Honderden bij opening nieuw pand van Müller I Schadefonds is er ook voor geweldsmisdrijven 'I 'I Figurentheater in het dorpshuis Uit buiten Holten Rode Kruis biedt gehandicapten en zieken vakantie Byzan - tijns Koor Veel deelnemers verkeersquiz WN Roemenië en molens bij de Diessenplas Optreden Kabaal uit Bathmen in Holten Geen rally in Holten Tienersoos Ingezonden 1 uni Ttuc MiniMicni /bs> i I HULlCna WltUlwoSSU^U J Play-Back Show EJV De Bouwers Jaarvergadering van" CPB Holten DONDERDAG 18 JANUARI 1990 COMMISSIE SOCIAAL-CULTUREEL WERK De eerstvolgende openbare vergadering van de Commissie Sociaal-Cultureel Werk vindt plaats op donderdag 18 januari 1990 (VANAVOND) om 19.30 uur in de Commissiekamer van het gemeentehuis. Op de agenda staan voorstellen m.b.t. het voorontwerp-Sociaal-Cultureel Programma 1990 en de voorlopige vaststelling subsidie 1990 voor de Waardenborchgroep Scouting. Door burgemeester en wethouders verleende bouwvergunningen, ontheffingen e.d. 1aan de heer A. W. Bruggeman vergunning verleend voor uitbreiden zomerhuis en bouw garage Postweg 8; 2. aan Rijkswaterstaat vergunning verleend voor het kappen van 6 eiken aan de parallelweg langs RW 843; Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. De Holtense Kunst- en Cultuur kring begint het nieuwe jaar met een optreden van het Figurenthe ater Triangel uit Meppel. Op woensdag 24 januari komen Henk en Ans Boerwinkel naar het dorpshuis om vanaf 20.00 uur met hun stokpoppen een fascinerende voorstelling te geven. De toe gangsprijs is f 10,00 (voor dona teurs f8,00). Henk en Ans Boerwinkel werken vanaf 1971 als beroeps-poppenspe lers in hun sfeervolle theater in Meppel. In de loop der jaren ver gaarden zij in binnen- en buiten land roem, resulterend in verschil lende televisie-optredens. Triangel maakte ook haar opwachting op buitenlandse festivals, zoals de Unima Poppenfestivals in Londen en Charleville Meziers, Het World Puppetry Festival in Washington DC, het theaterfestival Springs in Jeruzalem, het Theatre TEP in Pa rijs, de Berliner Festtage en het Wereld Festival in Avignon. In Holten brengen zij hoogtepunten uit hun programma's. Wederzijdse waardering was er tussen de gemeente Holten en de firma MallerWethouder Henk Westerik en di recteur Paul Maller hebben de afgelopen jaren heel wat overleg gepleegd. Veel belangstelling was er afge lopen vrijdag voor de officiële opening van het nieuwe bedrijfs pand van A. Müller Zn. Interna tionale Transporten b.v. aan de Keizersweg 79. Het complex telt vijfduizend vierkante meter overdekte en tienduizend vierkante meter open opslagruimte. De plannen tot nieuwbouw da teren van zo'n zes jaar geleden. 'Pas toen de ontsluiting van het indnstrieterrein rond was is de bouw begonnen", vertelt de heer N.G.J. van der Meer. Niet alleen het nieuwe onderko men, ook de geschiedenis van het bedrijf op zich is imposant. Direk- teur Paul Müller vertelde dat de basis voor het bedrijf werd gelegd in '38. "Onze ouders waren de stu wende kracht. Zij legden de basis voor wat nu bereikt is", aldus Paul Müller, die ook namens zijn broer Gerrit sprak. Volgens Müller is het vervoer een zeer belangrijke pijler van onze economie. "De transportspecialis ten zijn de kwaliteitsschakel in de keten van aktiviteiten van onze opdrachtgevers. En dat kunnen we realiseren doordat we vierentwin- De Hellendoorn Rally hoeft er dit jaar niet op te rekenen over Hol- tens grondgebied te kunnen gaan. Het college van B en W heeft de organiserende Stichting Auto sport Oost-Nederland laten weten dat een rally niet als "milieuvrien delijk gebruik" van de Holterberg wordt gezien, reden waarom met name de Toeristenweg niet kan worden afgesloten voor een klas sementsproef. Daarnaast wijst de gemeente Holten op de vorig jaar doorgevoerde afsluiting van een aantal zandwegen, die dus ook niet meer beschikbaar zijn voor rally-doelindcn. Desgevraagd deelt wethouder H. J. Westerik mee het grootste gevaar voor het milieu nog niet eens te zien in de voortrazende deelne mers, maar meer in de talrijk toe stromende toeschouwers. Wester ik: „De organisatie van dit evene ment is perfect en erop gericht het milieu zoveel mogelijk te sparen. De realiteit is echter dat toeschou wers massaal van de ene naar de andere klassementsproef rijden en daarbij ook de Holterberg door kruisen. Dat willen we voorko men." tig uur per dag, 365 dagen per jaar, bereikbaar zijn". Volgens hem wordt het goede renvervoer een steeds meer gespe cialiseerde bedrijfstak. "Ook aan de mensen worden steeds hogere eisen gesteld. Onze chauffeurs zijn niet ons visitekaartje, ook dat van u", hield hij de opdrachtgevers voor. In zijn toespraak ging hij vijfen veertig jaar terug, toen gestart werd met het melkvervoer: met één tanktrailer. Inmiddels telt het wagenpark ruim zeventig auto's. 'We kennen een aantal grote vervoersgroepen: het tankvervoer voor de levens middelen, het koelvervoer en het volumevervoer1', vertelt Van der Meer. Daarnaast zijn er ook kleine re aktiviteiten. Vorig jaar startte het transport bedrijf met het tank-containert ransport voor overzee. Gemiddels worden dagelijks zo'n tweehonderd ritten begeleid. De werkplaats telt verschillende faciliteiten. Volgens direkteur P. Müller is het technisch gebeuren onmisbaar om de materialen in op timale conditie te houden: "De ga rage is twintig uur per dag be mand. De reparaties worden direkt uitgevoerd en dat heeft veel voor delen". Bij de nieuwbouw is, volgens Müller, ook veel aandacht besteed aan het milieu. "Ik hoop dat er met deze nieuwe vestiging een vruchtbare bodem is voor de toekomst van het bedrijf en zijn medewerkers", besloot hij zijn toespraak. Drs J. Kasteel, voorzitter van on der andere de IRU, de Internatio nal Roadtransport Union, zei in zijn toespraak dat onze moderne maatschappij niet zou kunnen functioneren zonder vervoer. "De totale vervoerssector telt zo'n zes procent van ons nationale inko men, en dat ligt ongeveer op dezelf de plaats als de landbouw". Hij wees erop dat het geen zin had het goederenvervoer hinder- bepalingen in de weg te leggen. We snijden dan in ons éigen vlees. Het goederenvervoer immers is gerela teerd aan de welvaart van het land". Kasteel complimenteerde de fir ma Müller en wenste hen veel suc ces in de nieuwe behuizing. Deventer Schouwburg Vrijdag 19 januari: Orkest De Vol harding bestaat uit tien blazers, een pianist en een bassist. Zij spe len speciaal voor dit orkest ge schreven stukken. Zaterdag 20 januari vindt het jaar lijkse Rode Kruis-feest plaats met de formatie Up On The Roof die tophits uit de jaren zeventig speelt. Zondag 21 januari wordt in het ka der van Toneel op Toneel God van Woody Allen gespeeld door de to neelgroep Punt; een kluchtige per- soflage op een Griekse tragedie. Het Russische Tchaikovsky Trio brengt op woensdag 24 januari werken van Dvorak en Schubert. Inlichtingen: 05700-11500 Schouwburg Lochem Zondag 21 januari speelt het Brit ten Quartet vanaf 12.00 uur werken van Haydn en Britten tijdens een koffieconcert. De bezetting be staat uit twee violen, een altviool en een cello. Het stuk Zondagskinderen, dat voor woensdag 24 januari op het programma staat, handelt over een vechter die een manier vindt om met de problemen van het ou der worden om te gaan. De hoofd rol is voor John Kraaykamp sr. Film Op dinsdag 23 januari draait in de Lochemse Schouwburg de film Ba- bette's Feast voor alle leeftijden. Aanvang 20.00 uur. Inlichtingen: tel. 05730-51081 Rijksmuseum Twenthe Tot en met 28 januari exposeert Marie-José van den Hout haar ver maarde collectie kammen. In to taal 400 stuks kammen, vervaar digd door kunstenaars en gevaar- digd van allerhande materialen. Museum de Waag Tot en met 4 februari zijn in het ge meentelijk museum twee exposi ties ingericht. Op de benedenver dieping is historisch werk te zien van Jan Wessel van Delden. Van Delden, een telg uit een bekend doopsgezind Deventer geslacht, maakte in de vorige eeuw veel te keningen van Deventer en omge ving. Naast de omvangrijke collec tie tekeningen, zijn schilderijen en schetsboeken tentoongesteld. Op de eerste verdieping is in dezelf de periode een overzichtstentoon stelling van de 35 kunstwerken van 22 Deventer kunstenaars, die on langs door de gemeente Deventer zijn aangekocht. Op zondag 21 januari is er weer tie nersoos voor tieners van 12 t/m 15 jaar van 15.00 tot 17.00 uur. Er is zoals altijd disco, en deze keer zijn er ook Music games. Dit houdt in dat er allerlei soorten muziekspel letjes zijn. Verder kan men er dan sen en andere spelletjes doen en het kost dit keer helemaal niks. Op donderdagavond 25 januari-is er tijdens de tiener-workshop een video-film. Het is de video-film Cocktail, met in de hoofdrol Tom Cruise. De entree is f 2.- en de aan vang is 19.00 uur. Beide activitei ten vinden plaats in de kelder van het dorpshuis. Radio Diessenplas presenteert za terdagmorgen 20 januari in de re creatiezaal van het bejaardencen trum in dubbel opzicht een ener verend radioprogramma. Deze uitzending duurt van tien tot elf uur en belangstellenden zijn van harte welkom. Onder het motto 'Daar bij die mo len' praten Jeanette Droog en jan- ny Mondeel die morgen met Wim van Diepen uit de Schoolstraat. Van Diepen vervaardigde uit ruw materiaal een heus 'Madurodam' van Hollandse molens, boerenkar ren, ploegen, enz. Deze modellen worden komend weekeinde in de Diessenplas ook geëxposeerd. Ook vindt een gesprek plaats met Anneke en Ben van Doom van de Holtense werkgroep Dorkas. Ben begeleidde namelijk een voedings transport naar Roemenië en doet daarvan verslag. Het muzikale element wordt ver zorgd door het Roemeens orkest van George Cons tantin. Het bureau Slachtofferhulp De venter en omstreken, geeft hulp aan mensen dié het slachtoffer zijn geworden van een misdrijf of ver keersongeval. Deze hulp kan be staan uit emotionele begeleiding maar ook uit praktische hulp. Bij voorbeeld hulp bij het invullen van formulieren en het schrijven van brieven. In onderstaand artikel wordt informatie gegeven over het SCHADEFONDS GEWELDS MISDRIJVEN. Buro slachtoffer hulp Deventer, kan u informatie en advies geven, wanneer u denkt voor een uitkering van dit SCHA DEFONDS in aanmerking komt. Uitkeringen Mevrouw Doren ligt in het zieken huis twee gekneusde ribben, haar linkerbeen gebroken en een aantal schaafwonden in haar gezicht. Me vrouw Doren liep gisteren over straat, op klaarlichte dag. Opeens verscheen er een jongeman, gaf haar een duw en probeerde haar tas van haar schouder te rukken. De Bathmense Rockgroep Kabaal speelt vrijdagavond 19 januari in dancing De Waag in Holten. Kabaal geeft ruim zeven jaar optredens in de wijde regio. Het afgelopen jaar trad de band vaak op, enkele keren zelfs met als „special guests" de ex-Normaalleden gitarist Frederik Puntdroad, drummer Brekken Jan Schampschot en Hendrik Haver kamp. In het nieuwe jaar is het de bedoe ling van de band om bij Normaal in het voorprogramma te spelen, op nieuw enkele optredens met Punt droad, Schampschot en Haver kamp te geven en enkele grotere optredens verder van huis te ver- zorngen. Het repertoire van Ka baal bestaat onder meer uit num mers van Herman Brood, Billy Idol en ZZ Top. De bezetting van Kabaal bestaat uit Arjan Koldenhof, gitaar, Gerti v.d. Meij, gitaar zang, Ernst-Jan Bölger, bass, Wim v.d. Meij, drums, Aart-Jan Spijker, zang. De zaal is vanaf 21.00 uur open. Kabaal be gint om 23.00 uur. De entree be draagt f 5,-. Na veel getrek en geduw viel ze, zonder tas. Slachtoffer zijn van een misdrijf is een ingrijpende ervaring. Naast al lerlei praktische en emotionele problemen, levert een misdrijf ook vaak schade op. Het SCHADE FONDS GEWELDSMISDRIJ VEN in Den Haag is opgericht om slachtoffers die het zwaarst getrof fen zijn, een geldelijk uitkering te geven. Voor wie? Alleen mensen die in Nederland slachtoffer zijn geworden van een geweldsmisdrijf dat door een an der opzettelijk is gepleegd. Men moet zwaar lichamelijk en/of gees telijk letsel hebben om voor een uitkering in aanmerking te komen. Daarnaast moet het letsel schade hebben veroorzaakt die niet op een ander manier wordt vergoed. Misdrijven, waarbij geweld tegen personen is gebruikt, komen dus in aanmerking voor een uitkering. Voorbeelden zijn zware mishande ling, diefstal met geweldpleging, misdrijven tegen het leven, ver krachting en vrijheidsberoving. Letsel Het misdrijf moet zwaar lichame lijk letsel en/of geestelijk letsel hebben veroorzaakt, hierbij spelen de aard, duur en gevolgen van het letsel een rol. Met letsel bedoeld men blijvende gevolgen, of letsel dat langer dan 6 weken heeft ge duurd. Schade Mevrouw Doren kan een aanvraag indienen bij het SCHADEFONDS GEWELDSMISDRIJVEN. De schade die zij heeft opgelopen zul len deels worden vergoed. De ma teriële schade, zoals ziektekosten, kosten van huishoudelijk hulp, vervoerskosten, maar ook eventu ele immateriële schade, zoals het verdriet, de pijn en het verlies van levensvreugde komen voor een uit kering in aanmerking. Het SCHA DEFONDS GEWELDSMISDRIJ VEN vergoedt alleen de schade die door het letsel is veroorzaakt en niet de schade door diefstal. De waarde van de tas krijgt zij dus niet vergoed door het SCHADE FONDS. Ook mensen die de schade zonder bezwaar zelf kunnen dragen, het geen afhankelijk is van hun inko men en vermogen, komen NIET voor een uitkering in aanmerking. In 1987 heeft het SCHADEFONDS op 335 verzoeken beslist. In 283 ge vallen (85 is een uitkering toege kend, waarvan 23 voorlopig. Hulp Mevrouw Doren moet binnen zes maanden na de dag waarop het misdrijf is gepleegd een verzoek tot uitkering indienen bij het. SCHA DEFONDS. Hierbij kan men hulp vragen van het BURO SLACH TOFFERHULP Deventer en om streken. Buro Slachtofferhulp Deventer en omstreken is opgericht om slacht offers van misdrijven en verkeers ongevallen te helpen, zowel op practisch, emotioneel als juridisch gebied. De medewerkers van het buro kunnen U helpen bij het in vullen van de formulieren van het SCHADEFONDS GEWELDS MISDRIJVEN. Jammergenoeg is de procedure nogal ingewikkeld en vergt de behandeling van uw aan vraag behoorlijk wat tijd. De prak tijk wijst uit dat men soms ruim een jaar moet wachten voordat het SCHADEFONDS een uitspraak doet over een aanvraag. Toch zal het voor velen belangrijk zijn, wan neer men voor een uitkering in aanmerking komt, deze wachttijd op de koop toe te nemen. Boven dien bestaat er de mogelijkheid een voorlopige uitkering aan te vragen vooruitlopend op de defini tieve beslissing. Het buro slachtofferhulp is telefo nisch bereikbaar05700 - 40571. Het buro gevestigd aan het Mugge- plein 10 en geopend van maandag t/m donderdag van 09.00 tot 11.00 uur. In zeer dringende gevallen kunt u kontakt opnemen met de SOS-Te- lefonische Hulpdienst die ook 's- nachts te bereiken is onder num mer 05700-11022. Zoals ieder jaar biedt het Neder landse Rode Kruis, afdeling Hol ten, een vakantie aan mensen die wegens ziekte of een handicap daarvoor geen mogelijkheid heb ben. Het Rode Kruis beschikt daarvoor over volledig aangepas te vakantie-accommodatie. Naast de vakantieboot Henri Dunant zijn er de vakantiehuizen De Val kenberg in Rheden en IJsselvliet in Wezep. Naast algemene weken worden er Na de vertolking van "Die Schöp- fung van Haydn vorig jaar, is de Interkerkelijke Commissie voor Vorming en Toerusting er nu in geslaagd het Twents Byzantijns Koor naar Holten te krijgen. Op vrijdagavond 26 januari treedt dit landelijk bekende koor op in de Nederlands Hervormde kerk. Het koor zingt liederen die him oorsprong vinden in de Grieks-or thodoxe liturgie'. De vertaalde lie deren worden mondeling toege licht. Als uitvoerende solisten tre den op: Johan Ensink (eerste te nor), Bert Heinen (tweede bas). Dirigent is Bram van der Beek. De toeganskaarten zijn voor f 4,00 in de voorverkoop verkrijgbaar bij Boekhandel Heusinkveld aan de Dorpsstraat. in aie huizen en op de boot bijzon dere vakantieweken gehouden voor niet-rokers, voor (echt)paren, voor dubbel gehandicapte mensen en voor jongeren (10-15 jaar, 15-20 jaar en 20-40 jaar). Een vakantie week op de Henri Dunant is alleen bestemd voor mensen die perma nent een rolstoel gebruiken. Wanneer men hiervoor in aanmer king denkt te komen, kan men zich voor 10 februari opgeven bij het Rode Kruis, afdeling Holten p/a mevr. H.W. Aaltink-Kevelam, La- renseweg 61, tel. 05483-61926. Zo'n aanmelding betekent niet automa tisch dat men inderdaad kan deel nemen. De beschikbare plaatsen worden landelijk verdeeld. Traditiegetrouw bestaat er weer veel belangstelling voor de jaar lijkse verkeersquiz van de Holten se afdeling van Veilig Verkeer Ne derland. Op maandag 22 januari zal zaal Vosman weer helemaal volzitten met vertegenwoordi gers van Holtense verenigingen en bedrijven. Zij strijden om de Rijkspolitiebokaal, terwijl voor de beste individuele deelnemer een beker ter beschikking is ge steld door Vosman-eigenaar Huub Brands. Uitgangspunt van de verkeersquiz is altijd weer op een leuke manier de verkeersregels opfrissen. Leuk wordt het ook dit keer, want naast het serieuze vragengedeelte staat er ook een optreden van het ko misch duo Schreurs uit Diepen- heim op het programma. Vorig jaar bewezen ze al de hele zaal mee te kunnen krijgen. Overigens hebben de organisatoren gezien de over grote belangstelling de teambezet ting terug gebracht tot drie deelne mers per team. Daardoor kunnen nog meer verenigingen en bedrij ven meedoen. De quiz bestaat uit twee ronden, een schriftelijke en een diaronde. Tussendoor wordt er bingo gespeeld waarbij een aantal leuke prijzen te verdienen zijn. Nieuw is dat 'losse" toeschouwers kunnen meedingen naar de beker voor de beste individuele presta tie. De avond begint om 20.00 uur. De Espelose Jongeren Vereniging (EJV) organiseert dit jaar voor het eerst een groots opgezette play- backshow. Aan dit spektakel nemen uitslui tend Splose talenten (van alle vere nigingen/clubs die Espelo rijk is) deel. Een en ander staat onder lei ding van de enige 'echte' Henny Huisman en zeer bekende jury-le den uit Espelo en Holten. De show vindt plaats op vrijdag 19 januari in Hét Trefpunt aanvang 20.00 uur. De Christelijke Plattelandsvrou wen Bond houdt donderdag 25 ja nuari haar jaarvergadering. Die begint om 20.00 uur in „De Kande laar". Aan de orde komt onder meer de bestuurswisseling. Na de pauze kunnen de dames creatief aan de slag. Hierbij wil ik reageren op het in terview in uw weekblad met Flip Tienkamp, gedragstherapeut voor honden. Deze deskundige wijt veel pro blemen van bazen en hun hon den aan het feit dat de trouwe viervoeters tegenwoordig niet meer worden gebruikt voor hun oorspronkelijke taak. Hij noemt daarbij de Border Collie als voorbeeld. Deze schapen- drijver zou ongeschikt zijn als huishond waardoor de eige naar vrijwel zeker is dat hij zich veel problemen op de hals haalt. Met deze stelling ben ik het absoluut oneens. Wij hebben een Border Collie van bijna an derhalf jaar en in al die tijd heb ben wij nooit gemerkt dat hij ook maar iets zou lijden aan het feit dat hij in huis moet leven en geen schapen kan drijven. Door zijn gehoorzame aard, vriende lijk karakter en zijn grote vitali teit (m.n. buitenis hij voor ons zelfs de ideale huisgenoot geble ken. Ik vraag me af welke hond ge lukkiger is: de Border Collie die in huis liefdevol wordt verzorgd en heerlijk uit kan razen tij- dems lange wandelingen of zijn rasgenoot die een half uur per dag uit de ren wordt gevist om het koppeltje schapen van de baas bijeen te drijven? En is de Golden Retriever die af en toe een konijntje mag opspo ren nou echt zo te benijden bo ven de huishond die heerlijk met de baas in het bos gaat wan delen? Bestudering van de foto bij het artikel leest dat de heer Tien kamp zelf vier Hollandse Her ders houdt in zijn doorzonwo ning. Jammer dat ook deze vier voeters volgens zijn eigen theo rie doodongelukkig moeten zijn. Aan hun oorspronkelijke taak van hoeder, bewaker en bijeendrijver van de kudde ko men zij immers ook amper toe? Ik hoop dat deze Holtense Mar tin Gaus veel bazen en honden uit de problemen zal helpen. Al te grove generalisatie van ons rijke rassenbestand lijkt me daarbij uit de boze. F. Schijf, Berriehoek 82, 7546 JM Enschede.

Holtens Nieuwsblad | 1990 | | pagina 5