„Een dikke spijker in de deur en aan het werk i Kerkklokken in 1949 terug na brute roof Winkelen Zakendoen Kees Stoop overwint expositievrees Open huis Hester Mode HOLTENS NIEUWSBLAD 55 Dynamische modeshow Schuppert Werkgroep vraagt om pleegouders Twentse Vlooienmarkt Holtense eekhoorn op televisie DONDERDAG 23 MAART 1989 „Eigenlijk moet je als kunstenaar niet exposeren. Je werkt toch niet voor de handel. Een dikke spijker in de deur en aan het werk. In absolute stilte. Zo hoort het!" Voor de afgelopen zondag zestig jaar geworden Kees Stoop waren de afgelopen weken zenuwslopend. Op aandrang van zijn vrienden was hij dan toch gezwicht, maar oh wat kostte de overzichtsexpositie bij galerie Vincent hem een moeite. Maar bij de opening kijkt hij tevreden in het rond. „Ik ben er toch blij mee. Het is goed om ook eens als toeschouwer naar je eigen werk te kijken." Dertig jaar alweer wonen Kees en Ans Stoop in Holten. Aanvankelijk belandden ze na de periode aan de Antwerpse kunstacademie in Dor drecht, maar de gezondheidstoe stand van Ans maakte een tijdelijk verblijf in een Hellendoorns sana torium noodzakelijk. Een van de artsen daar verwees Kees Stoop naar de Holtense kunstmaecenas dokter Nagelhout die juist in die la- Mode Schuppert houdt op woens dag 29 maart modeshows om 14,16 en 19 uur in de bovenzaal van de meubelafdeling. De show wordt ge organiseerd door een professioneel bureau. Er doen twee dressmen, kinderen en een aantal manne quins aan mee. De show wordt be geleid door een speciale licht- en geluidsshow. De modeshow is ook voor mannen interessant, aange zien er veel aandacht aan mannen mode wordt gewijd. De werkgroep Pleegzorg Holten zoekt voor een aantal internaten uit de omgeving gezinnen die jon geren vanaf twaalf jaar gedurende een weekeinde of een gedeelte van een schoolvakantie willen huisves ten. Het gaat om in hun ontwikke ling achtergebleven jongeren. In formatie: Mevr. A. Rensen, Bes- sinkpasstraat 31, tel. 05483-6 34 00. Zaterdag 25 en maandag 27 maart (Tweede Paasdag) wordt in de Eve nementenhal in Borne de Twentse Vlooienmarkt gehouden. Met maar liefst 875 deelnemers is een ruim en veelzijdig aanbod van tweedehands artikelen en goede ren gegarandeerd. Nieuwe artike len mogen niet worden verkocht. De organisatoren verwachten over twee dagen zo'n 20 duizend bezoe kers uit Nederland en West-Duits- land. Beide dagen is de Evenemen tenhal geopend van 09.00 uur tot 17.00 uur. De toegangsprijs is f 5,00 voor volwassenen, kinderen tot 12 jaar en 65-plussers betalen f 2,50. ten jaren vijftig, begin zestig tal van activiteiten ontplooide om jonge kunstenaars te stimuleren. Een brief aan Nagelhout leidde er toe dat Kees Stoop zolang zijn in trek nam bij hotel Holterman, waar Wim ten Berge een van de Holtense hotelhouders was die re gelmatig buitenlandse kunste naars te logeren had. Waarom ook geen Nederlandse was de logische conclusie. Spijt van die stap heeft Stoop nooit gehad. „Ik werd meteen ge grepen door de Overijsselse na tuur. Net zoals het Vlaamse land schap mij altijd boeide. Hier vond ik de absolute stilte waarin ik kon werken. Ver van de gejaagde tijd, van auto's en van telefoon. Die strengheid heb ik nodig. Ik mis al die luxe ook niet. Integendeel, soms heb ik medelijden met men sen die van alles najagen. In Hol ten kan ik nog werken. Daarom wilde ik hier ook exposeren. Eigen lijk heb ik er een gruwelijke hekel aan. Vanaf het moment datje afge sproken hebt datje het doet, ben je geen vrij mens meer. Je hebt altijd het gevoel dat er iemand achter je staat. En dan de keuzes die je moet maken. Het berooft je van je werk tijd. Voor Holten heb ik en uitzon dering willen maken." Overzicht- Galeriehouder uit liefhebberij Ten huize van de familie Van Dijk van manége Stal de Eik zijn begin maart televisie-opna men gemakt door een ploeg van de Tros. Presentatrice Leonie Sazias van het programma 'Die- renamnieren' was helemaal ver tederd door het piepkleine huis dier van Theo van Dijk, name lijk de zevenjarige eekhoorn Eekie. Het diertje werd als heel jong zwaar ziek door Theo ge vonden en vervolgens door hem met de fles grootgebracht. Toen het diertje eindelijk gezond was, was het al zo tam geworden dat het niet meer teruggezet kon worden in het bos. Eekie loopt altijd los rond in het huis van de familie Van Dijk. Door de hele kamer heeft ze haar noten ver stopt. Morgenavond zijn de op namen te zien in het program ma 'Dierenmanieren' dat om 19 uur begint. Hans Vincent is maar wat blij met de toezegging van Stoop om te ex poseren. „Eigenlijk worden hier nooit meer exposities gehouden, maar met Kees Stoop is het na tuurlijk anders. Daar hebben we jaren op gewacht. De expositie die tot en met Tweede Paasdag dagelijks van 14.00 uur tot 18.00 uur te bezichtigen is (van avond tot 21.00 uur!) geeft inder daad een overzicht van al het werk waarmee Kees Stoop zich in zijn Holtense jaren heeft bezig gehou den. De landschapstekeningen in krijt en potlood, pentekeningen, etsen en gravures, maar ook schil derijen die Stoop de laatste jaren maakte. „Ik ben altijd erg veelvorming ge weest, maar in het verleden beviel het schilderen mij niet. Veel ab stracte werken heb ik ook vernie tigd. Pas sinds een paar jaar werk ik weer non-figuratief. Ik heb niets tegen het figuratieve, zolang het maar niet anecdotisch is." Psalmen Een hoofdstuk apart vormen de psalmen in de vertaling van Ida Gerhardt en Marie H. van de Zeyde die Stoop op het linnen vastlegde. Een monnikenwerk dat hem zes jaar van zijn leven kostte, maar waar hij zijn hele ziel in kon leggen. „Taal boeit me enorm. Ik kreeg die psalmenbundel van Ans en dacht: daar moet ik iets mee doen. Die vertaling maakte een enorme in druk op me. Ik ben een poëzielief hebber, ja. Gerhardt, Achterberg, Andreus. Maar het mooie van deze pentekeningen is dat ze op zich ook weer een compositie vormen. Vergelijk ze maar met mijn non-fi guratieve werk." In deze Paastijd zult u ze ongetwij feld weer volop horen luiden, de bronzen klokken in de toren van de NH kerk. Maar er is een tijd ge weest dat de Holtenaren voor niets hun oren spitsten. Op 17 maart 1943 roofde de Duitse be zetter op brute wijze de zo ver trouwde bronzen klokken en smolt ze om tot oorlogstuig. Een schennende daad die juist in deze oorlogstijd alom met verontwaar diging begroet werd. Pas zes jaar later, op 8 april 1949, kreeg Holten nieuwe klokken. Met extra genot werd dat jaar naar de Paasklokken geluisterd. De Holtense kerkklokken kennen een lange historie. Al in 1657 liet kerkcmeester Gerrit Juirlinck, buiten kennis van erfgenamen en tegen de wil van de markerichte- ren en gedeputeerden een nieuwe klok aanbrengen in de Holtense to ren. Als straf moest hijde bestel-' ling uit eigen middelen betalen" maar dat zag hij ook weer niet zit ten, reden waarom hij subiet ont slag nam. Vijfjaar later in 1662 vin den we in de notulen van de Marke Holten de volgende passage:Tot betalinge van de clocke, voor eeni- ge jaren door de kerckmeester in den toorn doen hangen, is goedt gevonden ende gesolveert open- tlick te doen vercoopen seecker strepeltien groenlandts, liggend langs den Pirecker marsch, alsme de het groove eycken holt staande aan Bartholtscamp ende de Meij- lingen." Jaren later, in 1829, velde de grote brand van Holten ook de kerk en de klokken. De marke Holten, die in 1789 bij invoering van de Staats regeling voor scheiding van kerk en staat zeggenschap over de ker- ketoren had gekregen, had aan vankelijk geen geld voor een nieu we. Pas toen er in 1839 eerst f 500 en in 1841 nog eens f 250 aan het klok- kenfonds kon worden toegevoegd konden er nieuwe klokken komen in het zadeldak van de kerk die toen nog geen spits kende. De toen geïnstalleerde klok herinnerde in haar randschrift aan de grote brand: 'Een vuurgloed brak voor elf jaren op dezen dag mijn klan ken af. En dreigde alom met doods gevaren. Doch God was het die redding bracht. Daar ik nu mijn klanken weer horen laat. Tot heil van kerk en burgerstaat. Holten, 16 juni, 1840. Concordia me fecit, Gerhardus Theodorus van den Heuvel uit Dinxperlo." Ook de kleine klok had een rand schrift dat de volgende namen van notabelen uit die tijd vermeldde: "J. Vincent, burgemeester en secre taris, H. Dikkers, Bolink, J. Aaf- tink assessoren; H. Meijers, E. Aal- tink. J. Zwierse, H. J. Zandvoort le den van de raad der gemeente Hol ten; J.P.G. Muller, predikant; me fecit Theodorus Gerhardus Theo dorus van den Heuvel uit Dinxper lo. H. J. Meijerman. Hoewel de klokken, na de dood van gemeentelijk klokkenluider Jan Bergman 's avonds om 22.00 uur bij het vesper nooit meer luidden, keek iedereen in 1943 toch met lede ogen toe hoe de Duitsers met schennende hand zich aan Holtens trots vergrepen. Na de bevrijding werd dan ook al nel een Klokken- comité opgericht dat op vrijdag 8 april tijdens een bijzondere zitting van de Holtense gemeenteraad in de consistoriekamer van de NH kerk de nieuwe klokken, mede dankzij een gift van 5000 gulden van de Holtense bevolking, kon overdragen aan het gemeentebe stuur. „Van de klokken kan gezegd worden: De levende roep ik, de do den betreur ik" sprak Holtens bur gemeester W.H. Enklaar bij die ge legenheid. En dominee Knip- scheer herinnerde nog even aan de roof tijdens de oorlog. „De Bijbel zegt: dat spiezen en zwaarden wor den omgesmeed tot werktuigen voor ons dagelijks brood. Laten wij nu het oorlogstuig omsmeden." Ook de nieuwe klokken kregen van gieterij Van Bergen in Heiligerlee een randschrift mee. Op de grote (met een diameter van 1.22 meter en een gewicht van 1125 kilo) staat een gedicht van comité-lid domi nee Jebbink te lezen: "Met ruw ge weld had Mars der Kerken haar Door burgemeester en wethouders verleende vergunningen, ontheffingen e.d. 1. aan H. J. Wibbelink, Beusebergerweg 46 een kapvergunning verleend; 2. aan Stichting Wielerronde Overijssel toestemming verleend t.b.v. ophan gen spandoeken; 3. aan Nederlandse Hartstichting toestemming verleend t.b.v. ophangen spandoeken; 4. aan Min. van Defensie toestemming verleend voor gebruik Wippertbrug t.b.v. oefening; 5. aan mevr. B. J. Wansink-Lijster vergunning verleend ingevolge de Wet op de Dierenbescherming junkto het Honden- en kattenbesluit; 6. aan Diabetes Fonds Nederland en Nationaal Jeugd Fonds vergunning ver leend voor het houden van een collecte; 7. aan F.C.C. .de Holtertrappers" vergunning verleend voor gebruik geluids installatie en verloting; Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. Tijdelijke afsluiting Aaltinksweg In verband met rioleringswerkzaamheden t.b.v. het industrieterrein de Haar II zal de Aaltinksweg ter hoogte van de aansluiting van de Keizersweg op 28 en 29 maart zijn afgesloten voor het doorgaande verkeer. Het industrieterrein aan de Keizersweg is in deze periode wel bereikbaar vanaf de Aaltinksweg, maar dan uitsluitend vanuit de richting van het kleine viadukt/Deventerweg. Wij verzoeken u goede nota te nemen van het bovenstaande en hiermede re kening te houden. Toepassing artikel 19 WRO ten behoeve van de bouw van 4 woningen aan het Kieftenbelt De burgemeester van Holten maakt bekend dat bij burgemeester en wethou ders van die gemeente door Aannemersbedrijf Paalman-Tempelman B.V. te Holten, Maneschijnsweg 32, een aanvraag om bouwvergunning is ingediend voor de bouw van 4 woningen op het perceel kadastraal bekend gemeente Holten, sectie I nr. 31 (ged.), gelegen aan het Kieftenbelt in het bestemmings plan „De Beuseberg". Het ingediende bouwplan is niet in overeenstemming met het ter plaatse geldend bestemmingsplan „De Beuseberg", daar volgens de voorschriften ter plaatse slechts meergezinshuizen mogen worden gebouwd en het bouwplan voorziet in de bouw van 4 geschakelde woningen. Het verzoek om bouwvergunning kan daarom slechts worden ingewilligd na verlening van een vrijstelling als bedoeld in artikel 19 van de Wet op de Ruim telijke Ordening (WRO). Krachtens artikel 18, lid 2, Bro 1985 wordt het verzoek daarom mede aangemerkt als een verzoek om zodanige vrijstelling. Daar het ingediende bouwplan in overeenstemming is met het reeds ter inzage gelegde bestemmingsplan „De Beuseberg, partiële herziening 1988", hebben burgemeester en wethouders besloten ten aanzien van bovenver meld verzoek toepassing te geven aan artikel 19a, derde tot en met elfde lid, WRO. In verband hiermede ligt bovenvermeld bouwplan (verzoek om vrijstelling) gedurende veertien dagen, ingaande 28 maart 1989, ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, voor een ieder ter inzage. Tevens ligt gedurende deze termijn ter inzage een exemplaar van een uittreksel uit het geldend bestemmingsplan en een uittreksel van de partiële herziening van dit plan. Gedurende de termijn van terinzagelegging kan een ieder schriftelijk bezwaar tegen het verlenen van vrijstelling ten behoeve van bovengenoemd bouw plan indienen bij burgemeester en wethouders van Holten, Smidsbelt 6, 7451 BL Holten. Terinzagelegging aanvragen om vergunning Op de Afdeling Algemene Zaken van de gemeentesecretarie van Holten lig gen vanaf 28 maart 1989 tot en met 28 april 1989 op werkdagen van 9.00 tot 12.30 uur ter inzage de verzoeken om vergunning ingevolge de Hinderwet van: 1. fa. Bemei, Borkeldsweg 83 te Holten tot het oprichten en in werking heb ben van een klein-metaalbedrijf cq mallenmakerij in het perceel Industrie straat 34a 2. de heer W. H. Marsman, Schapendijk 3 te Holten tot een nieuwe, de gehele inrichting (mestvarkens en melkrundveebedrijf annex opslag van dieselo lie) omvattende vergunning. 3. de heer G. J. Meilink, Vijfhuizenweg 5 te Holten tot het uitbreiden en/of wijzigen van het melkrundvee- en mestvarkensbedrijf. Deze aanvragen om vergunning liggen voorts gedurende genoemde periode van 1 maand iedere dinsdagavond van 19,00 tot 22.00 uur ter inzage in de sporthal 't Mossink (kantoor beheerder), Keizersweg 22 te Holten. Schriftelijk kunnen tot 28 april 1989 gemotiveerde bezwaren worden inge diend bij het College van Burgemeester en Wethouders van Holten, Smids belt 6 te Holten. De persoonlijke gegevens van degene die een bezwaarschrift heeft ingediend, worden, indien daarom uitdrukkelijk verzocht wordt, niet bekend gemaakt. Een ieder kan in persoon of bij gemachtigde mondeling bezwaar inbrengen tegen de aanvragen om vergunning en wel op een openbare zitting te houden als volgt: woensdag, 19 april 1989 om 10.00 uur (fa. Bemei), om 10.45 uur (Marsman) en om 11.30 uur (Meilink). De zitting wordt gehouden in het gemeentehuis van Holten, rtöop muziekinstrumenten - piano Yamaha (1977) - orgel Omegan (1980) - orgel Omegan (1981) - accordeon (1982) Belangstellenden kunnen de instrumenten bezichtigen op woensdag 29 maart a.s. van 19.00 tot 20.00 uur in de voormalige kleuterschool Repelsteel tje, Schoolstraat 6, Holten. Een ieder kan schriftelijk een bod uitbrengen op (één van) de instrumenten; bij het college van burgemeester en wethouders van Holten, Postbus 13, 7450 AA Holten. Het bod dient uiterlijk woensdag 5 april bij het college binnen te zijn. Holten, 23 maart 1989 De burgemeester voornoemd, W. L. F. C. van Rappard klok ontnomen, en die versmolten voor zijn gruwzaam werk. Door liefd' en offer is er een nieuwe klok gekomen, die met haar klank weer oproept naar Gods kerk." En voor de kleine klok had de dominee het volgende gedicht: "De stem van d'oude klok, door Duits geweld ge roofd, klinkt nu weer voort met 'n nieuwe klank. Zij stemmen ons hart tot beed' en dank. De naam des Heren zij geloofd." Mede omdat de raad van 29 juni 1949 een bedrag van f 1805 beschik baar stelde (na gisten van f 600 van de kerkvoogdij van de NH kerk en f 150 van de kerkeraad van de Gere formeerde kerk), kon Holten zich een elektrische luidinstallatie aan schaffen. Ondanks de waarschu wing van raadslid Ab Jansen dat "nu de klokken nu ze zo makkelijk lopen, ook makkelijk over de kop kunnen worden geluid" kwam die elektrische installatie er inder daad waardoor ook het oude ge bruik van het luiden om 22.00 uur 's avonds weer in ere kon worden her steld. De gemeente Holten biedt te koop aan: Van 16 t/m 18 maart hield Hester Mode aan de Dorpsstraat 61 een open huis welke door veel belangstellenden werd bezocht. Onder het genot van koffie, gebak en paaseitjes werd een ge heel nieuwe eigentijdse collectie gepresenteerd. Hester koopt in volgens de laatste mode en wel zo dat van elk artikel slechts enkelen in de rekken hangen, zodat wat u koopt ook écht exclu sief zal zijn, in de maten 36 t/m 50. De winkel ademt een sfeer uit die uitnodigd om eens gezellig en ongedwongen rond te snuffe len en de nieuwste modellen te passen. Binnenkort zal Hester een winkel openen in het nieuwe winkelcentrum in Colmscha- te. Haar devies is: Betaalbare exclusieve mode voor elke leef tijdscategorie.

Holtens Nieuwsblad | 1989 | | pagina 5