„Druk uitoefenen om achterstand in te halen Bekendmaking Nog geen borden bij Toeristenweg Dorpshuis loopt vol voor politici m (fteö Open doekjes voor toneelspel DAT Ouderen en gemeentepolitiek: HOLTENS NIEUWSBLAD 55 verkiezingen ARCADA/MONUTA UITVAARTVERZORGING IVN cursus in Markelo Belasting service Tienersoos Stekeligheden Aanleggen en ontsteken van een paasvuur Verkiezing Leden van de Gemeenteraad op 21 maart 1990 STEMMEN BIJ VOLMACHT Aanwijzing stemlokalen LANDINRICHTINGSWET TERINZAGELEGGING PLAN VAN TOEDELING DONDERDAG 8 MAART 1990 - Meer aandacht voor huisvesting van ouderen en subsidiering van acti viteiten waardoor ouderen hun achterstand kunnen inhalen. Ziedaar de twee belangrijkste suggesties die de plaatselijke ouderenbonden ANBO en PCOB de vier politieke partijen schriftelijk mededeelden als geheugensteuntje bij het opstellen van de partijprogramma's voor de komende gemeenteraadsverkiezingen. Veel concrete toezeggingen heeft mevrouw J. Kieboom-Akkerman bij de bestudering van die pro gramma's niet teruggevonden, maar vergeleken met vier jaar geleden vindt ze dat ze niet mag mopperen. „De kaders zijn er, nu de invulling nog.'r Als er één groepering is die zich de afgelopen jaren sterk geprofileerd heeft, dan zijn dat wel de oudere Holtenaren. Zowel de ANBO als de PCOB groeien in Holten als kool en laten ook ten gemeentehuize een eigen geluid horen. De oprich ting van de Stichting Welzijn Ou deren en het aanstellen van een part-time coördinatrice voor het ouderenwerk is in seniorenkringen met gejuich begroet. „Dat was ook wel het minste wat Holten kon doen" klinkt het echter strijdlustig. „Hoewel Holten in de provinciale top-3 van vergrijsde gemeenten zit, waren we een van de laatste gemeentes in Holten met zo'n ambtelijke kracht. Geen reden dus voor de gemeentepoli tiek zich op de borst te kloppen. Dit is nog maar een voorzichtig be gin. Ouderen vormen in ons land zowel qua opleiding als qua inko men een achterstal groep dus moeten wij de nodige aruk uitoefe nen om die achterstand in te ha len." Was het wat dat betreft (en gezien het kwart van de bevolking dat zich in Holten 55-plusser mag noe men) niet beter geweest een eigen politiek partij op te richten? Nee, vindt mevrouw Kieboom. „Daar zijn wij op tegen, net zoals we tegen een speciale partij voor vrouwen of voor jongeren zijn. Wij ouderen vormen een onderdeel van de totale gemeenschap en moeten dus binnen de bestaande partijen onze eisen verwezenlijken. We willen geen politiek stempel opgedrukt krijgen, maar dringen aan op een door de gemeente opge steld gestructureerd ouderenbe leid." Woningen Een van de allerdringendste be leidspunten is volgens de Holtense ouderenbonden huisvesting voor ouderen. En dan met name op plekken in de buurt van de dage lijkse voorzieningen. Op dat punt heeft de'overkoepelende stichting de bijna afgelopen collegeperiode B en W al flink achter de broek ge zeten. Toch is er nul komma nul be reikt. „Dat klopt" bevestigt mevrouw Kieboom. „Reden te meer voor de gemeente om bij elke woningtoe wijzing consequent na te gaan of er mogelijkheden zijn de woningen geschikt te maken voor ouderen. Daarbij denken we niet eens aan bejaardenwoningen, maar meer aan woningen die aan de verlan gens van ouderen kunnen worden aangepast. Dat kunnen ook be staande huurwoningen zijn. Inder daad was het zittende college niet erg gelukkig met de manier waar op wij hier steeds de aandacht op hebben gevestigd. Maar daar zul len ze toch aan moeten wennen. Wij willen zo vroeg mogelijk be trokken worden bij de plannen voor woningbouw om tijdig te kun nen adviseren. Die besluitvorming moet niet achter gesloten deuren plaatsvinden. Hoe meer openheid hoe beter. Van de vijf plekken die wij als mogelijkheden voor de bouw van seniorenwoningen heb ben aangewezen, is er niet een ver wezenlijkt. Waar de gemeente te maken kreeg met on willende parti culiere grondbezitters kan ik me dat voorstellen. En in het geval van de Dorpsschool kun je de gemeen te ook geen verwijten maken. Maar met name de lokatie van kleuter school Repelsteeltje aan de Schoolstraat was ideaal geweest voor huisvesting van ouderen. Je maakt mij niet wijs dat er voor de bouw van socio-woningen van de Lathmer geen andere plek in het dorp kon worden gevonden". Mevrouw Kieboom:„De kaders zijn er, nu de invulling nog". Hiermee berichten wij dat de uitvaartactiviteiten van de Arcada Groep zijn overgenomen en worden voortgezet door Monuta uit Apeldoorn. Tot de Arcada Groep behoren uitvaartcentra in Breda, Etten-Leur, Zevenbergen, Zundert, Hoogerheidc, Roosendaal, Enschede, Holten, Rijssen en het 'Heer Ivo Huis' in Leeuwarden. De uitvaartverzorgingsactiviteiten worden op ge bruikelijke wijze voortgezet onder de gezamenlijke naam van Arcada/Monuta. Indien u nadere informatie wenst gelieve u contact op te nemen met Monuta in Apeldoorn, Telefoon 055-276322. Een laatste vraag. Is de eis van een voorkeursbehandeling bij het weg werken van achterstanden voor ouderen niet in strijd met de wens om deel uit te maken van de totale gemeenschap. Krijg je met andere woorden zo niet een nog grotere versnippering van het aanbod van sociaal-culturele activiteiten? „Dat kan best, maar aan de andere kant kun je het sociaal-cultureel werk niet opzadelen met emanci patiewerk. En net zoals de vrou wen subsidies krijgen om achter standen in te halen, willen wij dat ook. Overigens is het best mogelijk dat SoCuWe de cursussen (bijvoor beeld geheugentraining, koken voor mannen, of ziekenverzorging) verzorgt. Het beleid moet zodanig zijn dat ouderen zo lang mogelijk zelfstandig kunnen blijven functio neren in de Holtense gemeen schap; bij voorkeur in de eigen leef- en woonomgeving". Wanneer de schijn niet bedriegt, loopt het tot Politiek Café omgeto verde dorpshuis maandag 12 maart vol voor de plaatselijke po litici. De lijsttrekkers Westerik (CDA), Dalhuisen (PvdA), Spijker (WD) en Rustebiel (Gemeentebe lang) kunnen rekenen op een volle bak wanneer zij hun plannen voor de komende vier jaar ontvouwen. Het initiatief van de Stichting voor Sociaal Cultureel Werk en het Holtens Nieuwsblad toont dus aan dat het (in ieder geval in ver kiezingstijd) nog wel meevalt met de belangstelling voor de plaatse lijke politiek. Afgelopen maandag al waren 75 van de 120 beschikbare kaarten ge reserveerd. Wie verzekerd wil zijn van een plaatsje kan tijdens kan tooruren een toegangsbewijs op halen bij het dorpshuis aan de Tuinstraat 2 (tel. 62755). Het Poli tiek Café is maandag vanaf 19.30 uur geopend, terwijl presentator Matthie Brands om 20.00 uur met zijn eerste ondervragingsronde be gint. Tot die tijd kunnen de aanwe zigen zich vermaken met de foto tentoonstelling over vijf jaar .ge meentepolitiek en hun mening ge ven over vijf stellingen die in de loop van de avond aan de orde ko men. De stellingen luiden: 1. De verkeersproblemen zijn over vier jaar opgelost. 2. De Toeristenweg moet voor ge motoriseerd verkeer worden afge sloten. 3. U bent bereid extra te betalen voor het gescheiden ophalen van huisvuil. 4. U vindt dat' er in Holten (op de Holterberg of de Zuurberg) een golfbaan moet komen. 5. Een referendum over belangrijke zaken (verkeer, milieu) vergroot de betrokkenheid van de burgers. Na de pauze kunnen ook de aanwe zigen in de zaal zich in de discussie mengen. Het college van burgemeester en wethouders van Holten zal voor lopig nog geen stappen onderne men om aan de voet van de Holter berg de automobilisten te wijzen op de (tijdelijke) afsluiting van de Toeristenweg aan Hellendoornse zijde. De gemeenteraad van Hellen- doorn zal komende dinsdag een raadsvoorstel behandelen, waarin wordt voorgesteld gedurende het broedseizoen van de korhoenders de Toeristenweg tussen 8 uur 's avonds en acht uur 's morgens voor het gemotoriseerde verkeer af te sluiten. Het Holtens college is een fervent tegenstander van de afslui ting. Men vindt de Hellendoornse maatregelen te eenzijdig en nau welijks onderbouwd met deugde lijke argumenten. In Holtens wil men het behoud van de koerhoen- der in een breder kader geplaatst zien, zoals de verbetering van het leefklimaat. Tevens vindt men het in het Holtense gemeentehuis al lesbehalve elegant, dat er vooraf geen overleg heeft plaats gevon den met het Holtense college, maar dat men de voornemens van Hellendoorn uit de krant heeft moeten lezen. „Gewoon een verkiezingsstunt, die plotseling haast om de weg af te sluiten", zo reageerde burgemees ter Van Rappard. De hoteliers op de Holterberg heb ben ook reeds aangekondigd be zwaar aan te tekenen tegen een tij delijke afsluiting omdat zij vrezen, dat de klandizie daardoor weg blijft. In Hellendoorn wordt dit protest niet als zwaarwegend op gevat, omdat de hotels ten allen tij de van een kant bereikbaar zullen zijn. Vooralsnog is B en W dus niet van plan borden te plaatsen, maar wil men via de gebruikelijke kanalen bezwaar aan tekenen tegen de maatregel. Volgens burgemeester Van Rappard is er goede kans, dat dit protest ook gewonnen wordt. „Een weg voor het verkeer afslui- ten mag uitsluitend uit oogpunt van de verkeersveiligheid. Zo'n verkeersmaatregel moet gemoti veerd gebeuren, en daar is naar onze mening hier geen sprake van". Tijdens de commissie gemeente werken bleek, dat er binnen de ge meente Holten toch ook stemmen opgaan om de weg tijdens het broedseizoen voor het verkeer 's nachts te sluiten. Het commissie lid Markvoort (PvdA) pleitte even eens voor een tijdelijke afsluiting. Op 28 april zijn de raadsleden uit genodigd voor een excursie in het broedgebied van de korhoender. Bij voldoende belangstelling or ganiseert IVN afdeling Markelo dit voorjaar weer een 'groene' cur sus, bestaande uit vijf lesavonden en een tweetal excursies. De lesavonden zijn gepland op maandag 19 maart, donderdag 29 maart, donderdag 5 april, maan dag 9 april en donderdag 19 april en worden gehoduen van 19.30- 21.30 uur in het IVN-centrum aan de Schoolstraat in Markelo. De ex cursies worden in overleg georga niseerd. De kosten bedragen 15, inclusief koffie. Opgave zo spoedig mogelijk, liefst voor 10 maart bij Joke Vosman, Worsinkweg 12 in Markelo, tel 05476-1450. De plaatselijke afdeling van het CNV houdt ook dit jaar weer voor haar leden een belastingszitting, die op donsdag 22 maart zal wor den gehouden in restaurant Vos man, aanvangde 19.00 uur. Om lang wachten te voorkomen is van te voren een afspraak maken zeer wenselijk. Men kan zich aan melden bij het adres Nagelhout straat 23, tel 62682 (na 18.00 uur). In het dorpshuis wordt elke dins dagmiddag een tienersoos gehou den. Van half vier tot vijf uur 's middags kun je in de kelder te recht. Wil je na schooltijd andere tieners ontmoeten, of verveel je je na schooltijd, dan kun je hier een kopje koffie of thee drinken, naar de radio luisteren, (computer)spel- letjes doen of huiswerk maken. Ben je als tiener nog nooit in de tie nersoos van het dorpshuis ge weest, dan kun je nu een kijkje ne men: de entree is gratis. Tijdens de eerstvolgende tiener soos, op zondagmiddag 18 maart vanaf drie uur, wordt een dart- stoernooi gehouden. De entree be draagt één gulden. En op donder dagavond 22 maart om zeven uur wordt een videofilm gedraaid; en- treekosten twee gulden per per soon. Alvorens de eerste spade in de grond gaat voor de reconstructie van het dorpscentrum, zullen er nog wel de nodige stekeligheden uitgewisseld worden tussen B W en Gemeentebelang. Dat bleek weer eens tijdens de gemeente- raadsveradering. Gemeentebelang heeft twijfels over de uitkomst van het verkeers- onderzoek en de daaraan verbon den conclusies Fraktievoorzitter Rustebiel hield bij behandeling van het raadsvoorstel, waarin aan vullend krediet gevraagd werd voor inspraak en voorlichting, het- college voor dat er in de ogen van GB slechts sprake is van voorlich ting en niet van inspraak, omdat de bevolking slechts kan kiezen tussen het aanvaarden of verwer pen van het gemeentelijk plan; op lossingen aangedragen vanuit de bevolking krijgen volgens zijn zeg gen geen kans. Burgemeester Van Rappard wees er op, dat het college pas ge loofwaardig overkomt als er aan de hand van conrete plannen wordt gewerkt. Rustebiel was evenwel niet van plan bakzeil te halen, ook niet nadat Harry Dul (CDA) in een emotioneel betoog probeerde hem op andere gedachten te brengen. De Buurtvereniging Schoolkring Dijkerhoek kan terugkijken op een geslaagde toneelavond, die zaterdagavond gehouden in het bonte Paard gehouden werd in sa menwerking met de toneelvereni ging DAT. Voorzitter Markvoort kon ruim 300 bezoekers welkom heten, die volop genoten van een vrolijke klucht, die met vaart en verve gebracht werd door acteurs en actrices van eigen bodem. In Herrie op de Hoeve draaide het allemaal op de boerenhofstede de Zonnehoeve. Op de hoeve van eigenaar Berend Graafland (Bertus Bronsvoort) en zijn zuster Dien (Ineke Bosman) komt elk jaar een leering van de landbouwschool wstage lopen. Dit jaar blijkt het een meisje te zijn, Karla (Erna Aaltink). De oude boe renknecht Tinus (Ilenk Pinkert) vindt het maar rare fratsen, een stadse deerne die Doer wil worden. De moeder van Karla, Liesbeth (Dinie Wechstapel) komt haar dochter opzoeken. Buurjongen Kees (Dirk Luggenhorst) vindt de stadse deerne best aardig, maar Jos (Erik Pinkert) wil daar een stokje voor steken. Janny de huis- houdtster (José Koopman) is er maar druk mee. Als er gedreigd wordt met boedelscheiding komt de notaris (Wilco Vlogtman) raad geven, maar dat pakt verkeerd uit. Dan komt Hermien (Anja Bronnik- reef) de grootste roddelaarster van het dorp persoonlijk poolshoogte nemen. Uiteindelijk komt het alle maal weer op zijn pootjes terecht. DAT kreeg na afloop een daverend applaus voor het getoonde spel, de rake typetjes en de goede tekst kennis. De regie was in goede han den van Bets Veneklaas en voor de ondersteuning zorgde souffleur Jan Pinkert. DOOR BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN, ONTHEFFINGEN E.D. 1. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN: - aan J. D. Vink voor bouw woning Raalterweg; - aan J. W. Jacobs voor plaatsen dakramen in woning Erve Joost 11 - aan J. Voogt/M. Sarink voor plaatsen dakraam in woning Nagelhoutstraat 57; 2. VERLEENDE KAPVERGUNNINGEN: - aan J. H. Weghorst, Postweg 60 (11 dennen 4 berken); - aan H. J. Kolkman, Oude Deventerweg 41 (1 beuk); - aanW. G. Bannink, Oude Deventerweg 8 (3 eiken 1 els); - aan H. M. Kettelarij, Kol weg 28 (1 boom). VOOR HET INWINNEN VAN INFORMATIE OVER DE ZAAK ZELF DAN WEL OVER EVENTUELE MOGELIJKHEDEN TOT HET INDIENEN VAN EEN BEZWAAR- OF BEROEPSCHRIFT KAN MEN ZICH WENDEN TOT DE AFDELING ALGEMENE ZAKEN TER GEMEENTESECRETARIE. Burgemeester en wethouders van Holten wijzen belanghebbenden er op, dat alvorens met de aanleg van een paasvuur wordt begonnen, de plaats van dat paasvuur moet zijn goed bevonden door de commandant van de brandweer. Het is daarom van belang zo spoedig mogelijk een verzoek tot het aanleggen en ontsteken van een paasvuur in te dienen bij Burgemees ter en wethouders van Holten, Smidsbelt 6, 7451 BL Holten. Het ver zoek moet uiterlijk op 2 april 1990 zijn ingediend, wil men in aan merking komen voor een ontheffing voor het ontsteken van een paas vuur. In het verzoek moet de plaats van het aan te leggen paasvuur duidelijk zijn omschreven. Bovendien moet in de aanvraag worden aangegeven onder wiens verantwoordelijkheid het paasvuur wordt gebouwd c.q. welke persoon aanspreekbaar is namens de paasvuurbouwers, indien overleg e.d. noodzakelijk of gewenst is. OPROEPGNGSKAARTEN De oproepingskaarten voor de verkiezing op woensdag, 21 maart a.s. zijn bij de kiezers bezorgd. De oproepingskaarten zijn aan de hand van de geautomatiseerde bevolkingsboekhouding door de gemeente Holten in eigen beheer ver vaardigd. In verband met de invoering van het nieuwe systeem is het niet uitgesloten, dat gegevens op de oproepingskaart niet juist zijn of onvolledig zijn. Men wordt verzocht hiervoor begrip te tonen. In het geval fouten in de namen en/of adressen worden geconstateerd wordt men verzocht dit te willen doorgeven aan de afdeling Bevolking ter gemeentesecretarie (tel. 6 16 66). GEEN OPROEPINGSKAART Wanneer geen oproepingskaart is ontvangen gelieve men kontakt op te nemen met de afdeling Bevolking ter gemeentesecretarie. Indien de oproepingskaart is zoekgeraakt kan in het stembureau, waar men zijn stem moet uitbrengen, een duplicaat-oproepingskaart worden verstrekt. De kiezer moet er rekening mee houden, dat de voorzitter van het stem bureau bevoegd is te verlangen, dat men zich kan legitimeren. Machtiging door overdracht van de oproepingskaart. De kiezer kan tot en met de dag der stemming zelf een andere kiezer machtigen voor hem/haar te stemmen door zijn/haar oproepingskaart aan de kiezer over te dragen. Een aangewezen gemachtigde moet in hetzelfde stemdistrict staan ingeschreven als de kiezer die de volmacht geeft. De gemachtigde kan de volmachtstem uitsluitend tegelijk met zijn/haar eigen stem in het stemdistrict waar hij/zij staat ingeschreven, uitbrengen. Een kiezer mag niet meer dan twee aanwijzingen ais ge machtigde aannemen. De volmachtgever is niet bevoegd de volmacht in te trekken of in per soon aan de stemming deel te nemen. Nadere inlichtingen worden ter gemeentesecretarie verstrekt. Stembureau I Stembureau II Stembureau III Oranjestraat Stembureau IV (Dijkerhoek) Stembureau V Stembureau VI lokaal Gemeentehuis, Smidsbelt hal Bejaardencentrum Diessenplas, Vrijheidslaan lokaal scholengemeenschap „De Marke", lokaal gebouw „Bethanië", Maatmansweg lokaal o.s.b. Kolschool, Kozakkenstraat lokaal o.s.b. Haarschool, Nagelhoutstraat Het stembureau in net Bejaardencentrum Diessenplas is bij de komende verkiezingen ingericht in de hal en niet meer in de recreatiezaal. De stembureaus in het Gemeentehuis (bureau I) aan de Smidsbelt en in het Bejaardencentrum Diessenplas (bureau II) aan de Vrijheidslaan zijn aangepast voor rolstoelgebruikers. Kiezers uit een ander stemdistrict dan I en II, die willen gebruik maken van de aangepaste stemhokjes dienen er zorg voor te dragen, dat hun oproepingskaart wordt omgezet in een „kiezerspas". Dit kan geschieden ter gemeentesecretarie, afd. Bevolking, uiterlijk tot op de vijfde dag voor de verkiezing (16 maart 1990). Dit is het zgn. stemmen in een stembureau naar keuze. Ruilverkaveling „LAREN" Kennisgeving ingevolge artikel 199, derde lid De Landinrichtingscommissie voor de ruilverkaveling „Laren" deelt u mede dat van 12 maart 1990 tot en met 11 april 1990 in het kantoor van de ruilverkaveling „Laren", Rengersweg 2 te Laren op werkdagen (behalve op zaterdag) 's morgens van 9.00 uur tot 12.00 uur en 's middags van 13.30 uur tot 16.00 uur voor ieder kosteloos ter inzage liggen de stukken bedoeld in artikel 196, tweede lid (plan van toedeling). Uiterlijk veertien dagen na de laatste dag waarop de stukken als bedoeld in artikel 196, tweede lid, ter inzage hebben gelegen, dus tot èn met 25 april 1990, kan iedere belanghebbende zijn bezwaren tegen het plan van toedeling schriftelijk indienen bij de Landinrichtingscommissie (adres: secretaris Landinrich tingscommissie voor de ruilverkaveling „Laren'Postbus 59, 7140 AB Groenlo). Laren, februari 1990 De Landinrichtingscommissie, G. J. Harkink, voorzitter Ir. L. J. S. Reinders, secretaris

Holtens Nieuwsblad | 1990 | | pagina 5