Schotse Hooglandrunderen op Sprengenberg bij Haarle Schadevergoeding voor boeren geregeld ADRIAAN PAULEN Radio Oost weer begonnen met tips voor de toeristen HENGELO A.P.M. in teken wereldprestaties 06-nummers voor weer in Europa HOLTENS NIEUWSBLAD Gebied blijft wel toegankelijk voor wandelaars iÏÏS; Het grote vakantieboek FANNY BLANKERS KOEN STADION Electronica echt niet moeilijk DONDERDAG 6 JULI 1989 HAARLE - Een deel van de Sprengenberg bij Haarle wordt vanaf vandaag bevolkt door achttien Schotse Hooglandrun deren met hun dertien kalveren. Natuurmonumenten wil met deze runderen een grotere na tuurlijke variatie in het bos en op de weilanden creëren. Op het westelijk deel van de Sprengenberg is een acht kilome ter lang hek geplaatst om een gebied dat 210 hectare groot is. In dat gebied liggen 20 hectare wei land, 10 hectare vergraste heide en 180 hectare bos. Op papier heeft iedere Schotse Hooglander 12 hectare tot zijn beschikking om voedsel te zoeken (de kalveren niet meegerekend). In werkelijk heid zullen de runderen als kudde het gebied doortrekken. De lek kerste plekken vreten ze natuur lijk het eerste kaal. Natuurmonu menten verwacht dat ze vooral in de winter in het bos zullen grazen. Ondergroei De bodem onder het bos is net als de heide vergrast. De grassen bemoeilijken het kiemen van jon ge bomen en struiken. Doordat de runderen veel gras wegvreten komt ondergroei van kruiden, struiken en jonge bomen op gang. Het bos wordt dan interessanter voor beesten, zoals vogels en in- sekten, maar ook voor wande laars. De overgangen van bos naar hei en grasland gaan geleidelijker verlopen. Op de grens zullen bra men en andere besdragende strui ken groeien: erg aantrekkelijk voor kleinere vogels als voedsel 0% 9 De Schotse Hooglanders zijn volkomen ongevaarlijk voor mensenzolang niemand ze probeert te aaien. en beschutting. Het gras op de heide wordt ook weggevreten, waardoor de heideplanten weer meer kans krijgen. De weilanden worden gevarieerder, doordat be paalde delen vaker begraasd, be lopen of bemest worden dan an dere. Het is niet zo dat nu 220 hectare van de Sprengenberg niet meer toegankelijk is voor de recreant. Natuurmonumenten heeft op ze ven plaatsen gezorgd voor een doorgang in het hek. De Schotse Hooglanders zijn volkomen on gevaarlijk voor mensen, zolang niemand ze probeert te aaien. Ze kunnen zich wel heel agressief gedragen tegenover honden. Het is daarom verboden in dit gebied met honden te lopen (dus ook niet aan de lijn!). Een wandeling is extra de moeite waard. Het is altijd de vraag of je ze tegenkomt. Als je ze tegenkomt is het een prachtig gezicht. Twee kanten Natuurmonumenten heeft de Schotse Hooglanders niet ge kocht. Ze zijn eigendom van de heren Hoogstede en Van Tonge ren uit Beuningen. Zij zochten geschikte gebieden voor hun kud de Hooglanders, die zich steeds verder uitbreidt. Schotse Hoog landers kunnen slecht tegen sap pige, bemeste, groene weilanden. Ze groeien beter in een meer natuurlijke omgeving. Het mes snijdt dus aan twee kanten: ge zonde dieren voor de eigenaren, gevarieerder natuur bij Natuur monumenten. Het KNMI heeft voor de Europese vakantielanden een aantal nieuwe telefonische 06-weerlijnen in ge bruik genomen. De weersverwach tingen reiken drie tot vijf dagen vooruit, maar zijn met name voor de eerstvolgende twee dagen gede tailleerd. De telefoonnummers kunnen alleen in ons land worden gedraaid. De kosten voor de 06- weerlijnen zijn 50 cent per minuut. De telefoonnummers zijn: 06-911 223 23 voor inlichtingen over het weer in Duitsland, België, Luxemburg, Engeland en Scandi- 06-911 223 24 voor het weer in Frankrijk, Spanje en Portugal. 06-911 223 25 voor Italië, Joego slavië en het Alpengebied (Zwit serland en Oostenrijk). Het grote vakantieboek voor zomer en winter editie 1989 is een prima boekwerk dat vakantiegangers op vele vragen een antwoord geeft. Het geeft namen van de als beter te boek staande reisorganisaties, reisbu reaus, luchtvaartmaatschappijen en luchthavens, verstrekt landeninfor matie, geeft aan waarom men een tientje moet betalen voor het garan tiefonds, verstrekt de adressen van reisbureaus aangesloten bij de Stich ting Garantiefonds Reisgelden, legt uit wat een annuleringsverzekering is, kortom, het biedt iedere vakantie ganger een massa onmisbare infor matie. Of het nu gaat om iemand die met de auto, boot, vliegtuig of trein op vakantie gaat, in de zomer, winter, herfst of voorjaar, in bijna alle geval len komt men in dit boek wel iets be langrijks tegen waar het om de vakan tievoorbereiding gaat en om het ver blijf ter plaatse. Wie dit boek bij de hand heeft, bestudeert èn gebruikt, maakt de meeste kans op een goed verloop van de vakantie. De uitgave werd samengesteld door Frits Bom en op de markt gebracht door La Ri viere Voorhoeve te Kampen. ISBN 90 6084 671 0. Prijs f 24,50. In de toeristische rubriek van Radio Uost komen onder meer wandelingen langs de Dinkel, zoals hier bij Denekamp aan de orde. HENGELO - Radio Oost is vorige week zaterdag weer begonnen met een toeristische rubriek. Gedurende het zomerseizoen zal er in tien afleveringen aandacht worden besteed aan recreatie mogelijkheden in Overijssel. De samenstellers van de rubriek, Mariël Haggeman en Barbarra Marshal, richten zich daarbij pri mair op de inwoners van Overijssel. „Het is de bedoeling dat Overijsselaars op de recreatiemogelijkheden in eigen provincie worden gewezen", aldus Mariël Haggeman, De toeristische rubriek is an ders van opzet dan vorig jaar. Stond toen steeds een stad of dorp in de provincie centraal, nu is er voor een thematische aanpak gekozen. Zo staat aan staande zaterdag Overijssel als visprovincie centraal. Tus sen elf en twaalf uur worden gedurende twaalf minuten de vismogelijkheden in Overijs sel op een rij gezet. De komen de weken zal er -telkens op za terdagochtend tussen elf en twaalf uur - verder aandacht worden besteed aan huifkar tochten (15 juli), fietsen in de Weerribben (22 juli), kanoën (29 juli), stadswandelingen in de hanzesteden Deventer, Zwolle en Kampen (5 augus tus), zweefvliegen in Lemeler- veld (12 augustus), de musea 't Nijenhuis in Heino, het lucht vaartmuseum in Enschede, het Gildemuseum in Blokzijl en het bakkerij- en ijsmuseum in Hellendoorn (19 augustus), de tingieterij Wibor en de kaas boerderij in Buurse (26 augus tus) en wandelen langs de Din kel (2 september). Deze week geeft de provinciale VVV Overijssel in samenwer king met Radio Oost een boek je uit waarin de zelfde thema's aan de orde komen als in de toeristische programma's van Radio Oost. De boekje is gratis verkrijgbaar bij alle VVV-kan- toren en de studio van Radio Oost. Bakje Troost Het programma Bakje Troost komt zondagochtend tussen elf en twaalf uur voor het eerst uit de Zwolse studio van Radio Oost. In het naast het stadion van eerste-divisieclub PEC gele gen Oosterenk-complex, ont vangen de presentatoren Jan Kikkert en Bertine Krol onder andere de 70-jarige heilsolda te Nel Banning, die nog steeds met haar collectebus door het Zwolse nachtleven gaat. Te vens is Bertus Nijboer uit Steenwijk te gast in Bakje Troost. Nijboer is herder over de schapen, die sinds enige tijd grazen op de stadswallen rond het vestingstadje in de kop van Overijssel. Boeren in een nitraatgevoelig grondwaterbeschermingsgebied als Holten worden binnenkort benaderd doorr het waterleidingbe-drijf voor een schadevergoedingsregeling. Deze regeling kan worden getrof fen in verband met de beperkingen die boeren ondervinnden doordat ze in zo'n gebied hun bedrijf hebben. Boeren in Holten kunnen in het kader van de provinciale rege ling Grondwaterbeschermings gebieden Overijssel een schade vergoeding krijgen. Die geldt met terugwerkende kracht tot 1 januari 1989 en is een gevolg van een overeen komst tussen de waterleidingbe drijven in Overijssel en de Ge westelijke Raad voor Overijssel van het Landbouwschap. Landbouwers kunnen op grond van deze regeling met het waterleidingbedrijf een over eenkomst sluiten, buiten de for mele wettelijke regels om. Beperkingen In de provinciale verordening voor grondwaterbeschermings gebieden is aan individuele boe ren een aantal beperkingen in de bedrijfsvoering opgelegd. De boeren kunnen hiervoor schade vergoeding krijgen.Zij hebben te maken met extra normen voor bemesting in de nitraatgevoelige gebieden(dus ook Holten).Dit betekent extra afvoer van mest en eventueel minder opbrengst van gewassen. Verder geldt voor boeren in grondwater-gevoelige gebieden een verlengd uitrijverbod van mest en bovendien kunnen aan hen extra eisen worden gesteld in verband met de opslag van mest. Voorts moeten boeren in deze gebieden - dus ook in Holten - rekening houden met extra eisen aan de kwaliteit van opslag van aardolieprodukten en andere schadelijke stoffen en extra ei sen rond lozing van afvalwater en het slaan van waterputten. Een hele lijst dus, waar nog aan toegevoegd kan worden de be perking in het gebruik van ge wasbeschermingsmiddelen Naast de schadevergoeding voor bovengenoemde ongemak ken kan de boer ook nog een te gemoetkoming krijgen voor vrijwillige aanpassingen waar door het grondwater minder be last wordt. Bovendien krijgt de landbouwer met wie het water leidingbedrijf een overeen komst sluit, een algemene ver goeding voor kosten die hij maakt in verband met de grond waterbescherming. Voorlichting In de loop van de maand au gustus zal er over de grondwa terbescherming een aantal voor lichtingsbijeenkomsten gehou den worden. Wanneer en of dat in Holten zal gebeuren, kan uit de mededeling van de provincie niet worden opgemaakt. Tijdens de voorlichtingsbijeenkomsten kunnen boeren in grondwater- gevoelige gebieden zich bij het waterleidingbedrijf melden voor een overeenkomst. Boeren in nitraatgevoelige gebieden wor den door het waterleidingbedrijf zelf benaderd. Dat gebeurt na een selectie door het landbouw schap. De volgende kandidaten zijn ge slaagd voor het eindexamen SG De Marke Kantoor C. Baan, Holten; M. Beldman, Hol ten; J. Bolink, Holten; M. Bouw huis, Holten; E. Cubuk, Holten; R. Dekker, Bathmen; J. Hogendom, Holten; J. Kater, Goor; J. Klooster, Holten; A. Kranenberg, Markelo; R. Landeweerd, Holten; D. Langen- kamp, Kring v. Dorth; G. Manen- schijn, Holten; M. Nijland, Rijssen; B. Preuter, Holten; M. Nijland, Rijs sen; B. Preuter, Holten: D. van Put ten, Deventer; H. Rensen, Holten; E. Ripperda, Okkenbroek. Verkoop: D. Bakker, Holten; E. Beldman, Bathmen; S. Bollen, Deventer; P. Elferink, Bathmen; A. Elshof ten, Markelo, J. Feenstra, Rijssen; K. Hanewinkel, Holten; S. Hendriks, Colmschate; M. Knopers, Markelo; K. van der Leur, Bathmen; A. Rik- kengaa, Bathmen; G. Smijs, Bath men; C. Stammis, Nw. Heeten; W. Tempelman, Markelo; E. Velthuis, Nijverdal; F. Wechstapel, Holten. Verzorgenden: R. Bronsvoord, Bathmen; B. Elme- rink, Bathmen; M. in 't Hof, Bath men; H. Hofman, Holten; P. Klein Teeselink, Holten; R. de Koff, Hol ten; I. Kolkman, Markelo; D. Leus- sink, Markelo; C. ter Maat, Rijssen; H. Nijmeijer, Rijssen; A. Note- boom, Holten; J. Schoneveld, Hol ten; J. Steegink, Okkenbroek; M. Stegeman, Holten; D. den Uyl, Hol ten; A. ten Velde, Holten. Landbouw: E. Beldman, Holten; G. Bos, Bath men; H. Haverslag, Colmschate; M. Haverslag, Bathmen; M. Jansen, Markelo; B. Jurjens, Holten; G. Kei zer, Holten; B. Lensink, Bathmen; E. Lueks, Bathmen; J. Nikkels, Bathmen; H. Oosterkamp, Marke lo; A. Paalman, Holten; R. Paalman, Holten; D. Reijlink, Holten; J. Wib- belink, Markelo; D. Gijmink, Mar kelo; J. Jacobs, Bathmen; G. Ool- bekkink, Bathmen; M. Pongers, Markelo; B. Prins, Holten; M. Scheggetman, Markelo; H. Stege man, Holten; G. Vierhouten, Lette- le. In 2e termijn zijn alsnog geslaagd aan de S.G. „Holten" de volgende kandiaten MAVO H. Aanstoot, Markelo; J. Bok, Rijs sen; G. Bos, Rijssen; M. Braakman, Laren (G); M. Fransen, Holten; B. Jeurlink, Nieuw Heeten, A. Lange- ler, Laren (G), S. Oldereuver of Briel, Markelo; J. van der Vreede, Holten; E. Wind, Nijverdal. HAVO: T. Boonstra, Bathmen; C. Broersma, Markelo; B. Hellinga, Markelo; J. Leeftink, Markelo; M. van der Molen, Holten; I. Olijdam, Markelo; T. Rem, Hellendoorn, A. Rozendaal, Rijssen; K. Scholte in 't Hoff, Goor; T. Smit, Goor. Atheneum: S. Dijkgraaf, Holten; H. Frese, Goor; M. Gül, Rijssen; W. Heuvelman, Bathmen; H. Maat, Goor; G. Rietman, Bathmen; P. Vloedgraven, Nieuw Heeten; N. van Wijk, Holten. HENGELO -Op zondag 14 augustus zal het FBK-stadion weer het toneel zijn van het enige internationale atletiekfestijn van niveau in Nederland, de Adriaan Paulen Memorial. Ook dit jaar zullen er weer talrijke wereldcoryfeeën aan de start verschijnen. Vanzelfsprekend zullen de Nederlandse toppers acte de presence geven en ook is de toezegging alweer binnen, dat de Santa Monica Track Club, waarvan ook Carl Lewis lid is, met een sterk veld naar Hengelo zal komen. Bovendien zal dit jaar voor het eerst een prominente delegatie uit de USSR aan het Hengelose evenement deelnemen. Zoals het er nu naar uitziet, zal daarbij in ieder geval Sergei Bubka, de fenomenale pols stokhoogspringer, aanwezig zijn. De Adriaan Paulen Memorial wordt dit jaar voor de derde keer gehouden. Daarvoor zijn er vier edities van de Fanny Blankers Koen Games geweest, zodat nu al voor de zevende keer de inter nationale atletiektop naar Hen gelo komt. Ieder jaar blijkt de organisatie weer beter te verlopen en heeft men geleerd van de (schoon- heids-)foutjes van het yorige jaar. De waardering van de wed strijd is dan ook telkenjare zeer hoog. Dat geldt niet alleen de waardering van het publiek; de APM staat borg voor zo'n 20.000 dol-enthousiaste en deskundige toeschouwers. De internationale atletiekfederatie IAAF heeft eveneens grote waardering voor de Hengelose organisatie. Een officiële IAAF-gedelegeerde is altijd bij de wedstrijd aanwezig en stuurt zijn rapport naar het fe deratiebureau. Aan het eind van het seizoen wordt dan een totaal overzicht opgesteld van alle gro te wedstrijden in Europa. In deze opsomming scoort de Adriaan Paulen Memorial al jaren achter een zeer hoog. Organisatorisch verloopt de wedstrijd bijna vlekkeloos, het aantal bezoekers is hoog, maar ook de verzorging voor atleten en officials krijgen een hoge waardering. De hotelaccommo datie is uitstekend het Dish-ho- tel in Enschede wordt in de dagen rondom de wedstrijd omgeto verd in een bruisend APM-spe- lershome. De medische verzor ging is perfectnergens wordt zo veel professionele medische en paramedische begeleiding gege ven als in Hengelo. Dit is moge lijk gemaakt door het enthousias me en de inzet van een uitge breid team van het Streekzieken huis Midden-Twente (SMT). De begeleiding van de atleten en ook hun vervoer van en naar Schiphol is voortreffelijk gere geld d.m.v. een pendeldienst met confortabele auto's en busjes tus sen de nationale vlieghaven en Hengelo. Er is zelfs een speciale APM-balie op Schiphol! De voorverkoop voor dit unie ke atletiekfestijn is weer in volle gang. Telefonisch kunt u kaarten bestellen bij het organisatiebu reau van de Adriaan Paulen Me morial: 074-45 94 59 of 45 97 00. Ook kunt u terecht bij de volgen de voorverkoopadressen: VW Enschede; VW Hengelo; VW Almelo; Mulder Partners Vast goed, Willemstraat 27, Hengelo; Vrijetijdsshop Hasselo, winkel centrum Hasselo, Hengelo. De toegangskaarten variëren in prijs van f 7,50 tot f 40,-. Wees er snel bij, want met name de duur dere plaatsen, die zich vlak bij de finish bevinden, vliegen al snel de deur uit. Electronica echt niet moeilijk. Onder die naam verschenen twee prettig leesbare boekjes bij Elektuur/Kluwer Technische Boeken te Deventer. In deel 1 maakt de lezer op eenvoudige wijze kennis met de basis van electro nica. Men leest wat stroom is, wat atomen zijn, hoe stroom zich ver plaatst, wat een weerstand is, wat ge leiders zijn en dergelijke. Enkele expe rimenten bieden de lezer de kans ver kregen informatie uit te proberen. Spelenderwijs leert de lezer zichzelf over de gelijkstroomtechniek. Met de voorkennis van dit boekje is het ook goed te doen om het tweede deeltje te volgen. Hier gaat het óm experimen ten met wisselstroom. De lezer leert hoe een experimenteerbord te maken en krijgt enig onderricht in het ge bruik van de soldeerbout. Met behulp van schema's kan men dan aan de slag om allerlei dingen te maken. Voorop staat in beide boekjes dat eenvoud de mens siert, en dat doen ze dan ook. Geen technisch geleuter van een te hoog niveau, maar een taal die iedereen kan volgen. Beide boek jes zijn goed en duidelijk geïllus treerd, en de gebruiker zal in de regel snel vorderingen maken dankzij de totaalopzet van de boekjes. Dat elec tronica echt niet moeilijk is merkt men al kort nadat men begonnen is met lezen. Het plezier om door te blijven lezen op zoek naar nieuwe kennis is vanaf het begin aanwezig. Twee pri ma boekjes die hun geld ten volle waard zijn. Electronica echt niet moei lijk deel 1 ISBN 90 70160 35 8. Prijs circa f 20,25. Deel 2 ISBN 90 70160 50 1. Prijs circa f25,00.

Holtens Nieuwsblad | 1989 | | pagina 9