Les sterrenkijken hèt succes bij Open Huis Winkelen Zakendoen Bouwers van boakens begraven strijdbijl H 7 Cursus Land en Volk bij Dagmavo Kerkdiensten Medische diensten van dag tot dag HQITENS NIEUWSBLAD Uit het politierapport BERICHT STICHTING WELZIJN OUDEREN Burg stand Gevonden voorwerpen Burgerlijke stand Gezinsdienst HfYJI Postzegel ruilbeurs op 3 maart BOLSENBROEK MARKELO ~7 OPELe Bejaardensoos speelt bingo DONDERDAG 15 FEBRUARI 1990 Het mannetje in de maan werd niet ontdekt via een van de teleskopen, maar wel twinkelende sterren. Op 6 februari hield de politie een snelheidscontrole in de Oranje straat. In anderhalf uur passeer den er 480 motorvoertuigen. 10% reed te snel en de chauffeurs liepen dus tegen een bekeuring op.De hoogst gemeten snelheid bedroeg 74 km per uur. Toen de IJsselmij aan de Russen- dijk koperdraad wilden verwijde ren van een niet meer ingebruik zijnde bovenleiding, bleek dat an dere lieden hun reeds voor waren geweest. Ongeveer 700 kg draad werd onbevoegd weggenomen. Vermoedelijk is de diefstal ge pleegd op of omstreeks 29 januari. Getuigen die menen iets verdachts gezien te hebben en die nog niet door de politie zijn gehoord, wor den verzocht contact op te nemen met de Holtense politie. In de nacht van 9 op 10 februari werd een bromfietser bekeurd, om dat hij te veel alcohol had genut tigd. Met een transactie van f 200,- op zak kon hij huiswaarts keren. Hetzelfde feit pleegde in de nacht van 10 op 11 februari een automobi list uit Lochem. Deze meende ech ter de blaastest te moeten sabote ren, waarna werd besloten om een bloedproef af te laten nemen. Of dat voor de betrokkene gunstiger afloopt waagt de politie te betwij felen. Op 10 februari botsten een auto een trekker met aanhangwagen op elkaar op de kruising Oude Deven- terweg-Vonderschottenweg. Door de laagstaande zon zag de autobe stuurder de van rechtskomende tractor te laat en botste met kracht tegen de aanhangwagen. De auto was total loss en de aanhangwagen werd ernstig beschadigd, doch per soonlijke ongelukken deden zich gelukkig niet voor. In het afgelopen weekend werden enkele vernielingen aangericht bij een pompstation aan de AI. Zo werd een glazen deur ingetrapt en deed men een poging om een con doomautomaat open te breken. Op zondag 18 februari is er in de Ned. herv. kerk een Gezinsdienst met avondsmaalviering. Het thema is: Met zorg omring. Voorganger is ds. W. Vons. De dienst begint om 10.00 uur. Kinde ren die alleen gaan, worden om 09.40 uur bij de Dorpsschool ver wacht. Mwen dient het liedboek mee te brengen en in de kerk zo veel mogelijk vooraan op de stoe len te gaan zitten, zodat de kinde ren alles goed kunnen volgen. Alsof het speciaal geprogram meerd was voor het Open Huis van de Scholengemeenschap Hol ten trok vrijdag tegen de avond de bewolking weg konden de honder den belangstellenden 's avonds met eigen ogen, of met behulp van een van de drie telescopen, die op gesteld stonden in de tuin van de school naar een fraaie maansver duistering of een blik werpen op de sterren aan het firmament. Een uitleg van een van de 'studenten' sterrenkunde of de docenten Hel- mer en Hei jders zorgden voor enig wegwijs, terwijl op de aangeslo ten computer, die opgesteld was in de gang men de sterren nog in een andere gedaante kon bewon deren. Ongetwijfeld was de 'les' in ster renkunde, het succesnummer van de avond. Sinds een jaar zijn de les sen sterrenkunde weer terug van weggeweest. Niet als examenvak maar in combinatie met het vak in formatica. Veertien leerlingen van de vierde klas atheneum volgen dit jaar de lessen. Hoofdmoot voor de toekomstige leerlingen en hun ouders was toch wel de voorlichting in de verschil lende vakken en de inleiding door rector Minderhoudt. In de verschillende talen werden demonstratielessen gegeven. De leerlingen van de lessen Latijn we zen de weg naar hun vak, gekleed in klassieke toga. In het scheikun de lokaal konden de toekomstige 'brugpiepers' kennis maken met een aantal verbluffende scheikun- deproeven. Het schoolorkest, dat elk jaar weer aangevuld wordt met niet muzikaal talent zorgde in de aula voor een onderhoudend mu ziekje. De dagmavo voor volwassenen in sproken over het thema Land en Holten organiseert dit voorjaar Volk, mede met het oog op de Eu- een aantal bijeenkomsten over het ropese eenwording. thema 'Land en Volk', waarbij aan dacht wordt geschonken aan de cultuur en het leven (in het bijzon der dat van de vrouw) in verschil lende landen. Er zijn een zestal bij eenkomsten gepland, die gehou den worden in dorpshuis De Bosc hkamp. Belangstellenden kunnen zich tot uiterlijk donderdag 22 februari aanstaande opgeven bij Hannie Schipper, telefoon 05483 - 6 15 93, of op de woensdagmorgen van tien uur tot half twaalf in lokaal 5 van De Boschkamp. De dagmavo voor volwassenen maakt al een paar jaar gebruik van de mogelijkheid om in een aantal extra bijeenkomsten de positie van de vrouw nader te belichten. In de komende maanden wordt ge- Engels: Tijdens de eerste twee bij eenkomsten, op de dinsdagmor gens 20 en 27 maart van half negen tot tien uur, staat Groot-Brittanië centraal. Ter sprake komt onder andere de Engelse geschiedenis, de diverse bevolkingsgroepen, het on derwijs, de godsdienst en de poli tiek. Aardrijkskunde: Op de donderda gen 5 en 12" april, 's morgens van kwart over tien tot kwart voor twaalf, wordt aandacht geschon ken aan het leven in landen in Oost-Europa en in een ontwikke lingsland. Frans: Het Franse aspect komt aan bod op de woensdagmorgens 23 en 30 mei van kwart over tien tot kwart voor twaalf. Gesproken wordt onder andere over de diverse Franse .dialecten. De bijeenkomsten worden geleid door docenten Engels, aardrijks kunde en Frans. De voertaal is Ne derlands. Het minimum aantal deelnemers per onderdeel is tien, het maximum vierentwintig; be langstellenden kunnen voor meer dere onderdelen inschrijven. Voor deze gesubsidieerde aktiviteit wordt een eigen bijdrage gevraagd van tien gulden per 'vak'. Aan de Burg. van der Borchstraat 47 werd vorige week de Woning- en meubelstoffeerderij van G. van Bussel officiëel ge opend. In de zaak, die door de heer en mevrouw Van Bussel gedreven wordt, kan men'terecht voor vitrage, overgordijnen, rolgordij nen, luxaflex, zonwering (o.a. rolluiken en zonneschermen), ta pijt (allerlei merken, o.a. parade en desso), alle soorten vinyl, een uitgebreid assortiment meubelstoffen (waaronder leer), meubelen, en ook de diverse onderhouds- en reinigingsartike len ontbreken niet. Bij Van Bussel kan men onder andere ook terecht voor het vakkundig stofferen van meubels, het restaureren van antieke meubels, het leggen van traplopers en tapijt en het deskundig op maat maken en ophangen van gordijnen. Verslaving Bij het woord verslaving wordt nog al eens alleen aan mannen van middelbare leeftijd gedacht. Of aan die jeugd van tegenwoordig. Maar ouderen? Die hebben toch niets met verslaving te maken? Ja zeker. Dat komt, omdat er zo wei nig over bekend is. Er zijn nog geen schokkende reportages op de tele visie geweest. Het komt echter wel degelijk voor. Verslaving bij oude ren valt in drie belangrijke groepen te onderscheiden. Het is de versla ving aan de alcohol, aan medicij nen en aan het gokken. Aan deze groepen ziet u ook, dat het zowel mannen, als vrouwen zijn die er gens aan verslaafd geraakt kunnen zijn. Ouderen vormen een risico groep om verslaafd te raken. Overlijden van de partner geeft een groot verlies. Het slapen wil dan wel eens moeilijk gaan. Slaap middelen kunnen uitkomst bie den. Slaapmiddelen en andere rustgevende middelen kunnen echter verslavend gaan werken. Op oudere leeftijd kan men regel matig met tegenslagen worden ge confronteerd. Ouderen beschik ken ook over erg veel niet ingevul de tijd, tijd die als leeg kan worden ervaren. Een paar borrels, of die rustgevende tabletten kunnen die leegte enigszins helpen overbrug gen. Maar prettig voelt men zich er niet bij. Een schuldgevoel is bij veel mensen aanwezig. Eigenlijk wil men ervan af. Men wil niet meer afhankelijk zijn. Wil men van een verslaving af, dan is dat heel moeilijk alleen te doen. De hulp van iemand, waar men mee kan praten, die steun geeft, moed inspreekt en mee wil praten over de reden waarom men eigen lijk het zover heeft laten komen. Zoals al eerder gezegd, men wil met die alcohol, of die medicijnen iets verdringen. Dat iets daar moet over worden gesproken, daar heeft men hulp bij nodig. Voelt men zelf, dat men afhanke lijk is van bepaalde middelen, dan kan men gaan praten met de eigen huisarts. Hij/zij heeft een beroeps geheim. Men kan ook naar de maatschappelijk werkster toe gaan. De spreekuren staan in de di verse gidsjes. Houdt men het liever helemaal anoniem, weg van alle mogelijke bekenden dan kan men eens gaan praten bij een Consulta tiebureau voor alcohol en drugs in Deventer. Het kantoor is gevestigd in de Keizerstraat 39, telefoon 05700 - 16468. Tussen 9.00 ep 17.00 uur zijn er mensen aanwezig. Belt u toevallig buiten die tijd dan ver wijst een band u naar andere hulp verleners. Bij zo'n CAD helpt men u persoon lijk. Ook bestaat de mogelijkheid dat men u in contact brengt met 'lotgenoten'. Door te praten met mensen die dezelfde problemen hebben als u kunt u vaak elkaar helpen. Denkt u dat het iets voor u is, men is graag bereid u informatie te geven of toe te zenden. De boakenbouwers uit de vier Holtense buurtschappen hebben de strijdbijl begraven. Nadat de jaarlijkse keuring in 1989 voor verhitte gemoederen zorgde heeft men de koppen bij elkaar gesto ken om tot vastere afspraken te komen. Op een vergadering in 't Trefpunt zegevierde het instand houden van een eeuwenlange tra ditie boven de onderlinge rivali teit. Voor de negentiende keer alweer houdt de Holtense Postzegelclub een groots opgezette Postzegel Ruilbeurs. Op zaterdag 3 maart kan men van 10.00 uur tot 17.00 uur terecht in de aula van de Scholen gemeenschap Holten aan de Haar- straat. Tijdens de gratis toeganke lijke beurs wordt er op beperkte schaal (en alleen op uitnodiging) handel gedreven. Tegen aangepas te prijzen is er koffie, frisdrank, soep en brood verkrijgbaar. Tafel bespreking is niet mogelijk. Belangrijkste uitkomst van de be raadslagingen, waarbij de officiële Paasvuur-jury niet betrokken was, is dat de verhouding tussen om trek en hoogte van de boaken weer zwaarder mee gaat tellen in de be oordeling. Om het "pannekoekmo- del" uit te bannen, is afgesproken dat acht meter omtrek minstens één meter hoogte moet opleveren, enz. Afgezien van een fraaier model biedt meer voordelen. De moeite voor het ophijsen van materiaal wordt beloond, het echte aantal kubieke meters kan beter bepaald worden en (niet qnbelangrijk) het vuur brandt beter. Tijdens de vergadering bleek ook dat het steeds moeilijker wordt om aan hout te komen. Bij Staatsbos beheer mag na half januari niet meer "gesleept" worden om de kor hoenders hun welverdiende rust te gunnen. Wat dat betreft komt de zware storm van twee weken gele den de boakenbouwers niet slecht uit. Het aanleveren van hout door "derden" wil men zoveel mogelijk reguleren omdat in de praktijk blijkt dat particulieren het paas vuurterrein ongevraagd als stor tingsplaats voor sloopafval en puin gebruiken. Alleen op af spraak met de bouwers is dit soort bijdragen voortaan welkom. Tenslotte werd in de vergadering Q 05476-1907 ook de beloning van de prijswin naars aan de orde gesteld. Gezien de aanzienlijke Holten Promotion die de boakens elk jaar weer ople veren, achten de bouwers het alles zins redelijk dat in ieder geval elk paasvuur met een beker(tje) wordt beloond en er bovendien een grote wisselbeker komt die na drie keer gewonnen te zijn definitief in de prijzenkast kan worden opgebor gen. Fors hogere geldprijzen hoeven de boakenbouwers niet omdat het ook hen te doen is om het instand houden van een traditie die door Johanna van Buren zo treffend ver woord is in het volgende gedicht. Aj op den barg stoat en iej zeet um- dale, kuij umme too zoo völle vu ren zeen! Het veuijoar heft van 't winter weer ewunnen, het Poasch- vuur braandt! Gebruuk van lange eleen... De volgende bijeenkomst van de Bejaardensociëteit wordt gehou den op dinsdagmiddag 20 februari. Vanaf 14.30 uur wordt er in gebouw Irene bingo gespeeld. Overleden: H.J. Holterman- Stevens, oud 97 jaar; H. Stege- man, oud 58 jaar; M. Boode, oud 71 jaar; J. van Asselt, oud 71 jaar (overl. te Deventer). NED.HERV KERK 10.00 uur: ds. W. Vons (Gezins dienst). Geen kinderneven- dienst. Geen jongerendienst. 19.00 uur: ds. Visser. Uitgangscollecte: Plaatselijk jeugdwerk. Oppasdienst: Mevr. Markvoort- Baltus en Mariska Oonk. Diessenplas: woensdag 21 fe bruari 19.30 uur: ds. Berg. GEREF.KERK 09.30 uur: ds. H. Koetsveld, Dwingelo 15.00 uur: ds. H. Koetsveld. Kindernevendienst groep 7 en 8 o.l.v. H. Stam. De eerste collecte is voor Eigen jeugdwerk en de tweede voor rente en aflossing. Oppasdienst: 0-3 jaar: Tonnj I Heusinkveld-Hulsman, Evelyr Hulsman-v.d. Meulen, Carolinf Tromop. 4-6 jaar: Henriëtt* I Schipper-Beldman, Hermt Aanstoot-Pluimers, Ria Aan- stoot-Stam. R.K KERK 10.00 uur: H. Mis. DIJKERHOEK 10.00 uur: ds. Doornweerd; uit- gangscollecte: Plaatselijk jeugdwerk. OKKENBROEK 10.00 uur: ds. H.Th. Vollebregt: Uitgangscollecte: Prot. Interk. Thuisfront. NIEUW HEETEN zaterdag 19.00 uurH. Mis. zondag 8.00 uur: H. Mis; 10.00 I uur: gebedsdienst. ARTS: 10 en 11 februari: J.H.A, Bruins, Keizersweg 32, telefoon 6 35 53. Spreekuren: 11.00 uur en 16.00 uur. APOTHEEK: Vrijheidslaan 7, zaterdag en zondag geopend voor spoedre- cepten om 11.00 en 16.00 uur, tij dens het spreekuur van de huis artsen. Buiten deze uren, gelie ve eerst te bellen, tel. 05483-6 39 75. WIJKVERPLEGING: Kruiswerk Zuidwest-Overijssel, Gaardenstraat 31. Spreekuur en uitleen magazijnartikelen van maaandag tm vrijdag van 13.30-14.30 uur, tel. 05483-6 14 36, 24-uurs bereikbaarheid, enkel voor noodgevallen 05700-152 97. Diëtiste: spreekuur volgens af spraak tijdens spreekuur wijk verpleegkundige. Kleuter-en zuigelingenbureau: Gaardenstraat 19, op afspraak. FYSIOTHERAPIE: Fysiotherapeutisch Centrum Holten, Gaardenstraat 31, tel. 05483-6 22 99. Dagelijks geopend van 08.00-17.30 uur. Behande ling op afspraak. Praktijk voor fysiotherapie mevr. H. Versnel-Graaff, tel. 05483-6 42 51. Behandeling vol gens afspraak (ook voor zieken fondspatiënten). TANDARTS: K. van Aken, Schoolstraat 7, Holten. Tel. 05483-62884. Be handeling na telefonische af spraak. DIERENARTS: Dierenartsencombinatie Hol ten: zaterdagmorgen 8-9 urn- spreekuur, Diessenplasstraat 5, tel. 6 15 15, daarna tel. 6 20 04. Dierenartsenpraktijk Holten S. Minnema, Larenseweg 54, tel. 62835 b.g.g. 05704-30 86. STICHTING MAATSCHAPPELIJKE DIENSTVERL. MIDD.OVERIJSSEL: Gaardenstraat 29, tel 6 27 84. Voor maatschappelijk werk, ge- zins- en bejaardenverzorging. Spreekuur: maandag t/m vrij- dag 08.30-09.30 uur en volgens afspraak. ZIEKENFONDS: Spreekuur vrijdag van 08.30- l 10.00 uur en volgens afspraak in het Groene Kruisgebouw, Gaar denstraat 26, tel. 6 14 36. VOEDINGSBOND FNV: Informatie over uitkeringen: 05483-63056; 053-330537; 05496- j 63056. OPEN BEJAARDENWERK: Inlichtingen tel. 05483-613 28 en l 6 28 89. ZIEKENVERVOER: 00 11 of dienstdoende arts, tel. f 05483-6 35 53 ENGERGIEVOORZIENING: N.v. Energiebedrijf IJsselmij (Industriestraat 1). Tijdens kan tooruren: 05483 - 6 18 14; buiten kantooruren: 038 - 22 45 45. POLITIE: Alarmnummer 06-11. Overigens 05483-6 44 44; dag en nacht be- reikbaar. BRANDWEER: Alarmnummer 06-11 (dag en I nacht). BIBLIOTHEEK: Rörikstraat 3, tel 05483- 6 24 87. j Openingstijden: maandag en vrijdag 14.00-17.30 uur en 18.30- j 20.00 uur; woensdag 09.30 -12.30 uur en 14.00-17.30 uur. WONINGBOUWVER. ONZE WONING: Spreekuur Holten in gemeente huis: iedere le dinsdag van de maand 's morgens 10.15-12.15 uur; en iedere 3e dinsdag van de maand 's middags 14.15-16.15 uur. hr 15 februari: Bezoek HVG Hol ten aan Transportbedrijf Mid ler, 19.30 uur; uitstapje CPB Holten, vertrek 09.00 uur vanaf De Kandelaar. 16 februari: 14.30 uur, Herope ning Trefpunt door burg. Van Rappard; klaverjasavond Blauw Wit, aanvang 20.00 uur. 19 februari: 19.45 uur, Islamiti sche avond in Trefpunt; afde lingsavond NBvP Holten; ver gadering over straatvoetbal- toemooi in kantine Meermans kamp, aanvang 20.00 uur. 20 februari: 14.30 uur, bingo middag Bejaardensociëteit in Irene. 19.15 uur - 19.45 uur spreekuur PvdA-fractie in het dorpshuis. 22 februari: bijeenkomst CPB in De Kandelaar, 20.00 uur. 23 februari: Kerkconcert in NH kerk, aanvag 20.00 uur; recrea tief volleybaltoernooi Minto- nette in sporthal, aanvang 19.00 29 februari: 20.00 uur, Bijeen komst werkgroep ontwikke lingssamenwerking in gemeen tehuis. 30 februari: 19.00 uur, recreatief volleybaltoernooi in sporthal. 2 maart: Klaverjassen SV Hol ten op Meermanskamp, 20.00 uur. 3 maart: Postzegel Ruübeurs HPC in aula Scholengemeen schap van 10.00 uur tot 17.00 uur. 6 maart: bijeenkomst NBvP Dijkerhoek. 12 maart: Politiek Café in het Dorpshuis (café open om 19.30 uur). 16 maart: 19.30 uur Jaarfeest CJV De Vriendenschaar in Ire ne. 17 maart: 14.00 en 19.30 uur Jaarfeest CJV De Vrienden schaar in Irene (voor bejaarden en gehandicapten). Gevonden: herenhorloge met schakelarmband; witte kana rie; zwarte wollen vingerhand schoen; bromfietssleutel; een poes (aankomen lopen om streeks Kerst '89). zwarte kater. Verloren: donker blauwe muts; zilveren oorknop; 7 sleutels in bruin étui;drie kleine papegaai en. Geboren: Nické, dv. G. Meije- rink en J.H. van der Zwaag (geb. te Deventer). Overleden: H. Nekkers-Vos man, oud 89 jaar (overl. te Gors- sel). Ondertrouwd: G.J.H. School- kate, oud 30 jaar, Holten en J.M. Theijn, oud 27 jaar, Holten; G.H. J ansen, oud 29 jaar, Holten en J. Tuitert, oud 26 jaar, Hol ten.

Holtens Nieuwsblad | 1990 | | pagina 3