„Wij gaan beslist niet terug naar Roemenië' We moeten weer leren wat precies hondengedrag is Uw fijnste vakantie boekt u morgen bij de Rabobank Gezin Constantin blijft Holten trouw Rabobank Q Hondengedragstherapeut Tienkamp uit Holten: Meer bank voor je geld 55 55 HOLTENS NIEUWSBLAD De nieuwe reisprogramma's met zomervakanties liggen op u te wachten. Boordevol prachtige vakanties!!! Daarom zijn wij zaterdag 6 en 13 januari 1990 extra geopend voor het boeken van uw zomervakantie. Onze reismedewerksters kunnen u direct alle informatie over uw vakantiebestemming geven en tevens uw zomervakantie boeken. U bent van harte welkom tussen 10.00 en 15.00 uur. Graag tot ziens!!! Familie Dekker winnaar Schuretocht Resultaten sv Holten DONDERDAG 4 JANUARI 1990 5 De stormachtige ontwikkelin gen in Oosteuropa heeft ie dereen de laatste weken van het jaar 1989 in de ban gehou den. Wie had het ook ver wacht, dat in zo'n korte tijd vrijwel het gehele communis- tische systeem zou instorten. Vooral de stormachtige revo lutie in Roemenië heeft de mensen diep getroffen. Extra sterk erbij betrokken zijn de families llië en Constantin, sinds enige jaren wonend in de rustige Verzetstraat in Hol ten, maar afkomstig uit het onrustige Roemenië. Vrijwel onafgebroken hebben zij via radio en televisie de ontwik kelingen in hun geboorteland gevolgd, niet wetende hoe het uiteindelijke resultaat zou zijn van de bloedige revolutie en ontwetend over het lot wan hun familieleden in Roe menië. Vooral de familie Constantin be leefde zeer benauwde Kerstdagen toen zij op de televisie de beelden zagen van schietende soldaten, die leden van de gehate Securitate hadden opgespoord in een flatge bouw in- Bukarest, op slechts en kele huizen afstand van de woning van de zuster van de heer Constan tin. Die emotie werd Gheorghe Constantin teveel en met gezwin de spoed werd hij overgebracht naar het ziekenhuis. Na aanhou dend telefoneren wist een van zijn goede vrienden, Kees van Brug gen, uiteindelijk contact te leggen met Bukarest en bleken vader en zuster Constantin ongedeerd. Toen was voor de familie in Hol land ook het ergste leed geleden. „Toen we de eerste berichten ont vingen van de opstand in Timisoa- re hebben mij vrouw en ik er voor zichtig over gesproken, maar echt geloven deden wij nog niet. Dat kwam pas later, toen wij de beel den zagen uit Bukarest. 'Dat kan niet meer gestopt worden', zeiden we toen tegen elkaar". Georghe Constatin vertelt in een mengemoes van Nederlands, Duits, Frans en Roemeens, ver mengd met een gulle lach, over de opluchting die hen nu ten deel is gevallen. Al ruim vijfjaar is hij een vaste gast in Holten. Aanvankelijk speelde de violist op basis van een contract gedurende het seizoen bij hotel de Holterberg. „Ik was een gastarbeider". Door de uitsteken de contacten die hij hier opbouw de, koos hij uiteindelijk na lang be raad met zijn vrouw en beide kin deren voor een definitieve toe komst in Nederland. „Ik had in Roemenië een goede baan als vio list en 'kapelmeister' in hotels in Bukarest kunnen hebben. Zo speelde ik veel in hotel Capitol. Al les werd in Roemenië gecencu- reerd, zelfs de muziek. Om de paar maanden moest ik mijn repertoire voorleggen aan een commissie en bepaalde liedjes zoals dr. Zjivago bijvoorbeeld mocht ik niet spelen, dat was verboden. Natuurlijk alfrFilIft mocht ik ook geen Westerse mu ziek spelen. Dat kon ik als musicus niet langer verdragen. Ik was als eens vaker ik het buitenland op toemee geweest, zoals in Duits land en België, maar Nederland trok mij, omdat ik hier in Holten altijd zo gastvrij ontvangen ben". Gheorghe Constantin is niet de eerste musicus uit de familie die Nederland frequenteerde. 'Papa' Constantin, eveneens een begena digd violist, was voor de oorlog ja renlang eerste violist bij het ver maarde hotel Schiller in Amster dam. Gheorghe Constantin keerde twee jaar geleden niet terug na afloop van zijn contract in zijn geboorte land en meldde zich als politiek vluchteling. Inmiddels is hij in het bezit van een Nederlands vluchte- lingenpaspoort, geldig voor alle landen van de wereld met uitzon dering van Roemenië, waar hem een gevangenisstraf van zeven jaar te wachten staat, tenminste zo was het ten tijde van het regiem van de gehate dictator Ceausescu. Het duurde nog achttien maan den voordat zijn echtgenote, zoon en dochter het land mochten verla ten. „Die hebben in die tijd heel wat meegemaakt" zegt Contantin. „Door die 'idioot' (Ceausescu) werd alles wat van waarde gecon- fisceerd, ook ons huis. Geld mocht ik niet sturen, want op het bezit van maar één dollar stond al een gevangenisstraf. Wij hebben wat kunnen sparen en door de verkoop van bezittingen heeft mijn familie het vol kunnen houden. Toch heb ben wij er nooit aan getwijfeld. Vrijheid: zelf te mogen beslissen over het geld datje verdient, zelf te mogen beslissen over de muziek die je speelt, over de toekomst van je kinderen is zo belangrijk, daar hebben wij alles voor over gehad". Sinds mei 1989 is de familie hereni- gigd. De zeventienjarige Miricea zet de traditie van zijn vader voort en studeert inmiddels aan het con- cervatorium in Den Haag altviool en piano. De bijna twaalfjarige Sil via voelt zich uitstekend op haar plaats op de Dorpsschool in de klas van meester Plantinga. Keuze Over definitief teruggaan naar Roemenië denkt men bij de Con- stantins niet. „Wij hebben gekozen voor een goede toekomst voor de Gaardenstraat 32, Holten Tel. 05483-6 22 55 De Roemeense familie Constantin: 'wij zijn thuis in Holten'. kinderen, en die is hier in Holland" verklaart het echtpaar eensgezind. „Als de situatie in Roemenië wat beter is, zullen wel vast wel op va kantie gaan, maar onze toekomst en die van onze kinderen ligt hier. Wij hebben dan ook een aanvraag ingediend voor het Nederlander schap om straks een 'echt' Neder- landsd paspoort te kunnen heb ben". „Waar wij ons wel op verheugen, is het bezoek van mijn zuster. Die heb ik niet jaren niet meer gezien. Zij mocht het land niet uit en ik het land niet meer in. Eind januari komt zij naar Nederland, heeft ze ons vanmorgen telefonisch zelf kunnen vertellen". Nu hij daartoe de gelegenheid heeft wil Gheorghe Constatin, mede namens zijn vrouw en kinde ren een speciaal woord van dank richten aan de talrijke journalis ten, die met gevaar voor eigen le ven de revolutie in Roemenië op radio, televisie en in de kranten over de gebeurtenissen hebben be richt en voor extra speciaal woord van dank voor de Holtenaren, die hun vrienden zijn geworden en de mensen die spontaan geld en goe deren hebben ingezameld. „Nu hebben we met eigen ogen kunnen zien, dat het goed zal worden in Roemenië. Sinaasappels zijn be langrijk als men honger heeft, maar het allerbelangrijkste toch is de vrijheid". De traditionele puzzelwandeltocht van de Schure, die traditiegetrouw op tweede Kerstdag werd gehou den, is gewonnen door de familie Dekker. Ruim tachtig wandelaars schreven zich in voor de vijf kilo meter lange wandeling die was uit gezet door het gebied van de Beu- seberg en Zuurberg. Onderweg moesten opdrachten worden ver vuld en puzzels worden opgelost. Onderweg werd warme chocolade melk geschonken en na afloop was er voor iedere deelnemer in het jon gerencentrum aan de Beuseber- gerweg erwtensoep. OPENBARE COMMISSIEVERGADERINGEN De commissie voor ruimtelijke ordening en woningbouw zaken vergadert op maandag 8 januari 1990 om 19.30 uur in het gemeentehuis (kamer 9). De agenda vermeldt o.a.: - gewijzigd concept-raadsvoorstel inzake het vaststellen van het bestemmingsplan Kampeercentrum „De Holterberg"; - concept-raadsvoorstel inzake toekomstige hoogdwegenstruktuur Holten. UITGIFTE BOUWTERREIN PLAN „DE BEUSEBERG" De mogelijkheid doet zich voor om het plan „De Beuse- berg" een negental bouwkavels aan te bieden, waarop vrij staande woningen kunnen worden geboqwd. Het betreft hier de kavels 37 t.m. 45, gelegen aan „Erve Broekhuis" in genoemd plan „De Beuseberg". Eventuele gegadigden kunnen voor nadere informatie, alsmede voor het verkrijgen van een informatieset, zich wenden tot de gemeentesecretarie, afdeling Algemene Zaken (tel. 05483-6 16 66, toestel 416). In principe worden de kavels verkocht aan gegadigden, die sociaal of economisch aan de gemeente Holten zijn gebon den. Verzoeken tot aankoop van een kavel (indienen van de in- lichtingenstaat) moeten zijn ingediend vóór of op vrijdag 2 februari 1990. Holten, 4 januari 1990. Gehavend door de griep en de kerstvakantie, trad een onvolledig Holten Al zaterdag 23 december aan tegen TVO Al uit Beckum. De eerste speelhelft had Holten een licht veldoverwicht, waardoor in valler Mark Nijland na 20 min. voetbal de score opende, doordat hij een afgeslagen kopbal van Ton- nie Brands regelrecht in de tou- wem joeg. In de tweede helft had Holten duidelijk het betere spel. maar kon slechts één keer scoren, weer door Mark Nijland. De beste man van het veld was ddeze mid dag Wilco Pinkert, die meerder malen met zijn schijnbewegingen de TVO-spelers in de luren legde. Kerstzaaltoernooi Voor de tweede keer hadden Blauw Wit en sv Holten een ge slaagd voetbaltoernooi voor de E- E-F pupillen. Hierbij waren ook verschillende andere clubs uitge nodigd zoals ABS, Diepenveen Markvogels, RKSV, Enter Vooruil en Puck. Helaas kwam het meisjes team van Puck niet opdagen. Enter Vooruit was de eerste dag de meest succesvolle ploeg, door var de vier poules, die gespeeld wer den. er drie te winnen. De uitslagen waren: meisjes: 1. Enter Vooruit; 2. RKSV: 3. Blauw Wit; jongens Dl: 1. Entei Vooruit; 2. Blauw Wit; 3. RKSV; 4 Holten; D2:1. ABS; 2. Markvogels: j 3. Holten; 4. Diepenveen; D3: 1 Holten, 2. ABS; 3. RKSV; 4. Blauw Wit; El: 1. Enter Vooruit; 2. Holten; 3. ABS; 4. Markvogels; 5. Blauw Wit; E2: 1. ABS; 2. RKSV; 3. Hol ten; 4. Diepeveen; E3: 1. Markvo gels; 2. Holten; 3. Blauw Wit; 4 ABS; Fl: 1. ABS; 2. Holten; 3. En tef Vooruit; 4. Blauw Wit; 5. RKSV F2. 1. Hollten; 2. Diepenveen; 3. Markvogels; 4. ABS. Een vervelende zaak: een hond te hebben die niet wil luisteren. Die gromt tegen de huisgenoten. Die je spulletjes kapotbijt als je uit bent. Die je bezoeker een stuk uit de broek spijp bijt... Een heel vervelende zaak. Je wilt de hond niet wegdoen, maar door zijn gedag is hij thuis bijna niet meer te hand haven. De heer Flip Tienkamp, therapeut voor honden met ge dragsproblemen, weet er alles van; door zijn beroep komt hij regelmatig in aanraking met deze honden en hun bazen. „Het grote probleem is niet de hond", vertelt Tienkamp, „het probleem is de mens. We hebben als mensen, omdat we niet meer met honden werken, afgeleerd hoe we met ze om moeten gaan. We gaan er mee om of het kleine mens jes zijn. Wij moeten weer leren wat precies hondengedrag is". Hij vertelt dat vroeger de hon den gehouden werden omdat ze be paalde eigenschappen hadden die de mens bij het werk kon gebrui ken. „De honden werden om die ei genschap gefokt. Een voorbeeld: de bordercollie was uitermate ge schikt om schapen te drijven en werd daar ook voor gefokt. De laat ste jaren wordt deze hond ook als huishond gehouden en dan komen de problemen. In de aard van het beest zit het drijven en dat past vaak niet in een huishouden. Of neem de golden retriever. Die wordt tegenwoordig neergezet als hond van Jan Modaal, maar deze hond is van oorsprong een jach thond en dus niet bepaald een rus tige hond. Zo is het met de meeste werkhondenrassen: de honden zijn werkloos en zitten in de ww. Ze zijn huishond geworden, maar dat werkgedrag zit er nog in. Voor hun bazen is het dan ook zaak te weten hoe die hond, met die bepaalde ei genschappen, aangepakt moet worden". Een van de meest voorkomende problemen bij honden is het verto nen van dominant gedrag. „De hond kent vari jongsaf een aantal deemoedsgebaren, zoals 'zit' en 'af. Die deemoedsgebaren zijn er niet als de hond zijn voerbak gaat bewaken of gromt tegen de kinde ren. Dat kan zo ver gaan dat de hond de baas een correctie geeft, een waarschuwing, inplaats van andersom. In dat geval is de hond de baas in huis, en dat is vaak de schuld van de eigenaar zelf'. Een ander veelvoorkomend pro bleem is de hond die bang is en daardoor agressief wordt. Beide problemen leveren een aantal ge dragselementen op, zoals het ver nielen en onzindelijk zijn bij afwe zigheid van de baas. Weet de eige naar geen raad meer met de hond, dan wordt deze bij de dierenarts aangeboden voor euthanasie. Naar aanleiding daarvan begon op de Universiteit van Utrecht een onderzoek naar het gedrag van honden. Daarbij werd het hele doopceel van een hond gelicht. Aan de hand van die lijst kan er na gegaan worden hoe de hond aan een bepaald probleem komt en aan de hand daarvan kan de therapie bepaald worden. Er werd een oplei ding gestart voor gedragsbegelei ders; kandidaten daarvoor, erva ren hondenmensen, werden ge vraagd aan de cursus deel te ne men. Onder hen ook Tienkamp, die van huis uit tussen de honden loopt en zelf ruwharige Hollandse herders fokt. Hij legde het examen met goed gevolg af. Nu neemt hij honden en mensen in behandeling wat hun omgaan met elkaar betreft. „In principe verander ik het gedrag van de eige naar en van de hond. De baas moet leren hoe hij met de hond om moet gaan. Hij moet kunnen zien wat de hond van plan is en hoe hij daarop moet reageren. En de hond moet in elk geval een aantal basiscomman do's beheersen. Als de baas een keer weet hoe de gedragingen van de hond neergezet worden, is het in principe een fluitje van een cent. Maar het schort de mensen aan die kennis". Hij verbaast er zich steeds weer over wat mensen allemaal van hun hond pikken voordat ze bij de ge dragstherapeut aankloppen. „Zo was ik een keer op bezoek en in de twee uur dat ik in de kamer zat zag de hond kans de eigenaar zes tien keer uit de stoel te halen om uitgelaten te worden", vertelt hij. Flip Tienkamp behandelt de honden meestal in hun eigen woonomgeving.Alleen als er klei ne kinderen in het gezin zijn haal ik de hond uit dat gezin tot hij de ba siscommando's tot in de perfectie beheerst". De behandelingen hebben een verrassend hoge score. „As de ei genaar zelf zover is dat hij iets aan de problemen wil gaan doen, dan slaagt zo'n 85 tot 90 van de ge vallen". Wordt er ook met therapie weir nig meer bereikt, dan probeert Tienkamp in eerste instantie, in overleg met de dierenarts, de hond te herplaatsen. In de gevallen die daarna nog overblijven wordt de hond, weer in overleg met de die renarts, geëuthaniseeerd. Problemen met honden kunnen meestal voorkomen worden. „Mensen schaffen nogal eens een hond aan zonder dat ze weten wat ze daarmee in huis halen". Tien kamp raadt mensen, die een hond willen nemen aan, eerst eens met elkaar om de tafel te gaan zitten met pen en papier voor zich en op te schrijven welke hond ze willen hebben, wat ze van de hond ver wachten en wat zij voor de hond kunnen betekenen. „Belangrijk is ook dat de mensen zich realiseren wat een hond kost aan tijd en aan geld. En laten ze ook eens bekijken of er ruimte bij het huis is waar de hond loggelaten kan worden. Is er eenmaal beslist welk ras het wordt, kijk dan eens bij hondenclubs naar zo'n hond, let er op hoe die hond met z'n baas omgaat en hoe de baas met z'n hond omgaat. Ben je eenmaal vastbesloten, in formeer dan bij een rasvereniging waar de goede fokkers zijn en waa er nesten liggen". De aankoop var een pup moet bij voorkeur geschie den bij een fokker die zijn hond so: cialiseert, daar wordt zo'n pup be trokken bij het huiselijk gebeurer en kent huisleijke geluiden. Dat i:j een veel andere pup dan een pup die zijn eerste weken doorbrach op een plek achteraf en die huiselij ke sfeer niet kent. Het mooiste i: een pup te kopen van ongeveer ze ven weken oud, in zijn socialisatie fase. „Daarmee voorkom je natuurlijk niet alle problemen. Het kan best zijn dat een hond een aangeborer probleem heeft. En verder kun j e ei als baas van alles aan doen om pro blemen te voorkomen. As je maai weet hoe je dat doen moet". En hi vertelt smakelijk van probleemge vallen die hij meemaakte, waaron der dat met die grote Mechelse her der. „Ik zat goed en wel in de huis kamer of die hond komt op mijr schoot zitten met zijn grote kop recht voor mijn gezicht. Ik vraag aan die mevrouw 'Mevrouw, zou L die hond weg willen halen?'. Zegl die mevrouw 'Ja, dat is nou net hei probleem'...". Wie iets wil doen aan de gedrag sproblemen van zijn hond, kar. contact opnemen met de heer F Tienkamp, Verzetstraat 48, tele foon 6 46 44. Los van de therapie start 6 janu ari aanstaande de Hondenschool Oost-Nederland, waar gedrags- en gehoorzaamheidscursussen gege ven worden. "Deze cursussen zijn bestemd voor huishonden. Hondenschool Los van de therapie start 6 januari aanstaande de Hondenschool Oost-Nederland, waar gedrags- en gehoorzaamheidscursussen gege ven worden. „Deze cursussen zijn bestemd voor huishonden. De is een cursus waarop pups, vanaf acht weken, terecht kunnen, ér start een cursus voor beginners en één voor gevorderden". Ook voor adviezen op het gebied van voe ding en verzorging kan men bij Tienkamp terecht.

Holtens Nieuwsblad | 1990 | | pagina 5