Kunst en cultuurkring Honderdste donateur Markelo als Mekka van letterdoeken ccoW 5*4* Jaaragenda WD ziet barstjes in nieuw kabinet sv Eendracht Aanvulling Groente en fruit Jo Junk in de Wippert HVG Holten op bezoek bij Müller CPB op reis ADVERTENTIES WERKEN OMDATZE GELEZEN WORDEN. OOK DEZE. Oliebollen in Dijkerhoek A. V/D NOORT O DONDERDAG 22 FEBRUARI 1990 HOLTENS NIEUWSBLAD Bloemen waren er vorige week woensdagavond voor mevrouw M.A. Wille, de honderdste dona teur van de Stichting 'Kunst en Cultuurkring Holten'. Mevrouw D.D. van Rappard, voorzitter van de stichting, over handigde haar de bloemen. „We zijn nog geen jaar geleden begon nen en we vroegen ons toen af of er belangstelling voor deze aktivitei- ten zou bestaan. We mogen nu con stateren dat het leeft in Holten", aldus mevrouw Van Rappard. Inmiddels is het aantal dona teurs al gestegen tot een kleine honderdtwintig. Een donateur be taalt tien gulden per jaar en krijgt dan twee gulden reductie per akti- viteit. Voor meer informatie over de stichting of één van haar aktivi- teiten kan men terecht bij de be stuursleden, de dames D.D. van Rappard, telefoon 6 36 61, Y.M. Lubberhuizen, telefoon 6 26 29 en C.M. Sijtsema, telefoon 6 23 01. Ook tijdens deze bijeenkomst, waarop mevrouw M.J. Haverman aan de hand van dia's en videofilm het een en ander vertelde over Dali, bleek de grote belangstelling van de Holtenaren: zo'n tachtig ge ïnteresseerden woonden deze avond bij. De lezingen over kunst en cul tuur startten vorig jaar april. Voor de eerste bijeenkomst bestond al een grote belangstelling. „Het en thousiasme stimuleerde ons tot de oprichting van een stichting en het organiseren van een aktiviteiten- cyclus", vertelt mevrouw Van Rap pard. Inmiddels hebben verschil lende lezingen plaatsgevonden en trad een figurentheater op. Voor dit seizoen staat er nog een aantal aktiviteiten op het pro gramma, zoals het bezoek op dins dag 6 maart, aan de overzichtstem toonstelling van Morandi, die ge houden wordt in Dusseldorf. Daar wordt per OAD-bus naar toe ge reisd, de vertrektijd is acht uur 's morgens en men hoopt 's avonds rond zessen terug te zijn. De bus reis kost dertig gulden per per soon, bij voldoende deelname. De toegangsprijs van de tentoonstel ling is daar niet bij gerekend. Ie dereen kan mee, men hoeft niet persé donateur te zijn. „We laten de deelnemers ook helemaal vrij; wie na de overzichtstentoontelling verder in het museum rond wil kij ken, kan zijn gang gaan. Anderen zullen misschien liever even win kelen in deze plaats". De andere nog te houden aktiviteiten in dit Mevrouw Wille werd in de bloemetjes gezet als honderdste donateur van de Kunstkring Holten. seizoen zijn een lezing van een schi- derijenrestaurateur, een lezing over Vincent van Gogh en een con cert. De bestuursleden zijn deze maanden al weer bezig met de akti viteiten voor het seizoen '90-'91. „Je moet daarmee ook vroeg be ginnen, anders kom jé niet rond. De afspraken met de personen die je wilt arrangeren moeten al maan den van te voren vastgelegd zijn. Eén afspraak hebben we inmiddels rond: de schrijver Midas Dekker komt volgend seizoen naar Hol ten". beeld. De onderwerpen en letters verschillen per streek". Tal van bezienswaardige proe ven van bekwaamheid zijn vanaf vrijdag in Eungs Schöppe te Luchtgeweer: klasse A: 1. G.J. Schuppert 166 punten; 2. W. Paalman 161 punten (5x10); 3. G. Koopman 161 punten (3x10); 4. G.H. Paalman 141 pun ten. klasse B: 1. E. J. Grootentraast 154 punten; 2. A. Paalman 152 pun ten; 3. J. Nijendijk 137 punten, klasse C: 1. E. Tromp 136 punten; 2. B. Tromp 128 punten; 3. G.J. van Aefst 126 punten. Luchtpistool: open klasse: 1. G.H. Paalman 182 punten; 2. G.A. Haverslag 175 punten (7x10); 3. H.J. Nekkers 175 punten (4x10); 4. H. Mulder 139 punten. GERARD ZONDERVAN waarde letterdoeken is niet goed in te schatten. MARKELO - Onderwijzer Gerard Zondervan (47) weet het zeker: "Markelo is het Mekka van de letterdoeken". Het bestuurslid van mu seumboerderij Eungs Schöppe kan het weten, want hij heeft zich met liefde in de schone kunst van het borduren van voorstellingen ver diept. Aan de vooravond van de grote tentoonstelling van letterdoe ken in Eungs Schöppe van vrijdag 23 februari tot en met zondag vier maart, zegt hij: "Markelo is één van de weinige plaatsen in het land waar letterdoeken nog gewoon aan de muur hangen bij particulieren. Elders zijn deze kleine kunstwerkjes allemaal in het bezit van verza melaars. Of ze hangen in musea". In Markelo begon het beteke nisvol borduren van doeken later dan in andere delen van het land. Gerard Zondervan: "Het is in Markelo pas laat op gang geko men. Het oudste doek stamt uit 1826. Rond 1870 begon het hier echt op te komen. Markelose doeken zijn vaak bruidsdoeken, geborduurd ter gelegenheid van De CPB afdeling Holten maakte donderdag 15 februari haar jaar lijkse uitstapje. Vanaf de Kandelaar reed de bus via Deventer en Apeldoorn naar Voorthuizen, waar de dames ge- tracteerd werden op koffie met ge bak. Via Leleystad ging het rich ting Enkhuizen. Bij de Westfriese flora in Bovenkarspel kwam men ogen en oren te kort om alles te be kijken. De bloembollententoon stelling stond in het teken van Egypte. Ook de concumenten- beurs met modeshow en veiling was erg in trek. Het geslaagde uit stapje werd besloten met een heer lijk diner in den Ham. De eerstvolgende bijeenkomst is op donderdag 22 februari om 20.00 uur in de Kandelaar. Het ééndags- bestuur zal deze avond verzorgen. Ook belangstellenden zijn van har te welkom. In het verslag van de gemeen schap van scholen is abusievelijk de naam weggevallen van de heer R. Leenders, adjunct directeur van de centrale onderwijsadministra tie van de OLM, die namens de OLM zitting had in de stuurgroep gemeenschap van scholen en even eens aanwezig was bij de perscon ferentie. een huewelijk. De initialen van het bruidspaar, de ouders en soms de grootouders werden dan ge noemd. Zo'n doek is een kleine stamboom.. De trap des ouder- doms is typisch Twents. Een uit beelding van het leven van 0 tot 100 jaar. Ook afbeeldingen van het huis en uit de tuin komen in deze streek veelvuldig voor. De herkomst van sommige afbeeldin gen is voor idereen eenm raadsel. Niemand weet waarom het wa pen van Amsterdam op veel Mar kelose letterdoeken is te vinden". Niet iedereen weet de waarde van letterdoeken goed in te schat ten. Een letterdoek uit 1692 werd eens gevonden als kleedje onder geraniums, wat het materiaal en de kleuren niet bepaald ten goede was gekomen. Als Zondervan over letterdoe ken praat is zijn woordenstroom haast niet meer te stuiten. "Vroe ger moest elk meisje kunnen let teren. Haar hele uitzet moest ge letterd zijn. dat wil,zeggen, moest van initialen zijn voorzien. Bor duren was indertijd een onder deel van de opvoeding van meis jes. Het was nodig om het linnen van eigen keurmerken te voor zien. Want het werd gebleekt op de dorpsbleek en dat was ge meenschappelijk bezit. Zo kon men elkaar doeken uit elkaar houden. Tussendoor borduurde men allerlei voorstellingen uit het dagelijks leven, ook gescheidkun- dige feiten en bijbelse voorstellin gen. De motieven werden zelf ontworpen, maar ook vaan van elkaar overgenomen". "Echte telpatronen kwamen pas rond 1&80. Ze werden door marskramers meegenomen. Maar de dames en meisjes bor duurden meestal naar een voor- Pas over een aantal j aren, zullen de effecten van de zogenaamde socia le vernieuwing van het derde kabi net pas zichtbaar worden, is de me ning van het tweedekamerlid Ro bin Linschoten. Hij hield maan dagavond in De Biester leden van de afdeling Bathem en Holten van de WD voor, dat het met de zoge naamde sociale vernieuwing, die door het nieuwe kabinet groots is aangekondigd, het wel eens heel anders uit zou kunnen pakken, dan nu wordt aangekondigd. De jonge WDer verwacht er weinig heil van en vroeg zich af, wat die sociale vernieuwing nu eigenlijk wel betekende. Zijn ervaring was, dat tot nu toe niemand zich daar van een concrete voorstelling kan maken. Linschoten voorspelde het kabi net op grond van de getalsverhou ding een lang leven, maar zag toch al de nodige barsten in de coalitie. Met name de overheersende rol die ook nu weer de CDA speelt, kan tot de nodige frustraties gaan leiding bij de coalitiepartner PvdA. Volgens Linschoten heeft het nieuwe kabinet een gezonde boe del aangetroffen. „De mensen kij ken weer met vertrouwen naar de toekomst. Het doemdenken van 1982, toen het eerste kabinet Lub bers (waarin de WD zitting had) aantrad, is geheel verdwenen". Hij had weinig waardering voor het initiatief van het nieuwe kabi net de koppeling van lopen en uit- De Nederlandse Bons vqan Platte landsvrouwen had voor de bijeen komst van 19 februari mevrouw A.H, Cossee van de Stichting Pro- pagande Groente en Fruit uitgeno digd, in samenwerking met C1000. Mevrouw Cossee vertelde over het werk van de Stichting en vertoon de de diaserie Mag het een ietsje meer zijn. Na de pauze gaf zij ge- bruiktips en recepten van bijzon dere groenten en vruchten. Aan de provinciale reis naar het Europse parlement en Straatsburg werd door drie leden van de afde ling Holten deelgenomen. Mieneke Bosschers bracht verslag uit van deze reis. Om de cursus zijdeschilderen te la ten doorgaan, moeten zich nog en kele deelneemsters aanmelden. De volgende bijeenkomst is op 14 maart. De heer Kraan uit Enter zal dan spreken over de historie van Twente. kering te herstellen. Volgens de stellige overtuiging van de WD is dat een regelrechte aanslag op marktpositie van het Nederlandse bedrijfsleven en stevent Nederland af op een onoplosbaar werkloos heidprobleem. Naar zijn mening dient niet al leen het werkloosheidprobleem te wordenaangepakt, maar moet ook het oneigenlijk gebruik van de WAO een halt toe worden geroe pen. Binnenkort zal de WD voor stellen doen aan de regering, de toeloop naar de WAO terug te drin gen en het uitkeringsgerechtenden mogelijk te maken met behoud van de WAO-uitkering te werken aan een terugkeer op de arbeids markt. De HVG Dijkerhoek hield dinsdag 16 januari j.l. haar eerste vereni gingsavond in dit nieuwe jaar. Tra ditioneel werden bij de koffie de oliebollen aangeboden. Presidente mevrouw W. J. Loorbach hield een meditatie naar aanleiding van de tekst uit het bijbelboek Richteren en wel Richteren 5 vers 7b; een tekst die de mensen tot opstaan oproept tegen onrecht en onder- drukking.Na de pauze was er een spelprogramma dat verzorgd werd door J. Bekkemens en G. Koop man. Onder het genot van een hap je en een drankje boog men zich over verschillende woordspelle tjes. Jo Junk, ofwel Joop Kolber is weer op het muzikale oorlogpad. Vrijdagavond 23 februari zal er in de Wippert een eerste optreden zijn met zijn nieuwe groep Theo's Bluesrock Club (TBC). Na een korte tournee met de Hei- nones werd het wat stil rond Joop Kolber. Hij hield zich o.a. bezig met het schrijven van nummer voor Normaal. Op dit moment is Joop Kolber presentator bij Radio Oost, waar hij het populaire jonge renprogramma Hard en Vierkant presenteert. Daarnaast presen teert hij voor Radio Oost op zater dag tussen 12 en 13 uur een kwar tier Streekpop^ Het optreden van Jo Junk begint om 20.30 uur. FEBRUARI: 23 februari: Drie koren concert in Herv. kerk; recreatief volleybal toernooi. 24 t/m 26 februari: Carnavalsweek einde en optocht. 26 februari: Raadsvergadering MAART: 1 maart: Begunstigersavond oud heidkamer. 2 maart: Klaverjassen SV Holten. 3 maart: MAC Endurorit; Postze- gelbeurs. 4 maart: Omloop van Holten. 10 maart: concert HGK m.m.v. De Troubadours uit Enschede. 12 maart: Politieke avond. 16 maart: Jaarfeest CJV De Vrien denschaar; lezing over restaura tie schilderijen bij Kunstkring 17 maart: dansavond Bonte Paard; Jaarfeest CJV De Vrienden schaar. 19 maart: Vergadering HHV 21 maart: Gemeenteraadsverkie zingen. 25 maart: Motocross op Zuurberg. 26 maart: Raadsvergadering 30 maart: Klaverjassen SV Holten. APRIL 4 april: Boomplantdag 7 april: Openbare les HMV in de Boschkamp. 9 april: Verkiezing sportcommis- sie; extra raadsvergadering. 18 april: Ethiopië-avond werk groep Dorkas. 21 april: Normaal en Peter Koele- wijn in Espelo; 15 jarig bestaan St. Paardrijden gehandicapten; Landelijke Bibliotheekdag. 23 april: inleiding over Vincent van Gogh bij Kunstkring; Raadsver gadering 27 april: Klaverjassen SV Holten. 30 april: Viering Koninginnedag; Optocht; Feest op Smidsbelt. MEI: 1 mei: Toneelavond Ouderen; in stallatie nieuwe gemeenteraad. 2 mei: Culturele avond t.b.v. Cana dese gasten. 4 mei: Herdenking gevallenen op Canadese begraafplaats; Stille tocht. 5 mei: Bevrijdingsdag; Bevrij dingsloop, Fietspuzzeltocht; Volksspelen, Bevrijdingsbal; Holterbergtoer- tocht. 7 mei: Farewellparty, gastgezinnen en Canadezen 8 mei: Bloemenactie Holtens Man nenkoor. 12/13 mei: Viering 100 jarig bestaan molen de Hegeman Dijkerhoek- /landelijke fietsdag. 13 mei: Havenzangers in Dijker hoek. 17 mei: Bloemenmarkt; receptie HMV i.v.m. 45 jarig bestaan; aan- komst Pieterpad Milieu-estafet te. 18 mei: Vertrek Pieterpad Milieu estafette. 20 mei: Mix-voetbal toernooi senio ren sv Holten. 26 mei: Straatvoetbaltoemooi 27 mei: Allard van Bruggen-toer- nooi 28 mei: Raadsvergadering JUNI 7 juni: Blij-dat-ik-rij-markt. 16 juni: Volleybaltoernooi Minto- nette 25 juni: Raadsvergadering JULI: 7 juli: Koningsschieten. 17 juli: Hoolter Avond 22 juli: Erwin-autocross 25 juli: Autocross 29 juli: Vakantiefietstocht. 31 juli: Hoolter Avond AUGUSTUS: 7 augustus: Hoolter Avond 11 augustus: Triathlon Holten. 14 augustus: Hoolter Avond 20 t/m 24 augustus: Zwemvierdaag- se Twenhaarsveld 21 augustus: Hoolter Avond 26 augustus: Motortoertocht Hol- terbergrit. 27 augustus: Raadsvergadering SEPTEMBER: 16 september: Kampioenscross jeugd op Zuurberg 20 september: Wijnfeest 22 september: Holterberg-Herfst- toer; trekkersiep. 23 september: Erwin-autocross; klassieker motortoertocht. 24 september: Raadsvergadering OKTOBER: 6/7 oktober: Nacht om Holten. 22 oktober: Raadsvergadering NOVEMBER: 3 november: HMV jubileumshow in sporthal 't Mossink. 9 november: Najaarsconcert Hol tens Mannenkoor. 26 november: Raadsvergadering DECEMBER: 17 december: Raadsvergadering; jubileum avond NBvP Holten. 21 december: Kerstconcert Hol tens Mannenkoor. 1991 JANUARI: 8 januari: Nieuwjaarsreceptie NBvP Holten. 12 januari: Gala-avond Fienpreu- vers. Leden van de HVG Holten bezoch ten 15 februari het nieuwe bedrijfs pand van Transportgroep A. Mül ler. Mevrouw Müller ontving de da mes in de kantine van het bedrijf. Zij vertelde dat het bedrijf door heel Europa werkzaam is. Daar naast is er een taxi en begrafenis onderneming. Onder leiding van mevrouw Müller en mevrouw Riet berg werd een rondgang gemaakt om het imposante bedrijf te be zichtigen. Ook waren er nog inte ressante foto's te zien. Tot slot kon in een gezellig samenzijn met de fa milie Müller vragen worden ge steld. De eerstvolgende bijeenkomst is op 1 maart, samen met de Ger. Vrouwenvereniging. Spreekster is mevrouw Waardenburg-Trip die zal spreken over huisvrouw zijn in deze tijd. TEGELZETBEDRIJF TEGELHANDEL Steeds de nieuwste: wandtegels 9 vloertegels 9 plavuizen Profiteer nu, alleen deze week 10 tot 15% korting op alle sanitair. Alles a contant. Bouwstraat 35, Rijssen, tel. 05480-1 33 8 Geldig op: donderdag, vrijdag en zaterdag 9* Volop vers verkrijgbaar: BataVia Blonde Frisee Malta- Batavia Rouge Hollandse aardappelen CherryTomaten kasandijvie Raapstelen Courgette Lollo Rosso Snijbonen

Holtens Nieuwsblad | 1990 | | pagina 6