De goede oude tijd' herleefde weer even Holtens echtpaar vlucht voor Franse bosbranden ra Op de fiets langs de schaapskooien Kerkdiensten Medische diensten van dag tot dag Vakantie ging letterlijk in vlammen op Gratis retour voor Deventer donderdag HOLTENS NIEUWSBLAD Uit het politierapport Boekenmarkt in Deventer Gevonden voorwerpen Burgerlijke stand - Bijstelling tabellen voor eigen bijdrage BOLSENBROEK MARKELO ~7 OPEL "O- DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1989- Gekleed, in traditioneel kostuum werd door de Dijkerhoekse jeugd de 'aren gelezen'. Op 25 juli werd aangifte gedaan dat bij de Nido een diefstal had plaatsgevonden. Onbekenden hadden de omheining vernield en een lichtbak met oranjezwaailich ten van een voertuig gedemon teerd en meegenomen. Van de da ders ontbreekt nog elk spoor. De Diepe Hel op de Holterberg eis te ook deze keer weer een (fiets)ver- keersslachtoffer. Een zesjarig meisje kon haar fietsje tijdens de afdeling niet meer onder controle houden en kwam te vallen. Per am bulance werd ze vervoerd naar een ziekenhuis te Deventer. Aldaar bleken de verwondingen mee te vallen. Met een paar behoorlijke schaafwonden kon ze weer naar huis. Veel ouders blijken zich niet bewust te zijn van de gevaarlijke situatie aldaar en laten kinderen voor hun uit fietsen met alle gevol gen van dien. Op 28 juli bleken een stel tegels af komstig van de gemeentelijke op slagplaats min of meer in het mais langs het spoor te zijn verstopt. deelneemsters konden met grote moeite het dier ontwijken, waarna het beest door omstanders vast ge houden kon worden. Gelet op het signalement van de hond wist de politie de eigenaar spoedig te ach terhalen, daar men reeds diverse keren geconfronteerd was het feit dat dit dier los liep. De eigenaar kreeg een proces-verbaal. In de nacht van 28 op 29 juli von den enkele jongelui het nodig een lantaarnpaal op de Stationsstraat te vernielen. De schade bedroeg vele honderden guldens. Op 29 juli vond een aanrijding plaats op de Aalpolsweg op het al ler smalste gedeelte, alwaar het door de hoge walkanten onmoge lijk is dat twee auto's elkaar passe ren. Alleen door uiterst defensief te rijden kunnen brokken worden voorkomen. Omdat dit laatste niet gebeurde botsten twee personen auto's op elkaar. Alleen materiële schade was het gevolg. Onbekenden maakten in de avond van de 29-ste juli gebruik van een Onbekenden hadden kennelijk de oude tractor die in een weiland „Een buurman van ons, een leraar van het lyceum uit De venter, vindt het schitterend dat een stukje goede oude tijd vandaag weer herleeft, maar hij weet niet hoe het in werke lijkheid was. Toen ik nog jong was moest iedereen meehel pen met het binnenhalen van de rogge en haver. Dat ge beurde na melkenstijd en als het dan warm weer was, keek ik met afgunst naar de men sen die naar de Schipbeek gingen om even lekker te zwemmen. De mensen verge ten wel eens dat het toen hard werken was, heel erg hard werken". Boer Jan Krik- kink uit Dijkerhoek herinnert het zich nog als de dag van gisteren en ook de hitte op de velden, waar de zon weer kaatste op de pas gemaaide stoppels. Enkele strofen uit een gedicht van de dichter Staring vergezelden zater dagmorgen zijn herinnerin gen aan vroeger. Zijn noaber boer Reilink knikt bevesti gend. Voor het eerst konden ze nu eens toekijken hoe de 'jonkies', toch al lemaal ook al flinke veertigers en vijftigers, met vereende krachten en gestoken in passende kledij, de maaiers in pilow broek, gestreept hemd en platte pet en de bindsters in witte schorten, zwarte kousen in wit geschuurde klompen, wit mutsje en sommigen met een zwar te strooien hoed, de krappe hecta re rogge op de ouderwetse manier van het land afhaalden en in 'gar ven' tot 'n gas' zetten. Dit alles ter voorbereiding van het eeuwfeest van molen de Hegeman volgend jaar. Een naast gelegen perceel ha ver zal vermoedelijk volgende week worden gemaaid. „Zoiets ver leer je nooit", riep al maaiend met de zicht een korte zeis) het raads lid Veneklaas ons toe. „Het is knap warm werk, maar ik doe het liever dan binden; dat is meer voor de vrouwen". Net als vroeger, werden een aantal kinderen ingezet om de aren te le zen (schob'n, in dialect), die uit de garven van de bindsters waren ge vallen. Anita Bronsvoort, Gerjan- ne Meijerman en Henriettte Aaf- tink kweten zich uitstekend van deze taak. Onze beide oudere erva ren toeschouwers toonden zich te vreden over de werkzaamheden, evenals het talrijk toegestoomde publiek dat driftig gebruik maakte van de mogelijkheid om een 'echt Sallands' plaatje te schieten. .Bo ven op het nieuws', Wil Piechnick In verband met de verhoging dit jaar van het wettelijk sociaal mini mum-inkomen heeft de Zieken fondsraad besloten, de tabellen voor de eigen bijdrage voor de ge zinsverzorging bij te stellen. Door de verhoging zouden zonder die aanpassing ook de sociale minima in een categorie van hogere eigen bijdragen terecht komen. Samenwonenden (met of zonder kinderen) met een netto-maandin komen tot 1530,- betalen een ei gen bijdrage van 3,- per week, al leenstaanden eveneens ƒ3,- bij een inkomen tot 1.080. Bij de instellingen voor Gezinsver zorging in de gémeente is overige informatie verkrijgbaar. legde het oogstfeest voor het nage slacht vast op videoband. Eveneens tevreden was het be stuur van de buurtvereniging Schoolkring Dijkerhoek, die het evenement op touw had gezet. Er wordt nog gezocht naar een droge opslagplaats voor het graan, dat tegen de gebruikelijke gang van zaken in, niet na rijping gedorst zal worden. Dat gebeurt pas volgend jaar, eveneens op de oude manier met een dorsvlegel tijdens het eeuwfeest, waarna het in de eigen molen gemalen zal worden. Een deel van het graan zal ook gebruikt worden voor de versiering van de molen. bedoeling de tegels op te halen voor eigen gebruik. De tegels wer den weer teruggebracht op de plaats waar ze vandaan kwamen. In de nacht van 27 op 28 juli werd tot twee keer een autoradio uit een auto ontvreemd en wel in de Dies- senplasstraat en in de Canada straat. Hoe men in de auto's is bin nengekomen is niet bekend; er werd niets verbroken. Op de Pastoriestraat botsten twee personenauto's op elkaar die el kaar tegemoet kwamen. Eén van de auto's week te veel naar links uit bij het passeren van geparkeer de voertuigen. Het bleef bij mate riële schade. Tijdens de wiellerronde tijdens de damescours liep plotseling een grote hond op het circuit. Drie stond in de Zuurberg. De eigenaar maakte melding van vermissing bij de politie en toen hij nadien nog even terug ging naar de plaats, zag hij dat een aantal jongelui de trek ker juist weer op de plaats zette en maakten dat ze weg kwamen. Na dien bleek dat er enige schade aan de trekker was ontstaan. De betref fende jongelui zijn nog niet achter haald. Ook deze week werden weer enkele fietsen ontvreemd. Daarnaast wer den er twee fietsen gevonden waar de politie nog mee in de maag zit. (Niet voorzien van een postcode). Het betreft hier een bruine dames fiets merk Neveda en een zoge naamde Opoeflets, merk Tors Hol land. Het zou een bijzondere vakan tie worden, heel anders dan in alle voorgaande jaren toen de kinderen nog meegingen. De eerste dagen nog wat onwen- ning, zo zonder hen, maar gaandeweg zag het echtpaar Hesselink van de Houtweg er ook de plezierige kant van in. Gewoon met de caravan ach ter de auto rijden tot waar het mooi is, en dan kijken of er nog een plaatsje is. Dat plekje vonden ze in een klein ge hucht, Le Porge op de prachti ge camping La Gringe. Met 600 standplaatsen geen klein tje, maar het was een uitge strekt terrein, temidden van de bossen achter de Atlanti sche oceaan, waar het strand helderwit blinkt onder een stralende zon. Het echtpaar genoot met volle teugen, totdat na tien dagen er abrubt een einde aan de vakantie kwam. Met alleen de auto, het mapje met de waardepapieren, twee lange broeken, één warme trui en één paar dichte schoenen, kwamen zij zaterdag berooid te rug in Holten. De hevige bosbran den, die woedden in het gebied on der Bordeaux, had ook de cam- In Deventer zal op zondag 6 augus tus de grootste boekenmarkt van Nederland worden gehouden. Op het Welletracé langs de IJssel zal tussen 10.00 en 17.00 uur zo'n zes honderd meter kramen staan met een zeer gevarieerd aanbod aan boeken, zodat iedereen wel iets van zijn of haar gading kan vinden. De organisatoren verwachten han delaren uit het gehele land, terwijl ook vanuit België belangstelling is getoond. De boekenmarkt op het Welle tracé, dat tijdens de markt geheel voor het verkeer is afgesloten, zal muzikaal worden opgeluisterd door een Jazzband, terwijl stads-, beiaardier een carillon-concert zal geven op de beiaard van de Lebuï- nuskerk. Tevens is er een straat theater, terwijl de AVRO die dag in Deventer is met een rondwande ling in de serie Ontdek je plekje. ping La Gringe niet ongemoeid ge laten en ook hun caravan met alles er in ging in vlammen op. Mevrouw Hesselink: „die dag was mijn man wat eerder van het strand vertrokken; hij wilde de uit zending van de Tour de France niet missen. Ik bleef nog op het strand en kwam om vijf uur bij de caravan terug. Op het strand had den we wel rookwolken gezien, maar omdat niemand zich daar druk over maakte, ondernamen wij ook geen actie. Bij terugkomst vertelde mijn man dat er iets gaan de was, maar wat precies was hij nog niet te weten gekomen. Even later verscheen de politie, die ons vertelde, dat we werden geëvacu eerd. We mochten alleen de auto meenemen. Mensen die toch de ca ravan aankoppelden, moesten die weer afkoppelen. Nog steeds wis ten we eigenlijk niet wat er nu pre cies aan de hand was. Dat het brandde, dat kon je zien en ruiken, maar hoever dat van ons vandaan was wisten we niet. Wel was een te levisieploeg al ter plaatse om op namen te maken. Inderhaast heb ik de autopapieren gepakt, een paar lange broeken, twee truien - later bleek, dat ik er maar één had gepakt - en een paar dichte schoe nen. We liepen tenslotte daar in de warmte in onze zwemkleding. Voor meer was geen tijd en we werden in convooi onder politiebegeleiding over de enige weg naar het dorp ge bracht waar we op het dorpsplein werden neergezet. Ik moet zeggen, dat de opvang geweldig was. Ook toen we later, opnieuw onder poli tiebegeleiding naar Andemos le bain, een badplaats 30 kilometer verder op werden gebracht. Daar waren in een paar scholen matras sen en dekens 'gebracht en kregen we eten en drinken. Niets dan lof, dat ze die naar schatting tweedui zend mensen zo goed en snel heb ben opgevangen. Daar kregen we ook kans naar huis te bellen en de verzekering. Ook het ANWB steun punt in Lyon heeft mijn man ge beld die ons advies heeft gegeven. Of onze caravan door brand ver woest was, hoorden wij pas aan het eind van de dag; alles weg. Dan pas kom je tot de ontdekking watje al lemaal mee hebt genomen. Omdat voor het eerst dus de kinderen niet meegingen, hadden we meer ruim te en dus namen we wat meer mee. De verzekering dekt wel de schade, maar hoeveel dat zal zijn moeten we maar afwachten. Veel schok kender was het voor een familie uit hjet westen van het land die alleen een ziektekostenverzekering had afgesloten en dus nu echt alles kwijt waren. Wij mochten de vol gende dag - weer onder politiebe geleiding - nog wel een kijkje ne men om te zien of er nog iets te ge- ben wij de camping nog terug ge spaard was gebleven, maar dat zien, op de nieuwsuitzending van hebben we afgewezen. We wilden TV5, compleet met de uitgebrande graag zo gauw mogelijk terug naar caravans, dat was wel een rare ge- huis, naar de kinderen. Later heb- waarwording". De Stichting Regiocontact Vecht Veluwe IJsselstreek heeft op zater dag 16 augustus een fietstocht langs de Veluwse schaapskooien op het programma staan. De fiets tocht voert door een afwisselend landschap met kleine bossen en langs met opgaand hout omzoom de weiden. Tussen 14.30 en 19.00 uur kan ge start worden bij Kerkelijk Cen trum de Akker, Fontanusplein 2 te Putten en Sporthal Watergoor, Watergoorseweg 44 Nijkerk. De af standen zijn vanuit Putten 20/40 km en vanuit Nijkerk 30/40 km. De totale route telt niet minder dan zeven schaapskooien. Kosten van deelname zijn ƒ4,- pp, incl. route boekje en bezichtigingen en herin nering die wordt nagezonden. Fiet sen zijn te huur in Putten (tel. 03419-1237) en Nijkerk (tel. 03494- 51897). Eens stonden een groot aantal schaapskooien aan de randen van heidevelden en buurtschappen. Merkwaardige houten schuren met aan beide uiteinden deuren. Dit is zo gemaakt om gemakkelijk de mest met paard en wagen uit de kooi te kunnen halen. De beide uit einden van de kooi lopen smal toe, zodat er binnen geen rechte koe ken zijn. Als de schapen 's morgens kun kooi worden uitgelaten drin gen ze vaak. Daardoor zou een aan tal dieren in een rechte hoek, bij de deuren worden gedrongen en een poot of rib breken. Rond de eeuwwisseling wijzigden zich de landbouwmethoden en ver dwenen de schaapskudden. Om de heide als naturugebied in stand te kunnen houden zijn er nu weer en kele schaapskudden op de Veluwe. Q0S47S-1907 Reizigers die met de bus de Deven ter donderdagen bezoeken kunen gebruik maken van de mogelijk heid van een gratis retour-rit. De actie is mogelijk dankzij de sa menwerking tussen de VW De venter en de drie openbaar ver voerbedrijven O AD Holten, VAD Apeldoorn en GSM Doetinchem. De Deventer donderdagen worden gehouden op 3,10 en 17 augustus. Op 3 augustus staat sport, spel en hobby centraal; 10 augustus is "dierendag" en op 17 augustus is er muziek, zang en dans. Alle evene menten worden van 12.00 tot 18.00 uur in het stadscentrum gehou den; na 18.00 uur neemt de horeca het over. Bij de VW Deventer is een uitgebreider programma ver krijgbaar. Wil men gebruik maken van de mo gelijk om vanaf Deventer gratis met de bus terug naar huis te rei zen, dan moet men even langs het VW-kantoor in het centrum van Deventer, Brinkstraat 55. Bij de VW krijgt men op vertoon van een geldige strippenkaart (het bewijs van de heenreis) een speciaal plaatsbewijs, dat door de chauf feur in de bus afgestempeld wordt. Voorwaarde voor de gratis- retour- rit is dus dat men voor de heenreis naar Deventer een strippenkaart koopt. NED. HERV. KERK: 09.30 uur: ds. Vons; uitgangscol lecte: Diaspora. Kindemevendienst: Ans Pan- nekoek. 19.00 uur: ds. J.H. Israël. Oppasdienst: mevr. Teeselink- Scheperboer en Rebecca Door- nweerd. Diessenplas: woensdag 9 augus tus: 19.30 uur, ds. Israël. GEREF. KERK: 09.30 uur: ds. J. Strietman, Wa genborgen. 19.15 uur: ds. J. Strietman. Oppasdienst 0-3 jaar: mevr. Stam-Jansen en mevr. Stam- Slotboom. 4-6 jaar: mevr. Smit- Paalman, mevr. Oosterveld- Potman, mevr. Beldman-Bel- tman. Na afloop koffiedrinken met va kantiegasten: Mevr. Kolkman van Harten, mevr. Beldman- Nijkamp. R.K. KERK (gebouw Irene): 10.00 uur: Heilige Mis. DIJKERHOEK: 09.30 uur: ds. H. v.d. Veer, De venter; uitgangscollecte: Dias pora. OKKENBROEK: 09.30 uur: ds. W.C.C. Polhuis, Deventer; uitgangscolletcte: Zendingsbussen. NIEUW HEETEN: Zaterdag 19.00 uur, zondag 08.00 uur en 10.00 uur: H. Mis. ARTS: Za.en zo. W.T. van Couwelaar, Keizersweg 32, telefoon 6 35 53. Spreekuren: 11.00 uur en 16.00 uur. APOTHEEK: Vrijheidslaan 7, zaterdag en zondag geopend voor spoedre- cepten om 11.00 en 16.00 uur, tij dens het spreekuur van de huis artsen. Buiten deze uren, gelie ve eerst te bellen, tel. 05483-6 39 75. WIJKVERPLEGING: Kruiswerk Zuidwest-Overijssel, Gaardenstraat 31. Spreekuur en uitleen magazijnartikelen van maaandag Urn vrijdag van 13.30-14.30 uur, tel. 05483-614 36, 24-uurs bereikbaarheid, enkel voor noodgevallen 05700-152 97. Diëtiste: spreekuur volgens af spraak tijdens spreekuur wijk verpleegkundige. Kleuter- en zuigelingenbureau: Gaardenstraat 19, op afspraak. FYSIOTHERAPIE: Fysiotherapeutisch Centrum Holten, Gaardenstraat 31, tel. 05483-6 22 99. Dagelijks geopend van 08.00-17.30 uur. Behande ling op afspraak. Praktijk voor fysiotherapie mevr. H. Versnel-Graaff, tel. 05483-6 42 51. Behandeling vol gens afspraak (ook voor zieken fondspatiënten). TANDARTS: F.B. Zijlstra, Brederodestraat 6, Rijssen. Tel. 05480-1 45 69. Be handeling na telefonische af spraak. 8 en 9 juli: DIERENARTS: Dierenartsencombinatie Hol ten: zaterdagmorgen 8-9 uur: spreekuur Diessenplasstraat 5, tel. 6 15 15, daama Th.A. Oos- tenbrug, tel. 6 15 15. Dierenart senpraktijk Holten S. Minnema, Dorpsstraat 63a, tel. 62835 b.g.g. 05704-30 86. STICHTING MAATSCHAPPELIJKE DIENSTVERL. MIDD.OVERIJSSEL: Gaardenstraat 29, tel 6 27 84. Voor maatschappelijk werk, ge- zins- en bejaardenverzorging. Spreekuur: maandag Um vrij dag 08.30-09.30 uur en volgens afspraak. ZIEKENFONDS: Spreekuur vrijdag van 08.30- 10.00 uur en volgens afspraak in het Groene Kruisgebouw, Gaar denstraat 26, tel. 6 14 36. VOEDINGSBOND FNV: Informatie over uitkeringen: 05483-63056; 053-330537; 05496- 63056. OPEN BEJAARDENWERK: Inlichtingen tel. 05483-613 28 en 628 89. ZIEKENVERVOER: 00 11 of dienstdoende arts, tel. 05483-6 35 53 ENGERGIEVOORZIENING: N.v. Energiebedrijf IJsselmij (Industriestraat 1). Tijdens kan tooruren: 05483 - 6 18 14; buiten kantooruren: 038 - 22 45 45. POLITIE: Alarmnummer 06-11. Overigens 05483-6 44 44; dag en nacht be reikbaar. BRANDWEER: Alarmnummer 06-11 (dag en nacht). BIBLIOTHEEK: Rörikstraat 3, tel 05483- 6 24 87. Openingstijden: maandag en vrijdag 14.00-17.30 uur en 18.30- 20.00 uur; woensdag 09.30 -12.30 uur en 14.00-17.30 uur. WONINGBOUWVER. ONZE WONING: Spreekuur Holten in gemeente huis: iedere le dinsdag van de maand 's morgens 10.15-12.15 uur; en iedere 3e dinsdag van de maand 's middags 14.15-16.15 uur. 8 augustus: 20.00 uur Hoolter dage (kampioenschap knak worsten eten en Mister verkie zing, optreden Jan en Zwaan) 9 augustus: 19.30 uur, zomer- voetbal om Klavierbokaal. 10 augustus: Open dag Land- en tuinbouw. 11 augustus: Oefenwedstrijd Holten - ASV Assen op Meer manskamp. 14 augustus: 14.00-15.30 uur. Disco in de Boschkamp. 15 augustus: Hoolter dage. 16 augustus: 14.00-15.30 uur, Sprookjes-middag in De Bosc hkamp. 18 augustus: 10.30-15.30 uur. Huifkartocht vanaf De Bosc hkamp. 19 augustus: Triathlon Holten; Drekverspringen de Schure. 22 augustus: Hoolter dage (Zum Hoolter Bock) 25 augustus: René Froger in dancing De Waag. 28 augustus: 19.30 uur, Raads vergadering. Gevonden: bromfietsverzeke- een zwarte portemonnaie met in- ringsplaatje SBS 026; hond, soort houd; twee honden te weten een Beagle, kleur geel wit; een poedel, bruin/grijze herder en een bastaard Verloren; een bankbiljet van f25,-; Labrador (samen weggelopen); een gouden armband met hanger; rood/zwarUwitte roodhalsgans. Geboren: Merel Jacoba Maria, dv. E.H. M. Nije Bijvank en I.T. M. Gerritsen; Jhr. Patrick, zv. Jhr. J.H.A. van Coeverden en J.M. Wiggers. Overleden: H.W. Brinks-Peters, oud 58 jaar; C. Splinter, oud 91 jaar. Ondertrouwd: H.J. Veldhuis, oud 27 jaar, Putten en G.J. Stamn, oud 22 jaar, Holten

Holtens Nieuwsblad | 1989 | | pagina 3