Een reisonderbreking van een halve eeuw van dag tot dag Kerkdiensten Medische diensten Adviesbureau bij VVD uit de gratie Hitte geen belemmering om de boer op te gaan Volgend jaar weer! Gevonden voorwerpen Rinus den Heijer 50 jaar Holtenaar Uit het politierapport BOLSENBROEK MARKELO Zesde plaats Janny Vasters ARTS: 11 en 12 augustus: W.R. van Couwelaar, Keizersweg 32, tel. 6 35 53. Spreekuren: 11.00 uur en 16.00 uur. APOTHEEK: Vrijheidslaan 7, tel. 6 39 75. Za terdag en zondag: voor spoedre- cepten geopend om 11.00 uur en 16.00 uur, tijdens het spreekuur van de huisartsen. Buiten deze uren eerst bellen, tel. 6 39 75. WIJKVERPLEGING: Kruiswerk Zuidwest-Overijssel, Gaardenstraat 31, tel. 6 14 36. Spreekuur en uitleen magazij nartikelen: maandag t/m vrij dag van 13.30-14.30 uur; 24-uurs bereikbaarheid, enkel voor noodgevallen, tel. 05700-1 52 97. Diëtiste: spreekuur volgens af spraak tijdens spreekuur wijk verpleegkundige. Kleuter- en zuigelingenbureau: Gaardenstraat 19, volgens af spraak. FYSIOTHERAPIE: Fysiotherapeutisch Centrum Holten, Gaardenstraat 31, tel. 6 22 99. Dagelijks geopend van 08.00-17.30 uur. Behandeling volgens afspraak. Praktijk voor fysiotherapie mevr. H. Versnel-Graaff, tel. 6 42 51. Behandeling volgens af spraak (ook voor ziekenfond spatiënten). TANDARTS: 11 en 12 augustus: L. Mees ten Oever, Noordachtereschweg 8a, Markelo. Tel. 05476-2992. Behandeling na telefonische af spraak. DIERENARTS: Dierenartsencombinatie Hol ten, Diessenplasstraat 5, tel. 6 15 15. Spreekuur: zaterdag 8.00- 9.00 uur. Daarbuiten: tel. 6 20 04. Dierenartsenpraktijk Holten S. Minnema, Larenseweg 54, tel. 6 28 35, b.g.g. 05704-30 86. STICHTING MAATSCHAPPELIJKE DIENSTVERL. MIDD.OVERIJSSEL: Maatschappelijk werk, gezins- en bejaardenverzorging, Gaar denstraat 29, tel 6 27 84. Spreek uur: maandag t/m vrijdag van 8.30-9.30 uur en volgens af spraak. ZIEKENFONDS: Spreekuur: vrijdag van 8.30- 10.00 uur en volgens afspraak in het Groene Kruisgebouw, Gaardenstraat 26, tel. 6 14 36. VOEDINGSBOND FNV: Informatie over uitkeringen: tel. 05483-6 30 56; 053-33 05 37; 05496-6 30 56. OPEN BEJAARDENWERK: Inlichtingen: tel. 6 13 28 en 6 28 89. ZIEKENVERVOER: Alarmnummer: 06-11 of dienst doende arts, tel. 6 35 53. ENGERGIEVOORZIENING: N.V. Energiebedrijf IJsselmij, Industriestraat 1. Tijdens kan tooruren: tel. 6 18 14; buiten kantooruren: tel. 038 - 22 45 45. POLITIE: Alarmnummer: 06-11 (dag en nacht bereikbaar); 'overigens: tel. 6 44 44. BRANDWEER: Alarmnummer: 06-11 (dag en nacht bereikbaar). BIBLIOTHEEK: Rörikstraat 3, tel. 6 24 87. Ge opend: maandag en vrijdag van 14.00-17.30 uur en van 18.30- 20.00 uur; woensdag van 09.30- 12.30 uur en van 14.00-17.30 uur. OUDHEIDKAMER HÖOLT'N: Dorpsstraat 27 (VW-gebóuw). Geopend: vrijdag en zaterdag van 13.30 tot 16.00 uur. WONINGBOUWVERENIGING ONZE WONING: Spreekuur Holten in gemeente huis: iedere le dinsdag van de maand 's morgens van 10.15- 12.15 uur; iedere 3e dinsdagvan de maand 's middags van 14.15- 16.15 uur. Rinus den Heijer: ,&ang ben ik nog nooit geweest.' Hittegolf of niet, zaterdag 4 augustus stapte Rinus den Heijer bij café-restau- rant De Poppe binnen voor een kop koffie. Niets bijzonders misschien, maar de drie stuivers die hij daarvoor op de tapkast achterliet. Met die symbolische daad herdacht de 72-jarige geboren Scheveninger („gemaakt in het zand ach ter de vuurtoren") dat hij precies vijftig jaar geleden in Holten onderdook. Hij zou er niet meer vertrekken. Na een halve eeuw bekent ex-timmerman, ker misexploitant en groenteboer Den Heijer geen enkel moment spijt te hebben gehad op die vierde augustus 1940 zijn door de Arbeitsdienst gedwongen reis jiaar Münster op het station in Holten "voor even te hebben onderbroken". fyen terug.' naar die turbulente neidagën 1940. Rasechte Scheve- I linger Marinus den Heijer, die twee jaar eerder als gediplomeerd timmerman het soldatenpak moest aantrekken en in 1939 van wege de dreigende oorlog gemobi liseerd werd, beleeft de vijf bange oorlogsdagen als bewaker van het Vredespaleis in Den Haag. Ge traind atleet als hij is („ik heb alle me werken, dat nooit" aldus de vol gens eigen zeggen nogal "tempera- mentische" Den Heijer die ter plek ke zijn oproepkaart voor het West- duitse Münster verscheurt, later toch op de trein richting oosten stapte, maar toen zijn plannetje al SpOTtdal klaar had. en neemt daar een enkele reis naar De Poppe, waar hij zichzelf in het toen nog kleine caféetje van bees tenkoopman Bets Aanstoot op een kop koffie a raison van vijftien cent tracteert. Daarna gaat het bij De Snorrewind de weg over richting de boerderij van nicht Hanna van Stroek, die verbaast informeert of Rinus soms op vakantie komt. Nee dus, Holten heeft zijn eerste onder duiker die zich de acht weken daar na op de Borkeld verstandigerwijs gedeisd houdt. Reisonderbreking Zoon van een Dijkerhoekse moe- sporten gedaan, van boksen tot der (Schoneveld) en wetend dat in tennis, voetbal en hockey) en voor de duvel nog niet bang presteert hij het zelfs om minister-president Colijn in diens regeringsauto staande te houden en aan een secu re controle volgens de voorschrif ten te onderwerpen. Na de capitu latie van het Nederlandse leger Jcan d„e hem aangeboden baan bij de opbouwdienst in Venlo er nog mee door, maar wanneer hij eind juli 1940" ontboden wordt op het kantoor van de Arbeitsdienst aan de Haagse Prinsengracht slaan de stoppen door. „Onder Duits regi- het Holtense vier ooms met een boerderij woonden, acht hij een reisonderbreking op het station van Holten zo gek nog niet..En hoe wel stationsbeheerder Paalman van de Telgen hem nog op het on reglementaire van die stap wijst, is Rinus niet op andere gedachten te brengen. „Ze kunnen allemaal dooddonderstralen, ik wil hier mijn reis onderbreken" zet hij zijn plannen met woorden van die strekking kracht bij. Met zijn kof fertje loopt hij over het Zwartepad richting bushalte op de Smidsbelt Dat Rinus den Heijer zo snel inge burgerd raakte in het toen amper drieduizend zielen tellende Holten, was mede te danken aan het voet bal. Regelmatig was hij op zondag in het Sportdal langs de lijn te vin den, reden waarom invaller-aan voerder Tiekink hem, toen HVC weer eens een mannetje tekort kwam, vroeg of Rinus niet kon voetballen. En dat kon hij dus wel degelijk en toevallig ook nog wel als linksback want op die plaats had hij eerder bij Holland Sport derde klasse KNVB gevoetbald. Temidden van spelers als doelman Arie "van de Kuul" (en later Frits Russ), Jan Kalfsterman en Bets van Stokkers werd hij dan ook een vertrouw gezicht in het na-oorlog- se HVC. En dat terwijl hij tot 1950 de door zijn moeder gebreide groen-zwarte Holland Sport-kou- sen trouw bleef. „De eerste wedstrijd heb ik nog on der een andere naam gespeeld om als onderduiker niet al teveel op te vallen, maar nadat ik dankzij ge- Het pompstation van de Waterlei ding Maatschappij Overijssel vormde afgelopen zaterdag een oase van koelte op de onneder- lands warme dag, die de OLM on gewild en ongeweten had uitgeko zen om belangstellenden de kans te geven de boer op te gaan. Die hoge temperatuur was er ongetwij feld wel de oorzaak van, dat in Hol ten ongeveer een kwart minder mensen dan vorig jaar van de gebo den gelegenheid gebruik maakten. Toch begonnen er nog driehon derd hittebestendige dapperen aan de tocht en dat viel de deelne mende bedrijven niet tegen. De meeste bezoekers waren vakan tiegangers, die zich uitermate ge ïnteresseerd toonden in het wel en wee van het paardenbedrijf, het melkvee- en mestvarkensbedrijf en de kalvermesterij die op de uit gezette tocht werden aangedaan. Vooral het injecteren van de mest in de grond kreeg veel belasting, niet zo verwonderlijk na alle publi citeit over mestoverschot en mest problematiek, en er werd met op recht ontzag gekeken naar de zo- deninjecteur van zo'n slordige drieëneenhalve ton, die maar liefst tweehonderd gulden per produc tief uur kost. „Een domme boer be staat niet meer," kon je meermalen horen, want die zou zijn bedrijf in deze tijd niet lang overeind hou den. De spanning is groot wanneer Ester Stukker de geheime bood schap opent die even tevoren aan een parachute uit een heus vlieg tuig is'gedropt. „Nog fijner dan een paar weken ver-weg in een vakantieland!" De ouders van Jan Manenschijn krij gen volgend jaar moeite om hun zoon mee op vakantie te krijgen want Jan beleefde een onvergete lijke kindervakantieweek. Als be wijs daarvan een deel uit zijn brief aan het Holtens Nieuwsblad: „Het was allemaal heel spannend met de boeven Akelige Arie en Gore Gerrit. Vooral het verbinding maken met M.T. in Londen en toen het vliegtuigje de boodschap liet vallen. We genoten ook van het bakken van stokbrood en panne koeken. Vrijdag hadden we disco en tegen elf uur gingen we naar het gemeentehuis, waar A.A. en G.G. als schilders rondliepen. Toen ze met een motorzaag de korhoen wilden stelen, mochten we ze pakken. En toen kwam de politie om de dieven mee te ne men. Namens alle kinderen, leid sters, leiders, boeven, politie, pi loot, organisatie en allen die mee gewerkt hebben, hartelijk bedankt voor alles." DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1990 HOLTENS NIEUWSBLAD 05476-1907 7 OPEL"©- Vorige week dinsdag vond een klei ne ruzie plaats in het centrum van Holten tussen twee automobilis ten. Een inwoner uit Oosterhout stond met zijn auto op de parkeer plaats bij AH dwars voor de par keervakken, waaronder een leeg parkeervak. Een Holtenaar, die aan kwam rijden met zijn auto, wil de parkeren op dit vak en verzocht de andere bestuurder iets voor of achteruit te rijden, doch deze wenst dit niet te doen, ondanks enige herhaalde verzoeken. Deze minder sociale manier van denken werd door de Holtenaar niet geac cepteerd, waarna deze de toerist bij de kladden greep. Het over hemd was hier niet tegen bestand. Een jongeman uit Holten was deze week de gelukkige vinder van eerst een bedrag van f 175 en een paar dagen later van een tas met goederen, waaronder Deense che ques, pasjes enz. Doordat hij de vondsten aangaf bij de politie, kon den de verliezers weer bij hun goe deren gebracht worden, waarvoor ze zeer erkentelijk waren en hun vakantie niet bedorven werd. De vinder werd beide keren beloond. Een goed voorbeeld van hoe het ook kan. Vorig weekeinde werden op het station vernielingen aangericht en werd onder meer een luidspreker- box van de NS gestolen. Een goed oplettende getuige noteerde het één en ander, waardoor later in de week drie personen konden wor den aangehouden. Het betroffen twee jongeren uit Deventer en een Holtense jongedame, die verant woordelijk waren voor deze daden. Een proces-verbaal werd tegen hen opgemaakt. Afgelopen vrijdag reden drie meisjes uit Wamsveld te paard over de Rijssenseweg. Doordat de paarden op hol sloegen, kwamen twee meisjes ten val en de derde kon nog net van het paard sprin gen. De paarden gingen vervolgens in volle galop aan de haal. Eerst werd het spoor overgestoken en vervolgens staken de dieren zon der ruiters in volle snelheid de Mar- keloseweg over en draafden de Aal- polsweg in. Op de Aalpolsweg kwa men ze vervolgens een moeder ach ter een kinderwagen, met een tweede kind en een hond tegen, die ze gelukkig kon ontwijken op het smalle weggetje. Nog steeds met volle snelheid werd vervolgens de Beusebergerweg overgestoken, de Fliermatenweg in. Uiteindelijk eindigde de vijf kilometer lange tocht bij een boerderij, waar ze een doodlopend paadje inliepen. Twee van de drie berijdsters liepen bij het geval verwondingen op, waar van één naar het ziekenhuis moest met lichte verwondingen. Geluk kig verliep de tocht door de Beuse- berg zonder verdere ongelukken. Ook het afgelopen weekeinde werd er weer een zinloze vernieling gepleegd. Dit maal was een rode Fiat Panda de klos. Deze werd door een groep jongeren ongeveer zeven meter van zijn plaats ge duwd, doch dit gebeurde op zo'n barbaarse manier dat de auto op diverse plaatsen beschadigd werd. Na accoord van de gemeenteraad eind deze maand kan de firma Krekel beginnen aan de volgende fase in het Holtense rioleringsplan. Het gaat daarbij met name om het vervangen van de riolering in de Dorpsstraat tussen Larenseweg en Kolweg, het verbeteren van de overstort aan de Aaltinksweg en het aanleggen van een overstort in de Boterbeek. Groenteboer Een andere reden waarom Rinus er niet over peinsde naar Schevenin- gen terug te keren, was de kennis die hij ondertussen had aan Gerri- tje Schuurmans, de dochter van de groenteboer waarmee hij op 1 maart 1943 in het huwelijk trad. Vandaar ook dat hij uiteindelijk (na eerst drie jaar lang met een danstent en een rupsbaan over de kermissen te hebben gezworven en als timmerman te hebben gehol pen bij de inrichting van de Cana dese Begraafplaats op de Holter- berg) in 1950 vooor het edele vak van groenteman koos. Uit die tijd (toen hij met zijn paard en wagen telkens weer de sterke arm tartte door bij het laden en lossen bij de door hem zelf als "stal van Bethle hem" afgeschilderde winkel in de Dorpsstraat het verkeer ophield en wachtmeester Jonker hem keer op keer dreigde op de bon te slinge ren) kennen ongetwijfeld de mees te Holtenaren hem. Trouwens, ook zijn activiteiten als controleur bij carnavalsfeesten („vroeger woog ik 93 kilo, nu nog maar 90 en bang ben ik nog nooit geweest") en het vele werk dat hij voor de plaatselij ke SV deed en niet te vergeten zijn authentieke Popey-imitatie, maakten de eerste onderduiker van Holten tot een heel "kundig" fi guur in het dorp, waar hij zich na vijftig jaar bij de vaste inventaris mag rekenen. De gecombineerde commissies fi nanciën en gemeentewerken wijd den aan dit punt afgelopen maan dag een enigszins verwarde en ze ker verwarrende discussie, waarin vooral duidelijk werd dat wervelo- verstort en wervelventiel niets met elkaar te maken hebben. Raadslid Spijker (WD) gooide de knuppel in het hoenderhok door zijn bezwaren uit te spreken tegen het krediet dat gevraagd werd voor het opnieuw inhuren van het raad gevend ingenieursbureau Witte- veen en Bos als adviseur. „Ik wordt zo langzamerhand niet goed van die mensen," sprak hij uitdagend. „We zijn begonnen met drieëneen half miljoen en nu zitten we al bo ven de zes miljoen." Volgens Spij ker had Witteveen en Bos de ge meente moeten behoeden voor achteraf foutief gebleken ramin gen (en dan fout beide kanten op: eerst werd het duurder en toen het duurdere weer goedkoper). Hij kreeg bijval van de heer Soep nel (GB), maar wethouder Wim Dalhuisen en zijn partijgenoot Metsemakers („Het gaat eigenlijk wel een beetje tegen mijn gevoel in") namen het adviesbureau in be scherming. Naar hun mening zijn de verschillen in de begroting ver oorzaakt door de beslissingen die de gemeente zelf in verschillende fasen van de voorbereiding heeft genomen. Bij een kwart triathlon in Tubber- gen, meetellend voor het landelijk- en oostelijk super prestige circuit, heeft Janny Vasters een zesde plaats behaald bij de dames. Na de kilometer zwemmen begon zij op haar sterkste onderdeel, het fiet sen, aan een geweldige inhaalrace. Vlak voor het einde van dit onder deel slaagde zij erin de tweede plaats te veroveren. Hiermee verg de ze te veel van haar krachten. Tij dens het lopen werd ze door vier dames gepasseerd en bereikte ze in een tijd van 2 uur en 19 minuten de finish. Gezien de weersomstandig heden een goede, prestatie. Han Muizebelt, nog altijd herstel lende van een blessure, werkte voor het eerste in zes weken een kwart triathlon af. Zijn tijd was 2 uur en 23 minuten. NED.HERV. KERK 9.30 uur: ds. R. Visser, kindeme- vendienst: Ans en Johan Steu nenberg; 19.00 uur: ds. A.W. Berkhof. Oppasdienst: Joke Markvoort en Jeannet Steunenberg. Uitgangscollecte: Ned. Bijbel genootschap. Diessenplas: woensdag 15 au gustus ds. Doomweerd, 19.00 uur. GEREF.KERK 9.30 uur en 19.15 uur: ds. M. Berg; kindemevendienst groep 3 en 4 o.l.v. T. Heusinkveld- Hulsman. De eerste collecte is voor de evangelisatie, de tweede voor rente en aflossing. Oppasdienst: 0-3 jaar: Henny Saalmink-Stam, Henriëtte Saalmink en Ria Jansen-Stam; 4-6 jaar: Ineke Paalman-Verve da, Ali Beldman-Staman en Ka rin Beldman. Koffiedrinken voor vakantie gangers: mw. M. Tromop- Schuppert en mw. J.B. Nij- kamp-Brinks. R.KKERK Gebouw Irene: 10.00 uur: Heili ge Mis. DIJKERHOEK 9.30 uur: ds. J.H. Israel. Uit gangscollecte: Ned. Bijbelge nootschap. OKKENBROEK 09.30 uur: ds. K. Pruijsen te De venter; uitgangscollecte: kerk voogdij. NIEUW HEETEN Zaterdag 19.00 uur: H. Mis. Zondag: 8.00 uur: H. Mis; 10.00 uur: gebedsdienst. 11 augustus: triathlon in de dorpskom, start 13.40 uur. 14 augustus: geologie-excursie (vooraf opgeven bij VW), start 13.30 uur; Pimpelavond op de Smidsbelt vanaf 19.30 uur. 16 augustus: bos- en natuurex- cursie (vooraf opgeven bij VW), start 14.00 uur; SV Holten tegen FC Twente-jeugd op sportcom plex Meermanskamp, aanvang 19.00 uur. 20 tot 24 augustus: Zwemvier- daagse. 24 augustus: Sploder Feest 25 augustus: Sploder Feest. Gevonden: een fietssleuteltje; rode klitportemonnee; T-shirt; zak met shag; geld. Verloren: rood/bruine porte monnee met zwemkaart; fiets sleuteltje; zwarte fietstas voor wielrenfiets met inhoud; bruine boodschappentas, een klem; blauwe sporttas met inhoud; een bruine portemonnee met in houd; fluoriserende portemon nee met inhoud. Geboren: Remco, zoon van H.J. Podt en A. J. Baltus. Overleden: G. Weijers-Koop- man (79), H. Lammers-van El- dik (86), G. Paalman (78). Ondertrouwd: J.G. Heuvink (27) en S.M. Bruggeman (23). meente-ambtenaar Stukkers offi cieel naar Holten werd overge schreven, hoefde dat niet meer zo geheimzinnig. In augustus 1941 werd ik officieel lid, dus volgend jaar hoop ik mijn 50-jarig lidmaat schap te vieren."

Holtens Nieuwsblad | 1990 | | pagina 19