Deel Look en Borkeld ruilverkaveling Rijssen in 1 Rabobank Q Het verveelt me voor geen meter De Rabobank verhoogt haar spaarrentetarieven Natres-commandant Jan-Victor Dorlas: HOLTENS NIEUWSBLAD Vijftig bedrijven bij verkaveling betrokken Mannenkoor zingt voor bejaarden 95 .55 Voor 1 mei beslissing SV Holten DONDERDAG 16 MAART 1989 5 In het voorbereidingsschema van de Ruilverkaveling Rijs- sen ligt ook een stukje Hol- tens gebied: het laatste stuk van het landbouwgebied van Holten dat verkaveld wordt. AS het andere landbouwge bied binnen de Holtense ge meentegrenzen is inmiddels verkaveld, alleen het Look viel toendertijd buiten deze verkaveling. Maar nu in Rijs- sen de gebieden de Borkeld, het Middelveen en de Vee- neslagen op het voorberei dingsschema geplaatst wer den, komt ook het aangren zend Holtens gebied in beeld: het gaat om het gebied vanaf De Prins, langs de spoorlijn richting dorp Holten tot bijna aan de E-8 (het Look). In dit gebied figt hef zwembad Twenhaarsveld, dat echter buiten de verkaveling valt. Ook wordt nog een klein stuk je aan de Ligtenbergerweg meegenomen. De voorzitter van de Werkgroep Ruilverkaveling Rijssen, de heer E.J. Bessenbinder, vertelt dat bij deze verkaveling zo'n vijftig Hol tense bedrijven betrokken zijn met in totaal rond de driehonderd hec tare grond. In eerste instantie was het Holtens gebied niet bij deze verkaveling betrokken. „Maar na een aanvraag van de drie standsor ganisaties, ABTB, CBTB en OLM, werd het Holtens gebied ook mee genomen, ook al omdat dit gebied aansluit bij het Rijssens verkave- lingsgebied", vertelt Bessenbin der, en veel boeren uit het Look zouden toch al met deze ruilverka veling te maken hebben gekregen doordat ze grond hebben liggen binnen het Rijssens verkavelings- gebied, op bijvoorbeeld de Borkeld en de Overtoom". Bij de verkaveling gaat het in de eerste plaats om de verdeling van de grond. „Iedereen wil natuurlijk de grond graag zo dichtbij als mo gelijk is en zo goed mogelijk ontslo ten en ontwaterd", aldus de secre taris van de werkgroep, J. Maassen van de Brink. De werkgroep denkt aan een verdeling van zo'n 55 van het gebied bij de boerderij en het andere deel aaneengesloten op enige afstand. De grond wordt door een onafhankelijke instantie op waarde getaxeerd; het ene stuk is nu eenmaal meer waard dan het andere. „De eigenaar krijgt zijn ge bied aan waarde terug. Kijk eens, elke boer levert volgens hem de kaar een gebied naar voren wilt brengen, moetje ook over iets heen kunnen stappen". Voor de grondei genaren, die gebied verkopen wil len, bestaat binnen de ruilverkave ling een officiële instantie, de Stichting Beheer Landbouwgron den. Deze stichting koopt grond op tegen een vaste prijs en brengt de grond in als de toewijzing van start gaat. Momenteel zijn de officiële instanties bezig met het maken van deel-adviezen ter voorberei ding van het ontwerpplan. Bij deze adviezen gaat het om onder meer de LEI-gegevens, natuurweten schappelijke adviezen, recreatie- en landbouwadviezen. Oerlagen De LEI-gegevens bevatten de eco nomische gegevens van een bedrijf (financiële situatie, leeftijd be- drijfshoofd en dergelijke). Om de flora en fauna binnen het te verka- kunnen handhaven wordt ook het natuurbestand geïnventariseerd. „Waar nodig moet gerooid worden, waar nodig poten we bij". Ook moet rekening gehouden worden met campings, recreatiegebieden en woonkernen. „We zorgen ervoor de burger zou min mogelijk over last te geven". Verder wordt er bo demonderzoek uitgevoerd en wordt gekeken naar het profiel van de grond. Als zich in de grond bij voorbeeld oerlagen bevinden moe ten die omgeploegd worden, als ze tenminste niet te diep zitten. Even eens worden bodemgesteldheid en grondgebruik onderzocht. Al deze onderzoeken worden uitge voerd door landelijke instanties; de verwachting is dat de deeladvie- zen niet eerder dan de tweede helft van '89 klaar zijn. Deze worden dan verwerkt in een voorontwerp, waarin ook eventuele knelpunten aan de orde komen. De kans is aan- beste grond in. Maar als je met el- velen gebied zoveel mogelijk te wezig dat, eveneens in de tweede m.i.v 10 maart 1989 Spaar-Vrij-Rekening 2Vè (was 2'/4%) Spaar-Groei-Rekening tot 2500,- 2Vè (was 21/4%) 2500,--5000,- 3% (was 314%) vanaf 5000,- 5'/4(was5 Spaar-Plan-kekening 514 (was 5 Spaar-Vast-Rekening* looptijd 2 jaar 6 (was 5%%) looptijd 3 jaar 614 (was 6 looptijd 4 jaar 6Vé (was 6 looptijd 5 jaar 63/4 (was 614%) looptijd 6,7 jaar 6% (was 614%) looptijd 8,9 en 10 jaar 7 (was 6%%) Termijnplanbrieven* na 2 jaar 5% (was 514%) na 3 jaar 6 (was 5%%) na 4 jaar 614 (was 5%%) looptijd 5 jaar 614 (was 6 looptijd 6 jaar 614 (was 614%) Rabobank Beleggersrekening tot 25.000,- 23/4 (was 214%) 25.000,-- 50.000- 3% (was 314%)' vanaf 50.000,- 514 (was 5 Rabobank Woonspaarplan tot 2500,- 214 (was 214%) 2500- -5000,- 3% (was 314%) vanaf 5000,- 514 (was 5 Rabobank Kinderspaarplan 414 (was 414%) Rabobank Tienerrekening 314 (was 314%) Zilvervloot 414 (was 4 Werknemerssparen ambtenaren/premie spaarregeling 4 (was 3%%) spaarloonrekening 414 (was 4 winstdelingsspaarrekening 414 (was 414%) m.i.v 6 maart 1989 wijzigingen voorbehouden helft van dit jaar, de officiële ruil verkavelingscommissie geïnstal leerd wordt, waarin de verschillen de belangengroepen (zoals Natuur en Milieu, het waterschap en de landbouworganisaties) vertegen woordigd zijn. Het is deze commis sie die de uitvoer van het ontwerp plan controleert. „Maar voor het zover is, zijn we al weer een aantal jaren verder", aldus Bessenbinder. Eerst komt het voor-ontwerpplan ter inzage te liggen; aan de hand daarvan worden de verschillende hoorzittingen gehouden. Daarna wordt het ontwerpplan vastge steld en over dat plan moeten de grondeigenaren stemmen. Is de be slissing positief, dan pas kan het plan uitgevoerd worden en dan pas kan de commissie aan het werk... Na het succesvolle najaarsconcert en een zeer gewaardeerde Kerst- Inn, deed het Holtens Mannenkoor het wat kalmer aan. In de eerste twee maanden van dit jaar vonden alleen optredens in besloten kring plaats. Zo werd op 15 januari voor de bewoners van het verzorgings tehuis St. Jozef in Deventer een Nieuwjaars-afternoon gegeven en op 31 januari werd in het bejaar dencentrum het Reggedal in Enter een Koninginne-concert gegeven met tal van Oud-hollandse liede ren. In Hoog Holten werd donderdag 2 maart, ter gelegenheid van de ver jaardag van eigenaar W. Smits een zangaubade gebracht. Voor de ko mende maanden staan tal van ac tiviteiten op stapel, zoals o.a. de viering van het twaalf-en-half jarig bestaan. Door burgemeester en wethouders verleende vergunningen, ontheffingen e.d. 1. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN: - aan G. ter Harmsel voor verbouw winkel Stationsstraat 2 tot woonge deelte; - aan maatschap Nïjland voor het vergroten van een mestvarkensstal bij Broekweg 22; - aan J, Wegstapel voor verbouw woning Dijkerhoekseweg 12; - aan Ver. van Huiseigenaren Serviceflat „de Molenbelt" voor bouw carports; 2. de aan A. Th. M. v.d. Laan verleende bouwvergunning voor bouw woning Blikkertsweg 4 ingetrokken; 3. aan P.P. de Reuver vergunning verleend voor het kappen van 26 eiken/ berken op het perceel Raalterweg 11; 4. aan School- en Volksfeestcommissie Espelo ontheffing verleend t.b.v. trek kerwedstrijden op 15 april 1989. Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. HUISVUILOPHAALDIENST In verband met de komende feestdagen zal de regeling van het ophalen van het huisvuil als volgt worden gewijzigd. Het huisvuil van de maandagroute op 27 maart (2e paasdag) wordt opgehaald op dinsdag 28 maart, terwijl het huisvuil van de dinsdagroute op 28 maart (buitengebied) wordt opgehaald op woensdag 29 maart. De gemeentewerf aan de Waagweg is gesloten op Goede Vrijdag 24 maart en op maandag 27 maart (2e paasdag). SPORTCOMMISSIE De eerstvolgende openbare vergadering van de Sportcommissie wordt gehouden op maandag 20 maart a.s. om 19.30 uur in het gemeentehuis (kamer 9, boven). Op de agenda staan voorstellen inzake: - subsidie in het kader van de sportstimulering - beschikbaarstelling krediet t.b.v. onderhoud tennisbanen INFORMATIE-AVOND OPRICHTING VLUCHTELINGENWERKGROEP HOLTEN De gemeente Holten heeft zich bereid verklaard om in het kader van de zgn. Rijksregeling Opvang Asielzoekers (ROA) 12 asielzoekers op te vangen. Het vluchtelingenwerk, regiobureau Noordoost-Nederland, heeft haar diensten aangeboden voor het immateriële deel van de opvang. Teneinde de (immateriële) opvang van de groep asielzoekers in Holten zo goed mogelijk te realiseren, willen zij ook hier een plaatselijke werkgroep oprichten die in een samenwerkingsverband van de regionale Vluchtelingen Werkgroep gaat funktioneren. De werkzaamheden van deze werkgroep zullen onder andere zijn: - aanmelding bij en contact met de Vreemdelingendienst; - ondersteuning in de asielprocedure; - de asielzoeker een beetje vertrouwd maken met de Nederlandse samenle ving en de diverse voorzieningen in Holten e.o.; - begeleiden bij psycho-sociale problemen; - assisteren bij het aanleren van het Nederlands; - begeleiden naar allerlei instanties; - organiseren en zoeken naar mogelijkheden voor educatieve en sociaal-cul turele activiteiten enz. Voor deze nieuw op te richten Vluchtelingenwerkgroep zijn mensen nodig, mensen met wat vrije tijd, veel inzet, sociale bewogenheid en een beetje idealisme. Daarom vragen wij u mede namens het Regiobureau Vluchtelin genwerk om behulpzaam te zijn bij het werven van belangstellenden voor deze werkgroep. Voor de geïnteresseerden houden wij op dinsdag 21 maart a.s. om 19.30 uur in het gemeentehuis. Smidsbelt 6, een voorlichtingsbijeenkomst, waarvoor wij alle belangstellenden hierbij uitnodigen. Burgemeester en wethouders van Holten. Regelmatig verschijnen in het Hol tens Nieuwsblad artikelen waarin de vrijwilliger en zijn of haar werk zaamheden centraal staatn. Deze week richten we de aandacht op Jan-Victor Dorlas, in zijn dagelijks leven directeur van de openbare basisschool te Dijkerhoek en in zijn vrije tijd pelotonscomman dant van peloton 350, een van 143 pelotons van de Natres (het korps Nationale Reserve) in Nederland. De Natres heeft als taak ten tijde van oorlog belangrijke objecten in de eigen woonomgeving te verde digen. „We gaan ervan uit dat, mocht er een oorlog worden uitge vochten, er wel degelijk van con ventionele wapens gebruik zal worden gemaakt. De Nationale Reserves kunnen in deze situatie ontzettend snel op hun eigen plek zijn, deze verdedigen en sabotage tegengaan." Het korps Nationale Reserve telt landelijk zo'n 5500 leden. Deze zijn verdeeld over de 143 pelotons. Het peloton 350, waarover Dorlas de scepter zwaait, telt vierendertig le den, in leeftijd variërend van 23 tot 55 jaar. „Ben je 55, dan moet je er uit" vertelt Dorlas, die vanaf het begin bij peloton 350 betrokken was. Peloton 350 Dit peloton werd in 1981 opgericht. „Oorspronkelijk bestond het uit Rijssenaren en Nijverdallers, maar daardoor kwamen er op een gege ven moment teveel leden. Toen werd het peloton werd gesplitst." Daarna vormden twaalf man, de nieuwelingen van dat moment, het nieuwe peloton 350, onder leiding van commandant Dorlas. Op dit moment telt het peloton le den uit Borculo, Enter, Goor, Hol ten en Rijssen. Ze hebben allemaal hun dienstplicht vervuld, maat dat blijkt geen voorwaarde. „Sinds kort kunnen zich ook mensen aan melden die niet in dienst zijn ge weest; zij moeten dan wel een korte AMO-opleiding volgen." AMO staat voor Algemene Militaire Op leiding: een drieweekse cursus waarin de basiszaken aangeleerd worden. Het vaste onderkomen van pelo ton 350 is de blokhut van de scou tinggroep in de bossen van Rijs sen. Twaalf keer per jaar worden oefenavonden georganiseerd en twee keer per jaar vinden 25-uurs oefeningen plaats. Pelotons-commandant Jan-Victor Dorlas rechtsin actie met zijn Natres-manschappen. Tijdens zijn eigen dienstijd diende Dorlas bij de artillerie en zwaaide af als tweede luitenant. Van de Na tres had hij nog nooit gehoord tot er, eind 1979, een telefoontje uit Deventer kwam met de vraag of hij er misschien iets voor voelde om deel uit te maken van de Nationale Reserve. „Samen met mijn vrouw ben ik tijdens een 25-uurs oefening wezen kijken, ik ben naar een oe fenavond geweest en naar aanlei ding daarvan heb ik me in 1980 aangemeld." Anderhalfjaar geleden werd hij be vorderd tot kapitein. Het werk op zich doet hij nog steeds met ple zier. „Het verveelt me voor geen meter. Misschien scheelt het dat ik ook in dienst altijd met plezier heb kunnen werken." Jan-Victor Dorlas is ervan over tuigd dat de Natres hun nut heb ben. „Bovendien wil ik best wat doen en als je binnen je eigen woonomgeving die zaakjes kunt regelen en daaraan kunt bijdragen is dat positief. Daarnaast zit er best iets avontuurlijks in." Het leiden van een peloton vraagt veel voorbereiding. „Als je het goed wilt doen moet het een geo lied raderwerk zijn. Iedereen moet zijn taak weten en daar moet voor geoefend worden. Er wordt nogal wat organisatietalent van je ver wacht. Maar dat ben ik vanuit mijn dagelijkse werkzaamheden wel ge wend. Je doet de voorbereidingen samen met de onderofficieren in het peloton; ieder neemt een deel voor zijn rekening. Zelfben ik voor namelijk ver an tv/oordelij k voor het theoretisch gedeelte. Al met al ben je aan voorbereidende werk zaamheden toch wel een paar uur tjes per dag kwijt." Vrijwilligerswerk Dorlas zet zich, naast het werk voor de Natres, ook op andere vrij- willigersfronten in. Zo is hij vanaf de oprichting betrokken bij de handbalafdeling van de SV Holten. Vanaf oktober 1977 tot en met vo rig jaar vervulde hij daar de functie van wedstrijdsecretaris. Daarnaast kent de Holtense CNV- afdeling hem al twee jaar als pen ningmeester en sinds vorig jaar is hij betrokken bij het kerke werk als lid van het college van ouderlingen en kerkvoogden van de Neder lands Hervormde Kerk. Thuis, boven op zolder, staat zijn grootste hobby: een modelspoor- baan.„Het laatste half jaar ben ik daar niet meer aan toe gekomen. Daar heb ik toch te weinig tijd voor. Maar misschien tijdens de vakantie weer..." Voor 1 mei zal de ledenraad van de SV Holten een beslissing nemen over de gerezen problemen inzake de samenwerkingsvorm van de verschillende afdelingen binnen de omniverenigingen. De vergadering van 8 maart j.l. kon nog geen uit sluitsel brengen, mede omdat aan de vier alternatieven die er al op tafel lagen in ieder geval nog een vijfde en wellicht nog meer zijn toe gevoegd. Kernvraag blijft of de door de voetbalafdeling voorgesta ne verdergaande verzelfstandiging wordt doorgevoerd. Daarover nu gaat een commissie van wijze man nen en vrouwen zich beraden, waarna de ledenraad nog eens bij een komt voor een definitief be sluit. Zoals gesteld, zal dat voor 1 mei moeten gebeuren.

Holtens Nieuwsblad | 1989 | | pagina 5