„Tijdens het spuiten komen kleuren boven" „Goede markt geeft gezelligheid in dorp' Hoitens Nieuwsblad Prinsenbal met eigen talenten Graffiti-kunstenaarRemcoGazan: Marktmeester Jansen Menum met VUT: 11 Politiek café op 12 maart U ontvangt een fraaie Parker-Jotter ballpoint als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. RflM M'es: l_ lp voor hem en haar Eén Holtenaar erbij in 1989 Topper voor Dick Beldman Hottens Nieuwsblad Donderdag 1 februari 1990 42ste jaargang no.5 Abonnementsprijs f 39.70 Losse nummers 90 cent Gedrukte oplage 3075 Kiezen Op woensdag 21 maart is het weer zover. Dan gaan de stem bussen open voor de verkiezin gen van de gemeenteraad. De komende weken besteedt het Hoitens Nieuwsblad daar ui teraard aandacht aan, waarbij dit keer extra aandacht aan de vrouw in de politiek wordt be steed. Zoals het er nu uitziet wordt Willy Pasman namens de PvdA het enige vrouwelijke raadslid. Aan haar als eerste het woord. Wonnink Toch wel een beetje weemoe dig namen Joop en Duck Wis- sink afgelopen maandag af scheid bij Boer Biet afscheid van de Holtense detailhandel. Ruim 130 jaar was de naam Wönnink een begrip in Holten. Niet in het minst vanwege de sociale functie die de winkel aan de Oranjestraat altijd had. Eshuis Voor Wim Eshuis staat dit jaar in het teken van hef afscheid nemen. Nu hij in mei bij zijn werkgever NIDO gebruik maakt van de VUT, achtte de geboren Nijverdaller de tijd ook rijp om een punt achter zijn brandweerloopbaan te zetten. Na 31 jaar krijgt Holten weer een brandweercommandant uit kringen rond het gemeente huis. Het eerder aangekondigde Po litiek Café van de Stichting voor Sociaal Cultureel Werk i.s.m. het Hoitens Nieuwsblad wordt op maandag 12 maart ge houden. Dat is ruim een week voor de Gemeenteraadsverkie zingen van woensdag 21 maart, waarop Holten een oordeel velt over de vier jaar geleden in gang gezette CDA-PvdA coali tie. In een ongedwongen sfeer zullen de lijsttrekkers van deze twee partijen (de wethouders Westerik en Dalhuisen), maar ook de opposanten Spijker van de WD en Rustebiel van Ge meentebelang aan de tand wor den gevoeld over hun plannen voor de komende vier jaar. Het Politiek Café in Dorpshuis De Boschkamp wordt gepresen teerd door free-lance journalist en oud-Holtenaar Matthie Brands. In de opzet voor de avond is een grote rol voor het publiek weggelegd. Zo zullen de bezoekers zich in de vorm van een mini-referendum kunnen uitspreken over enkele politiek gevoelige stellingen en bestaat de mogelijkheid de aanwezige politici vragen te stellen. Verder staat een politieke conference op het programma en wordt er een fototentoonstelling over vier jaar gemeentepolitiek inge richt. De avond die om 20.00 uur begint is gratis toegankelijk. Tot en met 9 februari is in de ont moetingsruimte van het dorps huis een wel heel bijzondere ten toonstelling ingericht. Het graffi ti-werk van de jeugdige Holtenaar Remco Gazan (16) lokt dan ook heel wat reacties uit. Duidelijk wordt in ieder geval dat graffiti niet zonder meer met het beklad den van winkelpuien of reclame borden mag worden vereenzel vigd. „De uitdaging is vooral de letters zodanig te vervormen dat ze nog net leesbaar zijn" merkt Remco zelf op over zijn veelkleu rige, imposante werkstukken. Zo vader, zo zoon. Dat gaat in ieder geval op voor Remco Gazan die piet vader Herman de voorliefde voor zowel muziek als het reclame tekenen deelt. Naast de band waarin hij speelt, vult hij zijn tijd het liefst met creatief handwerk. Reden ook waarom de jongste ge neratie Gazan vorig jaar de Hol tense Scholengemeenschap ver ruilde voor de Grafische Techni sche school in Arnhem, waar hij zich als reclame-ontwerper laat op leiden. Verder brengt hij zijn vrije tijd met de kung-fu sport door. Geen won der dat in een van de graffiti-schil derijen in het dorpshuis de letters SEC zijn verwerkt, de initialen van de Wierdense sportschool Shaolin Eagle Claw, waar hij zich in deze vechtsport bekwaamt. Daar ook kwam hij in contact met andere graffiti-kunstenaars. „Maar die zijn er veel fanatieker mee bezig"'relativeert hij meteen zijn passie voor de graffiti. „Zij voe ren ook opdrachten uit, bijvoor beeld het bespuiten van rolluiken van winkeliers. Nee. zo ver ben ik nog niet. Dit zijn mijn eerste twee werken." Naast de kleurige lettercombina tie hangt er ook een levensecht portret van de televisiester Alf, dat Remco vervaardigde aan de hand van een foto uit de omroepgids. Daaraan ging geen zwart-wit schets vooraf, maar normaal ge sproken is dat wel de procedure. „De schets moetje zo simpel moge lijk houden" weet hij ondertussen. In je gedachten probeer je daar de kleuren al bij te bedenken, maar meestal komen die tijdens het spuiten pas in je op. Natuurlijk, die bussen met verf zijn duur. Maar het materiaal voor deze borden heb ik vergoed gekregen van de Stichting voor Sociaal Cultureel Werk. Ze komen beneden in de tienersoos te hangen. Ik wil me hier wel verder in bekwamen, ja. Echt eenvoudig is het niet. Je moet goed rekening houden met de ondergrond waar op je werkt en sommige verfsoor ten zijn niet goed te combineren zodat het gaat bladderen. Ik ben nu ook begonnen met het bespui ten van schooltassen. En ik wil ver der gaan met airbrush-technieken zodat ik ook t-shirts kan bespui ten." Afgelopen vrijdag nam marktmeester Gerrit (Menum) Jansen afscheid van de kooplui. Dat deed hij niet met lege handen. Op hun beurt lieten de standhouders Jansen niet zonder een blijk van waardering vertrekken. Drie jaar geleden, bij de overname van het Gemeentelijk Ener giebedrijf door de Usselmij, had hij al op wachtgeld kunnen gaan, maar daar voelde hij niets voor. „Ik wilde de veertig jaar helemaal volmaken" verklaart Gerrit Jansen. „Zo lange tijd bij één baas is toch iets bijzonders". Op 1 maart zal hem in zaal Vosman door de directie van de Usselmij een afscheidsrecep tie worden aangeboden. Naast zijn hoofdtaak als meteropne- mer bij de Usselmij is Jansen sinds zeven jaar werkzaam als marktmeester op de wekelijkse warenmarkt. Afgelopen vrij dag nam hij alvast afscheid van de marktmensen. En om de goede verstandhouding met de marktkooplieden nog eens te benadrukken, deelde Jansen eigenhandig koffie en krente- wegge uit. „Een apart slag mensen, die marktkooplui, maar ik kon er altijd prima mee overweg. Dat was me die tractatie wel waard". Gerrit Jansen weet nog precies de datum waarop hij als jonge kerel bij het gemeentelijke energiebe drijf in dienst kwam: 20 maart 1950. Voordien had hij als hulpje gewerkt in de molen van Wansink, onder in de aardappelstomerij. Bij het energiebedrijf, onder de toem- malige directie van de heer Wester ik, werd hij ingezet als monteur. Dat betekende in weer en wind er op uit. „We waren toen maar met z'n vie ren in de technische dienst om alle elektrische aansluitingen van Hol ten te controleren. We waren dan ook altijd op pad. Op de fiets over niet verharde wegen, want die wa ren er toen in het buitengebied nog niet". Volgens zijn zeggen, heeft hij aan die tijd zijn ijzersterke gezond heid te danken. „Nu worden er maar kasplantjes gekweekt". La ter verruilde hij zijn functie als monteur voor die van meteropne- mer. Huisnummers Veel veranderingen heeft Gerrit Jansen in de afgelopen veertig jaar Als lezer van het Hoitens Nieuwsblad wordt u goed geïnformeerd. Als abonnee bent daarvan verzekerd. Geef dat ook eens aan een ander door! I I Naam: vUSI j Woonplaats:J Gebruik deze bon voor Geeft op als abonnee voor het het opgeven van een I Hoitens Nieuwsblad nieuwe abonnee. obr./mevr.: Inzenden aan: Adres: Hoitens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 oonp.aas. 7500 VB Enschede 1 Hij/zij betaalt het abonnementsgeld per Jaar ad 39.70 meegemaakt. Onder andere de naamgeving van de wegen in het buitengebied. „Dat leverde in het begin heel wat problemen op. In de Beuseberg bijvoorbeeld, had je vroeger alleen de Beusebergerweg, verder hadden de boerderijen al leen een nummer. Bij de verhar ding van de wegen, kregen ze ook een naam. Ik kan nu nog bijna alle oude huisnummers. Soms doen mensen ook nog wel eens een be roep op me om zo'n oud nummer terug te vinden". Ms telg van een echt Holtense fa milie beschikt Gerrit Jansen over een 'huisnaam', wat soms voor ver makelijke verwikkelingen zorgde. „De meeste Holtenaren kennen mij als Gert van Menum. Als er dan aangekondigd wordt dat meterop- nemer Jansen langs zal komen, vraagt men vaak of Gert van Me num niet kan komen, want die ken nen ze zo goed. Dat is soms lachen geblazen". De gemoedelijkheid van de Hol tense bevolking zorgde ervoor, dat Jansen maar weinig problemen in zijn werk tegen kwam. Slechts een maal werd hij te pakken genomen door een wat al te waakse hond. „Toen ik kwam, kon ik zo doorlo pen, maar toen ik bij het weggaan op m'n fiets sprong, greep hij me bij m'n broekspijpen. De eigenaar was gelukkig heel sportief en ging on middellijk met me naar het ge meentehuis om de schade te rege len". Markt groter Zeven jaar geleden werd Jansen op verzoek van de toenmalige wet houder Stegeman aangesteld als marktmeester. „Dat heb ik altijd met veel plezier gedaan" vertelt Jansen, die er meteen aan toe voegt, dat wat hem betreft de markt wel wat groter had mogen worden. „Bij de bouw van het ge meentehuis werd mij verzekerd, dat de markt zou worden uitge breid, maar dat ik heb nu zelfs nog minder plaatsen dan voorheen, en dat is toch jammer, want een goede markt geeft toch een stuk gezellig heid in het dorp". Marktmeester Jansen pleit er dan ook voor, dat de lege plekken op de markt wat sneller worden inge vuld, dan nu het geval is. „Alleen een goedgevulde markt trekt klan- ten" is zijn stellige overtuiging. Ook het assortiment kan volgens zijn zeggen wel wat aanvulling ge bruiken. „Wat we op de markt in Holten missen is een kraam met stoffen en coupons en een kraam met kleinvak (knopen, ritsen en band, red.)" aldus de marktmees ter. Zijn taak is het de marktgelden op te halen en te zorgen dat de markt op tijd op- en afgebroken kan wor den. Daarbij ontgaat hem niet veel. "Ze kennen me en weten wat ze aan me hebben", zegt hij la chend. Ook met de jeugd die zich vrijdag te goed doet aan de stroop wafels en Vietnamese" loempia's heeft hij weinig te stellen. „Rustig blijven en af en toe eens een dropje uitdelen, daar kom je verder mee dan hoog van de toren blazen" is zijn advies. Ambulance Invulling voor de komende vrije tijd zal bij Gerrit Jansen geen pro blemen opleveren. Al twintig jaar is hij actief in de EHBO, waar hij ook voorzitter van is. Volgend jaar wordt het 40-jarig bestaan gevierd. Daarnaast blijft hij zijn werk als chauffeur op de ambulanceauto voortzetten. „Het is echt te hopen, Dagblad Tubantia B.V. in samenwerking met de stichting .Hoitens Nieuwsblad" Stichtingsbestuur: W. H. Beyers, secretaris. Kol ling serf 4 7451 XC Holten tel. 05483-6 30 22 Advertenties: Getfertsingel 41 Enschede tel. 053-84 28 42 Redactrice: Frederique Rentenaar tel.05428-15 00 Redactioneel adres: Dorpsstraat 24b tel. 05483-6 38 03 Openingstijden redactie: vrijdagmorgen 9-12 uur Advertentie-adviseur: W. Frederiks Pr. Hendrikstraat 18 Nijverdal tel. 05486-1 32 64 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij: G. W. Knapen Larenseweg 3, tel. 6 12 24 tot dinsdag 12 uur in Bathmen H. Voogsgeerd Deventerweg 34, tel. 16 65 tot dinsdag 12 uur Voor klachten bezorging: G. W. Knapen, Larenseweg 3, tel. 6 12 24 Dames- en Herenkapsalon ook zonder afspraak Dorpstraat 18, Holten Tel. 05483-6 44 86 LOCHEM - WARNSVELD dat de ambulance voor Holten be houden blijft". Bovendien is Jansen een harts tochtelijk visser. „Of ik wat vang, interesseert me niet zo, maar die rust die daarvan uit gaat is niet te beschrijven". Verder staat er in de tuin van de familie Jansen een ver warmde bloemenkas waarin éénja rig zaaigoed wordt gekweekt en wordt er ook de nodige aandacht besteed aan de vogels in de volière. En tenslotte is hij vaak op pad voor het Rode Kruis, de Hartstichting of de Nierstichting. „Ze zullen me straks wel weten te vinden, denk ik zo. Het is allemaal pro deo werk, maar ik doe dat graag". Holten kreeg et in 1989 zeggen en schrijven één inwoner bij. Dat blijkt uit de loop der bevolking in het afgelopeh jaar. Tegenover een negatief geboorteoverschot van tien staat een vestigingsoverschot van elf. Per 31 december 1989 woonden in Holten 8671 mensen, In totaal werden vorig jaar 92 kin deren geboren (55 jongens en 37 meisjes). Daar tegenover stond dat vijftig mannen en 52 vrouwen over leden. Van de 8671 Holtenaren wa ren er tijdens de jaarwisseling 4399 van het mannelijk en 4372 van het vrouwelijk geslacht. Onze plaatselijke voetbalarbiter Dick Beldman behaalde in Zeist het diploma scheidsrechters oplei ding 1. Deze cursus werd geleid door Ignace van Swieten, scheids rechter betaald voetbal. De KNVB heeft Dick Beldman voor aanstaande zaterdag een 'topper' toegewezen: de eersteklas wedstrijd tussen Go Ahead Kam pen en DOS Kampen. De NCRV Radio en Radio Oost zenden recht streekse flitsen van deze derby uit. KENMERK n VOOR Ll- VAKWERK RUSSEN Daltonstraat 13 Nijverheidstr. 11 05480-1 33 47 Op zaterdag 3 en 10 februari is het weer zover. Dan wordt bij het Bonte Paard en bij de Poppe het jaarlijkse Prinsenbal van carna valsvereniging De Fienpreuvers gehouden. Met een grote inbreng door talent van eigen bodem, be looft het weer geweldig feest te worden voor alle Holtenaren. Ui teraard worden de plaatselijke en landelijke gebeurtenissen daarbij op ludieke wijze op de hak geno men. Na een jaar afwezigheid maken Jo- han Nikkels en het duo Bets en Derk op vertrouwd terrein weer hun optreding. In Dijkerhoek bij het Bonte Paard treden zij samen met andere lokale vedetten op za terdag 3 februari weer voor het voetlicht. De ongetwijfeld weer kolderieke optredens worden afge wisseld met zang en muziek. Voor het eerst maakt ook het huisorkest De Brandhöltjes haar opwachting. Voor het "bal na" (dat rond 23.30 uur begint) tekent het showorkest TSM. Zowel bij het Bonte Paard als bij de Poppè (10 februari) begint de avond om 20.00 uur.De zaal gaat open om 19.00 uur. De kaartver koop is in volle gang en wie een echt Hoitens feest wil meemaken moet er dus snel bij zijn. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de hofbarhou- ders (Jan Maats, Boer Biet en Ton- nie Brands), bij Foto ten Velde, Speelgoed v/d Maat, bij 't Klavier en bij het Bonte Paard. De Holtense rijkspolitie heeft de Fienpreuvers al laten weten dat al- Na een afwezigheid van een jaar maken Bets en Derk (net zoals Johan Nikkels) weer hun opwachting tijdens het Prinsenbal. coholcontroles beide avonden niet uitgesloten zijn, zodat het raad zaam is gebruik te maken van de speciale Fienpreuvers-bussen die dan rijden. Vertrektijden zijn om 18.45 uur en 19.15 uur vanaf Hofbar Maats. Na afloop worden de bezoe kers weer veilig terug gebracht.

Holtens Nieuwsblad | 1990 | | pagina 1