Huisdieren spelen belangrijke rol bij gevoel van veiligheid 'tiJëhïbL Atlas van de weg prima wegwijzer Bijzondere groenten in uw moestuin Spectrum jaarboek blikt in woord en beeld terug op 1988 Batavia, beeld van een stad Het druivenboek Amiga Handboek I Night of the guitar lauw, de kat als eigenzinnig fenomeen.... Over de werking van kurketrekkers DAVID MACpLAT^m: 7«ki OVER DE WERKING VAN DE KURKETREKKER ANDERE MACHINES BROOD lees SUCCSSVOLOSHVEN KVVEKES IN EIGBi TUfh' Met het Amiga Handboek heeft John Vanderaart een boek ge schreven dat volledig recht doet aan de veelzijdigheid van de Ami ga-computer van Commodore. Deze uitgave van Addison-Wesley en Personal Computer Magazine (Vanderaart is redakteur van dit blad) is een begrijpelijk geschre ven inleiding in het gebruik van de Amiga en tegelijk een handleiding voor gevorderde gebruikers èn biedt een overzicht van de hard ware-mogelijkheden van deze computer. Alle Amiga-program- ma's moeten worden opgestart met de WorkBensch. Vanderaart legt de werkirig van de WorBench uit op een manier die aanzienlijk duidelijker overkomt als in de handleiding die Commodore bij de aanschaf van de Amiga ver strekt. Het werken met de CLI neemt de helft van het Amiga Handboek in beslag. De CLI biedt vooral de gevorderde gebruiker veel mogelijkheden. Het Amiga Handboek gaat er uitgebreid op in en geeft vervolgens nog een flink aantal tips en trucs. Ook nuttig - om niet te zeggen: noodzakelijk - is de informatie over computervirus sen: het herkennen en vervolgens 'killen' van virussen en vervolgens het voorkomen van 'besmetting'. Het Amiga Handboek biedt een uitgebreid overzicht van allerlei hardware, zoals de printer, de vi deo-digitizer, de soundsampler en het modem. Het is enkel een over zicht van de (on)mogelijkheden, geen handleiding voor het gebruik van dergelijke apparatuur. Het Amiga Handboek biedt voor de ge vorderde gebruiker de meeste mo gelijkheden, maar is tegelijk een uitnodiging voor beginnende ge bruiker om méér te doen met de Amiga. ISBN 90 6789 114 2. Bij uitgeverij M&P te Weert verscheen de Atlas van de weg. Een forse uitgave, stevig gebonden en voorzien van een gelamineerde omslag (handig tegen vette vingers en dergelijke) en met alle kaarten in kleur uit- I gevoerd. De afmeting is zodanig gekozen dat het boek toch nog goed j handelbaar in de auto is. De uitgave is bijgewerkt met de meest actuele informatie. Een greep uit de inhoud: Benelux-kaarten schaal 1:250.000, Europese overzichtskaarten 12.500.000., gedetailleerde Europese kaar ten 1: 800.000., stadsplattegronden en agglomeratiekaarten Benelux, stadsplattegronden van de grote Europese steden, reis- en toeristische informatie landen en steden en een afstandentabel. Veel vakantiegan- j gers sluiten een annuleringsverzekering voor het geval dat, maar velen nemen nauwelijks de moeite een goede atlas te kopen voor de reis. Wie nog niet voorzien is in dat laatste, deze uitgave is voor f 49,90 geen cent te duur. Het kweken van bijzonder groen ten in de eigen moestuin boeit ve len, en geniet een behoorlijke po pulariteit. Vijftig verschillende soorten groenten zijn overzichte lijk beschreven in de paperback, uitgegeven bij Zomer Keuning te Ede, getiteld Bijzonder groen ten in uw moestuin. Aan de orde komen onder meer de teelt, oogst, het zaaigoed en dergelijke. Van ie dere groente is een afbeelding op genomen met daarbij een over zichtelijke samenvatting van de kweekgegevens. Wie zaad en plantgoed wil kopen heeft heel veel aan de adressenlijst met ver- koopadressen van alle behandelde groenten. Prijs f24,90 In 1979 kwam voor het eerst het Spectrum jaarboek op de markt. Inmid- dels verscheen daarvan de elfde editie, met feiten, cijfers en achtergron den over 1988. Dit alles ruim en goed geïllustreerd met foto's, die een ieder die de journaals en kranten in 1988 volgde, zich zeker zal herinne ren. Het jaarboek begint met een rijk geïllustreerd journaal, van week tot week. Vervolgens komen er 175 necrologieën van bekende personen en een uitgebreid overzicht van de in 1988 uitgereikte culturele prijzen. In het hoofdstuk politiek wordt de geschiedenis van de wereld en van ieder land afzonderlijk up to date gebracht. Wetenschappelijke en technische ontwikkelingen treft men aan onder het deel wetenschap en techniek. Ook kunst en cultuur kregen een behoorlijke ruimte toegemeten. Het jaarboek toont in foto's de diverse hoogtepunten en beschrijft deze. Het onderdeel de media gaat uitvoerig in op het verschijnsel krantenfusies en plannen daarvoor. Zo ook over de oostelijke fusie tussen de kranten van Van der Loeff, Twentse Courant en Kluwers Courantenbedrijf. Twin tig kleurenpagina's zijn ingeruimd voor sportieve hoogtepunten, uitsla gen, evenementen en 60 foto's van de meest spectaculaire gebeurtenis sen op sportgebied. Een uitgebreid register verwijst naar personen of onderwerpen. Het Spectrum jaarboek 1989 biedt de gebruiker een boei end lees- en kijkboek, vol met belangrijke en interessante gebeurtenis sen uit 1988. Een ding is duidelijk, wie dit boek doorbladert realiseert zich hoe gauw zaken vervagen die zich nog maar zo kort geleden voordeden. Duidelijk is dat aan de samenstelling, vorm en uiterlijk van dit boek bijzonder veel aandacht besteed is. Goed gedrukt, stevig gebonden, P^evormgevmg. kortom, in een woord af. Dat maakt het de prijs van f 96,50 beslist waard. En wie wil voorkomen dat hij of zij de volgende edi tie mist, die kan een abonnement nemen op dit jaarboek, dat dan f 79 50 kost. ISBN 90 274 2222 2. Jakarta heette vroeger, toen het nog onder Nederlands bestuur stond Batavia. Het Batavia van toen is door auteur R.P.G.A. Voskuil op boeien de wijze beschreven in de uitgave Batavia, beeld van een stad, dat uit is gebracht door Fibula/Unieboek te Houten. Tal van afbeeldingen van plei nen, straten en huizen in Batavia worden afgewisseld met foto's van minder herkenbare, maar karakteristieke situaties. Dat de stad onder verschillende cultuurinvloeden heeft gestaan blijkt uit de verschillende foto s, die oosterse en westerse culturen tonen in de bouwstijl. Een fraai uitgevoerd boek, dat met name hen zal aanspreken die de stad vanuit het verleden kennen. Prijs f 59,50. De tuinliefhebber die zelf druiven wil kweken komt aardig uit de voe ten met de paperback Het Druiven- boek, verschenen bij Zomer Keuning te Ede. Deze handleiding omvat onder meer de namen van druiverassen die het in ons land goed doen, zowel als wijn- als con- cumptiedruif. De uitgave bevat tientallen instructieve tekeningen en vertelt hoe men buitendruiven of kasdruiven moet verzorgen. Ook komt het zelf maken van wijn aan de orde, en wie behoefte heeft aan nadere informatie, die kan zijn voordeel doen met de adressen lijst achterin deze paperback. Prijs f26,90. Het houden van huisdieren is be slist geen modeverschijnsel. Die ren zijn al meer dan 12.000 jaar de metgezel van de mens, en in die tijd is het huisdier een groot aan tal functies gaan vervullen. Som mige dieren worden gehouden voor economisch nut, zoals koei en, varkens en schapen. Sommi ge worden zowel voor econo misch nut als voor het plezier ge houden, zoals paarden. Weer an dere dieren hebben een sociaal doel, zoals geleidehonden of speurhonden. Het doel van het houden van een huisdier is vaak cultureel be paald. In sommige Aziatische lan den worden slangen „gehou den" om knaagdieren bij voedsel weg te houden. Dieren kunnen ook worden gehouden als hobby, voor de fok of voor tentoonstel lingen, of voor meerdere doelen tegelijk. In het westen kennen we bovendien een grote groep „ge zelschapsdieren", die in andere delen van de wereld veel minder verbreid is. Die groep van huis dieren bestaat bij ons vooral uit kleine huisdieren, zoals honden, katten, knaagdieren, vogels en vissen. In de meeste gevallen die nen ze als gezelschapsdier, van wege de gezelligheid, vriend schap, warmte en genegenheid die het dier geeft. Veelzijdigheid O Het uitlaten van een hond i dwingt mensen het huis te verla ten en levert zo een grotere kans op het leggen van sociale con tacten op. dat ze via hun hond hun kennis senkring hadden uitgebreid. Het uiteenlopend gebruik van dieren lijkt in eerst instantie mis schien vreemd, maar is niet zo gek als we kijken naar de veelzij digheid van de dieren zelf. Neem bijvoorbeeld honden, waar men zich nog steeds verbaast over de capaciteiten. Er zijn jachthonden, waakhon den, herdershonden of trekhon den. Ze weten verdovende mid delen op te sporen, slachtoffers van lawines te vinden, en kunnen geleidehond zijn voor blinden die zo meer zelfvertrouwen en bewe gingsvrijheid krijgen. En honden zorgen bij hun eigenaars over het algemeen voor een groter gevoel van veiligheid. De bescherming die het dier biedt heeft zijn weer slag op onze gevoelens van ge borgenheid. Uit een enquête bij politiebu reaus van vijftig grote Duitse ste den is gebleken dat huizen met honden daar door inbrekers over het algemeen worden gemeden. Maar niet alleen in het eigen huis, ook buitenshuis bij wandelingen, bij langere tochten om bood schappen te doen en vooral tij dens de schemering of in het donker voelen mensen zich aan zienlijk veiliger met een hond. Geen enkele dief,'ook al is hij nog zo brutaal, zal het wagen om bij voorbeeld de handtas van een oudere dame te stelen, als ze een beetje formaat hond aan de lijn heeft. Contacten De hond vormt bovendien vaak aanleiding voor een gesprekje op straat. In Zweden bevestigde 63 procent van de hondebezitters dat ze door hun huisdier wel eens in gesprek met andere mensen waren gekomen. En 57 procent van de ondervraagden zei zelfs. tacten legt, meer levensvreugde heeft, gezelliger en tevredener is: de hondebezitter kijkt ook an- De Amerikaanse psycholoog ders tegen zichzelf aan. In verge- Randal Lockwood nam met zijn lijking met niet-hondenbezitters medewerkers op een simpele is zijn oordeel positiever, manier de proef op de som. In Washington wandelden ze twee Uit een in Duitsland gehouden keer door dezelfde straat, één onderzoek bleek tachtig procent keer met hond en een keer zon- van de hondenbezitters tevreden der. Zelf stelden ze zich passief met hun leven, tegenover slechts op. Resultaat: met hond kwamen 55 procent van de niet-honden- ze vaker en ook langer met voor- bezitters. Dertig procent van de bijgangers in gesprek. En vrijwel hondenbezitters voelt zich volko- iedereen zal op vakantie de erva- men gezond; bij niet-hondenbe- ring hebben dat contacten met zitters is dat percentage 14. Re- anderen het makkelijkst tot stand den voor een dierkundige om tij komen via de kinderen, of de dens een congres te adviseren hond. „de hond op recept binnen het De omgang met kleine dieren (en ziekenfonds op te nemen", dat geldt ook voor katten) beïn- Zorg voor de hond vloedt de mening van anderen De internationaal bekende direc- over de eigenaar. Dierenvrienden teurvan de kliniek voor neurochi- zijn volgens hun medeburgers rurgie in Mannheim, professor betere mensen. Zelf gelukkiger, Wolfgang Piotrowski, wil zelfs meer ontspannen, toleranter en een stapje verder gaan. Hij pleitte intelligenter: dat blijkt tenminste ervoor, honden tot het ziekbed uit een enquête die in de Verenig- van ernstig zieke mensen toe te de Staten werd geplubliceerd laten. „Ik heb tijdens mijn dertig door het tijdschrift „Psychology jarige loopbaan vaak meege- Today", maakt dat een patiënt een foto van zijn hond op het nachtkastje Europa staan- De vaag: wie zorgt er se plaats Shrewsbüry worden honden al lang toegelaten. De di recteur van de 430 bedden tellen de kliniek, David Sandbach, had van successen in Australië en de Verenigde Staten gehoord en de Britse gezondheidsdienst toe stemming gevraagd om honden tot de ziekenkamers toe te laten. Sinds de toestemming zit vooral bij langdurige patiënten het ver trouwde huisdier naast het ziek bed, en verlangt ook dat de baas hem even „uitlaat". Zachte dwang „Deze zachte dwang om te be wegen en actief te zijn doet de patiënten goed", aldus directeür Sandbach. „De vreugde van de hond werkt aanstekelijk en zorgt ervoor, dat het zelfvertrouwen en de levenswil van zijn baas toe nemen en depressieve buien ver dwijnen". Ook in Europa blijkt uit onder zoek dat de hondenbezitter over het algemeen makkelijker con- In de Verenigde Staten is het ook al lang gebruikelijk dat het huis dier meeverhuist naar een be jaardentehuis of dat men daar een huisdier aanschaft. Aan een dier kunnen zonder aarzeling pijn voor mijn hond, wanneer ik in het en zorgen worden toevertrouwd, ziekenhuis ben?, verontrust de In ons land is dat helaas nog geen patiënt vaak meer dan andere za- gewoonte. Bovenop de zorgen ken", aldus Piotrowski. rond de overgang naar een be- In de Shelton-kliniek in de Engel- jaardentehuis komt vaak ook nog eens het pijnlijk afscheid van een vertrouwd kameraad: hond, kat of parkiet. Vaak verhuizen weduwen of we duwnaars naar een bejaardente huis. „Een hond", zegt de New- yorkse psychiater dr. Heimann, „kan bij het verlies van een ge liefd medemens veel troost bie den. Hij is iets levends, dat men kan aanraken, liefkozen. Hij geeft het gevoel dat men nog nodig is". De hond is namelijk meer dan een levend trimtoestel, dat zijn baas dwingt zich te bewegen. De hond - en dat geldt voor de meeste huisdieren - heeft als kameraad en als „verzorgingsobject" een directe uitwerking op de gezond heid van het lichaam. Uit de over- lijdensstatistieken blijkt, dat het percentage alleenstaanden, we duwen, weduwnaars en geschei den mensen dat overleden is bij vergelijkbare leeftijd, veel hoger is dan bij gehuwden. De mens leeft niet graag alleen. En hoe triest dat misschien ook is: een huisdier biedt vaak de laatste en enige bescherming tegen de een zaamheid. Night Of The Guitar Live! is de titel van de cd, uitgebracht door EMI/Bovema. De hoofdrol op deze cd is weggelegd voor arties ten, die duidelijk laten horen dat muziek met gitaarklanken op de voorgrond heel indrukwekkend kan zijn, en de moeite van het be luisteren waard. Aan deze cd werkten mee Alvin Lee, ooit lid van de legendarische groep Ten Years After, met No Limit, Randy California met The Prisoner (hij werd ontdekt door Jimi Hendrix, maar mocht toen het er op aan kwam van zijn moeder niet mee naar Londen, om er deel uit te gaan maken van The Experience) en Phil Manzarena met Sphinx. Hij is het meest bekend als gita rist en componist van Roxy Mu sic. Andere medewerkenden aan dit album zijn Leslie West met Let Me Out'A Here en Steve Howe met Sharp On Attack. Howe maakte onder meer deel uit van de groep Yes en later van Asia. CDP 2410002. Een huisdier zoals een kat biedt vaak de laatste en enige bescherming te gen eenzaam heid. „lauw", zei hij. „Van hetzelfde", antwoordde ik en wees hem erop dat hij „miauw" hoorde te zeg gen. „lauw!", herhaalde hij. Ken nelijk was hij niet goed in mede klinkers, maar zijn klinkers klon ken prachtig. Op een winterse avond neemt de schrijver van het boek „lauw!", Cleveland Amory, een kat in huis. Tijdelijk en geheel vrijblijvend, denkt hij, maar al gauw wordt duidelijk dat hij en dat wat een hulpeloos hoopje zwerfkat leek, langdurig ond^V één dak zullen samenwonen. Er moeten dus afspraken worden gemaakt en vooral compromis sen worden gesloten. Al in het eerste van de vele gesprekken van man-tot-kat, wijst de schrij ver er met nadruk op dat hij vrij gezel is en dus behoort tot een soort dat erg gehecht is aan rust en vaste gewoontes. „Dat geldt ook voor katten", luidt het ant woord. Huiselijke schermutselin gen zijn aan de orde van de dag: komt IJsbeer,zoals de kat na lang piekeren wordt gedoopt, wel of niet wanneer hij wordt geroe pen? Is hij beleefd wanneer er mensen op bezoek komen? En heeft IJsbeer, in een tijd waarin iedereen zo nodig slank moet zijn, eigenlijk niet gewoon het recht om de „laatste der vadsige katten" te blijven? De schrijver verwerkt in het relaas van zijn be levenissen met IJsbeer, veel we tenswaardigheden over de kat en haargeschiedenis (vanaf de vere ring door de Egyptenaren tot de heksenvervolgingen in de mid deleeuwen) en vergast de lezer op menige smakelijke anekdote: over katvriendelijke en -vijandige bekendheden en staatshoofden, over wat grote denkers - van Mark Twain tot Mohammed - over de kat hebben gezegd en ge schreven, over katten en hun na men, over katten in films en lite ratuur en ga zo maar door. Ook stelt de schrijver een diepgra vend onderzoek in naar de legen darische negen levens van de kat. De schrijver Cleveland Amory is in Amerika populair als colum nist, journalist en televisie-criti cus. Bovendien is hij de oprichter van „The Fund for Animals", een organisatie die zich inzet voor de rechten van het dier. ISBN 90 229 7803 6. Uitgeverij Van Holkema Wa- rendorf/Unieboek te Houten bracht het boek Over de werking van kurketrekkers en andere ma chines op de markt. In dit boek, geschreven door David Macau- lay, wordt op niet eerder vertoon de wijze het inwendige van het heel gewone, alledaagse dingen onthuld. Overal in het boek heb ben de grote kleurrijke..tekenirLr gen de overhand. Ze laten aan de duidelijkheid niets te wensen over. De auteur behandelt zo de overeenkomst tussen een kurke- trekker en de manier waarop de Egyptenaren hun piramides bouwden. Zo gaat hij ook in op de overeenkomst tussen een sner pende tandartsboor en een wind molen, tussen een flessewipper en een weegschaal en tussen een fietsband en een parachute. Een boeiend en verrassende uitgave, waar men van tijd tot tijd beslist nog eens in zal lezen. Prijs f 59,50. Brood hoort in ons werelddeel tot de belangrijkste voedingsmidde len. Brood bevat veel stoffen die voor onze gezondheid onont beerlijk zijn. Daarom is het goed om dagelijks brood te eten. In Brood van vroeg tot laat, een uit gave van Van Dishoeck/Unieboek in Houten, wordt het antwoord gegeven op de vraag wat men zoal kan doen met het steeds om- vanrijker wordende assortiment van de bakker. Daarnaast leert men zelf afbakken van broodjes en brood, waarmee men z'n ei gen warme bakker kan zijn. Het boek bevat vele honderden re cepten en tips voor ontbijtboter- hammen, luxe verwenbroodjes, snacks en avondhapjes. Ook krijgt men tientallen ideeën voor geschoteld voor H-oden en broodjes voor brunch en lunch, *maar ook voor picknick of tuin feest. Behalve hartige broodjes VAN VROEG. TOT LAAT worden er ook zoete broodjes ge bakken. Prijs f 17,50. De wijsgerige theologie wordt in de Angelsaksische landen alge meen erkend als een belangrijke vorm van theologie-beoefening. Nederlandse theologen daaren tegen voelen er over het alge meen weinig voor. De wijsbe geerte berust voor hun gevoel op heel andere gronden dan het ge loof en zij vinden daarom een combinatie van beide onjuist. In het door Kok Agora uitgegeven boek Over een persoonlijke God gesproken legt prof. dr. Vincent Brümrrier (hij is hoogleraar theo logische wijsbegeerte in Utrecht) uit wat hij verstaat onder wijsge rige theologie en wat de waarde daarvan is bij het onderzoek naar de konsekwenties van de per soonlijke relatie tussen God en de mens zoals die in het christelijk geloof wordt beleden. ISBN 90 242 7628 4. Pet Shop Boys - Do mino dancing (W&m: Tennant/Lo- we) I don't know why I don't know how I thought I loved you but I'm not sure now I've seen you look at strangers Too many times The love you want Is of a different kind Remember when we felt the sun A love like paradise How hot it burned A threat of distant thunder The sky was red And where you wal ked you always Turned every head All day, all day watch them all fall down all day. all day domino dancing I thought that when we fought was to blame But now I know you olay A different game I've seen you dance with danger Still wanting more add another number to the score All day, all day watch them all fall down All day, all day domino dancing All day, all day watch them al fall down. All day, all day domino dancing When you look around you wonder Do you play to win or are you just a bad loser? I don't know why i don't know how I thought I loved you but I'm not sure now I hear the thunder crashing The sky is dark And now a storm is breaking within my heart (c) 1988 Cage Music Ltd 10 Music Ltd.

Holtens Nieuwsblad | 1989 | | pagina 9