„Dit gebouw kan er over honderd jaar nog staan' Noabers tegen bouw van senior-woningen terrein Dorpsschool Kredietverlening Rabo stijgt sterk mir'fcn Verkoop elf kavels moet onderhoud de Look financieren Architect vreest kapitaalvernietiging HOLTENS NIEUWSBLAD Kennismaken met muziek Dorkasleden naar Andijk „Door de school leeft de buurt" Chemisch afval wordt aangepakt iilwi Door burgemeester en wethouders verleende vergunningen, ontheffingen e.d. Oproep ten behoeve van in te stellen werkgroep ontwikkelings samenwerking Holten. INSPRAAK OPENBAAR VERVOER WEGENWET HINDERWET DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1989. „De relatieve vochtigheid van het gebouw zal naar ver wachting te hoog zijn. De ver lichting naar verwachting on voldoende. De centrale hal qua acoustiek en verwarming minder goed bruikbaar'. Drie citaten uit het rapport Ijsel- land over de bouwkundige toestand van de Dorpsschool. Op basis van onder andere deze (bouwkundige) gege vens zal de raad komende maandag een uitspraak doen over het voortbestaan van de school. "Hoe komen ze toch bij deze onzin. Naar verwachting zal de relatieve vochtigheid te hoog zijn. En naar verwachting verlichting te wei nig. Wat is dat voor onderzoek. Aan die school mankeert bouw kundig niets. En dan die opmer king dat de hal niet niet voldoet. Ik was echt woedend toen ik dat las". Architect L.C. van de Bovenkamp wil zich op geen enkele wijze men gen in de Holtense 'schoolstrijd', maar door de ongefundeerde con clusies van de onderzoekers van IJselland voelt hij zich zodanig aangetast in zijn beroepseer, dat hij graag op ons verzoek inging, iets nader te vertellen over de bouwgeschiedenis van de Dorps school. Architect van de Bovenkamp heeft vanaf 1945 in Holten ge woond en gewerkt en woont sinds vijfjaar nu in Delden. Hij is niet al leen de ontwerper van de Dorps school. Van zijn tekentafel komen onder andere ook de nu afgebro ken kleuterschool aan de Tuin straat en de Silo van de Mengunie. Voorts is hij de ontwerper van de eerste vertien lokalen van de Scho lengemeenschap, het Groene Kruisgebouw, De Rabobank, het gemeentelijk slachthuis, het huis van burgemeester Van Rappard, honderden andere huizen en boer- derijeh en verschillende scholen. „Die school staat er over honderd jaar nog, maar-dan moet er wel on derhoud aan worden gepleegd en dat is de laatste zestien jaar niet meer gebeurd. Kennelijk heeft men gedacht: Van de Bovenkamp heeft het gebouwd, dus het zal wel goed zijn, maar elk gebouw, hoe goed van constructie, heeft onder houd nodig. Toen ik daar van de week rondgelopen heb en nog eens gezien heb, welk een liefde en zorg er besteed is aan de bouw van de Dorpsschool, dan is het erg te moe ten zien dat elk onderhoud heeft ontbroken". Evenementen De Dorpsschool aan de Tuinstraat werd in 1954 gebouwd naar een ge heel nieuw ontwerp, in overleg met hoofdambtenaar Witteveen van het ministerie van onderwijs en op aanwijzingen en suggesties van meester Brouwer. De traditionele 'nutteloze' gangen verdwenen en daarvoor in de plaats kwam een centrale hal, die gebruikt kon wor den voor gezamenlijke bijeenkom sten, ouderavonden, toneelstukjes en uitvoerigen, evenementen waar meester Brouwer een patent op had. Ook nu wordt de hal voor deze activiteiten nog zeer regelmatig gebruikt. Een bewijs daarvoor is, dat het bordes nu is verbreed, zo dat het dienst kan zodat het dienst kan doen als toneel. „Het onderwij zend personeel is uitstekend te spreken over de hal. Natuurlijk is Hoezo, de hal van de Dorpsschool is niet functioneel? Een archieffoto van de Kerstmarkt. het in de hal wat kouder dan in de klassen. Zo is hij ook gecon strueerd. Je gaat toch geen ruim ten, die slechts kort worden ge bruikt, even goed verwarmen als klassen waar de kinderen stil zit ten. En ook aan de acoustiek man keerde niets, tot men de zaak heeft overgesausd. Toen is het acous- tisch vermogen van het materiaal aangetast. Ook aan de dagverlich ting van de klassen mankeert niets. Op één na alle lokalen, die aanmerkelijk groter zijn dan ge bruikelijk, hebben aan twee zijden ramen. In welke school is dat? En is er te weinig licht, dan zijn een paar armaturen zo aangebracht. Verwijten Wat de architect de onderzoekers vooral verwijt, is dat er kennelijk nooit gekeken is naar het bestek, de bouwconstructietekeningen en detailtekeningen. Ook krijgt de dienst gemeentewerken een veeg uit de pan. Zo zet hij grote vraagte kens bij de isolatie die een paar jaar geleden is uitgevoerd. „Weg gegooid geld. Door de speciale con structie van de eensteens binnen- spouwmuur, gemaakt van rode baksteen en de halfsteens buiten spouwmuur, in totaal 38 centime ter dik (nu is de muur van een school slechts 27 centimter dik) is isolatie niet nodig en kan zelfs on gunstig zijn voor het binnenkli maat. Waarom is er niet gekozen voor raam isolatie? Ik heb me ter plekke ervan overtuigd-dat het heel goed mogelijk is". Verder ver wijt hij de verantwoordelijke men sen steeds het onderhoud slecht te hebben uitgevoerd. „Ik schrok er van. Regen afvoeren zitten ver stopt, zijn stukgevroren en slechts gedeeltelijk hersteld. Door de spe ciale behandeling is er nauwelijks roest in de sponningen te beken nen, maar door het gebrek aan on derhoud van het schilderwerk springt het stopverf eruit. Gaten in de muren die bij de isolatie zijn ge maakt, heeft men slechts gedeelte lijk en onzorguldig dichtgemaakt, laat staan netjes afgewerkt. Nog maals, ik wil me niet mengen in de kwestie en ook is het voor mij geen enkel bezwaar, dat een gebouw dat ik heb ontworpen wordt afgebro ken. Maar dit gebouw heeft een functie in het dorp. Het kan wor den gered, mits het goed wordt on derhouden. Wordt de Dorpsschool afgebroken, dan is dat in mijn ogen kapitaalsvernietiging' Bij voldoende belangstelling wordt in Holten een cursus georga-_ niseerd over de geschiedenis van de muziek. De cursus, die bestaat uit tien tweewekelijkse bijeenkom sten op de dinsdagochtend, wordt gegegeven door mevrouw J.E. Veerbeek. Gestart wordt op 7 no vember, als zich dan ongeveer twintig deelnemers aangemeld hebben. Het doel van de cursus is een 'grote lijn' zichtbaar en hoorbaar te maken van vooral Westerse mu ziek tussen de vijftiende en twin tigste eeuw. Tijdens de bijeenkom sten wordt vooral gewerkt met mu zikale illustraties. Theorie wordt in tijd beperkt gehouden en achteraf in een korte schriftelijke samen vatting meegegeven. De kosten van de cursus (bij ongeveer twintig deelnemers) zijn f. 75,-. Voor meer informatie en/of opgave kan men terecht bij mevrouw Y Lubberhuizen, Liezenweg 5, Hol ten, of bij mevrouw D. van Rap pard, Jeurlinksweg 1, Holten. Vanuit Westerhaar, Almelo en Hol ten vertrekken 7 oktober leden an de werkgroep Dorkas naar Andijk voor het bijwonen van de jaarlijkse contactdag. Het is de landelijke ac tie vervolgden. In Almelo, Wester haar en Holten zijn er werkgroepen van deze stichting actief onder de naam Dorkas. Tijdens de dag in Andijk spreekt onder meer de Russische dissident Ogorodnikov. Voor meer informa tie: H.Aanstoot, telefoon 05483 - 63961. Niet alleen ouders en onderwij zend personeel werpen zich in de strijd omde Dorpsschool te behou den. Ook de omwonenden laten van zich horen. De ingezonden brief spreekt voor zichzelf „Zeer geschokt zijn we door het plan van het gemeentebestuur om één van de weinige karakteristieke gebouwen van de Holtense dorps kern, met de grond gelijk te maken. In een toch al vergrijzende buurt willen we geen total vergrijzing door de bouw van bejaardenwo ningen. Juist door de school leeft de buurt. We genieten van de spe lende kinderen, zowel die hier op school zitten als andere buurt- en dorpsjeugd die hier komt om te voetballen, basketballen enz. Kortom, de enige veilige en gezelli ge speelruimte in de kom van Hol ten is hard nodig voor de leerbaar heid van ons en onze kinderen. De Dorpsschool is een verzamel punt, het heeft een bepaalde aan trekkingskracht als dorpsmiddel punt. Het dorpshuis moest cen traal liggen, prima, daarom moet ook de eventueel gefuseerde Dorpsschool centraal blijven lig gen.' Nu wordt er met de school omge sprongen alsof het een stuk vuil is wat zo snel mogelijk weg moet. Is er in Holten nog niet genoeg afge broken? Schaamt het gemeentebestuur zich niet dat er zoveel geld wordt uitgegeven om kleuteronderwijs en lager onderwijs samen te voe gen?. Vervolgens een te duur dorpshuis neer te zetten en dan als klap op de vuurpijl te komen met een 'schijnbaar' uitgewerkt plan om de school te slopen! Er is hier al veel te veel met geld gesmeten! Moeten hier de scholen nu voor bloeden? Wij dachten dat regeren vooruizien was. Moeten we dit als Holtenaren allemaal maar weer slikken? De argumenten waarom de Dorpsschool plat moet zijn ons inziens onaanvaardbaar. Wij vin den dat een school die bestaans recht heeft niet mag wijken voor bejaardenhuisvesting! Noabers van de Dorpsschool, Bus hofstraat. Een sterke stijging van de krediet verlening met f 14,2 miljoen tot f 112,9 miljoen en een matige groei van de aan de bank toevertrouw de middelen met 1,0 miljoen tot f 125 miljoen. Dat zijn de opmerke lijkste punten in de uitgebreide toelichting op de gang van zaken in 1988 die directeur Van Winger den van de Rabo-bank Holten vo rige week maandag tijdens de le denvergadering gaf. Naar het zich laat aanzien zet de kredietverlening zich in 1989 on verminderd voort ondanks de door de Nederlandse Bank afgekondig de kredietregeling. Daarmee pro beert men de bovenmatige kre dietverlening af te remmen. O.a. door de verkoop van effecten ver wacht Van Wingerden hiervan geen nadelige gevolgen voor de le den en cliënten. Tenminste wan neer de groei van de middelen weer toeneemt. En wat dat betreft zijn de halfjaarcijfers hoopgevend. Een verklaring voor de matige groei van de middelen is de in 1988 ingevoerde meldingsplicht van uitbetaalde en bijgeschreven rente aan de belastingen. Een andere re den is dat bij investeringen uiter aard eerst de tegoeden worden aangesproken en pas daarna wordt geleend. Van de leningen en kredieten staat bij de Rabo Holten 39 procent uit in de agrarische sector, 22 procent in de handel, nijverheid en indu strie en 39 procent in woninghypo theken. Het bedrag dat met derge lijke hypotheken gemoeid is, steeg in 1988 met f 5,0 miljoen tot f 43 mil joen. Een groot deel daarvan werd aangewend voor financiering van woningen de de Beuseberg. Na de pauze werd een film ver toond over de 25 Rabo-banken in het buitenland. Die worden voor namelijk in het leven geroepen om eigen leden en cliënten met buiten landse handelscontacten van dienst te zijn over de grenzen. Tijdens de bestuursverkiezing werden de heren J.A. Stegeman en A.J. Nijkamp zowel in het bestuur ais in de Raad van Toezicht herko zen. Het gesprek dat de bewoners van de Look vorige week hebben ge had op het gemeentehuis met het college van burgemeester en wet houders heeft de toezegging opge leverd, dat er meer onderhoud ge pleegd zal worden in de wijk en dat bewoners aan de Reebokken en Forthaarsweg in de gelegen heid worden gesteld een deel van de groenstrook bij hun tuin te trekken. Tevens zal een deel van het omliggende bos (in verband met brandgevaar), worden inge plant met loofhout en zullen een aantal brandgevoelige dennen worden gerooid. Tevens is toege zegd, dat er verlichting komt op het fietspad langs de tennisbaan. Om een en ander te financieren zal het college overgaan tot de ver koop van elf percelen bouwgrond. Hoe groot de kavels zullen worden kon wethouder Westerik niet pre cies aangeven, maar vermoedeli- ujk zullen de kavels van gelijke grootte zijn dan de bestaande. Van de opbrengst van de kavels zal niet allen het onderhoud in vcillapark de Look worden aangepakt, mar zal tevens onderzocht worden in- hoeverre gelden gereserveerd kun nen worden voor vernieuwing van de tennisbannen door bijvoor beeld kunstgras. Het overblijven de bedrag zal, indien de raad er mee instemt, gereserveerd worden voor de dorpsvernieuwing. Wethouder Westerik verheelde niet dat tijdens de vergadering lang niet alle neuzen één richting uitwezen en dat er nogal wat vra gen en irritatie was over de manier waarop het onderhoudsfonds van 406.000 gulden, dat door de bewo ners bij de bouw van hun woningen is gereserveerd voor onderhoud, wordt gebruikt. Afgespoken is, dat een commissie van bewoners alle vragen en opmerkingen gaat in ventariseren die in de eerste week van november aan het college zul len worden aangeboden. De Holtense schooldag zal inge schakeld worden bij het ophalen van klein chemisch afval. Daartoe zullen op alle Holtense scholen batterij containers komen te staan. Een eerste ophaalactie dit voor jaar is reeds een enorm succes ge; worden. Daarnasat zullen bij alle verkopers van chemische middelen contai ners worden geplaatst, die dan door de Chemocar op geregelde tijd zullen worden geleegd. Een brief hierover zal deze week door het college van B en W aan de win keliers worden verstuurd. 1. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN: - aan E. V. Reuvekamp voor bouw woning aan de Blikkertweg; - aan Texaco Petroleum voor vernieuwen verkooppunt motor brandstoffen aan Al; - aan maatschap Scheperboer voor bouw werktuigenberging bij Beusebergerweg 42; Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of be roepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. Dit voorjaar heeft de gemeenteraad de notitie ontwikkelingssamen werking vastgesteld. In de notitie is een inventarisatie gegeven van de aktiviteiten die op het terrein van ontwikkelingssamenwerking in Holten plaatsvin den. Daarnaast is bekeken wat de mogelijkheden van de gemeente zijn voor nieuw te starten aktiviteiten. Om de plannen in de notitie verder uit te werken zal een werkgroep ontwikkelingssamenwerking ingesteld worden. Het is de bedoeling dat in de werkgroep de gemeente samenwerkt met geïnteresseerden uit de bevolking. Wij nodigen belangstellenden voor deelname aan de werkgroep uit voor een voorlichtingsbijeenkomst op maandag 2 oktober a.s. om 20.00 u. in het gemeentehuis. Tijdens deze bijeenkomst zal nader ingegaan worden op de inhoud van de notitie ontwikkelingssamenwerking. Natuurlijk is er gele genheid tot het stellen van vragen. Op verzoek wordt de notitie aan belangstellenden toegezonden. Zij kunnen hiertoe contact opnemen met de afdeling W.O.P. (Welzijn). leder jaar worden de dienstregelingen voor het streekvervoer en het treinvervoer door de minister van Verkeer en Waterstaat vastgesteld. Het Provinciaal overlegorgaan openbaar vervoer Overijssel, waarin de vervoerbedrijven, de Rijksverkeersinspectie, de provincie en de afdeling Overijssel van de Vereniging van Neder landse Gemeenten zijn vertegenwoordigd, biedt u nu de mogelijk heid uw wensen en suggesties met betrekking tot de dienstregeling 1991/1992 kenbaar te maken. De provincie adviseert de minister over de door de vervoerbedrijven voor te bereiden dienstregeling. Daarbij zullen uw reacties worden betrokken. Waarop kunt u reageren? U kunt reageren op zaken die betrekking hebben op de aankomst en vertrektijden, op aansluitingen, de route van de lijnen, haltes en dergelijke van de streekbus en het treinvervoer in de provincie Overijssel. Verzoeken die te maken hebben met de frequentie (het aantal ritten per dag) kunnen vaak niet worden gehonoreerd omdat de frequentie volgens een landelijk systeem geregeld wordt op ba sis van het aantal vervoerde reizigers. Hoe kunt u reageren? U kunt schriftelijk reageren tot en met 31 oktober 1989 bij het secretariaat van het Provinciaal overlegorgaan openbaar vervoer Overijssel, Antwoordnummer 800, 8000 VB Zwolle. Het secretariaat stuurt uw reactie naar de betrokken instanties. Onttrekken Dikkerspad (voetpad) aan het openbaar verkeer. Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend, dat zij voornemens zijn de raad der gemeente Holten voor te stellen over te gaan tot: a. het onttrekken van gedeelten van het Dikkerspad (voetpad), lo pende vanaf het Hooge Heipad naar de Motieweg, over een lengte van ca. 190 meter en een gedeelte ter lengte van ca. 60 meter; b. te bestemmen tot openbare weg (voetpad) de verlegde gedeel ten voetpad over de percelen A. nrs. 1842, 1810 en 1813, ongeveer van gelijke afstand. Toelichting: Het Dikkerspad, lopende vanaf het Hooge Heipad naar de Motieweg wordt verlegd, waardoor de aansluiting van het voetpad op de Motieweg ca. 85 meter in oostelijke richting zal komen. Daartoe is het noodzakelijk gedeelten van het openbare voetpad aan het openbaar verkeer te onttrekken en de vervangende gedeel ten te bestemmen tot openbare weg (voetpad). Bedoelde wijzigingen zijn nader aangegeven op de hierop betrek king hebbende tekening, welke tekening ter gemeentesecretaris. Afdeling Algemene Zaken, ter inzage ligt. Belanghebbenden worden in de gelegenheid gesteld bezwaren te gen deze onttrekking binnen 30 dagen na heden schriftelijk in te die nen bij de Raad der gemeente Holten, Postbus 13, 7450 AA Holten. Holten, 21 september 1989. Burgemeester en wethouders voornoemd, de secretaris, J. P. Stegeman de burgemeester, W. L. F. C. van Rappard Ter inzagelegging aanvraag om vergunning Op de afdeling Algemene Zaken van de gemeentesecretarie van Holten ligt vanaf maandag, 25 september 1989 tot en met 25 okto ber 1989 op werkdagen van 9.00 tot 12.30 uur ter inzage het verzoek om vergunning ingevolge de Hinderwet van: Texaco Petroleum Maatschappij (Nederland) B.V., Weena 116, Rotterdam tot een nieuwe, de gehele inrichting (verkoop en opslagpunt van motor brandstoffen) omvattende vergunning voor de inrichting, plaatse lijk gemerkt Langstraat 20 te Holten (Rijksweg A1). Deze aanvraag om vergunning ligt voorts gedurende genoemde periode van 1 maand iedere dinsdagavond van 19.00 tot 22.00 uur ter inzage in de sporthal 't Mossink (kantoor beheerder), Keizers- weg 22 te Holten. Schriftelijk kunnen tot 25 oktober 1989 gemotiveerde bezwaren worden ingediend bij het College van Burgemeester en Wethou ders van Holten, Smidsbelt 6 te Holten. De persoonlijke gegevens van degene, die een bezwaarschrift heeft ingediend, worden, indien daarom uitdrukkelijk verzocht wordt, niet bekend gemaakt. Een ieder kan in persoon of bij gemachtigde mondeling bezwaar in brengen tegen de aanvraag om vergunning en wel op een openba re zitting, te houden als volgt: donderdag, 12 oktober 1989, om 11.00 uur in het gemeentehuis te Holten.

Holtens Nieuwsblad | 1989 | | pagina 5