Extra geld nodig voor flankerend ouderenbeleid Landschap voorop in het plan Lukensveld De Toeristen weg en de korhoender 1' 'i commissie SoCuWe De Rabocard nu 4 maanden op proef! Diessenplas moet soms "nee" verkopen Holten over de grenzen Vergadering Vereniging PCO Holten Presentatie van dia's voor HVG jj Meer bank voor je geld Vierde prijs Yogalessen beginners Bermtoerisme Korhoen met uitsterven bedreigd Door burgemeester en wethouders verleende vergunningen, ontheffingen e.d. Rabobank Q I DONDERDAG 20 APRIL 1989 HOLTENS NIEUWSBLAD der onderdeel van het flankerend ouderenbeleid, dat al langer in De Diessenplas wordt toegepast. Het gaat hier om de tijdelijke opvang. Hierdoor is het mogelijk, ouderen maximaal zes weken in De Dies senplas te laten verblijven. Gemid deld maken vijftien ouderen per jaar van die mogelijkheid gebruik. Een reden voor zo'n tijdelijke op name kan zijn dat een oudere een heup heeft gebroken en thuis niet meer door dochter of zoon ver zorgd kan worden. Maar ook kan het zijn, dat de verzorg(st)er na ja ren eens een week op vakantie wil. Voor tijdelijke opname heeft De Diessenplas twee kamers beschik baar. Het ontbreekt echter aan vol doende geld. Joke Maasman: „Soms moeten we tegen iemand zeggen: Pech gehad, maar het geld is op. U hebt uw heup op het ver keerde moment gebroken." En, op de ongelovige blikken: „Dat is echt waar, het is niet overdreven. Soms is ons geld voor dit beleid in sep tember al op". Van de gemeente Holten ontving De Diessenplas twee jaar lang sub sidie voor flankerend ouderenbe leid. Maar dit jaar is de soep op en is de subsidie beëindigd. Het Gemeentebestuur van Hol ten ziet niets in het afsluiten van de Toeristenweg terwille van de in standhouding van de korhoender- populatie op de Holterberg (Tu- bantia, 5 april, Deventer Dagblad 7 april). Over het instandhouden van die populatie is men het overi gens met de natuurbeschermers, die om de afsluiting gevraagd heb ben, roerend eens, maar niet ten koste van het toeristische en ove rig verkeer over de berg. Zestig jaar geleden, om precies te zijn op 17 april 1929, kwam er op de Holterberg een doorbraak tot stand. De „autoweg", het troetel kind van Hollens burgervader, wijlen A. P. R. C. Baron van der Borch van Verwolde, werd doorge trokken naar Nijverdal, waar hij zijn ambtsgenoot van Hellen- doorn, Dr. Wan der Steen van Om meren had weten te bewegen even eens een weg aan te leggen door het prachtige natuurgebied. In de jaren voor de aansluiting waren er, vaak tot groot ongenoegen van de gemeenteraad van Holten, door gemeentewerken al heel wat vrachten puin en sintels naar de Holterberg gebracht. Maar die grondslag deugde niet, vooral als door het steeds drukker wordend toeristisch verkeer in de winter bij opdooi de auto's en de autobussen in de modder bleven steken en in de zomer de stof vaak een grote plaag was. Er is in de jaren vijftig in de verga deringen van de provinciale WWW en ook anderszins heel wat afge praat en er is ook heel wat geschre ven, voordat Gedeputeerde Staten van Overijssel bereid werden ge vonden met de gemeentebesturen van Holten en Hellendoorn wat te doen aan de verharding van deze weg, waardoor duizenden uit De venter, Enschede, Hengelo en Al melo door 'n enkele rit over de Hol terberg van het natuurschoon kunnen genieten. Worig jaar was het op 27 juni 25 jaar geleden, dat de verharde en verbeterde toeristische weg over de Nijverdalse en Holterberg - zo luidde de uitnodiging - door de echtgenote van toenmalige Over ijsselse Commissaris der Konin gin, mevrouw Wan der Schueren- Helmich, op de grens van Holten en Hellendoorn, officieel in ge bruik werd genomen. De aanleg had ongeveer een miljoen gulden gekost. In heb het altijd zeer opmerkelijk gevonden dat de mensen zich nau welijks buiten de gebaande wegen begeven en liever in de berm blij ven, daarmede het bermtoerisme bevorderend. Het kan een belang rijk motief zijn om een aantal zand- wegen o.a. zijwegen van de Toeris tenweg) voor het motorisch ver keer af te sluiten. Minder lawaai, minder bermtoerisme, minder on rust. Natuurlijk veroorzaakt het druk ke autoverkeer op mooie zonda gen veel onrust, maar het is nog de vraag of de Toeristenweg er de oor zaak van is dat de korhoenderpo- pulatie dreigt uit te sterven. Dan zou zij op de Borkeld (Rijssen, Mar- kelo, Holten) nog aanwezig kun nen zijn. Zo'n 45 jaar geleden fiet ste ik op een zondagmorgen met mijn vrouw door deze prachtige dreven. Op een wat kale en glooi ende weide in de buurt van de klei en leemkuilen, zagen wij meer dan vijftien van deze over het algemeen schaarse hoenders, waaronder een paar prachtige hanen. Het was een wonderschone ontmoeting. Uitgezocht zal moeten worden of daar nog wat van over is, want dit voor Nederland toch wel vrij zeld zame hoenderras is altijd al van veel kanten belaagd; door jagers, stropers en niet te vergeten door de ruilverkaveling. VJ.Beijers HOLTEN - Het korhoen dreigt in Nederland uit te jter- ven. Inspecteur S. Algra van Natuurmonumenten in Overijssel leidt deze ontwikkeling af uit de daling van bel aantal korhoenders in Twente en Salland. de enige plaats in Nederland waar nog een levensvatbare populatie van deze vogelsoort te vinden is. Er zijn op de Sprengcnberg in Holten dit jaar nog slechts 19 banen geteld. In 1986 waren dat er nog 32. Het korhoen, waarvan ook nog enkele eiemplarrn in het Föchteloërveen voorkomen..is ongeveer ai grrc'. als een kip. Deze zwart/blauwe vogel rret een lirrvo-rnigi- staart is altijd al een weinig algemene broedvogtl gev ivst Het hoen voelt zich alleen thuis in hoogveen: reken til op Hoe goor de belangstelling voor het korhoen ook in het buitenland is, blijkt uit dit knipsel uit The Windmill, dat maandelijks ver schijnt onder Nederlandse emi granten in Canada. Het werd ons aangereikt door een van de lezeres sen van het Holtens Nieuwsblad die onlangs bij haar broer in Cana da verbleef. Maandagavond 24 april vergadert de Vereniging voor Protestants Christelijk Onderwijs Holten in De Schakel aan de Schoolstraat. Naast het huishoudelijk gedeelte is erna de pauze een inleiding van mevrouw Lok, medewerkster van de Ned. Prot Christelijke School raad. Zij spreekt o.a. over het toe komstperspectief voor het christe lijk onderwijs, over de eindtermen basisscholen, de basisvorming op de middelbare scholen en de nota Onderwijs naar 2000. Bij de bestuursverkiezing zijn af tredend en niet herkiesbaar G. Bel- dman en D. Bosschers en tussen tijds aftredend mw. J. Stam-Slot- boom. Het bestuur stelt in deze va catures mw. M.B.H. Kruimelaar- Kistmaker, dhr. A. Beldman en dhr. J. Rietman. 1. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN: - aan H. Koopman voor de bouw van een woning aan de Raalterweg; - aan J. Nieuwenhuis voor de bouw van een zomerhuis Vianenweg 228; 2. VERLEENDE KAPVERGUNNINGEN: - aan G. A. Nijmeijer-v.d. Woude, Drostenstraat 5; aan B. van Surksum, Verzetstraat 47; 3. aan St. Socuwe ontheffing verleend t.b.v. activiteiten viering 20-jarig bestaan j.s. „de Schure"; 4. aan SV Holten, afd. atletiek, ontheffing verleend t.b.v. bevrij dingsloop op 5 mei a.s.; 5. aan St. Profronde van Nederland een verklaring van geen bezwaar afgegeven t.b.v. de Profronde van Nederland. Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of be roepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. De Diessenplas in Holten wacht op geld om enkele plannen in het kader van flankerend ouderenbe leid te kunnen uitvoeren. Het gaat onder meer om uitbreiding van dagopname en om een plan voor het langer "in huis" houden van mensen met een verpleeghuis-in dicatie. Joke Maasman, die de functies van sociaal verpleegkun dige en hoofd afdeling welzijn in één persoon combineert, denkt dat het geld er wel komt. De Dies senplas heeft voor het momenteel overal zo populaire flankerend ouderenbeleid een speciaal plan opgesteld. Hoofddoel daarbij is om mensen zo lang mogelijk in hun vertrouwde omgeving te la ten wonen. De CD A-statenfractie, die onlangs op bezoek was in De Diessenplas, reageerde enthou siast. Het Diessenplas-plan bevat ver schillende onderdelen. Om er één bij de kop te pakken: voor tien mensen die een verpleeghuis-indi catie hebben, wil men zodanige voorzieningen scheppen, dat ze in het bejaardencentrum kunnen blijven wonen. „De wachtlijsten voor de verpleeghuizen in de regio zijn groot" vertelt mevrouw Maas man. De Diessenplas heeft een plan ingediend om tien mensen die eigenlijk naar het verpleeghuis zouden moeten, in Holten te hou den. Een aanvraag daarvoor is naar de Nationale Ziekenhuis Raad (NZR) gegaan. Overleg over dit plan is onder meer met het des betreffende Ziekenfonds gepleegd. Het plan zal consequenties in de personele sfeer hebben, maar me vrouw Maasman kan niet vertellen om hoeveel extra mensen het gaat. Ook kan ze nog niet vertellen, wan neer er antwoord van de NZR zal komen. Wijkzorg Een ander deel van het totaalpak ket aan plannen waarmee De Dies senplas aan de slag wil, betreft een Voor de Hervormde Vrouwen rramerwerk voor Groep (HVG) vertoonde de heer Drent dia's over Holten en omge ving, van Apeldoorn en 't Loo met de paleistuinen en van kastelen en landhuizen in Twente en de Ach terhoek. Ondanks de woningbouw moet het landschappelijk karakter van het Lukensveld bewaard blijven. Neem nü een Rabocard. Vraag 'm aan vóór 1 mei en probeer 'm vrijblijvend tot 1 september a.s. Met de vakanties in zicht een mooie gelegenheid om te ervaren hoe comfortabel het kan zijn: wereldwijd betalen met uw handtekening. De Rabocard is een complete creditcard, die met 40,— per jaar behoort tot de goedkoopste creditcards ter wereld. Bij uw Rabobank ligt een folder met meer informatie, voorwaarden en een aanvraagformulier voor u klaar. Joke Maasman met enkele vast Diessenplas-bewoners. uitbreiding van de dagopname-ca paciteit Verder wil De Diessenplas zorg in de wijk zelf gaan verlenen. Bijvoorbeeld bij mensen die in aanleunwoningen huizen. Er is daarbij een verschil met het plan, waarvoor een aanvraag naar de NZR is gegaan. De provincie Overijssel, die over het flankerend ouderenbeleid gaat, moet de plan nen officieel honoreren. En met geld op tafel komen. Uit eerder ge houden gesprekken is mevrouw Maasman al wel gebleken, dat de provincie positief tegenover de plannenmakerij staat. Vandaar ook dat zij verwacht, dat het geld wel afkomt. Tijdelijke opvang Los van deze plannen staat een an- In het nieuwe bestemmingsplan Lukensveld moet veel aandacht worden be steed aan landschappelijk aspecten. Dat is een van de uitgangspunten die de gemeente Holten hanteert bij het ontwikkelen van plannen voor woningbouw in het geb.ied tussen Patoriestraat en Beusebergerweg. Gezien de huidige ontwikkelingen in de woningbouw zullen over enkele jaren de eerste wonin gen ter plekke verrijzen. Het Programma van Eisen dat gaat ervan uit de bestaande woningen in de nieuwe wijk kunnen worden opgenomen. In totaal biedt het plan ruimte aan 180 woningen. Voorde in totaal 180 te bouwen wo ningen wordt een dichtheid van minimaal 18 en maximaal 25 wo ningen per hectare gehanteerd. Veertig procent daarvan zyn vrije sector-woningen, 40% premiewo ningen en 20% wordt sociale wo ningbouw. Tijdens dezelfde bijeenkomst deed mevrouw Muller verslag over het oriëntatie- en vormingswerk, waaraan ze samen met enkele an dere bestuursleden een bezoek had gebracht. De volgende samenkomst van de HVG is op 27 april vanaf 14.45 uur in Irene. Dan speelt men bingo. Ilse Wenink won met haar pony Ni- wan de vierde prijs in de klasse B dressuur met 129 punten. Dit resul taat behaalde ze op het concours te Vriezenveen, georganiseerd door Ponyclub De Vjenneruiters. Voor de commissie Sociaal Cultu reel Werk was er afgelopen maan dag vooral veel hamerwerk. Voor zitter mw. G.O. Koelmay-Abspoel kon de agenda dan ook in amper drie kwartier erdoor jagen. Daarop met name adviezen inzake de defi nitieve subsidievaststelling voor 1988. Alleen over de subsidie aan de Stichting Sociaal Cultureel Werk Holten konden de commis sieleden zich nog niet uitspreken, omdat de jaarrekening van de stichting nog ter controle bij het Verificatiebureau van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten ligt. Met het merendeel van de defini tieve subsidieafrekeningen had de commissie geen bezwaar. H.J. Dul constateerde alleen een schijnbare ongelijkheid tussen het afwijzen van een subsidieverzoek van het Holtens Gemengd Koor en het toe wijzen van een subsidie aan Scou tinggroep De Waardenborg. Moti vatie om het HGK geen gemeente lijk bijdrage te geven was het op voeren van een post "kleding dames" van f 975 voor blouses van de vrouwelijke koorleden. „Het in de kleren steken van koorleden hoort niet bij de kunstzinnige vor ming" had de commissie SoCuWe in soortgelijk gevallen al eens uit gesproken, maar Dul ontdekte op de begroting van de scoutinggroep ook een post "kledingkosten". Veel meer bezorgd was hij over de be nauwde financiële situatie van De Waardenborg. Over 1988 boekte de groep een negatief saldo van f 8.652,41, "een bodemloze put" vond Dul, waarin de gemeentelijke subsidie van f 613,00 geheel in het niet zou verdwijnen. Hij drong dan ook aan op een gesprek met het be stuur van De Waardenborg, te meer daar de groep in 1988 ook nog een mevaller had in de vorm van een eenmalige subsidie van een ex terne instantie. „Hier moet struc tureel iets gebeuren" vond Dul. Eind 1988 blijkt er al een gesprek met het Waardenborg-bestuur te zijn geweest, waarbij men toezegde diverse fondsen aan te spreken voor subsidiëring teneinde er fi nancieel weer wat bovenop te ko men. Naast De Waardenborg-groep kun nen, ook de volgende instellingen en- verenigingen op een bijdrage van de overheid rekenen: Speel tuinvereniging De Kol (f 153), Peu terspeelzaal 't Knötterheukske (f 2.287 voor het starten van een vier de dagdeel kinderopvang en f 840 als bijdrage in de huur van het Dorpshuis); HMV (f 21.000); de Commissie Bejaardensociëteit Holten (f 187); het Holtens Man nenkoor (f 500); de Stichting Paardrijden Gehandicapten (f 1496); de Scholengemeenschap Midden-IJssel (f 366,15) en de Stichting Interkerkelijk Recrea- tiewerk (f 637). Nu de uitvoering van het uitbrei dingsplan De Beuseberg II vordert is het voor de gemeente zaak spoed te zetten achter de voorbereidin gen voor een nieuw plan. In juni 1988 ging de gemeenteraad ak koord met het voorstel dat er in het gebied ten noord-oosten van de Beusebergerweg (het Lukensveld) woningen zouden komen. Zoals het er nu uitziet is die noodzaak over enkele jaren dringend aanwe zig. Dan is er in De Beuseberg geen plaats meer. In opdracht van de raad heeft het stedebouwkundig adviesbureau Witpaard Part ners uit Zwolle ondertusen een structuurvisie op het nieuwe plan ontworpen. Op basis daarvan kan woren verder gewerkt. Kenmerkend voor het nieuwe plan is een gebogen structuur van we gen en bebouwingsvlakken. De nieuwe woningen zullen dan ook een soort schil tussen Pastorie straat en Beusebergerweg vormen. Voor de ontsluiting van de wijk voor autoverkeer wordt aangera den de bestaande Beusebergerweg te gebruiken en daarnaast de Beu sebergerweg elders zodanig te ver leggen dat een tweede aansluiting ontstaat. Die verlegging ligt al ja ren vast in het kader van de uitvoe ring van plan De Beuseberg. De Zandvoortsweg moet in de ogen van de plannenmakers wor den gehandhaafd als wandel- en fietsroute, waarbij de aansluiting op het Zandvoortspad blijft be staan. Bestaande woningen kun nen in het plan worden opgeno men, alleen de loods van transport bedrijf Müller verdwijnt. De ont werpers willen bijzonder aandacht schenken aan de overgang tussen het woongebied en het landschap pelijk bijzonder waardevolle lan delijke gebied ten oosten van het Zandvoortspad. Het bestuur van de SV Bato komt op veler verzoek met een begin nerscursus yoga. Deze cursus be staat uit vier lessen, op de woens dagen 3, 10, 17 en 24 mei van 9.15 tot 10.15 uur in het dorpshuis on der leiding van mevr. M. Schunck. Ook voor de avonduren is er een beginnercursus gepland en wel op de maandagavonden 1, 8, 15 en 22 mei van 19.30 tot 20.30 uur in de Haarschool onder leiding van mevr. Ch. Weijsenfeld. De dames Schunck en Weijsenfeld zijn gedi plomeerde yoga-docentes en ze zijn tevens yoga-therapeutes. Op gave aan de zaal. De kosten bedra gen dertig gulden.

Holtens Nieuwsblad | 1989 | | pagina 5