Eigen bruidschat voor Oudheidkamer Hoolt'n Zeggen wat je denkt kan men best leren Kerkdiensten Medisclie diensten van dag tot dag HOLTENS NIEUWSBLAD Uit het politierapport Nieuwe cursus Volwassenen Educatie BÏRICHT STICHTING VELZIJN OUDEREN JAMMER DATU NIET OP ONS KUNT STEMMEN Burgerlijke stand Gevonden voorwerpen SOS-Hulpdienst zoekt nieuwe vrijwilligers GEMEENTEBELANG HOLTEN 1 JL im BOLSENBROEK S0 MARKELO "7 OPEL-Q- DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1989- Zo'n welgevulde linnenkast mag gezien worden in de oudheidkamer Hoolt'n. Ondaiks het songfestivalgeweld op desmidsbelt, waren er vorige weeklinsdagavond toch nog heel wat elangstellenden, die in de Oudfeidkamer Hoolt'n een kijkje kwaien nemen bij het kastklaar opmken van een partij linnen. De (udheidkamer Hoolt'n had de hanl weten te leggen op een fraaie parij echt ouderwets linnen en voc het opmaken hadden zij de hup ingeroepen van twee Marke- losn, me/rouw J Bode-Schreurs enmevroiw J. Kortelenberg-Wer- keidam, cie al twintig jaar lang als een 'team op de traditionale wijze linnen opnaken. Zij geven regel matig denonstraties in de mu- seumboerlerij Eungs Schöppe in Markelo ei mochten ook het lin nen in he Openluchtmuseum in Arnhem lastklaar maken. Me vrouw Bode leerde het van haar moeder en mevrouw Kortelenberg keek vroeger gefacineerd toe bij haar buurvrouw. In tegenstelling tot het tegenwoor dige linnen, werden de lange lap pen linnen vroeger geweven op de engelse 68 cm breedte. Op diverse plaatsen werden katoenen bandjes meegeweven, waaraan het linnen op de bleek met stokken vastge maakt kon worden. Ook was de kleur minder egaal, omdat het uit sluitend op de natuurlijke wijze - door het zonlicht- gebleekt werd. Ook het Holtense linnen is van die ouderwets-degelijke kwaliteit. Voor deze gelegenheid werd de voormalige burgemeesterskamer in het voormalige gemeentehuisje ontruimd, met uitzondering van de grote vergadertafel, die uitstekend geschikt bleek voor het vouwen en plooien van het linnen, een karwei die een vaste hand en het nodige geduld vergt. Vervolgens werd het in de grote antieke linnenkast op geborgen, die de oudheidkamer via een legaat heeft weten te ver werven. Daarmee was de 'bruid schat' van de oudheidkamer com pleet. Het gaat toch goed met de oud heidkamer. Regelmatig wordt de collectie aangevuld door giften van Holtenaren en ook de belang stelling tijdens de opningsuren is groeiende. Om de collectie op peil te hoduen en verder uit te breiden is echter veel geld nodig. Nieuwe begunstigers/donateurs zijn dan ook van harte welkom. Zeggen waje denkt. Wie zal er niet eens ii een vergadering of bijeenkomsthuis zijn gekomen met het onbvredigende gevoel er voor spek e bonen bij te hebben gezeten, omat men niet op het juiste momtt de juiste woorden kon vindenDaar wil Volwasse nen Educat Holten dit nieuwe schooljaar £s aan doen met een cursus, beddd voor volwassenen die moeilijksden hebben met het formuleren i het Nederlands. Veel menn bijvoorbeeld kun nen zich in 'plat' uitstekend red den, maar ztra het om het Neder lands gaat, rolt men zich onzeker. Door de cuus zullen de mensen niet alleen istaat zijn zich beter te uiten, maaial ook hun zelfvertro- wuen wordi opgevijzeld. De cur sus wordt geven door Jeles Hes- se, die zich eveneens uitstekend het dialect spreekt en verstaat, wat de communicatie alleen maar kan bevorderen. Maar ook voor niet-dialectpratérs, die willen le ren beter hun mening te formule ren is deze cursus bedoeld. De cur sus wordt gegeven op vrijdagmor gen van 09.15 tot 11.45 uur in dorps huis De Boschkamp. Daarnaast wordt er een cursussen taal en rekenen in combinatie met Engels gegeven op maandagavond van 19.00 tot 21.30 uur en van 19.30 tot 22.00 uur voor Nederlandsers die beter willen leren schrijven en rekenen en die tevens kennis wil len maken met de Engelse taal. In overleg met de cursisten wordt ge leerd hoe men brieven moet schrij ven, formulieren invullen, leert men gemakkelijker praten en wordt de kennis van het alledaags bruikbaar rekenen opgefrist. De alfabetiseringscursus loopt uit stekend. Inmiddels hebben zich vijf Nederlanders, vier Roemenen, vier Chinezen, een inwoonster uit Eritrea en een inwoonster uit Thai land voor de cursus gemeld. De cursus wordt gegeven op vrijdag morgen van 09.15 tot 11.45 uur. Informatieochtend Omdat men wellicht eerst nader geïnformeerd wil worden over de opzet van de diverse cursussen, houdt Jels Hesse in De Bosckamp een drietal informatieochtenden en wel op maandag 4 september, woensdag 6 september en vrijdag 8 september, telkens van 10.00 tot 11.30 uur. Telefonisch is de heer Hesse te bereiken onder nummer 6 2177. Vertersvragen 1. Open autoweg, waar een vier- kant'lauw bord met witte auto staamag u 100 km per uur rijden. 2. Open woonerf, blauw vierkant borcnet wit huisje, mag u alleen stapets rijden. Hoe hard dat is moiu zelf bepalen. 3. A u komende van een woonerf eenewone straat in wilt draaien, het alle verkeer altijd voorrang. Eewoonerf wordt beschouwd als eeaitrit. 4.teeft u een'snorfiets, dan dient dir een oranje plaatje op het vjrspatbord te staan. 50p een snorfiets hoeft u geen Hm te dragen. fOp een snorfiets mag u maxi- aal 20 km. per uur rijden. Infoboekje Wij hopen dat allen in Holten vori ge maand het informatiegidsje van de Stichting Welzijn Ouderen heb ben ontvangen. Mocht dat niet het geval zijn, dan kunt u ons dat laten weten. U krijgt er dan zo spoedig mogelijk een thuis bezorgd. Bejaardensociëteit Op dinsdag 5 september begint de Bejaardensociëteit weer met een gezellige middag in gebouw Irene, aanvang 14.30 uur. Er zal wat nage praat worden over de vakantie en er wordt Bingo gespeeld. Het doel van de Bejaardensociëteit is con tacten te leggen om zo de eenzaam heid te doorbreken. Het bestuur hoopt weer velen te mogen begroe ten, ook nieuwe leden. De SOS-Telefonische Hulpdienst Deventer vraagt vrijwilligers die bij toerbeurten de telefooon kun nen bemannen, 24 uur, dag en nacht, om mensen te woord te staan, die een gesprek wensen. De telefonisten krijgen een training en begeleiding van beroepskrachten om de 6000 a 7000 gesprekken per jaar zo goed mogelijk te kunnen voeren. De SOS-Telefonische Hulpdienst vervult een regionale functie en neemt tevens de 24-uurs bereikbaarheid waar van de maat schappelijke Werkinstellingen in de regio. Binnen de SOS-Hulp dienst functioneert ook een Kin der- en Jeugdtelefoon. Deze is iede re dag open van 16.00 tot 20.00 uur. Ook hiervoor worden nieuwe me dewerkers gevraag van circa 20 jaar. Het is de bedoeling dat er dit na jaar gestart wordt men een nieuwe groep medewerkers, maar eerst zullen er informatie-avonden ge houden worden. Men kan zich voor beide dienste nu reeds aanmelden op telefoonnummer 05700-19749 of buiten kantooruren 05700-11022 (THD) of 05700-11223 (K JT) om een uitnodiging voor een informatie avond te ontvangen. Op 23 augustus deed iemand aan gifte van diefstal van zijn radio cassette recorder uit een auto. Feit is gepleegd op sportpark 't Vlet- goor, tussen 19.30 en 21.00 uur. Zij die een verdacht persoon of perso nen hebben gezien op de betreffen de parkeerplaats worden verzocht contact op te nemen met de politie. Op 23 augustus werd de bedrijfslei der van een restaurant gebeld door een persoon, die vertelde, dat hij van de Keuringsdienst voor waren was. Gezien het gesprek, dat door de "inspecteur" werd gevoerd bleek, dat het om iemand ging die niet werkt voor de Keuringsdienst. Bij een eventueel bezoek van leden van de Dienst aan een bedrijf is het raadzaam om te vragen naar een legitimatiebewijs. Eveneens op 23 augustus deed een inwoner van Rotterdam aangifte van diefstal uit zijn auto. Hij had deze geparkeerd op parkeerplaats "De Bolder" tussen 22.30 en 22.45 uur. Toen hij terug kwam bij zijn voertuig bleek de inhoud te zijn weggenomen. Op 24 augustus deed een inwoon ster van Holten aangifte van dief stal van de radio/cassette-recorder uit haar auto. De auto stond in de garage, waarvan echter de deur niet was afgesloten. Op 25 augustus kwam een melding dat er een auto in brand stond aan de Brenderweg. Het bleek dat de eigenaar zijn auto aldaar had ge parkeerd. Toen hij buiten de auto was, ontstond er vermoedelijk kortsluiting in het dashboard. Hierdoor startte de auto zich zelf en reed tegen de boerderij. Dankzij het snelle optreden van de bewo ner en de eigenaar van de auto werd een grotere brand (het dak van de boerderij was van riet) voor komen. De brandweer ten slotte maakte een eind aan de brand. Op 25 augustus kwam een inwoner van Holten aan het bureau met in zijn auto een granaat. Vermoede lijk zit er geen lading meer in de granaat, maar toch. Het is niet ver standig om dergelijke voorwerpen te vervoeren. Laat de voorwerpen op de vindplaats liggen en waar schuw de politie, die vervolgens de EOD in kennis stelt. Zij hebben kennis van zaken en weten op wel ke manier het explosief is te behan delen. Op 25 augustus reed de surveillan ceauto achter een personenauto die komende over de Kolweg de Dorpstraat opreed. De bedoeling was om de bestuurder een bekeu ring te geven. Immers hij reed in strijd met een gesloten verklaring. Hij werd vermoedelijk zenuwach tig van het feit, dat er een politie auto achter hem reed. Bij het par keren van zijn auto reed hij eerst over een paar spoorbielzen om ver volgens tegen een boom tot stil stand te komen. Gezien de schade aan de auto werd besloten om het financieel nog niet erger te maken met een bekeuring. Komt een jongeman aan het bu reau met een alarmpistool en een zelfgemaakt (houten) automatisch geweer. De jongen wilde van het schiettuig af. In het kader van een nieuwe wetgeving op dit gebied is het mogelijk om tot 1 oktober as. schiettuig in te leveren tegen een geldelijk vergoeding. Het is overi gens ook van toepassing op mes sen en dergelijke. Informatie hier over kan worden verkregen aan het bureau in Holten. Op 25 aug. doet een inwoonster van Woerden aangifte van diefstal van haar portemonnee. Zij had de portemonnee op de kinderwagen liggen in een plastictas. Toen zij even ergens ging kijken bleek bij terug komst, dat de portemonnee was verdwenen. Vanaf deze plaats nogmaals het advies om tassen en portemonnees goed vast te houden en op te bergen. Ook in Holten kunnen zakkenrollers toeslaan. Tijdens de aankomst van een be kende Nederlandse zanger op het station in Holten, werd van een fan het fototoestel gestolen. Vermoedelijk heeft iemand in het gedrang het toestel van haar afge pakt. Op 26 aug. zag de surveillanceauto over de Dorpsstraat een auto rij den die aanzienlijk harden reed dan 50 km/u. Bij achtervolging op de Larenseweg reed de politieauto ongeveer 100 km/u, terwijl de voor hen rijdende auto nog uitliep. Op binnenwegen werden snelheden gereden van 120 km/u. De bestuur der van de auto kon toch worden staande gehouden. Bleek dat hij alcoholhoudende drank had ge dronken. Na de blaasproef kreeg hij een transactie-voorstel van 750,- en een proces-verbaal voor de snelheid overtreding. Op 26 aug. vond op de parkeer plaats "De Bolder" aan de A-l een inbraak in een personenauto plaats. Weggenomen werden twee tassen. Op 27 aug. vond er een aanrijding plaats op de par .weg van de Marke- loseweg tussen een bromfiets en een personenauto. De bromfiets kwam uit de richting Markelo. Vol gens de bestuurder van de perso nenauto, die uit de richting Holten kwam, reed de bromfietser niet voldoende rechts. De bestuurder van de bromfiets en zijn passagier raakten beiden gewond en werden overgebracht naar het ziekenhuis. De passagier werd opgenomen met verwonding aan zijn been. Uit ver der onderzoek bleek, dat de be stuurder alcohol had gedronken. Een bloedproef werd afgenomen. Tevens bleek de bromfiets licht te zijn opgevoerd. Op 27 aug. deed een inwoner van Holten aangifte van diefstal uit zijn personenauto die had gestaan op de Smitsbeld. Uit de auto werd weggenomen een radio/cassette recorder. In verband met hevige regenval en het uitvallen van de pompen werd het fietstunneltje onder de Rijs- senseweg afgesloten voor het ver keer. Er stond ongeveer 20 cm. wa ter in. Op 27 aug. kreeg de surveillance bericht, dat er een spookrijder op de A-l zou rijden. Deze werd niet aangetroffen. Wel zag men op de weg terug naar Holten een man zo danig slingeren dat hij werd gecon troleerd. Bij de blaasproef bleek, dat hij teveel had gedronken. Een proces-verbaal werd zijn deel. Op 27 aug. werd een bromfietser van de weggehaald omdat zijn voertuig 75 km/u reed. Hij kan re kenen op een proces-verbaal. Op 28 aug. rijdt over de Rijssense- weg een voertuig met daarop een tank, kennelijk ingericht voor het vervoer van brandbare stoffen. Sa men met een controleur van de Wet Gevaarlijke stoffen werd een onderzoek ingesteld. De eigenaar kreeg voor 9 gebreken een proces verbaal. Geboren: Bram, zv E. Rozen- dom en P.W. van Beek (geb. te Deventer). Overleden: G.J. Kolkman, oud 96 jaar; H.B. Jansen, oud 94 jaar. Ondertrouwd: A.B.W. Timmer, oud 27 jaar, Apeldoorn en J.G. Markvoort, oud 24 jaar, Holten; M.J.J. Asbroek, oud 25 jaar, Wierden en G.A. Megelink, oud 25 jaar, Holten; G. Wansink, oud 43 jaar Holten en J.A. Sadelaar, oud 41 jaar, Holten. Gehuwd: W. Getkate, oud 27 jaar, Wierden en D. Stam, oud 22 jaar, Holten. /X\ //2\ NED.HERV KERK 09.30 uur: Pastoor Rademaker en ds. Visser, Gezinsdienst-ope- ning Winterwerk. 19.00 uur: ds Vons. Uitgangscollecte: Medische Zending. Oppasdienst: Mevr. Koopman- Korterink en Karin Leurink. Diessenplas: woensdag 6 sep tember, 19.30 uur ds. Vons. GEREF.KERK 09.30 uur: ds. T. Zuidema, Voorthuizen. 19.15 uur: ds. G. den hartogh, Silvolde. De eerste collecte is voor Geref. jeugdwerk, de tweede voor ren te en aflossing. Kindernevendienst: groep 3 en 4 o.l.v. D. Hospers-Klomp. Oppasdienst; 0-3 jaar, Jetty Meijerink, mevr. Meijerink-v.d. Zwaag, mevr. Nijkamp-ter Avest; 4-6 jaar, Anita Aanstoot en Dianne Bosschers. R.KKERK (gebouw Irene) 10.00 uur: Heilige Mis. DIJKERHOEK 09.30 uur: ds. Vons; uitgangscol lecte: Medische zending. OKKENBROEK 09.30 uur: Kand. Kest Jelsma, Okkenbroek; uitgangscollecte: Plaatselijke diaconie. NIEUW HEETEN Zaterdag 19.00 uur. Zondafg 08.00 en 10.00 uurH. Mis. ARTS: Za.én zo. W.R. van Couwelaar, Keizersweg 32, telefoon 6 35 53. Spreekuren: 11.00 uur en 16.00 uur. APOTHEEK: Vrijheidslaan 7, zaterdag en zondag geopend voor spoedre- cepten om 11.00 en 16.00 uur, tij dens het spreekuur van de huis artsen. Buiten deze uren, gelie ve eerst te bellen, tel. 05483-6 39 75. WIJKVERPLEGING: Kruiswerk Zuidwest-Overijssel, Gaardenstraat 31. Spreekuur en uitleen magazijnartikelen van maaandag t/m vrijdag van 13.30-14.30 uur, tel. 05483-6 14 36, 24-uurs bereikbaarheid, enkel voor noodgevallen 05700-152 97. Diëtiste: spreekuur volgens af spraak tijdens spreekuur wijk verpleegkundige. Kleuter- en zuigelingenbureau: Gaardenstraat 19, op afspraak. FYSIOTHERAPIE: Fysiotherapeutisch Centrum Holten, Gaardenstraat 31, tel. 05483-6 22 99. Dagelijks geopend van 08.00-17.30 uur. Behande ling op afspraak. Praktijk voor fysiotherapie mevr. H. Versnel-Graaff, tel. 05483-6 42 51. Behandeling vol gens afspraak (ook voor zieken fondspatiënten). TANDARTS: R. Jongkees, Middenstraat 15, Goor. Tel. 05470-76021. Behan deling na telefonische afspraak. 8 en 9 juli: DIERENARTS: Dierenartsencombinatie Hol ten: zaterdagmorgen 8-9 uur: spreekuur Diessenplasstraat 5, tel. 61515, daarna K.J. Coppool- se, tel. 6 33 91. Dierenartsen praktijk Holten S. Minnema, Dorpsstraat 63a, tel. 62835 b.g.g. 05704-30 86. STICHTING MAATSCHAPPELIJKE DIENSTVERL. MIDD.OVERIJSSEL: Gaardenstraat 29, tel 6 27 84. Voor maatschappelijk werk, ge- zins- en bejaardenverzorging. Spreekuur: maandag t/m vrij dag 08.30-09.30 uur en volgens afspraak. ZIEKENFONDS: Spreekuur vrijdag van 08.30- 10.00 uur en volgens afspraak in het Groene Kruisgebouw, Gaar denstraat 26, tel. 6 14 36. VOEDINGSBOND FNV: Informatie over uitkeringen: 05483-63056; 053-330537; 05496- 63056. OPEN BEJAARDENWERK: Inlichtingen tel. 05483-6 13 28 en 6 28 89. ZIEKENVERVOER: 00 11 of dienstdoende arts, tel. 05483-6 35 53 ENGERGIE VOORZIENING: N.v. Energiebedrijf IJsselmij (Industriestraat 1). Tijdens kan tooruren: 05483 - 6 18 14; buiten kantooruren: 038 - 22 45 45. POLITIE: Alarmnummer 06-11. Overigens 05483-6 44 44; dag en nacht be reikbaar. BRANDWEER: Alarmnummer 06-11 (dag en nacht). BIBLIOTHEEK: Rörikstraat 3, tel 05483- 6 24 87. Openingstijden: maandag en vrijdag 14.00-17.30 uur en 18.30- 20.00 uur; woensdag 09.30 -12.30 uur en 14.00-17.30 uur. WONINGBOUWVER. ONZE WONING: Spreekuur Holten in gemeente huis: iedere le dinsdag van de maand 's morgens 10.15-12.15 uur; en iedere 3e dinsdag van de maand ?s middags 14.15-16.15 uur. 31 augustus: 15.00-21.30 urn- Open huis dorpshuis De Bosc hkamp. 1 september: 20.00 uur, Muzika le happening in Kandelaar met Joegoslavisch ensemble, HMK ,HMV em drumband HMV. 2 september: 10.00 uur start lan ge afstandwedstrijd voor paar den bij stal De Eik. 3 september: 13.30 uur, Puzzel- rit MAC De Holterberg bij club huis De Biester. 4 september: 10.00-11.30 uur, in formatieochtend Volwassenen Educatie in dorpshuis; 14.00- 17.00 uur en 19.00-21.00 uur, in schrijven kaartclub De Bosc hkamp in dorpshuis.. 5 september: 14.30 uur, Bejaar densociëteit in Irene. 6 september: 10.00-11.30 uur, In formatieochtend Volwassenen Educatie in dorpshuis; Verkie zingen Tweede Kamer. 8 september: 10.00-11.30 uur, In formatieochtend Volwassenen Educatie in dorpshuis. 9 september: Vrije markt; regio wedstrijd FCC Holtertrappers.. 10 september: 13.30 uur, in schrijven Fietspuzzeltocht CJV bij Irene. 11 september: Jaarvergadering Rabobank. 17 september: Kampioenscross zijspan en viertakt op Zuurberg. 21 september: Wijn-feest-markt op Smidsbelt. 22/24 september: Reünie de Schure 23 september: Trekkersiep; herfsttour Wielervereniging 24 september: Erwin-cross. 25 september: Erwin-cross. 30 september: Toneelstuk DAT Dijkerhoek. 2 badhanddoeken grijze wiel dop linnentas met trainings kleding horloge "Q en Q" ovaal-model Verloren: Blauwe portemonnee met klit- terband 'AGU', inh. geld; Bruin etui met 4 sleutels; zwarte paar- drijcap, kindermaat; bruin- /zwarte portemonnee, inh.geld; bankpasje van RABO-bank; quartz-horloge 'Omega', recht hoekig; horloge 'Seiko',- vier kant; gebr.witte portemonnee, inh.geld; pasje van bibliotheek en bank; herenhorloge 'Com modore', staal; autosleutel aan label 'jaquar'; glasplaat; jas kort model, kleur groen'geel- /paars; witte dames portemon nee inh.geld. Q 03476-1907

Holtens Nieuwsblad | 1989 | | pagina 3