Econoom en veekeurder nieuw in gemeenteraad Concours HMV voor een herhaling vatbaar Buro slachtofferhulp neemt klacht serieus Breng met Pasen de huiskamer in voorjaarssfeer Met Pasen erop uit: camera in aanslag fa Verdiende winst 8 handbalheren Op bezoek in apotheek Geheimen Onnodige schaamte aangifte aanranding Hebreeuws Boeiende lezing NBvP HOLTENS NIEUWSBLAD p.-,- Tmm DONDERDAG 12 APRIL 1990 Als de roos de koningin der struiken is en de waterlelie die van de waterplanten, verdient de tulp deze eretitel onder de bloembollen.. Geen enkel bol gewas wordt in zo'n grote om vang geteeld als de tulp. In veel tuinen neemt deze kleuri ge bloem dan ook een belang rijke plaats in.In liet vroege voorjaar brengt deze bloem als een van de eerste kleur in onze woonomgeving. Rond de Pasen is de tulp bovendien in allerlei tinten te koop in de bloemenwinkels en stalletjes. Pasen heeft van oudsher te maken met het inluiden van de lente, het seizoen van het nieu we leven. Juist met Pasen is een voorjaarsboeket dan ook op z'n plaats in de huiskamer. Niet alleen de kleuren van de verschillende tulpen zijn bijzonder gevarieerd, er zijn ook vele vormen. De gewone rassen met de haast klassieke vorm en schoonheid komen het meest voor. Daarnaast zijn er de vroege en late ge- vuldbloemige tulpen die kort van steel zijn en dus geschikt voor perk en bloembak. Par kiettulpen hebben onregelma tig gevormde en diep ingesne den bloemblaadjes met franje. De statige leliebloemige tulpen vallen op door de spits toelo pende blaadjes die met de top naar buiten wijzen. Die twee Iaatse soorten vragen om een beschut plekje omdat de bloem zwaar en de steel min der stevig is. Dat geldt trou wens ook voor de groep ge- franjerde en nostalgische ras sen die gevlekte, gestreepte of gevlamde bloemen bezitten. Vaas Bovengenoemde soorten zijn er maar enkele uit het grote aanbod. Kwekers zien het als een sport met een commer cieel staartje om steeds weer met een nieuwe fraaie tulp voor de dag te komen. Voor de consument betekent dat een uitkomst bij het samenstellen van fraaie boeketten in huis. Om zo lang mogelijk plezier van de tulp te hebben is het goed om direct bij thuiskomst het onderste witte stukje van de stengel te verwijderen en de bos daarna in stevig papier gewikkeld in een emmer water te zetten. De stelen kunnen zich nu goed volzuigen. Voor u ze in de vaas zet, moet u met een scherp mes een schuin stukje van de stengel afsnij den. Pasen levert voor de meeste mensen minimaal een vrije dag extra op. Als het weer een beetje meewerkt, is het verlengde weekend uitermate geschikt om de wandelschoenen aan te trek ken, de fiets te pakken, of gewoon in de buurt een ommetje te maken.In de natuur zijn rond Pasen veel tekenen van nieuw leven waar te nemen. De eerste lammetjes bevolken de stal en soms zelfs de wei. Jonge eendjes wekken vertedering op in sloten en vijvers. De vele stadsparken tonen een keur aan uitlo pende bolgewassen. Zoveel nieuw leven levert lieflijke momen ten op. Het is leuk om die momenten op de gevoelige plaat vast te leggen. Neem dus de camera mee. Het hoeft geen uitermate pro fessionele apparatuur te zijn om een mooi plaat te kunnen 'schieten'. Heel wat mensen lopen liever niet met een te grote fo totas rond te sjouwen. Er zijn dan ook steeds meer geavanceer de handzame camera's te koop die soms zelfs in de broekzak passen. De fotovakman weet daar meer van! (foto Gert van der Kamp) Twee nieuwe raadsleden zullen op dinsdag 1 mei worden geïnstal leerd. In een extra raadszitting werd maandagavond de geloofs brieven van de twee nieuwko mers, die namens Gemeentebe lang in de raad zitting zullen ne men, onderzocht en in orde gevon den. Voor de voetballiefhebbers in Holten is Wim ter Schure een niet weg te denken figuur. Al sinds 20 jaar bekleedt hij allerlei bestuurs functies, de laatste twaalf jaar als bestuurslid van sv Holten. Zelf is hij ook op de groene grasmat weke lijks actief in een van de lagere elf tallen van de SV. Ter Schure werd in 1947 geboren in Wolvega, gemeente Stelling werf. Na zijn schoolopleiding was hij werkzaam in de slagerij van zijn ouders en behaalde hij alle vakdi ploma's. In 1970 werd het diploma keurmeester vee en vlees behaald. Daarna trad hij in dienst van de ge meente Borculo. Van 1971 tot half 1976 was hij in dienst bij de ge meente Zwolle als keurmeester en vanaf 1976 tot 1985 in dienst bij de gemeente Holten. In 1985 is de dienst omgezet in een rijksdienst voor vee en vleeskeuring, vallend onder het ministerie van landbouw natuurbeheer en Visserij. De wieg van drs. Jan Soepnel (62) stond in Amsterdam. Sinds ze ventienjaar woont hij tot grote te vredenheid in Espelo. Soepnel stu deerde economie aan de Gemeente Universiteit van Amsterdam met als hoofdvakken financiering en organisatie. Al werkstudent werk te hij bij het Algemeen Handels blad om vervolgens 24 jaar in deze bedrijfstak werkzaam te blijven, als laatste als directeur van twee middelgrote drukkerijen met een personeelsbestand van elk 100 man. In 1977 vestigde hij zich als zefs- tandig adviseur en werd vervol gens wegens zijn kennis van de gra fische industrie gecontracteerd door de NEHEM. Een jaar later ge volgd door een vast dienstver- drs. J. Soepnel. WA. ter Schure band. In deze periode deed Soep nel veel ervaring op met het wer ken met een ambtelijk apparaat als het Ministerie van Economi sche zaken. In 1981 werd hij be- moemd tot groepshoofd met als portefeuille de secoren lichte indu strie. chemische- en procesindus trie, de media en de bouw. Eind 1987 maakte hij gebruik van de VUT-regeling. IllllllllllllllllllllllllllllllIlllllllllllilllllllllllllllll! Alle aandacht was er voor de muzikale prestaties van de HMV-leden. Twee solisten en veertien groe pen waren zaterdagmiddag in dorpshuis De Bosckamp present bij het eerste solistencoucours van de Holtense muziekvereni ging. 's Morgens was het de beurt aan de leerlingen. Dit keer alleen nog leden van de eigen vereniging en voor eigen publiek, maar wel licht, dat het volgend jaar wordt uitgebreid tot een regionaal ge beuren, waarbij ook musici van verenigingen uit omliggende plaatsen uitgenodigd kunnen worden. „Normaal gesproken, musiceren wij altijd in orkest verband, maar het is best eens aardig om de indi viduele kwaliteiten aan elkaar te laten horen en dat eens te laten be oordelen door een deskundige jury", verklaart voorzitter Johan Meijer, daaraan toevoegd, dat er vooral opbouwende kritiek gele verd zou worden en er beslist geen rapportcijfers. „Het moet een aar dige ontspannen bezigheid blij ven". Na afloop kregen alle deelne mers dan ook een geschreven be vinding van hun optreden. In de jury hadden zitting de alge meen dirigent Leen Schouten en opleider groot koper, Hugo Masse- link, die de opleiding voor de dru- NUVERDAL - Ensemble Intervocaal brengt op 12 april de Matthaus-Passion van Heinrich Schütz ten gehore. Al vele jaren staat dit kleine koor onder de bekwame en enthousiaste leiding van Kla- ziene van der Vinne. Onlangs vierde dit ensemble haar tien jarig jubileum. In de Matthaus-Passie die wordt uitgevoerd in de Gere formeerde Kerk aan de Mr. Gorisstraat in Lemelerveld, zal de partij van Evangelist gezon gen worden door Casper van der Vinne, tenor en de Chris tuspartij door Robert Martin van der Vinne, bariton. Het concert begint om 20.30 uur en duurt ongeveer een uur. De toegang is gratis, wel is er na afloop een collecte om de kos ten te kunnen dekken. mafdeling voor zijn rekening neemt, Alette Wind, opleidster van de Saxgroep, Erwin Bonk en oplei der klein koper. De Holtense Muziekvereniging hecht er aan voor de opleiding, die al met al toch z'n drie jaar in beslag neemt voordat men een volleerd orkestlid is, met een uitstekend ge kwalificeerde docentenstaf te wer ken. Dat heeft bij de subsidiege vers, de gemeenteraad van Holten nog wel eens tot enige wrevel ge leid, zoals onlangs bleek bij de vaststelling van de subsidie. „Wij willen een goede, betaalbare oplei ding bieden aan onze leden. Enige jaren geleden is ons door de over heid opgelegd, dat wij niet meer met goedwillende amateurs moch ten werken, maar nu wel professio nele mensen aan het werk hebben en geen zwartwerkers, wordt ons dat in feite weer verweten". HMV maakt zich nu op voor de viering van het 4-5 jarig bestaan, dat op 19 mei wordt gevierd met een receptie in de Poppe van 15.00 tot 17.00 uur. Tevens zal Johan Meijer dan afscheid nemen als voorzitter. Zijn opvolger wordt Ge rard Voordes. In de eerste wedstrijd van het 2e deel van de veldcompetitie is Hol ten gestart met een overwinning op CVO uit Vaassen. Holten, dat 2 basisspelers moest missen, leek voor een zwaar karwei te staan tegen het eerste team van CVO dat in de zaal een klasse ho ger speelt. Hoewel het de gasten waren die in de beginfase een 2-0 voorsprong namen, kwam Holten na 10 minuten beter in het spel en werd de stand gelijk getrokken. Tot de rust hielden beide teams el kaar goed in evenwicht (6-6). Na rust trok Holten het spel naar zich toe. Vooral de aanvallende akties van Meino v. Beek gaven de CVO defensie grote problemen. Terwijl verdedigend de CVO aanval goed aan banden werd gelegd. Halverwege de 2e helft kwam Hol ten op voorsprong, 10-8. CVO zette nog wel aan, maar strandde op de goed gesloten defensie van Holten. Met nog 5 minuten te spelen kwam Holten met 13-10 voor te staan. Ge routineerd werden de laatste mi nuten uitgespeeld en werd aan de gasten geen kans meer gegeven dichterbij te komen. Scores: Meino v. Beek 8, Roland Bleyenberg 3, Johan Plantinga, Freek Nijkamp 1. De dames speelden uit tegen LHC. In de eerste helft was het een gelijk opgaande srijd. In het begin van de tweede helft kon LHC uitlopen naar een 11-5 voorsprong, aange zien Holten door een blessure ze ker een kwartier zonder wissels speelde. In de slotfase kwam Hol ten toch nog goed terug, maar meer dan de 12-9 nederlaag zat er niet meer in. Scores: Annemarie v.d. Maat 5, Gerda Busschers 3, Monique Plan tinga 1. De dames junioren maakten hun plaats als koploper waar. Tegen Achilles dat met een sterk ver jongd team aankwam, had Holten het tot de rust nog knap lastig (5-5). Na rust zette Holten de gasten meer onder druk en werd verdiend met 16-11 gewonnen. Scores: Annemarie v.d. Maat 8, Monique Plantinga 4, Monique v.d. Molen 2, Agnes Broekmaat, Jolan- da Paalman 1. Meisjes Al speelde een 4 punten duel uit tegen Dalfsen. In een leuke wedstrijd liet Holten geen twijfel bestaan over het feit wie de sterk ste was. Al bij rust leidde Holten met 1-5. Ook na rust hield Holten het initiatief en werd verdiend met 3-9 gewonnen. BI moest gelijk aantreden tegen ongeslagen koploper Kwiek. Hol ten bleek duidelijk een maatje te klein voor deze wel erg sterke ploeg. Ondanks een 0-12 achter stand bij rust voldeed Holten keu rig aan haar sportieve plicht en wisten de meisjes in de tweede helft de eer met 3 treffers nog keu rig te redden. Eindstand 3-23. De welpen keken bij rust tegen een 1-3 achterstand aan tegen Zwolle. Van te grote afstand schieten en te veel boogballen, stichtten weinig gevaar. Na rust liep het beter. Hol ten kwam goed terug, maar bleef net bij 4-5 steken. Op donderdagavond 29 maart heb ben 26 dames van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Espelo een bezoek gebracht aan apotheek Vroom. Na ontvangst met koffie gaf de heer Vroom een korte uiteenzetting over de werk zaamheden in de apotheek waarna de dames een interessante rondlei ding kregen. Op uitnodiging van de Theosofi sche Vereniging zal op maandag 23 april ds. J.D. Wuyster een lezing houden over de verborgen zijde van de oude Hebreeuwse taal. Het blijkt dat in de taal van de bijvbel oeroude geheimen verborgen zijn die ontsluierd kunnen worden bij een nieuwe manier van lezen. De lezing wordt gehouden in de aula van de Hofkampschool, Gan- zendiepstraat 4 in Almelo. Opkomen voor jezelf was het the ma van de lezing die klinisch-psy- chologe, mevrouw A.A. Middel- Bakker uit Eelde hield voor de Ne derlandse Bond van Plattelands vrouwen, afdeling Holten. Geboeid werd er geluisterd door een groot aantal leden. Van 19 tot 21 aspril is de jaarlijkse provinciale handwerktentoonstel- ling in de Bergkerk in Deventer. Voor de handwerkgroep van de af deling Holten kunnen leden zich aanmelden bij mevrouw Vos, tel 62834. Het jaarlijkse reisje is op 9 mei. Er zal dan een bezoek gebracht wor den aan de bondstentoonstelling in Zuidlaren en aan het Cultuur- Historisch museum in Zuidwolde. Leden, die willen meehelpen met het versieren van de wagen voor de optocht op 30 april kunnen dit mel den bij de secretaresse, mevr. Jan- sen-Bosschers. De volgende bij eenkomst is op 15 mei. Spreekster is dan mevr. Rotstein-van der Brink, beter bekend als Klazien uit Zalk. Buro slachtofferhulp Deventer verleent hulp aan mensen die het slachtoffer zijn van een misdrijf of een verkeersongeval. Slachtoffers van bijvoorbeeld vernieling, in braak, verkrachting, beroving of mishandeling kunnen bij het buro terecht. Dit keer een bijdrage over de hulp aan slachtoffers van aan randing of verkrachting. Nog maar al te vaak durven vrouwen geen aangifte te doen omdat men zich schaamt, of bang is dat hun aanklacht niet serieus wordt ge nomen. Een gezellige avond eindigd in een nachtmerrie. Karin is uitgenodigd op een verjaardag van haar collega Henk. Zij gaat erheen en vermaakt zich prima. Een week later nodigt Henk haar uit voor een etentje bij hem thuis. Op het eind van de avond wordt Henk handtastelijk. Karin vertelt hem, dat zij daar niet van is gediend. Henk wil niet naar haar luisteren, verwijt haar dat ze is ingegaan op zijn avances en met geweld dwingt hij haar tot seksue le handelingen. Karin is niet de enige vrouw die dit overkomt. Jaarlijks komen er in Nederland meer dan 10.000 mel dingen binnen bij de politie van aanranding en verkrachting. Het aantal gevallen waarvan nooit melding wordt gemaakt is nog veel hoger. Vrouwen en meisjes uit alle lagen van de bevolking kunnen het slachtoffer worden,zowel jonge als oudere vrouwen. De ene keer door een onbekende dader op straat, va ker door een bekende binnenshuis. Wat kunnen vrouwen die zijn aan gerand of verkracht doen, waar kunnen zij hulp ontvangen? De overheid heeft een brochure sa mengesteld die antwoord geeft op vele vragen. De brochure Wat te doen na aanranding of verkrach ting? is verkrijgbaar op het politie bureau of bij het Buro Slachtoffer hulp Deventer. De brochure geeft een duidelijke informatie over de opvang en begeleiding van slacht offers vah seksueel geweld. Vooroordelen In veel gevallen is de dader van aanranding of verkrachting een bekende van het slachtoffer. Een kennis, familielid, collega of ie mand uit de buurt. Veel slachtof fers durven geen aangifte te doen en de dader gaat dus vrijuit. Vrouwen voelen zich vaak schul dig, mede door de reactie van men sen aan wie zij hun ervaring heb ben verteld. Reacties als „Je bent toch zelf uit vrije wil op bezoek ge gaan" of Misschien heb je de in druk gewekt dat je iats van hem wilde"komen vaak voor. Reactie die niet stimulerend zijn voor vrou wen en hen zeker niet tot steun zijn. De meeste vrouwen durven dan ook geen aangifte te doen bij de politie. Rol politie Aanranding of verkrachting zijn ernstige misdrijven die niet onge straft mogen blijven. Binnen de meeste politiekorpsen zijn aparte rechercheurs van de zedenpolitie werkzaam. In de meeste gevallen kunt U, wanneer U daar behoefte aan heeft, vragen naar een vrouwe lijke rechercheur. Wanneer U be sluit aangifte te doen bij de politie, kunt U iemand meenemen in wie U vertrouwen hebt. Dit kan een goe de vriend of vriendin zijn, maar ook iemand van een Buro Slachtoffer hulp. Slachtofferhulp Vrouwen die zijn aangerand of ver kracht kunnen een beroep doen op Buro Slachtofferhulp. Zijn kunnen U informatie en advies geven over bijvoorbeeld de juridische proce dures, schadevergoedingen, hulp verlenende instanties die gespe cialiseerd zijn op dit gebied etc. Misschien heeft U behoefte om een te praten omdat U uw ervaring nooit aan iemand hebt verteld. Misschien overweegt U aangifte te doen, maar weet U niet precies wat de gevolgen hiervan zijn. Ook dan kuntU met het Buro contact opne men en een afspraak maken. Voor meer informatie kunt U tele fonisch contact opnemen met Buro Slachtofferhulp Deventer en omstreken, telefoon 05700-40571. U kunt ook zelf langs komen. Het adres is Muggeplein 10 te Deven ter. Het buro is geopend van maan dag tot en met donderdag van 09.00 tot 11.00 uur.

Holtens Nieuwsblad | 1990 | | pagina 23