JOHN KUIPERS £°!9rond 3.95 3 halen - 2 betalen Gezellige Paasmarkt - Kom kijken Graszoden NU VOORRADIG Pootaardappeien in beste kwaliteit Groente- en bloemzaden Nieuwe collectie 1990 tuinmeubels en kussens Violen en vaste planten HQLTËNS NIEUWSBLAD - CDA «0$ p \6U Op bestelling: A1 kwaliteit REKLAME DEZE MAAND 9^ diepenheimseweg 6c teL05470-73555 PvdA VVD Expositie in dorpshuis Simavi collecteert Jaarfeest De Bouwers Gem. belang CDA PvdA VVD Gem. belang Provincie te gast bij boerinnen EHBO-cursus succesvol afgesloten Wonnink verkocht Harmonie van kleuren Meer glas ingezameld gemeente raads erkiezing DONDERDAG 15 MAART 1990 11. Milieu is voor de komende jaren negentig een centraal the ma. Hoe denkt u op gemeentelijk niveau een bijdrage te leveren aan een in alle opzichten schoon Hol ten? In hoeverre vindt u het rede lijk dat de burger daaraan meebe taalt, bijvoorbeeld voor het ge scheiden ophalen van huisvuil? 8. Met name in de afgelopen vier jaar heeft zich in Holten een be langengroep georganiseerd, die niet meer over het hoofd te zien is: de ouderen. Hoe denkt u aan hun wensen tegemoet te komen, met name waar het gaat om huisves ting in de kom van het dorp? 8. De komende 4 jaar zal dit on derwerp, huisvesting voor oude ren, ingevuld moeten worden. Bij de invulling van de diverse plan nen: Mengunie, Aanstoot, de Gaar den, Kolweg en Pastoriestraat is wel degelijk gedacht aan bejaar denhuisvesting. Versnippering van huisvesting dient tegen ge gaan te worden vanwege de extra faciliteiten. De lokatie Dorps school serieus bedoeld. Ook de wo ningbouwvereniging speelt hierin een rol. 8. De Stichting Welzijn Ouderen is gebleken een goed initiatief te zijn, die doelmatigheid van en be kendheid met voorzieningen ten goede komt. De beleidsnot zal de leidraad moeten zijn bij het beleid in de komende jaren. De huisves ting voor ouderen zal op 2 fronten moeten worden aangepakt: het aanpassen van bestaande huurwo ningen voor ouderen en de bouw van betaalbare woningen in het centrunm op een daarvoor ge schikte locatie, die we nog moeten vinden. 8. De gemeente moet het wonen voor bejaarden in de kom van het dorp stimuleren. Ook het aanpas sen van huizen voor bewoning van bejaarden moet gestimuleerd wor den. De gemeente heeft daarbij de medewerking van verschillende belanghebbenden nodig. Projec ten kunnen op touw gezet worden door projectontwikkelaars en Hol- tense aannemers. 8. G.B. wenst geen enkele Hol- tense bevolkingsgroep over het hoofd te zien. Het gemeentebe stuur dient voortdurend alert te zijn op mogelijkheden om aange paste woningbouw in de kern van het dorp te bewerkstelligen. Het aanpassen van bestaande wonin gen, opdat ouderen zolang moge lijk in hun eigen vertrouwde omge ving kunnen blijven wonen, moet worden gestimuleerd en waar mo gelijk en nodig gesubsidieerd. 9. Zowel het basisonderwijs als het voortgezet onderwijs hebben roerige jaren achter de rug. a. Ziet u "de gemeenschap van scholen" van De Marke en de Scholenge meenschap als een tussenstation van een definitieve fusie? b. Heeft een hechtere samenwerking van de basisscholen in het dorp ook niet onmiskenbare voordelen? 9. a.Ja, en hopelijk wordt dat binnen 2 a 3 jaar gerealiseerd. 9b. De studie, welke door IJselland in opdracht van B&W is verricht, dient daartoe een aanzet te geven. De kwaliteit van het onderwijs staat centraal en daarmee de leer ling. Meer samenwerking hoort daarbij. 9. a. Het doel is behoud van het brede onderwijsaanbod, zo moge lijk zelfs uitbreiding. Als die voor waarde wordt vervuld hoeft het geen tussenstation te zijn. Zo niet, dan zullen we op dat moment met de dan bekende gegeven moeten zien dat doel toch te bereiken en zou een fusie een van de mogelijk heden zijn. b.: Samenwerking en afstemming is altijd goed. In goed overleg moet zo doelmatig moge lijk met gelden omgesprongen worden. 9. Wij hopen dat de samenwer kingsvorm die nu gevonden is voor SGH en De Marke t.z.t. zal leiden naar een volledige fusie. Zo'n fusie kan stimulerend werken voor de onderwijsmogelijkheden in ons dorp. Een verdere samenwerking tussen de basisscholen zal zeker positieve effecten hebben. Het moet echter niet afgedwongen worden. 9. Goede goede onderwijsvoor zieningen moeten in ons dorp be houden blijven. Indien dat alleen maar kan bij een fusie tussen de Marke en de Scholengemeenschap dan zullen wegen gezocht moeten worden om dit acceptabel te maken. Nu de directeuren van de basisscholen zelfstandig hun bud get gaan beheren, heeft het voor hen zin om na te gaan waar geza menlijke activiteiten geld kunnen besparen. Samenwerkingsvormen liggen dan voor de hand. 10. Na lang wikken en wegen is het dorpshuis er dan toch geko men. Duidelijk bleek dat de be hoefte aan sociaal-culturele acti viteiten in Holten nog steeds groeiende is. Bent u bereid de fi nanciële armslag van de Stichting voor Sociaal-Cultureel Werk te vergroten en de versnippering van sociaal-culturele activiteiten over tal van kerkelijke en maat schappelijke instanties tegen te gaan? lö. Er kan niet gesproken wor den van versnippering. Er is spra ke van een breed scala van activei- ten. elk vanuit de eigen identiteit en particulier initiatief. Het is één van de kenmerken van de Holtense gemeenschap. In het algemeen dient er niet verder bezuinigd te worden op sociaal cultureel werk. Het beheersbaar hebben en hou den van kosten is een belangrijk uitgangspunt. Het particulier initi atief dient blijvend te worden be vorderd. 10. De PvdA is van mening, dat er op Welzijn niet verder gekort kan worden, omdat de grens is be reikt. De vraag is onjuist gesteld. Je moet denken wat er wordt ge daan en niet wie het doet. Een acti viteit met een grote maatschappe lijke waarde krijgt meer subsidie dan een 'luxe' activiteit. Versnip pering moet worden tegengegaan, maar niemand heeft een monopo liepositie. We moeten daar via sub sidievoorwaarden wat tegen doen en er ligt ook nadrukkelijk een taak voor de organisatoren zelf. 10. Wij kunnen alleen maar blij zijn met het gunstige effect van het dorpshuis op zowel het sociaal cul tureel werk als het verenigingsle ven. Met de versnippering valt het nogal mee. De Stichting voor Soci aal Cultureel Werk heeft van de raad al vergaande bevoegdheden gekregen voor het besteden van de beschikbare middelen, binnen het door de de raad vast te stellen bud get. 10. G.B. wil nieuwe perspectief volle activiteiten voor een aan loopperiode van drie tot vijf jaar subsidiëren. Daarna moeten de ac tiviteiten kostendekkend zijn. Het is voor ons onaanvaardbaar soci aal culturele activiteiten van ande re organisaties te discrimineren, laat staan tegen te werken. 11. Een in alle opzichten schoon Holten is wel erg veel gevraagd. Eind 1991 zal in Holten het huis houdelijk afval gescheiden worden ingezameld. De natuur wordt be schermd door stimulering van on derhoud aan houtwallen, een goed beheer van de Holterberg. sluiting zandwegen en minder intensief ge bruik van de Toeristenweg, studie naar Nationaal Park. De kosten voor afvoer van afval dienen voor 100% op de burgers verhaald wor den. Het onderwijs dient continu aandacht te besteden aan dit on derwerp in de vorm van lespakket ten. 11. Een schoon milieu is de sleu tel naar een leefbare toekomst. Wij zullen keuzes moeten maken ten gunste van het milieu. Dat gaat veel geld kosten. Als gemeente moeten we een voorbeeldfunctie vervullen met goede voorlichting en voorzieningen. Het principe: de vervuiler betaalt, is de enig moge lijke en denkbare financiering. Daarbij moet gezocht worden naar verfijningen in het tarievenstelsel, dat dit principe en een stuk solida riteit recht doet. Tot en met 3 april exposeert in de ontmoetingsruimte van dorpshuis De Boschkamp Mathijs Berends. De vijftien-jarige zoon van kunste naar Riemco Berend heeft een aan tal potloodtekenignen en aquarel len gemaakt. Hij is op zeer jeugdige leeftijd al begonnen met tekenen, geïnspireerd door zijn vader. Ma thijs is leerling van de Scholenge meenschap en heeft daar een twee tal opdrachten gemaakt, die ook te bezichtigen zijn. Verder zijn er Iandschppen, bloemen en twee te keningen van Michael Jackson te zien. In de week van 19 tot en met 25 maart collecteert Simavi, de alge mene vereniging die zich al 65 jaar bezig houdt met medische ontwik- kelings samenwerking. Simavi be perkt zich niet tot een bepaalde ziekte, land, religie of politieke overtuiging. Zij ontvangt geen su- sidie van de overheid en is daar mee volledig particuliere organisa tie. Dit jaar besteedt Simavi extra aandacht voor de bestrijding van kindersterfte in ontwikkelingslan den. Dagelijks sterven duizenden kinderen in de Derde Wereld door tuberculose, polio, malaria, maze len, diaree en ondervoeding, ziek ten die dóór vaccinaties en gezon der eten voorkomen kunnen wor den. Door de aanleg van pompen en het slaan van putten heeft Simavi al veel steun kunnen leveren aan een verbeterde gezondheidszorg. De steun gaat rechtstreeks naar de medische instellingen zonder in- mening van derden. Wie de collectant onverhoopt mis loopt, kan een bijdrage ook storten om giro 300100 ten name van Sima- vi-Haarlem. De Espelose Jongeren Vereni ging 'De Bouwers' houdt vrijdag 16 maart aanstaande haar jaarfeest in Het Trefpunt te Espelo. Voor de ouderen wordt 's mid dags vanaf kwart voor twee het to neelstuk 'Kontakt met Kootje' op gevoerd. Voor andere belangstellenden wordt 's avonds vanaf kwart voor acht een voorstelling gegeven. 11. De WD vindt milieu min stens zo belangrijk als elke andere partij. Het moet echter geen mode artikel worden. De zorg voor het milieu mag niet ontaarden in een heksenjacht op groeperingen in de samenleving. Indien gescheiden ophalen van huisvuil consequen ties heeft voor de tarieven, mag dit geen reden zijn om deze maatregel na te laten. 11. Een in alle opzichten schoon Holten heeft waarschijnlijk nooit bestaan. Een milieu zo schoon als nodig is om nu en in de toekomst gezond te kunnen leven dient een beleidsdoelstelling van iedere overheid te zijn. G.B. vincft dat burgers dienen te betalen voor ver werking van hun afval, dus ook voor het gescheiden ophalen van huisvuil als dat een betere en goed kopere oplossing is. 12. Ook Holten kent nu een sti muleringsfonds sport en cultuur, gericht op mensen met een mini mum-inkomen. Is dat de aanzet voor een uitgebreider minima-be- leid of vindt u dat dit niet de taak van een gemeente is? Moet de ge meente zich wel bemoeien met on derwerpen als apartheid of ont wikkelingssamenwerking? 12. Een minimabeleid wordt door het CDA niet voorgestaan. Dit is een taak van de Rijksover heid. Met het stimuleringsfonds Sport en Cultuur wordt getracht het knelpunt 'isolatie' tegen te gaan. M.b.t. apartheid en ontwik kelingssamenwerking dient de lo kale overheid informatief en edu catief bezig te zijn. 12. Uitkeringen moeten door de Rijksoverheid worden vastgesteld en moeten gekoppeld zijn aan de lonen. Een minimabeleid schept ongelijkheid en veroorzaakt nieu we minima. Wel moeten we veel aandacht besteden aan differenti atie in tarieven om een evenwich- ter verdeling te krijgten. Een ge meente kan zich prima bemoeien met zaken als apartheid en ontwik kelingssamenwerking. 12. De VW kan binnen bepaalde grenzen een minima-beleid accep teren. Het beleid moet evenwel niet strijdig zijn met het rijksbe leid. Ook mag het minima-beleid niet het gevolg hebben dat andere inwoners daardoor in een ongusti- ger positie komen te verkeren. De gemeente moet terughoudend zijn op het gebied van ontwikkelings samenwerking. De WD vindt dat de gemeente alleen initiatieven die een breed draagvlak hebben en die vanuit de bevolking komen, moet stimuleren. 12. Het is de taak van de landelij ke overheid een minimabeleid te voeren. G.B. is accoord gegaan met de instelling van het stimule ringsfonds sport en cultuur, omdat het hier ging om een gerichte sub sidie. Wij vinden dat het budget per jaar vast moet zijn en dat moet blijken dat mensen er gebruik van maken, die anders niet hadden deelgenomen aan deze activitei ten. Apartheidsbestrijding is een taak voor de landelijke overheid; ontwikkelingssamenwerking kan voorlichtingsaspecten hebben, waarbij gemeentelijke steun wen selijk is. De heren Vrieling en Van der Ploeg van de proivincie Overijssel waren op maandag 5 maart te gast bij de plaatselijke afdeling van het Agra risch Jongeren Kontakt en de boe- rinnengroep. Allereerst gaf de heer Vrieling een indruk van Overijssel door middel van een film en wat cijfermateriaal. Vervolgens zette hij uiteen hoe het provinciebestuur functioneert. Landbouwspecialist Van der Ploeg zette na de pauze het provinciale beleid ten aanzien van milieu, tweede bedrijfswoning, grondwa ter en bodembescherming uiteen. In zijn betoog kwam duidelijk de relatie van een duurzame land bouw en een schoon milieu naar voren. In dit standpunt kon ieder een zich vinden, maar op welke manier dit bereikt zal moeten wor den bestond nog wel verschil van mening, getuige de levendige dis cussie. Eensgezind kwam wel naar voren, dat de agrarische sector toch al een eind op de goede weg is, maar dat de politiek de boeren de tijd moet geven om verdere onwikkelingen, zoals de mestverwerking, op poten te zetten. Afgelopen winter werd er een oplei dingscursus voor het eenheidsdi ploma EHBO gegeven. De cursus werd georganiseerd dor de afdeling Holten en stond onder leiding van dr. J.M.L. Jansen uit Holten en ka- derinstructeür H. Markvoort. Tien cursisen hebben 6 maart j.l. examen gedaan en zijn allen ge slaagd. Het zijn de dames: J.J.M. Aarsen; B. Bargboer; J. Dorres- tein; J.C. Bouwhuis; J.E.M. Ja cobs; A. Nijland; J.H. Tromop- Prins; G. de Velde Harsenhorst en de heren Pieter Dorrestein en Ar jan Wissink. Het pand Wonnink krijgt een nieuwe invulling. Het makelaars kantoor Robers heeft overeen stemming bereikt met projectont wikkelaar Kamperman uit Raai te. Er zijn onderhandelingen gaande met een aantal serieuze gegadig den, die in een afrondende fase zijn. Onder de vier gegadigden is een Holtens bedrijf, dat reeds geves tigd is in het dorp. Over de overige kandidaten wil mevrouw Kooy van het makelaarskantoor Robers in deze fase nog niets naders vertel len. De vier bedrijven zullen even zoveel branches gaan vertegen woordigen waaronder tenminste één voor Holte nieuwe branche. Harmonie van kleuren was het on derwerp waarover kleurendeskun- dige Marti Vonke op 6 maart ver telde aan de leden van de afdeling Dijkerhoek van de NbvP. Kleure nanalyse is het belangrijkste voor een goede harmonie van keuren, kleding en huid. Marti Vonke ver duidelijkte dit door bij enkele da mes te laten zien welke kleuren, kleding en make-up het beste hen pasten. De volgende bijeenkomst is op 11 april. Hiervoor is de Stichting Pro paganda voor Groente en Fruit uitgenodigd. In de gemeente Holten is in het af gelopen jaar 168.286 kg. afvalglas ingezameld. Uitgaande van 8700 inwoners betekent dat 19,84 kg. per inwoner. Het meeste gals werd ingezameld via de 'glasbollen', 108.306 kg.; de overige 59.980 kg. werd bij de ge- meentewerf ingeleverd. Met dit re sultaat ligt Holten boven het lan delijke gemiddelde. In 1988 is via het gemeentelijke de pot 1568 kg. klein chemisch afval ingezameld. In 1989 was dat 3136

Holtens Nieuwsblad | 1990 | | pagina 13