Inzet Waddenvereniging na 25 jaar nog steeds onmisbaar Kwaliteit waddengebied door vereniging verbeterd -rssga®SS HÜLTENS NIEUWSBLAD Wadden bedreigd door nieuwe problemen met een ander karakter Kees Wevers richt in 1965 waddenvereniging op DONDERDAG 17 MEI 1990 ARLINGEN - Dit jaar is het 25 jaar ge leden dat de landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee werd op gericht. In dit artikel aandacht voor de Waddenzee en de Waddenvereniging. MDe activiteiten van de vereniging, over de natuur van het gebied en de zaken die daar een bedreiging voor zijn. Volgens het woordenboek zijn 'wadden': bij laag water droogvallen de gronden langs de kust. Ogenschijn lijk is het gebied leeg en uitgestorven, maar bij een nadere beschouwing blijkt het echter letterlijk te 'barsten' van leven. Bo- demdieren, vissen en vogels komen er in ongeken de aantallen voor; we vinden hier zelfs nog verte genwoordigers van de laatste zeezoogdierensoort in onze wateren, zeehonden. Maar diezelfde zee hond laat zien dat het verre van goed gaat met het waddengebied: in vergelijking met 40 jaar geleden is er nauwelijks iets van de oorspronkelijke zeehon denbevolking in de Waddenzee overgebleven. te lijden hebben onder de gevol gen van de watervervuiling. Che mische verbindingen en allerlei andere giftige stoffen hopen zich op in speklaag en organen, waar door hun conditie wordt aange tast. Gevoeligheid voor ziekten en parasieten, alsmede onvrucht baarheid zijn de gevolgen. Bedreigingen Behalve uit het waddengebied zelf, zoals vanuit de Eemsmond, is de vervuiling vooral afkomstig uit de andere grote Westeuropese rivieren. Daarnaast leveren dump en verbranding van chemisch af val in en op de Noordzee een bij drage. Via de atmosfeer komen eveneens veel schadelijke stoffen in Noord- en Waddenzee terecht. Verontrustend is verder de ver vuiling met olie afkomstig uit de off-shore industrie, scheepvaart, raffinaderijen en gemotoriseerd verkeer, waarvan organismen in paard met veel onrust, terwijl de kans op vervuiling en ongelukken groot is. Winning van delfstoffen leidt bovendien tot bodemdaling, waardoor op den duur drastische veranderingen in het milieu op treden. Op veel plaatsen in het Wad dengebied wordt verder hinder veroorzaakt door militaire activi teiten. Vogels en zeehonden, maar ook bevolking en recrean ten worden dagelijks opgeschrikt door lawaai van wapens, vliegtui gen en tanks. Deze activiteiten leiden verder tot vervuiling door munitieresten. Nieuwe uitdaging Na 25 jaar bescherming van de wadden moet de Waddenvereni ging -helaas- óók constateren dat ze er nog lang niet is. Integendeel zelfshet aantal grote bedrei gingen mag dan wel afgenomen zijn, het is ook duidelijk dat zij afli Mede dankzij de inzet van de opvangcentra op Texel en Pieterburen telt de Waddenzee nog 550 zeehonden Het water dat vanaf de Noord zee twee keer per dag het wad dengebied binnenstroomt bevat naast zand- en slibdeeltjes veel voedingsstoffen. Ook zweven in het water grote hoeveelheden plankton: uiterst kleine plantjes en diertjes. Dank zij het hoge zuurstofgehalte en het feit dat de ondiepe Waddenzee snel door de zon wordt opgewarmd, kan dit plankton zich hier goed ontwik kelen. Het vormt dan ook een rij ke voedselbron voor de ontelbare wormpjes en schelpdieren (waar- oner mosselen en kokkels) die op en in de bodem leven. Ook vissoorten komen legio in het gebied voor. Voor een aantal daarvan (sprot, haring, tong, schol) fungeert de Waddenzee als kinderkamer; de larfjes hiervan trekken, na in de Noordzee te zijn geboren, naar de Waddenzee. Dank zij de gunstige omstandig heden kunnen ze hier snel op groeien. Eenmaal volwassen, trekt deze vis weer naar de Noordzee waar ze van grote bete kenis is voor de beroepsvisserij. Vogels en planten Ook ontelbaar veel vogels vin den op de wadden voedsel in overvloed, en bovendien de rust en de ruimte die ze nodig hebben om te broeden en te ruien. Van de ongeveer dertig soorten wadvo gels broedt een groot deel in noordelijke streken als Siberië, Nova Zembla en Groenland. Daarnaast zijn er soorten die "n het waddengebied zelf broeden en/of ruien, en in de gematigde streken van Zuid-Europa of Afri ka overwinteren. De waddenei landen hebben een belangrijk deel van hun charme te danken aan de grote variatie in landschap en begroeiing. Meer dan de helft van de in Nederland groeiende wilde planten komt in het wad dengebied voor! Zeehonden Het meest bekende dier van de Waddenzee is ongetwijeld de zee hond. Ook dit dier treft hier voed sel in overvloed aan en bovendien nog rust en ruimte genoeg om de jongen groot te kunnen brengen. Zeehonden leven weliswaar in zee, maar hun jongen worden geboren en gezoogd op de vele zandplaten in de Waddenzee. In de jaren '50 telde de Nederlandse Waddenzee nog zo'n 3000 zee honden. Toen in 1962 de jacht op de dieren werd verboden, waren daar echter nog maar 1000 van over. Daarna steeg het aantal weer wat tot 1500 in 1965. Onder invloed van de watervervuiling is het aantal zeehonden sindsdien echter snel gedaald. In 1988 brak onder de dieren een ernstige vi rusziekte uit; als gevolg daarvan zijn in 'ons' deel van de Wadden zee nu nog 550 zeehonden over. Duidelijk is, dat de dieren ernstig HARLINGEN - Het is in oktober van dit jaar precies een kwart eeuw geleden dat in Harlingen de Waddenvereniging werd op gericht. De vereniging, voluit: Landelijke Vereniging tot Behoud van de Wadden zee, heeft in die periode veel succes ge boekt. Hoewel de Vereniging na 25 jaar actievoeren bepaald nog niet van een 'on gerept' Waddengebied kan spreken, had Het internationale waddenge- kanties op dit bied is één der grootste natuur gebieden van Europa. Het strekt zich uit tussen Den Helder en het Deense Esbjerg. Met een oppervlakte van ca. 9000 km2 is het absoluut het grootste wad dengebied ter wereld. Behalve de Waddenzee zelf omvat het ongeveer vijftig eilanden en hoge platen; ook de langgerekte kuststrook wordt tot het wad dengebied gerekend. De natuur van de wadden is overweldi- waddeneiland door, en had geen vrede met het idee dat het Amelander wad voorgoed zou verdwijnen. Daarom trok hij 'aan de bel'. Dat leidde in het najaar van 1965 in Hotel Zeezicht te Harlingen tot oprichting van de Wadden vereniging. Al snel bleek dat Kees Wevers niet de enige was die zich zorgen maakte. Want binnen een paar jaar telde de Waddenvereniging duizenden leden. En dat was gend. Daarnaast maken de hier maar goed ook, want de bedrei- nog aanwezige rust en ruimte gingen van de Waddenzee ble- De zeehond heeft duidelijk te lijden gehad onder de gevolgen van de watervervuiling. de Waddenzee eveneens voortdu rend de kwalijke gevolgen onder vinden. Op sommige plaatsen in de Wad denzeebodem komt aardgas voor. Op Ameland en op de loka- tie Zuidwal in het westelijke wad dengebied is men al daadwerke lijk tot winning daarvan overge gaan. Gaswinning gaat echter ge- Xf 1 Schuim op het water: een gevolg van vervuiling met organisch, afbreekbaar materiaal plaats hebben gemaakt voor nieu we bedreigingen met een geheel ander karakter. Te denken valt aan problemen als de uitstoot van koolstofdioxide, het inmiddels beruchte broeikaseffect, de daar door verwachte zeespiegelrijzing, en de toenemende gevolgen van luchtverontreiniging, verzuring en vermesting. Deze „nieuwe" bedreigingen wachten niet met toeslaan totdat er afdoende maat regelen voor bedacht zijn, maar maken hun opwachting reeds nu. In die zin staat de Waddenvereni ging na 25 jaar dus voor een nieuwe uitdaging. Samenwerking Zo blijft de inzet van de Ver eniging meer dan ooit nodig. Er zijn tot nu toe dan wel bescher mende maatregelen getroffen, maar nog altijd is druk nodig om te zorgen dat zij ook worden na gekomen. Genoeg redenen om te pleiten voor een grotere en ster kere Waddenvereniging, die er alleen kan komen door drastische toename van het ledental. Ook wil de Vereniging in zee gaan met andere, gelijkgerichte, organisa ties. Daarmee is de afgelopen jaren al vaak samengewerkt. Doel is, om aan de nieuwe bedrei gingen gezamenlijk het hoofd te bieden. In het kader van haar 25- jarig bestaan wil de Waddenvere niging streven naar een brede sa menwerking tussen organisaties die in ons land opkomen voor de bescherming van waterrijke ge bieden. Zij meent dat het mogelijk moet zijn samen een ultramodern communicatienetwerk op te zet ten, waarmee tijdig veranderin gen en ontwikkelingen op het ge bied van de waterkwaliteit kun nen worden onderkend. Alleen dan kan zeer snel actie worden ondernomen. Om precies te zijn: een centrale databank, die ook gekoppeld kan worden aan de vele bestanden die er op dit ge bied reeds bestaan of nog worden ontwikkeld. Langs die weg wil de Waddenvereniging in de komen de jaren, krachtiger dan ooit, de nieuwe bedreigingen bestrijden en doorgaan met de strijd voor een mooier én gezonder wadden gebied. het gebied tot één van de laatste ongerepte streken in ons deel van de wereld. Miljoenen men sen weten het waddengebied dan ook ieder jaar weer te vin den om er vakantie of vrije tijd door te brengen. De Waddenzee is van grote betekenis voor de visserij, omdat economisch be langrijke soorten als tong, schol, sprot en haring alleen hier de ideale omstandigheden vinden om op te groeien. Miljoenen, op sommige tijdstippen zelfs mil jarden (trek-)vogels gebruiken de wadden om voedsel te zoe ken, te broeden, te ruien, of om tijdens hun lange tochten van poolcirkel tot evenaar weer op krachten te komen. Meer dan de helft van de in Nederland voor komende wilde planten groeit nog in het waddengebied. En ondanks de enorme waterver vuiling kan zich in de Wadden zee nog steeds het laatste zee zoogdier van onze kustwateren handhaven: de zeehond. Afremmen en stoppen De Waddenvereniging telt op dit moment zo'n 36.000 leden, een aantal dat door de jaren heen vrijwel constant is geble ven. Met als doel behoud en herstel van het waddengebied, probeert de Waddenvereniging niet-gewenste ontwikkelingen af te remmen en zo mogelijk te stoppen. Met hetzelfde doei ver strekt zij adviezen en informa tie, draagt ze alternatieven aan en verzorgt ze op grote schaal voorlichting en publiciteit over de wadden. Met het Waddenbulletin, haar ledenblad, informeert de Ver eniging de leden en vele anderen over haar activiteiten en de ont wikkelingen in het gebied. Het Waddenbulletin is door de jaren heen uitgegroeid tot een unieke bundeling van kennis over na tuur, historie, cultuur en vele andere aspecten van het interna tionale waddengebied. Oprichting Het was de toen 16-jarige Kees Wevers die in 1965 het startsein gaf voor oprichting van de Waddenvereniging. Kees maakte zich zorgen over de plannen voor inpoldering van het wad bij Ameland. Hij bracht met zijn ouders al jaren de va- ken in aantal en omvang veel groter te zijn dan verwacht was. Niet alleen stond een dreigende inpoldering op stapel; ook toen al waren problemen actueel als industrialisatie, watervervui ling, militaire oefeningen en gas winning. Voor het toenmalige bestuur van de Waddenvereni ging brak daarom een drukke tijd aan. En daf is 25 jaar lang zo gebleven, want al die jaren door werden steeds plannen gemaakt die zonder meer bedreigend wa ren voor de natuur in het wad dengebied. Maar hoewel de Vereniging uitvoering van veel plannen wist te voorkomen of in gunstige zin om te buigen, ble ven andere bedreigingen be staan. Kwaliteit De Waddenvereniging heeft de afgelopen 25 jaar laten zien dat een doelmatige bescherming van het gebied mogelijk is. Zon der haar activiteiten zou de kwa liteit van het waddengebied nu veel slechter zijn. Enkele voor beelden van grootschalige ingre- dat er zonder haar inzet vandaag de dag zeker heel anders uitgezien. Het is zelfs de vraag, of het in de huidige vorm nog wel had bestaan. Ingrepen als indijking van Noord Friesland Buitendijks en bouw van de Dollardhaven gingen dan ook niet door dank zij het jarenlange ageren daartegen van de Waddenvereniging. pen die de vereniging wist te voorkomen: de geplande inpol deringen van Balgzand en Noord-Friesland Buitendijks, de aanleg van een buitendijks kanaal en de bouw van een in dustriehaven in de kwetsbare Dollard, het plan van de Neder landse Aardolie Maatschappij voor aanleg van een olie/gaslei ding dwars door de Waddenzee. Verder leidden de activiteiten van de Vereniging tot meer sa menwerking tussen de drie 'wadden-landen' Nederland, West-Duitsland en Denemar ken. Ook heeft de Waddenvereni ging veel betekend voor de orga nisatie van de milieubeweging in ons land. Zo stond ze aan de wieg van organisaties als de Stichting Reinwater, de Werk groep Noordzee, het Centrum voor Landbouw en Milieu en het Centrum voor Energiebespa ring. Verhoogde inzet Maar ondanks dit alles is de Waddenvereniging er nog lang niet. Want na 25 jaar is het óók duidelijk dat in haar bestaan een nieuwe fase is aangebroken. Vele aanslagen op het wadden gebied zijn immers nog niet defi nitief tot staan gebracht. Daar naast hebben ze een ander ka rakter gekregen, werden ze om vangrijker en ingewikkelder. Nieuwe bedreigingen hebben zich aangediend in de vorm van luchtvervuiling, broeikaseffect en zeespiegelrijzing. De Wad denvereniging zal dan ook door gaan met haar activiteiten om het gebied ook voor toekomsti ge generaties te bewaren. iMARKEN WEST-DUiTSL NEDERLAND Tussen het Nederlandse Den Helder en het Deense Esbjerg strekt zich één der grootste natuurgebieden van Europa uit: het internatio nale waddengebied. Een gebied van 9000 km2 groot, met een vijftigtal eilanden en hoge platen.

Holtens Nieuwsblad | 1990 | | pagina 9