„Een bode moet goed kunnen improviseren" Vrouwen en meisjes vragen vaker hulp RADI' Veel te beleven nu op Flevohof i RJ Gemeentebode Bronsvoort stopt er mee Overijssel in het Europa van na 1992 aan bod bij Radio Oost Wegwijs in sociale Springbak in plaats E-lokalen Bergruitertjes JJlt buiteYl Holten Puzzeltocht Dijkerhoek een succes Geologische wandeling slaat aan Dikkerspad HOLTENS NIEUWSBLAD «IfctSÈ T rins98 Bekendheid hulpdiensten stijgt Ontsluitingsweg bedrijventerrein al in gebruik D. Schakelaar voorzitter af Gemeentebode J.A.H. Brons voort stopt ermee. Na veer tien jaar trouwe dienst hangt hij de gemeentepet aan de kapstok. Vrijdag 28 juli doet hij voor ihet laatst de ronde door het gemeentehuis; per 1 septem ber, op zijn zestigste verjaar dag, gaat hij in de vut. Op 22 september is er in de kantine van het gemeentehuis gele genheid officieel afscheid van hem te nemen. De heer Bronsvoort werd net aan de andere kant van de gemeente grens geboren: op de Borkeld, in Markelo. „Maar we waren thuis he lemaal gericht op Holten en hier ben ik ook naar school gegaan", vertelt hij. Het laatste jaar van de oorlog kwam hij van de lagere school af om op de boerderij van izijn ouders te gaan werken. In het begin van de vijftiger jaren kreeg hij een baan bij de Zuivelfa briek 'De Vrijheid' in Holten en werkte daar in de kaasmakerij. Na zijn huwelijk vertrok hij, samen met zijn vrouw, naar Laren: „In Holten was het toendertijd moei lijk om aan een woning te komen, maar in Laren was nog wat te krij gen". Hij kreeg werk op het plaat selijke 'botterfabriek' en werkte daar op alle afdelingen: „Daar heb ik van alles gedaan, van karne melk tappen tot boter maken, ik was er machinist en werkte op het laboratorium". Op den duur kwam hij toch weer in Holten terecht, nu op de Coöpera tieve Aan- en Verkoopvereniging, toen nog een zelfstandige vereni ging van de Holtense boeren. Na nog een fusie werkte hij een aantal jaren in Rijssen, bij de Weikoop. 'Van de muziek' Na die laatste fusie vond Brons voort het welletjes. „Als je drie, vier keer met fusies in aanraking bent geweest, en als je dan ziet dat er bijna elke keer mensen afvallen, dan zie je de volgende fusie niet meer zitten, dan kijk je uit naar wat anders". En dat 'anders' kwam toen er op het gemeentehuis een vacature ontstond voor een bode. Bronsvoort solliciteerde en werd aangenomen. Per 1 oktober '75 kwam hij in dienst van de gemeente. „Bij Schuppert werd me mijn eerste bo- depak aangemeten, speciaal hand gemaakt. Dat pak, dat zal ik mis sen straks. Het is onderweg ontzet tend makkelijk als je het aan hebt; als je dan door een nauw straatje fietst gaat geen automobilist je voorbij. De kinderen vragen wel eens of ik van de politie ben; ik zeg dan altijd dat ik van de muziek ben". Voordat bode Bronsvoort begon met zijn werkzaamheden werd hij eerst twee weken naar Rijssen ge stuurd om daar op het stadhuis de kunst van het bode zijn af te kij ken. „Het werk van een gemeente bode is erg veelzijdig. Je doet ei genlijk van alles, spulletjes schoon houden, je zorgt voor de verwar ming, je doet de kleine klusjes, je zorgt ervoor dat er steeds een clo setrol op de houder zit want die krijgen ze er hier zelf niet aan, je veegt de stoep, stempelt de post, doet het copieerwerk, gaat rond met koffie en thee, je vangt bruids paren en hun familieleden op, er is altijd wel wat te doen". Bovendien stelt hij vast dat je als bode onder andere ontzettend goed moet kun nen improviseren. „Maar naast je vaste werkzaamheden heb je wel veel vrijheid om je dag zeifin te de len". Hoewel in het nieuwe gemeente huis een echt bodekamertje aan wezig is (een klein kamertje waar net een bureau en een kast kunnen ■mmm. S* --v-,---" Bode J.H.A. Bronsvoort: „dat pak zal ik missen s staan, en ook de knoppen van de diverse installaties zitten), een kantine en een ruime keuken, geeft de heer Bronsvoort toch de voor keur aan het oude gemeentehuis. „Daar was alleen maar een klein keukentje, een soort open keuken tje, dat uitkwam aan de hal; ieder een kwam langs je heen. Daar had je veel meer contact met de men sen dan hier. Hier zitje achterin en je ziet niet wat er in het gemeente huis gebeurt. De eerste twaalf jaar heb ik het werk met heel veel ple zier gedaan, maar deze laatste twee jaar is het contact totaal weg". Of hij het werk missen zal? „Het zal me eerst wel een beetje raar voor komen, de sleur van alle dagen daarheen is er niet meer. Maar ik geloof dat dat erg snel slijt". Een voorval zal hij zich echter nog een hele poos herinneren: „Het is al jaren geleden en ik durf het nu wel te vertellen. Het gebeurde op een vrijdagmiddag. Er was een trouwe rij en net toen elk moment de trouwwagen voor kon rijden werd een oude volkswagen voor het ge meentehuis geparkeerd. Ik er naar toe om te vragen of ze dat ding kon den weg zetten omdat we nog een trouwerij kregen. „Dat klopt", zei den de inzittenden, „dat zijn wij". Radio Oost brengt donderdagmiddag tussen half zes en zes uur de eerste reportage van een serie van zeven uit over Overijssel in het Europa van na 1992. De reportages van wat er na 1992 in deze provincie allemaal gaat veranderen zijn gemaakt door tweedejaars studenten van de School voor de Journalistiek in Kampen. De documentaires worden de komende maand uitge zonden op donderdag tussen half zes en zes uur en op zaterdag ochtend tussen elf en twaalf uur. In de reportages wordt telkens ingegaan op een bepaald the ma. Zo worden de toekomst van het dialect, de tanksta tions, het grenscafé, de textiel industrie en grensoverschrij dende arbeid behandeld, ter wijl er tevens een uitzending in het teken van honderd jaar smokkelen in Overijssel zal staan. Vorig jaar zond Radio Oost in vakantietijd al een se rie door studenten van de Kamper school voor de jour nalistiek gemaakte reportages over het milieu uit. Dat beviel zo goed dat voor voortzetting van de samenwerking is geko zen. „Bovendien is het voor een regionale omroep als Ra dio Oost natuurlijk van belang om goede contacten te onder houden met de instituten waar in de toekomst een deel van het personeel vandaan zal ko men", aldus eindredacteur Henny Everts van Radio Oost. Cabaretier annex presentator Harm oet Riessen doet don derdagmiddag tussen half vier en half zes met de Radio Oost- zomertour Nijverdal aan. Op de Parijse Markt wordt een ge varieerd programma ge bracht. Een samenvatting daarvan is zaterdagochtend tussen tien en elf uur in ,Harms Farms Piratendisco' te beluisteren bij Radio Oost. In Nijverdal wordt donderdag opgetreden door de Haven zangers, bekend van onder meer de hits ,'s Nachts na tweeën' en ,De klok van Arne- muiden'. De Havenzangers zullen onder meer hun nieuw ste single ,lk ben verliefd' live vertolken. Om de zomertour een wat Frans karakter te ge ven treedt ook chansonnière Madeion Waalkens uit Om men op, die een grotendeels uit Franse nummers bestaand repertoir brengt. Conferancier Harm de Lange uit Vrooms- hoop moet voor een vrolijke noot gaan zorgen, terwijl kunstfluiter Henk Zomer uit Goor de rij van artiesten, die Harm oet Riessen in zijn pro gramma ontvangt, sluit. Tus sen de optredens door presen teert Maggie Dobson van Ra dio Oost een quiz. Tour de France Radio Oost zendt gedurende de Tour de France in de midda guren gewoon Radio Tour de France uit. Het populaire programma met actuele informatie over de Ronde van Frankrijk wordt niet van de zender gedrukt, zoals sommige andere regionale omroepen dat doen. Ook als de finish tussen vijf en zes valt, op het moment dat Radio Oost eigenlijk zou moeten uitzen den, hoeven wielerliefhebbers daar niets van te missen. •De personencontrole aan de grens gaat na '92 verdwijnen. j- ma.tm vr. van 7.15-8,12-13,17-18u en elk heel uur nieuws 89 1 1 SI I I 93 95 1 1 1 1 II 1 101 1 1 Q 88 R2 100 1 95.6 99.4 RADIO zo.9-13 en 17-18,zo 9-13 en 18-19u Een concours hippiqué is een van de ondereten van de vakantieactivitei ten op Flevohof Deze zomervakantie zal Flevo hof iedere week een bijzondere activiteit organiseren. Steeds wil men de bezoekers iets aanbieden waaraan men zelf actief kan mee doen. Meestal vindt het evene ment plaats op zaterdag, in een enkel geval op zondag. In juli en augusutus zijn de volgende activiteiten gepland: - 8 juli: mastklimmen. Verschil- lende leeftijdsgroepen klimmen in masten van zes meter. Er zijn fraaie prijzen te winnen. -15 juli: tractor puiling. Een groot spektakel dat vooral in het oosten van het land steeds meer belang stellenden trekt. - 22 juli: concours hippique. Te vens is er een keuring van warm- bloedpaarden. - 30 juli: bloemschikken. Met de monstraties waarbij de bezoekers zelf mogen proberen een bloem- stukje te maken. - 5 augustus: Clowntjes-dag. De mooiste clowns krijgen een prijs. - 12 augustus: Sprekersfestival. Deze dag mag iedereen zijn of \IPf7Pu P1*1 flDPfl haar redenaarskunsten tonen op V tl IllgCll Flevohof. Men dient zelf een De Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ) heeft, in sa menwerking met uitgeverij KLu- wer, een boekje samengesteld: 'Welverzekerd met uw Zieken fonds'. Dit boekje wil wegwijs maken in ons sociaal verzekeringsstelsel. De ziekenfondsverzekering en de Al gemene Wet Bijzondere Ziektekos ten (AWBZ) dienen hierbij als uit gangspunt. De grote veranderin gen in het ziektekostenverzeke ringsstelsel en de sociale wetgeving waren de aanleiding voor het schrijven van het boekje. In het boekje beschrijven de au teurs in grote lijnen wat men van het ziekenfonds kan verwachten, wat er gebeurt bij arbeidsonge schiktheid, werkloosheid of pen sionering, of als men aanspraak maakt op bijstand. Veel mensen krijgen jaarlijks met de sociale voorzieningen te maken; dit boekje kan hen helpen de weg te vinden in het woud van regels en bepalingen van het sociale stelsel. Het boekje kan ook als naslagwerk gebruikt worden, bijvoorbeeld door instellingen of bedrijven. Het boekje telt 90 pagina's; het is ook ingesproken op cassette. Het boekje kost f. 5,50 (inclusief verzendkosten) en is te verkrijgen door dat bedrag over te maken op girorekening 4024 of op bankreke ning 69.99.52.530 ten name van VNZ te Zeist. Het boekje wordt dan zo snel mogelijk thuisgestuurd. Voor f. 3,- kan het boekje bij het zie kenfonds opgehaald worden. zeepkist mee te nemen. -19/20 augustus: Flevototaalfesti- val. Het jaarlijkse bekende gos- pelmuzikefestival met artiesten uit binnen en buitenland. - 26 augustus: Dag van het Ques- sant-schaap. Een van de kleinste schaapjes ter wereld zal deze dag centraal staan. Er wordt een keu ring en een veiling gehouden. De SOS telefonische hulpdienst Deventer, waaronder ook Holten ressorteert heeft in het voorgaan de jaar 11.764 telefonische vragen om hulp te verwerken gehad en op de Kinder - en Jeugdtelefoon werd 8466 keer een beroep gedaan, zo meldt het jaarverslag. De SOS-THD met telefoonnum mer 05700-11022 is bemand met vrijwilligers en is dag en nacht be reikbaar. In totaal werken er zo'n 80 telefonisten aan dit project mee (THD 60 en K JT 20). Een derde van de groep vrijwilligers wordt jaar lijks vervangen, dat houdt in dat er per jaar zeker 25 nieuwe medewer kers moeten worden geworven, ge selecteerd en opgeleid. De vrijwilli gers worden begeleid door be roepskrachten. De telefonische hulpdienst vierde vorig jaar zijn 15 jarig bestaan. Het aantal hulpzoekenden stijgt nog steeds. In 1988 is een stijging te zien van 1292 gesprekken, dit is 21,7 meer dan in 1987. Dat het aantal alleenstaanden dat belt stijgt, is niet verwonderlijk, Zonder veel poespas is vorige week donderdag de nieuwe ontsluitings weg van de Keizersweg naar de S14 voor het verkeer opengesteld. De officiële opening zal pas na de va kantie in september plaats vinden. Dan zullen tevens de 'verkeerbe- lemmerende maatregelen' voor het vrachtverkeer op de Keizers weg van kracht worden. Door de nieuwe weg wil men het vrachtverkeer richting bedrijven terrein De Haar 'dwingen' buiten de bebouwde kom van Holten naar hun bestemming te rijden. De aan leg van de weg heeft rond één mil joen gulden gekost en is aangelegd door Krekel Holten. daar deze groep ook in de samenle ving groter wordt. Opmerkelijk is de verschuiving van de aantallen mannelijke en vrouwelijke bellers. In 1987,2747 vrouwen en 3085 man nen. In 1988,4494 vrouwen en 2641 mannen. Ook de bekendheid van de Kinder -en Jeugdtelefoon (telefoon 05700- 11223, iedere dag van 16.00 tot 20.00 uur) is groeiende, mede door een scholenproject dat in 1988 in de regio is gestart. De problemen waarover jongeren Nog tijdens de vakantieperiode zal een begin gemaakt worden met de afbraak van de laatste E lokalen die bij de SG Holten in ge bruik zijn. Alleen de vier lokalen die in gebruik zijn bij de scholen gemeenschap de Marke, afdeling agrqarisch onderwijs zullen blij ven staan. Der afbraak zal gefa seerd worden uitgevoerd. Op de vrijkomende ruimte zullen enkele sportvoorzieningen worden aangelegd, zoals een verspring- en hoogspringbak, waarvoor de ge meente Holten toezegging heeft van het Rijk voor een bijdrage in de financiering. De nieuwe atletiek voorziening is uitsluitend voor schools gebruik omdat door de plaats, binnen het schoolcomplex, een gezamenlijk gebruik bijvoorbeeld met de atle- tiekafdeling van sv Holten proble men zou opleveren met het beheer. Volgens burgemeester Van Rap- pard zijn er op Meermanskamp voldoende mogelijkheden aanwe zig om de atletiekvoorziening ter plaatse uit te breiden. Op de Galoppade te Lonneker be haalde het team van pc. De Berg ruitertjes een vijfde plaats in de klasse Zwaar. Kampioen in deze klasse werd evenals in 1987 en 1988 pc de Molenruiters uit Bathmen. In de klasse Licht behaalde pc Heeten de eerste plaats. In de ru briek best gaan de rijpony wist Henri Stegeman met Gipsy beslag te leggen op de derde plaats. De heer D. Schakelaar heeft on langs om persoonlijke redenen het voorzitterschap van de Holtense afdeling van de FNV neergelegd. De heer Schakelaar blijf wel op persoonlijke titel zitten in het be stuur van het Ziekenfonds, het Pa tiëntenplatform en de Raad voor de Volkshuisvesting. De heer H.J. Schutte is bereid ge vonden het voorzitterschap tot 26 september waar te nemen. Openluchttheater, Lo- chem: De Berini's treden hier vrijdag 14 juli op met 'Het Naadje van de Kous'. Hun optreden begint om 20.00 uur. Zondag 16 juli treedt de rock roll-band 'Jack of Hearts' op. In het voorprogramma van 'Jack of He- arts' treedt de rockgroep 'Seeking Culls' op. Aanvang 20.00 uur. Flevohof: In de Flevohof wordt tijdens de va kantieperiode wekelijks een bij zondere aktiviteit georganiseerd, waarbij het voor de bezoeker bijna altijd mogelijk is zelf mee te doen. Zaterdag 15 juli vindt hier het Tractor Pulling plaats. Zaterdag 22 juli wordt een Con cours Hippique verreden. Ook wor den deze dag.warmbloedpaarden gekeurd. Zondag 30 juli worden demonstra ties bloemschikken gegeven. Be zoekers kunnen meedoen aan een wedstrijd en zelf een bloemstukje componeren. Zaterdag 5 augustus is het clown tjesdag. Een dag om als clown ver kleed naar de Flevohof te gaan. En voor wie geen verf in huis heeft: op de Flevohof toveren vaardige han den je in een wip om tot een echte clown... Zaterdag 12 augustus vindt het sprekersfestival plaats, voor ieder een die zijn of haar redenaarskun sten wil tonen. Een deskundige jury kent de prijzen toe. Op 19 en augustus wordt het het Flevototaalfestival gehouden. Een keur van artiesten uit binnen- en buitenland neemt deel aan dit jaarlijkse gospelmuziekfestival. Zaterdag 26 augustus is het de dag van het Quessant-schaap. Eén van de kleinste schaapjes ter wereld is deze dag te zien; verder wordt een keuring en een veiling gehouden en zijn er demonstraties. bellen zijn in 1988 niet veranderd. Meisjes bellen het meest over pro blemen met ouders, verliefdheid en verkering en bij jongens gaat het meestal om sexuele vragen; vooral voorlichtingsvragen komen aan de orde. Opvallend is de toena me van het aantal gesprekken over aanranding, verkrachting en in cest. De buurtvereniging Dijkerhoek hield op zaterdag 8 juli haar tradi tionele fietpuzzeltocht. Bij prach tig fietsweer kon voorzitter Mark voort meer dan 100 deelnemers la ten vertrekken. De rit ging via Espelo door de Hol- tenrberg waar mening 'colletje' werd genomen. Het resultaat hier van: zweetdruppels en een rood hoofd. De opdrachten en spelletjes onderweg zorgden voor de nodige problemen, met name het raden van welk ei bij welke vogel thuis hoort was niet makkelijk. Zo wis ten de meesten natuurlijk wel hoe een ekster en een kraai er uit ziet, maar welke vorm en kleur ei daar bij hoort bleek erg moeilijk. De uitslag was: Kinderen: 1. Rik Deijk, 2. Erelien Rensen; 3. Bettine Meijerman en Marieke Rensen; poedelprijs Rian- ne Ribbink. Dames: 1. T. Wissink; 2. A. Rensen; 3. J. Hoepman; poedelprijs M. Ha verslag. Heren: W. Wissink; 2. G.W. Teese- link; 3. A. Podt; poedelprijs: G. van Coeverden. De geologische wandeling, die de VW wekelijks op dinsdagmiddag organiseert, blijkt vooral veel men sen uit de regio te trekken. Vorige week woensdag konden André Hoeben van de VW en geoloog Kok zeventien belangstellenden begroeten en deze week waren er zo'n veertien belangstellenden die de middagwandeling meemaak ten. Vertrokken wordt om 13.30 vanaf Vosman. Wie niet de gehele wandeling kan of wil meemaken, kan de tocht ook in gedeelten meelopen, al naar gelang men tijd heeft. Ten behoeve van de bouw van een woning, zal het Dikkerspad op de Holterberg gedeeltelijk worden verlegd. Met de omwonenden is in middels overeenstemming bereikt over het nieuwe tracé.

Holtens Nieuwsblad | 1989 | | pagina 9