Uitwisseling Tsjechische jongeren krijgt vervolg @0 Nieuwe aanmeldingen alweer binnen ik BEZORGER(STER) Succes voor Marieke NBvP begint nieuw seizoen Commissies verdeeld over aanpak energie De Look praat met college Geslaagd Boetseren met Kees Bos HOLTENS NIEUWSBLAD Resultaten Blauw Wit DAGBLAD TUBANTIA Zonnige start verenigingsjaar HVG Dijkerhoek SLUITING GEMEENTEWERF SPREEKUUR BURGEMEESTER HINDERWET DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1989 In huize Meendering is de rust in middels teruggekeerd. Vorige week zaterdag vertrokken veertig Tsjechische jongeren per bus naar Tsjechoslowakije, na een bezoek van tien dagen aan Nederland ge bracht te hebben. Daaraan vooraf gaand brachten veertig Neder landse jongeren een bezoek aan Tsjechoslowakije. De Nederland se motor achter deze uitwisseling is de heer H J. Meendering. Als do cent op de Holtense scholenge meenschap organiseerde hij al werkweken naar Praag, maar een uitwisseling, waarbij de jongeren in de gezinnen ondergebracht worden, kwam pas dit jaar aan de orde. Aanleiding tot het organiseren van deze uitwisseling was voor de heer Meendering het verzoek van de Tsjechische jongeren- en studen tenorganisatie, die graag een uit wisseling met Nederland op touw wilde zetten. En Meendering ging daarvoor aan de slag; door diverse publicaties en het aanschrijven van scholen kreeg hij veertig aan meldingen, van jongeren uit heel Nederland, binnen. „De leeftijd (tussen de veertien en de twintig jaar) en de taal (men moest zich redelijk uit kunnen drukken in Engels of Duits) waren de belangrijkste indelingscrite ria", vertelt Meendering. In het ge zin moest iemand aanwezig zijn van ongeveer dezelfde leeftijd. De Nederlandse jongeren vertrokken op 5 augustus naar gezinnen in Praag of in de buurt van Praag. Op woensdag 16 augustus kwamen ze terug, gevolgd door een bus met Tsjechische jongeren. Vanuit Tsjechoslowakije wordt deze uitwisseling gezien als een van de weinige mogelijkheden voor de Tsjechoslowaakse jonge ren om op vakantie te gaan. Dat is daar gewoon te duur. „En verder leren de jongeren van elkaar dat het in een bepaald land altijd niet is zoals men denkt", aldus Meende ring, „zo hadden veel Nederlandse kinderen de voorstelling dat het in Tsjechoslowakije armoede troef was, en dat viel dus mee. Tsjechi sche kinderen dachten dat het hier het hemels paradijs was en dat al les kon. En dat kon dus niet". De Nederlandse jongeren waren met name verrast door de stad Praag, volgens de heer Meendering een van de mooiste steden van Eu ropa. „Er zit nu beweging in het sy steem daar. En in Praag merk je dat aan de hele atmosfeer, er hangt een sfeertje dat doet denken aan de zestiger jaren bij ons". Wat de Tsjechen hier vooral opviel datje hier in de winkels de artike len zomaar aan kon raken en ze zelf kon pakken. „Ze vonden dat dat hier allemaal zo gemakkelijk ging", vertelt Meendering. Met de Tsjechische begeleidster werd een bezoek gebracht aan Am sterdam. „Zij verbaasde zich voor al over de vele nationaliteiten die daar te zien zijn. Dat zie je in Praag niet, hoewel Praag meer inwoners telt dan Amsterdam". En natuur lijk zaten een aantal Tsjechische jongeren hier voor het eerst op de fiets. Contacten De uitwisseling mag geslaagd ge noemd worden. „Alle partijen zijn zeer tevreden. We hebben nu al ge hoord van contacten die ontstaan zijn en van verschillende kanten hebben we gehoord dat men met vakantie naar Tsechoslowakije wil". Inmiddels worden de voorbe reidingen voor de uitwisseling van volgend jaar al weer getroffen. De eerste aanmeldingen daarvoor zijn al binnen. „Het gaat volgend jaar om de leeftijdsgroep 14/15 tot 25 jaar. De uitwisseling heeft plaats tijdens de zomervakantie. We ho pen zo rond volgend jaar februari rond te hebben wie aan de uitwis seling meedoet, zodat er al vast ge correspondeerd kan worden". Van het Tsjechisch bureau is nu ook een verzoek binnengekomen om stageplaatsen op Nederlandse landbouwbedrijven voor studen ten van de landbouwschool aldaar. Wie meer wil weten over de uitwis seling, of zich aan wil melden, kan contact opnemen met de heer H.J. Meendering, telefoon 05725 -1547. Blauw Wit 2-Enter Vooruit. In de eerste competitiewedstrijd van Blauw Wit 2, waren door de vele af meldingen en blessures, diverse spelers uit het derde actief. Toch begon Blauw Wit sterk met veel goed opbouwend werk van achter uit. Via Marcel van Engbrink kwam het tweede op 1-0. Ondanks het veldoverwicht was Blauw Wit hierna niet echt gevaarlijk. Vlak voor het rustsignaal was het Ri chard Beldman die met een schot van afstand de fysiek sterke Enter- se ploeg op een 2-0 achterstand zet te. In de tweede helft was het Wim Barvelink die na goed doorzetten de derde treffer aantekende. In de laatste twintig minuten zakte het peil van Blauw Wit duidelijk. Enter Vooruit kon toen terug komen en kon ook profiteren. Met twee tref fers kwamen ze nog zeer dicht bij, hoewel de laatste goal vlak voor het eindsignaal viel. 3-2. Blauw Wit 3-Enter Vooruit 5. Vol goede moed begon het derde aan deze wedstrijd. Met de kampioen van het vorige seizoen op bezoek, kon direct bekeken worden hoe men er voor stond. Blauw Wit drie begon goed en Jaap Kruk tekende voor 1-0. Enter Vooruit kwam toen sterk opzetten en kwam voor rust nog op 1-1. Na rust weer een sterk Blauw Wit dat opnieuw via Jaap Kruk op voorsprong kwam. Enter Vooruit kwam in de tweede helft echter snel op gelijke hoogte. Dit leek ook de eindstand te worden. Met nog slechts enkele minuten te gaan moest het derde een straf schop worden toegekend. De forse overtreding liet de scheidsrechter echter koud. In de commotie die toen ontstond scoorde Enter Voor uit nog twee maal. Het verschil tus sen een jonge en een ervaren ploeg, maar zeer leerzaam. 2-4. Sparta 4 - Blauw Wit 4 .Dankzij de alom geprezen vakantiespreiding mocht het vierde met 10 man naar de Duitse grens vertrekken. Dit kon natuurlijk niet onbestraft blij ven en de ruststand sprak dan ook boekdelen. Keeper Gerrit Brons voort stopte nog een strafschop, waardoor het verschil niet nog ho ger uitviel. Na rust ging het bij Blauw Wit beter, wat natuurlijk ook met de aflatende inzet aan Sparta, kant te maken had. Met goed combinatiespel werd de twee de helft geen flater, maar mocht uiteindelijk van morele winst ge sproken worden. Via twee treffers van Arie Bronsvoort en Geert Har- bers in de tweede helft het uitein delijk 6-2 voor Sparta uit Ensche de. Excelsior 10 - Blauw Wit 5. Ook het vijfde had met moeite een team op de been weten te brengen. Zon der reserves werd naar Rijssen af gereisd, waar Blauw Wit het altijd moeilijk heeft. Het vijfde is het sei zoen begonnen met een vernieuw de spelstijl en dat lijkt succes te gaan hebben. Een voorsprong van 0-1 kon niet tot de rust worden vastgehouden. De doelpuntenma ker was Tonnie Beldman. Na rust werd met vereende kracht begon nen. De beide andere spitsen de den hun plicht en scoorden, maar door twee schoonheidsfoutjes werd de eindstand van deze wed strijd 3-3. Een bevredigende com petitiestart in een sportieve wed strijd met een goede scheidsrech ter. De doelpunten kwamen van Rinus en Ronnie. 3-3. Des 7 - Blauw Wit 6. Na begonnen te zijn met tien man dacht het zes de alleen maar aan goed haar best te doen. Na eerst op achterstand te zijn gekomen begon de trein pas echt goed te lopen zodat het zesde met een 1-6 voorsprong de rust in ging. Na rust werd er iets rustiger gevoetbald. De doelpunten kwa men van Hans 3x en Jan 3x en Dirkjan en Ronnie ieder lx. De voorbereiding bleek geen uitzon dering. 4-8. Blauw Wit 8 - Dos'37 8. Het eerste kwartier werd het 8e overspeeld door Dos. Dit resulteerde in enkele kansen voor de gasten en na tien minuten kwam men op een 0-1 voorsprong. Het 8e reorganiseerde hierna de opstelling en toen ging het beter. Dit leverde wel enkele kansen op, maar voor rust geen doelpunten. In de 2e helft ging men op de zelfde voet verder en dit le verde de gelijkmaker op. Het doel punt werd gescoord door Renger van Lindenberg. Hierna kwam Dos goed terug en drong Blauw Wit vér terug. Het spel had veel kracht ge kost en Dos profiteerde en liep uit naar 5-2. Jeugd Bomerbroek Al - Blauw Wit A. De eerste helft kwam de thuisploeg er niet aan te pas. Blauw Wit liet een goed stukje voetbal zien. Met veel overleg werd er goed opbouwend voetbal op de mat gelegd. Van de vele kansen werden er maar twee benut. Na de rust was het Bomer broek dat uit de schulp kroop en beter speelde dan Blauw Wit. On danks het overwicht kon Blauw zoekt voor één van haar buitenwijken in Holten een flinke in bezit van een bromfiets. Leeftijd 16 jaar. Aanmelden: H. Oosterveld Pastoriestraat 23 Holten Tel. 6 30 26 Wit de wedstrijd toch controleren, maar moest ook een tegentreffer toestaan. De druk werd groter, maar de ruimte voor counters ook. Vlak voor tijd werd uit een counter de stand op 1-3 gebracht en was de wedstrijd definitief beslist. Wierden BI - Blauw Wit BI. In deze klasse bleek direkt al het ver schil in klasse. Wierden BI is veel te laag ingedeeld, of Blauw Wit BI te hoog. Bij rust was het al 9-0. Een wedstrijd waar geen van de twee ploegen baat bij had. De jeugdo pleiding staat stil in zo'n wedstrijd. De tweede helft was van een gelij ker kaliber, door de aflatende inzet aan Wierdense kant. Bij Blauw Wit had men zich beter op de tegen stander ingesteld, zodat niet nog eens 9 treffers moesten worden ge ïncasseerd. De stand bleef steken op 14-0. Gelukkig komt er volgen de week een nieuwe tegenstander en is het prijsschieten wel verleden tijd. Blauw Wit Cl - Wierden Cl. Door dat scheidsrechter J. van Engelen niet kwam opdagen, moest de wed strijd een half uur later beginnen. Scheidsrechter werd nu H. Huls man. Hij floot een correcte partij, hoewel de leider van Wierden daar ander over dacht. Wierden kwam snel en goed uit de startblokken, maar Blauw Wit gaf goed tegen spel. De wedstrijd ging op en neer. Het score verloop ging ook aardig gelijk op en toen de tijd vol was bleek er 3-3 op het bord te staan. Een prima uitslag. Vesos Dl - Blauw Wit Dl. Blauw Wit Dl is de eerste wedstrijd uit te gen Vesos goed begonnen. Met leu ke combinaties werd Vesos in de verdediging teruggedrongen. De scores werden met de regelmaat meegenomen en uiteindelijk werd het 1-8. Het krachtsverschil was ei genlijk te groot, maar zolang Blauw Wit achterin nog slordighe den vertoont is zo'n tegenstander een goede waarschuwing. De doel punten kwamen van Hans 2x, Gert Jan, Ronnie, Marco, Jorden, Erwin en een eigen goal. G.F.C. D2 - Blauw Wit D2. D2 had het erg zwaar in en tegen GFC Goor. Met de rug tegen de muur werd er voor een zo goed mogelijk resultaat geknokt. De eindstand deed echter anders vermoeden, maar de jongens van GFC waren een maatje te groot voor Blauw Wit. Bjom Valster wist echter de eer te redden voor Blauw Wit, dat door het uitvallen van KI. Teese- link met een blessure enkele minu ten met een man minder moest spelen. 10-1. Blauw Wit.El - Enter El. Blauw Wit El begon de competitie met een wedstrijd tegen Enter El. Er werd goed gespeeld en hard ge werkt. De jongens uit Enter waren echter net iets beter, wat ze ook in de score tot uitdrukking brachten. De aanvallen werden doeltreffend afgerond, terwijl Blauw Wit enkele mooie kansen onbenut liet. Rust stand 0-3. Na rust liep Enter snel uit naar 0-6, maar via Arjen kwam Op de SGW in Gorssel, georgani seerd door pc Semper Fidelis be haalde Marieke Mulder met haar B pony Snorrewind de eerste prijs in de L. klasse. Zij wist alle C.D. eb E combinaties achter zich te laten. Een knappe prestatie. Blauw Wit toch nog tot een doel punt 1-6. Vesos E2 - Blauw Wit E2. Blauw WitE2 speelde een goede wedstrijd tegen Vesos. De ploegen waren aan elkaar gewaagd. Na een 1-1 rust stand werd het uiteindelijk 3-3. De doelpunten kwamen van Simon, Peter en Ernst Jan. Blauw Wit F1 - Sp. Rijssen Fl. In de eerst helft was de ploeg uit Rijs sen duidelijk sterker en kon via twee doelpunten uitlopen naar een ruststand van 0-2. Na de pauze wa ren de ploegen gelijkwaardig, maar Rijssen had een speler in de ploeg die moeilijk te passeren was. Door het goede combinatie spel kon Blauw Wit toch 2x scoren via Geert Jan en Rik. Rijssen scoorde ook nog 2x, zodat de score op het eind 2-4 was. Blauw Wit Ml - Enter Vooruit Ml. De meisjes van Blauw Wit hadden een moeilijke tegenstander aan Enter Vooruit. In de regen (niet echt leuk) en met toch te veel ver schil in leeftijd in de klasse, bleek Enter Vooruit een maatje te groot. Rust 0-4. Na rust ging het wat beter en de bal werd dan ook beter verde digd. Vaste keepster Inge Aan stoot kon aan de doelpunten wei nig doen. Met veel plezier kijken de speelsters dan ook al weer uit naar de volgende wedstrijd in deze com petitie. 0-7. Als start van het nieuwe seizoen hebben 29 augustus ruim 20 leden van HVG-Dijkerhoek en enkele gasten een 'Dagje Dwigelo' ge daan. Na ontvangst met koffie in een gro te meubelshowroom aldaar, kon men op z'n gemak een collectie meubelen in velerlei stijlen bekij ken. Nog moooier was trouwens de prachtige brink van Dwingelo met z'n vele bomen. Na al deze indruk ken lieten de dames zich de Drent se koffietafel goed smaken. Op het middagprogramma stond een fietstocht (met huurfietsen) met daarin opgenomen en bezoek aan de modeltuinen van Harry Boerhof. Mede door het prachtige weer, werd het een fantastische dag en een goed begin van een nieuw verenigingsjaar. De eerste bijeenkomst is op 12 sep tember in Bethanië. De afdeling Holten van de Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen begint weer aan een nieuw sei zoen. Woensdag 20 september vindt de maandelijkse bijeenkomst plaats van de NBvP afdeling Holten in zaal Vosman, aanvang 20.00 uur. Deze avond zal worden verzorgd door de heer D. J. Beeftink met een inleiding over intererieur architec tuur. Op 24 oktboer komt de heer J. Boering met dia's en de bijeen komst van 20 november wordt ver zorgd door de agrarische commis sie. De Kerstviering in december zal plaats vidnen in samenwerking met het Leger des Heils. Ook worden er koffieochtenden ge organiseerd met ondermeer een kleurendeskundige en de Neder landse Hartstichting. Nieuwe cur sussen die starten zijn haken voor beginners en bloemschikken. In ja nuari wordt het programma voor 1990 geprestenteerd. Nieuwe leden zijn altdij van harte welkom. De commissies financiën en ge meentewerken hebben met ge mengde gevoelens gereageerd op het voorstel van B en W over een krediet voor een gestructureerde aanpak van energiebesparing. Niet het idee op zich vormde een struikelblok, maar wel de wijze van aanpak. In opdracht van het ministerie van economische zaken heeft de Novem, een dienstverlenende or ganisatie voor energieen milieuza ken een procedure ontwikkeld voor een gemeentelijke aanpak van engergiebesparing. Het minis terie subsidieert het project. Als de raad er mee accoord gaat, zal door bureau Tebodin uit Hengelo een globaal onderzoek gehouden in Holten bij overheidsgebouwen, be drijfpanden en particuliere wonin gen om te zien welke energiebespa rende mogelijkheden er zijn. Onze ker is, of besparende maatregelen straks dwingend voorgeschreven kunnen worden. Voor het eerste onderzoek wordt een krediet van 12.000 gulden gevraagd. Met name de frakties van Ge meente Belang en WD zagen wei nig heil in dit onderzoek, zolang niet bekend is, wat er verder voor kosten aan verbonden zijn. Met uitzondering van de WD, die het voorstel eerst nog in de fraktie wil bespreken, gingen de commissiele den er uiteindelijk wel mee ac coord. De bewoners van villapark de Look zullen op dinsdag 12 septem ber in het gemeentehuis om tafel gaan zitten met het college van burgemeester en wethouders. Be sproken zullen worden de plannen voor het onderhoud van de buurt. De bewoners hebben daarvoor een aantal voorstellen aangedragen, zoals verlichting bij het fietspad, het kappen van een aantal dennen, het onderhoud van de bermen en het regelmatiger vegen van de straten in de Look. Bij de grond prijs, die men bij de aankoop van de kavels heeft betaald, was een bedrag voor het onderhoud gere serveerd. Dit bedrag is slechts toe reikend voor het huidige onder houd, dat wordt uitgevoerd door SoWeCo. Er zijn nog een drietal bouwvakels in de wijk. Bij verkoop daarvan zal de gemeente een deel kunnen aanwenden voor een ver beterd onderhoud. De commissie onderwijs vergadert op Woensdag 13 september 1989 om 20.30 uur in het gemeentehuis. De agenda vermeldt o.a. - advies inzake instandhouding o.s.b. Bosschool - advies inzake vaststelling plan van nieuwe scholen voor basisonderwijs. In verband met een te houden personeelsreis is de gemeente- werf woensdag 13 september 1989 voor het publiek gesloten. De burgemeester is verhinderd op maandag 11 september a.s. spreekuur te houden. Terinzagelegging ontwerp-beschikkingen Op de gemeentesecretarie van Holten, Afdeling Algemene Zaken, liggen op werkdagen van 9.00 tot 12.30 uur en in de sporthal ,,'t Mossink" op disndagavond van 19.00 tot 22.00 uur, vanaf woensdag, 13 september 1989, gedurende 14 dagen, ter inzage de ontwerp-beschikkingen ingevolge de Hinderwet van: 1. A. Muller en Zn Internationale Transporten B.V., Larense- weg 48, Holten tot het oprichten en in werking hebben van een transportbedrijf met opslag van aardolieprodukten, gara ge en wasstraat in het perceel Keizersweg 79 (bedrijventer rein de Haar II te Holten) 2. De Maatschap H. J. en G. J. Nijland, Broekweg 22 te Holten tot het uitbreiden en wijzigen van een rundvee- en varkensbedrijf annex opslag van dieselolie 3. Fa. Bemei, Borkeldsweg 83 te Holten tot het oprichten en in werking hebben van een klein-metaal- bedrijf c.q. mallenmakerij in het perceel Industriestraat 34a 4. de heer W. H. Marsman, Schapendijk 3 te Holten tot een nieu we, de gehele inrichting (mestvarkens en melkrundveebedrijf annex opslag van dieselolie) omvattende vergunning 5. de heer G. J. Meilink, Vijfhuizenweg 5 te Holten tot het uitbreiden en/of wijzigen van het melkrundvee- en mestvar- kensbedrijf. Burgemeester en wethouders zijn voornemens op deze aanvra gen om vergunning ingevolge de Hinderwet te beschikken onder de aan de ontwerp-beschikking verbonden voorwaarden om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te voorkomen. Gemotiveerde bezwaren tegen de ontwerp-beschikking kunnen schriftelijk worden ingebracht door de aanvrager en door dege nen, die reeds schriftelijk of mondeling bezwaar hebben ge maakt tegen het verzoek om vergunning en hen die daartoe redelijkerwijs niet (tijdig) in staat zijn geweest. Het bezwaarschrift moet bij het gemeentebestuur worden inge diend vóór 27 september 1989. Indien men dat wenst, worden de persoonlijke gegevens van de gene, die een bezwaarschrift indient niet bekend gemaakt. Het verzoek daartoe moet schriftelijk, tegelijkertijd met het bezwaarschrift bij het gemeentebestuur worden ingediend. Aan de Universiteit Twente slaag de voor het doctoraal examen Technische natuurkunde (inge nieur) onze oud-plaatsgenoot Al- bert Prak. Onze oud-plaatsgenoot Bert Groe- newoudt is geslaagd voor het doc toraal examen archeologie aan de Gemeentelijke Universiteit te Am sterdam. Dinsdag 12 september begint Kees Bos in dorphuis De Boschkamp een cursus boetseren. Deze acht lessen durende cursus is bedoeld voor iedereen die naar een voor beeld of geheel vrij met klein aan de slag wil gaan. het is niet belang rijk of men al eerder een dergelijke cursus gevolgd heeft, zowel begin ners als gevorderden zijn welkom. Asbakken, potjes of vaasjes wor den evenwel niet gemaakt. „Dat kan ik niet", beweért Kees Bos let terlijk. De cursus is vooral voor die genen die al lang eens met klei aan de slag zouden willen en daar - om wat voor reden dan ook - nooit aan toe zijn gekomen. De kosten bedragen 98, voor acht lessen, inclusief het gebruik vr klei e.d. De uitwisseling zit er weer op. Vol verhalen vertrekken de Tsjechische jongeren weer naar huis.

Holtens Nieuwsblad | 1989 | | pagina 5