles-special door de band en een optreden van Marcha - weer voor een puike Hoolter Oam'd had den gezorgd. dames- en herenkapsalon Ter gelegenheid hiervan hebben wij voor u elke maand een leuke aanbieding. Deze maand AUGUSTUS op een volledige watergolf- of föhnbehandeling. 05700-13017 Deventer 05730-52020 Lochcm 05483-64486 Holten 05750-20900 Warnsveld Het College van B. en W. beraadt zich over de situatie, die is ont staan, nu de Dienst der Domeinen, eigenaar van de voormalige zou- topslag van Rijkswaterstaat aan de Deventerweg, weigert een ver klaring af te geven dat de grond op het perceel schoon is. De gemeente wil dit terrein aankopen ten behoe ve van de opslag van gemeente werken. Wethouder Westerik: „Wij vinden dat wij die verklaring moeten heb ben. De commissie heeft daar te recht om gevraagd, en wij spannen ons in om die te krijgen. We weten tenslotte nu niet, welke bestem ming het terrein in de toekomst nog zou kunnen krijgen. De rijkso verheid verwacht van de gemeente dat ze bij grondverkoop zo'n ver klaring levert, dan verwachten wij ook dat de rijksoverheid het goede voorbeeld geeft." De heer de' Boer, plaatsvervan gend inspecteur van de Domeinen in Zwolle, verklaarde desge vraagd: „Wij verkopen in de staat waarin het object zich bevindt. Een onderzoek naar de kwaliteit is aan de koper, wij weten ook niet wat die met de grond wil doen. Als we zeker weten dat de bodem ge vaarlijk verontreinigd is ligt dat misschien iets anders, maar in alle andere gevallen zal de koper zelf een onderzoek moeten laten instel len, als hij daar prijs op stelt." De Rijkspolitie heeft de trekking verricht van de jaarlijkse verloting van het Holtens Gemengd koor. De eerste prijs, een dames- of he renrijwiel, is gevallen op nr. 152, de tweede prijs op nr. 323. Verdere prijzen zijn gevallen op de num mers 1059, 1337, 1260, 233,1211, 88. 1432, 1024, 205, 333, 311, 1098, 416, 316,1043, 204,1055, 268,1086,1002, 219,134,1338. ld bij de-W

Holtens Nieuwsblad | 1990 | | pagina 1