fl 'II Holtenaar metselt zich naar tweede plaats op Nederlands kampioenschap Echtpaar Hommes-de Haan al vijftig jaar getrouwd De Spaar- Optimaalhypotheek lage rente boedelbak Reisje van HVG Holten Clubcross van MAC 05490-62017 053-332152 053-761260 074-912686 05486-13820 Rabobank G3 HOLTENS NIEUWSBLAD AANHANGWAGENVERHUUR BEL GRATIS06-0221992 Di VERSE TYPEN OPEN EN/OF GESLOTEN Almelo - Total Self Service Station "Pont", Vriezenveenseweg 86, Enschede - Total "de Laares", Laaressingel 32, Enschede - Shell "Wesselerbrink", Wesselerbrinklaan 99, Hengelo - Texaco Station Jansema, Deldenerstraat 208, Nijverdal - Shell Garagebedrijf "H. Witteveen", Rijssensestraat 146, Duizenden guldens voordeliger Meerbankvoorje geld DONDERDAG 25 MEI 1989 5 Door burgemeester en wethouders verleende vergunningen, ontheffingen e.d. 1. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN: aan J. A. Aanstoot voor verbouw achtergevel boerderij Evertjes- weg 3; aan J. W. G. Bronninkreef voor plaatsen stalwagenberging bij Pasmansweg 1; aan E. Keuterman voor bouw ged. ondergrondse mestsilo bij Dorper- dijk 6; aan E. Krikkink voor het ged. veranderen boerderij Valeweg 4; aan J. W. Middelink voor het ged. vergroten werkruimte woning Larenseweg 81; aan J. W. Meuleman/J. H. Hartgerink voor ged. vernieuwen garage Maneschijnsweg 18; 2. VERLEENDE KAPVERGUNNINGEN: aan H. J. Kevelam voor een boom bij Gaardenstraat 28; aan A. J. van Ommen voor een boom bij Bergmanstraat 16; aan SW PEB voor 7 bomen bij Heideweg 26; aan J. G. Prins voor 3 bomen bij Helhuizerweg 16; Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over eventu ele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentese cretarie. Toepassing artikel 18a WRO T.B.V. bouw carport Kolweg 80 en 82 en uitbreiding woning Burg. v.d. Borchstraat 10. De burgemeester van Holten maakt bekend dat bij burgemeester en wethouders van die gemeente een aanvraag om bouwvergunning is ingediend door: a. de heer H. Plekkenpol, Kolweg 80 en de heer G. J. Nijboer, Kolweg 82 voor de bouw van een dubbele carport op de percelen kadastraal be kend gemeente Holten, sectie F nr. 4269 (ged.), plaatselijk bekend als Kolweg 80 en 82 te Holten; b. de heer H. Oudenampsen, Burg. v.d. Borchstraat 10 te Holten, voor het verbouwen en uitbreiden van de woning op het perceel kadas traal bekend gemeente Holten, sectie E. nr. 3453, plaatselijk bekend als Burg. v.d. Borchstraat 10 te Holten. De ingediende bouwplannen zijn niet in overeenstemming met de ter plaatse geldende bestemmingsplan vanwege (a) de voor dit perceel geldende bestemming en (b) overschrijding van bebouwingsgrens (achtergevelrooilijn). De verzoeken om bouwvergunning kunnen daarom slechts worden in gewilligd na verlening van een vrijstelling als bedoeld in artikel 18a van de Wet op de Ruimtelijke Ordening (WRO). Krachtens artikel 18, lid 2, Bro 1985 wordt het verzoek om bouwvergunning daarom mede aange merkt als een verzoek om zodanige vrijstelling. Bij besluit van 16 mei 1989 hebben burgemeester en wethouders besloten ten aanzien van deze verzoeken toepassing te geven aan artikel 19a, derde tot en met elfde lid, WRO. lp verband hiermede liggen de verzoeken om vrijstelling (aanvragen om bouwvergunning) gedurende veertien dagen, ingaande 29 mei 1989, ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, voor een ieder ter inza ge. Gedurende deze termijn van terinzagelegging kan een ieder schriftelijk bezwaar tegen het verlenen van vrijstelling indienen bij burgemeester en wethouders van Holten, Smidsbelt 6, 7451 BL Holten. Holten, 25 mei 1989 De burgemeester voornoemd, W. L. F. C. van Rappard. SPORTCOMMISSIE De eerstvolgende openbare vergadering van de Sportcommissie wordt gehouden op maandag 29 mei a.s. om 19.30 uur in het gemeentehuis (kamer 9, boven). Op de agenda staan voorstellen inzake: - jeudsportsubsidie 1989 div. verenigingen - subsidie in de kosten van kadervorming van Blauw-Wit '66 - wijziging verordening sportcommissie Verder wordt er de aandacht op gevestigd dat aanvragen voor het gebruik van de sporthal en de gymnastieklokalen in het volgende sei zoen vóór 24 mei moesten zijn ingediend. Verenigingen die hun aanvragen nog niet hebben ingediend, worden dringend geadviseerd dit alsnog vóór het a.s. weekeinde te doen. Aan vragen die later binnenkomen, kunnen niet meer in de 1e indeling be handeld worden. UITGIFTE BOUWTERREINEN PLAN „DE BEUSEBERG" De mogelijkheid doet zich voor om in het plan „de Beuseberg" een zes tal kavels aan particulieren aan te bieden, waarop vrijstaande woningen kunnen worden gebouwd. Het betreft hier de kavels 1, 2 en 9 t/m 12 gelegen aan „Helderman" en van „Van Holtenserf". Eventuele gegadigden kunnen voor nadere informatie, alsmede voor het verkrijgen van een aanvraagformulier, zich wenden tot de gemeen tesecretarie, afdeling Algemene Zaken (tel. 05483-6 16 66). In principe worden de kavels verkocht aan gegadigden, die sociaal of economisch aan de gemeente Holten zjjn gebonden. Verzoeken tot aankoop van een kavel moeten zijn ingediend vóór vrijdag 30 juni 1989. Holten, 25 mei 1989. Inzameling landbouwplastic De gemeente zal ook in 1989 weer een inzameling houden van land bouwplastic. Om de inzameling zo vlot mogelijk te doen verlopen en om het de mensen zo gemakkelijk mogelijk te maken zal het landbouwplas tic worden opgehaald met een speciaal daarvoor in te zetten wagen. De inzameling zal worden verzorgd door de firma Maatman te Doetin- chem. De aanbieders van landbouwplastics worden verzocht hun adres vóór de datum van inzameling aan gemeentewerken door te geven (tel. 6 16 66) of aan de gemeentewerf (tel. 6 19 72). De inzameling van het landbouwplastic zal in principe plaatsvinden op woensdag 31 mei 1989 en, bij een groot aanbod, eventueel nog een ge deelte van donderdag 1 juni 1989. Wat mag worden aangeboden? In principe mogen alle soorten plastic, zoals landbouwfolie, kunstmest-, veevoeder-, melkpoeder- en turfzakken, worden aangeboden. Hierbij wordt echter verzocht aan de volgende punten te voldoen: 1. verzocht wordt het plastic tijdig aan de weg te zetten b.v. daags voor de inzameling; 2. het landbouwplastic dient in handzame pakketten (door één persoon te tillen) aan de weg te worden gezet, op de plaats welke ook voor het huisvuil gebruikelijk is; 3. verontreiniging en vervuiling (zand, chemicaliën e.d.) dient zoveel mogelijk te worden voorkomen, aangezien dit problemen geeft bij transport en verdere verwerking. Bied het daarom „uitgeklopt" aan; 4. verzocht wordt geen andere afvalstoffen dan landbouwplastic aan te bieden; 5. turf en/of kunstmestzakken e.d. afzonderlijk gebundeld van de zwarte folie aan te bieden. Er wordt op gewezen dat door de openbare basisschool Dijkerhoek „witte" landbouwplastics worden ingezameld. Deze inzameling zal normaal doorgang vinden. Voor degenen die vallen onder de school- kring Dijkerhoek, wordt de aandacht gevestigd op de mogelijkheid van het deponeren van uitsluitend „witte" plastics bij de school Dijkerhoek (in fietsenhok). ^erzocht wordt zoveel mogelijk aan de aktie mee te werken. Het welslagen van de aktie heeft tot gevolg dat grote hoeveelheden afvalstoffen (plastic) niet meer op de vuilstortplaats behoeven te worden gestort, maar op milieu-verantwoorde wijze opnieuw gebruikt kunnen worden om b.v. huisvuilzakken of landbouwfolie te vervaardi gen. "Eventueel kan het landbouwplastic ook, tot de inzameldag (31 mei 1989), gebracht worden op de gemeentewerf, Waagweg 4. Voor nadere inlichtingen: Gemeentewerken, dhr. Brinkers, tel. 05483- 6 16 66 of dhr. Grave, tel. 05483-6 19 72 (gemeentewerf). "Ze vroegen me nog of ik eigenlijk niet teleurgesteld was met de tweede prijs. Volgens hun was dat het vervelendste wat je kon over komen." Aan het woord de negen tien jarige Holtenaar Gerard Me- kenkamp, sinds enige tijd de op een na beste leerling metselaar van Nederland. "Nou, ik vond het al prachtig om in de finale te zit ten." Onder het motto mooi metselen met baksteen hield de Nederland se Baksteen Industrie de jaarlijkse Nederlandse kampioenschappen. Als vertegenwoordiger van de LTS uit Rijssen werd hij naar de voor rondes gestuurd. Met een tweede plaats in de voorrondes in Leèu- De dames van de HVG Holten vertrokken op 16 mei jongstleden voor hun jaarlijks reisje, de afslui ting van het seizoen. Een bus van de OAD bracht hen, via Heeten, Zwolle en Kampen, naar 't Wapen van Ens, waar koffie en gebak genuttigd werd. De reis ging verder via Lemmer en Koudum naar Hindelopen, waar in "'t Kalkoentje" een koffie tafel voor de dames klaarstond. Daarna werd de route "Aldfaers erf' gevolgd. Bezichtigd werden het woord en beeldkerkje in Alin- gawier, de drabbelkoekenbakkerij "De Meermin" en de Tzeren Kou", een achttiende eeuwse boerderij waarin oude werktuigen, oude ver voersmiddelen en een compleet woonhuis te bezichtigen waren. De dames genoten van de dia-se rie, waarop het landleven van wel eer getoond werd. Weer in de bus reed men langs Sneek en Stavoren naar Oranje woud, waar de dames een verfris sing gebruikten. Op de weg naar huis werd de le den van de HVG een diner aange boden, als slot van een geslaagde warden wist Gerard Mekenkamp zich te kwalificeren voor de finale in Bolsward. "Bij de wedstrijd in Bolsward kreeg je twee weken voor de start een uitgewerkte opdracht die je echt goed kon voor bereiden. We moesten een muurtje van onge veer 120 centimeter metselen. Niet moeilijk, maar in het midden moest er met een rode baksteen de letter M in komen. Voor die op dracht kregen we ruim vijf uur. Dat leverde weinig problemen op. Al hoewel niet iedereen hier genoeg aan had." In Bolsward werden de twaalf fina listen in enkele gastgezinnen opge nomen en aan het echte werk ge zet. De gemeente wilde een pleintje voorzien van enkele fantasievolle zitbanken. Een uitdagende klus voor de twaalf beste metselaars. Onder het toeziend oog van een viertal juryleden was er voor deze opdracht was een week uitgetrok- lror» In Bolsward werden de twaalf fina listen in enkele gastgezinnen opge nomen en aan het echte werk ge zet. De gemeente wilde een pleintje voorzien van enkele fantasievolle zitbanken. Een uitdagende klus voor de twaalf beste metselaars. Onder het toeziend oog van een viertal juryleden was er voor deze opdracht was een week uitgetrok ken. Gerard Mekenkamp: "Er heerste een hele leuke sfeer onderling. Ik Zaterdag 27 mei houdt MAC De Holterberg op het terrein aan de Imhofsweg weer een open beker- clubcross. Alle klassen (behalve de zijspannen) komen dan aan de start. De inschrijving is geopend vanaf 11.00 uur en om 12.00 wordt met de trainingen begonnen. Eventuele inlichtingen kunnen worden verkregen bij W. ter Beest (tel. 05483-62065). had alleen pech dat ik midden tus sen de andere deelnemers moest beginnen. Per ongeluk trapte een van de andere jongens mijn onder grond stuk. Maar in drie dagen wa ren we er mee klaar." Uit handen van Staatssecretaris Heerema ont ving de Holtenaar de tweede prijs bestaande uit een 180 centimeter waterpas, een kleinere waterpas, een troffel met inscriptie en een oorkonde. Op de vraag of hij er nu veel waarde aan hecht antwoordt Gerard relativerend, "Natuurlijk vind ik het erg mooi, maar ik wil na een jaar of vijf graag het boerenbe drijf van mijn ouders overnemen. Daar ligt voor mij toch de toe komst. Maar voorlopig ben ik ge lukkig onder de pannen bij aanne mersbedrijf Paalman-Tempelman, die hebben mij een baan aangebo den." Na die vijf jar zal de bouwwereld waarschijnlijk een eerste klas vak man moeten missen, maar als agrariër zal de troffel echt niet in de schuur staan te roesten. "Op de mend meer dan genoeg te metse- boerderij is voor een handig ie- len", voegt zijn moeder er aan toe. Het echtpaar A.R. Hommes en L. Hommes-de Haan is aanstaande zaterdag 27 mei vijftig jaar ge trouwd. De twee 'Grunningers' vieren het feest in familiekring. De heer en mevrouw Hommes wo nen inmiddels al negenendertig jaar in Holten. Geboren en geto gen in de provincie Groningen was voor hen het verhuizen naar Holten een hele verandering. "De gebruiken en gewoontes hier zijn anders dan in het noorden. Het was voor mij best moeilijk om hier te wennen", vertelt mevrouw Hommes, "maar je went wel. En verder moet je het toch in je eigen huis zoeken en ik kon me altijd goed vermaken thuis". De heer A.R. Hommes (78 jaar) komt uit het plaatsje Roode- school, zijn vrouw (74) uit het nabij gelegen 't Zandt. Na de lagere school doorlopen te hebben vond Hommes op veertienjarige leeftijd een baan bij een wagenmaker, eerst iri Roodeschool, later in het men op Appingedam. En de mof fen hadden de dijken doorgesto ken. Ons huis stond rondom in het water". Op de fiets zochten ze een goed heenkomen en vonden dat in het ouderlijk huis van vrouw Hommes. In januari '50 verhuisde het echt paar naar de Kolweg in Holten. Hommes had een baan bij de ÖAD. "Ik werkte in de garage aan het on derhoud en de reparatie van bus sen. Dat werk heb ik echt met ple zier gedaan. Het was veelzijdig werk; de ene keer deed je wat met hout. de volgende keer werkte je met ijzer. Al dat materiaal kreeg je in handen: vandaag glaswerk, morgen plaatwerk en later polyes ter, het was mooi afwisselend". In '76 ging Hommes met pensioen. Zes jaar geleden kreeg hij een her senbloeding en daarvan onder vindt hij nog dagelijks de gevol gen: "Ik ben mijn evenwicht kwijt. Ik kan bijvoorbeeld niet naar links of naar rechts kijken, ik moet voor uit kijken, anders gaat het mis. Dat betekent onder andere dat je niet alleen kunt oversteken en gaat er een bekende voorbij aan de andere kant van de straat, dan zie je hem of haar niet. En autorijden kan ook niet meer". Het echtpaar kreeg drie kinde ren: twee zonen en een dochter. In middels heeft de familie zich uitge breid met zeven kleinkinderen en twee achterkleinkinderen. Eén van de kinderen woont nog in Overijssel, de anderen wonen in Brabant en Gelderland. Vervelen doet het echtpaar zich niet. Hommes: "Ik puzzel graag, kruiswoordpuzzels, doorlopers enzo. En mijn vrouw houdt van handwerken en borduren". Het echtpaar is van plan zo lang mogelijk te blijven wonen in hun woning aan de Kolweg. "We zitten dichtbij het centrum, en dat is heel makkelijk voor de boodschappen. En zo vrij als je het hier achter het huis hebt krijg je nooit weer". AANHANGWACENVERHUUR terpdorp Godlinze. Daarna vertrok hij naar Appin gedam, om daar negentien jaar te werken in de carrosseriefabriek. Zijn vrouw volgde na haar lagere schooltijd in Appingedam de huis houdschool. "Twee dagen per week was dat toen. Daarnaast werkte ik thuis op de boerderij. In App'ingedam kwam het twee tal elkaar tegen. 'Mijn baas was ge trouwd met de schoonzuster van mijn vrouw zijn broer. In hun huis leerden we elkaar kennen", vertelt Hommes. Op 27 mei '39 trouwden ze en gin gen in Appingedam wonen. De bruiloft werd gevierd in familie kring, in het oudershuis van de bruid. Oorlogsjaren In de oorlogsjaren werd de oudste zoon geboren. Met hem vluchtte het echtpaar in april '45 Appinge dam uit. 'Het was hier tijdens de oorlog betrekkelijk rustig. We zei den op het eind ook al tegen el kaar: 'in het noorden komen de Canadezen niet. Straks is de oor log afgelopen en hebben we geen Canadees gezien'. Maar we heb ben ze wel te zien gekregen", aldus Hommes, "voor ons was de laatste oorlogsmaand het ergst. Vanaf half april vielen er heel wat bom- Bel voor een afspraak 05483-6 22 55

Holtens Nieuwsblad | 1989 | | pagina 5