,Het is goed, inzet onze jongens niet te vergeten' ;X,:L rw Zakendoen Grote beslissingen wacht nieuwe raad Vincent .nieuwe stijl' ZonnechaSet Hennie Vlieg seizoen Touwtrek toernooi OKIA HOLTENS NIEUWSBLAD Holtenaren herdenken slachtoffers 'vergeten oorlog' Sas LI I Stemmen raden HVG Dijkerhoek Bergruitertjes DONDERDAG 3 MEI 1990 Als we komende vrijdag 4 mei de gevallenen uit de Tweede Wereldoorlog herdenken, zijn er tenminste twee Holtenaren, die deze herdenking met gemengde gevoelens zullen bijwo nen. Albert Groteboer en Frits Redeker herdenken op die dag niet alleen de gevallen uit de periode voor 5 mei 1945, maar te vens de door van hun 'makker' Jannes Meerman, die tijdens de politionele acties in Indonesië op 4 januari 1949 het leven liet. Meerman ligt begraven op het ereveld Kembang Koening (Gele bloem) in Soerabaja. „Het is voor ons oud Indiëgan- gers wel eens sneu om te zien, met hoeveél eer de Canadese bevrijders worden binnengehaald en hoe wei nig er over nagedacht wordt, dat Hollandse jongens in Indonesië voor een goede zaak hun leven lie ten. Jannes Meerman was een van hen" verklaart Albert Groteboer. „Dat zijn de vergeten gevallenen" vult Frits Redeker aan. Redeker vergelijkt de oorlog in Indonesië met die van de Amerika nen in Vietnam. „Nu zou zo'n oor log nooit meer gevoerd worden, maar toen gingen wij voor een goe de zaak, om de Indonesiërs tè be vrijden van de rebellen. Wij wisten niet beter". In tegenstelling tot de Canade zen, die in april 1945 ons land be vrijdden, waren de jongens, die uit gezonden werden om orde op za ken te stellen in ïhdië vrijwel uit sluitend dienstplichtigen. De Canadese soldaten namen voorna melijk dienst uit geldelijke overwe ging. Jannes Meerman en Albert Gro teboer werden voor nummer opge roepen en meldden zich op 12 no vember in de Johan van Nassauka- zeme in Harderwijk. Zij werden in gedeeld bij het tweede mitrailleur bataljon. Op 27 juni 1947 vertrokken zij met het troepen transportschip Volendam naar de Oost. Frits Redeker vertrok pas la ter naar Indiê. De Holtenaren werden ingezet voor patrouilles in de buurt van de gedemilitairiseerde zone bij Ma- lang en Penembang. Aanvankelijk beleeft het bataljon rustige tijden en is er voldoende tijd óm uitstap jes te maken naar bijvoorbeeld de plantentuin in Bandoeng. Eind 1948 verandert de situatie snel en worden de acties van de 'pelop- pers', zoals de vrijheidstrijders werden genoemd, steeds grimmi ger, wat uitloopt in de tweede poli tionele actie, die uiteindelijk tot de onafhankelijkheid van Indonesië voert. De zuiveringsacties vergen veel mensenlevens aan beide zij den. Het bataljon van het Holtense drietal is belast met de bewaking van diverse kruispunten om de be voorrading naar de dorpen en ste den open te houden. In een nachte lijke rit met een van de convooien, wordt de afdeling van Meerman ge dwongen tot stoppen wegens het vastlopen van een van de rups voertuigen. De vijand maakt van die gelegenheid gebruik om een TT :'"T. Het derde competitietoemooi van het gewest Oost wordt aan staande zondag 6 mei georgani seerd door touwtrekvereniging OKIA. Op terrein Het Vletgoor treden in het ochtendprogram ma zo'n dertig ploegen aan in de dames-, jeugd- en 680 kg klas sen. 's Middags komen ongeveer 25 ploegen aan het touw in de klassen tot 640 - en 720 kg. Met 3 herenploegen en een jeugdploeg neemt OKIA deel in 640 kg A en B-klasse en de 680 kg A-klasse, De OKIA-dames zijn ingedeeld bij de Halfweg- girls. Het ochtendprogramma begint om half elf en het middagpro gramma om een uur. De toe gang is gratis. Voor de vrije klas se kunnen zich nog teams opge ven bij Marti Jansen, tel. 05725- 1384. B.mmm Frits Redeleer bij het graf van Jannes Meerman. Het vliegseizoen 1990 werd door de Bergvliegers geopend vanaf Berin- ge - afstand 112 km. Voor deze vlucht werden 277 duiven inge- korfd. Hoewel er 'kopwind' was, werd het toch een goede vlucht. De lossing geschiedde om 09.40 uur. Het was F. Meester en zn, die om 11.125 uur de eerste duif kon klokken. De rest van de prijsvliegers - 55 stuks - volgden snel. De uitslag: 1.29.30.34.36, F. Mees ter en zn; 2. 55. A. ten Dam2; 3.4.26.38.39. H. Wansink; 5.8.10.17.18. G. G. Kwintenberg; 6.32. J.G. Jansen; 7. 33. H. van Beek; 8.24.53. A. ten Daml; 11.21.25.27.40. E. Veneklaas; 12.13.52. H.J. Aaftxnk; 14. H. Jan sen; 15.35.41. F.J. Klooster; 19.22 31. T. Schuppert; 37.48.54. M. Lode- weges. Albert Groteboer (l) en Jannes M* (r) aan boord van de Volendam. aantal handgranaten vanaf de heuvels in hun richting te gooien Een er van ontploft en Jannes Meerman wordt daarbij zwaar ge wond. Direct wordt hij overge bracht naar het marine-hospitaal in Soerabaja waar hij op 4 januari overlijdt. ..Ik was verslagen", weet Groebeoer zich te herinneren. „Ik heb verlof gevraagd aan mijn com mandant om de begrafenis te mo gen bijwonen, maar dat werd ge weigerd, we moesten op patrouille Later heb ik toen zijn graf op het ereveld bezocht. Frits Redeker be zocht het graf in 1988. „Wij willen er niet zeurderig over doen, maar het is goed om in deze dagen ook die oorlog en de inzet van onze jongens niet te vergeten", aldus de beide Holtenaren. De HVG Dijkerhoek hield dins dag 24 april de laatste bijeenkomst van dit seizoen. De presidente be gon de avond met een uitleg over het pinksterfeest. De eigenlijke meditatie van de bijeenkomst stond in het teken van 4 en 5 mei, met een indringend gedicht over een ereveld. Na de meditatie hield men zich bezig met verschillende spelen, onder andere het stemmen- raden van bekende Dijkerhoekers. Het seizoen wordt echt afgeslo ten met het verrassingsreisje op 29 mei. Ook niet-leden kunnen zich hiervoor opgeven Bij J. Rechter schot, tel. 61744. Vertrek 8 uur bij Bethanië. Op een zonnige koninginnedag gingen de Bergruiterjes naar het concours van pc de Eschruitertjes te Wierden. Het achtal behaalde de eerste prijs in de klasse L. Dressuur: Klasse B cat. C, D en E; vierde prijs Hens Janssen met Miranda, vierde prijs Ida Vincent met Silbersee, eerste prijs Jan Janssen met Jesco M. Dressuur: klasse L cat. C, D, en E; eerste prijs Marieke Mulder met Pasja, tweede prijs Huub Brands met El Capone B, zevende prijs Erwin Rietberg met Bianca, zevende prijs Gusta Bouwhuis met Wendy. Springen: Klasse B cat. B; Derde prijs Annet Maneschijn met Jolan- da. Klasse B cat. D; Achtste prijs Erwin Rietberg met Bianca. Klas se L cat. D; Tweede prijs Marieke Mulder met Nizzam. Klasse Z cat. D; Eerste prijs Ida Vincent met Mark. Vincent (makelaardij, assurantiën en Bondsspaarbank Dorps straat 33 hield vrijdag 27 april open huis. Klanten en bekenden waren in de gelegenheid het vernieuwde kantoor te bekijken. Vincent heeft alles grondig vernieuwd (interieur, meubilair en kantoorautomatisering). Men wil met elan „2000" tegemoet. Met voor zich het laatste decennium van deze eeuw heeft men niets aan het toeval overgelaten. De klant van Vincent wordt bediend zoals hij/zij dat verlangt, in een rustige, comfortabele, vertrouwde omgeving. Schoonheidssalon/zonnestudio Hennie, Dorpsstraat 44 heeft haarzaak uitgebreid met een zonnechalet. Hierin zijn een tweede zonnebank en een extra gezichtsbruiner ondergebracht. Op dit moment wordt alles in het werk gesteld om op 8 mei a.s. te kunnen openen. Na 3 jaar in Holten aktief te zijn blijkt'dat de „aankoop" dermate groot is dat uitbreiden een „must" is. U kunt beter terecht voor pedicure, manicure en alle soorten make-up. Het eerste 'raadsbesluit' van de nieuwe Holtense gemeenteraad werd per acclamatie genomen: de raadsleden zullen de feestelijkhe den in Dijkerhoek, op 12 mei, mas saal bijwonen. Ze werden daartoe uitgenodigd door de in authen- thieke klederdracht gestoken Dijkerhoekers Dirk Luggenhorst en Bert Aaftink, die namens de Molenfeestcommissie de uitnodi ging overbrachten. Een ludiek slot van de installatie van de nieu we gemeenteraad. Twee nieuwe raadsleden, W.A. J. ter Schure en J. Soepnel van Ge meente Belang, namen deze avond voor het eerst plaats in de Holtense raad, die uit louter mannen be staat. Burgemeester W.L.F.C. van Rappard benadrukte de continuï teit van het gebeuren: „Vorige week namen we afscheid van de oude raad, die tot 1 mei regeerde. En vanavond treedt de nieuwe raad aan". Hij stelde dat de raad grote beslissingen liggen te wach ten. „We zullen daar met elkaar verantwoordelijkheid voor dragen. Het voorrecht van de verkiezings periode is dat de deelbelangen van de verschillende partijen naar vo ren gebracht kunnen worden, ter onderschefding van de andere par tijen. Maar er komt een moment datje vanuit de individualiteit van de eigen partij treedt tot de collec tiviteit van de raad", aldus Van Rappard. CDA-fraktieleider H.J. Dul legde een verklaring af over het gevoerde overleg met betrekking tot de col legevorming. „Op grond van het aantal stemmen lag het initiatief tot collegebesprekingen bij het CDA, dat een college wilde vormen dat op een zo breed mogelijk draagvlak in de raad zou kunnen steunen. Tijdens de bijeenkomst op 28 maart werd echter al snel dui delijk dat er belangrijke punten van verschil bestonden met Ge meentebelang", aldus Dul. Gezien de toen gerezen punten van ver schil (met name over de verkeers- structuur en de bedrijfjes in het buitengebied) leek het CDA een 'krachtig en collegiaal college', sa men met GB, niet meer mogelijk. „GB had moeten beseffen dat een stembusuitslag voor hen een Phyrruso verwinning genoemd moet worden. De basis voor de ver kiezingswinst was tevens de basis voor het buiten de boot vallen bij de college-onderhandelingen", al dus Dul. Fractieleider J. Metsemakers van de PvdA, dacht dat de landelij ke tendens van invloed was ge weest op het verlies van de PvdA. „Bij de verkiezingen van '86 sleep ten we een restzetel in de wacht en ook nu hadden we daar op ge hoopt. Echter, ook wanneer het tij tegen zit, kunnen wij ons als partij krachtig opstellen". Volgens GB is er over de college vorming niet serieus gepraat. „Voor de verkiezingen werd ons duidelijk dat de kaarten al ge schud waren. Aan onderhandelin gen zijn we niet toegekomen. Op onze vraag of ze de handen nog vrij hadden werd ontkennend geant woord", aldus Rustebiel. Hij legde er de nadruk op dat GB geen oppo sitiepartij is, die alle voorstellen weg stemt. „Bij voorstellen die in het belang van de bevolking zijn gaan we zeker niet. in de oppositie. Komen er echter zaken aan de orde die niet in het belang van de Holte naren zijn, dan verzetten we ons daartegen", aldus Rustebiel. Naar het idee van de WD-fractie had de enige winnende partij GB een wethouderszetel moeten krij gen. „Dat dat niet gebeurd is, heeft GB aan zichzelf te wijten. Zij kwa men, zonder vooraf de andere par tijen te informeren, met het ver keersplan op de proppen", aldus WD-wwordvoerder M.F. Spijker. Volgens de WD-fractie was dit een pure verkiezingsstunt, die niets met het belang van de gemeente te maken had. De taakverdeling van burge meester en wethouders ziet er als volgt uit: Burgemeester Van Rappard: co ördinatie van bestuur, bestuurlij ke samenwerking, personeel en or ganisatie; automatisering; politie; brandweer; rampenbestrijding; basis- en voortgezet onderwijs (ex clusief gebouwenonderhoud); (pre ventieve) gezondheidszorg; regio nale aangelegenheden van recrea tie en toerisme en ruimtelijke orde ning. Wethouder Westerik: eerste loco-burgemeester; onderhoud van gemeentelijk onroerend goed; verkeer; economische bedrijvig heid inclusief de warenmarkt; openbare werken inclusief ge meentereiniging; milieuzorg; bou wen en wonen (exclusief de woon ruimteverdeling) en sport. Wethouder Dalhuisen: sociale zaken en maatschappelijk werk; fi nanciën en bélastingen; welzijn (exclusief sport); plaatselijke aan gelegenheden van recreatie en toe risme; werkgelegenheid; woon ruimteverdeling; kunst en cultuur .destructie van -vee en vlees. DOOR BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VERLEENDE VER GUNNINGEN, ONTHEFFINGEN E.D. 1. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN: - aan J. C. de Bie voor bouw berging-carport bij Van Holtenserf 25; - aan A. Leppink voor bouw dakkapel op woning Borkeldsweg 3; - aan O. J. Meijer voor uitbreiding woning Kornoenderweg 18 met kantoor/hobbyruimte; - aan C. Olij voor bouw berging bij Molenbelterweg 24; - aan C. Olij voor vergroten dakkapel/badkamer woning Molenbelter weg 24; - aan J. Baltes-Volkerink voor uitbreiding boerderij Doorlopende- deijk 5; 2. VERLEENDE KAPVERGUNNINGEN: aan Mts. Aaltink, Broensweg 2 (4 populieren); aan Mts. A. H. J. en F. H. W. Groteboer, Russendijk 4, (5 elzen); 3. aan Holtense Handelsvereniging ontheffing/toestemming verleend t.b.v. diverse aktiviteiten; 4. aan OKIA ontheffingen verleend t.b.v. touwtrektoemooi op 6 mei 1990; 5. aan Wielervereniging Holten een verklaring van geen bezwaar afge geven t.b.v. gebruik wegen tijdens avondfietsvierdaagse; 6. aan Schoolkring-en Buurtvereniging Dijkerhoek ontheffing/toestem ming verleend t.b.v. Molenfeest op 12 en 13 mei 1990. VOOR HET INWINNEN VAN INFORMATIE OVER EEN ZAAK ZELF DAN WEL OVER EVENTUELE MOGELIJKHEDEN TOT HET INDIENEN VAN EEN BEZWAAR- OF BEROEPSCHRIFT KAN MEN ZICH WENDEN TOT DE AFDELING ALGEMENE ZAKEN TER GEMEENTESECRETARIE. Commissie voor woonruimtezaken. De eerstvolgende zitting van de commissie voor woonruimtezaken vindt plaats op maandag 7 mei 1990 van 19,30-20.30 uur in het gemeentehuis (ingang Kerkstraat). Tijdelijke afsluiting gedeelte Keizersweg In verband met riolerings- en bestratingswerkzaamheden is het gedeel te van de Keizersweg vanaf de Vrijheidslaan tot aan de inrit van het per ceel Keizersweg 31 (Disholt) vanaf week 19 (7 meit/m 11 mei) geduren de een aantal weken gesloten voor het doorgaande verkeer. Het auto verkeer van en naar het industrieterrein en het Mossinkserf zal in deze periode worden omgeleid via de Vrijheidslaan, Kon. Wilhelminastraat en de Aaltinksweg. Wij verzoeken u goede nota te nemen van het bovenstaande en vragen uw begrip voor eventuele hinder c.q. overlast. Sluiting gemeentewerf De gemeentewerf aan de Waagweg is op zaterdag 5 mei a.s. gesloten. Openbare commissievergaderingen De commissie gemeentewerken vergadert op maandag 7 mei 1990 om 15.30 uur in het gemeentehuis. De agenda vermeldt o.a.: - voorstel tot het bestemmen van een weggedeelte tot openbare weg; - verkoop strook grond in het plan „de Beuseberg"; - verkoop perceel bouwterrein in het bestemmingsplan „Dijkerhoek"; - beschikbaarstelling krediet t.b.v. vervanging stoomcleaner. Voorbereidingsbesluit gedeeltelijke herziening bestemmingsplannen „Kom Holten" en „Buitengebied" De burgemeester van Holten maakt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 22 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat de raad van die gemeente in zijn vergadering van 23 april 1990 heeft verklaard, dat een gedeeltelijke herziening wordt voorbereid voor: a. het bestemmingsplan „Kom Holten" ten behoeve van een.uitbreiding van het repetitielokaal Dorpsstraat 24d te Holten; b. het bestemmingsplan „buitengebied" ten behoeve van de bouw van een bedrijfswoning bij het perceel Deventerweg 87 te Holten. Een en ander voor zover omvattende de gebieden zoals in rode kleur op de bijbedoelde besluiten behorende en als zodanig gewaarmerkte teke ning is aangegeven. De voorbereidingsbesluiten treden in werking met ingang van de dag der bekendmaking. De raadsbesluiten met bijbehorende tekeningen liggen van de dag der inwerkingtreding af ter gemeentesecretarie, kamer 6 (leeszaal/biblio theek), voor een ieder ter inzage. Holten, 3 mei 1990 Toepassing artikel 19 WRO ten behoeve van uitbreiding repetitielokaal Dorpsstraat 24d te Holten. De burgemeester van Holten maakt bekend, dat door H.M.V., postbus 73 te Holten, een aanvraag om bouwvergunning is ingediend voor het gedeeltelijk vergroten (uitbreiden) van het reptitielokaal op het perceel kadastraal bekend gemeente Holten, sectie F, nr. 3633 plaatselijk be kend als Dorpsstraat 24d te Holten. Het ingediende bouwplan is niet in overeenstemming met het ter plaat se geldende bestemmingsplan „Kom Holten", daar de uitbreiding is ge projecteerd op gronden met de bestemming „verkeersdoeleinden, ca tegorie V, voetpad". Het verzoek om bouwvergunning kan daarom slechts worden ingewil ligd-na verlening van een vrijstelling als bedoeld in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening (WRO). Burgemeester en wethouders zijn voornemens deze vrijstelling te verlenen. In verband hiermede ligt het verzoek om vrijstelling (de aanvraag om bouwvergunning) gedurénde 14 dagen, ingaande 7 mei 1990, ter ge meentesecretarie, afdeling algemene zaken, vooreen ieder ter inzage. Gedurende de termijn van terinzagelegging kan een ieder schriftelijk bezwaar tegen het verlenen van vrijstelling ten behoeve van bovenge noemd bouwplan indienen bij burgemeester en wethouders van Holten, Smidsbelt 6, 7451 BL Holten. Toepassing artikel 19 WRO ten behoeve van bouw bedrijfswoning bij het perceel Deventerweg 87 te Holten. Dë burgemeester van Holten maakt bekend, dat door fam. Paalman, Deventerweg 87 te Holten, een aanvraag om bouwvergunning is inge diend voor ae bouw van een vervangende bedrijfswoning op het per ceel kadastraal bekend gemeente Holten, sectie E., nr. 2905 plaatselijk bekend als Deventerweg 87 te Holten. Het ingediende bouwplan is niet in overeenstemming met het ter plaat se geldend bestemmingsplan „buitengebied", daar de op te richten wo ning is gesitueerd buiten het op de plankaart aangegeven bestem- mingsvlak „horecabedrijf" op gronden met de bestemming „agrarisch gebied zonder bebouwing". Het verzoek om bouwvergunning kan daarom slechts worden ingewil ligd na verlening van een vrijstelling als bedoeld in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening (WRO). Burgemeester en wethouders zijn voornemens deze vrijstelling te verlenen. In verband hiermede ligt het verzoek om vrijstelling (de aanvraag om bouwvergunning) gedurende 14 dagen, ingaande 7 mei 1990, ter ge meentesecretarie, afdeling algemene zaken, voor een ieder ter inzage. Gedurende de termijn van terinzagelegging kan een ieder schriftelijk bezwaar tegen het verlenen van vrijstelling ten behoeve van bovenge noemd bouwplan indienen bij burgemeester en wethouders van Holten Smidsbelt 6, 7451 BL Holten. De burgemeester voornoemd. 'Holten, 3 mei 1990 w. L. F. C. van Rappard. Herdenking op Canadese begraafplaats Op vrijdag 4 mei a.s. 's morgens om 10.30 uur, vindt op de Canadese begraafplaats de jaarlijkse herdenking voor de Holtense schooljeugd plaats. Deze herdenking zal dit jaar worden bijgewoond dooreen aantal officië le gasten en enkele honderden Canadese oud-strijders. De Canadese begraafplaats is per auto alleen bereikbaar indien men in het bezit is van een invaliden-parkeerkaart of een speciaal voor deze gelegenheid uit gegeven parkeerkaart; deze wordt alleen verstrekt aan officiële geno digden en bussen. Alle andere bezoekers worden voor het parkeren van hun auto verwezen naar de Nijverdalseweg. In verband met de te verwachten grote belangstelling en de beperkte parkeermogelijkheden, wordt de inwoners vanHolten, die deze herden king willen bijwonen, geadviseerd zoveel mogelijk per fiets of lopend naar de begraafplaats te gaan en tijdig van huis te vertrekken.

Holtens Nieuwsblad | 1990 | | pagina 7