TOEKOMSTIGE HOOFDWEGENSTRUKTUUR HOLTEN liilll il^ 1111P vÊÊÊÊ? nIIIIÉ I 1. Waarom een nieuw, aanvullend verkeers onderzoek? 3. Oorzaken te grote 2. Wijze van onderzoek en resultaten onderzoek 1989 23 TP 116 Deventerweg Drostenstraat Waagweg De Haar" De Kol Centrum Koiweg KNELPUNTENKAART heg® vefkeerwrvh hog® rl|»nelheld onveilig kruispunt onveilig wegvek problemen t.g.v. parkeren (ulttlchtyruimte op ri|bean) geluidhinder r#*» sluiproute vrachtverkeer 4 oversteekproöleem trottoir te smal Pastoriestraat "Lukensveld" Stationsstraat 2 Kerkhofsweg 3 Industriestraat HJ. V/ansinkstraal 3 Rietmolenstraat 8euseberg Reeds jarenlang wordt binnen de gemeente Holten de wens geuit om de Dorpsstraat/-Oranjestraat her in te richten en dit gebied meer en beter af te stemmen op de winkel- en verblijfsfunktie. Om die reden kwam het gemeentebestuur eind 1988 met rekonstruktievoorstellen voor de Dorpsstraat/Oranjestraat, gekoppeld aan de vervanging van de riolering. De achtergronden voor de herinrichting van deze route door het centrum zijn diverse. De belangrijkste is wel dat deze winkel-c.q. woonstraat te veel autoverkeer bevat waardoor men zich bedreigd voelt, moeilijk over kan steken, geluid- en stankoverlast ondervindt, etc., hetgeen niet uitnodigt tot gezellig en veilig winkelen of rekreëren in het centrum. Tevens wordt het woon- en leefklimaat aangetast terwijl de veiligheid van met name de fietser en de voetganger in het geding komt. De herinrichting heeft tot doel de ruimte tussen de gevels middels sierbestrating, bomen, lantaarns, e.d. een aangenamer en veiliger verblijfskarakter te geven. Een ander, niet minder belangrijk, doel van de herinrichting is het moeilijker maken van de doorgang voor het autoverkeer. Van de huidige hoeveelheid (vracht)auto's dient het grootste deel te verdwijnen uit de Dorpsstraat/O ranjestraat wil men met een gerust hart in het toekomstige heringerichte gebied kunnen verblijven. De vraag is vervolgens wat de gevolgen zijn van de herinrichting voor de ver keersdruk in de omliggende wegen en straten in Holten. Er dient namelijk ver meden te woren dat bij het maken van een aantrekkelijk cenrum elders in Holten grote vormen van hinder gaan ontstaan, zoals sluiproutes via thans rustige en veilige woonstraten. In het verleden zijn ook al plannen als alternatief voor de doorgaande weg door Holten ontwikkeld. In het pl?n van 1988 werd voorgesteld de Dorpsstraat/ Oranjestraat her in te richten tot verblijfsgebied. Voor het overige zou het verkeer gebruik moeten maken van het (aangepaste) bestaande wegennet. Niet aangegeven werd of er eventueel sluiproutes zouden ontstaan en hoe groot de verkeersdruk zou worden op die andere straten. Daarom werd in 1988 reeds opgemerkt dat voordat de herinrichting zou kunnen plaatsvinden nader onderzoek wenselijk zou zijn. Om die reden is in het afgelopen jaar in en rond Holten in opdracht van het gemeentebestuur een uitgebreid periode het verkeer op enkele wegen gedurende veertien dagen met een slang over de weg geteld. Bovendien is gebruik gemaakt van onderzoeken die Provinciale Waterstaat en Rijkswaterstaat reeds eerder in en rond Holten verricht hebben. Enkele belangrijke resultaten komen onderstaand aan de orde. Elke dag rijden momenteel ruim 10.000 auto's op de Dorpsstraat/Oranjestraat. Dat is voor een woon/winkelstraat als deze veel te veel. Om een idee te geven: in een winkelstraat zouden maximaal 5.000 auto's mogen voorkomen. De ge dachten in Holten gaan zelfs uit naar een herinrichting tot (winkel)erf. In een erf zijn maximaal 2500 auto's per dag akseptabel. Dat betekent dat in het laatste geval zeker driekwart van het huidige verkeer uit de Dorpsstraat/Oranjestraat dient te verdwijnen. Mede op basis van onderzoeken (tellingen) uit het verleden werd er tot voor kort van uitgegaan dat de Dorpsstraat/Oranjestraat voor ca. 50% gebruikt wordt door doorgaand verkeer: „vreemd" verkeer dat niet in Holten hoeft te zijn. Uit het recent gehouden onderzoek blijkt nu echter dat het verkeer op de ge noemde straat „slechts" voor een derde deel, dat wil zeggen 3500 auto's, bestaat route geleiden van al het doorgaand verkeer zou betekenen dat er nog altijd 6800 auto's op de Dorpsstraat/Oranjestraat overblijven (en dan praten we in dit stadium nog maar niet over de groei van het autoverkeer in de toekomst). Met andere woorden, als het al mogelijk zou zijn het doorgaande verkeer uit Holten te weren, dan nog zijn andere (cirkulatie)maatregelen nodig om de vele duizenden Holtense auto's via andere routes te leiden met het doel de Dorpsstraat/Oranjestraat verkeersarm te maken Hoe komt het nou dat het zo druk is op de weg door het centrum? De Dorps straat/Oranjestraat heeft jarenlang onderdeel uitgemaakt van de nationale E8-route tussen Amsterdam en Hengelo. De oude E8-route was oorspronkelijk een weg waaraan zich diverse belangrijke steden en dorpen bevinden. De aanleg van de autosnelweg A1 zou naar verwachting het doorgaande (vracht)verkeer in behoorlijke mate doen afnemen. Nadat de A1 gereed is gekomen is de route door Holten niet aangepast, hetgeen als gevolg heeft gehad dat ondanks de aanleg van de A1 met name het regionale woon-werk en zakelijk verkeer gebruik is blijven maken c.q. weer is gaan maken van deze route. De grootste verkeersdrukte op dit moment in de Dorpsstraat/Oranjestraat wordt echter veroorzaakt door het eigen verkeer in Holten. De reden waarom het HOLTEN - E7HAALINTENSLTEITEN 1989 (mvt.) ETMAALINTENSITEIT OP DORPSSTRAAT aandeel eigen en vreemd verkeer 7000 - 6000 - 5000 - 4000 - 3000 - 2000 - 1000 - 0 - eigen verkeer vreemd verkeer verkeersonderzoek verricht door het stedebouwkundig adviesbureau Witpaard Partners uit Zwolle in samenwerking met het Buro voor Verkeerskundige Advisering uit Raalte; er zijn tellingen verricht, gericht op auto's en fietsen. Verder is met behulp van een zogenaamd kentekenonderzoek vastgesteld, hoeveel autoverkeer waar rijdt en in hoeverre dit doorgaand danwel eigen autoverkeer betreft. Met behulp van de resultaten van het onderzoek kan uiteindelijk worden aangegeven welke maatregelen getroffen dienen te worden en wat daarvan het effekt is, ook op andere wegen Op donderdag 20 april 1989 heeft in Holten een uitgebreid kentekenonder zoek plaatsgevonden. Ook is in die uit doorgaand verkeer. De overige 6800 auto's hebben vertrek- en/of eindpunt in Holten. Auto's met vertrek- of eindpunt in Holten zijn zogenaamd „ekstern" ten opzichte van holten, van de 6800 auto's zijn er 4300 ekstern. Waneer auto's zowel vertrek- als eindpunt in Holten hebben zijn deze als „intern" aan te merken. Eksterne en interne samen auto's vormen derhalve het eigen verkeer. Het feit dat er zoveel eigen verkeer in Holten rijdt, kan bevestigd worden door verkeersonderzoeken in andere steden en dorpen, waar het aantal autoritten op korte afstanden (o.a. binnen de kern) de laatste jaren zeer aanzienlijk is toegenomen. Mede doordat de groei van het eigen interne autoverkeer veel sterker is geweest dan de groei van het doorgaande verkeer en hierdoor tevens een stukje „verdringing" van doorgaand verkeer kan zijn opgetreden, is het procentuele aandeel van het doorgaande verkeer afgenomen van 50% naar 34%. De problemen op de Dorpsstraat/Oranjestraat worden dus in grote mate door het eigen Holtense verkeer veroorzaakt. Het via een andere intern verkeer ekstern verkeer doorgaand verkeer zo druk is in met name de Dorpsstraat/Oranjestraat is de historisch gegroeide wegenstruktuur. Van oorsprong heeft het dorp Holten zich ontwikkeld langs de oude bestaande wegen in Holten, te weten de Dorpsstraat/ Oranjestraat, Larenseweg en Stations straat, wegen en straten die alle in het cen trum samenkomen, zodat daar dus een koncentratie van verkeer ontstaat. Nieuwe woonwijken en bedrijventerreinen zijn in de loop der jaren aan de oude invalswegen gekoppeld. Er zijn binnen Holten eigenlijk nooit wegen aangelegd die tot doel hadden het Holtense verkeer buiten het centrum om te leiden. Naast te veel verkeer op de Dorpsstraat/Oranjestraat heeft dit ook geleid tot negatieve konsekwenties voor de verkeersveiligheid, milieu-aspekten e.d. De konsekwenties zijn dat -met de wens de Dorpsstraat/Oranjestraat her in te richten - er nu ingrijpende maatregelen nodig zijn.

Holtens Nieuwsblad | 1990 | | pagina 10