De Look wil een gelijke behandeling in Holten Stichting Thuis Sterven wil Holtense medewerkers Praat met de Rabobank voordat u een hypotheek afsluit. 6,9% rente vanaf Rabobank S Jaaragenda Uit buiten Holten Erwin Doctor wint W est-Euro-Cup Houding B W valt verkeerd bij bewoners Begroting maand later Creativiteit HVG Holten Lachen met klucht COC HOLTENS NIEUWSBLAD Bel voor een afspraak Door burgemeester en wethouders verleende vergunningen, ontheffingen e.d. 1. VERLEENDE KAPVERGUNNINGEN: COMMISSIE VOOR WOONRUIMTEZAKEN SPREEKUUR BURGEMEESTER Wintertraining Zwemclub Twenhaarsveld [DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1989 De bewoners van villawijk de Look zijn zich er terdege van bewust, dat zij wonen in een paradijselijk stukje Holten, waar door andere Holtenaren soms met enige afgunst naar wordt gekeken. 'Kangeroe's' worden ze wel eens ge noemd: „lege buidels en gro te stappen,". Wetende, dat deze opmerking niet kwaad willend wordt bedoeld, kun nen zij hartelijk lachen om deze bijnaam. Waar zij echter wel moeite mee hebben is, dat zij door het gemeentebe stuur anders behandeld wor den dan de bewoners van an dere wijken in Holten. „Wij weten dat we op een geze gend plekje wonen, daarom hebben wij ons ook altijd wat stil gehouden, maar nu kar dat niet langer", verwoordt de heer D. van der Torre de me ning van een ad-hoc groepje bewoners van de Look. De problematiek is bekend. Al ja ren zijn de Lookbewoners in dis cussie over het gemeentelijk on derhoud in hun wijk. De eerste con tacten daarover zijn al gelegd in 1978, zes jaar nadat de eerste hui zen werden opgeleverd. De klach ten toen verschillen niet bij de hui dige klachten: een slecht onder houden bos, dat bovendien brand gevaarlijk is, te weinig verlichting in de wijk en bermen die nauwe lijks onderhouden worden. Door net toenmalige college werd aan de hand van een rapport van Staats bosbeheer toegezegd, dat binnen afzienbare tijd het bos gedeeltelijk zou worden ingeplant met loofhout ter vervanging van de brandge vaarlijke dennen. Van alle goede voomemers kwam maar weinig te recht en zo kwamen de bewoners in 1978 opnieuw in het geweer tegen de in hun ogen onrechtvaardige achterstelling ten opzichte van an dere wijken. Eenn compleet ar chief van briefwisselingen over en weer resulteerde uiteindelijk in een uitnodiging van het gemeente bestuur aan de bewoners om eens te komen praten over de wensen en verlangens in de wijk. Vrijwel alle bewoners gaven gehoor aan de uit nodiging, vooral omdat in de uit nodiging van burgemeester Van Rappard de koppeling werd gelegd tussen het onderhoud in de wijk en de verkoop van elf kavels in de Look. „Het is toch te gek, dat we in een brief moeten lezen, dat het on derhoud van onze wijk afhangt van de verkoop van elf percelen grond in onze wijk. Dat gebeurt in andere wijken toch ook niet? Ik moet u zeggen dat de bewoners bijzonder kwaad zijn geworden. Wat wij vra gen is een normaal onderhoud van onze wijk, die duidelijk achterblijft bij andere wijken in ons dorp. Zo wordt het gras in de bermen maar twee keer per jaar gemaaid, terwijl in andere wijken dat in het groeiza me seizoen maandelijks gebeurt. Ook de aanvraag voor verlichting van het fietspad langs de Vianen- weg en tennisbaan is toch een nor male zaak, die niet gekoppeld dient te worden aan de verkoop van kavels in onze wijk? En dat nu het onderhoud aan het bos plotse ling als extra onderhoud wordt aangemerkt, is natuurlijk hele maal te dol om los te lopen. Indien wij op ons eigen terrein een ten De Look: ook een wijk in Holten. dode opgeschreven boom willen kappen, riskeren wij een boete van 150 gulden, maar de gemeente heeft in al die jaren nooit iets ge daan aan het onderhoud van het bos! We hebben ons er verder bij zonder aan gestoord, dat er een link gelegd wordt tussen het on derhoud van de tennisbaan en de Look. Daardoor wordt ons een eti ket opgeplakt, waar wij niet geluk kig mee zijn. Ook bepaald niet gelukkig zijn de bewoners met de 'tweedeling' die mogelijk ontstaat tussen de be woners onderling, door de aanbie ding van het college aan de bewo ners langs camping Veneklaas een strook bosgrond te mogen kopen, terwijl anderen geconfronteerd worden met nieuwe woningen, met de eerste jaren dus weer de nodige' bouwoverlast. „Bij de koop van onze woningen is ons verzekerd, dat de wijk 'compleet' was'. Dat blijkt dus een loze kreet als de ge meente geld nodig heeft. Nu zijn het dus elf kavels, maar waar ein digt dat?". De behandeling van de gemeente begroting zal niet op de geplande data kunnen plaatsvinden. Men is er nog nog niet helemaal uit op het gemeentehuis. Volgens de plan ning zou de begroting in commis soriale zitting op 9 oktober worden behandeld. Dit wordt nu maandag 6 november. De begrotingsbehan deling van 30 oktober wordt nu een normale raadsvergadering. De be groting zal behandeld worden op maandag 27 november. Een groep dames van HVG Holten kwam op 21 september bijeen voor een creatieve middag. Onder lei ding van de dames Hofhuis, Harm- sen en Baltus werd het poppen- breien, verschillende haakwerken en origamie beoefend. Verder zul len er nog andere creatieve dingen volgen. De eerstvolgende middag is op 5 oktober om 14.00 uur in Ire- Het programma van HVG Holten ziet er voorts als volgt uit: De heer Van de Keuken zal op 5 ok tober 's avonds spreken over licha melijke geweldpleging. Hoe kun nen we preventief te werk gaan en slachtoffehulp. Op 12 oktober gaan de dames naar de provinciale dag. De Brandwondenstichting geeft een voorlichtingsavond op 19 okto ber. Deze avond wordt gehouden samen met de CPB in de Kande laar. Op 24 oktober komt mevrouw Hiddink in Dijkerhoek. Hier is ook Holten voor uitgenodigd. De be stuursverkiezing is op 2 november en op 19 november komt dr. Cou- welaars iets vertellen over 'huis arts in onze tijd'. Op 30 november wordt een creatieve avond gehou den en op 14 december is de Ad- ventsavond, die gezamenlijk ge vierd wordt met de HVG Dijkker- hoek. Hoewel ook in Holten vorig jaar twee ernstig zieke patiënten gebruik maakten van de diensten van de Stichting Thuis Sterven Zuid-West Overijssel, zijn er nog geen Holtense vrijwillig(st)ers. Gezien de te ver wachten toenemende vraag en de cultuurverschillen per plaats wil de stichting daar wel naar toe. „Sterven is op zich natuurlijk al geen pret tige situatie" legt secretaris H. Israël de doelstellingen van zijn vrijwil ligersorganisatie uit. „Wanneer dat in een ziekenhuis of verpleeghuis gebeurt (en driekwart van de terminale patiënten wordt inderdaad een paar dagen voor de dood nog opgenomen) is het helemaal een vervelen de ervaring. Wij willen het thuis sterven mogelijk maken door voor opvang te zorgen. Dat maakt het voor zowel de patiënt als zijn omge ving veel draaglijker." Sinds het voorjaar van 1988 biedt de Stichting Thuis Sterven dag- en vooral nachtopvang voor mensen die in hun vertrouwde omgeving afscheid van het leven willen he men. „Vaak zorgen familie, vrien- Gaardenstraat 32 7451 CW Holten telefoon 05483-6 22 55 Meer bank voor je geld den of buren voor de noodzakelijke begeleiding in die moeilijke da gen" weet Israel. „Maar voor hen is de druk soms te zwaar. Ze krijgen een schuldgevoel of stress-ver schijnselen. In zo'n geval komen wij te hulp." De stichting opereert in het werk gebied van de Stichting Kruiswerk Zuid-West Overijssel, waaronder ook Holten valt. Het Kruiswerk is ook het centrale punt waar aanvra gen voor stervensbegeleiding te rechtkomen. Samen meteen colle ga van de Stichting Maatschappe lijke Dienstverlening Zuid-West Overijssel (Stimadizwo) beoor deelt een beroepskracht van het kruiswerk de aanvragen. Geen geld Deze coördinatrices vormen de professionele inbreng in een verder puur óp vrijwilligers gerichte orga nisatie. Alleen dankzij die formule kan het werk ook doorgaan want penningmeester P.J. Vreeke, die vorig jaar dankzij 'een startsubsi die van de provincie nog met een positief saldo kon afsluiten, ziet zich nu al geconfronteerd met een fiks tekort op de begroting. „Zolang voor dit werk een wette lijk financieel kader ontbreekt, zijn we afhankelijk van charitatieve ondersteuning. De verschillende gemeentes hebben we ook wel be naderd, maar afgezien van een een malige bijdrage van de gemeente Deventer was er hiervoor geen geld beschikbaar. In Holten kregen we gelukkige nog wel geld van de ker ken. Ook de regeling die we met het Regionaal Ziekenfonds Sal- land hebben getroffen, voorziet slechts in vergoeding van een klein gedeelte van de werkelijke kosten. Daar willen we verder nog over on derhandelen want deze begelei ding betekent toch een aanzienlij ke besparing op de opnamekosten in ziekenhuizen en verpleeghuizen. De eenmalige bijdrage van f 25 die we van de patiënten vragen, willen we ook niet verhogen. Dat is in strijd met het karakter van ons werk. De drempel moet zo laag mo gelijk zijn." Tegen die achtergrond is het ook niet merkwaardig dat het stich tingsbestuur met gemengde ge voelens de intrede van commercië le stervensbegeleiders in de regio aanziet. Persoonlijk zet secretaris Israël daar grote vraagtekens bij. „Op die manier wordt de hulpver lening onbetaalbaar en profiteert alleen een kleine kapitaalkrachti ge laag van de bevolking ervan." Vrijwilligers Gezien de verwachte forse toena me van hulpvragen (in Deventer wordt zelfs al gepraat over de bouw van een hospicehuis, waar mensen een menswaardig sterfbed gebo den kan worden) wil Thuis Sterven ook in Holten graag met plaatselij ke vrij willigt st)ers werken. „Het belangrijkst is dat een vrijwilliger openstaat voor iemand die wat wil vertellen" legt Stimadizwo-mede- werkster mevrouw Th. Harmelink uit. „Vooral 's nachts komen er vaak emoties los waar je naar moet kunnen luisteren en mee moet kunnen omspringen. Daarnaast komen er natuurlijk wat prakti sche zaken uit de ziekenverzorging bij kijken. Bijvoorbeeld een bed verschonen. In een cursus van ne gen tot twaalf bijeenkomsten be steden we aandacht aan zowel de emotionele als de praktische as pecten. Kernvraag is natuurlijk wat het betekent wanneer je bij een stervende aan bed zit. We heb ben al gemerkt dat het een voor deel is wanneer je met plaatselijke vrijwilligers kunt werken. Iedere stad of dorp heeft toch weer een ei gen cultuur." De Stichting Thuis Sterven, waar in ook ds. J.H. Israël uit Holten zit ting heeft, werkt met plaatselijke comités van aanbeveling. In Hol ten wordt die gevormd door de he ren W.R. van Couwelaar, E.A. Pos- tema, J.F. Vroom en H.J. Robers en de dames D.D. van Rappard- Buitenhuis en J. Wiggers-Aan- stoot. SEPTEMBER: 30 september/1 oktober: Nacht om Holten OKTOBER: I oktober: Nacht om Holten 3 oktober: kinder- en tienerkle- dingbeurs 4 oktober: Beestenavond de Schu- re 6 oktober: première toneelvereni ging COC met Autopech 7 oktober: slottoernooi jeugd TC Holten; COC met Autopech 8 oktober: slottoernooi senioren TC Holten 13 oktober: klaverjasavond Blauw Wit 14 oktober: Lichtspel op 't Vletgoor 23 oktober: Bloedplasma-avond. 27 oktober: Toneeluitvoering OCH 'Geen been om op te staan' 28 oktober: Holterbergloop; na jaarsconcert HMV. 30 oktober: Raadsvergadering NOVEMBER: 6 november: Commissoriale verga dering gemeentebegroting II november: Elfde van de Elfde in de Poppe; najaarsconcert Hol- tens Mannenkoor 27 november: Begrotingsbehande ling. DECEMBER: 16 december: 2009 jc de Schure 18 december: raadsvergadering; Kerstviering NBvP. 18 tt/m 22 december: Creatieve kerstweek in de Boschkamp. 20 december: Kerstconcert HMK 1990: JANUARI: 9 januari: Nieuwjaarsreceptie NBvP. FEBRUARI: 3 februari: Prinsenbal in Bonte Paard. 10 februari: Prinsenbal in de Pop pe. 16/17 februari: 25 jarig bestaan Trefpunt Espelo. 17 februari: Carnaval minder vali den. 24 t/m 26 februari: Carnavals week end en optocht. MAART: 4 mei: Herdenking gevallenen op Canadese begraafplaats. 5 mei: Bevrijdingsdag. 21 maart: Gemeenteraadsverkie zingen. 21 april: Normaal en Peter Koele- wijn in Espelo. MEI: 12/13 mei: Viering 100 jarig bestaan molen de Hegeman Dijkerhoek. 13 mei: Havenzangers in Dijker hoek. AUGUSTUS: 11 augustus: Triathlon Holten. aan M. van Campen, Postweg 80; aan mts. Tuiter, Schreursweg 6, aan H. D. Questro, Vianenweg 227; aan G. W. Vrugteveen, Borkeldweg 10; aan H. G. Zweers, Winkelbergweg 50; 2. aan J. A. Borghuis vergunning verleend voor uitbreidinq woning Aalpolsweg 4; 3. aan S.V. Bato vergunning verleend voor het houden van een verloting; VOOR HET INWINNEN VAN INFORMATIE OVER DE ZAAK ZELF DAN WEL OVER EVENTUELE MOGELIJKHEDEN TOT HET INDIENEN VAN EEN BEZWAAR- OF BEROEPSCHRIFT KAN MEN ZICH WENDEN TOT DE AFDELING ALGEMENE ZA- KEN TER GEMEENTESECRETARIE. De eerstvolgende zitting van de commissie voor woonruimtezaken vindt plaats op maandag 2 oktober 1989 van 19.30-20.30 uur in het gemeen tehuis (ingang Kerkstraat). De burgemeester is verhinderd op maandag 2 oktober a.s. spreekuur te houden. Deventer Schouwburg Zondag 1 oktober is er om 12.00 uui een koffieconcert door Michel Dis- pa, violoncel, en Fred Oldenburg, piano. Om 14.30 uur is er een voor stelling van het Theaterra Figu- rentheater in het kader van jeugd theater Deventer; jarigen hebben gratis toegang. Het Nederlands Eurythmie En semble brengt op woensdag 4 okto ber het programma De Vliegende Hollander met werken van Beetho ven, Schubert en Tsjerpnin. De Theaterbus vertrek om vrijdag 7 oktober om 19.10 uur vanaf de schouwburg naar Orpheus in Apel doorn voor de toneelvoorstelling Aan Zet, met Henk van Ulsen, Ina van Faasen en Frans Vorstman. Zaterdag 7 oktober vertelt om 19.00 uur Ide van Heiningen over de mime in Nederland, gevolgd om 20.00 uur door Les Fanumbules met het programma Flic Flac. Zondag 8 oktober is er van 11.30 uur de Deventer Amateurdag met om 11.45 uur een ballonnenwed strijd voor de jeugd tot en met 12 jaar. Schouwburg Lochem Herman Finkers treedt op vrijdag 6 en zaterdag 7 oktober op met een reprise van Het Meisje van de Slij terij. Film Dinsdag 3 oktober, Lithon weapon 2 (16 jaar), aanvang 20.00 uur. Museum De Waag Tot 9 oktober wordt in museum De Waag in Deventer een tentoonstel ling over Turkse jongeren in De venter gehouden. De Deventenaar Gerard Walvoort fotografeerde de Turkse jongeren. Speelgoed en Blikmu seum van 7 oktober tot en met 7 januari zal in het Speelgoed en Blikmu seum de tentoonstelling 'Leh- mann; van speelgoed tot tuin- spoor' te zien zijn. Een waar para dijs voor de liefhebbers van model spoortreinen. Openluchtmuseum Arn hem Nog tot en met 22 oktober wordt in het Openluchtmuseum te Arnhem een 97.00.8tentoonstelling gehou den over de geschiedenis van het Nederlandse kinderboek door de eeuwen heen onder de titel Met rooie oortjes en vochtige ogen. Flevohof Zaterdag 7 oktober vindt op Flevo hof de Wereldkinderendag plaats, die in het teken zal staan van Indo nesië. Er is een informatiemarkt, een landenhappening en balon- nenwedstrijd, landing van para chutisten en optreden van de band Dixie Frends en het Comombi- naanse harporkerst Ekeko. Ook zullen er hele luchtballonnen op stijgen. Evenementenhal Een gevarieerd aanbod biedt de Antiekbeurs, die op vrijdag 29 sep tember (18.00-22.00 uur), zaterdag 30 september (12.00-19.00 uur) en zondag 1 oktober (11.00-18.00 uur) wordt gehouden in de Evenemen tenhal in Bome. Om de authentici teit van het aangeboden antiek te waarborgen worden alleen anti quairs, die bij de Kamer van Koop handel staan ingeschreven toege laten tot de beurs. Erwin Doctor heeft met zijn door Dries Willems uit Holten geprepa reerde Ford Sierra Cosworth de fel begeerde West-Euro-Cup op zijn naam weten te schrijven. Daarmee is hij de jongste winnaar van deze cup, waaraan een prijzen- bedrag van tienduizend gulden verbonden is en waarvoor elf ral ly's meetellen in zeven West-Euro- pese landen. De West-Euro-Cup wordt beschouwd als één der be langrijkste titels die er in de rallys- port te behalen zijn. Op dit moment maakt, Erwin Doc tor als één van de belangrijkste ti telkandidaten ook nog kans op het Open Nederlands Rally Kam pioenschap; ook na de zesde wed strijd heeft hij de leiding in het tus- senklassement. Mocht Erwin de volgende wed strijd, de Nacht van Achtmaal, we- De Christelijke Ontspanning Club, COC laat op 6 en 7 oktober de men sen weer lacfien met de klucht Au topech, in de ontmoetingsruimte van de Kandelaar. Kaarten a 5,- zijn verkrijgbaar bij boekhandel Heusinkvel en - indien nog voorra dig - 's avonds aan de zaal. De aan vang is 20.00 uur. ten te winnen, dan is het kam pioenschap beslist en kan hij de ti tel mee naar Twente nemen. John Bosch heeft eveneens nog uitzicht op de titel, maar moet dan wel de twee laatste rally's winnen. De mogelijkheid bestaat ook dat John Bosch de rally 'Nacht van Achtmaal' wint en Erwin hier tweede wordt, en Erwin op zijn beurt de Zuiderzeerally wint en John hier als tweede eindigt. Bei den eindigen dan met een gelijk aantal punten (367), maar Erwin heeft dan de meeste overwinnin gen op zijn naam staan en is dan alsnog kampioen. Zaterdag 30 september begint Zwemclub Twenhaarsveld met de wintertraining. Voor de oudste groep vanaf 12 jaar vertrekt de bus om 11.05 vanaf de Dorpsschool, De groep van 8 t/m 11 jaar vertrekt om 11.50 uur. De groep tot 8 jaar vertrekt om 12.35 uur. Wie belangstelling heeft voor de zwemclub kan informatie iwinnen bij mevrouw Karin Knapen. Waar- denborchstraat 36, tel 6i203.

Holtens Nieuwsblad | 1989 | | pagina 5