Schoonmaakactie van start op Holterberg Minder glas dan voorheen in glasbak I Zakendoen NS op de markt Earring doet 13 mei sporthal aan RADIOMOOST Ford dealerschap Radio Oost brengt reportage over de Twentse illegaliteit Darius Dhlomo en doedelzakmuziek Jubileum Handwerk Endendijk Expositie van aquarellen NBHV-speld voor Broer Aaftink Menwedstrijd Bergrijders HOLTENS NIEUWSBLAD m-r-A VRIJDAG 5 MEI 1989 Met het onthullen van een bord, oproepende tot een milieuvrien delijker gebruik van de Holter berg, ging dinsdag 25 april een twintigtal Holtense prominenten met en schoonmaakactie van start. In groepjes van drie tot vier personen, gewapend met een prik stok, werd de, voorlopig nog, on gelijke strijd aangebonden met de natuurvervuiling. Initiatiefnemer Holten Promotion verklaarde bij monde van voorzit ter P. de Reuver dat ondanks de vol verwachting tegemoet ziende stroom van toeristen ook de helaas in hun kielzog mee trekkende ver- Burgemeester Van Rappard ont hulde het bord dat oproept tot een milieuvriendelijker gebruik van de Holterberg. vuiling Holten een bron van erge- nis is. Om hierin een signaal te ge ven was de letterlijke prikactie op gezet. Kunstenaar Frank Bijvank liet zich in de stijl van Dick Brui- nesteijn inspireren tot een niets aan duidelijkheid overlatende boodschap. De scholen in de ge meente Holten hebben allemaal een affiches ontvangen om de boodschap in brede kring door te laten dringen. De verschillende groepen togen hierna naar een vooraf aangewe zen terrein op de Holterberg. Vol overtuiging werd ieder gebied af gestroopt op vuil. Naast de 'gewo ne' blikjes, papierafval en plastic- drinkbekertjes, moest welhaast ie dere groep constateren dat veel van de overlast op een toilet thuis hoort. Opmerkingen als „het eer ste condoom" waren dan ook he laas niet van de lucht. Om excessen op de Holterberg te voorkomen zoals vorig jaar Hemel vaart te voorkomen heeft de ge meente een politie verordening uit laten gaan waarbij de politie al kan optreden bij het in het bezit heb ben van een krat bier. Taferelen als in 1938 hoopt de gemeente hier door uit te sluiten. rjvn'Oo? Handwerk Endendijk in Laren (Gld.) bestaat twaalf-en-half jaar. De eerste jaren was de winkel gevestigd in de stal van boerderij- Endendijk in Harfsen. Toen de winkel uit zijn jasje groeide en de toenmalige eigenaren (de familie Broekhuis) het wat rustiger aar» wilden doen, besloot dochter Martine de zaak voort te zetten. De nieuwe - veel ruimere - huisvesting werd gevonden aan de Ren- gersweg 3 in Laren. Dat kwam tot uitdrukking in een groter assor timent garens om bijv. kleden te knopen, te weven, te haken en te breien, de verkoop van Brother-brimacheines, buurduurartike- len en de verkoop van honderden soorten kralen om sieraden te maken. Tevens worden er allerlei cursussen gegeven in het maken van sieraden. Het koperen jubileum van Handwerk Endendijk gaat niet onop gemerkt voorbij aan de klanten. Deze maand wordt op alle artike len 12.5 procent korting gegeven, is er een prijsvraag met een trui met eigen naam of initialen als prijs en is er een ontwerpwedstrijd waarvoor deze mand ingekleurde ontwerpen ingeleverd kunnen worden. De prijswinnaar ontvangt een trui naar eigen ontwerp. - Handwerk Endendijk is geopend van dinsdag t/m donderdag van 9 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.30 uur, vrijdag van 13.30 tot 20.00 uur, zaterdag van 9 tot 12.30 en van 13.30 tot 16 uur. Maandag gesloten. Tel. 05738-2014. Autobedrijf Dries Willems is sinds 1 januari van dit jaar officieel Ford Service Dealer. Het bedrijf heeft sinds 1978 min of meer als agent gewerkt voor Auto Deventer (Ford-dealer). Door zijn werkzaamheden binnen de Ford Nederland organisatie heeft Dries Willems zich weten op te werken als officieel dealer. Het dealerschap werd onlangs, tijdens de introduktieshow van de nieuwe Ford Fiesta, gevierd. Hiermee heeft het bedrijf heel dui delijk een mijlpaal bereikt. Met gepaste trots vertelt eigenaar Willems dat deze verworvenheid past in de strategie van Ford Nederland. Waar eerst voornamelijk de grotere plaatsen golden als werkterrein, wil Ford zich nu ook in kleinere plaatsen beter profileren. De informatiewagen van de Nederlandse Spoorwegen komt in de maand mei op diverse lokatics in de regio. In Holten krijgt de NS een plaatsje op de vrijdagse warenmarkt op de Smidsbelt. In de NS-wagen kan iedereen zich laten informeren over het reizen per trein in binnen- en buitenland. Dat kan via een persoonlijk ge sprek of door middel van in de wagen aanwezige folders. Boven dien zijn in de informatiewagen aantrekkelijke aanbiedingen te koop, die niet aan de stationsloketten verkrijgbaar zijn. Almelo vrijdag 12 mei weekmarkt Windmolenbroek 9.-12.00 uur, donderdag 18 mei Marktplein 8.30-12.00 uur. Borne woensdag 31 mei weekmarkt 8.30-12.00 uur Delden vrijdag 12 mei bij NS station 14.-17.00 uur Enschede zaterdag 6 mei Boulevard 1945 (bij V&D) 10-16.00 uur Holten vrijdag 19 mei weekmarkt 14-16.00 uur Nijverdal vrijdag 5 mei Parijse Markt 14.-20.00 uur Ri jssen maandag 8 mei weekmarkt 8.30-12.00 uur Tubbergen woensdag 17 mei winkelcentrum (bij WV kantoor) Vriezenveeh woensdag 17 mei weekmarkt 9.-12.00 uur Vroomshoop donderdag 18 mei winkelcentrum (op de markt) In de bibliotheek in de Gaarden- straat tot 2 juni een tentoonstel ling van aquarellen van Annemiek Ariëns-Wiegman. De aquarellen geven een beeld van Terschellin- ger duinen en stranden en Holter bossen. Ook zijn er aquarellen van Franse havens, portret, dieren, ■volksdansen. Annemiek Ariëns-Wiegman woont sinds tien jaar in Holten aan de Mo- lenbelterweg, waar ze sinds drie jaar in haar eigen atelier teken- en schildercursussen geeft voor be ginners en gevorderden. Vijf cur sisten van haar atelier „Passe-par- tout" stellen hun werk tentoon tij dens de amateurtentoonstelling in het Holtense gemeentehuis tot 16 mei. Zaterdag 13 mei doet Golden Ear ring de sporthal in Holten aan. In het kader van de „Keeper of the Flame Tour" verzorgen de Haagse heren een anderhalf uur durend concert waarbij de nieuwste LP „Keeper of the Flame" centraal staat. Het optreden van de Ear ring in 't Mossink begint om 22.15 uur. Tot die tijd speelt in het voor programma de groep Bo/The Rude. Op het ogenblik stijgt de single „Turn the World Around" van Gol den Earring met stip op de vader landse hitlijsten. Niet vreemd daaraan is de videoclip die weer door Dick Maas werd geregisseerd (net als de clips voor „When the Lady Smiles" en „Twilight Zone"). Uiteraard zullen tijdens het con cert deze hits en nummers als Ra dar Love ten gehore worden ge bracht. En ook een medley uit de jaren zestig mag niet ontbreken. Kaarten voor het Earring-concert zijn in de voorverkoop voor f 17,00 verkrijgbaar bij de sporthal, boek handel Heusinkveld en Eetcafé 't Klavier. Ook in de regio zijn er ver schillende voorverkoopadressen. Aan de zaal kosten de kaarten f 20,00. Het voorprogramma begint op 13 mei om 20.15 uur. De resultaten van de inzameling van het wegwerpglas in het Ge west Midden-Ussel over het afge lopen jaar zijn bekend. In 1988 is iets minder glas dan voorgaande jaren naar de glasbak gebracht. In de gemeente Holten is vorig jaar bijna 176 kilogram wegwerpglas per inwoner in de glasbak gewor pen. Dat is ruim 58% van de totale hoeveelheid glas die jaarlijks per inwoner verbruikt wordt. Er ver dwijnt dus nog altijd 42% in de vuilniszak. Elk jaar gooien wij zo'n 350 kilo afval per persoon weg. Toch is het vaak niet nodig dit afval weg te gooien. Glas, papier, textiel, kle ding, klein chemisch afval en huis houdelijke spullen kunnen in veel gevallen opnieuw gebruikt wor den. Ruim 12% van ons huishoude lijke afval bestaat uit wegwerp glas. Dit zijn flessen en potjes zon der statiegeld. Sinds een aantal jaren staan op verschillende plaatsen in onze ge meente groene glasbakken, terwijl er ook op de gemeentewerf aan de Waagweg een grote glasbak (ook Glaslnzamellng ln 1988 in Holten 95000 - 70000 - 65000 1983 1989 1985 1985 1987 voor vlakglas) staat. Met behulp van deze bakken is het eenvoudig wegwerpglas uit huishoudens te scheiden van het overige afval. De bakken zijn een vertrouwd beeld voor ons in het dorp. Regelmatig worden de bakken geleegd. Het glas gaat naar een fa briek waar het gezuiverd wordt van alle ongerechtigheden. Zo'n fa briek is best een bezoek waard. In de fabriek staan verschillende lo pende banden die als het ware de ongerechtigheden van de band schudden. Een magneet haalt alle metalen delen zoals doppen en deksels en een zuignap zuigt alle lichte materialen als wikkels eruit. Ook al het aardewerk moet er tus- Tijdens de afgelopen vergadering van de Nederlandse Bond van Handelaren in Vee afdeling Over ijssel ontving Broer Aaftink de gouden bondsspeld uit handen van voorzitter A. Kool. Daarmee bedankte de NBHV de Holtenaar die na een bestuurslidmaatschap van maar liefst 32 jaar afscheid nam. Op 19 december 1967 werd Broer Aaftink benoemd tot secretaris- /penningmeester, een functie die hij twintig jaar lang bekleedde. Daarna bleef hij nog een jaar lang aan als penningmeester omdat de NHBV hem op dat moment nog niet kon missen. Voorzitter Kool noemde de Holtenaar "een stille kracht achter de schermen, die zijn zaakjes altijd goed voor elkaar had. Iemand waar je als bondslid altijd op kon terugvallen". Tijdens de bijeenkomst spraken ook de heer en mevrouw Van de Vegte van Hotel Derboven in Zwolle hun waardering uit over het werk van Aaftink. Zij schonken hem als blij vend aandenken aan de veehandel een fraaie veehandelsstok. De jaarlijkse menwedstrijd van koetsenclub De Bergrijders wordt op zondag 7 mei gehouden op het paardensportterrein De Borkeld. Deze wedstrijd bestaat uit vier on derdelen, namelijk presentatie, dressuur, marathon en hindernis- baan. De wedstrijden beginnen om 10 uur. Hoogtepunt is de marathon die om 10.30 uur begint. De toe gang is gratis. senuit worden gehaald. Aardewerk hoort namelijk niet in de glasbak thuis. Aardewerk zoals kruiken, kopjes en borden, maakt herge bruik van glas onmogelijk. Het glas wordt in de fabriek gebroken tot kleine scherven. Deze scherven worden uiteindelijk meegesmolten met de grondstoffen voor nieuw glas. Hergebruik van oud glas is om verschillende redenen goed voor het milieu: vermindering van te storten of te verbranden afval als wegwerp glas gescheiden wordt; besparing van grondstoffen als zand, soda en kalksteen, die voor nieuw glas nodig zijn; vermindering aantasting van de natuur, omdat minder zand afge graven wordt; besparing energie, want smel ten van nieuwe grondstoffen kost veel meer energie dan wanneer hiervoor oud glas wordt gebruikt. Zo bekeken zijn er voldoende rede nen om mee te werken het glas te scheiden. Resultaten inzameling glas. In figuur I is een grafiekje afge beeld, waarin de inzamelresulta- ten worden weergegeven vanaf 1983 tot en met 1988 van de groene glasbakken in de gemeente. Uit dit grafiek blykt dus dat in het afgelo pen jaar de resultaten gelijk zijn gebleven in vergelijking met voor gaande jaren. Het ging in totaal om 93.582 kilogram glas. In 1987 was het 94.100 kilo gram. Glasbakken in de gemeente Hol ten staan bij: C-1000 Dikkers, Larenseweg 17; AH Wansink, Dorpsstraat 56; Su permarkt Attent, Larenseweg 56; Terrein Twenhaarsveld, Landu- werweg 17; Bakkerij Nijkamp, Dijkerhoekseweg 2. HENGELO - Radio Oost zendt donderdagmiddag 4 mei tussen vijf en zes uur een gesprek uit met historicus drs. Coen Hilbrink. De Oldenzaler is auteur van het boek ,De Illegalen' dat in sep tember verschijnt. In ,De Illegalen' gaat Hilbrink in op de sociale achtergronden van de verschillende groeperingen, die tijdens de Tweede Wereldoorlog actief waren in het verzet in Twente en het aangrenzende deel van Salland. Hilbrink komt in zijn studie, waarop hij komend najaar hoopt te promoveren, tot de conclusie dat er in Twente tussen de 800 en 900 illegale-werkers actief waren. Bij het opstellen van een lijst met namen van mensen, die deelnamen aan het georgani seerde verzet in Twente, is Coen Hilbrink in de eerste plaats uitgegaan van de na men die hij in de verschillende archieven tegen kwam. Daar naast voerde de historicus, die zelf in 1944 zijn vader verloor bij de overval van een SD- Kommando op villa Huize Lid- wina in Zenderen, gesprekken met verschillende leden van het voormalige verzet in Twente. Eén van de opmerkelijkste conclusies van zijn onderzoek noemt Hilbrink in de Radio Oost reportage het feit, dat het vooral mensen van buiten Twente zijn geweest die in deze regio het initiatief namen om tot georganiseerd verzet te komen. Daarnaast vond Hil brink in zijn onderzoek nog eens de bevestiging van de stelling, dat het vooral de beter geschoolde Twentenaren wa ren die actief deelnamen aan het georganiseerde verzet. „Dat laat zich makkelijk verkla ren", aldus Hilbrink. „De beter opgeleide mensen zaten vaak in de vrije beroepen, hadden in die hoedanigheid vele contac ten en waren beroepshalve ook het meest mobiel. Fabriek sarbeiders hadden eigenlijk nauwelijks de tijd en de moge lijkheden om actief aan het verzet deel te nemen". Ronde van Overijssel Zaterdagmiddag tussen één en zes uur zendt Radio Oost een extra sportprogramma uit, waarin de Ronde van Overijssel centraal staat. De jaarlijkse wielerklassieker voor amateurs gaat zaterdag om kwart over twaalf van start in Rijssen, waar rond de klok van half zes ook de finish wordt verwacht. Verslaggevers Harry Middel- jans en Martin Steenbeeke be vinden zich namens Radio Oost de hele dag in de volgers karavaan. Ze geven flitsen van het koersverloop en verslaan de finish rechtsstreeks. Aan de Ronde van Overijssel nemen 156 wieler-amateurs deel, ver deeld over 26 ploegen. Tot die ploegen behoort onder meer de Giant-formatie van ploeg leider Arie Hassink uit Neede. Voor deze ploeg rijden regio nale favorieten als Han Vaan- hold uit Haaksbergen en Eric Cent uit Goor. Han Vaanhold uit Haaksbergen komt zaterdag in actie in de Ronde van Overijssel. ALMELO - Darius Dhlomo and His Tympany-Six en de Concord Pipe Band uit Hen gelo verzorgen donderdag 25 mei tijdens Rugby for Her- mien op originele wijze het muzikale gedeelte. De actie Rugby for Hermien wordt zoals we eerder hebben bericht gehouden om gelden in te zamelen voor drie projec ten: een speelgelegenheid voor langdurig zieke kinderen, een cardiofoon in een ambulance auto en medicamenten voor een missie-ziekenhuis in Tan zania, waar zuster Hermien di rectrice is. De hoofdactiviteit tijdens rug by for Hermien vormt een rug bywedstrijd tussen prominen ten en journalisten, waar on der meer de pogroep Normaal en de artiest Harm oet Riessen aan deelnemen. De activitei ten worden gehouden op Het VVendelgoor tussen Almelo en Wierden en beginnen zeven uur met damesrugby. Vier doedelzakblazers van de Concord Pipe Band uit Henge lo zullen tijdens de wedstrijden voor wat bijzondere muzikale opluistering zorgen, terwijl er vanaf negen uur een optreden is vaq, de bekende groep van Darius Dhlomo. Darius Dhlomo and His Tym pany-Six is een Enschedese formatie die zich hoofdzakelijk bezighoudt met re-populase- ring van de rhythm and blues muziek uit de jaren dertig tot zestig. De basisformatie van de band bestaat uit: een pianist (Hans van Oldeniel); stringbas (Joris Bijleveld); clarinet/flute- /alt tenor saxophones (Gerlo Hesselink); trumpet/alt te nor saxophones/straight saxop hone (Sietse de Leeuw); drums (Anton Aukes); trumpet/bugle (Cees Eykel) en band-Ieader- /vocalist (Darius Dhlomo). Darius Dhlomo and His Tym pany-Six speelt muziek die sterk rhythmisch is en appe- leert op rhythmische gevoelens zowel van jong als oud publiek. De band staat garant voor een sprankelend optreden. Niet in de laatste plaats door Darius Dhlomo, die 'a born entertai ner' mag worden genoemd. De band is continu op zoek naar nieuwe en verassende elemen ten in haar muziek. Deze 'soul ful blues and rhythm music' krijgt afwisselend 'a touch of jazz and swing numbers' als een soort onderbreking. Dit toont ook aan dat deze groep ook thuis is in jazz en swing, maar om dat werkelijk alle maal te geloven moet men het meegemaakt hebben. Dat kan na afloop van het spectaculaire rugbyduel op Het Wendelgoor met Rugby for Hermien. Wie de projecten wil steunen, kan geld overmaken op reke ningnummer 65.21.21.322 on der vermelding van Rugby for Hermien.

Holtens Nieuwsblad | 1989 | | pagina 15