Echtpaar Veneklaas zestig jaar bijeen Optimistische start Wereldwinkel Holten Oppositie vindt keurslijf te strak t WERELDWINKEL HOLTEN Thema ochtend Bezwaren ingetrokken Receptie NBvP erg gezellig Star-Sisters winnen in Espelo Volksdansen NBvP Espelo Kinderopvang in voormalige kleuterschool DONDERDAG 25 JANUARI 1990HOLTENS NIEUWSBLAD Voor Egbert Veneklaas en Dika Groot Bronsvoort was het deze week zestig jaar geleden dat ze in het huwelijksbootje traden. Dat heuglijk feit werd dinsdag 23 ja nuari j.1. samen met kinderen, kleinkinderen, achterkleinkinde ren en veel belangstellenden ge vierd bij 'Het Bonte Paard' in Dijkerhoek. Egbert Veneklaas werd geboren in 1907, op boerderij Veneklaas die later omgebouwd werd tot cam ping De Holterberg. De wieg van zijn vrouw, die een jaar later gebo ren werd, stond in Dijkerhoek. „De boerderij staat er nog, precies te genover het huis van burgemees ter Enklaar", vertelt mevrouw Ve neklaas. Vanzelfsprekend volgde Egbert het lager onderwijs op de Dorpsschool; Dika ging in Dijker hoek naar school. Beiden groeiden op op het boe renbedrijf, waar voor hen, voor hun zussen en broers altijd wel wat te doen was. Of het nu rogge maaien of aardappel rooien was, er was werk zat. Dika herinnert zich nog hoe ze vroeger de melkbussen schuurde: „Eerst uitboenen met sodawater en dan schuren met fijn witzand. Dat schuurzand haalde je uitde Holterberg. Als je dat alle da gen even deed, hield je de bussen heel schoon en dat leek ook mooi als ze op het bussenrek stonden". Veneklaas bleef het boerenwerk doen, ook nadat hij van school af kwam. Eerst een aantal jaren bij zijn oom, en vanaf zijn achttiende op de boerderij van zijn vader, later zijn eigen boerderij. Ook zijn vrouw bleef het boerenwerk na de lagere schooltijd trouw. Het echtpaar ontmoette elkaar voor het eerst tijdens de bruiloft van een van de broers Groot Bronsvoort. „Het was praktisch zo voor elkaar. We hebben elkaar de vijf jaar daarna niet meer uit het ook verloren", vertelt Veneklaas. Getrouwd werd er op 23 januari 1930. De bruidegom kwam de bruid met de 'kleedwagen' opha len. „Dat deed je toen nog. De kleedwagen en de twee paarden werden versierd, de buurman en de getuige gingen mee. En de bruid zorgde ook voor een getuige". Ver der gingen alleen de wederzijdse ouders mee; zij volgden eveneens met paard en wagen. Gemeentesecretaris A. Gold stein trouwde het paar. „En dan ging je weer op huis aan. Maar die dag en de volgende dag had je ver der wel vrijaf van het werk", vertelt het echtpaar. Het bruiloftsfeest duurde, volgens goede gewoonte, twee dagen en werd gevierd in de boerderij, op de deel. „De eerste dag werden de gasten door de bu ren bediend; de tweede dag waren de buren te gast en werd er bediend door de broers en zussen. Het wa ren heel gezellige dagen". Het pasgetrouwde paar trok in bij de ouders van Veneklaas, in het Holterbroek en bleef daar wonen en werken. Het was een gemengd boerenbedrijf: met bouwgrond, met paarden, koeien, varkens, kip pen. Van mechaniseren hield Ve neklaas niet; aan het 'moderne spul', zoals hij het noemt, deed hij niet mee. „Ik heb nooit een trekker gehad, ik reed met paard en wagen. Daar was ik bij opgegroeid en ik hield ook meer van paarden dan van trekkers. Het werk op de boer derij was toen veel gezelliger: rog ge maaien deed je altijd met een paar mensen meer, de vrouw kwam koffie en pannekoeken bren gen, het was veel gemoedelijker al lemaal. Nu zit je daar als boer al leen op die trekker en dat ding maakt nog veel lawaai ook. Het was toen veel rustiger". Zelf een boerderij betekende in dit geval wel dat er altijd voldoen de te eten was. „We slachtten elk jaar een koe. Dat deden we zelf. Het vlees ging eerst een poos in de pe kel en daama werd het op zolder gedroogd. Zo hield je het toen goed", vertelt mevrouw Venek laas. Zoon Bertus nam later de boerderij over. Achttien jaar geleden verliet het echtpaar de boerderij om te gaan wonen in de Bergmanstraat in Hol ten. „Het was een hele verande ring. In het begin ging ik nog wel vaak naar de boerderij, maar dat werd allengs minder", vertelt Ve neklaas. Twee jaar geleden ver huisden ze nog een keer, nu naar de Diessenplas. De tachtigers zijn bei- Echtpaar Veneklaas: „werken op de boerderij toen veel gezelliger". den nog gezond en kwiek. Met het lezen van de krant wordt geen dag overgeslagen. „En het wereldge beuren houden we wel bij. Een beetje sport kijken we trouwens ook graag". Dika Veneklaas doet, naast het breien en handwerken, haar huishouden nog zelf. Het echtpaar kreeg drie kinde ren, twee zoons en een dochter. In middels is de familie behoorlijk ge groeid met acht kleinkinderen en vijf achterkleinkinderen. Op de vraag of twee van hun kleinkinde ren, Egbert Veneklaas en Janny Vasters, het hardlopen van hem hebben, lacht Veneklaas senior: „Hardlopen heb ik wel eens ge daan, maar dan achter de koeien aan die losgebroken waren". Burgemeester Van Rappard 'opende' vrijdag de wereldwinkel. Het is allemaal nog wat provi sorisch, maar de Holtenaren hoe ven voor de aanschaf van artike len uit de Wereldwinkel niet meer uit te wijken naar buurgemeen ten. Sinds afgelopen vrijdag heeft de Wereldwinkel haar stand opge slagen op de markt, in afwachting van een vaste winkelruimte. Met behulp van een eenmalige finan ciële steun van de gemeente en de hervormde en gereformeerde kerk werden de eerste goederen inge slagen en werden een stand en een plaatsje op de markt afgehuurd. De belangstelling van de Holtena ren was groot. Nieuwsgierig gewor den kwamen de marktbezoekers een kijkje nemen in de stand en het De thema-ochtenden voor vrou wen gaan woensdag 31 januari weer van start in dorpshuis 'De Boschkamp'. Deelname aan deze eerste bijeenkomst, die om kwart over negen begint en duurt tot on geveer kwart over elf, is gratis. De kosten voor de andere ochtenden bedragen vijf gulden. De bedoeling van deze eerste thema-ochtend is om samen met de deelneemsters tot een programma te komen. De afgelopen tijd zijn er tijdens de thema-ochtenden verschillende aktiviteiten geweest, die bij de da mes in smaak vielen, zoals bijvoor beeld een gesprek met Margriet schrijfster Hankie Bauer, een indi- sche kookochtend en het bezoek van een schoonheidsspecialiste. gratis bakje koffie brak definitief het ijs. „Vaak hebben mensen een bepaald vooroordeel tegen de We reldwinkel", legt bestuurslid en vrijwilligster R. Petersen uit. „Er zou koffie verkocht worden die niet te drinken is, je kent de verhalen wel. Op deze wijze kunnen we de mensen in ieder geval alvast wat beter informeren over de Wereld winkel. En de reacties waren erg positief. Bovendien hebben we ook nog aardig wat kunnen verkopen". Zuivere koffie „We hebben afgelopen vrijdag gra tis Tanzania-koffie geschonken om zo de mensen nader kennis te laten maken met artikelen uit de We reldwinkel. Zuivere koffie, overi gens. En niet alleen biologisch ge zien. Bij ons gaat gegarandeerd alle winst rechtstreeks naar de kof fieboeren". De officieuze opening van de Wereldwinkel werd onder andere bijgewoond door burge meester mr. W. L. F. C. ridder van Rappard, die zich het 'bakkie troost' goed liet smaken. En pas sant ontzenuwde Holtens eerste burger ook nog even het gerucht dat Wereldwinkelkoffie niet goed zou smaken: al enige tijd wordt op het gemeentehuis de koffie ge schonken en niemand was het op gevallen. Geschikt pand Mevrouw Petersen: „Een geschikt pand is nog niet voor handen. Om dat we er geen enkel zicht op heb ben hoe lang dat gaat duren, heb ben we besloten alvast te begin nen. De eerste twee maanden wor den de kosten door de gemeente voldaan. Daarna moeten we maar eens verder zien. Misschien is er dan inmiddels al zoveel verkocht dat we in onze eigen kosten kun nen voorzien". De Wereldwinkel Holten heeft artikelen zoals eigen lijk iedere Wereldwinkel die in zijn etalage heeft liggen: handdoeken, theedoeken, wijn, koffie en thee, de overbekende riet-produkten en ui teraard de vele snuisterijen, die het altijd goed doen in de letterbak. Voorlopig is de Wereldwinkel iede re vrijdagmiddag te vinden op de markt. Voor hoe lang is echter on bekend. „We zijn natuurlijk ontzet tend afhankelijk als Wereldwinkel. De winkel wordt gerund door zo'n twintig vrijwilligers en er wordt geen winst gemaakt. Vandaar dat we dus geen duur pand kunnen be kostigen. Maar als ons volgende week een geschikte winkelruimte wordt aangeboden, zijn we onmid dellijk vertrokken". De problemen rond de uitbrei ding van de vestiging van Albert Heijn zijn opgelost. Na een gesprek met de belanghebbende, hebben de drie Holtense middenstanders, die bezwaar hadden aangetekeend tegen de in him ogen, te forse uit breiding, hun bezwaarschrift inge trokken. Zodra de verklaring van geen bezwaar van Provinvciale Staten binnen is kan men begin nen met de verbouwing. De voor bereidingen zijn inmiddels al in volle gang. Zo is deze week het laatste deel van de Mengunie, het voormalige kantoor, afgebroken. Zoals te verwachten viel, ging de oppositie maandagav ond bij de behandeling van de toekomstige wegenstructuur Holten, niet zon dermeer accoord met het voorge stelde stappenplan. WD en Ge meentebelang vonden het keurs lijf te strak en wilden de toezeg ging, dat zonodig er meer tijd wordt uitgetrokken, dan in het plan is voorgesteld. Die toestemming werd gedeelte lijk verkregen van burgemeester Vah Rappard, die évèriweT stélde, dat men de beslissingen niet jaren lang voor zich uit kan schuiven en men de burgers vooraf duidelijk heid moet schenken. Voordat uit eindelijk de voorzittershamer viel, was, moest er de nodige irrita- Een gezellig samenzijn: zo kan de nieuwjaarsreceptie van de Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen het best beschreven worden. De receptie werd op 9 januari j.l. gehouden in zaal Vosman. Het programma van deze bijeen komst werd verzorgd door de ver vangende wijkcontactpersonen. Voor de pauze werd er bingo ge speeld; daarna trad de volksdans groep van de eigen afdeling, onder leiding van de heer Bakhuis, op met onder andere Oosteuropese, Israëlische en Amerikaanse volks dansen. De volgende bijeenkomst is de jaarvergadering op 24 januari in zaal Vosman. De play-back show, die op 19 janu ari j.l. gehouden werd in Het Tref punt te Espelo, werd een daverend succes. Naast het grote aantal deelnemers (maar liefst vijfenze ventig, waren ook de fans in grote getale aanwezig. De avond werd gepresenteerd door Gerrit Vrug- gink. Voor het muzikale aspect zorgde Wim Wechstapel en de gri- mage was van Wander Drent. In totaal namen dertien groepen aan het speltakel deel. De jury, bestaande uit Gerrit Jan van 't Holt, Riek Veneklaas en Jos Kamphuis, stond voor de zware taak om uit deze dertien de beste drie te kiezen. Op de eerste plaats eindigden de drie mannelijke be stuursleden van de jongens- en meisjesvereniging, verkleed als de Star-Sisters. Nummer twee werd de groep van de Oudercommissie van de Bosschool met him liedje Varkens, Geiten en Boerenkool. Het team van de Espelose Feest commissie eindigde op de derde plaats. Zij lieten met hun song van Freddy and the Dreamers de zesti gerjaren herleven. tie over en weer overwonnen wor den en kwam er zelfs op verzoek van de fraktie van Gemeentebe lang een schorsing aan te pas, alvo rens men accoord ging met het - opnieuw gewijzigde - raadsvoor stel. De volledige raad onderschreef de stelling, dat de verkeersproble men worden veroorzaakt door het eigen verkeer. De fraktie van de WD was aanvankelijk er niet van te overtuigen, dat pas aan het eind van de rit de richting wordt aange geven van de verkeersmaatregelen en Gemeentebelang had grote moeite met de onderzoeksresulta ten. Zij wil eerst nadere uitleg over het verschil in de onderzoekscijfers van het rapport Oranjewoud 1988, het rapport, waarop het verkeers plan is gebaseerd en op het rapport bureau H.Part uit 1983. De dames van de Espelose afdeling van de NBvP hielden op maandag avond 22 januari j.l. hun jaarverga dering. Na het huishoudelijk ge deelte, het financiële overzicht en de pauze lieten de dames van de volksdansgroep (allen NBvp-le- den) staaltjes van hun kunnen zien. Aan deze dansen konden ook de overige leden meedoen. De volksdansgroep kreeg als mascot te een pop aangeboden, die dezelf de klederdracht droeg als de leden van de groep. De volgende bijeenkomst, een Isla mitische avond met mevrouw Se- kerulu, vindt plaats op maandag avond 19 februari, aanvang 19.45, in't Trefpunt. Er zijn plannen in voorbereiding voor de vestiging van een kinder dagverblijf in de voormalige kleu terschool op de hoek van de Hoffe- straat en de Kolweg. Dit onthulde de fraktievoorzitter van Gemeen tebelang, Hennie Rustebiel. Na vraag bij de verantwoordelijke wethouder, Wim Dalhuisen leert, dat het nog om voorlopige plannen gaat, die nog nader moeten worden uitgewerkt. Het kinderdagverblijf dat moet voorzien in dagopvang voor kinde ren in de leeftijd van 0 tot 4 jaar kan echter alleen van de grond ko men in samenwerking met andere gemeenten omdat pas bij een 'voe dingsbodem' van 16.000 inwoners de exploitatie rond kan komen. De gemeenteraad ging accoord met het voorstel het speelterrein van de kleuterschool te bestem men tot bouwkavel. Volgens wet houder Dalhuisen is een speelter rein bij het kinderdagverblijf niet noodzakelijk. Door burgemeester en wethouders verleende vergunningen, ontheffingen e.d. 1aan Maatschap Bronninkreef vergunning verleend voor het vergroten van de woning Pasmansweg 1; 2. aan J. ten Velde vergunning verleend voor het aanbrengen van lichtrekla- me aan het pand Dorpsstraat 39; 3. aan Carnavalsvereniging „De Fienpreuvers" ontheffing verleend t.b.v. carnavalsoptocht; 4. aan Ned. Hartstichting toestemming verleend voor het ophangen van spandoeken; 5. aan PV Hellendoorn-Oversticht-RSOG toestemming verleend t.b.v. een wielerwedstrijd op 30 mei 1990. Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. Spreekuur burgemeester De burgemeester is verhinderd op maandag 29 januari a.s. spreekuur te houden. Verkeersrapport Het rapport .Toekomstige Hoofdwegenstruktuur Holten" is tegen betaling van f 10.00 ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, verkrijgbaar. O ntwerp-soci aal-cultureel programma 1990 In de vergadering van 18 januari jl. heeft de Commissie Sociaal-Cultureel Werk het voorontwerp-Sociaal-Cultureel Programma 1990 ongewijzigd vastgesteld. Het stuk zal als ontwerp-Programma voorgelegd worden aan de gemeenteraad. Alle verenigingen, instellingen, groepen en de Holtense bevolking worden tot en met 9 februari 1990 in de gelegenheid gesteld bezwaren tegen het ontwerp-Programma 1990 in te dienen bij de gemeente raad. Bezwaren kunt u, met redenen omkleed, zenden aan de gemeenteraad, Post bus 13, 7450 AA Holten. Na 9 februari 1990 ingediende bezwaren worden niet meer in behandeling genomen. Werkgroep ontwikkelingssamenwerking Holten In het voorjaar van 1989 heeft de gemeenteraad de notitie ontwikkelingssa menwerking vastgesteld. In de notitie is een inventarisatie gegeven van de aktiviteiten die op het terrein van ontwikkelingssamenwerking in Holten plaatsvinden. Daarnaast is bekeken wat de mogelijkheden zijn voor nieuw te starten aktiviteiten. Om de plannen in de notitie uitte werken zal een werkgroep ontwikkelings samenwerking ingesteld worden. Het is de bedoeling dat in de werkgroep de gemeente samenwerkt met geïnteresseerden uit de bevolking. Wij nodigen belangstellenden voor deelname aan de werkgroep uit voor een voorlich tingsbijeenkomst op maandag 29 januari 1990 om 20.00 uur in het gemeen tehuis. Tijdens deze bijeenkomst zal nader ingegaan worden op de inhoud van de notitie ontwikkelingssamenwerking. Natuurlijk is er gelegenheid tot het stel len van vragen. Op verzoek wordt de notitie aan belangstellenden toegezonden. Men kan hiertoe contact opnemen met de afdeling W.O.P. (Welzijn). Sportcommissie De eerstvolgende openbare vergadering van de Sportcommissie wordt ge houden op maandag 29 januari a.s. om 19.30 uur in het gemeentehuis (kamer 9, boven). Op de agenda staan voorstellen inzake vaststelling van het vergaderschema, overdracht van baten en lasten van gebruik door derden van de sportveldencomplexen aan de vaste gebruikers, vaststelling van de gebruiksvergoeding voor het touwtrekterrein t.b.v. de kynologenclub De venter en herzien van de vergoeding voor het gebruik van het handbalveld op sportcomplex Meermanskamp. De commissie onderwijs vergadert op woensdag 31 januari 1990 om 20.00 uur in het gemeentehuis. De agenda vermeldt o.a. - advies inzake het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanschaf van een biologiemethode t.b.v. de o.s.b. Dorpsschool. - advies inzake^hel verzoek om medewerking ingevolge artikel 74 Wet op-,-, het basisonderwijs voor het aanschaffen van meubilair Lb.v. de Pr. Chr. basisschool de Schakel. - advies inzake rapport „Tussen structuur en evenement" van Rijkshoge school IJsselland. Openbare kennisgeving inzake verkeersmaat regelen Aaltinksweg, Kon. Wilhelminastraat en Keizersweg (gedeeltelijk gesloten voor vrachtauto's/aanwijzing voorrangskruising Keizersweg-Aaltinksweg). Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend, dat zij bij hun besluit van 16 januari 1990, nr. 16/IJm, hebben besloten; 1. door plaatsing van borden 17a, en borden 46 met onderbord met de aanduiding „alleen voor vrachtauto's", van bijlage II van het Reglement verkeersregels en verkeerstekens de onderstaande weggedeelten in beide richtingen gesloten te verklaren voor vrachtauto's; - de Aaltinksweg, vanaf de Larenseweg tot de kruising met de Keizers weg; - de Kon. Wilhelminastraat, vanaf de aansluiting van de Vrijheidslaan op deze weg tot de Aaltinksweg; - de Keizersweg, vanaf de aansluiting van de Vrijheidslaan op deze weg tot op ca. 125 m in westelijke richting van deze aansluiting; 2. door plaatsing van borden 8,9 met onderbord met het opschrift „Stop na 75 m", en 10 van bijlage II van het Reglement verkeersregels en verkeerstekens de kruising Keizersweg-Aaltinksweg aan te wijzen als voorrangskruising, in die zin dat het verkeer op de Keizersweg op genoemde kruising voorrang heeft op het verkeer op de Aaltinksweg. Het besluit inzake vaststelling van deze verkeersmaatregelen ligt ter ge meentesecretarie, kamer 6 (bibliotheek/leeszaal) voor een ieder ter inzage. Van bovenvermeld besluit is een afschrift verzonden aan de instanties, die krachtens wettelijk voorschrift in het bezit daarvan dienen tè worden gesteld. Voor verhuisbedrijven, gemeentereiniging, besteldiensten en leve ranciers van goederen voor percelen die niet anders dan via een of meer van genoemde weggedeelten bereikbaar zijn bestaat in principe de mogelijk heid ontheffing van de onder I vermelde verkeersmaatregelen te krijgen. Iedere belanghebbende kan op grond van artikel 135 van het Reglement verkeersregels en verkeerstekens tegen dit besluit beroep instellen binnen dertig dagen na de dag, waarop dit besluit ter openbare kennis is gebracht. Het beroepschrift moet aan Hare Majesteit de Koningin worden gericht, doch bij de Commissaris der Koningin in Overijssel, Postbus 10078,8000 GB Zwolle, worden ingediend. Holten, 25 januari 1990. Burgemeester en wethouders voornoemd, de secretaris, J. P. Stegeman de burgemeester, W. L. F. C. van Rappard. Ruilverkaveling Landinrichtingswet Plan van tijdelijk gebruik Kennisgeving ingevolge artikel 190, vierde lid De Landinrichtingscommissie voor de ruilverkaveling genaamd Laren deelt mede, dat voor het blok - gedurende 14 dagen, van 22 januari 1990 tot en met 4 februari 1990, in het Ruilverkavelingskantoor Laren, Rengersweg 2 te Laren (Gld.), op werkdagen, behalve zaterdagen, van 15.00 uur tot 16.00 uur voor een ieder kosteloos ter inzage zal liggen het ontwerp-plan van tijdelijk gebruik, of een gewaarmerkt afschrift daarvan, als bedoeld in artikel 190, derde lid. Uiterlijk 14 dagen na de laatste dag, waarop de in artikel 190, derde lid be doelde stukken ter inzage hebben gelegen (dus tot en met 18 februari 1990) kan iedere belanghebbende gebruiksgerechtigde zijn bezwaren bij de Landinrichtingscommissie indienen. Adres; Landinrichtingscommissie voor de ruilverkaveling Laren, Postbus 59, 7140 AB Groenlo. (Met nadruk wordt erop gewezen dat deze terinzagelegging niet het Plan van toedeling betreft) 3 januari 1990 De Landinrichtingscommissie voor de ruilverkaveling Laren G. J. Harkink, voorzitter ir. L. J. S. Reinders, secretaris

Holtens Nieuwsblad | 1990 | | pagina 5