Scouting Holten is boos op CDA-er Dul Levenslang, maar toch vrijgesproken Winkelen Zakendoen I Leef bewust! Ook in Holten Vlogtman verkoopt honderd Monosems Verdachten blijven ontkennen HOLTENS NIEUWSBLAD Dames Blauw Wit komen moeilijk tot scoren Holtenaar spreekt mee bij GP De roofmoord te Holten Almelosche rechtbank spreekt de twee verdachten vrij Behandeling voor de Almelosche rechtbank Rechtzaak Holtens roofmoord MEDISCHE VIDEOTHEEK I Open huis Gebr.Wissink Vergadering pc onderwijs DONDERDAG 27 APRIL 1989 Scouting Holten De Waarden- borch is boos op CDA-fractievoor- zitter H.J.Dul. Diens opmerking in de onlangs gehouden vergadering van de commissie Sociaal Cultu reel Werk, dat bij subsidiëring van de scoutinggroep het spookbeeld van een bodemloze put zou opdoe men, is bij het bestuur van De Waardenborch in het verkeerde keelgat geschoten. „We zijn juist bezig hard aan de weg te timmeren en zo'n opmerking is voor onze vele vrijwilligers een geweldige domper op hun enthousiasme" verklaart voorzitter B.M. Gerritsen als woordvoerder van het twee jaar ge leden met frisse moed gestarte nieuwe bestuur. „Ook voor de bui tenwereld komt zo'n opmerking niet leuk over. Juist nu we voor de uitbreiding van onze Bevertjes- groep de ouders van alle leerlingen van de basisscholen willen benade ren." De boodschap van Gerritsen, die hij in bijgaande brief nog" eens verwoordt, luidt dat Scouting Hol- teh De Waardenborch leeft als nooit tevoren'en met tal van activi teiten (waaronder de jaarlijkse sta tiegeld-actie) ook weer orde op de financiële zaken zal stellen. Ingezonden Gaarne willen wij als bestuur van de Waardenborchgroep reageren op verschenen berichten in de pers over de financiële situatie van Scouting Holten. Uit deze berich ten vernamen wij o.a. het volgen de: 1. „Scouting Holten kampt met geldnood" (artikel Tubantia van 19 april 1989). 2. „De heer Dul van de Commissie Sociaal Cultureel Werk ontdekte op de begroting van de Scoutinggroep ook een post kle- dingkosten" en voorts „Veel meer bezorgd was hij' over de benauwde financiële situatie van de Waar denborchgroep" (artikel uit het Holtens Nieuwsblad van 20 april 1989). Wij geven toe dat de financiële si tuatie op dit moment niet zo roos kleurig is omdat wij ons gesteld zien voor flinke uitgaven om groot onderhoud te kunnen plegen aan het troephuis. Dit troephuis is 25 jaar geleden gebouwd en dan zal het iedereen duidelijk zijn dat er wel iets moet gebeuren om het in goede staat te houden. Wij zijn dit niet alleen verplicht aan onszelf maar zien het bovenal als een ver plichting tegenover hen die het „om niet" hebben gebouwd n.l. de architect voor het ontwerp, de we genbouwer voor inzet materieel en mensen, de aannemers voor met selwerk en bovenal de toenmalige ouders en niet-ouders die op de vrije avonden en zaterdagen gegra ven hebben, de fundering gelegd (stenen sjouwen en cement ge maakt) en hebben getimmerd. Waarom is de financiële situatie niet zo rooskleurig? Omdat in het verleden niet gereserveerd kon worden voor dit thans zo noodza kelijke onderhoud. De aanvang van de gemeentelijke subsidie is geweest bij het van gemeentewege op ons verzoek doen plaatsen van een huisvuilcontainer (subsidie- =huur container). Een exploitatie tekort hebben is totaal iets anders dan het hebben van een schuld. De huidige schuld van de Waarden borchgroep bestaat uit een restant (f 3.000.-) op de in het verleden uit gegeven renteloze aandelen en voorts het restant van de ontvan gen lening van het Nationaal Jeugdfonds te Utrecht (f 1.800.-) voor de aanschaf van drie patrouil letenten. Dit laatste zal de heer Dul bedoeld hebben met de een malige meevaller n.l. subsidie van een externe instantie. De heer Dul suggereert dat de Waardenborch groep wordt gesubsidieerd in de kledingkosten. In de jaarrekening 1988 komt onder de uitgaven een bedrag voor aan kledingkosten maar onder de ontvangsten staat dezelfde post. De Waardenborch groep bestelt deze kleding bij de Scoutshop' en verrekent het be drag van de kleding met de hierbij betrokken ouders van de kinderen die worden geïnstalleerd. Dus de post „kleding" beïnvloedt niet het exploitatiesaldo. Het bestuur van de Waarden borchgroep stelt zich het volgende ten doel: 1. Primaire aandacht voor het spel van scouting. Daarom zijn er ten ten en pannensets aangeschaft en wordt er geïnvesteerd in spelmate riaal. Scouting is volledig „vrijwil ligerswerk". De leiding moet te al len tijde over het troephuis kunnen beschikken en moet de beschik king hebben over al het spelmate riaal dat benodigd is om het spel te kunnen uitvoeren. De jongens en meisjes wordt door de leiding ge leerd met dit spelmateriaal te kun nen omgaan. 2. Komt dit onder 1. gestelde doel goed van de grond dan kan het niet anders zijn dan dat het ledental gaat toenemen. 3. Het troephuis moet worden gere noveerd. Gelukkig zijn er vrijwilli gers (ouders) die de groep daarbij behulpzaam zijn. Zo is er-onlangs een „noodverlichting" aange bracht. Maar zoals reeds eerder ge steld moet er nog wel het een en ander gebeuren zoals: buiten- en binnendeuren vervangen, verwar mingsinstallatie vervangen en de materiaalruimte vergroten en keu ken veranderen. Het bestuur gaat hierbij voorzich tig te werk. Eenvoudig zou het zijn een subsidie bij de rijksoverheid aan te vragen om een en ander te doen uitvoeren in de sfeer van „Werk door jongeren voor jonge ren". Dit zou inhouden dat als de groep alles zou laten uitvoeren wat op het verlanglijstje staat er bij voorbeeld voor f 40.000.- zou wor den vertimmerd. De groep zou van dit bedrag dan zelf een bedrag van f15.000.- moeten kunnen opbren gen. Welnu zo'n schuld aangaan acht het bestuur vooreerst niet verantwoord. De Waardenborch groep heeft de pech gehad jaarlijks een zeer gering bedrag aan subsi die te ontvangen. Er zijn scouting groepen die jaarlijks f75.- per lid ontvangen. Misschien is het door het bestuur te optimistisch gezien om jaarlijks een flink bedrag te be sparen om daaruit met hulp van derden een en ander te verwezenlij ken. Het is misschien ook een ouderwets standpunt om eerst te sparen en dan uit te geven. Hoe het ook moge zijn om te spreken van „een bodemloze put" bij de subsi dieverlening, gaat het bestuur van de Waardenborchgroep te ver. Het bestuur van Scouting Holten, De Waardenborchgroep. De dames van Blauw Wit speel den 17 april tegen koploper Evers- bergen. Na een doelpuntloze eer ste helft wist Eversbergen in de tweede helft twee maal het net te vinden. Blauw Wit wist hier geen score tegenover te stellen. Maandag 24 april waren de stu dentes van Drienerloode tegen stander. Ondanks de inzet kwam Drienerloo als eerste tot scoren. Het veldwerk van Blauw Wit werd na deze treffer beduidend zwakker. Via een vrije trap wisten de studen tes al snel uit te lopen naar een twee-nul voorsprong. Jose Koop- man-Pluijgers wist via een doel punt de eer nog te redden. Tijdens de zondag gehouden Grand Prix zijspan motorcross in Lochem wonnen Benny Janssen en Frans Geerts van Kessel beide manches. Via dit resultaat bezet ten ze momenteel de eerste plaats in de totaalstand. Eveneens een mooi resultaat voor motortuner Wim Rensen uit Holten die verantwoordelijk is voor de extra paardekrachten van de motor van het succesvolle duo. IIIIIIINI!lllll!If!!lilllültlllll!ll!!!ll!i!l!IIIH!jillllllllll!in!l!il!lllllllil!lü!lliNIIIIIIII!tl!ii!ll!llllllllllllllll!ll!l)llif!l!llllllllilllj!j|||l!!!l||||||l||!,!!||tllll!l!ililllllllll|||!|{!j|||ij!nillllllN Wie was er verantwoordelijk voor de gruwelijke roofmoord in de Look op 11 april 1939. Dat was de prangende vraag waarmee we u vorige keer in het ongewisse lieten. Een verslag van de rechtzaak voor de Almelose rechtbank verschaft de ontbrekende gegevens in deze onverkwikkelijke moordzaak. Een zaak die bij menig Holtenaar nog vers in het geheugen ligt, zo bleek ons uit een telefoontje van de heer Aanstoot van de Schreursweg. Hij meldde dat het niet G.J. Stam was die de moord 's ochtends ontdekte, maar G.J. Bekkernens die met zijn toen 11-jarige zoon Jan Bekkernens op onderzoek uitging. Bovendien merkte Aanstoot op dat de moordenaars aanvankelijk met een smoesje pro beerden binnen te komen door te vertellen dat veldwachter Heijink voor de deur stond. Volgens Aanstoot gingen de Apeldoornse klompenmaker Gerrit V. en de Deventer koopman Hendrikus D. (die goed bekend was met de situa tie ter plekke omdat hij wekelijks met koopwaar langs de deur ventte) vrijuit, omdat de vrouw van Leetink, bang voor de eventuele gevolgen, de daders tij dens de rechtzaak niet durfde te identificeren. Iets wat duidelijk blijkt uit de behandeling voor de rechtbank. inspecteur Koot draagt daarbij di verse bewijsstukken aan waaruit de schuld van de verdachten moet blijken. Daaronder een touw, waarmee Leetink werd vastgebon den en waarvan ook een stuk op de zolder van D. werd gevonden, een als masker gebruikte kous, waar van vermoed wordt dat koopman D. ermee langs de deuren vent, een jas met een bloedvlek die bij D. thuis is gevonden en een jas, waar uit een groot stuk voering is gesne den en die aan V. toebehoorde. Ook Holtens gemeenteveldwach ter M.Heyink wordt voor het getui- genbankje geroepen. Hij verklaart dat in de buurt algemeen bekend was dat Leetink (De Kiete zoals men hem beter kende) er "warmp jes bij zat". "Na kalm beraad, rustig overleg en met voorbedachten rade heeft u Berend Jan Leetink zoodanig zwaar letsel toegebracht dat deze aan de gevolgen is overleden en diens vrouw, Maria Tempelman, zoodanig geslagen en gestompt dat zij ernstige verwondingen be kwam." Dat was destijds, op 3 sep tember 1940, de aanklacht waar voor beide verdachten uit Deven ter en Apeldoorn zich moesten ver antwoorden. Door het Openbaar Ministerie waren niet minder dan 21 getuigen opgeroepen, terwijl de verdediger zich tot vier getuigen beperkte. Uiteraard ontkennen de verdach ten in alle toonaarden, waarna al lereerst de politiemensen worden gehoord die destijds de zaak be handelden. De Almelose adjunct- Het meest aangrijpend was het verhoor van de vrouw van het slachtoffer/Maria Tempelman. Zij haalt de gebeurtenissen uit die fa tale nacht nog eens voor ogen, waarbij ze af en toe angstig naar de beklaagdenbank blikt. Op de vraag of ze beide verdachten her kent durft ze dan ook geen volmon dig ja te zeggen. Ik kan het naar waarheid niet zeggen, maar ze lij ken er veel op..." is haar ontwijken de antwoord, terwijl ze in huilen uitbarst. Uit getuigenissen van de landbou wer H.J. Klein Baltink, die op de avond van het misdrijf voor zijn woning aan de Oude Deventerweg twee mannen op rijwielen heeft op gemerkt en de landbouwer KI. van Essen die verdachte D. wel ens in huis had en hem bij die gelegen heid over "De Kiete" wel eens had horen vertellen dat daar geld te ha len was, kan de rechter ook geen harde bewijzen halen. Desalniettemin eist de officier van justitie tegen de twee verdachten een levenslange gevangenisstraf, maar uiteindelijk acht de recht bank de bewijzen toch niet zwaar wegend genoeg en spreekt de man nen vrij van de hun ten laste geleg de moord. Vanaf dat moment ver keerden zij weer op vrije voeten, maar in Holten lieten zij zich nim mer meer blikken! I SSSÖte 5 faeWfes» DA-drogist Wedda aan de Dorpstraat 10 in Holten is door de cen trale organisatie van de coöperatieve Drogisten Associatie ge kwalificeerd voor een nieuw landelijk op te zetten service-pro- jekt. Slechts een kleine 200 van de ruim 1000 DA-drogisten in heel Nederland zijn in eerste instantie geselekteerd voor de introduk- tie van een projekt op gebied van de gezondheidsvoorlichting: de Medische Videotheek. Sinds enkele dagen heeft drogisterij Wedda B.V. een aantal VHS- videoprogramma's beschikbaar, over gezondheidsonderwerpen waarmee vrijwel iedereen te maken kan krijgen. Onder de titel „Beter Weten" zijn er op dit moment programma's over KNO- klachten (amandelen en trommelvlies-buisjes) en mogelijke oor zaken van luchtwegklachten (wanneer is hoesten CARA?) bij jon ge kinderen. Vandaag donderdag houden de Gebr. Wissink open huis in hun gemoderniseerde winkel aan de Dijkerhoekseweg 4 in Dijker- hoek. Iedereen is van harte welkom tussen 10.00 en 21.00 uur. Getoond worden diverse soorten verf en accessoires als kwasten. Naast de verf treft u uiteraard de nodige behangsoorten, waaruit u ongetwijfeld een keuze zult kunnen maken. Sinds enige tijd heeft men in een aparte afdeling tapijten/vloer bedekkingen onder gebracht waardoor deze nog beter geshowd kunnen worden. Naast deze vloerbedekkingen treft u een ruime keuze aan vitrages en gordijnstoffen. Zelfs voor matrassen en dek bedden heeft men een plaatsje gevondem. Verder voert men een programma zonweringsprodukten van uit eenlopende aard. (jaloezieën, uitvalschermen, lamellen gordij nen, knikarm schermen, etc.). Voor isolatie en inbraakpreventie kunt u zelfs kiezen uit rolluiken, in diverse kleurstellingen. Gerechtigheid, vrede en heel heid van de schepping; daar moet aan gewerkt worden, ook in Holten. Het conciliair proces, wat vanuit de kerken gaande is om de wereld ook voor de nabije en verdere toekomst leefbaar te houden, wil ook in Holten daar over de bewatuur: Dichtbij en in huis ligt onze verantwoordelijk heid voor het oprapen. Ieder op zijn eigen stukje of stuk grond. Nadenken, dan doen! Ga niet automatisch te werk, d.w.z. leef bewust.! Alles wat we doen, heeft gevolgen, zowel goede als slechte. We zullen dus moeten kiezen. Met de „energie" (ijver) die ons als mensen ertoe ge bracht heeft om de aarde te la ten zijn voor wat het nu is, moet het mogelijk zijn om met die zelfde ijver, maar dan ten goede, de aarde te maken zoals die be hoort te zijn! Geld verdienen? Prima, maar niet ten koste van alles en ieder een; niet over de rug van mens en dier. Vreuge in 't leven? Ze ker', dat is mogelijk, als we weer oog krijgen voor het kleine, de zwakken, het goede, het eerlijk samen doen en beleven, dan pas, ja! Doen we dat niet, dan zal veel aan ons voorbij gaan, en door onze houding cfoen we daarmee anderen te kort. Ons doen en laten heeft altijd gevol gen; daar hebben we inmiddels al lering uit getrokken. We heb ben onze menselijke energie, creativiteit en talenten nog niet verspild. We moeten aan de slag! Enkele tips: - Het plasticgebruik tot een mi nimum beperken - Geen plastic verbranden, i.v.m. de kwalijke stoffen die vrijkomen. - Het autogebruik beperken: de fiets is milieuvriendelijk en nog goedkoperook. - Niet harder dan 100 op de au- to(snel)weg. - Het boekje „Milieusparend huishouden" aanschaffen (hier ter plaatse verkrijgbaar). - De aanwijzingen op de „Afval- wijzer" opvolgen. Hebt deze nog niet? Bel 616 60 - Gemeen tehuis. - Ga op een goede manier om met tijd en geld, zo ook met alle voorwerpen die energie verbrui ken. - Probeer samen meer te doen; dat kan individueel, per gezin, per familie, per straat, per wijk, per gemeente. Werkgroep Conciliair Proces. De jaarlijkse ledenvergadering van de Vereniging voor Protes tants Christelijke Onderwijs in Holten werd maandag gehouden in De Schakel. De heer G. Beldman opende deze avond met het ge dicht 'Van de vrede blijf je dro men'. Meegedeeld werd dat de heer Vogely per 1 december gebruik maakt van de DOP-regeling. Het jaarverslag werd gelezen door mevr. G. Lubberdink-Assink. Als nieuw lid van de kascontrolecom- mossie werd de heer H. Kwakkel benoemd. Bij de bestuursverkiezing waren mevr. J. Stam-Slotboom en de he ren G. Beldman en D. Bossehers af tredend en niet herkiesbaar. Als nieuwe bestuursleden werden gé- kozen mevr. D.H.B. Kruimelaar- Kistmaker en de heren A. Bel dman en J. Rietman. Na de pauze hield beleidsmedewerkster mervr. M.S. Lok-Funcke van het NPCS een inleiding over 'De school op weg nar 2000'. Opvallend is, dat de overheid zich vrijwel geheel terug trekt als het gaat om het beheer van de school. De aandacht richt zich op wat er in de school wordt gedaan en dan nog vooral op het eindresultaat van het onderwijs, zo was de conclusie van mevr. Lok. ■Mwbsz Vlogtman Import Landbouwma chines heeft binnen vier maanden na introductie de honderdste Mo- nosem inschuifbare maiszaaima- chine verkocht. Bij deze zesrijige zaaimachine worden, voor het transport over de weg, de buiten ste elementen niet opgeklapt, maar telescopisch naar binnen ge schoven. In het frame zijn hydrau lische cylinders aangebracht die de elementen bewegen. In trans portstand is de ingeschoven ma chine drie meter breed, in uitge schoven werkstand is dit 4.30 me ter. De honderdste Monosem werd ver kocht aan het loonbedrijf van Gebr. Wortelboer Huls in Jip- sing-Boertange. Dit bedrijf zaait per jaar ongeveer 700 ha snijmais. Ze deden dit tot nu toe met zes 4 rijige maiszaaimachines. Daarvan hebben ze er twee gehouden en de andere vier zijn vervangen door drie nieuwe zesrijers. De eigenaars zijn enthousiast over de nieuwe machine. Het hydraulische in- schuifsysteem maakt hem com pacter dan de opklapbare en de hy draulische markeurs en de zaaimo- nitor maken het werken ermee erg prettig. Ze vonden het een goed te ken dat ze een machine kochten waar al veel belangstelling voor is. Dat het in- en uitschuifprincipe di rect zoveel vertrouwen wekte ver raste hen wel, maar door de be trouwbaarheid van Monosem aar zelden ze niet op het nieuwe sy steem over te stappen. Op de foto van links naar rechts: Gerrit Vlogtman, Henk Wortel- boer, Jan de Vries (dealer), Jarke Huls, Gradus Wortelboer, Bram Huls.

Holtens Nieuwsblad | 1989 | | pagina 11