„Monteurs zijn meer vervangers geworden 3 Koninklijk brons voor G. Bosschers Wie betaalt schade bij verkeersongevallen? Einde oefening voor commandant Eshuis Uit buiten Holten HOLTENS NIEUWSBLAD Herman Leppink na 40 jaar weg bij de OAD: 55 Een avond in kerstsfeer Sfeervolle Kerstwijding Geslaagde kerstviering DONDERDAG 21 DECEMBER 1989- De bussen kocht "de baas" altijd zelf in, maar wat er in veertig jaar tijd verder zoal door zijn handen ging, vormt een wonderbaarlijke waslijst. Van tweedehands ver snellingsbakken, startmotoren en dynamo's tot koelkasten, videos pelers, blikken doperwten, span doeken en jacks en sjaals. Chef In koop Technische Dienst Herman Leppink ontpopte zich bij de OAD als een handelaar pur sang. Na veertig jaar inkoop en magazijn zette de Needenaar van huis uit er vorige week definitief een punt achter. Samen met hem blikte het Holtens Nieuwsblad terug op veertig jaar "OAdé"; een tijd die veel te snel voorbij ging. Aanvankelijk zat magazijnmees ter Leppink op de Smidsbelt boven de garage van 'baas Jan' Müller, die samen met de ondernemers Ter Haar sr. en Hodes de Overijssel- sche Autobus Dienst had opgezet. Later verhuisde hij naar het nieu we magazijn aan de Burg. van der Borchstraat waar hij door revisie monteur Jan van Beek werd inge wijd in de geheimen van de toen nog benzine rijdende Opeis en Che- vrolets. „Zo vlak na de oorlog was het ei genlijk maar een allegaartje van watje weer aan de praat kon krij gen. Later kreeg je pas de eerste diesels, zoals een Dodge of een Sca nia. Afgezien van een zondags trip je naar Tecklenburg of het vervoer van spelers en supporters van de plaatselijke voetbalclub, was het ook vrijwel allemaal streekvervoer dat de OAD toen verzorgde. Daar was in die tijd enorm veel behoefte, aan omdat nog bijna niemand een eigen auto had. Zelf stapte ik ook 's morgens vroeg om zes uur in Neede in de bus en dan was ik 's avonds om zes uur weer thuis. Alleen zater dags nam ik de motor, want anders had ik niks meer aan mijn vrije middag." Vakmensen Interesse in motoren en auto's had Leppink altijd al gehad. Maar toen hij op 23-jarige leeftijd bij de OAD terecht kwam, kwam de raad en daad waarmee monteur Jan van Beek hem in het begin terzijde stond, toch goed van pas. „Zo'n bus is toch weer heel iets anders" weet Leppink ondertussen. „Voor al in de beginfase, toen vrijwel alles nog gereviseerd werd, had je echte vakmensen nodig. Van Beek was er zo een. Dan haalde je ergens van de sloop een startmotor of een dy namo en dan kregen we de bussen weer aan de praat. Nu zijn mon- Aanstaand 'vutter' Herman Leppink van de OAD hoefde niet zelf te rijden naar de afscheidsreceptiezodat er een neutje best inging. teurs veel meer vervangers. Er wordt ook veel meer uitbesteed. De bedragen die er met aankoop van een bus gemoeid zijn, liggen ook veel hoger. Vroeger hanteerde je voor een toerbus een bedrag van zo'n duizend gulden per zitplaats. Zet daar nu maar rustig een nul achter. Toch zijn tien, twintig nieuwe bus sen nu een heel gewone zaak. Kwam er vroeger een nieuwe bus, dan liep het hele personeel uit. Dat was een bezienswaardigheid en het mooiste was als de bus zondags werd ingereden. Dan toerde een aantal-personeelsleden met vrou wen en kinderen gezellig in een Scania door de omgeving van Hol ten. Een mooie tijd als je er zo op terug kijkt, maar naarmate het be drijf groeide werd het natuurlijk ook wel wat minder praktisch aan de Burg. van der Borchstraat. Al die verspreid opgeslagen onderde len, dat was een ramp. Voor grote voorruiten en remtrommels moest je naar de schuur van Veldkamp vlakbij en onder het café van Joop Löhr hadden we een bandenmaga zijn. De verhuizing naar Goor was dan ook niet te vermijden. Daar hebben we alles gelijkvloers en be schikken we over heftrucks en pal let-wagens. Een enorme verbete ring." Archief Het toeval wil dat Hermans nieuwe werkplek in Goor precies gesi tueerd is op de plek waar vroeger het geboortehuis van vrouw Annie stond. „Vroeger ging je daar vrijen, nu moet je er werken" merkt deze dan ook spottend op. De Leppinks wonen alweer vanaf 1962 in Holten toen ze aan de Diessenplasstraat een van de door de OAD daar ge bouwde woningen konden kopen. Ze zijn ook niet van plan Holten de rug toe te keren nu Herman van de VUT gaat genieten. Jannie heeft genoeg te doen bij de Bato en in het Welfare-werk en Herman zal zich ook niet hoeven vervelen. Hoewel Jannie hem uitdrukkelijk heeft verboden zich met de inkoop van de boodschappen te bemoei en, blijft er genoeg over om zijn vrije tijd te vullen. Het onderhoud aan de eigen auto en die van de bei de zoons is hem na al die jaren wel toevertrouwd en ook staan er nog wat reizen (waaronder in ieder ge val een naar Rusland) op het pro gramma. Het mooiste vindt Her man Leppink echter een verzoek dat hij van de OAD heeft gekregen om samen met oud-collega's Ja- link en Ten Have een archief annex oud magazijn op te zetten om zo de herinnering aan de beginjaren van de OAD levend te houden. De heer Bosschers was zichtbaar verguld met zijn koninklijke onder scheiding die hem werd opgespeld door burgemeester Van Rappard HOLTEN - 'Een rustige man, die zijn gangetje gaat en gewoon goed zijn werk doet', zo typeert mevrouw Maats jubilaris G. J. Bosschers. Bosschers vierde onlangs zijn veertigjarig jubileum als werknemer van Schilders-en Wandafwerkingsbedrijf J. H. Maats en Zoon b.v. aan de Dorpsstraat 51. Daarvoor kreeg hij de bronzen eremedaille opgespeld. Bosschers werd niet alleen door zijn werkgever in het zonnetje ge zet, ook de Holtense Muziek Ver eniging bracht hem een serenade tijdens de drukbezochte receptie in Café De Biester. In de veertig jaar dat Bosschers (55) inmiddels bij het bedrijf werkt kreeg hij met de dochter des huizes, die ook binnen de firma werkzaam is, te maken met de vierde genera tie van "de familie Maats. Een trouw werknemer dus. die zich volgens mevrouw Maats naast zijn werk ook nog op allerlei andere gebieden verdienstelijk maakt. 'Een man van de natuur', omschrijft zij hem. 'Bosschers gaat graag op jacht en fokt met paarden. Bovendien is hij ook nog eens een van de oprichters van de Holtense koetsenclub'. 'Als een van de eerste meesterschil ders (Bosschers behoorde tot de eersten die een schildersopleiding in Zwolle volgden) is hij bovendien ook nog eens een vakman van het eerste uur'. Deventer Schouwburg Donderdag 21 december klinkt vanaf 20.00 uur het loepzuivere stemgeluid van de Poolse Nachte galen door de Deventer Schouw burg. Een Kerstconcert door 35 jongeren en 15 volwassenen. Vrijdag 22 december brengt Intro- dans de balletten Cellorganics 1, Abraham and Isaac, White Stre ams 2 en De Dood en het Meisje van de Nederlandse choreografen Ed Wubbe en Ton Wiggers. Woensdag 27 december wordt in het kader van het festival Op de grens van 1990 voor de jeugd een aantal voorstellingen gehouden. Om 14.00 uur speelt het Gevolg het stuk het Museum en om 16.00 uur Tam Tam. Het sehimmelspel Karagóz en Ha- civart is te zien op donderdag 28 decmber om 14.00 uur en het ma rionettentheater van Ella Snoep speelt om 16.00 uur. Vrijdag 29 december tovert om 11.00 uur Campagnie Jeanpico met handjes en de Grote meneer Kkak- tusshow is te zien om 14.00 uur. Amsteltoneel speelt om zaterdag 30 december om 14.00 uur Een zee van water, Samba Salad maakt veel muziek in Beestebende om 15.30 uur en Honderd van Oost speelt een stuk over een scheiding Dertien Graden celsius om 16.00 uur. Kinderen kunnen verder deelne men aan de volgende doe-activitei- ten: maskers en marionetten maken (woe 27 en do 28 december vanaf 14.340 uur) folkloredansen voor 6-9 jarigen (woe 27 en do 28 december vanaf 14.30 uur) en jazz- dans voor 9-13 jarigen op donder dag 28 december om 14.00 uur. Het theaterprogramma van het festival omvat optredens in zowel de schouwburg, de Bouwkunde en het Burgerweeshuis. In het Film huis zijn films te zien van regis seurs, die deel uitmaken van de lijst van '20 regisseurs van de toe komst'. Op 1 januari vcindt er een Nieuw- jaarsbsl plaats met muziek van het Deventer dansokerst Am'or. lvalnlichtingen: 05700-11500 Burgerweeshuis Eveneens in het kader van het fes tival Op de grens van 1990 vinden in OJC Burgerweeshuis diverse popvoostellingen plaats. Optre den zullen Dark Vison, Tina en the Vooral nu het vroeg donker is en het wat slechtere weer komt wil len wij enige aandacht besteden aan de afwikkeling van aanrijdin gen tussen auto's en bromfietsers of fietsers. Vooral Holten heeft door zijn centrale functie in het onderwijs te maken met een grote toevoer van schooljeugd. Jammer genoeg ver loopt dit niet altijd vlekkeloos menig ongeval tussen fietser en auto vindt dagelijks plaats. Wie is er eigenlijk aansprakelijk? De re gel van de "omgekeerde bewijslast" biedt perspectief voor voetgangers en fietsers. Hieronder geeft het bu reau Slachtofferhulp Deventer eni ge nuttige informatie. In het Nederlandse (civiele)recht geldt over het algemeen de regel dat degene die aan iemand anders schade heeft toegebracht, de finan ciële gevolgen hiervan moet dra gen. Bij het verhalen van deze schade geldt wie eist, bewijst". Dit houdt in, dat als iemand scha de heeft geleden en vindt dat daar een ander aansprakelijk voor is, hij dat eerst moet bewijzen. Deze regel gaat ook op voor een verkeerson geval. Daarom is het belangrijk dat bij een verkeersongeval zoveel moge lijk gegevens worden genoteerd. Bij een eenvoudige aanrijding kun nen de betrokkenen een Europees Schade-Formulier invullen. Bij aanrijdingen met een schade bo ven 1000.-) kan de politie een regi stratieformulier politierapport opmaken. Bij ongevallen, waarbij mensen ernstig letsel oplopen, zal de politie proces-verbaal opma- ken.Naast een uitvoerige registra tie van het gebeurde, worden hier in ook de verklaringen van de be trokkenen en getuigen en resulta ten van een eventueel technisch onderzoek opgenomen. Veel mensen denken ten onrechte, dat de politie uitmaakt wie er voor de schade moet opdraaien. De poli tie houdt zich alleen bezig met het verzamelen van feiten en met de strafrechtelijke kant van het onge val. Om aan te tonen, dat iemand schuldig is,zult u zoveel mogelijk bewijzen nodig hebben. Schrijf naam en adres van de tegenpartij en van getuigen dus altijd op. Maak daarnaast een situatie schets of foto's Omgekeerde bewijslast De regelwie eist, bewijstzal bij veel mensen bekend in de oren klinken. Buro Slachtofferhulp De venter e.o. merkt tijdens haar con tacten met cliënten dat de regel van de zogenaamde "omgekeerde bewijslast" daarentegen bij velen onbekend is. Wanneer er een aanrijding plaats vindt tussen een voetganger of fiet ser en een motorrijtuig auto, mo tor, brommer), geldt de regel "wie eist, bewijst" NIET. Een fietser of voetganger hoeft namelijk niet te bewijzen dat de bestuurder van een motorrijtuig schuld heeft. In principe is de bestuurder van het motorrijtuig aansprakelijk. Alleen als hij aannemelijk kan maken, dat hij in een situatie van overmacht verkeerde, is hij niet aansprake lijk. Bijvoorbeeld, wanneer een voetganger of fietser zelf schuldig is aan het ongeval. Informtie en advies Heeft u vragen of wilt u advies dan kunt u altijd contact opnemen met Buro Slachtofferhulp Deventer. De ANWB-folder Wegwijzer voor In zaal Vosman werd afgelopen maandag voor 190 leden van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen een avond in kerstsfeer ver zorgd door een groep van het Leger des Heils uit Nijverdal. Voor de pauze speelden en zongen kinderen het kerstgebeuren. Ook wisten ze, met veel enthousiamse, de tamboerijn te hanteren. Twee leden van de groep zongen onder begeleiding van de gitaar, kerstlie deren. Na de pauze werd met decla matie en een kerstverhaal een ex tra accent gegeven aan deze avond, waar ook enkele malen sa men gezongen werd. De aanwezigen werden attent ge maakt op de cursus verkeersken- nis op 11 en 18 januari met daarop volgende Verkeersquiz op 22 janu ari. Opgave is ook nog mogelijk voor de cursus Vrouwen in man- nenbesturen, welke gegeven wordt op 25 januari en 1 en 13 februari. Opgave voor 10 januari bij het be stuur. De nieuwjaarsreceptie wordt gehouden op 9 janurai a.s. Torpedo's. Eylem. Nar-Cist, Blue Guitars. INfiltratioer. The Fire- vlies op zaterdat 23 december, een internationaal hardcore-gezelsc- hpa op' maandag 25 december, 21.30 uur. wereldmuziek met Grup Ray (Tyurke8ije) en Betina bRazi- lië) op vrijdag 29 december, 2130 uur, Kawinaband Tai-Hori, The Quality Crew en On the Good Foot tijdens de Oudejaarsparty die om 24.00 uur begint. Schouwburg Lochem Het Nieuwjaarsconcert op maan dag 1 januari wordt dit jaar ver zorgd door het Strauss-orkest uit Budapest met als speciale gast Marco Bakker. Inlichtingen: tel. 05730 Film Schouwburg Lochem Dinsdag 26 en woensdag 27 decem ber: 20.00 uur, Indiana Jones (a.l.). Speelgoed en Blikmuseum Tot en met 7 januari zal in het Speelgoed en Blikmuseum de ten toonstelling 'Lehmann; van speel goed tot tuinspoor' te zien zijn. Een waar paradijs voor de liefhebbers van modelspoortreinen. Rijksmuseum Twenthe Tot en met 14 januari is er in het Rijksmuseum Twente te Enschede de Kersttentoonstelling Komt, la ten wij aanbidden, bestaande uit 22 Kerstvoorstellingen uit kerke lijk bezit. Speciale rondleidingen zijn op donderdag 28 december, donderdag 4 en donderdag 11 janu- ari telkens van 10.00-11.00 uur. Een aangepast kinderprogramma is op 27 december en woensdag 3 janua ri van 14-15.30 uur, leeftijd 4 tot ca. 7 jaar. Flevohof Tijdens de Kerstvakantie vinden in Flevohof allerhande activiteiten plaats voor de jeugd. Het recreatie team vindt een aantrekkelijk pro gramma met uiteenlopende moge lijkheden voor de verschillende leeftijdsgroepen. Het overdekte zwembad en de bowlingbaan zijn eveneens voor het publiek ge opend. Tevens te zien een tentoon stelling Winteraerdigheden met een uitgebreide collectie schaat sen. De Flevohof is geopend van 10,00-17.00 uur. verkeersslachtoffers" is gratis ver krijgbaar. Het bureau Slachtofferhulp De venter is telefonisch op telefoon nummer 05700 - 40571 Maandag fm donderdag is er spreekuur van 09.00 tot 11.00 uur op het adres Muggeplein 10 te De venter Bureau van Gemeentepo litie, in afzonderlijke kamer). In een sfeervol versierd Irene werd donderdag 14 december de kerst wijding van de Hervormde vrou wengroepen Holten en Dijkerhoek gehoudebn. Zoals ieder jaar was er ruimschoots gelegenheid eerst een kopje koffie te drinken met kerst krans. Ondertussen regelde dia ken A. Slotman het bezorgen van de kerstbakjes voor ouderen en zie ken uit de kerkelijke gemeente. Ruim acht uur opende mevrouw W.J. Loorbach-Wolbrink de kerst samenkomst, Mevrouw J. Müller was verhinderd. Er was dit jaar een prachtige lithurgie waaraan ver schillende leden meewerkten door het lezen van een gedicht of bijbel gedeelte. Het zingen werd begeleid door mevrouw Evers op de piano. Na de pauze werd het kerstverhaal Mol Annechien van Margo Kool gelezen door M. Ulfman. Maandagavond 18 december hiel den de dames van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen afd. Es- pelo hun Kersfeest. Deze avond kwamen de dames van de afdeling Diepenveen met een toneelstuk op de planken getiteld De vriendin van mijn man. Ook werden er en kele kerstliederen en gedichten voorgelezen en gezongen. De kerst liederen werden met orgelspel be geleid door mevrouw Molendijk uit Okkenbroek. Tot slot werd er sa men Ere zij God gezongen. Ook werd er dit jaar werd gezorgd voor fruitbakjes voor zieken en bejaar den. De volgende bijeenkomst is op maandagavond 22 januari met een jaarvergadering en volksdansen van de Volksdansgroep van eiegen leden, aanvang 19.45 in het Tref punt. Brandweercommandant Eshuis kreeg tijdens de laatste brandweer oefening van dit jaar alvast een voorproef je van zijn naderend afscheid. De allerlaatste brandweeroefe ning van brandweercommandant Wim Eshuis die maandagavond werd gehouden bij de molen in Dijkerhoek, was alvast een goede gelegenheid voor hem om te wen nen aan meer dan de normale be langstelling voor zijn persoon. En dat is moeilijk genoeg, want Es huis is het type van doe maar ge woon, dat is al gek genoeg. Deson danks liet hij zich de extra belang stelling in de vorm van een aparte 'afhaaldienst' en versiering met feestslingers zonder morren wel gevallen, maar bij de oefening moest wel gewerkt worden! Commandant W.J. Eshuis legt zijn functie per 31 december neer. Hij wordt opgevolgd door J.H. Hel ler. Het officiële afscheid vindt plaats op 5 februari in het gemeen tehuis, 's avonds om 20.00 uur. De heer Eshuis is 31 jaar lid geweest van de Holtense brandweer. Hij nam in al die jaren aan ruim 600 brandweeroefeningen deel. De grootste branden in zijn tijd waren de grote bosbrand op de Holter- berg in 1984 en de brand in de villa Ten Bosch op de Holterberg. Het was toeval, maar tijdens de oefening gaf in de raadszaal de ge meenteraad haar goedkeuring aan de bouw van een nieuwe brand weergarage, die gebouwd gaat worden aan de Waagweg en ont worpen is door architectenbureau Lensink uit Rijssen en waar naast de brandweer ook de ambulance en de wagen van de EHBO een plaatsje krijgen. De garage zal ko mend jaar worden gebouwd. Voor Eshuis toch geen reden om zijn af scheid uit te stellen. Alles is gere geld, en daar gaat het om, is zijn redenering.

Holtens Nieuwsblad | 1989 | | pagina 13