„Hard werken, daar blijf je gezond bij" Gevallenen van Tweede Wereldoorlog herdacht 1 Uit het politierapport Kerkdiensten Medische diensten van dag tot dag HOLTENS NIEUWSBLAD Gouden paar van Bruggen steg. BERICHT STICHTING WELZIJN OUDEREN Gevonden voorwerpen Burgerlijke stand Uitstapje van de bej aardensociëteit BOLSENBROEK MARKELO "7 OPEL'S- DONDERDAG 11 MEI 1989 Jan en Bertha van Bruggen boven op zolder bij de grootste hobby van Jan: het zelf gebouwde miniatuur spoorlandschap. Elf jaar is het alweer geleden dat Jan van Bruggen (76) en zijn even oude vrouw Bertha van Bruggen-Wolters hun elektro-technisch bedrijf aan de Kerk straat overdeden aan de zoons Kees en Johan, maar betrokken voelen ze zich nog steeds. Vandaag, donderdag 11 mei vieren de rasechte Grunninger en de even onvervalste Holtense hun 50-jarig huwelijksfeest. Hun levensverhaal is het verhaal van hardwerkende middenstanders die van de grond af een bloei end bedrijf opbouwden. Maar van dat harde werken hebben ze geen enkele spijt. „Daar blijf je gezond bij." Dat waren nog eens tijden. In 1938 begon Jan van Bruggen, afkomstig uit een Appingedams geslacht maar opgegroeid onder de Gronin ger Martini-toren, aan de Oranje straat een winkel in rijwielen en elektrische apparaten. Aangezien e.en automobiel er in die jaren nog niet afkon, was de fiets het aange wezen vervoermiddel op weg naar de vele klussen in en rond Holten. Zo kan men Van Bruggen in die tijd regelmatig met een stel buizen de Holterberg op zien fietsen, waar hij o.a werkte aan de villa van Oberman of het Lósse Hoes, dat destijds nogal eens door brand ge teisterd werd. Pas een jaar later, in 1939, kon hij een pand in de Kerkstraat overne men en was het moment gekomen om in het huwelijk te treden. Ber tha zou naast het huishouden de winkel gaan doen, maar stond na een paar maanden ook al banden te plakken omdat Jan in augustus van dat vooroorlogse jaar werd op geroepen in verband met de voor mobilisatie. Lange dagen waren dat tot 's avonds acht uur en zaterdags zelfs tot tien uur. Vooral omdat daar la ter de zorg voor vier kinderen bij kwam. Maar mevrouw Van Brug gen kijkt er ook nog wel eens met weemoed op terug. „Je kreeg ieder een in de winkel en dat was best gezellig. Nu mis ik die contacten wel eens. Daarvoor moet je er nu zelf op uit. Bijvoorbeeld door bood schappen te doen. Verder heb ik niet echt hobbies. Ja, lezen doe ik veel. En breien." Mede door haar werklust groeide "de zaak" uit tot een volwaardig elektro-technisch bedrijf. Een groei waaraan ook de opkomst van radio en televisie een behoorlijk steentje bijdroeg. Daarnaast voer de Van Bruggen in de jaren vijftig en zestig grote klussen uit, o.a. in de silo's van de coöperatie, Wan- sink en Müller. Precies 25 jaar geleden, bij het zil veren huwelijksfeest breidde Jan van Bruggen sr. de zaak uit om ook zijn zoons Kees en Johan ruimte in het bedrijf te bieden. Daarmee ver anderde ook de aard van het be drijf want elektronica en automati sering zijn nu in de plaats gekomen van de ouderwetse bakelieten lichtschakelaar. Vooral op het ge bied van inbraak- en brandbeveili ging timmert Van Bruggen nu aan de weg. Tandarts Vanaf zijn 65ste deed Jan van Bruggen geleidelijk een stapje te rug. Maar tijd over heeft hij nog steeds niet. Boven op zolder staat zijn grote hobby opgesteld. Een miniatuur-spoorbaan die er zijn mag. Alles zelf gemaakt, waarbij de hand van de vakman zich niet verraadt. „Stil zitten kan ik niet" verklaart Van Bruggen zijn gedre venheid met de waardevolle Mar- klin-treintjes. „Gelukkig heb ik nog een vaste hand, want hierbij komt het op halve millimeters aan. Ik voel me soms net een tandarts met die miniatuurboortjes." Op 2 mei deed zich op de S-14 een aanrijding voor tussen drie perso nenauto's op de kruising van de S- 14 met de Deventerweg. Een 29-ja- rige Haaksbergenaar liet bij het linksafslaan een tegenligger niet eerst voorbijrijden, waarna beiden met elkaar in botsing kwamen. Op dat moment stond een auto bij die kruising te wachten, die vervol gens ook nog werd geraakt door éen van de auto's, die betrokken was bij de aanrijding. Die avond werd een Holtense spor ter onaangenaam verrast in de sporthal, toen bleek dat uit één van de kleedkamers, zijn porte- monnaie was weggehaald. Door een misverstand was de portemon- naie in de kleedkamer achterge bleven en bij terugkomst bleek ie mand anders de portemonnaie weggenomen te hebben. Een on derzoek naar de dader is ingesteld. De gemeente deed 3 mei aangifte van het bespuiten van verschillen de objecten. Zo bleek het urinoir aan de Kerkstraat, een bank aan de Forthaarsweg en transforma torhuisjes aan de Kerkstraat en Forthaarsweg ondergespoten te zijn. Hierdoor ontstond een aan zienlijke schade. 's Avonds brak een crosser op het crossterrein van de M.A.C. een been, doordat hij in een bocht op verkeerde wijze onderuit ging. De sporters hadden het deze dagen zwaar te verduren, aangezien die avond ook nog eens bij het sport park van de sv Holten twee auto's werden opengebroken. Uit beide auto's verdwenen de autoradio's. Op 4 mei was het dit jaar een heel andere Hemelvaartsdag dan het vorige jaar. Op de Holterberg was het een gezellige drukte. Kennelijk had de publiciteit over het alcohol gebruik goed geholpen, daar de fietsers nauwelijks bier bij zich hadden. Desondanks kregen vier fietsers een bekeuring, omdat deze toch nog bier hadden meegeno men. "Down" trapten ze verder. Ook vonden vier jeugdige jongens uit Bome het nodig om een paal krom te buigen, bij de ruïne de Waardenborch. Zij mogen de scha de vergoeden. Ook op Hemelvaartsdag bleek er ingebroken te zijn in de dependen ce van de Scholengemeenschap. Door een vernield raam kwam men binnen, waarna de boel in dat lo kaal overhoop werd gehaald. Te vens kreeg een schuur van de Mar- ke bezoek. Er werd een raam open gebroken. Hier werd echter niets weggenomen. Een bewoner van Hattem reed op 5 mei op de Al een overstekende ree aan, waardoor zo'n grote schade ontstond, dat het voertuig wegge sleept moest worden. De ree legde bij dit ongeval het loodje. Een bewoner van de Okkenbroek- seweg deed op 7 mei melding van inbraak. In de ochtenduren heb ben onbekenden zijn woning door zocht en verschillende goederen meegenomen, waaronder zes gou den munten. Een portemonnaie, die eveneens was meegenomen, werd buiten de woning terugge vonden. Tevens bleek afgelopen weekeinde ingebroken te zijn in Het Kompas op de Kol. Daar werd een raam ver nield, waarna de school werd door zocht. Een videorecorder werd weggenomen, evenals wat postze gels en een bedrag van ongeveer 25 gulden. Ook werden wederom twee auto's opengebroken op de Kol, te weten in de A. J. Goldsteinstraat en de In dustriestraat. Uit de auto's werden alleen enige kleinere voorwerpen weggenomen. De schade aan de voertuigen was derhalve vele ma len groter dan de buit. Op zondagavond vond een aanrij ding plaats op de Stationsstraat tussen twee Holtense bestuurders. De ene bestuurder wachtte bij het voorbij rijden van een rij gepar keerde auto's niet op een tegenlig ger, een aanrijding tot gevolg heb bend. Rond de 40 bejaarden, leden en niet-leden van de bejaardensocië teit Holten, maakten op 3 mei hun jaarlijkse uitstapje. Tegen 9.00 uur vertrok het gezelschap per touringcar vanaf Irene. Men bracht onder meer een be zoekje aan het Zoutmuseum in Delden en legde bij hotel De Zwaan in dezelfde plaats aan voor een koffiepauze. In Ootmarsum ge noot het gezelschap van een maal tijd, in Vasse bij de watermolen van Bels stond een kopje thee ge reed. Na een dag lang al het moois van Twente gezien te hebben keerden de deelnemers aan dit uitstapje rond 18.00 uur in Holten terug. Hulp vragen Het komt regelmatig voor, dat mensen heel onverwacht in een si tuatie komen waarin dringend hulp nodig is. Dat kan spelen bij het plotseling ziek worden van een verzorgende partner, van een plot selinge ziekenhuisopname of juist bij ontslag uit het ziekenhuis. In al dat soort situaties moet er van het ene op het andere moment verzor ging en/of verpleging worden gere- geld.Hoe moet er in zo'n situatie nu worden gehandeld? Aan wie moet er om hulp worden gevraagd? Kan er uit de naaste omgeving van fa milie of kennissen geen hulp wor den gegeven, dan moet er contact worden opgenomen met de hulp verlenende instellingen. Hiermee worden het kruiswerk en de gezinsverzorging bedoeld. Wist u dat beide instellingen elke dag een telefonisch spreekuur hebben? Een spreekuur, waar u eventueel ook op kantoor langs kunt gaan? Uw hulpvraag kan dan worden ge noteerd en meteen worden behan deld Dat wil zeggen, dat er gere geld kan worden welke hulp er ge boden kan worden. In eerste in stantie een vrijwilligersorganisatie als het Rode Kruis, of een SOS- dienst bellen is dan niet goed. Van uit deze organisaties wil men wel graag hulp verlenen, maar het kan zijn dat de hulp die u vraagt niet geschikt is voor vrijwilligers. Men sen verplegen mag niet aan vrijwil ligers worden gevraagd. Het is daarom beter om eerst te bellen met kruiswerk of gezinsverzorging. Als de hulp die u nodig heeft niet door een wijkverpleegkundige, of gezinsverzorgster hoeft te'worden gegeven, dan wijst men u op de mo gelijkheid van vrijwillige hulpver lening. Bij gezinsverzorging en kruiswerk is men op de hoogte van wat de vrijwilligers kunnen doen. De Gezinsverzorging houdt kan toor in de paardenstraat nr. 29 te lefoon: 62784. Spreekuur elke maandag tm vrijdag van 8.30 uur tot 9.30 uur. Het Kruiswerk heeft haar kantoor in de Gaardenstraat nr. 31, telefoon: 61436en houdt spreekuur elke maandag tm vrij dag van 13.30 uur tot 14.30 uur. Zit u met een vraag omtrent ver pleegkundige hulp, die echt heel dringend buiten de spreekuren moet worden beantwoord, bel dan naar de 24-uurs bereikbaarheids dienst van het kruiswerk. Dit dus alleen in noodgevallen. Het tele foonnummer daarvan staat elke week in het Holtens Nieuwsblad. Het telefoonnummer is 05700- 15297. HOLTEN - Leerlingen van alle Holtense basischolen waren vori ge week woensdagmorgen aanwe zig bij de dodenherdenking op de Canadese begraafplaats, waar door jeugdige vertegenwoordi gers van de verschillende scholen een krans gelegd werd. Kransen werden ook gelegd door ir. R.D. Bleeker uit Wassenaar en, namens het regiment Seaforth Highlan ders of Canada, door de Canadees Bill Pawluk. De herdenking op de begraaf plaats, die georganiseerd werd door de Stichting Viering Nationa le Feestdagen Holten, werd in ver band met Hemelvaartsdag (een vrije dag voor de schooljeugd) een dag eerder gehouden. De door de leerüngen gelegde krans bestond uit zeven delen. Na mens elke Holtense school werd één deel gelegd: de complete krans benadrukte de verbondenheid tus sen de Holtense jeugd. Bestuurslid Ch. Vogely van de organiserende stichting sprak een welkomstwoord tot de kinderen en de volwassenen, die de plechtig heid bijwoonden. Het ensemble van de Holtense Muziekvereniging speelde koraal- muziek, later tijdens de plechtig heid de Last Post, het Wilhelmus en het Canadese volkslied. De heer J. Berghuis, onderwijzer van Het Kompas, belichtte in zijn toespraak verschillende aspecten van het thema 'vrijheid'. Ook Ha rold V^uggink, leerling uit de hoog ste groep van de basisschool De Schakel, bracht dit onderwerp ter sprake. De officiële dodenherdenking vond vorige week donderdag plaats. In de hervormde kerk werd vooraf een herdenkingsdienst ge houden, waar oud-burgemeester 000476-1B07 mr. W.H. Enklaar en onderwijzer J. Berghuis het woord voerden. De samenzang werd begeleid door de Holtense Muziekvereni ging, die ook zorgde voor een muzi kaal intermezze. De stille tocht naar het monu ment aan de Molenbelterweg werd geleid door een aantal oud-strij ders. Bij het monument werd door een lid van de Holtense Muziekvereni ging de Last Post geblazen; daarna werd het twee minuten stil. Na de reveille werd de eerste krans gelegd door burgemeester mr. W.L.F.C. van Rappard. Verder werden kransen gelegd door oud strijders en door de joodse gemeen te. De heer E. Zandvliet uit Holten declameerde het gedicht 'Execu tie', geschreven door K.H.R. de Josselin de Jong. De plechtigheid werd, na het ge zamenlijk zingen van het Wilhel mus, besloten door burgemeester Van Rappard, die in zijn toespraak de nadruk legde op de samenhang tussen dodenherdenking en bevrij dingsdag. NED. HERV. KERK: Zondag 14 mei: 08.30 uur: ds. Doomweerd. 10.00 uur: ds. Doornweerd en ds. Visser (open bare belijdenis en Heilig Avond maal). Kindemevendienst: Ans Pannekoek. Oppasdienst: mw. Rensen-Van Dolder en Jeannet van Bruggen. 19.00 uur: geen dienst. Uitgangscollecte: zen ding. Maandag 15 mei: 09.30 uur ds. Visser. Uitgangscollecte voor de zending. Diessenplas: woensdag 17 mei, 19.30 uur: ds. Doomweerd. GEREF. KERK: Zondag 14 mei: 09.30 uur: ds. M. Berg; 19.15 uur ds. M. Berg. Oppasdienst: mw. Broeze- Wuestman, mw. Dijkink-Riet- man en Fenny Rietman (0-3 jaar) en Herma Stam, Irma Jan sen en Robert Tromop (4-6 j aar). Eerste collecte voor de zending, de tweede voor rente en aflos sing. Maandag 15 mei: 09.30 uur: ds. M. Berg (zangdienst). Eerste collecte voor de zending, de tweede voor rente en aflossing. Oppasdienst: Wilma Meijerink en Gea Aanstoot (0-3 jaar). R.K. KERK (gebouw Irene): Zondag 14 mei: Moederdag- dienst met speciaal vaderskoor in gebouw Irene om 10.00 uur. Tweede Pinksterdag geen dienst. DIJKERHOEK: Zondag 14 mei: 09.30 uur: ds. W.G. v.d. Lecq (Bathmen). Uit- gangscollecte voor de zending. OKKENBROEK: Zondag 14 mei: 09.30 uur: ds. H. Th. Vollebregt, Heilig Avond maal (bevestiging van nieuwe lidmaten). Maandag 15 mei geen dienst. NIEUW HEETEN: Zaterdag 19.00 uur. Zondag 14 mei 08.00 en 10.00 uur (Hoog mis). Maandag 15 mei: 08.00 uur en 10.00 uur (m.m.v. jongeren koor). ARTS: 13,14 en 15 mei (vrijdagmiddag 17.00 uur tot dinsdagmorgen 08.00 uur) W.R. van Couwelaar, Keizersweg 32, tel. 05483-63553. Spreekuren: 11.00 uur en 16.00 uur. APOTHEEK: Vrijheidslaan 7, zaterdag en zondag geopend voor spoedre- cepten om 11.00 en 16.00 uur, tij dens het spreekuur van de huis artsen. Buiten deze uren, gelie ve eerst te bellen, tel. 05483-6 39 75. WIJKVERPLEGING: Kruiswerk Zuidwest-Overijssel, Gaardenstraat 31. Spreekuur en uitleen magazijnartikelen van maaandag t/m vrijdag van 13.30-14.30 uur, tel. 05483-6 14 36, 24-uurs bereikbaarheid, enkel voor noodgevallen 05700-152 97. Diëtiste: spreekuur volgens af spraak tijdens spreekuur wijk verpleegkundige. Kleuter- en zuigelingenbureau: Gaardenstraat 19, op afspraak. FYSIOTHERAPIE: Fysiotherapeutisch Centrum Holten, Gaardenstraat 31, tel. 05483-6 22 99. Dagelijks geopend van 08.00-17.30 uur. Behande ling op afspraak. Praktijk voor fysiotherapie mevr. H. Versnel-Graaff, tel. 05483t6 42 51. Behandeling vol gens afspraak (ook voor zieken fondspatiënten). TANDARTS: Spreekuur voor spoedgevallen 17.00-17.30 uur. Hulp buiten spreekuur na tel. afspraak. 13 en 14 mei: K. van Aken, Schoolstraat 7 Holten. Tel. 05483-62884. 15 mei: G. van Wijk, Wilhelmi- nastraat 22a, Rijssen. Tel. 05480-20320. DIERENARTS: Dierenartsencombinatie Hol ten: zaterdagmorgen 8-9 uur: spreekuur Diessenplasstraat 5, tel. 6 15 15, daarna Th. A. Oos- tenbrug, tel. 61515. Dierenartsenpraktijk Holten S. Minnema, Dorpsstraat 63a, tel. 62835 b.g.g. 05704-30 86. STICHTING MAATSCHAPPELIJKE DIENSTVERL. MIDD.OVERIJSSEL: Gaardenstraat 29, tel 6 27 84. Voor maatschappelijk werk, ge- zins- en bejaardenverzorging. Spreekuur: maandag t/m vrij dag 08.30-09.30 uur en volgens afspraak. ZIEKENFONDS: Spreekuur vrijdag van 08.30- 10.00 uur en volgens afspraak in het Groene Kruisgebouw, Gaar denstraat 26, tel. 6 14 36. VOEDINGSBOND FNV: Informatie over uitkeringen: 05483-63056; 053-330537; 05496- 63056. OPEN BEJAARDENWERK: Inlichtingen tel. 05483-6 12 01, 6 13 28 en 6 28 89. ZIEKENVERVOER: 00 11 of dienstdoende arts, tel. 05483-6 35 53 ENGERGIEVOORZIENING: N.v. Energiebedrijf IJsselmij (Industriestraat 1). Tijdens kan tooruren: 05483 - 6 18 14; buiten kantooruren: 038 - 22 45 45. POLITIE: Alarmnummer 06-11. Overigens 05483-6 44 44; dag en nacht be reikbaar. BRANDWEER: Alarmnummer 06-11 (dag en nacht). BIBLIOTHEEK: Rörikstraat 3, tel 05483- 6 24 87. Openingstijden: maandag en vrijdag 14.00-17.30 uur en 18.30- 20.00 uur; woensdag 09.30 -12.30 uur en 14.00-17.30 uur. WONINGBOUWVER. ONZE WONING: Spreekuur Holten in gemeente huis: iedere le dinsdag van de maand 's morgens 10.15-12.15 uur; en iedere 3e dinsdag van de maand 's middags 14.15-16.15 uur. ZATERDAG 13 MEI: Landelij ke fietsdag, vertrek vanaf het VW-kantoor; eiergooien (en vangen) vanaf 14.00 uur op Kalfstermansweide; 09.00 uur examen uithoudingsvermogen kringgroep Hollandse herders vanaf de Kattensteeg; concert Golden Earring in de sporthal (voorprogramma om 20.15 uur). DINSDAG 16 MEI: Jaarlijkse reisje HVG Holten. Vertrek om 8 uur bij Irene. DONDERDAG 18 MEI: Open bare ledenvergadering speel tuinvereniging De Gaarden vanaf 20.00 uur in de Scholenge meenschap. VRIJDAG 19 MEI: Lompenac tie HMV in het dorp. DINSDAG 23 MEI: Feestelijke bijeenkomst 12V2-jarig Holtens Mannenkoor in repetitieruimte boven Schuppert-meubels van af 20.15 uur. VRIJDAG 26 MEI: Lompenac tie HMV in buitengebieden. Gevonden: rode etui met strippenkaart en geld; blauw tasje met regenjas etc.; compact fototoestel; spij- keijack; zilveren broche; geld; fietssleutel; dameshorloge en een autosleutel. Verloren: armbandje met schakels en naamplaatje; giromaatpas; twee rij zweepjes; zwart dames horloge; spandoek; zwarte por temonnaie met strippenkaart en geld; blauw windjack. HOLTEN - Geboren: Wöuter Reinier zv, D. H. van Gelder en G. H. Vlogtman. Getrouwd: H. B. Brantsma 25 j. en G. M. Dollekamp 22 j. beiden te Arnhem. Overleden: G. van den Bos 79 j.; B. M. E. Weijerman-Edie 83 j. (overleden te Haarlem).

Holtens Nieuwsblad | 1989 | | pagina 3