Directeur Wilpshaar neemt afscheid Uit het politierapport Kerkdiensten Medische diensten VYV-routes in nieuw jasje HOLTENS NIEUWSBLAD Gevonden voorwerpen Burgerlijke stand Ruim dertig jaar verbonden aan Holtense scholen BOLSENBROEK MARKELO "7 OPEL-Q- BERICHT STICHTING WELZIJN OUDEREN Werkweek scholieren naar Oostblokland DONDERDAG 8 JUNI 1989 HOLTEN - Voor directeur H. Wilpshaar van de Kolschool is dit het laatste schooljaar. In het kader van de D.O.P.-regeling (Doorstroming Onderwijzend Personeel) legt hij aan het eind van dit schooljaar lei en griffel neer. Op 6 juli neemt hij afscheid. "Eigenlijk ben ik een jaar bezig met afscheid nemen. Je komt steeds dingen tegen die je voor het laatst doet: het laatste schoolvoetbaltoernooi, de laatste boomplantdag. Ik begin er al aan te wennen", aldus de heer H. Wilpshaar. Onderwijzer Wilpshaar stond vanaf 1954 voor de klas. Zijn eerste baan kreeg hij aan de tweemans- school in de gemeente Harden- berg; zijn eerste klas was een com binatie van eerste, tweede en derde klas. "Werd je benoemd aan onder andere een tweemansschool, dan kon je toen vrijstelling krijgen van militaire dienst", vertelt hij. In '58 werd hij benoemd als on derwijzer aan de Dorpsschool. "Mijn allereerste klas in Holten was een vierde klas. Hoeveel kinderen daar in zaten, weet ik niet precies meer. Wel dat dat er eerder veertig waren dan dertig". Acht jaar later werd hij benoemd tot hoofd van de Kolschool. "Dat was toen een hamerstuk in de ge meenteraad. Met je nu eens kijken wat er allemaal aan te pas komt voor zo'n benoeming: inspraak, procedures. De medezeggen schapsraad maakt een profiel schets; het lijkt meer een röntgen foto! Maar het is nu natuurlijk niet te vergelijken met toen". Noodlokalen De leerlingen van de Kolschool bi vakkeerden in het begin in nood- lokaliteiten. 'We startten in deze nieuwbouwwijk met zesenzestig leerlingen in drie klassen. De school was nog niet klaar en de leerlingen werden ondergebracht in eenoud gymlokaal van de toen malige Dorpsschool en in twee lo kaaltjes van de toenmalige kleu terschool die in het centrum van het dorp stond. De kleuterschool stond, zij het ook in noodlokalen, wel aan de Holterenkstraat". De Kolschool werd in '68 ge opend. De kleuterschool werd er in '79 aan vastgebouwd. "Dat was voor die tijd toch heel revolutio nair. Het gemeentebestuur had wat dit betrof een vooruitziende blik". De scheiding tussen lagere school en kleuterschool bestond uit twee tochtdeuren. "Die sloegen "Ik ga ook eens een hele dag niks doen." Het VW presenteerde afgelopen vrijdag een gebundelde en ver nieuwde versie van de acht be staande VVV-wandelroutes. De 'oude trommel' zoals VW-voorzit- ter E. Vincent de oude gestencilde papieren noemde, is vervangen door een moderner en hanteer baarder jasje. Naast de bestaande wandelroute zijn er veel aanvul lende gegevens over de historie en geologie van bepaalde plekken in de route toegevoegd. Het bunde len en uitbreiden van de informa tie over de acht VVV-wandelrou tes was een afstudeerproject van Femmy van de Belt, studente aan de Hogeschool Windesheim. Tevens werd er een op westzijde van de Holterberg de zogenaamde Vliegdenroute geopend. Deze nieu we westflankwandeling is een zo genaamde paaltjesroute en is een samenwerking van Holten Promo tion en VW. Via een subsidie van het gewest Midden-IJssel, die als een van de voorwaarden stelde dat er een zicht op de IJssel in werd op genomen, werd de nieuwe route mogelijk gemaakt. Tijdens de wandeling wees PvdA- gemeenteraadslid Metsemakers op de vernielingen die de ruiters aan een smeltwaterdal uit de Ijs tijd. Via èen afkalving van de kan ten wordt in enkele jaren een geo logisch proces van duizenden jaren afgebroken. De aanleg van dc al meermalen bepleitte ruiterpaden zouden hier, volgens Metsema- kers, uitkomst bieden. open naar beide kanten: symbo lisch voor de goede verstandhou ding en samenwerking", aldus Wilpshaar. Op het hoogtepunt van haar groei telde de lagere school 282 leerlingen. 'Dat getal onthou ik al tijd: er waren 141 jongens en 141 meisjes, heel typisch". Nu telt de school, inclusief de kleuterschool, 115 leerlingen. "We zitten in een vergrijzende nieuw bouwwijk. Neem nu de Holterenk straat, daar kwamen. vroeger ze ventien leerlingen vandaan, nu voor onze school nog riiet één". Naast de vergrijzing van de buurt is ook het huidige lage ge boortecijfer een reden van de te rugloop van het aantal leerlingen: 'Vanaf '80 is het geboortecijfer in Holten ongeveer tachtig- per jaar. En in de zeventiger jaren was dat nog honderdzestig tot tweehon derd. Maar met dit probleem kam pen alle scholen in de gemeente Holten, zij het bij de een minder dan bij de ander". Voortrekken Ook zijn eigen drie kinderen heeft hij in de klas gehad. "Daar heb ik van genoten, maar het was wel spannend. Je let extra op, want men moet niet denken dat je je eigen kinderen voortrekt. En mijn kinderen werden twee keer bestraft: één keer op school en één keer thuis, ik denk niet dat het makkelijk voor hen was om bij va der in de klas te zitten". Wilpshaar is inmiddels al zo lang onderwijzer dat nu de kinderen van zijn oud-leerlingen in de klas zitten. "Daar kan ik ontzettend van genieten. Sommige oud-leerlingen staan gewoon weer op in hun kin deren, ze keren gewoon terug. Laatst kwam een meisje mij vertel len dat één van de andere leerlin gen water in haar laarzen gegoten. Ik trok net een streng gezicht, maar toen zag ik wie het gedaan had en herinnerde ik me dat zijn vader vroeger precies hetzelfde deed". Wat de kinderen betreft is er niet veel veranderd volgens Wilpshaar: "Ze zijn nog even spontaan als vroeger. Ik vind de verhouding met de leerlingen ten opzichte van vroeger wel veel opener; de afstand tussen onderwijzer en kind is min der geworden". De opstelling van de ouders is ietwat gewijzigd: "Vroeger had de meester altijd gelijk, nu niet meer altijd. Ik denk datje het moet res pecteren als er gegrond tegengas gegeven wordt". Veranderingen Ook het onderwijs veranderde. "Veel van deze veranderingen zijn voor zover ik het kan beoordelen het onderwijs niet ten goede geko men. Volgens mij heeft het onder wijs te weinig rust gekregen: het ene besluit was nog niet gekomen of het andere rolde de brievenbus alweer in. Er moet eens meer ge werkt worden met de kinderen en minder vergaderd worden". Het werk op zich heeft Wilpshaar altijd prettig gevonden. "Het was leuk om te doen, leuk om met kin deren en andere mensen om te gaan. Ik ben hier met plezier bezig geweest". Voorlopig blijft directeur Wilps haar tegenover de school wonen. "Ik heb al tegen de kinderen gezegd dat ik dan niet voor politie-agent ga spelen. Ik heb dan wat meer tijd om te fietsen en ik ga ook eens een hele dag niks doen". 003476-1907 Tijdelijke opname Nog steeds zijn weinig mensen op de hoogte van het feit, dat het mo gelijk is voor een korte periode in Diessenplas te worden opgeno men. Een dergelijke tijdelijke op name is daar mogelijk op een lo geerkamer, of op de ziekenafde- ling.Nu de vakantieperiode aan breekt komen regelmatig familieleden, die de zorgvoor een of beide ouders op zich hebben geno men voor de vraag te staan hoe die zorg kan worden geregeld wanneer zij met vakantie gaan. Het is dan mogelijk een of beide ouders een logeermogelijkheid op Diessen plas voor te stellen. Logeren op Diessenplas is even eensmogelijk wanneer uw partner in het zieken huis moet worden opgenomen en u zich niet thuis alleen kunt redden- .De tijdelijke opname is bovendien een oplossing voor de mensen, die na een ziekenhuisopname weer naar huis mogen, maar daar onvol doende kunnen worden opgevan gen. In Diessenplas wordt in een dergelijk geval de mogelijkheid ge boden om verder te herstellen. Wie komen er voor een kort durende opname in aanmerking? In het al gemeen ouderen vanaf 65 jaar. De aanvraag, geschiedt door de huis arts, of wijkverpleging. Voor de lo geermogelijkheid is dat niet nodig. In dat gevalkunt u zich recht streeks tot Diessenplas wenden. Aan de kort durende opname is een maximum termijn van 6 weken verbonden. Bij hoge uitzondering is die termijn nog één keer te ver lengen met 6 weken. Vast moet dus staan, dat men na die korte opna me weer naar de eigen woning kan- .De kosten Bedragen per persoon f 6, per dag.Tijdens een dergelijk verblijf wordt men verzorgd, of ver pleegd en krijgt men er de maaltij den. Op advies van de huisarts is ook fysiotherapie mogelijk.Daar- naast kan men mee doen met alle activiteiten, die voor de bewoners van Diessenplas worden georgani seerd. Inlichtingen kunnen worden ge vraagd bij mevrouw J. Maasman van bejaardencentrum Diessen plas. Telefoon 05483 62305. Dat kan eventueel ook bij Stichting Welzijn Ouderen Holten, telefoon 61666. Infobrochure Eind volgende week is het zo ver. Dan wordt bij ieder van u een exemplaar van het informatie gidsje over alle mogelijke vormen van hulpverlening, vrijwilligers werk en recreatie met name voor de ouderen onder ons bij u thuis bezorgd. Een boekje om te bewa ren! Deze zomervakantie wordt ge start met jeugduitwisselingen tussen de Tsjechische en de Neder landse jeugd. Nederlandse jonge ren tussen de dertien en twintig jaar kunnen, onder begeleiding, voor tien dagen naar Tsechoslo- wakije en vooral naar Praag. De eerste groep Nederlandse jonge ren vertrekt op 5 augustus aan staande uit Holten. Vooral de laatste jaren staat Praag als één van de werkweekmo gelijkheden voor scholieren in de belangstelling. Praag heeft ook veel te bieden: veel bezienswaar digheden liggen op loopafstand uit elkaar, het openbaar vervoer is pri ma en Tsechoslowakije is niet duur. Eén van de hoogtepunten van zo'n werkweek is een ontmoeting met Tsjechische scholieren, het geen trouwens maar af en toe lukt. Om deze contacten toch op gang te brengen wordt deze zomer, op be scheiden schaal, gestart met ue jeugduitwisselingen. De deelnemende Nederlandse jongeren verblijven die tien dagen in een Duits of Engels sprekend Tsjechisch gezin, waar ook een kind van dezelfde leeftijd aanwezig is. Daarna gaan de Tsjechische kin deren mee naar Nederland en loge ren tien dagen bij de Nederlandse kinderen. De prijs voor deze uitwisseling is uitermate bescheiden en bedraagt slechts f. 250,- inclusief busvervoer v.v., visum en verzekering. Men wordt vrijgesteld van de wissel plicht, die f. 35,- per dag bedraagt. Zowel individuele jongeren ais groepen, al of niet met eigen bege leiding, kunnen deelnemen; aan melding dient zo spoedig mogelijk te geschieden. De bedoeling van de uitwisseling is dat men op deze wijze wat meer van elkaar en van eikaars land leert kennen; een unieke gelegen heid om voordelig kennis te maken met een Oostblokland en met één van de mooiste steden van Europa. Belangstellenden kunnen voor opgave of inlichtingen terecht bij H. J. Meendering, leraar voortgezet onderwijs, Espelodijk 16, 7451 KS Holten, telefoon 05725 - 1547 (na 20.00 uur). Politie Holten is een schoonmaak- aktie begonnen langs de Rijksweg A1. Daar zijn door een reklamebu- reau onlangs grote borden ge plaatst met afbeeldingen en teks ten, in strijd met de Verordening Landschapsschoon Holten. De rechthebbende op de grond wordt claarin verantwoordelijk gesteld als hij zonder vergunning reklame toestaat op zijn eigendom cq. ge- paschte grond. Ook de al langer aaiuwezige borden met reklame voor in de omgeving gevestigde be- drij ven moeten het veld ruimen. Een vrachtwagenbestuurder, op terugtocht uit Skandinavië, werd woensdagmiddag gecontroleerd op zijn rust- en rijtijden. Hij bleek vanaf .zondagavond niet meer dan één keer een periode van acht uur achtereen gerust te hebben. Ver der was het gebleven bij hazeslaap- jes van maximaal drie uur. De chauffeur kreeg een rijverbod, de werkgever een proces-verbaal. Een lichte botsing tussen een per sonenwagen en twee fietsende jon gens resulteerde in schaafwondjes en een kras op de auto. Dit gebeur de op de kruising Deventerweg - Burgemeester van der Borch- straat. Donderdag 1 juni werden er drie inbraken dan wel insluipingen ge meld. Bij een woning aan het KÖ1- lingserf was een achterdeur open gebroken met een schroevendraai er. De dader kon echter niets van zijn gading vinden. Bij een 2e woning aan het KÖ1- lingserf lukte het wel. Een deur was niet op slot gedi-aaid. Een porte monnee met ca. f.AOO,- was de buit. Ook aan de Oude Deventerweg wist men een niet afgesloten deur van een woning te vinden. Er is niets gestolen, misschien wel dank zij de honden die om ongeveer 05.00 uur zijn gaan blaffen. Op de KeiZbrsweg lagen twee ap paraten, merk Burroughs, vermoe delijk onderdelen van een compu ter. De herkomst is onbekend: mo gelijk zijn ze afgedankt en daar achtergelaten, misschien ook van een inbraak elders afkomstig. Vrijdag 2 juni om 16.00 uur bot ste in de Tuinstraat een personen auto tegen een zgn. kolkenzuiger. De personenauto liep lichte scha de op. De bestuurster daarvan reed de reinigingswagen rechts voorbij, omdat ze dacht dat deze stilstond. De vrachtwagen reed echter lang zaam naar rechts, de chauffeur had de andere auto niet gezien. Vrijdagavond viel op de Plaggen- weg een meisje van haar paard. Ze kreeg een hoofdwond en mogelijk een lichte hersenschudding. Een Engelse automobilist trok zaterdagmorgen op de A1 wat al te abrupt aan zijn stuur. Hij wilde op het laatste moment nog een afrit oprijden. De auto begon te slinge ren en sloeg over de kop. De auto raakte zwaar beschadigd, en moest worden weggesleept. De twee inzittenden kwamen met de schrik vrij. De gemeentepolitie Enschede deelde mede dat de dader van een viertal auto-inbraken, gepleegd op 10 mei 1989 in de Kerkstraat en de Churchillstraat, door hen was aan gehouden. Hij bleek een inwoner van Losser. Zaterdagmiddag vonden mensen een inwoner van Markelo slapend op de Kerkstraat. Hij bleek onder invloed van alcohol en drugs. Een proces-verbaal viel hem ten deel. Ook zondagmorgen vond op de A 1 een botsing plaats. Een Duitse automobilist reed tegen de achter zijde van twee voor hem rijdende wagens. Oorzaak: oververmoeid heid. De gevolgen beperkten zich tot schade aan de voertuigen. Zondagmiddag botsten twee per sonenauto's frontaal tegen elkaar op de Meutgeertsweg. Het gebeur de op een smal gedeelte in een ono verzichtelijke bocht. Ook hier: al leen schade. Zondagavond botste een automo biliste op de provinciale weg in de nabijheid van de Bosschool tegen een ree. Het dier is later dood te ruggevonden. De auto had schade aan het plaatwerk en de koplamp. Maandagmorgen werd een in braak ontdekt in de school De Mar- ke aan de Vrijheidslaan. Twee ruit jes waren vernield. Er wordt niets vermist. Bij een slijterij boden een viertal jongens van ongeveer 13 jaar een krat met lege flesjes aan voor het statiegeld. Ze verklaarden dat ge vonden te hebben. Waarschijnlijk is de vindplaats het terrein van AH geweest. De jongens hebben het geld terugbetaald en zijn op een re primande onthaald. /Z\ NED. HERV. KERK: Zondag 11 juni: 09.30 uur ds. Vons, kindernevendienst: Tine ke Oldenburg Uitgangscollecte: Algemeen Kerkewerk Oppas dienst: mevr. Stoevenbeld- Schreurs en Emy Dikkers. Diessenplas: woensdag 14 juni: 19.30 uur: Leger des Heils, A. Jansen. GEREF. KERK: Zondag 11 juni: 09.30 uur: ds. M. Berg; 19.15 uur ds. M. Berg. Oppasdienst: Nicoline Aan stoot, Lydia Heemskerk, Caroli ne Tromop (0-3 jaar); mevr. Scholman-Kolkman, mevr. Harbers-Potman (4 - 6 jaar). Kindernevendienst groep 5 en 6 o.l.v. D. Hespers-Klomp R.K. KERK (gebouw Irene): 10.00 uur H. Mis t.i.v. familie Willeman. DIJKERHOEK: Zondag 11 juni, 09.30 uur: ds. Doomweerd, uitgangscollecte: algemeen Kerkewerk. OKKENBROEK: Zondag 11 juni: 09.30 uur doops- bediening door ds. H. Th. Volle- bregt. NIEUW HEETEN: Zaterdag 19.00 uur, zondag 08.00 uur en 10.00 uur: H. Mis ARTS: 10 en 11 juni: J.H.A. Bruins, Kei- zersweg 32, telefoon 6 35 53. Spreekuren: 11.00 uur en 16.00 uur. APOTHEEK: Vrijheidslaan 7, zaterdag en zondag geopend voor spoedre- cepten om 11.00 en 16.00 uur, tij dens het spreekuur van de huis artsen. Buiten deze uren, gelie ve eerst te bellen, tel. 05483-6 39 75. WIJKVERPLEGING: Kruiswerk Zuidwest-Overijssel, Gaardenstraat 31. Spreekuur en uitleen magazijnartikelen van maaandag t/m vrijdag van 13.30-14.30 uur, tel. 05483-614 36, 24-uurs bereikbaarheid, enkel voor noodgevallen 05700-152 97. Diëtiste: spreekuur volgens af spraak tijdens spreekuur wijk verpleegkundige. Kleuter- en zuigelingenbureau: Gaardenstraat 19, op afspraak. FYSIOTHERAPIE: Fysiotherapeutisch Centrum Holten, Gaardenstraat 31, tel. 05483-6 22 99. Dagelijks geopend van 08.00-17.30 uur. Behande ling op afspraak. Praktijk voor fysiotherapie mevr. H. Versnel-Graaff, tel. 05483-6-42 51. Behandeling vol gens afspraak (ook voor zieken fondspatiënten). TANDARTS: Spreekuur voor spoedgevallen 17.00-17.30 uur. Hulp buiten spreekuur na tel. afspraak. 10 en 11 juni: J.A. Groot, School straat 7, Holten. Telefoon: 6 28 84 DIERENARTS: Dierenartsencombinatie Hol ten: zaterdagmorgen 8-9 uur: spreekuur Diessenplasstraat 5, tel. 61515, daarna K. J. Coppool- se, tel. 6 33 91. Dierenartsenpraktijk Holten S. Minnema, Dorpsstraat 63a, tel. 62835 b.g.g. 05704-30 86. STICHTING MAATSCHAPPELIJKE DIENSTVERL. MIDD.OVERIJSSEL: Gaardenstraat 29, tel 6 27 84. Voor maatschappelijk werk, ge- zins- en bejaardenverzorging. Spreekuur: maandag t/m vrij dag 08.30-09.30 uur en volgens afspraak. ZIEKENFONDS: Spreekuur vrijdag van 08.30- 10.00 uur en volgens afspraak in het Groene Kruisgebouw, Gaar denstraat 26, tel. 6 14 36. VOEDINGSBOND FNV: Informatie over uitkeringen: 05483-63056; 053-330537; 05496- 63056. OPEN BEJAARDENWERK: Inlichtingen tel. 05483-6 13 28 en 6 28 89. ZIEKENVERVOER: 00 11 of dienstdoende arts, tel. 05483-6 35 53 ENGERGIEVOORZIENING: N.v. Energiebedrijf IJsselmij (Industriestraat 1). Tijdens kan tooruren: 05483 - 6 18 14; buiten kantooruren: 038 - 22 45 45. POLITIE: Alarmnummer 06-11. Overigens 05483-6 44 44; dag en nacht be reikbaar. BRANDWEER: Alarmnummer 06-11 (dag en nacht). BIBLIOTHEEK: Rörikstraat 3, tel 05483- 6 24 87. Openingstijden: maandag en vrijdag 14.00-17.30 uur en 18.30- 20.00 uur; woensdag 09.30 -12.30 uur en 14.00-17.30 uur. WONINGBOUWVER. ONZE WONING: Spreekuur Holten in gemeente huis: iedere le dinsdag van de maand 's morgens 10.15-12.15 uur; en iedere 3e dinsdag van de maand 's middags 14.15-16.15 uur. ZATERDAG 10 JUNI: Beans Blues Band, 't Klavier,aanvang 20.30 uur ZONDAG 11 JUNI: Klootschie ten, Jongeren centrum De Schure, 14.30 uur. ZATERDAG 17 JUNI: live-uit zending Radio Diessenplas over Roemenië. WOENSDAG 21 JUNI: Presen tatie geologische wandeling VW. Verloren: bruine portefeuille met autopapieren; 2 fietspom pen; bruine leren hanger met twee sleutels; roze kinderjas; sleutel Ford Orion in etui; dak koepel van caravan; wit opge rold mapje met foto-negatie- ven; dubbele gouden ring met stenen en inscriptie; kluissleutel aan rood label; wit te enveloppe met brief; twee bankpasjes; wieldop LADA; blauwe parkiet; 2 bankbiljet ten van f.10, Gevonden: groene sportsok- ken; Knirps paraplu;bruine shawl met vierkanten; groen skateboard ;tennispasje tnv. M.G. Aanstoot; een aantal bankbiljetten; autosleutel. HOLTEN - geboren: Janine Moniek d.v. G. J. Baltes en J. W. Blumink (geb. te Deven ter); Rudy z.v. J. H. Agter- kamp en J. J. Kap. Ondertrouwd: G. R. Bolink 25 jr. en W. Meijerink 23 j. Getrouwd: H. J. Ebrecht 28 j. en J. G. Klein Lankhorst 27 j. Overleden: M. H. van Erke- lens-Raterink 94 j.W. Biele man-Paalman 73 j.

Holtens Nieuwsblad | 1989 | | pagina 3