INFO Toekomstige hoofdwegenstruktuur Holten O 6. Aan welke E Vervolg vorige pagina 4. Gevolgen afsluiten Dorpsstraat 5. Toekomst- perspektief voorwaarden dient voldaan te worden 7, M 1 e oplossings richtingen 7a. Zuidelijke route Belangrijke maatregelen toekomstige kategorisering 23 TP 117 Wanneer thans de Dorpsstraat/Oranjestraat zodanig zal worden heringericht dat het voor niet-bestemmingsverkeer onaantrekkelijk danwel onmogelijk wordt om van deze route gebruik te maken, dan zal het verkeer allerlei sluiproutes gaan zoeken die met name door woonstraten lopen omdat er geen goede andere alternatieven zijn. Dat deze veronderstelling juist is blijkt uit een aanvullend onderzoek dat in april 1990 heeft plaatsgevonden. Op dat moment was het namelijk i.v.m. rioleringswerkzaamheden op het kruispunt Larenseweg -Dorpsstraat niet mogelijk via de Dorpsstraat/Oranjestraat te rijden. Tijdens dit onderzoek (door middel van kentekenwaarneming) is gebleken via welke routes het verkeer is gaan rijden. Daaruit bleek dat ondanks verbods- en aanwijzingsborden het verkeer massaal verkeersovertredingen pleegde en zelfstandig zijn weg zocht door het dorp. Uit dat onderzoek blijkt dat diverse woonstraten ineens met een veel grotere verkeersdruk te maken kregen. In de Pastoriestraat bijvoorbeeld nam het aantal auto's toe van 2100 tot 7700 per etmaal, ledereen heeft met eigen ogen kunnen aanschouwen wat dat betekende. Tot nu toe hebben we de huidige intensiteiten bekeken, naar verwachting zal het autoverkeer de komende jaren nog sterk groeien omdat meer mensen over een auto gaan beschikken, omdat ze vaker de auto gaan gebruiken en omdat er nieuwe woon- en werkplekken bijkomen, bij de te ontwikkelen plannen moeten we niet alleen kijken naar de huidige intensiteiten, doch ook rekening houden met toekomstige ontwikkelingen, op basis van verrichte studies en de huidige inzichten moet er rekening mee gehouden worden dat het autoverkeer tot het jaar 2005 nog zal groeien met minimaal 30% en maksimaal 70%, afhankelijk van het te voeren beleid. Gelet op de uitgangspunten van het regeringsbeleid, verwoord in het Nationaal Milieu Beleidsplan (NMP) en het Tweede Struktuurschema Verkeer en Vervoer (SW II), is uitgegaan van een groei van de automobiliteit tussen 1989 en 2005 van 30%. Opgemerkt dient te worden dat dit een lage prognose is. Voor de Dorpsstraat betekent dit dat het aantal auto's in de Dorpsstraat/Oranjestraat zal toenemen tot rond 14.000 in het jaar 2005, waarvan 9.500 eigen verkeer; dit alles wanneer er aan de wegenstruktuur binnen Holten niets verandert. Nu gekonstateerd is dat de hoofdzaak van de verkeersproblemen niet ligt in het grote aandeel doorgaande verkeer, maar juist in het „eigen verkeer" en in de verouderde wegenstruktuur, moeten de mogelijke oplossingen voldoen aan de volgende voorwaarden: a. niet verkeersaantrekkend voor het doorgaande verkeer b. ontlasting van de oude hoofdroutes Oranjestraat/Dorpsstraat enerzijds en Larenseweg/Stationsstraat anderzijds c. duidelijke funktie vervullen voor het eksterne en vooral het interne verkeer. Als je in het centrum een prettig en veilig winkel- en verblijfsklimaat wilt scheppen en je wilt niet dat er onveilige situaties gaan ontstaan in de thans rustige woonstraten, dan dienen voor het eigen Holtense verkeer buiten het centrum om geschikte routes ingericht te worden. Ontbreken er geschikte schakels in de routes, dan kan het nodig zijn bepaalde nieuwe weggedeelten aan te leggen. De maatregelen dienen er op gericht te zijn dat niet het doorgaande, maar het eigen Holtense verkeer gebruik maakt van de aangewezen routes. Doorgaand verkeer zou zoveel mogelijk van de A1 gebruik moeten maken, ook het verkeer tussen Rijssen en Deventer. Het lukt niet het doorgaande verkeer voor 100% te weren, daarom dienen de oplossingen er ook op gericht te zijn de resterende doorgaande auto's via de aangewezen routes te laten rijden. Deze routes mogen niet zo goed zijn (brede en vooral vloeiende rijbaan) dat zij verkeersaantrekkend werken voor het doorgaande verkeer. In het nu te presenteren verkeersplan zijn zodanige maatregelen voorgesteld dat de cirkulatie van het eigen verkeer meer verspreid gaat plaatsvinden via een noordelijke en een zuidelijke oost-west lopende verbinding, terwijl het doorgaand verkeer wordt ontmoedigd. De keuze voor zowel een noordelijke als zuidelijke route wordt mede ondersteund door het gegeven dat aan de zuidkant van Holten nieuwe woongebieden zijn en worden gerealiseerd en dat aan de noordkant van het dorp het bedrijfsterrein „De Kol" is gesitueerd, waarbij t.a.v. het bedrijfsterrein ook de relatie met het bedrijfsterrein „De Haar" van belang is. Uit het kentekenonderzoek van dit voorjaar (ten tijde van de aanleg van de riolering in de Larenseweg/kruispunt Dorpsstraat) is gebleken dat de Pastoriestraat zwaar belast wordt als de Dorpsstraat/Oranjestraat wordt afgesloten. In de nabije toekomst vindt aan de zuidkant van Holten nieuwbouw plaats, waardoor de hoeveelheid autoverkeer op de Pastoriestraat nog ekstra zal toenemen. Er zijn twee alternatieven denkbaar om dit verkeer in de toekomst af te wikkelen, te weten: a. via een gerekonstrueerde Pastoriestraat/Rietmolenstraat b. via een nieuw aan te leggen parallelle route tussen de Oranjestraat (schuin tegenover de Noorderbergstraat) en de Larenseweg (vanaf de kruising met de Wilhelminastraat). Ad. a. Pastoriestraat/Rietmolenstraat rekonstrueren Om de hoeveelheid verkeer via de Pastoriestraat en de Rietmolenstraat te kunnen afwikkelen zal deze straat ingrijpend moeten worden gerekonstrueerd. Dit betekent dat gedeelten van de voortuinen van de aan deze weg gelegen woningen zullen moeten worden aangekocht, waardoor het mogelijk wordt het wegprofiel te verbreden en het parkeren in deze straat d.m.v. langsparkeerplaatsen buiten de rijbaan te regelen. Het mag voor zich spreken dat dit ingri pend zal zijn voor het woon- en leefklimaa in de Pastoriestraat en de Rietmolenstraat Door de toename van het verkeer zal de ge luid- en stankoverlast toenemen en zal de straat verkeersonveiliger worden. Gelet op deze negatieve konsekwenties is gezocht naar een alternatief. Dit alternatief is de aanleg van een nieuwe weg direkt ten zuiden van de Pastoriestraat. Ad b. Nieuwe route tussen Oranjestraat en Larenseweg De nieuw aangegeven verbindingsweg tussen de Oranjestraat en de Larense weg is gesitueerd op minimaal 13 meter achter de tuinen van de woningen ge legen aan de Pastoriestraat in de voet van de Enk. Om de rand van de Enk zo min mogelijk aan te tasten wordt gedacht aan een gedeeltelijk verdiepte aanleg van de weg (0,50 - 1,00 cm beneden maaiveld), waardoor de weg visueel nauwelijks waarneembaar zal zijn en voor geluidhinder niet behoeft te worden gevreesd. Het eerste gedeelte van deze nieuwe weg zal kunnen worden opgenomen in het nieuwe bestemmingsplan Lukensveld. Ter hoogte van de Rietmolenstraat zijn nog twee alternatieven mogelijk. Enerzijds een aansluiting op de Rietmolenstraat welke dan zal moeten worden gerekonstrueerd met alle reeds eerder genoemde negatieve konsekwenties. De andere mogelijkheid is een doortrekking tot aan de Oranjestraat. Dit heeft echter tot gevolg dat de voet van de Enk over een grotere lengte moet worden doorsneden. V A "De Haar De Kol fastorlettraat HOLTEN j.iLcr.-'.'c I nieuw wegvak (A, B en C zijn varianten) rekonstruktie kruispunt ïfc Seen doorgang voor door gaande motorvoertuigen verbod voor vrachtverkeer stroombaan ■hhb weg straat verblijfsgebied fietsroute parkeerterrein

Holtens Nieuwsblad | 1990 | | pagina 11