Ook mannen welkom achter bar dorpshuis Holten in 1939 geschokt door Moedige roofmoord buiten Holten Vrijwillig barbediendeMarinette Schutrups; V-A* HOLTENS NIEUWSBLAD 33 33 S/ Openbare commissievergaderingen Onkruidbestrijding Toepassing artikel 18 wet op de ruimtelijke ordening Concept Emancipatie Nota Spreekuur burgemeester inlichtingen kiezersregister Verkiezing van de leden van het Europese parlement KANDIDAATSTELLING DONDERDAG 6 APRIL 1989 UizaLis Vrijwilligerswerk is erg leuk om te doen, maar er zouden meer men sen beschikbaar voor moeten zijn. Dat is, vrij vertaald, de opvatting van Marinette Schutrups-Struik. Zij verricht een aantal dagdelen per week bardienst in dorpshuis De Boschkamp. Dat doet ze niet al leen, maar met een aantal ande ren. Bijna allemaal zijn ze van het vrouwelijk geslacht, maar „ook mannen zijn welkom achter de bar van het dorpshuis." Er bestaat voor De Boschkamp een drie leden tellende werkgroep keuken. Deze coördineert het werk van de vier vrijwilligers die regel matig achter de bar plaatsnemen. Maar omdat er in feite te weinig vrijwilligers zijn, komt het er op neer dat de leden van de werk groep ook vaak zelf de koffiekan of theepot ter hand moeten nemen. Groepen Marinette Schutrups vertelt dat zij zelf naar De Boschkamp is geko men toen haar werk als koffie- en theeschenkster bij de Dagmavo voor Volwassenen verviel. Dat kwam, doordat de Holtense vesti ging van de Scholengemeenschap Midden-IJssel één van de groepen werd, die een onderkomen in het nieuwe dorpshuis kreeg. Marinette is dus als het ware gewoon meever huisd naar De Boschkamp. Het werk van de vrijwilligers ach ter de bar bestaat uit het schenken van koffie en thee of andere drank jes voor de vaste gebruikers van het dorpshuis. Het gaat om enkele dagdelen per week. „Als hier een aantal groepen zit, kan het behoor lijk druk worden" weet Marinette nu al uit de ervaringen van de eer- mv r Marinette Schutrups-Struik achter de bar in De Boschkamp. ste weken. „Vooral 's morgens te gen een uur of tien, half elf, als de mensen koffie komen drinken, is het spitsuur." Maar ze voegt er meteen aan toe van die drukke ge zelligheid te houden. Ze zou haar vrijwillige baantje dan ook niet graag willen missen. 's Avonds Toch blijkt niet iedereen zo ent housiast over een vrijwilligers- baantje. „Met name voor de avond diensten, maar ook voor de midda gen, zijn er moeilijk vrijwilligers te vinden" zegt Marinette. De avond diensten duren van zeven tot ne gen uur, zij het dat in bepaalde ge vallen het publiek ook langer te recht kan. Verschil met overdag is dat er 's avonds ook licht alcoholi sche dranken worden geschonken. Eén van de eisen die aan vrijwilli gers wordt gesteld, is dat ze goed met geld om kunnen gaan. Mari nette, daarop voortbordurend: „De mensen binden zich kennelijk niet zo graag aan een vast baantje, al is het dan vrijwillig". Aangezien de vier vrijwilligers ach ter de bar allen van het vrouwelijke geslacht zijn, zag Marinette ook graag meer mannelijke vrijwilli gers komen. Van de werkgroep keuken is slechts één lid een man. Al met al beleeft Marinette veel lol aan het baantje. Maar: „Soms is het echt behoorlijk druk en het is natuurlijk niet de bedoeling dat er net zoveel werk in gaat zitten, als bij een betaalde baan het geval is". Schouwburg Deventer Vrijdag 7 april de musical My Fair Lady, die al geheel uitverkocht is. Een dag later, zaterdag 8 april komt Paul Haenen naar Deventer met zijn nieuwe programma Frap pant. Uiteraard komen Margreet Dolman, Dammie van Geest, Do minee Gremdaat en Willem Jeths ook mee. Zondagmiddag om 15.00 uur be gint een concert van The Nether- land Concert Jazz Band met swin gende big-band muziek. In de serie Toneel op Toneel maan dagavond Madame de Sade van Toneelgroep De Appel, met daar aan voorafgaand om 19.00 uur een inleiding op het stuk van Yukio Mishima door dramaturg Watze Tiesema. Donderdag 13 april brengt Jozef van den Berg zijn nieuwste pro gramma Genoeg Gewacht. Inlichtingen en kaartverkoop aan de kassa (tel. 05700-11500). Lochem Aan de voorstelling Een Zekere Onrust op woensdag 12 april door het nieuwe professionele theater gezelschap Theater van het Oos ten gaat om .19.15 uur een voorbe spreking vooraf door regisseur Pe ter te Nuyl. De komedie van Toer- genjev begint om 20.00 uur. Inlichtingen: tel. 05730-51081. Rijksmuseum Twenthe Tot en met 16 april wordt in het Rijksmuseum Twenthe de derde Foto Biennale Enschede getoond. Dit keer is specifiek voor Engeland gekozen vanwege de analytische en de documentaire stromingen in de hedendaagse fotografie aldaar. Sterker dan in andere landen is in de Engelse fotografie sprake van een sterk politiek en maatschap pelijk engagement. Zelden zal het destijds zo in landelijke rust gedompelde Holten zo zijn opgeschrikt als op de vroege ochtend van 11 april 1939. Amper had minister Colijn zijn toespraak voor de radio gehouden, of het ontstel lende bericht van een bloedige roofmoord schrikte het hele dorp op. Om tien uur 's morgens stormde een geheel overstuur geraakte land bouwer het gemeentehuis in met een hartstochtelijke noodkreet op de lippen: „Er is een moord gebeurd, ze hebben Berend Leetink dood gestoken". Precies vijftig jaar later een reconstructie van het afschu welijke misdrijf in de Look, bij het Twenhaar's Veld op de grens van het Rijssens Veem. Een voor het rustieke Holten ongekend misdrijf dat wekenlang het belangrijkste gespreksonderwerp was. Komende week meer over de afloop van de rechtzaak. Tot die verschrikkelijk nacht van maandag 10 op dinsdag 11 april 1939 leidde het echtpaar Leetink- Tempelman een onopvallend, te ruggetrokken bestaan. Verscholen achter berkebomen stond hun schamele landbouwerswoning in Saksische stijl op het uitgestrekte heideterrein van het Twenhaar's Veld. Een zandweg en een smal pad leidden door de heid naar een zestal vlak bij elkaar gelegen boer derijtjes met bijbehorende schu ren en schaapskooien. Op die zo idyllische plek gaan die morgen niet zoals gewoonlijk de venster luiken in alle vroegte open. Dat trekt de aandacht van landbou wer-buurman G.J. Stam die op zo'n honderd meter afstand woont. Wanneer hij samen met een 11-ja- rig buurjongetje de vensters opent en op zijn geroep geen antwoord krijgt, bekruipen hem bange voor gevoelens van wat zich binnen de haveloze muren openbaren zal. De deur stond op een kier „en wat ik vervolgens zag" aldus het oogge- tuigeverslag dat Stam later aan de verslaggever van het Twentsch Zondagsblad gaf „werd mij te machtig. Ik kon mij bijna niet staande houden, alles draaide voor mijn ogen, het hart klopte mij in de keel en ik kreeg een benauwd ge voel in de borst". Chaos Wat Stam maar met de grootste moeite onder woorden kon bren gen was het schouwspel dat zich daar op de stenen vloer van de klei ne keuken aftekende. Naast de ta fel ligt het lichaam van een onge veer 70-jarige man roerloos uitge strekt en met zijn gezicht en hals besmeurd met bloed. Bij de kachel zit een vrouw, van wie men aan vankelijk denkt dat ze verbrand is. Zo nu en dan stoot zij een onver staanbare klank uit. Rondom het huisje drommen de buren samen, vrouwen kunnen zich niet meer be- hersen en lopen huilend rond. Bin nen is het een chaos. Op de tafel en over de vloer verspreid liggen tal van paerassen uitgespreid, een klok is van de muur gerukt, het stro uit de bedstee gehaald. "Het was alsof een cycloon door de wo ning was gegaan" aldus het Twentsch Zondagsblad. Zonderling Wanneer de gemoederen enigszins bedaard zijn, wordt langzaam dui delijk wat zich binnen heeft afge speeld. De 73-jarige landbouwer Berend Leetink en zijn 62-jarige vrouw M. Tempelman blijken over vallen te zijn. De in allerijl opgeroe pen dokter Gerritsma kan bij de man nog slechts de dood constate ren, de vrouw wordt in zijn auto terstond naar het St. Joseph-ge- sticht in Deventer gebracht. De ge meentepolitie en de rijksveld- wacht uit Holten vernemen juist voor haar vertrek dat twee man nen omstreeks het middernachte lijk uur geprobeerd hebben binnen te komen door aan te kloppen. Zij was nog op, want volgens de om standers had dit als "zonderling" bekend staande kinderloze echt paar de gewoonte dat er één ging slapen terwijl de ander waakte. Al gemeen bekend was onder de buurtschapbewoners „dat Berend er warmpjes bij zat" en deze weten schap moet hem noodlottig zijn ge worden. Toen zij de nachtelijke be zoekers niet binnen liet, bleef het lange tijd stil. Later begaf vrouw Leetink zich blijkbaar toch weer naar buiten, waar zij met een knup pel of een ander hard voorwerp op Het boerderijtje van het echtpaar B. J. Leetink-Tempelmao te Look (gem. Holten), waar onbekenden in de nacht van Maandag op Dinsdag j.l. boer Leetink vermoordden en zijn echtgenoote sware verwondingen toebrachten. Roof was het motief voor deze wandaad,:: Het parket uit Almelo op weg naar de plaats van bet misdrijf. V.l.n.r. de «ubstitnut-offieier van Justitie Mr- van der Hoeven, de officier Mr. Wolfson en de reehter-coraroissaris Mr. Plug. Het misdrijf werd omstreeks middernacht gepleegd, doch pas "s morgens door buren ontdekt. Het echtpaar Leetink stond als bemiddeld bekend; de moordenaars hadden zelfs de matrassen opengesneden op zoek naar geld! Rijksveldwacht en politie brengen het in beslag genomen materiaal, in doozen verpakt, naar de auto's voor vervoer naar Almelo. Van de daders heeft men tot nu toé geen spoor kunnen ontdekken. Boven ziet men het parket, door politiebeambten omgeven, de boerderij binnengaan. Links de rechter-commissaris en de substituut-officier van Justitie in gesprek met den rechercheur van de dactvloscopisene dienst H. Koon vreselijke wijze werd mishandeld. Ook de wakker geschrokken Lee tink zelf werd onder handen geno men. O.a. blijken de overvalers het deksel van een melkbus te hebben gebruikt met zoals later zou blij ken fatale gevolgen. Daarna is het huisje grondig doorzocht en is naar alle waarschijnlijkheid een kistje met zes of zeven gulden wegge haald. Door wie? Het blijft voorals nog een raadsel. Het parket in Al melo stelt een nauwgezet onder zoek in, waarover volgende week meer. De commissie voor ruimtelijke ordening en woningbouwza ken vergadert op dinsdag 11 april 1989 om 16.30 uur in het gemeentehuis (kamer 9). De agenda vermeldt o.a.: - concept-voorstel tot het nemen van een voorbereidings- besluit voor het terrein van de voormalige kleuterschool „Repelsteeltje" - ontwerp-structuurvisie alsmede programma van eisen/uitgangspunten plan Lukensveld Ter openbare kennis wordt gebracht dat met ingang van 10 april a.s. begonnen zal worden met beperkte onkruidbestrij ding. Er zal alleen gespoten worden wanneer de weersom standigheden dit toelaten. De burgemeester van Holten maakt bekend dat bij burge meester en wethouders van die gemeente door de heer W. Bekkernens, wonende Kozakkenstraat 34 te Holten, een aanvraag om bouwvergunning is ingediend voor de bouw van een kweekkas op het perceel kadastraal bekend ge meente Holten, sectie F nr. 4056 (ged.), plaatselijk bekend als Kozakkenstraat 34 te Holten. Het ingediend bouwplan is niet in overeenstemming met het ter plaatse geldend bestemmingsplan „Holten 1968" vanwege overschrijding van de maximaal toegestane op pervlakte aan bijgebouwen. Het verzoek om bouwvergunning kan daarom slechts wor den ingewilligd na verlening van een vrijstelling als bedoeld in artikel 18a WRO (kruimelgevallen). Krachtens artikel 18, lid 2, Bro 1985 wordt het verzoek om bouwvergunning daar om mede aangemerkt als een verzoek om zodanige vrijstel ling. Bij besluit van 4 april 1989 hebben burgemeester en wet houders besloten ten aanzien van dit verzoek toepassing te geven aan artikel 19a, derde tot en met elfde lid, WRO. In verband hiermede ligt het verzoek om vrijstelling (de aanvraag om bouwvergunning) gedurende veertien dagen, ingaande 10 april 1989, ter gemeentesecretarie, afdeling al gemene zaken, voor een ieder ter inzage. Gedurende de termijn van terinzagelegging kan een ieder schriftelijk bezwaartegen het verlenen van vrijstelling indie nen bij burgemeester en wethouders van Holten. Holten, 6 april 1989 de burgemeester voornoemd, W. L. F. C. van Rappard Teneinde iedereen in de gemeente Holten in de gelegenheid te stellen kennis te nemen van de concept-emancipatie nota, liggen gedurende de periode 6 tot en met 26 april exemplaren van het concept ter inzage in het gemeentehuis, afdeling W.O.P. (Welzijn) en in de openbare bibliotheek in de Rörikstraat. Reacties en/of bezwaren met betrekking tot dit concept kunnen tot en met 26 april bij ons college wor den ingediend. Na deze datum ingediende reacties zullen in principe niet meer in behandeling worden genomen. Na de inspraaktermijn, zal de concept-nota vergezeld van de ingekomen reacties ter vaststelling aan de gemeenteraad voorgelegd worden. Naar verwachting zal het stuk in de raadsvergadering van mei aan de orde komen. Reacties kunnen worden gezonden aan het college van bur gemeester en wethouders van Holten, Postbus 13,7450 AA Holten. De burgemeester is verhinderd op maandag 10 april a.s. spreekuur te houden. De burgemeester van Holten brengt op grond van artikel D5 der kieswet ter openbare kennis, dat aan een ieder kosteloos inlichtingen uit het kiezersregister kunnen worden verstrekt, waaruit deze kan opmaken, of hij zelf of een ander daarin al dan niet of niet behoorlijk is opgenomen. Op grond van artikel D6 der kieswet is een ieder bevoegd schriftelijk aan burgemeester en wethouders verbetering van het kiezersregister te vragen. Holten, 4 april 1989 De burgemeester voornoemd, W. L. F. C. van Rappard De burgemeester van Holten brengt het volgende ter open bare kennis: 1. Op woensdag 3 mei 1989 zal de kandidaatstelling voorde verkiezing van de leden van het Europese parlement plaatshebben. 2. Op die dag kunnen van 9.00 tot 17.00 uur lijsten van kandidaten (model G5) worden ingeleverd bij de Kies raad, Ministerie van binnenlandse zaken, Schedeldoeks- haven 200, 's-Gravenhage. 3. De benodigde formulieren voor: - de lijsten van kandidaten (model G5) - de verklaringen van bewilliging van de kandidaten in hun kandidaatstelling (model G12) - de verklaringen inzake het niet-kandidaatstellen in een lidstaat van het Europese parlement (model EV-14) - de machtigingen tot gebruik van de naam of aandui ding van de politieke groepering (model G 1-2) zijn tot en met de dag van de kandidaatstelling bij de Kiesraad en ter secretarie van deze gemeente kosteloos voor de kiezers verkrijgbaar. Nadere inlichtingen omtrent de wettelijke voorschriften betreffende de inlevering van kandidatenlijsten worden ter gemeentesecretarie verstrekt. Holten, 4 april 1989 De burgemeester voornoemd, W. L. F. C. van Rappard

Holtens Nieuwsblad | 1989 | | pagina 5