"Geld uit de muur" in ingeburgerd college Hoog bezoek in het Holtense gemeentehuis InterVisie Koetsenrit met afsluitend défilé Geen plannen voor tweede automaat Dijkerhoekse HVG op reis Geen shoarma op Smidsbelt U ontvangt een fraaie Parker-Jotter ballpoint als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. BON Diploma's Opbrengst AVO Vloeistoffen mom»- - - Mi sp* Hottens Nieuwsblad Donderdag 7 juni 1990 42ste jaargang no.23 Abonnementsprijs f 39.70 Losse nummers 90 cent Gedrukte oplage 3075 Zwijnen Gezelligheid troef afgelopen Pinksterweekeinde bij het zes tiende Wilde Zwijnen-toernooi van de Hockeyclub Holten. Sommige aanwonenden van het Sportdal vonden het zelfs wat al te gezellig en stuurden de politie langs. Desalniette min groeide dit jaarlijkse eve nement weer uit tot het hoogte punt van het hockey jaar. Wie kent ze niet uit de eigen schooltijd? De diploma's A,B,C4> of E waaraan het atle tisch vermogen van elk scho liertje werd afgemeten. Van daag de dag ligt de nadruk tij dens de sportdag wat meer op recreatie. Maar met een E-di- ploma kun je nog steeds alle eer inleggen. Dames- en herenkapsalon w Voor HEM en HAAR ook zonder afspraak Maandagmiddag en donderdagavond ook GEOPEND. Dorpsstraat 18 Holten. Tel. 6 44 86 Met schitterend weer vertrokken ruim dertig HVG-leden op dins dagochtend 29 mei voor de jaarlijk se verassingsreis uit Dijkerhoek. De bus zette zich in noordelijke richting in beweging en maakte de eerste stop bij een tapijtfabriek in Genemuiden. Na het nuttigen van een kopje koffie werd een rondlei ding door de fabriek gemaakt. Door middel van dia's kon het hele produktieproces gevolgd worden. Na het bezoek aan Genemuiden reed men via de karakteristieke plaatsjes Staphorst en Rouveen naar Orvelte. Dit museumdorp werd uitgebreid bekeken. Hierna werd de reis voortgezet met een tocht door rustieke Drentse dorp jes om uiteindelijk aan te komen in Giethoorn, waar een rondvaart op het programma stond. Na de rond vaart liet men zich op een zonover goten terras de koffie met appelge bak goed smaken. Het uitstapje werd besloten met een diner in ho tel restaurant de Haarlerberg te Haarle. De inzet van de collectanten bij de jaarlijkse AVO-collecte is pok dit keer niet voor niets geweest. In Holten werd het fraaie bedrag van f 4.604,05 opgehaald. Hoog bezoek was er vorige week donderdag in Holten in de persoon van de Colombiaanse ambassa deur in Nederland R. Zambrano. De heer en mevrouw Zambrano kwamen de tentoonstelling van hun landgenoot Daniel Antonio Sanabria Leal bezichtigen, die mo menteel in de hal van het gemeen tehuis te zien is. De ambassadeur was bij de officiële opening verhin derd, maar waardeerde de uitnodi ging zozeer dat hij alsnog een infor meel bezoek aan Holten wilde brengen, een plaats waarvan hij, naar eigen zeggen, voorheen nog nooit gehoord had. Dat bleek in derdaad toen duidelijk werd dat de chauffeur van de Colombiaanse ambassadeur aanvankelijk koers had gezet naar de buurtschap Hol ten bij Zwolle en met anderhalf vertraging in Holten bij de Hol ter- berg arriveerde. Op het gemeentehuis werden de heer en mevrouw Zambrano ont vangen door wethouder Wim Dal- huisen, die onder andere kunst en cultuur in zijn portefeuille heeft. In zijn welkomswoord sprak hij er zijn vreugde over uit dat de gemeente Holten met deze expositie van het werk van een jonge buitenlandse kunstenaar een land als Colombia eens positief in het nieuws kan brengen: „We horen altijd zoveel treurige dingen over cocaïne en drugsmaffia en zo weinig over het prachtige land, de rijke cultuur en de vriendelijke bevolking." De heer Zambrano verklaarde zich in zijn antwoord zeer verheugd over deze positieve aandacht voor zijn land en bijzonder tevreden over de ambassadeurskwaliteiten van de kunstenaar uit zijn land. Vervolgens werd de tentoonstel ling bezocht, waarbij de halsover kop uit België teruggekeerde Da niel Sanabria zelf uitleg gaf. Bij het afscheid bood wethouder Dalhui- sen het ambassadeursechtpaar een ets aan van de Holtense kun stenaar Kees Stoop aan en sprak de wens uit dat de daarop afgebeel de zwaan (naar de bekende gevel- V.l.n.r.: wethouder W.J. Dalhuisen, ambassadeur R. Zambrano, kunste naar Daniël Antonio Sanabria Leal, mevrouw Zambrano en mevrouw Dalhuisen. Dagblad Tubantia B.V. in samenwerking met de stichting Holtens Nieuwsblad" Stichtingsbestuur: W. H. Beyers, secretaris, Kollingserf 4 7451 XC Holten tel. 05483-6 30 22 Advertenties: Getfertsingel 41 Enschede tel. 053-84 28 42 Redactrice: Frederique Rentenaar tel.05428-15 00 Redactioneel adres: Dorpsstraat 24b tel. 05483-6 38 03 Openingstijden redactie: vrijdagmorgen 9-12 uur Advertentie-adviseur: W. Frederiks Pr. Hendrikstraat 18 Nijverdal tel. 05486-1 32 64 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij: G. W. Knapen Larenseweg 3, tel. 6 12 24 tot dinsdag 12 uur in Bathmen H. Voogsgeerd Deventerweg 34, tel. 16 65 tot dinsdag 12 uur Voor klachten bezorging: G. W. Knapen, Larenseweg 3, tel. 6 12 24 steen) als symbool mag gelden voor de band tussen Holten en Co lumbia, „want vogels erkennen geen grenzen". Dorpsstraat 4, Holten Tel. 05483-6 35 01 Trad bankierend Hotten de in december 1988 in gebruik genomen geldautomaat van de Rabobank aanvankelijk nog wat argwanend tegemoet, intussen is het "geld uit de muur halen" ook in Holten ingeburgerd. Zo zelfs dat zich op vrijdagen en zaterdagochtenden ook in de Gaardenstraat de door de Consumentenbond zo verfoeide rijen beginnen te vormen. „Wachten is altijd vervelend" erkent Rabo- bank-directeur J. van Wingerden. „Maar die wachttijden waren er vroeger binnen voor de balie ook. En dan wist je nooit welke bankza ken je voorganger allemaal moest afhandelen. Bij de geldautomaat neemt elke transactie maar dertig seconden in beslag." Voor wie dus niet in de rij en toch geld wil, is het ook in Holten zaak buiten de spits te komen. Temeer daar op korte termijn geen tweede automaat in ge bruik zal worden genomen. Niet bij de Rabo, die onlangs het duizend ste exemplaar in gebruik nam, niet bij de collega-banken ABN, Amro, Bondsspaarbank en NMB, maar ook niet in de vorm van een Giromaat voor rekeninghouders van de Postbank. Wachten of niet, de geldautomaat blijkt een succes. Bij de automaat van de Rabo, waar ook de cliënten van andere banken met een pinco depasje terecht kunnen, werden in 1989 nog maar 60.000 transacties geregistreerd. In de eerste vier maanden van dit jaar liep dat aan tal echter al op tot meer dan 100.000. Rabobank-directeur Van Wingerden verwacht een verdere stijging. „Er zullen altijd mensen blijven die liever binnen persoon lijke behandeld willen worden, maar die krijgen dus te maken met onze sluitingstijden. De automaat is zeven dagen per week, 24 uur per dag beschikbaar. Het is niet zo dat in de grote steden meer gebruik wordt gemaakt van geldautoma ten. Wel is er een verschil tussen ouderen en jongeren. Bij de laatste groep is deze mogelijkheid erg po pulair." Van Wingerden grijpt de mogelijk heid nog eens aan om een aantal misverstanden uit de weg te rui- men. Ook niet Rabo-cliënten met een bank- of Europas en een pinco de kunnen in de Gaardenstraat te recht. Daarvoor hebben de banken onderling een verrekening getrof fen zodat de Rabo in Holten er ook weer niet bij inschiet. Daarnaast blijkt nog niet iedereen overtuigd dat de dienstverlening gratis is mits op werkdagen van 08.00 uur tot 20.00 uur en op zaterdagen van 08.00 uur tot 12.00 uur een beroep op de automaat wordt gedaan. „Buiten die uren betaalt men een provisie van f 1,50 per transactie, maar dat geldt zowel voor reke ninghouders van de Rabo als van andere banken" legt Van Winger den uit. Wel is het volgens hem zo dat juist het toenemend "bank- overschrijdend gastgebruik" debet is aan de ook in Holten optredende storingen van het systeem. De ver werking van niet-bankeigen op drachten stelt immers extra zware eisen aan het datanetwerk, waar door dit soms overbelast wordt. Consumentenbond Van Wingerden is het dan ook niet eens met de in zijn ogen niet deu gende conclusies uit het onlangs gehouden onderzoek van de Con sumentenbond Rabobank-directeur Jvan Wingerden: „Geen verschil in gebruik tussen stad en platteland, wel tussen jong en oud." Als het aan het College van B&W ligt komt er geen shoarma-cafeta- ria aan de Smitsbelt 15, waar eer der Joey Jeans en VCN gevestigd waren. Het bestemmingsplan De Kom laat weliswaar toe dat 90 vier kante meter winkeloppervlak een horecabestemming krijgt, maar een cafetaria-achtige ontwikke ling past niet in de visie van het college op de ontwikkeling van dit beeldbepalende deel van het win kelgebied. De shoarma-vestiging zou „als onderdeel van de fritescul- tuur" geen aanwinst vormen voor het plein en B&W is er bovendien huiverig voor dat door versnippe ring van de toegestane ruimte an dere mogelijke ontwikkelingen worden gefrustreerd. „Allereerst waren van de 1800 on dervraagden slechts 551 gebrui kers van geldautomaten en verder is het gemaakte onderscheid tus sen Giromaten van de Postbank enerzijds en de geldautomaten van de banken anderzijds niet reëel. Er zijn immers veel verschillende au tomaten op de markt waarvan een aantal al drastisch verouderd is. Deze vorm van automatiseren stelt immers steeds weer andere ei sen, waaraan de apparatuur moet kunnen voldoen. Ik durf te zeggen dat de NCR-automaten die wij ge bruiken er daarbij positief uit springen. Uit een onlangs gehou den intem onderzoek blijkt dat van de duizend geïnstalleerde au tomaten bij de Rabo er 99,8% con tinu beschikbaar is. En wat betreft het niet gevuld zijn van de auto maat, dat is bij ons inderdaad één keer voorgekomen. Gelukkig was dat overdag, zodat we meteen kon den ingrijpen." Geen plannen Desgevraagd blijkt er bij geen van de plaatselijke banken een con creet voornemen om met een eigen geldautomaat in Holten te begin nen. Bij de ABN en de AMRO heeft het in goede banen leiden van de aangekondigde fusie een hogere prioriteit, terwijl men tevens de ontwikkelingen wil afwachten in de detailhandel, waar voorzichtig proeven worden gedaan met geau tomatiseerde kassa-afhandeling. Ook op de jaarlijkse planning voor te plaatsen geldautomaten van de Postbank komt Holten voor 1990 niet voor, zodat een Holtense Giro maat in kringen van onderver huurder PTT Telecom op korte termijn als „uiterst onwaarschijn lijk" wordt betiteld. A/s lezer van het Ho/tens Nieuwsblad wordt u goed geïnformeerd. Als abonnee bent u daarvan verzekerd. Geef dat ook eens aan een ander door! Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Naam: Adres: Woonplaats: Geeft op als abonnee voor het Holtens Nieuwsblad Dhr./mevr.: Adres: Woonplaats: Hij/zij betaalt hel abonnementsgeld per jaar, ad 39.70 w wosgsmsEsssm Liefhebbers van paarden en koet sen kunnen op zondag 10 juni in Holten weer hun hart ophalen. De tiende Holterbergrit van de Hol tense vereniging voor het aange spannen paard De Bergrijders be looft weer een spectaculair deel nemersveld van landauers, jacht wagens, tilbury's en victoria's die de hele dag de omgeving van Hol ten doorkruisen. Het afsluitende défilé door de dorpskern wordt om ongeveer 15.00 uur verwacht. Vanaf 08.30 uur verzamelen de be zitters van bijna honderd rijtuigen en zo'n 150 paarden zich op het erf van de familie Aaltink aan de Rijs- senseweg. Tot 10.00 uur kunnen de combinaties daar bezichtigd wor den, waarbij ook de fraaie uitdos singen van de koetsiers en hun pas sagiers zeker bezienswaardig zijn. Daarna vertrekt de stoet voor een dertig kilometer lange tocht door de Holtense dreven, waarbij uiter aard regelmatig een tussenstop wordt ingelast om inwendige mens en dier te verzorgen. De tocht, die tevens als klasse- mentsrit van de Nederlandse Bond van Verenigingen van het Aange spannen Paard geldt, voert de deelnemers langs de volgende rou te: Rijssenseweg, Valkenweg, Kor- hoenderweg, Fazantenweg, Fort- haarsweg, Oude Hellendoomse- weg, Vossenweg, Panoramaweg, Helhuizerweg, Haarleweg (sherrys top), Helhuizerweg, Raalterweg, Scholtensstraat, Ambachtsstraat Okkenbroekstraat, Bijvanksweg Pasmansweg, Okkenbroekseweg Vijfhuizenweg, Van Notensweg Maneschijnsweg, Oude Deventer weg, Tromopsweg, Dijkerhoekse weg (middagstop), Oude Deventer weg, Vonderschottenweg, Deven terweg, Aaltinksweg, Larensweg Liezenweg (sherrystop), Flierma tenweg, Beusebergerweg, Larens weg, Koninging Wilhelminastraat Diessenplasstraat, Vrijheidslaan Keizersweg, Gaardenstraat, La renseweg, Dorpsstraat, Oranje straat. Noordenbergstraat, Kol- weg, Rijssensestraat. Vanaf vandaag kunnen alle bur gers van Holten hun zegje doen over de toekomstige verkeersaf wikkeling binnen de gemeente. De door het gemeentebestuur nu ge presenteerde plannen tonen geen opvallende verschillen met wat in januari al bekend werd. Van enkele opties worden de voor- en nadelen vermeld, ook als het college zijn standpunt al duidelijk heeft be paald, zoals ten aanzien van de keuze tegen de aanleg van de noor delijke rondweg. Het vlak voor de gemeenteraads verkiezingen gepresenteerde alter natief van Gemeentebelang is niet verwerkt. Volgens burgemeester Van Rappard was dit ook niet goed mogelijk, omdat Gemeentebelang de probleemstelling waarop het plan is gebaseerd niet aanvaardt en in tegenstelling met de bevin dingen van het verkeerskundig ad viesbureau BVA uitgaat van een voornamelijk door doorgaand ver keer veroorzaakte overlast en een daling van het autoverkeer in de toekomst. Elders in deze krant treft u een gro te gemeentelijke advertentie aan met daarin de hoofdlijnen van het rapport Toekomstige Hoofdwe- genstruktuur Holten. Op woens dagavond 13 juni is er in het ge meentehuis gelegenheid vragen te stellen aan het gemeentebestuur en zijn adviseurs. Als voorberei ding daarop is deze week in het ge meentehuis een tentoonstelling in gericht rond de totstandkoming van het verkeersplan. Voor opmer kingen en suggesties zijn speciale formulieren beschikbaar en ook wie in een later stadium nog mon deling wil worden gehoord dient dit door middel van zo'n formulier schriftelijk kenbaar te maken. Een exemplaar van het BV A-rapport is tegen betaling van f 10,00 verkrijg baarbij de gemeentesecretarie. De statige kledij van koetsier en passagiers vormt een extra attractie bij de jaarlijkse Holterbergrit.

Holtens Nieuwsblad | 1990 | | pagina 1