Holtens nieuwsblad 'Waken over kwaliteit en juistheid berichtgeving' II Nieuws blijft boeien' ff* 'We gaan beslist nog tijdje door' JAAR j s fjgj 1949 1989 Het begin stemt tot verheugenis. DONDERDAG 2 MAART 1989 21 „Wat men wel eens vergeet in Holten, is dat er veertig jaar geleden een aantal heren voor de oprichting van het Holtens Nieuwsblad flink hun nek hebben uitgestoken. Om zo'n krant te beginnen, dat getuigde van inzicht en moed. Als men bedenkt, dat toen het eerste nummer uitkwam, er nog enkele abonnee was, nauwelijks adverteerders en men in feite niets wist wat er bij kwam kijken om een krant uit te geven. Dat zou in deze tijd helemaal niet meer kunnen". Het verhaal van de ups en downs van courantiers in het klein, die het uiteindelijk af moesten leggen tegen de grote uitgeverijen. Die hun geesteskind, waar zij zoveel tijd en geld in hadden gestoken, moesten verkopen om het nieuwsblad te laten overleven. Een pijnlijke beslissing, die manhaftig werd gedragen. Ook na de overname door Van der Loeff, stelde het stichtingsbestuur zich pal op voor de belangen van de krant en dat geldt evenzeer voor hun opvolgers. HET HUIDIGE stichtingsbe stuur, bestaande uit de jon ge generaties Beltman, Beijers, Klein Velderman en Wansink, den ken met bewondering terug aan de pioniers. „Dat was in die tijd toch een hele onderneming. Men moet niet vergeten: er was niets. Het was net vier jaar na de oorlog en ieder een zat krap bij kas. Mijn vader was voor de oorlog net voor zichzelf begonnen en pas in 1949 begon zijn eigen zaak een beetje te lopen, al dus Mannes Klein Velderman, „ga maar na wat een risico's er werden genomen". Tot 1976 was het stichtingsbestuur verantwoordelijk voor de uitgave van de krant. Allengs werd het financieel gezien steeds moeilijker de zaak draaiende te houden en werd tot verkoop besloten. Sinds dien is het Holtens Nieuwsblad een uitgave van Uitgeversmij Van der Loeff in Enschede. De rol van het stichtingsbestuur is nu vooral ad viserend en bemiddelend. „De stichting functioneert nu als intermediair. De contactpersoon tussen de abonnees, adverteerders en verenigingen enerzijds en de uitgever anderzijds. De stichting- waakt voor de kwaliteit van de krant, de belangen van de lezers en de juistheid van de berichtgeving", verduidelijkt Herman Beltman, die de voorzittershamer van de on langs overleden Jan Wiggers heeft overgenomen. PERSOONLIJKE belangen hebben de leden van het stichtingsbestuur niet met de krant, wel sociale. „Wij zijn er denk ik, stuk voor stuk van overtuigd van de waarde van zo'n krant voor de gemeenschap. Als er niemand meer naar omkijkt en er geen bin ding meer is met het dorp, dan vervalt het al gauw in een soort huis-aan-huis blaadje met een beetje stopcopy tussen de adver tenties. Je hebt in een dorpsge meenschap zoals wij hier wonen, bepaalde gevoelens die je over moet brengen. Dat zo vertalen in een krant is soms moeilijk. Wij pro beren daar in te bemiddelen. Een persoonlijk belang hebben wij er niet bij, maar we zijn van jongs af aan er mee opgegroeid, dat geeft een binding" verwoordt Beltman de gevoelens van het stichtingsbe stuur. Unaniem zijn de heren het er over eens, dat de inzet en ijver, waarmee de mannen van het eerste uur, Wim Beijers en Jan Wiggers de belan gen van het nieuwsblad beharti- gende.n bijna onbetaalbaar is ge weest. „Wat die twee ervoor ge daan hebben, -is ongelooflijk ge woon". Van de kwalificatie 'waakhond functie' willen de bestuursleden van de stichting beslist niet horen. Veel meer zien zij hun taak als bemiddelaar en meedenker. „Een voorbeeld: toen het niet zo best liep met de advertenties, en de inkomsten terugliepen, hebben wij het voorstel gedaan naast het Hol tens Nieuwsblad ook een zaken- gids uit te geven, zodat onze Hol- tense adverteerders in een groter verspreidingsgebied terecht zou den kunnen. Die formule van De Zakengids - 'wij nog zouden liever de naam Holtense zakengids wil len zien' - die in Bathmen, Laren, Markelo en Nieuw Heeten uitkomt met de advertenties uit het Hol tens Nieuwsblad, is goed aangesla gen. Daarnaast houden wij ogen en oren open voor ideeën, die van be lang zijn voor het Holtens Nieuws blad". Die belangen worden onder meer behartigd door Beltman in zijn hoedanigheid als bestuurslid van de Holterisë Handelsvereni ging. Advertentiecampagnes en promotionele activiteiten worden vaak in overleg met de uitgeverij opgezet. Daarnaast is er regelma tig overleg tussen het stichtingsbe stuur en de redactie van het nieuwsblad. VEEL WAARDERING heeft het stichtingsbestuur voor de uitgever, die het mogelijk maakt dat er in Holten een nieuws blad wordt uitgegeven. „Kijk eens wat voor nieuws de verenigingen hier in Holten in de krant kwijt kunnen. Die kans krijgen ze elders niet gauw. Als je in andere plaat sen kijkt naar een krant, je grijpt toch onmiddelijk naar, dan zitten we hier toch nog niet zo slecht". „Er wordt vaak gemopperd op de krant. De ene keer staat er teveel van dit in en de andere keer weer te weinig van dat, dat hoort er zo bij in Holten. Juist omdat wij er mee zijn opgegroeid en groot mee zijn geworden, weten wij vaak de zaak tot de juiste proporties terug te brengen", verklaart .bestuurslid Jan Wansink. Secretaris "Henk Beijers, meent niet alleen dat de krant volwassen is geworden, maar ook de lezers. Hij leidt dat af aan het grote aantal ingezonden brieven, dat in de eer ste jaren in de krant verscheen. Het stichtingsbestuur: v.l.n.r. Henk Beijers, Herman Beltman, Mans Klein Velderman en Jan Wansink: „We zijn er mee opgegroeid, dat geeft een band".. „Men was in Holten helemaal niet gewend, dat er over hen werd ge schreven. We kenden ook toen al het Deventer dagblad en Tuban- tia, maar over Holten stonden er nauwelijks berichten in, ja ge meentelijk nieuws, maar over de mensen zelf werd niet geschreven. Daar moest de bevolking nog aan wennen. Mijn vader heeft in die eerste jaren dan ook heel wat uit moeten leggeri". Die tijd had voor de journalisten van het Holtens Nieuwsblad ook veel voordelen, weet hij te vertel len. "Mijn vader was toen corresr pondent voor Deventer Dagblad eh Tubantla. Hij had daardoor bij na de absolute macht over het nieuws uit Holten. Desnoods hield hij het nieuws gewoon vast tot het hen uitkwam. Als je die controle nu nog eens zou hebben...". Het verschijnen van „Holtens Nieuwsblad" is allerwcge in onze gemeente met grote instem ming en welwillendheid ontvangen. Als de teke nen -niet bedriegen, zal hel zijn weg naar de huisgezinnen in onze gemeente wel vinden. Behalve, dal hel geregeld gezonden wordt aan de Jongens in Indonesië, gaat het blad a.1 naar. Egypte en Canada en van talloze Holtcrnaren, die elders woonachtig zijn, komen de verzoeken om toezending van de krant bij ons binnen. Het blad heeft daarom voor onze plaats zo'n grote betekenis, omdat op deze wijze de officiële publicaties onder dc ogen van alle ingezetenen kunnen komen, mits zij zich het geringe offer van het abonnementsgeld willen .getroosten. Wij hopen dan ook, dat iedereen zal zeggen, zoals een landbouwer uit de Beuseuerg ons zeide: „kk hebbe voort ezegd, dat krantje mow steu nen". Die steun is een levensvoorwaarde voor een plaatselijk blad als het onze, want het is vrij een voudig om zo iets te beginnen, maar het gaat er ten slotte om de uitgave te kunnen volhouden. Wij willen ons in dat opzicht het devies voor ogen houden van Jan Pietersz. Coen: „Eude dis- peieert niei". Als wij de medewerking van alle ingezetenen mogen ontvangen, dan zal het mogelijk zijn, de meuewerkers, die hun arbeid momenteel nog vrij wel belangeloos moeten verrichten, wat zij trou wens allen met groie liefde doen, een geringe be loning te verschalfen voor hun arbeid. Wij van onze leant hebben grole waardering voor de medewerking, die wij mogen ontvangen van de directeur van het P.T.T.kanloor, dc heer Assink, en zijn groep van medewerkers, die er iedere week voor zorgen, dat het blad nog voör de Zondag rond komt. Men zou het de administratie nog gemakkelijker kunnen maken door zich te abonneren door mid del van het in dit nummer afgedrukte invulfor- mulier, door dit, na invulling, te willen depone ren in de brievenbus aan het huis van de heer H. J. A. Koldeweij, zodat het in handen komt van de heer Beltman. Wij zouden ons daarmede de kosten kunnen besparen voor hef rondzenden van iemand, die lezers werft. En de zakenmensen? Er zijn reeds adverteer ders die kenneü'k door een advertent!** in .He lens Nieuwsblad" relaties hebben aangeknoopt. Al sinds twaalf jaar is mevrouw Rikie Knapen- Soer een onmisbare hulp van het Holtens Nieuwsblad. Elke donderdagmorgen brengt de 'krantenwagen' uit Enschede de kranten naar Larenseweg 3, van waaruit mevrouw Knapen de supervisie heeft over de bezorging van onder andere het Holtens Nieuwsblad. Daarnaast is huize Knapen het aanleveradres voor de lokale advertenties. Aanvankelijk deed Rikie Knapen het alleen, maar sinds haar echtgenoot met pensioen is, steekt de heer Knapen ook regelmatig de helpende hand toe. NADAT MIJN man ophield met werken en met de VUT ging (Knapen was congiërge bij de Scholengemeenschap Holten) dacht ik eerst ik stop er mee, want het brengt ongemerkt toch veel werk met zich mee en je bent wel vaak gebonden aan huis. Zo kun nen we eigenlijk op maandag en dinsdag niet weg vanwege de ad vertenties en op donderdag, dan komt de krant en kunnen we ook moeilijk van huis. Maar ik ben blij dat ik niet ben gestopt, want niet alleen de verdiensten kunnen we goed gebruiken, het is ook heel erg leuk werk; ik zou het niet graag wil len missen". Voor het uitgestrekte versprei dingsgebied van het Holtens Nieuwsblad zijn wekelijks zo'n 25 bezorgers in touw. Meest jongens, maar ook een aantal meisjes. De krant wordt bezorgd niet alleen in Holten dorp, maar ook op de Bor- keld, de Beuseberg, Lichtenberg, Holterbroek tot aan de Schipbeek en Espelo tot bijna aan Nieuw Hee ten toe. Alleen de veraf gelegen boerderijen krijgen de krant per post toegezonden. „Dat is wel eens zuur voor die mensen en moeilijk uit te. leggen", verklaart mevrouw Knapen. „Voor het buitengebied hebben we meestal jongens met Riske Knapen-Soer: .Je kent de mensen, dat geeft vertrouwen". een brommertje, maar als er dan eentje weggaat, omdat hij een baan krijgt of de schooltijden an ders worden, dan kan hét voorko men dat de nieuwe bezorger niet nog eens vijf kilometer verder wil rijden voor ëén krant en dan moe ten we over gaan op bezorging per post, hoe vervelend we dat ook vinden". V OLGENS MEVROUW Kna pen is het verloop bij de be zorgers vrij gering, en is er alleen tegen de grote vakantie wisseling van de wacht. Hoewel het mére- dèel dus jongens zijn, hebben de vrouwelijke bezorgers bfj de fami lie Knapen een streepje voor. „Die zijn vaak wat serieuzër. Jongens hebben nogal eens de neiging om wat slordig te zijn. Vooral als er ook nog huis aan huis folders verspreid moeten worden. Dan krijgen we wel eens telefoontje dat er ergens pakjes folders gevonden zijn. Wie dat dan doet weten we niet, want een afzender zetten ze er niet bij. Ook gaan de jongens vaak samen met een vriendje op pad, en dan ge beurt het dat men van elkaar niet meer weet waar de krant bezorgd is en dat betekent voor ons op donderdagavond en vrijdag weer de nodige telefoontjes Ook belt men ons vaak op uit ander plaat sen op - want het Holtens Nieuws blad heeft veel abonnees in het land. Dat zijn vooral mensen die hier een vakantiehuis hebben en door het Holtens Nieuwsblad op de hoogte willen blijven van het plaatselijke nieuws, maar de post werkt niet overal even vlug. Het komt dus wel eens voor dat de krant op maandag pas bij de men sen in de bus valt, en dat is natuur lijk veel te laat. Eigenlijk is het ons werk niet, maar we proberen dan toch uit te zoeken waar het fout is gegaan. Dat hoort bij de service vinden wij". Als echte Holtense - haar vader was het raadslid Soer, die voor de Partij van de Arbeid jarenlang in de gemeenteraad heeft gezeten - kent zij vrijwel alle Holtense fami lies. "Het gekke is, dat ik wel de mensen ken, maar lang niet alle straten en wegen. Wel in het dorp natuurlijk, maar daarbuiten kom ik aan het dwalen. Mijn man, die van oorsprong uit Nijverdal komt, is veel beter thuis in het buitenge bied". DIE BEKENDHEID met haar dorpsgenoten is ook van praktisch nut als er nieuwe bezor gers aangenomen moeten worden. "Je kent de mensen en je weet -neestal wel uit welk nest ze ko nen. Dat geeft wederzijds toch een stuk vertrouwen". Slechts één kant van het werk zou den de heer en mevrouw Knapen liever over willen slaan. De heer Knapen: „eenmaal per jaar moe ten we op pad om het niet betaalde abonnementsgeld te innen. Vrese lijk vinden we dat. De goeden niet te nagesproken, maar je wordt soms gewoon afgeblaft; alsof we voor onszelf komen. Nee, dat is het minst leuke, maar gelukkig is dat maar eenmaal per jaar. De rest van het jaar bevalt het ons uitstekend en zolang de belasting niet al onze verdiensten weer opslokt, gaan we er beslist nog een tijd mee door". Nog voordat in 1949 het eerste Holtens Nieuwsblad uitkwam was het een Nijver- daller die de inhoud van de krant al kende; Wim Tornij, werkzaam als typograaf in de zetterij van de Nijverdalse Drukkerij en Uitgeverij, C. Molenaar en Co. Hij zorgde er voor dat de met de hand ge schreven tekst werd omgezet tot tekst op de krantenpagi na. Wim Tornij is niet de enige die meewerkt aan het weke lijkse proces van het vervaar digen van het nieuwsblad, maar is hij de enige die al die veertig jaar zich bezig houdt met het 'maken' van deze krant. Een uniek feit als men bedenkt, dat het Holtens Nieuwsblad in de loop der ja ren bij drie verschillende uit geverijen van de persen rolde. WIM TORNIJ bewaart de beste herinneringen aan de beginjaren van het Holtens Nieuwsblad. Aanvankelijk in lood, en later op de typografische zetma chine, een enorm apparaat, werd de met de hand geschreven tekst omgezet in gedrukte tekst. „Het handschrift van Beijers en Wiggers vergeet ik nooit meer. Vooral de heer Wiggers kon er soms iets moois van maken. Zo maakte hij altijd het jaaroverzicht. Vellen vol geschreven tekst, waarbij hij tus sen élk bericht een sterretje teken de". Tomij herinnert zich nog als de dag van gisteren de paniektoes tanden die in de drukkerij onston den als de tekst vanuit Holten niet op tijd in de zetterij in Nijverdal was gearriveerd. „In die jaren had vrijwel nog niemand een auto, dus werd de copy per 'busbrief ver stuurd'. Een directe busverbinding tussen Holten en Nijverdal was er niet en zo moest dus de chauffeur van de bus naar Rijssen ervoor zorgen dat het pakje uit Holten overgedragen werd aan de chauf feur van de bus naar Nijverdal. Dan kon het wel eens gebeuren dat de copy uit Holten bij het bussta tion Neede terecht kwam en dan moest er gewacht worden tot de bus uit Neede weer in Nijverdal arriveerde. Dat betekende dan als een gek overwerken om de krant toch nog op tijd klaar te krijgen". Het kwam ook geregeld voor dat er op vrijdag tot laat in de avond gewerkt moest worden. E EENMAAL PER jaar, bij het laatste nummer van het jaar, kwamen 'de heren uit Holten' een bezoek brengen aan de drukkerij in Nijverdal. Dan werd er met de heren Krommendijk, die inmid dels aan het roer stonden van de uitgeverij, vergaderd over de gang van zaken van het afgelopen jaar. Een bezoek aan de zetterij werd daarbij nooit overgeslagen. „Voor ons als personeel was dat altijd een hoogtepunt van het jaar. Als de 'heren uit Holten' op bezoek kwa men mochten we van 'baas' Leun is Krommendijk een half uur eerder stoppen met werken. We werden dan door de heer Beijers toege sproken en gecomplimenteerd met ons werk en altijd had hij voor al het personeel een cadeautje. Ook bij andere gelegenheden als de he ren in Nijverdal waren, kwamen ze geregeld een bezoekje brengen aan de zetterij". De persoonlijke band. met de 'he ren uit Holten' ging verloren toen in 1967 de Nijverdalse drukkerij Wim Tomij: „De ontwikkeling gaat snel". werd overgenomen door Hilarius Courantenbedrijf in Almelo. Tor nij: „We hielden ons werk, maar het werd allemaal wel onpersoonlijker. Ik interesseerde me altijd voor de berichten uit Holten, vooral voor kerkelijke berichten; je yergroeide op die manier toch een beetje met Holten. Bij Hilarius móest je maar afwachten welke copy je moest be werken, dat is logisch bij een groot bedrijf'. Veel namen uit die tijd zijn hem toch hem nog bijgeble ven, zoals ds. Israël, 'mr. W.H.' (En klaar, red.) en de namen van adver teerders: „Kalfsterman, 't Viaduct, je stond er meer op en je ging ermee naar bed", grapt Tomij. IN 1975 werd het bedrijf Hilarius overgenomen door Uitgevers maatschappij Van der Loeff en Tomij verhuisde mee. Ook bij de nieuwe werkgever ging de band met het Holtens Nieuwsblad niet helemaal verloren. De techniek had in die jaren enorme verande ringen ondergaan. Het typogra fisch zetten maakte plaats voor het foto-zetten en de computer. „Vroe ger deden we over een kolom tekst zo'n anderhalf uur, nu met de com puter heb je nauwelijks tijd om met de ogen te knipperen of het is klaar".

Holtens Nieuwsblad | 1989 | | pagina 21