Hoitens Nieuwsblad 'Krant heeft zeker cachet' 40 'Pers moet oog hebben voor hogere belangen# 'Eigene Holten benadrukken' m JAAR ml. 1949 1989 HOLTEN. 25 jaar aan het hoofd van het G.E.B. PONDERDAG 2 MAART 1989 Een jubileumbijlage van het Hoitens Nieuwsblad zou niet compleet zijn zonder een gesprek met mr W.H. Enklaar. V«n 1946 tot en met 1979 burgemeester van Holten en nu, op een afstand vanuit zijn gezellige woning tussen spoorlijn en Deventerweg in de buurtschap Dijkerhoek, het reilen en zeilen in Holten volgend. Bruine kippen scharrelen vrijelijk rond in de grote tuin en op enige afstand van het huis staat de garage, die hij bij het afscheid in 1979 heeft gekregen van de bevolking. „Daar hebben we nog dagelijks plezier van". Doelbewust koos de oud-burgemeester na zijn pensionering voor een woning wat verder weg van het 'bestuurlijk centrum' van Holten. „Je moet je opvolger niet voor de voeten gaan lopen. Dat is niet juist. Iedere burgemeester heeft zijn eigen manier van werken, en dan moet er niet zo'n oude kerel als ik steeds over zijn schouders mee kijken". DE GEMEENTE was destijds niet daadwerkelijk betrok ken bij de oprichting van de krant, desondanks rekent mr. Enklaar zich bij 'de mannen van het eerste uur'. „En die onderscheiding laat ik me niet afnemen". „Financieel heeft de gemeente er geen cent ingestoken, dat waren Beltman, de kleermaker. Dirk Wans ink en Klein Velderman, de smid. Dat waren de mensen die het doen moesten en Beijers natuur lijk, die had een gouden pen". Het pas opgerichte stichtingsbe stuur moest evenwel te biecht bij de burgervader om het mogelijk te maken dat Wim Beijers, ambte naar op het gemeentesecretarie, 'af en toe' in gemeentetijd eens op pad moest voor de verslaggeving van het nieuwsblad. „Daar heeft hij dan ook ruimschoots gebruik van gemaakt" zegt mr. Enklaar la chend. Na verloop van tijd werd wel de afspraak gemaakt dat Beij ers niet meer de verslagen van de gemeenteraadsvergaderingen maakte. "Er wordt nu wat ruimer over gedacht, maar ik vond, dat als er nu vervelende stukken over het gemeentebestuur in de krant ge schreven moesten worden, dat niet uit de pen van een van de ambtena ren kon komen. Daarom is Jan Wiggers toen de raadsverslagen gaan doen". DE OPENBAARHEID van bestuur stond veertig jaar geleden nog in de kinderschoenen. Openbare commissievergaderin gen waren er niet, laat staan weke lijkse perconferenties. "Er waren helemaal nug gccti gciiicmit/cujivc commissies. Wij kenden alleen de Lichtcommissie, zoals wij die noemden, over het Energiebedrijf. En wethouders, die een eigen por tefeuille hadden, nee. We hadden wel twee wethouders, maar eigen lijk had ik alle portefeuilles op zak. Eenmaal per week spraken wij el kaar, en daar was het mee af. Ach, die tijd had toch wel veel aantrek kelijks. Er was niemand die je voor de voeten liep. Van Rappard heeft het nu heel wat moeilijker". „Ik bemoeide me wel overal mee, zelfs met de petten van de gemeen tearbeiders - ik vond dat die her kenbaar moesten zijn voor de be volking - zocht ik zelf uit. Dat past nu niet meer in deze tijd, dat moet je aan anderen overlaten". De journalisten in die tijd waren vaak voor het nieuws afhankelijk van wat hen werd toegespeeld. Of schoon er door het gemeentebe stuur geen onderscheid werd ge maakt tusen de journalisten van de dagbladen en het nieuwsblad, hadden Beijers en Wiggers vaak een voorsprong. „Beijers kon na tuurlijk altijd in de keuken van de gemeente kijken. Daarnaast zat hij in alle mogelijke besturen van ver enigingen, je kon het niet zo gek bedenken of hij was wel ergens lid van, en dat gaf hem natuurlijk een grote voorsprong. Op zijn beurt, hield Beijers mij weer op de hoogte water zo in de verenigingen leefde. Een vast nummer was altijd het bepalen van de datum van de laat ste gemeenteraadsvergadering van het jaar. Dat werd gewoon in overleg met de redactie vastge- oixrui - dat zou je je niet niet meer kunnen voorstellen - omdat ik daar dan om zo te zeggen 'the state of the union' bracht. Ik gaf in die vergadering een overzicht van de dingen die op het gemeentelijk erf waren gebeurd dat jaar. Daar deed ik dan een aardig sausje over en dan overlegde ik met Jan Wiggers wanneer het laatste nummer van het Hoitens Nieuwsblad uitkwam, zodat mijn verhaal nog mee kon. Verder was het een vaste gewoonte dat de predikanten een overden king schreven met Kerstmis, Pa sen en Pinksteren; het oudejaar was dan voor mij". Terugkijkend vindt de oud-burgervader de oprich ting van het Hoitens Nieuwsblad een goede zaak. "Zo'n krant heeft toch een zeker cachet. Het gaf ook een zekere initmiteit, zo van: dat bepraten we in eigen Holter kring. Je had toch zo vaak dingen, waar van je wist dat een burger in De venter en Almelo er helemaal geen belangstelling voor had". Als het zo uitkwam schreef burge meester Enklaar zelf de nodige ar tikelen voor het blad. „Ach, als het echt technisch of ingewikkeld was, greep ik zelf de pen. Men moet ook niet vergeten, dat het gemeentelijk apparaat tegenwoordig op een veel hoger peil staat. Dat kan ook niet anders, met al die wetten, regels en voorschriften". DE ONAFHANKELIJKHEID van nieuwsblad, redacteu ren en gemeente wordt door alle I Mr. W. H. Enklaar: „Die tijd had toch iets aantrekkelijks". betrokkenen nadrukkelijk onder streept, de bevolking dacht daar in die tijd soms wat anders over. Mr. Enkl^ar steekt nog even de brand in zijn sigaar om de gevleugelde anecdote over B en w van Holten op z'n gemak te kunnen vertellen: "Weet u hoe dat geboren is? Mees ter Brouwer kwam met een klas op bezoek bij een begrotingsvergade ring, want die wilde de jongens leren hoe het plaatselijk parlement functioneerde. Ze zaten dan zo'n uur bij de vergadering. Brouwer met zijn kinderen weer terug naar de klas en als consiëntieus school meester praatte hij nog even na en vroeg: hebben jullie het nu alle maal begrepen? Ja, was het ant woord. Zo, en was is dan B en W?. O, dat zijn Beijers en Wiggers! Mr. Enklaar kan er najaren nog steeds smakelijk om lachen. VACATURE GEMEENTE-BODE. Dc heer G- H. Mekenkamp, die op 1 Januari as. 40 jaar in gemeen ter-dienst zal zijn, heeft met ingang van die datum wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd eervol ont slag uit zijn functies gevraagd als gemeente- bode en waagmeester. Een prettige en onbezorg de oude dag zij onze vriend Mekenkamp van harte toegewenst. DonJcrdag J December herdacht dc heer H. J. Westerik, boekhouder-monteur van het Gemeentelijk Elcctriciteits-Bedrijf, zoals zijn titel officieel luidt, zijn 25-jarig ambtsjubileum. Hij is van vele zijden in tegenwoordigheid van zijn gezin en familieleden recht hartelijk ge huldigd met dit heugelijk feit. 's Middags om 4 uur werd de jubilaris met zijn echtgenote en kinderen in de raadszaal ont vangen. waar behalve het college van B. en W. en de gemeente-secretaris de bijna voltallige raad en nagenoeg het gehele gemeente-personeel inclusief de onderwijzers aanwezig waren. De burgemeester, Mr W. H. Enklaar, schets te in een hartelijke toespraak de grote verdien sten van de jubilaris, die vanaf de aansluiting van het bedrijf aan het net van de IJsselcen- tralc aan het hoofd daarvan gestaan heeft, cn alles zoals het reilde en zeilde meegemaakt hoeft. „Enorm boeiend" noemt Hoitens burgemeester W.L.F.C. ridder van Rappard het. Daarmee doelt hij op de luxe van twee regionale dagbladen en een lokaal nieuwsblad binnen de gemeentegrenzen. Een betrekkelijke luxe zo blijkt eveneens uit zijn verhaal. Want met die aandacht van de journalistiek voor het gemeentelijk wel en wee wordt binnen de muren van het gemeentehuis behoedzaam omgesprongen. „We manoeuvreren constant tussen openheid en de rechtsbescherming van de burger" verheldert Hoitens burgemeester. „Ook de pers heeft daarin een taak." DE WET Openbaarheid van Bestuur, regelt vanaf 1 mei 1980 de informatiestroom vanuit de gemeentelijke, provinciale en landelijke overheden. Ook in Hol ten is er in dat opzicht veel veran derd. In het belang van 'een goede en democratische bestuursvoering verstrekt de gemeente meer dan vroeger informatie over het ge voerde of te voeren beleid. Het toe zenden van de besluitenlijsten van B en W-vergaderingen en het open baar zijn van de meeste commis sievergaderingen zijn daar voor beelden van. Burgemeester Van Rappard is een warm voorstander van die openheid, maar hij wijst tevens op eventueel nadelige con sequenties. „Alles wat wij als gemeente doen, is van invloed op de burger en zijn rechten. De pers moet ook toezien dat de rechten van die burger wor den beschermd. Daarnaast moet ze oog hebben voor gevallen, waar in hogere belangen boven dat recht van een individuéle burger worden gesteld. Dat komt nog wel eens voor bij het afwijzen van een bouwaanvraag. Soms zie je dan grote verhalen in de kranten over het 'onrecht' dat die ene burger is aangedaan. Terwijl ik vind dat ze ook op die hogere belangen, zoals de handhaving van een bestem- Mr. W.L.F.C. ridder van Rappard: „manoevreren tussen openbaarheid en rechtsbescherming burger". mingsplan, moeten wijzen. Daar komt die betrekkelijke luxe van twee regionale dagbladen, .met daarbij het Hoitens Nieuwsblad, om de hoek kijken. Je krijgt als relatief kleine gemeente onevenre dig veel aandacht en dat is vaak best leuk, maar tevens bestaat door die onderlinge concurrentie strijd het gevaar van overbelich ting. Waarbij het natuurlijk vaak zo is dat men liever schrijft over die dingen die verkeerd zijn gegaan. Ook wanneer dat incidenten zijn". EEN NADEEL van die open heid vindt burgemeester Van Rappard, dat betrokken burgers soms op de hoogte worden gesteld van het genomen besluit nadat dé kranten daarover al gepubliceerd hebben. „We hebben een afspraak met dc pers dat ze daarmee wacht tot wij de mensen geïnformeerd hebben. Soms kan dat wel eens fout gaan. Als die weigering van een bouwvergunning eerder gepu bliceerd wordt dan de aanvrager het bericht van de gemeente heeft ontvangen, kan ik me goed voor stellen dat die burger dan kwaad is." Van Rappard:„Als bestuurders er varen we een dubbele spanning tussen ons en de pers. Enerzijds is er in Holten die honger naar nieuws die ook voor de gemeente Holten een goede zaak is en ander zijds ben je zo verwend dat je ook erg kritisch wordt over wat er ge schreven wordt. Daarom overwe gen we, ondanks de ruime aan dacht in lokale en regionale pers, wel eens om met een eigen infor matieblad te komen. Voor echt be langrijke zaken, zoals bijvoorbeeld de stads- en dorpsvernieuwing, ne men we de informatievoorziening naar de burgerij in eigen hand door advertentieruimte te kopen in het Hoitens Nieuwsblad. Uiteraard zullen we ook de mogelijkheden om de kabeltelevisie te gebruiken bij de gemeentelijke informatie voorziening onderzoeken. Maar de kabel zal de rol van de krant niet kunnen overnemen". UIST DOOR de onderlinge strijd tussen de twee concurre rende dagbladen ziet Van Rappard voor het Hoitens Nieuwsblad lie ver een andere formule gehan teerd. „Het Hoitens Nieuwsblad heeft de mogelijkheid de relevan tie van het alledaagse nieuws wat zorgvuldiger af te wegen. Ik zie voor de plaatselijke krant het liefst een beschouwende rol. Enerzijds zou het wat kleinschaliger nieuws meer aan bod kunnen komen en anderzijds heeft zo'n krant ook de mogelijkheid dieper in te gaan op de achtergronden van gevoelige kwesties, waar de emoties soms hoog oplopen. Ik mis vaak het ver volg, waarbij nu eens echt goed wordt uitgezocht wat er achter die krantekoppen schuil gaat". „Daarnaast ben ik persoonlijk al tijd geïnteresseerd in verhalen over bijzondere hobbies of in le vensverhalen. Veel oudere Holte naren kunnen erg boeiend vertel len over hun leven. Je zou ze bij een of ander jubileum aan het woord kunnen laten komen. Daarmee le ver je een bijdrage aan de geschied schrijving van Holten. In die bin dende en beschouwende rol ligt er een gouden toekomst voor het Hoi tens Nieuwsblad". Bij hem thuis werd er vroeger om gevochten wie ais eerste het Hoitens Nieuwsblad mocht lezen. lieuwsblad mocht lezen. Als 12-jarige jongen lag d 1- JJ I Henk Westerik dan op de loer achter de brievenbus. En hoewel de tegenwoordige CDA- wethouder bekent de krant niet meer van A tot Z te spellen, heeft de 'Hoolter kraante' nog steeds een warm plekje in zijn hart. Tenminste wanneer daarin het typisch eigene van Holten aan bod komt. „Daarin moet het Hoitens Nieuwsblad zich onderscheidden. Dan verovert men zeker een speciale functie in de Holtense gemeenschap." PLAATSELIJKE POLITIEK, maar ook de sport waren de onderwerpen waarvoor Henk Wes terik vroeger de strijd met de ande re kinderen Westerik aanbond om als eerste de plaatselijke krant te mogen lezen. Met name die poli tiek boeide hem al op vroege leef tijd. En wee degene die kritiek durfde leveren op het beleid van het Gemeentelijk Electriciteitsbe- drijf waar zijn vader als boekhou der-monteur in die naoorlogse ja ren de scepter zwaaide. „Op een keer las ik in het Hoitens Nieuws blad dat het PVDA-raadslid Soer kritiek had op een kredietaan vraag voor de elektrificering van het buitengebied. Wat een rotzak, dacht ik toen. Maar mijn vader maakte mij duidelijk dat Soer heel integere bedoelingen had met zijn kritiek. Ik kon er gewoon niet te gen dat mijn vader via de pers werd aangesproken op zijn werk. Nu weet ik dat openheid een goede zaak is. Tenminste wanneer zowel de woordvoerders als de versla- gleggers er zorgvuldig mee om springen." Enkele jaren later kon de jonge Westerik zelf ervaren hoe het voel de om in de krant op politieke daden te worden aangesproken. Namens de jongerenclub van de CHU nam hij in 1957 zitting in de Jeugdgemeenteraad, een in 1955 gestart maar slechts enkele jaren durend initiatief om de Holtense jeugd warm te maken voor de plaatselijke politiek. Dat lukte aardig gezien de doorgaans rede lijk bezette publieke tribune. DE CHU-jongerenfractie in 1957 werd naast Henk Wes terik gevormd door Henk Riet berg, Paul Muller en Bertus Klein Ovink. De PVDA werd vertegen- Henk Westerik: „Openheid, een goede zaak". woordigd door Henny Fransen, Jan Brands en He/ik Soer, Alge meen Belang kwam met Wim Gel- tink en Hendrika Sprokkereef, de WD met Charles Reisinger en Gert Beldman sprak een woordje mee namens de AR. 'Burgemees ter' en raadsvoorzitter was de heer H. Fokke, Gré Burgier fungeerde als secretaris en Ada Westerik ver zorgde de notulen. Een heel officië le toestand daar in de raadzaal, waaraan ook de statige verschij ning van gemeentebode Meken kamp zijn steentje bijdroeg. „Een leuk initiatief' vindt de te genwoordige (echte) CDA-wethou- der nog steeds. „Je ging je echt interesseren voor de plaatselijke politiek en las ook aandachtig de krant omdat je wilde weten wat er in het dorp zoal omging. Ik altijd erg gecharmeerd van het commen- tq^r van Wim Beijers. En wat ik ook altijd prachtig vond waren de jaaroverzichten. Daar heb ik er nog een aantal van bewaard. Zo hou je de dingen vast die in de loop der jaren hebben gespeeld in het dorp". HET MAG duidelijk zijn dat in de ogen van Henk Wester ik het plaatsgebondene juist de kracht van het Hoitens Nieuws blad is. „In zo'n eigen Holtense krant deel je lief en leed" verklaart hij. „Wat dat betreft mag er van mij ook nog veel meer aandacht wor den besteed aan typisch Holtense tradities. Vooral in de buitengebie den zijn die nog te vinden. Bijvoor beeld het overhandigen van een bruidskoe. Dat soort dingen. Plaatselijk, kleinschalig nieuws als aanvulling op wat de landelijke en regionale kranten brengen. Daarin kan het Hoitens Nieuws blad zich onderscheiden. Want la ten we eerlijk zijn, we mogen er best trots op zijn dat we nog een =igen nieuwsblad hebben dat ze ker een belangrijke functie vervult in het maatschappelijke en cultu rele leven in Holten".

Holtens Nieuwsblad | 1989 | | pagina 13