Gemeente kan veel doen voor plaatselijke agrariërs verkiezingen Diessenplas bewust met energie bezig YitMo Uit buiten Holten CDA-vrouw Willy Beldman-Wegstapel: Landelijke primeur voor Holten HOLTENS NIEUWSBLAD 55 55 Wegwijzer informeert over tal van regelingen Plan Dikke Steen gaat door Tuinonderhoud NBvP Dijkerhoek Spreekuren t.b.v. woningzoekenden 'Verkiezing van de leden van de gemeenteraad Holten Beperking uitgifte verzoekschriften Stemmen bij volmacht Stemmen in een stembureau naar keuze van de kiezer DONDERDAG 15 FEBRUARI 1990 Mevrouw W. Beldman- Wegstapel staat op een vijf de plaats op de plaatselijke CDA-verkiezingslijst. Een plaats in de gemeenteraad zou er in kunnen zitten. Zelf thuis in de agrarische wereld, geeft ze aan, wat, op plaatselijk niveau, voor de agrariërs gedaan kan worden. „Maar in de raad zit je er natuurlijk niet al leen voor de agrariërs, maar voor de hele Holtense gemeenschap", benadrukt Willy Beldman, die samen met haar man aan de Oude Stationsweg een rundvee- en varkenshouderijbedrijf runt. Via de landbouworganisaties waarin ze aktief is, kwam ze in de plaatselijke politiek terecht. Een aantal jaren geleden werd ze lid van het CDA. „Toen de lijst samen gesteld werd, heeft men mij ge vraagd. Ik heb wel eerst even over legd met mijn man of ik het al dan niet doen zou". Inmiddels staat ze dus op de lijst. „Voor de gemeente politiek vind ik het erg belangrijk dat er ook mensen van buitenaf meedoen. En van belang is ook dat er vrouwen meedoen". Ze koos voor het CDA onder an dere omdat dat een partij is met een christelijke achtergrond. „Ik heb altijd CDA gestemd en dan kies je daar toch voor". Een belangrijk punt in de ge meentepolitiek vindt ze het in stand houden van de Holtense bui tengebieden. „De agrariërs zijn toch de landschapsonderhouders. Vooral op landelijk en Europees gebied worden ze aangepakt door middel van belemmeringen zoals de mestwetgeving en dergelijke. Voor de plaatselijke agrariërs kan de gemeente veel doen, zoals een vlotte afwerking van bouwvergun ningen, hinderwetvergunningen en dergelijke. Ik denk niet dat de gemeente moeilijk moet doen. Zo iets is natuurlijk wel per geval ver schillend. De gemeente heeft van zelfsprekend ook haar regels en moet voldoen aan de landelijk ge stelde eisen. Toch is het voor de agrariërs erg belangrijk dat de ge meente meewerkt". 'Kerels' Willy Beldman-Wegstapel heeft er varing met verschillende organisa ties. Binnen deze organisaties volgde ze verschillende kadercur sussen. Zo is ze voorzitter van de Bedrijfsverzorgingsdienst Sal- land, de CVAB. Deze dienst zorgt voor vervanging als boer of boerin door ziekte of een ongeval uit de Alle kleine beetjes tellen. Met die gedachte in het achterhoofd is verzorgingstehuis De Diessenplas vorige week begonnen met een zes weken durende energiebespa ringscampagne. Nadat in de afge lopen jaren op technisch en orga nisatorisch gebied al tal van be sparende maatregelen zijn geno men, is nu de beurt aan medewerkers en bewoners om het verbruik nog verder omlaag te krijgen. Extra stimulans voor het Holtense tehuis is dat de op brengst van de actie mag worden aangewend voor bijvoorbeeld personeelslasten. En hoewel de besparing via deze actie maxi maal zo'n tienduizend gulden is, kreeg de start toch een extra fees telijk tintje. De Diessenplas is het eerste ver zorgingstehuis in Nederland dat meedoet aan een proefproject van de SVEN (Stichting Voorlichting Energiebesparing Nederland). Be doeling is om veel meer verzor gingstehuizen te motiveren. Ge dragsverandering bij medewer kers en bewoners kan immers een besparing van vijf procent op de energiekosten opleveren. Blijkt deze aanpak succesvol, dan wil de SVEN ook het bedrijfsleven op die manier benaderen. Voor wat be treft de gemeente Holten kon wet houder H.J. Westerik, die in zijn functie als loco-burgemeester de actie officieel "openfïetste" al mee delen dat "op niet al te lange ter mijn de resultaten van een onder zoek naar gemeentelijke mogelijk heden tot energiebesparing be kend zullen zijn. Aan de hand van dit door Ingenieursbureau Tebo- din uit Hengelo uitgevoerde onder zoek kan Holten aan de gang met een eigen energiebesparend be leid. Niet nieuw Voor de Diessenplas is energiezui nig bezig zijn niet nieuw. In het af gelopen decennium is veel geïnves teerd in isolatie van muren en het dak, in dubbele beglazing, de aan schaf van een energiezuinige hoog rendementketel, het isoleren van verwarmingsbuizen en het aan brengen van energiezuinige ver lichting. Bovendien zijn er organi satorische maatregelen getroffen die ook besparend werken. Resul taat is dat er anno 1990 jaarlijks 111 duizend kubieke meter gas minder wordt verbruikt dan tien jaar eerder, hetgeen een besparing van f 54 duizend per jaar betekent. Trekje daar de investeringskosten vanaf, dan houdt de Diessenplas altijd nog f 22 duizend per jaar over. En hoewel de in 1986 budgetfinan ciering bij de verzorgingstehuizen voor directeur E.A. Postma wel wat eerder had mogen komen, zo dat hij wat meer financieel voor deel had gehad van zijn vooruit strevend energiebeleid, scheelt dat toch altijd een slok op een borrel. Kijken we naar het elektriciteits verbruik, dan worden de cijfers vertekend door het aanbrengen van betere verlichting in de gan gen, de automatische deuren en een lift voor de bewoners. Maar ook daar is sprake van een (gering) la ger verbruik. Al met al gebruiken de Diessenplas-bewoners per per soon per dag f 3,60 aan energie. Kleine dingen Door een themagewijze aanpak per week wil de Diessenplas samen met de SVEN nu ook bewoners en medewerkers motiveren zo zuinig mogelijk met energie om te sprin gen. „Het gaat om kleine dingen" weet Postma. „Bijvoorbeeld de te levisie of een lamp uitdoen wan neer je gaat koffie drinken in de ontmoetingsruimte. Probleem is natuurlijk dat onze bewoners geen eigen afrekening meer krijgen van hun energieverbruik. Maar ik ge loof wel dat ook zij bezorgd zijn voor de toekomst en mee zullen doen aan deze actie. We proberen ze via het huisorgaan en speciale bulletins op de thema's te attende ren. Ook de medewerkers zijn ent housiast, temeer daar ze verschil lende tips ook in hun eigen huis houden kunnen gebruiken. Zo heeft een dergelijke energiecam pagne een veel grotere uitstraling dan ons tehuis alleen." running is. „Mooi werk, sociaal werk", zegt ze er zelf van. Binnen de CVAB is ze ook voorzitter van de commissie voor meewerkende vrouwen en agrahulp. Verder is ze lid van de Holtense afdeling van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen. Op de boerderij geeft ze melkles (het is onder andere haar taak om twee keer per dag de koeien te mel ken) aan leerlingen van de lagere en middelbare landbouwschool. „Als ik inderdaad in de raad kom, zal ik van het boerenbedrijf wel eens een middagje vrij moeten ne men. Maar met alle bestuurswerk is het zo, als het gezin er niet ach terstaat, hoef je er niet aan te be ginnen. Mijn man en de kinderen staan hier helemaal achter. Mijn dochter bijvoorbeeld reageerde met 'Mam, dat-kunnen vrouwen net zo goed als kerels'". Binnen enkele weken zal de aangekondigde Wegwijzer van de afdeling Sociale Zaken van de ge meente Holten verschijnen. In bégrijpelijke taal worden in het I kort de belangrijkste regelingen omschreven, die van belang kun nen zijn voor mensen met een mini mum inkomen. In de Wegwijzer is I ook de nieuwe Sport- en subsidie regeling opgenomen. Volgens wethouder Wim Dalhui- sen is het boekje niet bedoelt om volledig uitleg te geven over alle subsidies en regelingen, maar wil het een hulp wijzer zijn om mensen op allerlei mogelijkheden te atten deren, waarna door de afdeling So ciale Zaken van de gemeente nade re informatie kan worden ver strekt. Het boekje zal niet alleen huis aan huis worden bezorgd, maar ook vekrijgbaar zijn aan de balie van het gemeentehuis. Tevens zullen er exemplaren te vinden zijn in de openbare bibliotheek en bij de af deling Sociale Zaken. De omstreden woonwagenlokatie Kerkhofsweg is nu definitief van de baan. Het college van burgemees ter en wethouders heeft ondanks de afwijzing van Gedeputeerde Staten over het voorbereidingsbe- sluit plan Dikke Steen besloten, door te gaan met het ontwikkelen van plannen voor een woonwagen lokatie, gecombineerd met de bouw van tien woningen op het ter rein naast de fabriek van Müller aan de Rijssenseweg. Volgens B en W is de afwijzing van GS niet zodanig geformuleerd, dat alle kansen bij voorbaat zijn verke ken en kan met succes via de ver lengde procedure alsnog een goe- keurinsbesluit worden aange- Loco-burgemeester H.J. Westerik kreeg de gelegenheid zijn imago als milieuwethouder nog eens op te poetsen. Op pure spierkracht wekte hij de stroom op voor de de verlichting van de tekst: "Wees zuinig op energie". Deventer Schouwburg Mary Dresselhuis is op vrijdag 16 februari te bewonderen in de come- die Cocktailuur, samen met Ton Lensik, Ramses Shaffy en Marloes Fluitsma. In het kader van het festival De lange Adem op zaterdag 17 februa ri Ierse Folkmuziek. Voor de jeugd van 3-7 jaar is er op zondagmiddag 18 februari, 14.30 uur een voorstelling van de groep Theater na water. Jarigen hebben gratis toegang en voor iedereen is er ranja. Hexa/Fysica is een voorstelling van de Stichting Dansproductie. Te zien op dinsdag 20 februari. Het cabaret Zak As brengt op woensdag 21 februari het program ma De Nationaal Kampioen. Donderdag 22 febuari: Richard 11 van Willliam Shakespeare in een moderne uitvoering naar vertaling van Gerrit Komrij. Vooraf om 19.00 een inleiding op de voorstelling. Vrijdag 23 februari speelt het Ver- di-Quartett en op zaterdag 24 fe bruari komt marine Bijl. Inlichtingen: 05700-11500 Schouwburg Lochem Het Mechels Miniatuur Teater speelt op zaterdag 17 februari Kees de jongen, naar het gelijknamige boek van Theo Thijssen. De fluitiste Berdien Stenberg brengt op zondag 18 februari, aan vang 14.30 uur haar muzikale show Amour pour Amour. Een gevarieerd dansprogramma wordt op donderdag 22 februari ge bracht door Introdans. Inlichtingen: tel. 05730-51081 Rijksmuseum Twenthe Tot en met 11 maart brengt het Rijksmuseum Twenthe in Ensche de de jaarlijkse expositie in samen werking met de academie voor beeldende kunst AKI. "Achter het Beeld" wil iets laten zien van het ontstaansproces van kunstwerken en van de gedachtengang van de elf deelnemende kunstenaars, al len docent aan de AKI. Deelne mende kunstenaars zijn: Marlies Appel, Charl van Ark, Frank Bo- link, Helèn Frik, Tj abele Heier, Hans Hovy, Arno Kramer, Lon Robbé, Arie Stronks, Klaus Ver- steegen en Henk van Woerden. Op de laatsgehouden bijeenkomst van de NBvP Dijkerhoek stond het onderhoud van de tuin centraal. Daarvoor was een deskundige van de Tuinbouwschool uitgenodigd die de dames vooral op het belang van het 'snoeien van bomen en struiken wees. Aan de hand van te keningen sprak hij ook over het in richten van een tuin. Dat iedereen geboeid was, bleek uit de vele vra gen die de aanwezigen vervolgens op de inleider afvuurden. De vol gende bijeenkomst is op dinsdag 6 maart, wanneer een kleurendes- kundige zijn verhaal houdt. Door burgemeester en wethouders verleende vergunningen, ontheffingen e.d. 1. Verleende bouwvergunningen: - aan J. G. Bolink voor bouw garage en carport bij Erve Joost 15; - aan H. J. Markvoort voor bouw stal bij Beusebergerweg 45; 2. Verleende kapvergunnlngen: - aan B. J. Boode, Okkenbroekseweg 4 (afzetten houtwal); - aan J. Jansen, Maneschijnsweg 9 (3 eiken); - aan G. Vrugteveen, Borkeldsweg 10 (14 bomen); - aan B. Cubuk, Oranjestraat 39 (lindeboom); 3. aan Orgelcommissie Geref. Kerk toestemming verleend t.b.v. houden bezaar; Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of be roepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. In verband met omstandigheden zijn de spreekuren voor woning zoekenden vastgesteld op maandag- en woensdagmorgen van 8.30 uur tot 10.30 uur. Op voornoemde dagen kunt u informatie inwinnen omtrent inschrijving als woningzoekende afdeling Sociale Zaken. Ter inzagelegging geldige lijsten van kandidaten De voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van de raad van de gemeente maakt bekend dat de geldige lij sten van kandidaten voor de aanstaande verkiezing van de leden van de gemeenteraad, met vermelding van de daaraan toegekende nummers en - in voorkomend geval - de aanduidingen van de politie ke groeperingen, ter secretarie van deze gemeente voor een ieder ter inzage heeft gelegd. De burgemeester van Holten maakt bekend, dat voor de op 21 maart 1990 te houden verkiezing van de leden van de raad van de gemeen te Holten door een kiezer twee (2) verzoeken om bij volmacht te mogen stemmen mag worden aangenomen. De gemachtigde ontvangt een volmachtbewijs en dient de vol- machtstem tegelijk met zijn eigen stem uit te brengen. Het vorenstaande betekent, dat de kiezer geen gemachtigde kan aanwijzen, die woonachtig is buiten de gemeente Holten. De burgemeester van Holten maakt bekend dat het bij de aanstaan de verkiezing van de leden van de gemeenteraad een kiezer toege staan is bij volmacht te stemmen. Daarbij gelden de volgende bepa lingen. A. Machtiging op schriftelijke aanvraag 1Ter secretarie van deze gemeente zijn kosteloos verkrijgbaar de formulieren voor de verzoekschriften om bij volmacht te mogen stemmen. 2. Het verzoekschrift moet uiterlijk op de veertiende dag voor de dag van de stemming, dus voor of op 7 maart 1990 door de kiezer worden ingediend bij de burgemeester van de gemeente, waar hij op de dag der kandidaatstelling (6 febr. 1990) in het kiezersregister is opgenomen. 3. Het verzoek wordt niet ingewilligd wanneer aan de verzoeker is toegestaan in een stembureau naar zijn keuze aan de stemming deel te nemen. 4. Hij die zich bereid heeft verklaard als gemachtigde op te treden, moet op de dag der kandidaatstelling als kiezer zijn geregistreerd. 5. Bij inwilliging van het verzoek ontvangt de gemachtigde een volmachtbewijs. Hij dient de volmachtstem tegelijk met zijn eigen stem uit te brengen. B. Machtiging door overdracht van de oproepingskaart 6. De kiezer kan ook, in plaats van een verzoekschrift in te dienen, na ontvangst van zijn oproepingskaart, tot en met de dag der stemming, zelf een andere kiezer machtigen voor hem te stemmen, door zijn oproepingskaart aan die kiezer over te dragen. 7. Een op deze wijze aangewezen gemachtigde moet op de dag der kandidaatstelling (6 februari 1990) in hetzelfde stemdistrict staan ingeschreven als de kiezer die de volmacht geeft. 8. De aldus gemachtigde kan de volmachtstem uitsluitend tegelijk met zijn eigen stem, in het stemdistrict waar hij staat ingeschreven, uitbrengen. Een kiezer mag niet meer dan twee aanwijzigingen als gemachtigde aannemen. De volmachtgever is niet bevoegd de volmacht in te trek ken of in persoon aan de stemming deel te nemen. De burgemeester van Holten maakt bekend dat het bij de aanstaan de verkiezing van de leden van de gemeenteraad een kiezer toege staan is zijn stem uitte brengen in een stembureau naar keuze. Daar bij gelden de volgende bepalingen. A. Schriftelijk verzoek 1Ter secretarie van deze gemeente zijn kosteloos verkrijgbaar formulieren voor verzoekschriften om in een stembureau naar keuze aan de stemming te mogen deelnemen. 2. Het verzoekschrift moet uiterlijk 14 dagen voor de dag van de stemming, dus uiterlijk op 7 maart 1990, door de kiezer worden ingediend bij de burgemeester van de gemeente, waar hij op de dag der kandidaatstelling (6 februari 1990) in het kiezersregister is opgenomen. 3. Het verzoek wordt niet ingewilligd indien aan de verzoeker is toegestaan bij volmacht te stemmen. 4. Bij inwilliging van het verzoek wordt de beslissing gesteld op de oproepingskaart, die daardoor wordt omgezet in een kiezerspas. B. Mondeling verzoek 5. Na ontvangst van zijn oproepingskaart kan de kiezer ook, in plaats van een schriftelijk verzoek te doen, zich onder overlegging van zijn oproepingskaart vervoegen ter secretarie van de gemeente, waar hij op de dag der kandidaatstelling (6 februari 1990) in het kiezersregister is opgenomen, om deze te doen omzetten in een kiezerspas. Dit kan geschieden tot op de vijfde dag voor die van de stemming, dus uiterlijk op 16 maart 1990. Een kiezer die in het bezit is van een kiezerspas, kan zich ter uitoefe ning van zijn kiesrecht aanmelden in een stembureau van zijn keuze binnen de woongemeente. Nadere inlichtingen worden ter gemeentesecretarie verstrekt. Holten, 12 februari 1990 De burgemeester voornoemd, W. L. F. C. van Rappard.

Holtens Nieuwsblad | 1990 | | pagina 5