Ook Holten present in konvooi Roemenië I Oudheidkamer in teken bevrijding Muziektheater in Hervormde Kerk Kerkdiensten Medische diensten van dag tot dag KOLTENS NIEUWSBLAD m Uit het politierapport Gevonden voorwerpen BERICHT STICHTING WELZIJN OUDEREN BOLSENBROEK 10 MARKELO ~7 OPELS Foto's in gemeentehuis Pistache in Uur Cultuur Receptie NBvP erg gezellig DONDERDAG 18 JANUARI 1990 OAD-chauffeur Wim Dijkerman (voorgrond) druk in de weer met hete soev. Ook Holten toonde zich betrokken bij het gebeuren in het Roemenië en de armoe van de Roemeense bevolking. Of, zoals Holtenaar Wim Dijkerman zegt: "Je loopt met je kerstpakket naar huis toe, en daar zie je al die beelden op de televisie. Ja, en dan gaat er iets broeien". Na de kerstvakantie stelde de OAD een bus beschikbaar en Benno Diender en Wim Dijkerman, beiden werkzaam bij de OAD, namen elk een aantal snipperdagen op om de bus naar Roemenië te rijden. Op nieuwj aarsavond waren de Roemeniëgangers, waaronder ook twee chauffeurs van Müller, te gast bij de Rode Kruis-afdeling Arn hem, die dit transport coördineer de. "Daar werd besloten dat de OAD-bus dienst moest doen als slaapwagen en als fouragewagen", vertelt Dijkerman. Achter de OAD-bus werd een aanhangwagen bevestigd waarin drie diepvriezers geladen werden: voor vierhonderd diepvriesmaal tijden en honderd vijftig broden. Het uit 27 vrachtwagens bestaan de konvooi telde ruim zeventig mensen en die moesten onderweg hun natje en droogje hebben- Dinsdagmiddag 2 januari werd de zaak in Arnhem ingeladen en 's woewnsdagmorgens om zes uur vertrok het konvooi, richting Roe menië... Toen begon het werk voor de fouragemannen: een stop hield in dat er veertig liter koffie gezet moest worden. "En dat gebeurde elke keer als er zo'n vier uur gere den was. En die stops werden na tuurlijk ook aangepast aan de situ atie", vertelt Dijkerman, die die da gen stapels broodjes smeerde... De 'fouragewagen' was van alle gemakken voorzien: de zeventig diepvriesmaaltijden, die dagelijks genuttigd werden, werden opge warmd in twee grote magnetrons. Op een gasfles werd, in grote ke tels, soep gemaakt. Een boiler in de bus zorgde voor het warnme water, waardoor het nodige afgewassen kon worden. Op de avond van zaterdag 6 ja nuari kwam het konvooi in Roeme nië aan. "Zondags is de zaak gedis tribueerd. De wagens vertrokken alle kanten op", vertelt de Holte- naar. De fouragebus werd bij een hotel geplaatst in afwachting van de terugkomst van de vrachtwa gens. "Ik dacht dus een rustige zon dag te hebben, maar dat pakte an ders uit. Die nacht had het vijfen dertig graden gevroren en er waren verschillende wagens bevroren. Tot vijf uur 's middags ben ik daar mee bezig geweest". De dag daarop vertrok het kon vooi uit Roemenië, om een paar da gen later in Nederland te arriveren. Voor Dijkerman zat het er op: geen stapels broodjes meer, geen liters koffie meer die klaargemaakt moesten worden; getooid met een militaire muts ("geruild voor een blauwe werkbroek; voor zo'n muts moet je daar een maand werken") arriveerde hij weer in Holten. Gevraagd naar datgene wat het meeste indruk op hem maakte, vértelt Dijkerman vooral getroffen te zijn door de mensen daar en hun reacties. "Je wordt er binnenge haald als een held. Maar je begrijpt niet hoe die mensen daar geleefd hebben: ze mochten geen visite ontvangen, ze mochten niks. Kin deren die nog nooit een sinasappel gezien hadden, geen chocola ken den. Dat soort dingen greep me aan, en mij niet alleen. Ik heb grote kerels gezien die zaten te janken achter het stuur". Sinaasappels Het transportbedrijf Müller was vertegenwoordigd in hetzelfde konvooi. De twee chauffeurs, Her man Aaltink en Henry Runne- boom, vervoerden een lading si naasappelen. "Wij werden door fruithandelaar Kros (die via zijn le verancier voor een complete la ding siansappelen zorgde) bena derd om mee te doen", vertelt Van der Meer van het transportbedrijf. Van der Meer vertelt dat de sina sappels kistje voor kistje gelost werden op verschillende plaatsen. "Onze chauffeurs zijn een heel zie kenhuis rondgegaan om aan ieder van de veertienhonderd patiënten een sinasappel te geven. Dat werd hun geadviseerd door de leiding van het ziekenhuis; die was bang dat anders alle sinasappels niet'te- recht- kwamen waar ze zijn moes ten". Beide chauffeurs hadden, vol gens Van der Meer, heel stelling de indruk dat de goederen op de plaats gekomen zijn waar het hoor de. "Ze waren heel teleurgesteld over de berichten hier dat het niet nodig was. Wat zij gezien hebben was pure armoede". De twee chauffeurs van Müller, die zich als vrijwilliger opgaven, krijgen van hun collega's een pre sentje aangeboden: de Roemenië gangers worden betaald uit de overurenpot. Hulp vragen Het komt regelmatig voor, dat mensen onverwacht in een situa tie komen waarin dringend hulp nodig is. Dat kan spelen bij het plotseling ziek worden van de vrouw, die haar zieke man thuis verpleegt, bij een plotselinge ziekenhuisopname, of een ont slag daaruit hoewel men nog een hoop aan moet sterken. In al dat soort situaties moet er van het ene moment op het andere ver zorging en/of verpleging worden geregeld. Men mag er niet van uit gaan, dat familie, of buren wel zullen helpen. Hoewel zij graag zullen willen helpen, komt het soms heel slecht uit. Hoe moet er dan worden gehan deld? Aan wie moet er dan hulp worden gevraagd? Het is beslist geen schande de hulp in te roe pen van beroepsmatige hulpver leners. De dokter roepen vindt iedereen heel gewoon. De kruis vereniging vragen om verpleeg kundige verzorging is vaak ook zo vreemd nog niet. Zij geven soms hulp die je als leek echt niet kunt én bovendien we zijn lid van die vereniging. Gezins verzorging vragen om hulp in de huishouding ligt voor veel som mige mensen toch nog moeilijk. Dat zou het niet moeten zijn. Wist u eigenlijk dat kruiswerk Op 9 januari sloeg op de AI een personenauto over de kop. Tijdens het inhalen raakten vermoedelijk de linker wielen van de rijbaan, waarna abrupt naar rechts werd gestuurd, belandde vervolgens in de rechterbermsloot, schoot daar vervolgens weer uit en bleef op de kop in de berm liggen. Dankzij de veiligheidsgordels kon de bestuur der ongedeerd uit de auto kruipen. Het voertuig was total loss. Op 10 januari was een zogenaamde "potloodventer" actief nabij de kruising Espelosedijk-S14. De man pleegde de openbare schennis te genover twee meisjes van de Bos- school. De man bestuurde een blauwe Ford Sierra en was tussen de 30 en 40 jaar oud. De politie heeft de identiteit van deze per soon nog niet kunnen achterhalen, 's-Avonds werd een ruitje vernield van het politiebureau door een man uit Rijssen. Dezelfde man ver oorzaakte even later enige overlast bij bewoners aan de Reüinksweg. Tevens probeerde hij een politie auto te beschadigen, maar voordat het zover kwam had de politie de man in de kraag gevat. De man bleek op het moment van zijn han delingen niet toerekeningsvatbaar en werd na overleg met een psychi ater opgenomen in een psychiatri sche inrichting. In de nacht van 10 op 11 januari was een inbreker nogal actief in onze gemeente, ofschoon hij niet altijd succes had. Een bewoner van de Diessenplasstraat zag de deur klink op en neer gaan en toen hij licht ontstak nam de onbekende de benen. Bij een woning aan de Liezenweg werd een ruit vernield, waarna de dader een portemonnaie wegnam die op de vensterbank lag. Een bewoner van de Larenseweg meldde dat om 02.40 uur een vreemde auto op zijn erf had ge keerd en richting de Diessenplas straat was gereden. De politie neemt aan dat één en ander met elkaar te maken heeft. Op 11 januari kwam een inwoner uit Holten bij de politie met de me dedeling dat hij in België wel heel duur getankt had. In plaats van een cheque uit te schrijven van B.Fr.110,- had hij per abuis B.Fr.110.00 (f 6000,-) uitgeschreven. Daar het hier geen strafbaar feit betrof is hij verwezen naar zijn bank om te proberen één en ander te herstellen. Ook op 11 januari botsten twee au to's op elkaar op de kruising Burg- .van den Borchstraat-Koninginne- laan doordat er geen voorrang ver leend werd. Er ontstond alleen ma teriële schade. Op 12 januari ging op de Valken- weg een motorbestuurder onder uit. Hij blesseerde zich daarbij aan de heup en knie. Bij nader onder zoek bleek dat de motor niet was verzekerd. Gelukkig was er geen schade ontstaan aan goederen van derden. Op 16 januari ontstond er brand in een woning aan de Churchillstraat. De bewoner ontdekte bij zijn thuis komst dat de woning vol rook stond. Hij was zo verstandig de deur onmiddellijk weer te sluiten, zodat er geen zuurstof naar binnen kwam en waarschuwde via de bu ren de brandweer. Deze had de zaak snel onder controle. Er ont stond een behoorlijke rook en schroeischade en de bewoner zag zich genoodzaakt voorlopig onder dak bij derden te zoeken. Ook deze keer weer een opsom ming van diverse fietsendiefstal len: Bij de NS werd een herenfiets ont vreemd. Het hangslot had men ver- wijderd;achter een woning van de Ab.Jansenstraat werd een fiets weggenomen, die later werd terug gevonden in de Churchillstraat; eveneens bij het NS station werd een groene damesfiets weggeno men, alsmede een herenfiets merk Vico; een zwarte herenfiets ver dween bij de sporthal en bij de Preuter verdween een groene he renfiets merk Gazelle. 0 Q5476-19Q7 De Oudheidkamer Hoolt'n speelt in op de viering van het 45-jarig be vrijdingsfeest. Daarvoor wordt in de periode van eind april tot en met begin mei in het oude gemeen tehuis een speciale expositie inge richt over de Tweede Wereldoorlog en de Bevrijding. Voorzitter Minie Bosman-Vrug- gink doet een beroep aan alle Hol tenaren om de expositie tot een succes te maken. De Oudheidka mer heeft behoefte aan verschillen de artikelen waarmee de expositie wordt ingericht. Zo zijn er destijds verschillende bekers, serviezen en vlaggetjes ter gelegenheid van de becrijding vervaardigd. Waar de Oudheidkamer speciaal naar op zoek is is een zogenaamde "bevrij- dingsrok", een rok die door ex-ge vangenen van de Poolse vernieti gingskampen na de oorlog ge maakt werd van in de kampen ver en gezinsverzorging elke dag een telefonisch spreekuur had den? Een spreekuur waarin u eventueel ook op kantoor langs kan gaan. Uw hulpvraag wordt dan meteen genoteerd en be handeld. Daar kan worden be keken welke hulp in uw situatie nodig is. Men kan u daar ook wijzen op aanvullende hulp die door vrijwilligers wordt georga niseerd. Bezoekjes, boodschap pen doen, mee gaan met wande len e.d. Maar ook de organisatie van bijvoorbeeld een warme maaltijd van Tafeltje - Dekje. Het kantoor van de gezinsver zorging is in de Gaardenstraat nr. 29, telefoon 62784. Het spreekuur is elke maandag t/m vrijdag van 8.30 - 9 30 uur. Het kruiswerk heeft haar kantoor in hetzelfde gebouw, maar op nr. 31telefoon 61436. Haar spreek uur is elke maandag t/m vrijdag van 13.30 - 14.30 uur. Zit u met een vraag omtrent verpleegkundige hulp, die echt heel dringend buiten het spreek uur om moet worden beant woord, dan kan u bellen naar de 24 -uurs bereikbaarheidsdienst van het kruiswerk. Dit dus al leen in noodgevallen. Het tele foonnummer staat elke week in het Holtens Nieuwsblad. Het is 05700 - 15297. De muziektheatergroep Choral Zondagavond 21 januari is de vocalgroep Choral te gast in de Ned. Hervormde kerk. De groep die eerder in Holten aan een openlucht dienst meewerkte, komt nu met het muziektheater programma Labyrinth. Daarmee wil de groep aansluiten bij het conciliair proces, dat momenteel in de kerken gaande is. Ook wordt de verlegenheid bezongen die mensen bevangt wanneer het om het behoud van Gods schep ping gaat. Aan het begin van de dienst wordt er een korte uitleg op stencil uitgedeeld van het pro gramma dat ongeveer vijftig mi nuten duurt. De Holtense kerk gemeenschap wil met het uitnodi gen van deze groep een bijdrage leveren aan het bewustwordings proces binnen en buiten de ker ken. zamelde stukjes stof. Verder wil de Oudheidkamer haar keuken omto veren tot een keuken zoals die in de bezettingsjaren eruit zag. Daar voor zijn o.a. verduisteringspapier, verlichting, een karnton enz. no dig. Mensen die de Oudheidkamer aan dit soort spullen kunnen helpen, kunnen contact opnemen met me vrouw Bosman (tel. 63314) of met secretaresse mevrouw Ter Borg (tel. 62356). Tot en met 16 februari is in de hal van het gemeentehuis een exposi tie ingericht van foto's van de tien leden tellende Almelose fotogroep Schelfhorst. Deze omschrijft zich zelf als "een groep individualisten die allen op hun eigen wijze met fo tografie bezig zijn". De groep heeft voor een geheel vrije manier van werken gekozen, zonder opdrach ten. Sinds kort beschikt men over een groot aantal wissellijsten, waarmee een collectie van zo'n dertig foto's is samengesteld. De openingsuren van het gemeente huis (en dus van de expositie) zijn van maandag tot en met vrijdag van 09.00 uur tot 12.30 uur en van 13.30 uur tot 16.00 uur. Zondag 28 januari is het salonor kest Pistache te gast in het Uur Cultuur dat de Stichting voor So ciaal Cultureel Werk sinds kort maandelijks op het programma heeft staan. Van 15.00 uur tot 17.00 uur verkeert men even in de ro mantische amusementssfeer uit het begin van deze eeuw. Het salonorkest Pistache bestaat uit acht beroepsmusici die o.a. werken van Strauss, Gershwin en Stolz vertolken en bovendien flok- loristische muziek uit Spanje, Hongarije en Roemenië spelen. Volwassen en betalen f 6,50, scho lieren f 3,00 en kinderen mogen voor niets naar binnen. Voor kin deropvang is gezorgd. NED.HERV KERK 10.00 uur: Oecumenische dienst, ds. Vons en pastoor Ra demaker.. 19.00 uur: ds. Visser m.m.v. de vocalgroep Choral. Oppasdienst: Mevr. Moed- Snoek en Jeanet Mensink. Diessenplas: woensdag 24 janu ari: ds. Vons. GEREF.KERK 09.30 uur: ds. P.W. Dekker uit Vorden. 15.00 uur: ds. G. den Harto^h, Silvolde. Kindemevendienst groep 7 en 8 o.l.v. H. Paalman, groep 5 en 6 o.l.v. J. Stam-Slotboom. De eerste collecte is voor de kerk en de tweede voor rente en aflossing. Oppasdienst: 0-3 jaar José Wel- ink, Annemarie Rietman, Jean- nette Tromop-v.d. Meulen; 4-6 jaar Jannie SmitrPaalman, Ina Oostervelt-Potman, Joke Scheurwater-Potkamp. R.K KERK 10.00 uur Eenheidszondag: Oe cumenische Dienst met toedie ning van het heilig doopsel. DIJKERHOEK geen dienst. OKKENBROEK 10.00 uur: ds. H. Th. Vollebregt uitgangscollecte: Ned. Bijbelge nootschap. NIEUW HEETEN zaterdag 19.00 uurH. Mis. zondag 8.00 uur: H. Mis; 10.00 uur: gebedsdienst. ARTS: J.F. Sijtsema, Keizersweg 32, te lefoon 6 35 53. Spreekuren: 11.00 uur en 16.00 uur. APOTHEEK: Vrijheidslaan 7, zaterdag en zondag geopend voor spoedre- cepten om 11.00 en 16.00 uur, tij dens het spreekuur van de huis artsen. Buiten deze uren, gelie ve eerst te bellen, tel. 05483-6 39 75. WIJKVERPLEGING: Kruiswerk Zuidwest-Overijssel, Gaardenstraat 31. Spreekuur en uitleen magazijnartikelen van maaandag fm vrijdag van 13.30-14.30 uur, tel. 05483-6 1436, 24-uurs bereikbaarheid, enkel voor noodgevallen 05700-152 97. Diëtiste: spreekuur volgens af spraak tijdens spreekuur wijk verpleegkundige. Kleuter- en zuigelingenbureau: Gaardenstraat 19, op afspraak. FYSIOTHERAPIE: Fysiotherapeutisch Centrum Holten, Gaardenstraat 31, tel. 05483-6 22 99. Dagelijks geopend van 08.00-17.30 uur. Behande ling op afspraak. Praktijk voor fysiotherapie mevr. H. Versnel-Graaff, tel. 05483-6 42 51. Behandeling vol gens afspraak (ook voor zieken fondspatiënten). TANDARTS: F.B. Zeilstra, Brederodestraat 6, Rijssen. Tel. 05480-14569. Be handeling na telefonische af spraak. DIERENARTS: Dierenartsencombinatie Hol ten: zaterdagmorgen 8-9 uur spreekuur, Diessenplasstraat 5, tel. 6 15 15, daarna W.C.C. Wa- melink, tel. 6 20 04. Dierenartsenpraktijk Holten S. Minnema, Larenseweg 54, tel. 62835 b.g.g. 05704-30 86. STICHTING MAATSCHAPPELIJKE DIENSTVERL. MIDD.OVERIJSSEL: Gaardenstraat 29, tel 6 27 84. Voor maatschappelijk werk, ge- zins- en bejaardenverzorging. Spreekuur: maandag fm vrij dag 08.30-09.30 uur en volgens afspraak. ZIEKENFONDS: Spreekuur vrijdag van 08.30- 10.00 uur en volgens afspraak in het Groene Kruisgebouw, Gaar denstraat 26, tel. 6 14 36. VOEDINGSBOND FNV: Informatieover uitkeringen: 05483-63056; 053-330537; 05496- 63056. OPEN BEJAARDENWERK: Inlichtingen tel. 05483-613 28 en 6 28 89 ZIEKENVERVOER: 00 11 of dienstdoende arts, tel. 05483-6 35 53 ENGERGIEVOORZIENING: N.v. Energiebedrijf IJsselmij (Industriestraat 1). Tijdens kan tooruren: 05483 - 6 18 14; buiten kantooruren: 038 - 22 45 45. POLITIE: Alarmnummer 06-11. Overigens 05483-6 44 44; dag en nacht be reikbaar. BRANDWEER: Alarmnummer 06-11 (dag en nacht). BIBLIOTHEEK: Rörikstraat 3, tel 05483- 6 24 87. Openingstijden: maandag en vrijdag 14.00-17.30 uur en 18.30- 20.00 uur; woensdag 09.30 -12.30 uur en 14.00-17.30 uur. WONINGBOUWVER. ONZE WONING: Spreekuur Holten in gemeente huis: iedere le dinsdag van de maand 's morgens 10.15-12.15 uur; en iedere 3e dinsdag van de maand 's middags 14.15-16.15 18 januari: 20.00 uur, gespreksa- vond Open Deurgroep in Irene. 19 januari: Optreden Kabaal in De Waag, aanvang 23.00 uur. 20 januari: 10.00 uur uitzending Radio diessenplas over Hol landse molens en Roemenië; ca baretier Adrian Goemans in de Schure, aanvang 22.00 uur. 22 januari: 19.30 uur, Raadsver gadering; 20.00 uur, verkeers- quiz in zaal Vosman; jaarverga dering NBvP afd. Espelo in 't Trefpunt, aanvang 19.45 uur. 23 januari: 19.30 uur, Voorspeel avond Muziek onderwijs Holten in dorpshuis. 24 januari: 20.00 uur, Figuren- theater Triangel in dorpshuis om 20.00 uur; jaarvergadering NBvP afd. Holten in zaal Vos man, 20.00 uur. 25 januari: jaarvergadering CPB in de Kandelaar, aanvang 20.00 uur. 26 januari: 19.30 uur, Voorspeel avond Muziekonderwijs in dorpshuis; Twents Byzantijns Koor in de Hervormde Kerk, aanvang 20.00 uur. 3 februari: Prinsenbal in Bonte Paard. 10 februari: Prinsenbal in de Poppe. 14 februari: 20.00 uur, inleiding over Salvador Dali in dorps huis. Gevonden: Passerdoos met passeratlas; set autosleutels van het merk Daihatsu; tas met gymspullen; portemonnaie met diverse kleuren. Verloren: groene heren trui; bruine portemonnaie met in houd; doublé dameshorloge met schakelarmband; klein quartz herenhorloge. Een gezellig samenzijn: zo kan de nieuwj aarsfeceptie van de Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen het best beschreven worden. De receptie werd op 9 januari j.l. gehouden in zaal Vosman. Het programma van deze bijeen komst werd verzorgd door de ver vangende wijkcontactpersonen. Voor de pauze werd er bingo ge speeld; daarna trad de volksdans groep van de eigen afdeling, onder leiding van de heer Bakhuis, op met onder andere Oosteuropese, Israëlische en Amerikaanse volks dansen. De volgende bijeenkomst is de jaarvergadering op 24 januari in zaal Vosman.

Holtens Nieuwsblad | 1990 | | pagina 3