Zeerovers lekker koel in de kelder „Uiteindelijk moet de wind het werk doen" DeSpaar- Optimaalhypotheek lage rente Wandelroutes WV in kaart gebracht Excursie Dagmavo voor Volwassenen Ruim 70 deelnemers aan ANWB-Fietsdag Examenstunt in jaren zestig stijl Nieuwe molenaar in Dijkerhoek: Duizenden guldens voordeliger Bel voor een afspraak 05483*6 22 55 Meer bank voorje geld Informatiedag van De Hoop H0LTENS NIEUWSBLAD Wijnbouwexcursie Mix-toernooi Bij de VW startten vorige week zaterdag ruim zeventig betalende deelnemers aan de Landelijke Fietsdag. „Er deden meer mensen mee, maar als deelnemend gezin koop je meestal niet voor alle gezinsle den een kaart", vertelt Andrè Hoeben van de VW-Holten. Hij vond de deelname niet slecht. „De weersomstandigheden wa ren niet optimaal. Er waren deelnemers die met regen ver trokken en met regen terug kwamen. Maar de mensen wa ren erg enthousiast over de rou te", aldus Hoeben, die vertelde dat er vorig jaar minder beta lende deelnemers vanaf het VW-kantoor vertrokken. De deelnemers konden tijdens de fietstocht een bezoek bren gen aan de molen 'De Hegeman' en van die mogelijkheid werd druk gebruik gemaakt. Aan de fietstocht waren prijzen verbonden; inmiddels zijn de namen van de prijswinnaars bekend gemaakt: de eerste prijs, een verrekijker, ging naar C.J. Huus, Schoutenstraat 34. De tweede prijs, een kaart- leeslem, werd gewonnen door J. Slager-Menger uit Heeren veen en de derde prijs, een plu che leeuw, ging naar A. Petit- Rigterink uit Oosthuizen. De Hol tense Scholengemeenschap heeft tijdens de jaarlijkse examenstunt weer menig leraar de stuipen op het lijf gejaagd. De niet-harde acties waren echter overgoten met een flower power sausje die alle belangstellenden en slachtoffers goed wisten te verteren. Terwijl menig kind afgelopen dins dag zat te puffen van de hitte, was het in de kelder van het dorpshuis heerlijk koel. Daar, op de woelige baren van een wilde oceaan, werd een spannend zeeroversspel ge speeld. Bijna twintig vervaarlijk uitgedoste en soms wild gesc hminkte kinderen beleefden er een middag vol verrassingen waarbij met man en macht werd gezocht naar de schat, die ooit door zeero- vers was veroverd en sindsdien spoorloos verdwenen. In de tot zeerovershonk omgetoverde kel der bleek het heel moeilijk om de schaztbewaarder zijn angstvallig bewaard geheim te ontfutselen, maar toen dat uiteindelijk toch lukte was de vreugde dan ook groot onder de zeerovers-kinderen. Poppen Morgen, vrijdag 19 mei, biedt de Stichting Sociaal Cultureel Werk weer een alternatief voor een mid dagje puffen in de Pinkstervakan tie. Dan komt poppentheater Otto van der Mieden naar het dorpshuis met de voorstelling: De Vreselijk Verlegen Vogelverschrikker. Dit stuk, voor kinderen van vier tot on geveer tien jaar, gaat over Paulus de Boskabouter. Een veel te aardi ge Paulus die dan ook niet ge schikt blijkt als vogelverschrikker op het land van boer Peters. In deze bewerking van het gelijkna mige boek van Karei Eykman be landt Paulus uiteindelijk op de vo- gelverschrikkersschool. Otto van der Mieden maakt gebruik van han- en stokpoppen die als een soort marionetten worden ge- 14.00 uur en duurt ongeveer een bruikt. De voorstelling begint om uur. Toegangsprijs is f2,50. Verkiezing van de leden van het Europese parlement STEMMEN BIJ VOLMACHT De burgemeester van Holten brengt ter openbare kennis dat het bij de aanstaande verkiezing van de leden van het Europese parlement een kiezer toegestaan is bij volmacht te stemmen. Daarbij gelden de volgende bepalingen. A. Machtiging op schriftelijke aanvraag 1. Ter secretarie van deze gemeente zijn kosteloos verkrijgbaar de formulieren vor de verzoekschriften om bij volmacht te mogen stemmen 2. Het verzoekschrift moet uiterlijk op de veertiende dag voor de dag der stemming, dus voor of op 1 juni 1989, door de kiezer worden ingediend bij de burgemeester van de gemeente, waar hij op de dag der kandidaatstelling (3 mei 1989) in het kiezersregister is opgenomen. 3. Het verzoek wordt niet ingewilligd wanneer aan de verzoeker is toegestaan in een stembureau naar zijn keuze aan de stemming deel te nemen of per brief te stemmen. 4. Hij, die zich bereid heeft verklaard als gemachtigde op te treden, moet op de dag der kandidaatstelling zijn opgenomen in een kiezersregister. 5. Bij inwilliging van het verzoek ontvangt de gemachtigde een vol- machtlegitimatiekaart, waarmee hij zich kan aanmelden in een stembureau van zijn keuze binnen Nederland. B. Machtiging door overdracht van de oproepingskaart 6. De kiezer kan ook, in plaats van een verzoekschrift in te dienen, na ontvangst van zijn oproepingskaart, tot en met de dag der stemming, zelf een andere kiezer machtigen voor hem te stem men, door zijn oproepingskaart aan die kiezer over te dragen. 7. Een op deze wijze aangewezen gemachtigde moet op de dag der kandidaatstelling (3 mei 1989) in hetzelfde stemdistrict staan in geschreven als de kiezer die de volmacht geeft. 8. De aldus gemachtigde kan de volmachtstem uitsluitend tegelijk met zijn eigen stem, in het stemdistrict waar hij staat ingeschre ven, uitbrengen. Een kiezer mag niet meer dan twee aanwijzingen als gemachtigde aan nemen. De volmachtgever is niet bevoegd de volmacht in te trekken of in persoon aan de stemming deel te nemen. Nadere inlichtingen worden ter gemeentesecretarie verstrekt. Plaats en datum: Holten, 10 mei 1989 De burgemeester voornoemd W. L. F. C. van Rappard De Holtense VW heeft acht wan delroutes rondom Holten in kaart gebracht. In een handzaam boek werkje worden de routebeschrij vingen (aangevuld met tal van we tenswaardigheden) voor drie gul den over de toonbank. Alle routes starten vanaf het WV-kantoor en voeren over de Holterberg, de Beuseberg en het Elsenerveld. Ze zijn ongeveer tussen de vier en acht kilometer lang. De wandelingen waarom het gaat zijn: de Molenbelt-route (5 kilome ter), de Waardenborch-route (4 ki lometer), de Aalpolsweg-route (4 kilometer), de Wullenberg-route (5 kilometer), de Beuseberg-route (8 kilometer), de Elsenerveld-route (7 kilometer), de Holterberg-route (5 kilometer) en de Sprengenberg- route (8 kilometer). Nog niet opgenomen is de aller nieuwste gemarkeerde wandeling, de Vliegden-route, die op vrijdag 2 juni officieel zal worden geopend door burgemeester Van Rappard. Dat gebeurt om 16.00 uur bij hotel De Wielen. De Vliegden-route start bij de dagcamping aan de Toeris- tenweg en is vier a vijf kilometer lang. Ze kwam tot stand in onder linge samenwerking tussen de Hol tense WV en de stichting Holten Promotion. Het evangelisch centrum voor ver slaafden De Hoop in Dordrecht houdt op zaterdag 27 mei vanaf 9.30 uur de jaarlijkse informatie dag. Dit jaar komen - naast de me dewerkers - in vrijwel elke work shop gasten en ex-gasten aan het woord. Ook ouders van gasten zijn aanwezig om te vertellen over hun ervaringen met hun verslaagde kinderen. Belangstellenden kun nen zich vooraf inschrijven voor de workshops. Aanmeldingsformulie ren zijn verkrijgbaar bij de heer G.L. Ribbink, Het Landeweerd 8 in Holten, tel. 64198. Er is een spe ciaal dagprogramma voor kinde ren van vier tot tien jaar. Woensdag 11 mei vertrok een vijf tigtal cursisten van de Dagmavo voor Volwassenen per trein naar Groningen, 's Morgens bracht een deel van de dames een bezoek aan het Groninger Museum. Door mid del van een diapresentatie werd het werk toegelicht van de kunste naars die in de jaren twintig en der tig waren aangesloten bij de Gro ninger Kunstkring De Ploeg, een groep die belangrijke vernieuwin gen in Groningen tot stand bracht. Zowel 's morgens als 's middags be stond Tie mogelijkheid een rond wandeling door de binnenstad van Groningen te maken, waarbij aan dacht werd besteed aan de rijke historie van de stad maar ook aan recentere stadsontwikkeling en ar chitectuur. De groep die 's mid dags aan de wandeling deelnam had tevens het genoegen door een bejaarde bewoner gastvrij te wor den rondgeleid in het Pelstergast- huis, een van de vele hofjes dat Groningen rijk is. Een ander pro grammapunt 's middags was de Hortus Botanicus plantentuin) De Wolf in Haren, waar een rondlei ding werd verzorgd door de tropi sche en subtropische kas en men buiten kon genieten van de veelal bloeiende planten in de diverse tui nen, temidden van het geluid van kwakende kikkers. Tegen zevenen ontmoetten de diverse groepen el kaar weer op het Groninger station om gezamenlijk richting Holten te reizen. Door burgemeester en wethouders verleende vergunningen, ontheffin gen e.d. Verleende bouwvergunning: - aan P. C. van den Berg te Deventer voor de bouw van een carport/ber- ging bij Vianenweg 212. Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over eventu ele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling Algemene Zaken ter Gemeentese cretarie. Verkiezing van de leden van het Europese parlement STEMMEN IN EEN STEMBUREAU NAAR KEUZE VAN DE KIEZER De burgemeester van Holten brengt ter openbare kennis dat het bij de aanstaande verkiezing van de leden van het Europese parlement een kiezer toegestaan is zijn stem uit te brengen in een stembureau naar keu ze. Daarbij gelden de volgende bepalingen. A. Schriftelijk verzoek 1. Ter secretarie van deze gemeente zijn kosteloos verkrijgbaar for mulieren voor verzoekschriften om in een stembureau naar keuze aan de stemming te mogen deelnemen. 2. Het verzoekschrift moet uiterlijk 14 dagen voor de dag der stemming, dus uiterlijk op 1 juni 1989, door de kiezer worden ingediend bij de burgemeester van de gemeente, waar hij op de dag der kandidaatstelling (3 mei 1989) in het kiezersregister is opgenomen. 3. Het verzoek wordt niet ingewilligd indien aan de verzoeker is toegestaan bij volmacht of per brief te stemmen. 4. Bij inwilliging van het verzoek wordt de beslissing gesteld op de oproepingskaart, die daardoor wordt omgezet in een kiezerslegi- timatiekaart. B. Mondeling verzoek 5. Na ontvangst van zijn oproepingskaart kan de kiezer ook, in plaats van een schriftelijk verzoek te doen, zich onder overlegging van zijn oproepingskaart vervoegen ter secretarie van de gemeente, waar hij op de dag der kandidaatstelling (3 mei 1989) in het kiezersregister is opgenomen, om deze te doen omzetten in een kiezerslegitimatiekaart. Dit kan geschieden tot op de vijfde dag voor die van de stemming, dus uiterlijk op 9 juni 1989. Een kiezer, die in het bezit is van een kiezerslegitimatiekaart, kan zich ter uitoefening van zijn kiesrecht aanmelden in een stembureau van zijn keuze binnen Nederland. Nadere inlichtingen worden ter gemeentese cretarie verstrekt. Plaats en datum: Holten, 10 mei 1989 De burgemeester voornoemd, W. L. F. C. van Rappard DONDERDAG 18 MEI 1989 Leerlingen van de Deventer hore- ca-opleiding „Van Marle s.g." gaan in oktober drie dagen naar het wijngebied „Bernkastel-Kues" aan de Moezel. Doel van deze ex cursie is het kennismaken met de Duitse wijncultuur. De ervarin gen van deze drie dagen geven een ondersteuning aan de lessen van het vak drankenkennis. Na aankomst gaan de leerlingen verschillende wijnboeren helpen met het plukken van de Riesling druiven. Als beloning krijgen ze een goede maaltijd aangeboden op de wijnboerderij. De volgende dag wordt er eerst een bezoek gebracht aan het wijnmu seum met daarna een rondleiding in een „Gross-kellerrei". Tussen de middag wordt er gegeten in de „Be- rufsbildende Hotelschule Bern- kastel-Kues". Duitse scholieren zullen samen met de Van Marle- leerlingen een maaltijd bereiden, 's Middags worden de leerlingen ver wacht in het wijnkeuringsstation waar ze een wij nies volgen in com binatie met een kleine proeverij. Op de morgen van de laatste dag volgt er een rondvaart op de Moe zel, waarna de leerlingen gelegen heid krijgen om het middeleeuwse stadje Bernkastel-Kues te bezich tigen. Na de maaltijd wordt de te rugreis aanvaard. De SV Holten houdt ter afslui ting van het seizoen 88/89 op zon dag 21 mei een mix-toernooi voor senioren op de thuishaven aan de Meermanskamp. Deelnemers worden door loting in gedeeld in een elftal. De aanvang is 9.30 uur. Na afloop is er een feeste lijk samenzijn waarmee de club het succesvolle jaar afsluit. Later volgde Kleinjan bij de heer J. Kiers een molenaarscursus. Deze cursus duurde één jaar en vond plaats in de molen in Vriezenveen. „Dat is ook een korenmolen, verge lijkbaar met die in Dijkerhoek." Toen de vrijwillig molenaar hoorde van de vacature in Dijkerhoek, rea geerde hij dan ook enthousiast en kon zo beginnen. „Je moet natuur lijk wel bedenken dat het om vrij willigerswerk gaat. En ik doe het niet alleen: door de week wordt de molen gedraaid door medewerkers van de Soweco, de heren Slaghek- keen Haverslag." Zelf is de gediplomeerde molenaar er om de andere week, namelijk wanneer hij een weekend in Den Ham is, de plaats waar hij oor spronkelijk vandaan komt. „Tij dens de vakantie zal ik waarschijn lijk iets vaker draaien. De vrijwillig molenaar zorgt ook voor het klein onderhoud, een keer een wig aan slaan en dat soort dingetjes. Ja, en verder moet de wind natuurlijk het werk doen." Stellingmolen De molen in Dijkerhoek, die vol gend jaar honderd jaar bestaat, is een stellingmolen. „Dat zijn mo lens met een houten omloop. Vanaf deze omloop kun je de zeilen 'voor leggen' en de vang (de rem) bedie nen." De zeilen worden naar behoefte voorgelegd. „Is er veel wind, dan leg ik meestal geen zeil voor. Maar het ligt er ook aan wat je aan het doen bent: maal je, dan heb je meer kracht nodig en dus meer wind vang en dan zou je wel meer zeil nodig kunnen hebben." De Diekerhookse mölle is niet be woond. „In een korenmolen hoor je ook niet te wonen. Ze zijn nooit be woond geweest; toen ze in gebruik waren werd de ruimte gebruikt als pak- en bedrijfsruimte. Van water molens zie je wel dat ze bewoond worden en dat gebeurde in het ver leden ook." Dieselmotor Naast windkracht kan de Dijker- hoeker molen ook beschikken over dieselkracht: een paar jaar terug werd de oude dieselmotor, die uit het begin van de twintigste eeuw dateert, gerestaureerd. Vrijwillig molenaar Kleinjan kan, tot zijn ge noegen, in de molen van Dijker hoek aan de slag. „Molens zijn prachtig. Alles is handgemaakt en steekt technisch goed in elkaar. Het is leuk om in zo'n molen bezig te zijn. En toevallig was er hier in Dijkerhoek een plekje voor mij". Voor molenaar J. Kleinjan uit Spijkemisse was de Nationale Molendag, die vo rige week zaterdag gehouden werd, een heel bijzondere molendag. Deze dag begon hij, als vrijwillig molenaar, zijn werk op molen De Hegeman in Dijker hoek. Daarvoor was hij hij molenaar op de Hellendoomse korenmolen. Met zijn heeft Dijkerhoek een enthousiaste molenaar gekregen. Een molenaar wiens liefde voor molens uit zijn jeugd stamt: "Mijn vader was rietdekker. Vaak was hij ook op molens bezig en ik ging dan mee. Zo begon ik me voor molens te interesseren".

Holtens Nieuwsblad | 1989 | | pagina 5