Niet voorop lopen, wel er achter staan ALPHAHELPENDEN Kans op een oefenterrein vlakbij grens van Holten Holtens Nieuwsblad, Ook daar staan varkens WEEK DEZE GS onderzoekt alternatieven voor Het Groote Veld SHitUi BON Collecte voor PIT A Werkloosheid toegenomen U ontvangt een fraaie Geslaagd ps* CDA grootste in SGH Holten S Holtens Nieuwsblad Donderdag 7 september 1989 41 ste jaargang no.36 Abonnementsprijs f 38.70 Losse nummers 90 cent Gedrukte oplage 3075 De Boschkamp De deuren van het dorpshuis zijn nog geen jaar open, maar de loop zit er ai goed in. Tal van clubs en verenigingen hebben elkaar aan de Tuinstraat ge vonden en ook de mensen, die op vrijblijvende basis, dorps genoten willen ontmoeten, be ginnen hun weg te vinden naar De Boschkamp. Uitwisseling Joegoslavcn en Tsjechen von den de afgelopen weken een gastvrij onthaal in Holten. Deze week een gesprek met de heer Meendering, die voor jon geren de uitwisseling uit Oost Europa organiseert. De afvaardiging van het personeel van bejaardencentrum Diessen- plas de protestbijeenkomst naar Den Haag was dinsdag maar klein, maar evenals in alle andere verzorgingstehuizen zijn ook de problemen in Holten groot. Niet alleen financieel houden de sala rissen van het personeel van de verzorgingstehuizen geen gelijke tred met bijvoorbeeld het verple gend personeel (om van het be drijfsleven maar te zwijgen) ook de werkdruk wordt steeds groter. Vandaar ook dat alle bewoners plus personeel en directie als één man achter de Den Haag gangers stonden waar de protesten kracht werden bijgezet. Inmiddels weten we, dat de protesten weinig tot niets uitgehaald hebben en dat er prikacties te verwachten zijn. Annie Rensen. Gerda Somson, Wil ■Vos en jarige Willy Pekkeriet ge bruikten hun vrije compensatie dag om naar Den Haag te gaan. Wilco Eykelenkamp moest wegens ziekte thuis blijven. Het werk in Diessenplas kon dan ook gewoon doorgang vinden. Wel kregen alle bewoners een lekker gebakje bij de ochtendkoffie, ten teken dat het een bijzondere dag was en overhal hingen de posters met de vijf pro cent looneis en een groot spandoek wees de voorbijgangers er op dat ook in Diessenplas men het niet langer pikt. Directeur Postma wenste zijn me dewerkers veel succes bij hun po ging eindelijk een beter gevuld loonzakje te krijgen. „We lopen in Holten nooit direct voorop, maar we staan er wel achter", aldus Postma. Vooral de protesten tegen de steeds toenemende werkdruk spreken hem aan. Ook in Diessen plas kunnen de bewoners slechts één maal per week in bad, en wordt in de rest van de week een 'gewone wasbeurt' gegeven. Voor sommige ouderen geen bezwaar, omdat zij van huis uit gewend waren maar eenmaal per week in het bad te gaan, maar de jongere ouderen stellen andere eisen. Ook ont breekt het de bejaardenverzorg- Voor de tocht naar Den Haag poseerden de actievoerders voor het span doek. sters aan tijd om zomaar eens een gezellig praatje te maken met de bewoners. „Men heeft de mond vol over zorg op maat, wat dat dan ook voor mag stellen. Door het gebrek aan personeel blijft de ontwikke ling in de bejaardenzorg juist stil staan en door het grote verschil in beloning zal het steeds moeilijker worden mensen te motiveren te gaan werken in de bejaardenzorg. Zo zijn gewoon niet op de goede weg" meent directeur Postma. Dagblad Tubantia B. V. in samenwerking met de stichting Holtens Nieuwsblad" Stichtingsbestuur: W. H. Beyers, secretaris, Kollingserf 4 7451 XC Holten tel. 05483-6 30 22 Advertenties: Getfertsingel 41 Enschede tel. 053-84 28 42 Redactrice: Frederique Rentenaar tel.05428-15 00 Redactioneel adres: Dorpsstraat 24b tel. 05483-6 38 03 Openingstijden redactie: vrijdagmorgen 9-12 uur Advertentie-adviseur: W. Frederiks Pr. Hendrikstraat 18 N ijverdal tel. 05486-1 32 64 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij: G. W. Knapen Larenseweg 3, tel. 6 12 24 tot dinsdag 12 uur in Bathmen H. Voogsgeerd Deventerweg 34, tel. 16 65 tot dinsdag 12 uur Voor klachten bezorging: G. W. Knapen, Larenseweg 3, tel. 6 12 24 De Stichting voor Maatschappelijke Dienstverlening „Midden-Overijssel" vraagt voor huishoudelijke hulp t.b.v. haar alphakliënten in HOLTEN EN OMGEVING min, leeftijd 23 jaar. Het werk omvat 2.5-12 uur huishoudelijke hulp per week, verspreid over maximaal 2 dagen. Telefonische inlichtingen kunnen worden ingewonnen van maandag t/m vrijdag tussen 8.30-9.30 uur, tel. 05486-1 64 65. Uw schriftelijke sollicitatie wordt gaarne ingewacht aan het adres van de stichting, Kerkstraat 6, 7442 ED NIJVERDAL t.a.v. de heer E. Waanders. HOLTEN 8670 INW. Kamer '89 Kamer '86 perc. stemmen perc. stemmen Opkomst 93,7 6384 95,6 8176 CDA 42,2 2697 40,8 2522 PvdA 27,2 1739 26,4 1630 VVD 20,2 1290 25,0 1543 D66 6,6 418 4,8 296 SGP 0,5 31 0,4 26 Groen Links 1,3 80 1,0 64 GPV 0,6 37 0,4 24 RPF 0,7 44 0,7 40 Overige 0,7 48 0,5 31 SP 0,0 1 0,0 2 Janmaat 0,4 23 0,0 1 De Groenen 0,1 7 0,1 3 De werkloosheidscijfers geven voor Holten in de maand juli een lichte stijging te zien. Eind juli stonden er 133 werkzoekenden in de boeken van het Gewestelijk Ar beidsbureau te Deventer, tegen over 130 eind juni. Het is vooral de mannelijke be roepsbevolking met een MBO en HBO opleiding die in deze perdio de moelijker aan de slag kan ko men, dan wel zich later ingeschre ven hebben bij het Arbeidsburea. In totaal zijn er nu 69 mannen werkloos (62 in juni) en 64 vrouwen (68 in juni). Het aantal langdurig werklozen (meer dan 36 maanden zonder werk) is met een gestegen tot 29. Kapsalon Intercoiffure U ziet het verschil Salon voor hem en haar Dorpstraat 18-Holten Tel. 05483-6 44 86 Holtens Nieuwsblad Par ker-Jotter ballpoint geïnformeerd. als li ons een nieuwe daarvan verzekerd. abonnee opgeeft. Geef dat ook eens aan een ander door! Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: Geeft op als abonnee voor het Holtens Nieuwsblad Dhr./mevr.: Adres: Postcode: Woonplaats: Hij/zij betaalt het abonnementsgeld' per jaar ad 38.70 In antwoord op vragen van het Pvda Statenlid Nico Buur man heeft G.S. van Overijssel toegegeven, dat er een Milieu Effect Rapportage wordt uit gevoerd voor twee alternatie ven terreinen, die eventueel geschikt zouden zijn als mili tair oefenterrein. Het betreft landbouwgronden ten zuiden van de gemeente Bathmen (Larense broek) en ten zuid westen van de gemeente Markelo (Ampense broek- /Blankenbergsche broek), elk groter dan de 250 ha. die men nodig denkt te hebben. Beide terreinen liggen op korte af stand van de gemeentegren zen van Markelo en Holten. De alternatieve terreinen worden bekeken als mogelijke vervanging van het eenheidsoefenterrein Het Groote Veld gelegen in de gemeen te Lochem. Het socialistische Statenlid Buuurman vraagt GS of het colle ge van mening is, dat een militair oefenterrein direct grenzend aan de gemeenten Holten en Markelo een negatieve invloed heeft op het leefklimaat in deze gemeenten en dat naast de belangen van de land bouw met name de belangen van toerisme en recreatie in dit gebied worden geschaad. Ook vraagt hij of uit oogpunt van een verantwoor de ruimtelijke ontwikkeling het aanvaardbaar is dat op de genoem de lokaties een militair oefenter rein gerealiseerd zou worden. De gemeente Markelo heeft in mid dels al protest aangetekend tegen deze lokatie. Gedeputeerde Staten schrijven in him antwoord, dat de invloed van het gebruik van het oefenterrein op landbouw, toerisme en recrea tie afhankelijk is van de uiteinde lijke situeren en inrichting van het oefenterrein. De geluidszone wordt gebaseerd op de geluidsbelasting veroorzaakt door het eeiheidsoe- fenterrein. Rekening zal worden gehouden met een aantal recrea tieve terreinen die ten oosten van de Schipbeek liggen. Een definitief oordeel over de consequenties zul len pas mogelijk zijn als de Milieu Effect Rapportage is afgerond. In dien het resultaat van het onder zoek daartoe aanleiding geeft zal een inspraakronde worden gehou den, waarbij ook een concept-in richtingsplan ter inzage zal liggen. Onze oud-plaatsgenote Desiree M.L. Dieben is in Utrecht geslaagd voor het dierenartsenexamen. Ons verhaal vorige week over het varken in de Duitse plaats Gronau, net over de Nederlandse grens, heeft sommige dorpsge noten aan het denken gezet, hoe het ook in Holten zou kunnen, zo'n voetgangers en fietsers vriendelijk gebied in het centrum (in Gronau worden met één-richting verkeer wel auto's toegelaten, die echter door de opzet van het centrum gedwongen worden stapvoets te rijden) maar mevrouw Daams bracht ons op nog op een heel ander idee. Zou het niet mogelijk zijn om nog een par terschap aan te gaan met een gemeente in het buitenland en wel met de plaats Aarhuus, de provinciehoofdstad van Jutland in Denemarken. De Denen zijn niet alleen, net als Holtenaren, erg gastvrije mensen, zoals zij uit eigen ervaring als esperantiste heeft ondervonden bij uitwisselingen, en Jutland lijkt niet alleen door zijn heuvelachtige omgeving en heidevelden veel op Sal- land, maar Aarhuus heeft nog meer overeenkomsten. Zij hebben varkens, een heel koppel zelfs, zoals op de foto is te zien! Niet in brons weliswaar, maar in steen, maar toch. Het koppel (vermoedelijk lachen de agrariërs nu hartelijk om de onwetendheid van de redactie) varkens is in steen vereeuwigd door de beeldhouwer Mogens Boggild, waarbij men door de O in de achternaam een streepje moet denken en staat boven de Ce res bron in het centrum van Aarhuus. Op de achtergrond staat het gemeentehuis. Hoe het centrum is ingericut, kon mevrouw Daams ons niet vermelden. Als hoogbejaarde gaat zij niet meer op reis, zodat we met spanning afwachten of iemand van onze le zers daar iets meer over kan vertellen. Indien men weet of er elders nog gemeenten zijn die iets bijzonders hebben met var kens, houden wij ons natuurlijk van harte aanbevolen. Traditiegetrouw hebben de leerlingen van de SGH aan de vooravond van de verkiezingen eigen verkiezingen gehouden. Om de uitslagen te tellen was door Wessel Lubberhuisen een computerprogramma ontwik keld, waardoor binnen een dag alle stemmen waren geteld en de percentages voor de verschil lende partijen berekend konden worden. Op het verkiezingsbil jet stonden uitsluitend die par tijen, die in alle kiesdistricten vertegenwoordigd waren. Grootste partij was het CDA, gevolgd door de Partij van de Arbeid. Opvallend was de te ruggang van de WD, die bij de verkiezingen in 1986 nog als grootste partij bij de scholieren naar voren was gekomen. Groen Links deed het goed bij de jonge Holtenaren, evenals D66. Het aantal geldige stem men dat werd uitgebracht was 1334. De uitslagen waren: CDA, 23,12 (34,68 zetels): PvdA, 23,12 %(35.76 zetels) WD, 22,64 (33,96 zetels) D66,11,09 (16,64 zetels); Groen Links, 9,97 (14,96 zetels); GPV, 0,15 RPF, 0,37 VCN 0,22 SP 0,37 RN, 0,22 AWP, 1,12 VP, 1,12 CD, 1,42 Groen 0,52 VNP 0,22 SAP 0,00 Rest 0,37 In de week van 11 tot en met 16 sep tember wordt weer de jaarlijkse PIT-collecte gehouden. De op brengst komt ten goede van het Proteastants Interkerkelijk Thuis front, dat zich inzet voor instand houding van de Protestantse Mili taire Tehuizen in Nederland en West-Duitsland. Het steunt bijna honderd predikanten dije bij de marine, landmacht en luchtmacht dienen. Vorig jaar branchten meer dan een miljoen militairen een be zoek aan de 'PMT's'. Kin iwillcit ■ug ttiiB HiH RUSSEN Daltonstraat 13 Nijverheidstr. 11 05480-1 33 47

Holtens Nieuwsblad | 1989 | | pagina 1