Welke kant op met Holten? RADIOMDOST Extra uitzending raadsverkiezingen bij Radio Oost Zeven kandidaten Sportcommissie Twaalf vragen aan de politieke lijsttrekkers i 1 HOUTENS NIEUWSBLAD rkiezing Lijst 1: CDA Lijst 2: PvdA Lijst 3: WD Lijst 4: G.B. H.J Westerik W. Dalhuisen M.F. Spijker H. Rustebiel - Hr3 Amnesty will forever occupy a special place in our hearts. DONDERDAG 15 MAART 1990 Als volgende week het Holtens Nieuwsblad bij u in de bus valt, zijn de verkiezingen voor een nieuwe gemeenteraad al weer voorbij, en hopen wij u de uitslag te kunnen brengen. Ongetwijfeld zult u als goed burger van de gemeente woensdag 21 maart uw stem uitbrengen op één van de vier politieke partijen die in Holten meedoen aan de verkiezingen. Voor velen een bijzonder moeilijke keuze. Wervende folders, interviews, po litieke café's ten spijt, is het deze keer beslist niet makkelijk een juiste keuze te maken. Alle vier frakties hebben het beste voor met Holten en zijn bewoners en zo hoort dat ook in de gemeentepolitiek. Tenslotte zitten de raadsleden er niet voor eigen plezier, al zal dat natuurlijk wel meespelen, maar om de belangen te behartigen van de bevolking. In de komende raadsperiode moet een van de grootste knopen, die van de verkeersproblematiek in Holten, nu eindelijk definitief doorgehakt worden. Geen geringe klus, want met de definitieve bepaling van de verkeersstromen in ons dorp wordt voor een volgende generatie het 'gezichtvan Holten bepaald. En wat kunnen de ouderen verwachten als het gaat om een goede huisvesting niet te ver af van het centrum met zijn voorzieningen? Ook de ondernemers in Holten zijn meer dan ooit geïnteresseerd in de samenstelling van het raad, die uiteindelijk zal gaan beslissen waar een nieuw bedrijventerrein wordt gerealiseerd en hoe het scheiden van wonen en werken wordt uitgewerkt. Veel vragen, waarop de kiezer graag antwoord wil hebben, alvorens hij of zij in het stemhokje het hokje rood zal kleuren. Wij hebben de vragen voorgelegd aan de vier lijsttrekkers, in de hoop dat ondanks de onvermijdelijke ruimtebeperking van een krantepagina, wij de kiezer behulpzaam kun nen zijn hun uiteindelijk keuze te bepalen. 1. We hebben nu een "regeringspe riode" van CDA en PvdA achter de rug. Samen tellen zij acht zetels in de raad. Moeten volgens u: a. auto matisch de grootste partijen in het college zitting nemen en b. sluit u, gezien de verkiezingspro gramma's van uw "concurrenten" bij voorbaat samenwerking met een bepaalde partij uit. 1. Bij voorkeur wel vanwege het draagvlak naar de kiezers. Daar naast is de wil tot samenwerking van essentieel belang voor een- krachtig college. De verschillen zijn niet zo groot zijn dat 'op voor hand uitsluiten' voor de hand ligt. l.a. Een automatisme moet dat niet zijn, dat werkt verstarrend. Voor de vorming van een college dienst een zo breed mogelijk draagvlak te worden gezocht en dan kom je vaak bij de grootsten uit. b. Bij voorbaat uitsluiten ver dient geen van de partijen. Holten kent maar weinig partijen met een echte politieke visie op de toe komst. Vaak is dat slecht een op somming van korte termijn doe len. 1. De grootste partij hoeven niet perse het college te vormen. Wel kan de grootste partij het voor touw nemen. Alle partijen moeten ook aan het beraad deelnemen. Het zou verder goed kunnen zijn, indien het uiteindelijk te vormen college ook belangrijke punten van de andere partijen probeert mee te nemen. Wij verwachten dat er door ons met elke partij een col lege gevormd kan worden. 1. Neen,dat vinden wij niet no dig. De gemeente Holten heeft twee wethouders en vier politieke partijen. Het ligt voor de hand dat de grootste partij initiatieven neemt en zoekt naar een coalitie, die ondersteund wordt door een meerderheid. Gemeentebelang ziet geen enkele reden om welke partij dan ook uit te sluiten van een coalitie. 2. In de afgelopen vier jaar zijn vanuit Den Haag steeds meer overheidstaken en ook budgetver antwoordelijkheden naar lagere overheden overgeheveld. Bete kent dit een stimulans voor de lo kale politiek? Op welk terrein wilt u als gemeentebestuurder nog meer te zeggen hebben? 2. De taken die naar de gemeente zijn overgeheveld, werken niet al tijd stimulerend vanwege de niet bijgeleverde financiële middelen. Meer beleidsvrijheid op het gebied van de Ruimtelijke Ordening zou gewenst zijn. 2. Dat zou een stimulans kunnen zijn. Echter de kabinetten van CDA en WD hebben de overheve ling misbruikt als bezuinigings maatregel. Ik zou meer te zeggen willen hebben over de besteding van specifieke uitkeringen. Daar kun je door allerei voorwaarden vaak niet goed goed inspelen op de plaatselijke problemen. Echte overheveling dus. 2. Natuurlijk is het een enorme stimulans als men meer budget- verantwoordelij heden overhevelt naar de gemeentes. Toch vinden wij dat het Rijk nog te vaak eenzij dig kort op diverse uitkeringen. Het Rijk zou de uitkeringen aan de lagere overheden moeten koppe len aan het bruto nationaal inko men. Verder zou de gemeente meer bevoegdheden moeten hebben be treffende zijn ruimtelijke ordening. 2. G.B. is er principieel voor dat het gemeentebestuur over royale bevoegdheden beschikt om rege lingen aan te passen aan de plaat selijke situatie. Om dat goed te doen zouden we met name meer bevoegdheden willen hebben om het terrein van ruimtelijke orde ning, daarbij denkend aan woning behoefte, industrieterrein en wo nen in het buitengebied. 3. Nu Bedrijventerrein De Haar II is volgebouwd, heeft Holten nieuwe ondernemingen weinig meer te bieden. In de plannen van de provincie wordt Holten ook niet als een speerpunt van econo mische bedrijvigheid gezien. In welke sectoren ziet u in Holten nog kansen voor nieuwe werkge legenheid en waar in het dorp is daar de ruimte voor? 3. Het tot nu toe gevoerde beleid is er op gericht bestaande bedrij ven expansiemogelijkheden te bie den. Uitbreiding in de administra tieve, danwel dienstensector, is ge wenst. De komende maanden zal gediscussieerd worden waar uit breiding van bedrijfsterrein zal plaatsvinden. Opgemerkt dient te worden dat 'wonen naast werken' steeds minder aanvaardbaar wordt. 3. In de recreatieve sector, de dienstverlening en het onderwijs zijn er volop mogelijkheden en daar moet een actief beleid op wor den gevoerd. Voor de Holtense be drijven moeten we uitbreidings mogelijkheden kunnen bieden en ook voor nieuwe kleinschalige en milieu vriendenlij ke bedrijven kan Holten met de goede verbindingen een prima vestigingsplaats zijn. Over de plaats van een nieuw be drijventerrein moeten we met de provincie in de slag. 3. Niet de provincie, maar de ge meente moet kunnen bepalen waar het nieuwe industrieterrein moet komen. Om werk en wonen te .scheiden, zou het nieuwe indus trieterrein buiten de kom moeten liggen, aan de andere kant van de 'S14 in het verlengde van de Haar 2. Het moet in eerste instantie te die nen voor de eigen industrie die wil uitbreiden, het eventueel saneren van de bedrijfjes in het buitenge bied en indien mogelijk het ver plaatsen van bedrijven uit de woonwijken. 3. G.B. vindt dat bestaande in dustrie ruimte moet krijgen om te groeien en dafastartende onderne mers in een te stichten bedrijven- gebouw moeten kunnen beginnen. Hiervoor is een nieuw industrie ter rein van ca. 10 ha nodig aan de overzijde van De Haar II aan de S14. Het moet nieuwe lichte 'scho ne' industrie en zakelijke dienst verlening aantrekkelijk worden gemaakt zich op dit terrein in Hol ten te vestigen. 4. Toerisme is voor Holten een belangrijke bedrijfstak en kan voor een deel het verlies van werkgelegenheid in industrie en detailhandel compenseren. Moet Holten het toerisme dus zoveel mogelijk stimuleren (golfbaan, openhouden Toeristenweg?), ook wanneer dit conflicteert met de belangen van het milieu en/of de landbouw? 4. Hier wordt gesuggereerd dat er sprake is van verlies aan werkge legenheid. Dit is onjuist. De bedrij ven in Holten zorgen voor meer werkgelegenheid vanwege de uit breidingen. Het toerisme is een be langrijke bedrijfstak voor Holten, die gestimuleerd moet worden. Uitbreiding hoeft niet direct te conflicteren met landbouw en mi lieu. Holten heeft als toeristische doelgroep 'de rustige actieve va kantieganger'. De sterke toeristi sche punten, natuur en rust, moge lijk versterken. 4. Het toerisme moet gestimu leerd worden. Dat mag niet conflic teren met de landbouw en zeker niet met het milieu. Conflicten moeten altijd ten gunste van het milieu worden opgelost. Gekozen moet worden voor toeristisch en recreatief medegebruik. Agrarisch gebied moet positief als agrarisch gebied bestemd worden. Strijdige activiteiten weren. 4. De WD heeft het toerisme al tijd gesteund. Niet voor niets heb ben wij een man in 'Holten promo tion'. Naar ons idee zou een golf baan stimulerend kunnen werken. Men moet dan wel hopen, dat de golfsport in Holland net zo popu lair wordt als in Engeland. Wij ver wachten beslist niet dat golf scha de zal brengen aan het milieu. 4. Holten is een toeristische ge meente en dat moet zo blijven. Dat vereist echter een aanpassing aan de eisen van de toeristen van de ja ren 90. Pas als de Gemeente de doelgroep heeft gedefinieerd - en dat moeten mensen zijn die Holten van 'nature' aantrekkelijk vinden - kan worden nagegaan of daar een golfbaan en een Toeristenweg in passen. Eerst dan is een afweging mogelijk. 5. We kunnen er niet omheen. Letterlijk en figuurlijk. De ver keerssituatie in de dorpskom schreeuwt nog steeds om een op lossing. Na fraaie rapporten van Hajema/Hofstra en Oranjewoud ligt er nu een plan van het advies bureau Witpaard. Is op basis daar van over vier jaar een veilig en vriendelijk centrum eindelijk rea liteit? 5. Het CDA zal er naar streven dat thans een oplossing wordt ge realiseerd. Dit zal, geredeneerd vanuit het individuele belang 'pijn' doen. Het algemeen belang zal moeten prevaleren. Di is de laatste kans om tot een oplossing te ko men m.b.t. de problematiek in de dorpskom en andere (woon)stra- ten. Dit is een verantwoordelijk heid voor de gehele raad. 5. In vier jaar kun je met een ge faseerde aanpak een heel eind ko men. Alles zal dan nog niet gereed kunnen zijn, maar een veiliger en vriendelijker centrum, dat moet te doen zijn. Een eerste vereiste is, dat het algemeen belang gediend wordt en eerder ingenomen stand punten objectief tegen gedane voorstellen worden afgewogen. 5. Wij hopen van ganser harte dat over 4 jaar de verkeersproble matiek tot het verleden behoort. Wij zijn het beslist niet eens met de voorstellen van Witpaard. Voor de WD is een weg ten noorden van de spoorlijn veiliger dan ten zuiden. De situatie Drostenstraat-Waag- weg zou ongeluksgevoelig kunnen worden. 5. Neen.G.B. gelooft daar niet in! Het onderzoek vinden wij onvol doende (een paar uur kentekenon- derzoek op donderdag 20 april 1989 en 14 dagen mechanische telling op twee plaatsen) en de plannen zijn miljoenen guldens te duur om binnen 4 jaar te realiseren. Wij vin den dat de feitelijke oplossing veel te lang duurt en dat andere wegen ingeslagen moeten worden. 6. De vorig jaar opgestelde Sportnota geeft aan dat het voor zieningenniveau op sportgebied in Holten vrij goed is. De toekomst van zwembad Twenhaarsveld blijft echter onzeker. Kunt u ga randeren dat Holten over vier jaar nog een eigen openluchtbad heeft? En wat zijn de vooruitzich ten voor de recreatiepias De Do meiaar tussen Holten en Markelo? 6. Het CDA onderschrijft de stel ling niet, dat de toekomst van het zwembad onzeker is. De wet Hygië ne en Veligheid Zwembaden stelt hoge eisen, deze zijn thans gereali seerd. Wanneer deze eisen worden aangescherpt ontstaat een nieuwe situatie. De Domeiaar wordt wel licht een recreatiepias met vele wa tersportmogelijkheden. Zwem men in een zwembad is en blijft een andersoortige watersportbezig heid. Ook in het kader van het toe risme vervult het zwembad een be langrijke functie. 6. Garanderen kun je iets nooit. Er is inmiddels goed werk geleverd door het tekort aanzienlijk terug te brengen. Wij zullen tot het uiterste trachten het bad open te houden, maar dat moet wel kunnen en is bovendien afhankelijk van de mate van gebruik. De Domeiaar is nog in een pril stadium maar kan voor zowel de Holtense burger als de recreant een prima uitbreiding van de voorzieningen zijn. 6. De WD denkt dat er behalve het voortbestaan van Twenhaars veld, ook de accomodatie voor de hockeyclub de aandacht verdient. Het college schuift de verhuizing van de hockey naar 't Vletgoor voortdurend voor zich uit. Een gunstige ontwikkeling van De Do meiaar zou wel eens gevolgen kun nen hebben voor Twenhaarsveld. Wij kunnen dan ook onmogelijk garanderen dat het zwembad er over 4 jaar nog zal zijn. 6. Op dit moment is geen garan tie te geven omtrent Twenhaars veld over vier jaar. In principe zou Holten een zwembad moeten heb ben dat, door te voldoen aan de ei sen van de Holtense bevolking en de toeristen van de 90er jaren, ge noeg bezoekers trekt voor een re delijke exploitatie. De Domeiaar. een kleine plas over een jaar of vijf, waarschijnlijk een grote in 2010, moet. samen met onze buurge meente Markelo met het oog op beider toeristische toekomst, ont wikkeld worden. 7. Met de belangstelling voor de plaatselijke politiek blijft het kwakkelen. Pas wanneer persoon lijke belangen in het geding zijn, trekt men massaal naar het ge meentehuis. Trekt u zich dat aan en zo ja, wat doet u om die betrok kenheid te vergroten? Zou voor bepaalde problemen (bijv. ver keerssituatie) de bevolking niet rechtstreeks kunnen meebeslis sen in de vorm van een referen dum? 7. In deze 'regeerperiode' is meer informatie naar de burgers ge bracht in de vorm van inlegvellen in het HN, h-a-h verspreiding e.a. Daarnaast zijn over belangwek kende onderwerpen informatie avonden en hoorzittingen gehou den. Of een referendum over dit on derwerp het meest geëigende mid del is, waag ik te betwijfelen. Bovendien hebben de politieke partijen ook als taak te zorgen voor een goede informatievoorziening t.b.v. hun leden. 7. Het stelt met teleur. Doordat er vaak op kleine dingen en indivi duele belangen wordt ingegaan (m.n. door de oppositie) wordt het oninteressant en worden wezenlij ke discussies te weinig gevoerd. De dicipline van de raadsleden op dat punt zou verbeterd kunnen wor den. Hoorzittingen, informatiea vonden zijn goede manieren om de bevolking bij zaken te betrekken. Een referendum zie ik niet als op lossing. 7. Wij betreuren het, dat de bur gerij weinig belangstelling toont voor het raadswerk. Aangezien de krant niet alles integraal kan opne men, heeft de burgerij niet altijd voldoende inzicht in de beweegre denen van de diverse partijen. Daarom hebben wij ook bij aanna me van het verkeersrapport er voor gepleit, dat er voldoende in spraakavonden gehouden moeten worden. De burgerij moet de eigen inzichten naar voren kunnen bren gen. - 7. G.B. vindt dat de democratie in een kleine gemeente als Holten vraagt om een nauw contact tus sen raadsleden en burgers, bv door ze bij lokale problemen op te zoe ken en te raadplegen. De houding van het gemeentebestuur moet meer klantvriendelijk zijn en min der bestuurlijk. Hoorzittingen en bezwaarschriften moeten snelle re acties van bestuurders krijgen. Een referendum is dan niet nodig. (zie verder pagina 13) HENGELO - Radio Oost brengt volgende week woensdag, op de dag van de gemeenteraadsverkiezingen, tussen 18.00 en 23.00 uur een extra uitzending. Tussen 19.30 en 20.45 uur wordt het programma wel onderbroken voor een live uitzen ding van de Europacup-wedstrijd PSV-Bayern München. Al voor het begin van deze wedstrijd hoopt de regionale omroep de eerste uitslagen uit de provincie te kunnen brengen. In alle grote gemeenten sta tioneert Radio Oost verslag gevers in de gemeentehuizen, die als eerste de uitslagen ho pen te brengen, afgewisseld met commentaren van lokale bestuurders. In de studio is professor dr. J.J.A Thomas sen voor het geven van analy ses. Hij is als hoogleraar poli ticologie verbonden aan de faculteit Bedrijfskunde van de Universiteit Twente. Naast de extra-verkiezings uitzending wil Radio Oost door een onderzoekbureau een opinie-peiling laten uit voeren in de provincie. Aan staande zaterdag, tussen 11.00 en 12.00 uur, maakt Jan Kikkert een programma waarin de vraag centraal staat of het gedrag van plaatselijke politici van invloed is op de uitslagen van raadsverkiezin gen. Te gast is'het programma is de heer Tops, die aan de universiteit van Delft promo veerde op dit onderwerp. Volgens Tops laat de kiezer zich bij het uitbrengen van zijn stem volledig leiden door ontwikkelingen in de landelij ke politiek. Sportcafé Maandagavond om vanaf 20.00 uur wordt in café La Deco in Hengelo het sportca fé opgenomen. Te gast in het sportcafé, dat volgende week dinsdag tussen 17.30 eh 18.00 uur wordt uitgezonden, zijn onder anderen de korfbal- bondscoach Ben Crum en In- grid Hopster uit Enschede, die deel uitmaakte van het Nederlands korfbalteam dat onlangs Europees kampioen werd. K- ma.tm vr. van 7.15-8,12-13,17-18u en elk heel uur nieuws to O LOSSER MARKELO ZWOLLE o 89 1 I 91 I I 93 95 I 1 I I ii 7 i 99 1 101 103 iiiiik 88 92 94 R2 R4 100 102 104 89.4 95.6 99.4 RADI01 za.9-13 en 17-18,zo 9-13 en 18-19u Komende maandag zal tijdens de vergadering van de Sportcommis sie de kandidaatstelling plaatsvin den voor de komende verkiezing van de sportcommissie, die op 9 april wordt gehouden. Er zijn ze ven kandidaten geaccepteerd: M.L. van Asselt (sv Holten), J.M. van Doominck (Wielervereniging), J. Hesse (De Noordpool). J.W. Klein Velderman (MAC de Holter- berg), G. Kolkman (Blauw Wit). J. Marsman (OKIA), J.A. Schuchard (Hockeyclub en Tennisclub). Het dagelijks bestuur van de Sportcommissie stelt voor de kan didatuur van W.A. J. ter Schure en J.M. van Doominck door sv Holten ongeldig te verklaren, daar elke vereniging slechts één kanidaat mag leveren. Van Doominck heeft dit besluit naast zich neergelegd, daar hij ook als kandidaat namens de Wielervereniging naar voren is geschoven. De kanditatuur van J.W. Klein Velderman namens de Bergruitertjes wordt om diezelfde reden afgewezen. Genaro Flores, Bolivia Gelukkig ontvangen we regelmatig dergelijke dankbetuigingen. Dat motiveert ons om door te strijden. Tegen oneerlijke processen, tegen poli tieke moorden, tegen marteling en doodstraf, tegen onmenselijke behandeling van medemen sen. Ons wapen is onze stem. De stem tegen het onrecht. U kunt ons steunen. Dat is nü hard nodig. Want de mensenrechten worden nog steeds in veel landen genegeerd. A AMNESTY INTERNATIONAL Sj- Met uw steun laten wij onze stem horen. Ik steun de strijd van Amnesty International voor vrijheid en rechtvaardigheid. 2404 Mijn naam: Adres: Postcode: Plaats: Ik word donateur voor f 47,50 per jaar. Stuur mij een acceptgiro. I Stuur mij eerst meer informatie over Amnesty International. Stuurt u deze bon naar: Amnesty International, Antwoordnummer 10840.1000 RA Amsterdam. Een postzegel is niet nodig.

Holtens Nieuwsblad | 1990 | | pagina 11