XL l Het verkeersprobleem is in kaart gebracht: Ad. 1. Aanleiding van het onderzoek: Ad. 2. Belangrijkste conclusies uit het onderzoek: Ad. 3. Mogelijke oplossingsrichtingen: Ad. 4. de te volgen procedure: Tot slot: Schema B: Procedureel Stappenplan In de raadsvergadering van 22 januari zal de eerste stap gezet worden om tot een oplossing te komen voor de verkeersproblematiek in de Dorpsstraat/Oranjestraat. Aan de orde is een in opdracht van het ge meentebestuur opgesteld onderzoeksrapport dat deze problemen in kaart brengt en suggesties doet voor mogelijke oplossingen. In deze publikatie zullen wij ingaan op de: 1. aanleiding van het onderzoek 2. belangrijkste conclusies uit het onderzoek 3. mogelijke oplossingsrichtingen 4. de te volgen procedure Eind 1988 publiceerden wij plannen voor de herinrichting van de Dorpsstraat/Oranjestraat. Deze wegen zijn erg druk, bevatten veel (vracht)verkeer en daardoor worden ze als onveilig ervaren. Tot gezel lig winkelen nodigt de straat niet uit. Als grote boosdoener is steeds aangemerkt het doorgaande (vracht) verkeer, dat wil zeggen: verkeer dat in Holten eigenlijk niets te zoeken heeft. De gedachte tot voor kort was om het doorgaande verkeer het zó lastig te maken dat zij „vanzelf" wel een andere route zouden kiezen in plaats van dwars door Holten te blijven rijden. Als het doorgaande verkeer er niet meer zou zijn, kon het centrum „winkelerfachtig" ingericht worden. Wel was het van belang nog een onderzoek te doen naar de verkeersbewegingen om zo achter de be langrijkste routes te komen. Bovendien kon de uitkomst gebruikt wor den als vergelijkingsmateriaal met nieuwe cijfers van na de herinrich ting om zo het effect van de getroffen maatregelen aan te kunnen to nen. Dit verkeersonderzoek heeft intussen plaatsgevonden en heeft tot heel andere conclusies geleid, dan tot nu toe altijd werd verondersteld. 2.1 Hoofdconclusie: Niet het doorgaande verkeer veroorzaakt onze problemen maar wij zelf. Het onderzoek toont aan dat van alle verkeer dat van de Dorpsstraat/Oranjestraat gebruik maakt „slechts" 34% (3500) door gaand verkeer is. Dat houdt in dat er iedere dag 6800 (vrachtauto's op deze wegen rijden, die vertrek en/of eindpunt in Holten hebben. Dat zijn de cijfers van nu. Als echter rekening gehouden wordt met de cijfers uit o.a. het Nationaal Milieu Beleidsplan over de toename van het autogebruik tot 2005 dan moet in 2005 gerekend worden op 14.000 (vracht)auto's die dagelijks door de Dorpsstraat/Oranje straat rijden. Als het al mogelijk zou zijn het doorgaande verkeer via andere rou tes te leiden, dan nog zullen er 9600 „eigen" auto's door de Dorps straat/Oranjestraat rijden. Het weren van het doorgaand verkeer lost dus in feite niets op, op iets langere termijn. Integendeel, de milieuproblemen t.a.v. geluid en stankoverlast zullen alleen maar toenemen. Laat staan dat er dan nog sprake is van een gezellige winkelstraat. Wil nog sprake kunnen zijn van een winkelerf dan mogen daarover maximaal 2.500 motorvoertuigen (m.v.t.) per etmaal rijden. Voor een „30 km-gebied" zijn dat maximaal 3500 m.v.t. en voor een win kelstraat zijn dat maximaal 5000 m.v.t. Uit deze cijfers blijkt dat geen van deze mogelijkheden gerealiseerd kan worden als alleen het doorgaand verkeer geweerd wordt. De si tuatie blijft dan onaanvaardbaar. 2.2 Zijn er ook andere oorzaken? Behalve de vele autoritten die wij zelf veroorzaken is een belang rijke oorzaak ook te vinden in de verouderde wegenstructuur van Holten. De belangrijkste/drukste wegen zijn nog steeds de Dorpsstraat/Oranjestraat en loodrecht daarop: de Larenseweg en Stationsstraat. Rond dit kruispunt is Holten lang geleden ontstaan en uitgegroeid tot de huidige omvang. Steeds is echter gebruik ge maakt van die bestaande wegen als aan- en afvoerroutes voor de wijken die er aan liggen, zonder dat er andere, nieuwe routes aan gelegd zijn. Daarom moeten Haarbewoners via de Dorpsstraat/- Oranjestraat richting Rijssen en moeten Kolbewoners via dezelfde weg richting Deventer. En zo veroorzaken wij onze eigen proble men. Er moeten maatregelen getroffen worden die het eigen verkeer be ter geleiden én die het doorgaande verkeer afschrikken c.q. omlei den. Veel andere gemeenten hebben inmiddels „verkeerscircula tieplannen" opgesteld. Willen wij onze problemen oplossen, dan zullen wij ook in Holten het verkeer via andere of nieuwe wegen moeten leiden. Het verkeersonderzoek bevat suggesties in die rich ting. Als je het centrum van het dorp nu én in de toekomst wilt ontlasten van het vele verkeer en de milieugevolgen, dan ontkom je er niet aan, het verkeer over andere routes te leiden dan tot nog toe. Dat is kort gezegd de kern van de aanbevelingen. De onderzoekers stellen voor aan de noord- én aan de zuidzijde van het dorp een betere oost/west verbinding te realiseren. Ook wordt gepleit om in het centrumgebied een goede verkeerscirculatie tot stand te brengen. Pas als dat gebeurd is kan daadwerkelijk sprake zijn van het verkeersluw maken van de Dorpsstraat/Oranjestraat. Op de kaart wor den deze oplossingsrichtingen aangeduid door de onderzoekers. Nadrukkelijk stellen wij als college van B W dat het om mogelijke oplossingsrichtingen gaat en niet om een exacte tracébepaling. Wel is het zo dat wij er van overtuigd zijn, dat maatregelen aan de noord- én zuidkant noodzakelijk zijn om ook op langere termijn over aanvaardba re oplossingen te beschikken. Op die manier ontstaat er een duidelijk herkenbare wegenstructuur, zoals op de tekening is aangegeven. N.B. Uitvoering van deze aanbevelingen kan grote gevolgen hebben, bijv. door de aanleg van een nieuwe weg ten zuiden van de spoorbaan en een nieuwe weg ten zuiden van de Pastoriestraat. Deze aanbevelin gen staan echter vooralsnog niet ter discussie. Juist omdat uitvoering van de aanbevelingen zeer grote gevolgen kan hebben, hebben wij voor een procedure gekozen die een zorgvuldige afweging van belangen mogelijk maakt. Wij willen daarom, niet direct het hele rapport in de gemeenteraad ter discussie brengen. Gekozen is voor een opzet waarin eerst gesproken wordt over de oorzaken van het probleem, d.w.z. het vermelde onder 1en 2. van deze publicatie. Pas als de gemeenteraad daarvan geconcludeerd heeft dat dat de pro bleemstelling is, kan er naar onze mening gesproken worden over de mogelijke oplossingsrichtingen in het algemeen en de uitwerking daar van. Op 22 januari zal de gemeenteraad een uitspraak doen over de probleemstelling. Ter voorbereiding van die raadsvergadering vindt er op maandag 8 januari 1990, om 20.00 uur in het gemeentehuis een vergadering van de commissie voor Ruimtelijke Ordening plaats. In het schema vindt u die boven de eerste streep weergegeven. Daarna wordt er op ruime schaal aan de bevolking de mogelijkheid geboden om te reageren op deze plannen. In de hal van het gemeentehuis worden op publicatiepanelen vanaf me dio januari de voorstellen van de onderzoekers nader toegelicht opdat een ieder ervan kan kennis nemen. Wij staan met elkaar voor de uitdaging om in de jaren '90 te werken aan een verantwoord leefklimaat en een daarop toegesneden infrastructuur in Holten. Met niets doen lossen wij niets op, integendeel nemen de mi lieuproblemen onevenredig toe. Burgemeester en wethouders van Holten, de secretaris, J. R Stegeman De burgemeester W. L. F. C. van Rappard. TIJDBALK Minimaal Maximaal aantal weken aantal weken B&W -4 V CIE R/O/RAAD 8/22 jan. '90 (uitspraak over konklusies en geaktualiseerde probleemstelling, d.w.z. deel 1) INSPRAAK (over deel II) y VOORLOPIG ADVIES OVER INSPRAAK AAN CIE R.O. DEFINITIEVE OPLOSSINGSRICHTING y B&W -X y RAAD y VASTGESTELD PLAN UITWERKING GEKOZEN OPLOSSINGSRICHTING 11 13 15 15 13 16 19 23 23 ost8astraat □eventerweg vraag*^ De Haar Centrum Da Haar PastorlBstraat.-j HOLTEN Lukensveld toekomstige: kategorisering Beuseberg" belangrijke maatregelen nieuw wogvak O rekonstruktle kruispunt stroombaan weg straat ■iimiaiiutilrtT—r^erbHJfsgebJed fietsroute parkeerterrein Stationsstraat 2 Kerkhofsweg 3 ir.dus triest raat H.J. Wansinkstraat 5 Rietmoieoctraat geen doorgang voor door gaande motorvoertuigen verbod voor vrachtverkeer AP.rN/ÉfcCHEM/AI

Holtens Nieuwsblad | 1990 | | pagina 10